İşçiye tek seferde en çok kaç gün izin verilebilir?

İşçiye tek seferde en çok kaç gün izin verilebilir?

Yıllık ücretli izin işçi için önemli bir hak olduğu için, İş Kanunu bu hakkı ayrıntılı olarak düzenlemeyi tercih etmiştir. Öyle ki; süresinden kullanım şekline kadar birçok detay kanunda kendisine yer bulabilmiştir. Yıllık izinle ilgili merak edilen hususlardan birisi de bu iznin tek seferde en çok kaç gün kullandırılabileceği ile ilgilidir.

Yıllık ücretli izin kavramı

İş Kanununa göre işçinin yıllık izni, kıdemine göre belirlenmektedir. İşyerinde işçinin geçirdiği süreye göre artan bu izin, ancak işçinin kıdeminin bir yıl olmasıyla hak edilebilmektedir. Örneğin 11 ay çalışarak işten ayrılan bir işçinin yıllık izin hakkının doğmadığı kabul edilmektedir.

Buna göre işyerindeki kıdemi 1 yıldan 5 yıla kadar olan işçinin 14 iş günü, 5 yıldan 15 yıla kadar olan işçinin 20 iş günü ve 15 yıldan çok kıdemi olan işçinin de 26 iş günü izni vardır. Bu süreler asgari olup elbette karşılıklı anlaşmayla artırılabilirler. Ancak hiçbir şekilde daha az izin belirlenmesi mümkün değildir.

Yıllık ücretli izin tek seferde en az kaç gün verilebilir?

İşçilerin refakat izni hakkı

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Gelin, önce yıllık iznin en az kaç gün verilebildiğine bakalım. 2016 yılı nisan ayında yapılan değişiklikten önce yıllık ücretli izin, bir bölümü en az 10 gün olmak üzere en çok 3 parçaya bölünebiliyordu. Artık yıllık izin, yine bir bölümü en az 10 gün olmak kaydıyla sınırsız sayıda bölünebilmektedir. Örneğin 20 gün izni olan bir işçi, iznini bir tanesini 10 gün kullandıktan sonra geri kalan 10 gün iznini, her bir gün için ayrı ayrı kullanabilir ve böylece iznini toplam 11 parçada kullanabilir. Görüldüğü üzere yıllık izin, işçiye en az 1 gün olarak verilebilmektedir.

Yıllık izin tek defada en çok kaç gün verilebilir?

işçiye kaç gün izin verilebilir

Yazının girişinde de söylediğim gibi, İş Kanunu yıllık izin kavramını ayrıntılı olarak açıklama yoluna gitmiş ve neredeyse bu hakla ilgili her detaya yer vermiştir. O halde, yıllık iznin tek seferde en çok kaç gün verilebileceğiyle ilgili de İş Kanununa bakmak gerekecektir. Kanunun ilgili maddelerini incelediğimizde ise, yıllık iznin tek seferde kullanılabileceği azami gün sayısı ile ilgili bir hükme rastlamamaktayız. Bunun anlamı, yıllık iznin tek seferde dilendiği kadar verilebileceğidir.

SONUÇ

Yıllık ücretli izin tek seferde istenildiği kadar verilebilir. Örneğin bir işçinin 20 yıldan uzun süredir işyerinde çalıştığını ve bu arada hiç izin kullanmadığını varsayalım. Bu işçinin toplamda 500 gün izninin biriktiğini düşünelim. İşte bu işçiye işveren dilerse, tek seferde 500 günlük izin de verebilecektir. İşçiye tek defada verilebilecek en çok izin sayısı ile ilgili her hangi bir sınırlama bulunmamaktadır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.