İşçiye verilen zam geri alınabilir mi?

Verilen zam geri alınır mı?

Ülkemiz şartlarında genel uygulama, işçiyi yılda bir kere zam yapılması yönündedir. Bu zammın nasıl belirlenmesi gerektiğine dair ise, bir mevzuat hükmümüz yoktur. Yani işvereni bağlayan bir iş sözleşmesi ya da toplu iş sözleşmesi yoksa, zam miktarı işverence belirlenecektir. Peki, işçisine zam yapan işveren bu zammı geri alabilir mi?

İşveren zam yapmak zorunda mı?

Önce bu konudan kısaca bahsetmek isterim. İşverenin her yıl zam yapması gerektiğine dair yaygın bir inanış vardır. Daha önce yazdığım bir yazıda bunun ayrıntılarını açıklamıştım. Ancak burada şu kadarını söylemeliyim ki; işverenin işçiye her sene zam yapması için bazı şartların varlığı gerekir; aksi takdirde işverenin böyle bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

İşverenin zammı geri alması

Yazımın konusu olan sorunun aslında tek bir cevabı yoktur. İşçinin, zammı geri alınması karşısındaki tutumu ya da rızası ile var olan iş sözleşmesinin hükümleri, yanıtları değiştirecektir. İşçinin ücretinde bir düşüş meydana gelmesi, normal şartlar altında ona haklı fesih imkânı verir. Ancak işçinin bu düşüşe rıza göstermesi halinde, ileride bu gerekçeyle işten ayrılması mümkün olmaz.

İşçinin bir saatlik ücreti nasıl hesaplanır?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Zammın geri alınmasına ses çıkarmayan işçi

O halde, kendisine verilen zam geri alınan bir işçiyle ilgili ilk bakılması gereken husus; bu işçinin, zammın geri alınması karşısındaki tepkisidir. Örneğin 3 ay boyunca ya da 6 ay boyunca ses çıkarmayan işçinin, bu durumu fiilen ve zımnen kabul ettiği mahkeme tarafından takdir edilecektir. Çünkü iş mahkemeleri böyle durumlarda, verilen zam geri alınarak ücreti düşen işçinin, bu değişikliğe ses çıkarmayarak ona rıza gösterdiğini kabul etmektedir.

Zam geri alınmadan önce işçiden onay alınması

işçi zammı geri alınır mı?

Bu durumda işçiden yazılı bir onay alınmakta ve işçinin zammın geri alınmasına rızası yazılı olarak ortaya koyulmaktadır. Böyle bir durumda işçinin hiçbir hak iddia edemeyeceğini söylemem gerekir. Bu değişikliğe hem de yazılı olarak onay veren bir işçi, yine bu gerekçeyle işten ayrılamaz.

Verilen zammı geri alınan işçinin hakları

Bu işçinin temelde bir tek hakkı vardır. O da, iş sözleşmesini haklı gerekçeyle sona erdirmektir. Çünkü böyle bir durum, çalışma koşullarında esaslı değişiklik sayılacak ve bu konuda zımnen ya da yazılı olarak onayı alınmayan işçi haklı nedenle işten ayrılabilecektir.

SONUÇ

İşçiye verilen zam geri alınırsa, mevcut durumu iyi tetkik etmek gerekir. Eğer işçi bu duruma ses etmemiş ve bir süre çalışmaya devam etmişse, dava açması halinde mahkemenin işçinin zammın geri alınmasına susarak fiilen onay verdiğini varsayması muhtemeldir.

Aynı şekilde zammın geri alınmasına yazılı şekilde onay veren bir işçinin de, zam geri alındığı için işten ayrılması mümkün olmaz.

Ancak kendisine verilen zam geri alınan ve bu duruma itiraz eden, bunu kabul etmeyen bir işçi; ücretinde yaşanan düşüşü gerekçe göstererek çalışma koşullarında meydana gelen bu esaslı değişiklik gerekçesiyle iş sözleşmesini İş Kanununun 24/II-f maddesi gereğince feshedebilir ve kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

11 Yorum

 1. Öncelikle merhabalar. 2014 yılından bu yana kurumsal bir firmada çalışmaktayım. Maaşım agi dahil 1952 tl. Her sene aldığımız son maaşın üstüne agi ile birlikte zam eklenirken bu sene bana geçen sene vermiş olduğu 152 tl olan agiyi mevcut maaşımdan düşerek maaşımı 1800 TL üzerinden hesaplayarak zam yapmak istemektedir. Yani bir önceki yılda aldığım agiyi geri alıp zam diye bana tekrar geri vermek istiyorlar. Bu durumda ne yapmam gerekir. Haklarım nelerdir. Teşekkürler

  1. Merhaba. Ali bey, keşke size net cevap verebilsek. Ama her olay kendi içinde değerlendirilmelidir. Belki işverene yazılı olarak başvurup nedenini sorabilir ve ona göre hareket edebilirsiniz. Bunun dışında ezbere bir şey söylememiz doğru olmaz.

 2. Merhabalar biz su Ana kadar Asgard ucretle calisiyorduk 2018 temmuz ayinda yil ve Yemek yardimi istedik is verenlerden onlar da maaslara iyilestirme olarak Brut 250 tl net 170 tl zam yapti durum soyle ki simdi Asgari ucretle verirsen zammi kistas tutus bu ucreti kesmek istiyor bu durum hakli sebeple Isci acisindan is akdini sonlandirmasi be tazninat almasi konusunda hakli sebep arz Eder mi

 3. Merhaba bir işçimize terfi vererek maaşını yükselttik fakat personelimiz kendi isteği ile verdiğimiz görevi sonlandırmak eski işini yapmaya devam etmek istiyor.Bu durumda verilen maaş farkını geri çekmek işin personelin yazılı imzalı dilekçesini almamız gereklimidir.

  1. Merhaba. Hem görev değişikliği hem de maaştaki indirim için işçinin yazılı onayını mutlaka almanızı öneririm.

 4. Başbakanlık personeli iken 703 sayılı cumhurbaşkanlığı khk ile kurumlara dağıldık. 4875 tabi kamu işçisiyim. Başkakanlıkta aldığımız hakları burda vermiyorlar ne yapmalıyım.

 5. Mrb biz 16 yıldır kamu işçisi olarak sorumluluk, yakacak, yemek zammı almaktayız, bu sene yönetim değişti gelecek yıl ki sözleşmede bu zamların kesileceği söyleniyor. Sendika yetkilileri bu duruma ses çıkaracak gibi görünmüyor. Kanunların verdiği hakda çok komik işten ayrılabilirsin diyor işten ayrılıp da ne yapacağız tuz gaz parası verecekleri kıdem tazminatıyla ne kadar geçineceğiz. Hiç mi yolu yok bu haksızlığa karşı durmanın. Sendika aylık bir yevmiye aydat kesmeyi biliyor. Sendikaya ben yüksek mebla aydat ödemek istemiyorum. Nereye ne yazmam gerekiyor. Lütfen yardımcı olun.

  1. Merhaba,
   sorunuzdan bir toplu iş sözleşmesi’ne (TİS) bağlı olarak bir sendika çatısı altında çalıştığınızı anladım. Sendikaya ödediğiniz aidatlar doğrultusunda toplu iş sözleşmesi hükümlerinden yararlanırsınız. Menfaatlerinizde kayıp oluşturacak bu durumla ilgili maalesef ki ilk yetkili makamınız yine sendikadır. Çünkü sizin adınıza işverenle veya işveren yetkili sendikası ile toplu görüşme, pazarlık, menfaat ilişkisi kurmaya yetkili kılınmışlardır. Toplu görüşmeler sonucu mutabakata varılan/Yüksek hakem kurulunca karara bağlanan TİS hükümleri maalesef ki tarafları bağlayıcıdır, bu konuda sendikanın masada mücadele vermesinden başka seçenek kalmıyor ki onu da ne denli yapabilirler ayrı konu…

   Sendika temsilcinize haksızlık olduğunu ve bu konuda menfaatlerinizin korunmasını talep ettiğiniz bir dilekçe verin. Topyekün baskı yapın. Temsilci yetmezse İşçiler olarak sendika şube başkanını çağırın. Eğer örgütlü mücadele ruhunu halen kaybetmediyse sendika, masadan zaferle kalkacaktır. Aksi halde konuyu dava etmeniz için bir hukukçuya danışmakla başlamalısınız mücadeleye.

   *1980’lerden sonra sendikalar maalesef ki etkisizleştirilip göstermelik hal almaya başlamışlardır.

 6. Merhabalar
  Özel sektörde çalışmaktayım fabrika içinde bölüm değişikliği yaptım. Önceki bölümde maaşıma % 10 oranında prim verilmişti. Bölüm değişikliği olduğu için yapılan %10 luk zammı geri alacaklarını söylediler bu konuda ne yapabilirim

  1. Merhaba, maaşınızda siz rıza göstermeden indirim yapılamaz; fakat zam ile prim farklı konulardır. Bir bölümde çalışmanız karşılığı aldığınız primi bir başka bölümde alamamanız normal karşılanabilir. Bu ayrıntıya göre durumunuzu değerlendirmenizi öneririm.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.