İşçiye yılda 270 saatten çok fazla mesai yaptırmanın cezası var mı?

Yılda 270 saati aşan fazla mesai cezası

Fazla mesai, işçiyi ruhen ve bedenen yorduğu için bazı sınırlamalara tabi tutulmuştur. İşyerindeki yoğunluğun her zaman aynı olmayacağının farkında olan İş Kanunu, fazla mesaiye izin vermiştir. Ancak yıllık fazla çalışma süresinin 270 saati aşamayacağını da belirtmiştir. O halde bir işçiye yılda 270 saatten çok fazla mesai yaptırılırsa cezası nedir?

Fazla çalışma

İşçinin bir haftalık zaman diliminde 45 saatin üzerinde yaptığı çalışmalar fazla çalışma olarak kabul edilmektedir. Fazla mesai aylık değil, haftalık olarak hesaplanmalıdır. Her 7 günlük zaman dilimi kendi içinde değerlendirilmeli ve bir hafta içindeki çalışma süresi 45 saati aştığında işçiye fazla mesai ücreti ödenmelidir. Fazla mesai ücreti, işçinin normal saatlik ücretinin bir buçuk katıdır.

Fazla mesaide yıllık 270 saat sınırı

İşçiye fazla mesai yaptırılabilmesinin ön şartı, işçiden bunun için onay alınmasıdır. Ancak işçinin rızası olsa bile, ona bir yıl içinde 270 saatten çok fazla mesai yaptırılması mümkün değildir. İş Kanunu bunu açıkça yasaklamıştır. Buna rağmen 270 saatin üzerinde fazla mesai yaptırılırsa, 270 saatin üzerindeki fazla mesailerin ücretleri de mutlaka ödenmelidir.

Prim alan işçinin fazla mesai ücreti

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

270 saatin üzerinde fazla mesaiye idari para cezası

270 saat mesai cezası

İş Kanununda yer alan kurallara uymamanın yaptırımları, yine aynı kanunla belirlenmiştir. Ancak anlaşılmaz bir şekilde, İş Kanunu kendi koyduğu bazı kurallara uyulmaması halinde yaptırım uygulamayı adeta unutmuş ya da ihmal etmiştir. Bunun bir örneği de 270 saatlik sınırdır.

İş Kanununda, işçinin bir yılda yaptığı fazla mesai 270 saati aştığında uygulanacak idari para cezasına dair bir hüküm bulunmamaktadır.

SONUÇ

İşçiye bir yıl içinde 270 saatten çok fazla mesai yaptırılması yasaklanmıştır. Ancak, bu kurala uyulmaması halinde uygulanan bir idari para cezası bulunmamaktadır.

Bir başka deyişle, işveren işçisine bir yılda 270 saatin üzerinde fazla mesai yaptıramaz; ancak yaptırırsa da her hangi bir idari para cezasıyla karşılaşmaz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

38 Yorum

 1. Yilik 270 saatin ortalama 3 kati fazla calisiyoruz bu ne denle fazla calisa bilirim kagidi imzalatiliyor bizde paraya ihtiuacimiz oldugu icin imzalamak zorunda kaliyoruz ama artik bel fitigi ve ailevi puroblemlerim cikmaya basla di bu isi birakmak istiyorum tazminatimi ala bilmem icin gecerli sebeb olurmu veya mahkemeye vererek alabilirmiyim fazla mesai ucretleriz eksiksiz yatiyor ama.

  1. Bİr sağlık raporu ile kanıtlamanız gerekiyor hastalıklarınızı. SGK hakem hastane de onaylarsa tazminatlı çıkabilirsiniz. Bu şekilde tazminat alabilmeniz ancak işverenle anlaşmanıza bağlı maalesef.

 2. Merhabalar;
  Makalenizde ” bir yıl içinde 270 saatten çok fazla mesai yaptırılması mümkün değildir.” deniyor.
  Buradaki 270 saat; Ulusal Bayram, Resmi Tatil ve Genel Tatilleri kapsıyor mu?
  Mesela; Yıl içerisindeki çalışma (120 saat Fazla Çalışma, 20 gün Resmi Tatil ve Genel Tatil olsun) Bu durumda hesabımız (120+20*9=300 saat) şeklinde mi hesaplanır. Yoksa Ulusal Bayram, Resmi Tatil günleri dahil edilmeden mi hesaplanır?
  Saygılarımla…

  1. Bahadır bey, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde yapılan çalışma fazla mesai olarak nitelendirilmez. Bunlar genel tatil çalışmasıdır ve 270 saate dahil değildir.

   1. 2016 da calisan sayisini artirdilar fazla mesai yapamadik 2016 ve 2017 yili 270 saatin altindadir toplam mesai suresi

    1. Üzerinden yıllar geçmiş. Bu nedenle artık buna dayanarak haklı fesih yapamazsınız.

 3. Merhabalar hocam benim sorum 2008 ise girisliyim 2013 yili basinda muvafakatneme imzalattirdilar 2013 yili toplam mesai saati 325 saat 2014 320 saat 2015 370 saat fazla mesai yaptim ama yapmis oldugum mesai ucretlerini aldim simdi isten ayrilmak istiyorum yillik 270 saatten fazla mesai yaptigim icin vede muvafakatname imzaladigim icin is akdine sonverip dava acarak kidem tazminatimi alabilirmiyim simdiden tesekkurler

 4. Mevsimlik işçi olarak çalışıyorum 3 sezon aynı yerde çalıştım bu sezon 340 saat mesai yaptım otele noter den haklı fesih bildirimi yaptım bunun sonuçunda kıdem tanzimatımı alabilecek miyim

  1. Sezgin bey, bu durum kesin bir haklı fesih gerekçesidir. Ama işveren ödeme yapmazsa, dava açmanız gerekecek. Bu durumda da yıllık fazla mesai sürenizin 270 saatin üzerinde olduğunu ortaya koymanız gerekecektir.

 5. 1gün icin 18 saat çalıştırmanın bir cezası veya şikayet edebileceğimiz bir yer varmıdır. 1gun fazla izin sebebiyle günlük olan 11 saat çalışma kuralı işyeri tarafından dikkate alınmıyor

  1. Sinem hanım, Alo 170’i arayarak işyerinde teftiş yapılmasını isteyebilirsiniz.

 6. Merhaba ben 4 yıldır is yerinde yılda ortalama 350-450 saat fazla mesaiye bırakıldım. 1 aydır mesaiye bırakılmıyorum artık. tek taraflı feshi etmemin zamanı nekadar.

  1. İlker bey, şu anda durum düzeldiyse, yapacağınız fesih iyi niyetli görülmeyebilir. Ama sadece 1 aydır mesai yoksa ve bundan önce uzun yıllardır bu şekilde 270 saat üzeri mesai varsa, yine de şansınızı deneyebilirsiniz.

 7. Mustafa bey merhaba ben özel bir şirketin para nakil aracında güvenlik olarak çalışıyorum.olduğum ilde şirketin şubesi olmadığı için hergün günlük işlerimizi bitirip başka bir ildeki şubeye gidip tekrar evimize dönüyoruz günlük 500 ile 950 km arası yol yapıyoruz 2.5 yıldır da açıcaz diye yalan söylediler şuan şube açmıcaz diyorlar.günlük çalışma saatlerimiz 12 ve 18 saat arası değişiyor.haftalık 2 veya 3 gün izin yapmamıza rağmen aylık 80 ile 120 saat arası fazla mesai çıkıyor işten gece saat 2 3 lerde gelip ertesi gün izinimiz yoksa 3 4 saat uykuyla sabah tekrar yola çıkıyoruz ve yine aynı şekil 12 18 saat arası çalışıp o kadar yol yapıyoruz bazen 4 5 gün üst üste bu şekilde çalıştığımız bile oluyor artık kaldıramıyorum yoruldum ailemde istemiyor çalışmamı birde sürekli araba üzerinde olduğumuz için hayati kaza tehlikesi de oluşturuyor yeterince uyuyup dinlenemediğimiz için arkadaşın biri hatta yolda uyudu kaza bile yaptı şimdi bizim yıllık fazla mesaimiz 800 ve 1000 saat arası çıkıyor bunların parasını ödüyor kanunen ücretini ödese bile yıllık 270 saati aşamaz diye de bir madde var bu konuda yargıtayın emsal kararı da var şuan bile 470 saat fazla mesaim var benim ben bu nedenden dolayı haklı nedenle fesih yapabilirmiyim sizlerden yardım talep ediyorum ne yapmalıyım teşekkürler

  1. Merhaba. Evet, yıllık 270 saatin üzerinde fazla mesai bir haklı fesih sebebidir. İyi bir ihtarname hazırlayın ve noter kanalıyla fesih yapın. Sonrası büyük ihtimalle yasal süreçle çözülecektir.

 8. Hocam Kolay Gelsin 23 Ay Çalıştım 1800 TL Maaşlâ Başladım 2700 TL İle Çıkartıldım. Sadece 40 Gün Sigortam Yapıldı 14 Ay Sektörün Sezonuydu İzinsiz Çalıştım. 14 Ay 7 Gün En Az 10 Saat Bazen 13-14 Saat Çalıştım. 12 Saaten Aşağı Çok Nadir Çalıştım. İş Bağlantılı Bordrolu Çalışan Şahitlerim Var 23 Ayda 2 Muhasebeci Değişti. . 2 Muhasebecinin Şahsi Hesabından Her Ay Bana Maaşım Yatıyordu. Şimdi Tazminat Falan Alamadım Rica Etsem Bana Haklarım ve Tutarları Hakkında Bilgi Verirmisiniz.. Bu Arada 9 Ayda Kimi Gün 2 Saat Kimi Gün 8 Saat Bazen 2 Gün Bazen 3 Gün Boş Geçiyordu Ama Ben Yine 2700 Maaşımı Alıyordum..

  1. Fatih bey siz tutar vermemiz mümkün değil. Ama özellikle tanık ve diğer belgeleriniz varsa, bunları düşünmektense bir an önce arabulucu başvurusu yapmanızı öneririm. Böylece alacaklarınızı tahsil etme imkanınız olur. Bir avukatla görüşmeniz de yararınıza olacaktır.

 9. Merhaba,
  3 yıldır calıstıgım isyerinden cıkarıldım
  Haftalık 45 saati baz aldığımda;
  2016 yılında: 382 saat
  2017 yılında: 390 saat
  2018 yılında: 270 saat
  fazla mesai yaptım.Bu durumda toplam kaç saat fazla mesai ücreti alabilirim.
  Tesekkurler simdiden

 10. İyi günler ilk önce bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim…ben sorum şu ben özel güvenlik görevlisinin isim para nakil ve kıymetli eşya nakil tam olarak 2sene üçay oldu ise başlayalı ben işim gereği hergun yollardayim günde en az 400km yol yapmaktayım sabah 7aksam iş kaçta biterse aylık olarak 40 50saat mesai yapmakta yım aftanin 6gunu çalışıp birgün izin yapmaktayız şirketimiz bize aylık 30saat mesai ücretinin odeyecegini geri kalanı izin kullandiracagi soyledi sene sonlarında ise geri kalan mesaileri para
  Olarak ödeme yapıyor bu şekilde iki senedir ancak kanunada belirtilen 270 saati yıllık olarak parasinida versede izinde kullandirsa asalimaz deniliyor. zaten tam olarak ta ne ücretini veriyor nede izin kullandırıyor sorduğumuzda anlamSiz bir şekilde oraya yatirdik buraya yatirdik diyorlar ve maaş bodrosunda sadece bize bankaya nekadar ücret yapmışsa onun karşılığı olan saat ücreti saat yazıyor o yoldan hesapla çıktığımızda kullandığımız izinleri de hesapladigimizda çok fazla alacağımız ve içerde mesai saatimiz bulunuyor benim şimdi hakli fehsi yapma durumum oluyomuyor ve bütün haklarımı alabiliyorum mu..yada halen çalışırken hakkımı kanunen alabilirim n

  1. Merhaba. Size net cevap vereyim. Eğer fala mesai sürenizin yıllık 270 saati aştığından eminseniz, bu bir haklı fesih sebebidir. Ama bu durumdan öncelikle emin olmanızı öneririm.

   1. Şuan yıllık calisma saatim 2386 yapılan fazla mesai 606 saat gözüküyor ancak şöyle bir durum var hafta sonları çalıştığımız her saati mesai gösteri yolar ama normal mesai ücreti veriyorlar sözleşmede 6gun iş bir gün tatil yazıyor ama beş gün normal mesai hafta sonralar mesai çok karışık oldu ama bu 606 saat içinde hafta sonlarida var yani hesaplarken onları cikarmak mı gerekiyor yoksa dahilmi

    1. Bunu ben bilemem Aziz bey. Haftalık çalışma süresinin 45 saati aştığı her durumda fazla mesai gündeme gelecektir. Ama işyerinde denkleştirme ya da telafi çalışması gibi özel durumların varlığı sonucu değiştirir. Sonuç olarak, karar vermeden önce bir avukata danışmanız doğru olacaktır.

 11. MERHABA KOLAY GELSİN ZEYNEL BEY 1.5 YILDIR BİR İŞ YERİNDE ÇALIŞMAKTAYIM SON 3 AYDIR HİÇ HAFTALIK İZİN KULLANMADIM SU AN HALA ÇALIŞIYORUM HER GÜN 12 SAAT 3 AY BOYUNCA TOPLAM 3 ADAM ALDILAR ONLARDA 1 GÜN ZOR DAYANDI BIRAKTILAR.MESAİ ÜCRETLERİNİ ELDEN VERİYORLAR BANKAYA YATIRMIYORLAR. MAAŞ BORDROLARINI FALAN HİÇ GÖRMÜYORUZ.YILLIK İZİN İSTİYORUM PERSONEL YOK DİYEREK VERMİYORLAR ARTIK YORULDUM VE YIPRANDIM ACIKCASI COCUGUM OLDU BABALIK İZNİ YOK BİZDE DİYEREK BABALIK İZNİMİDE VERMEDİLER.NE ZAMAN HAFTALIK İZNİMİ KULLANACAGIM BELİRSİZ.BU SEBEPLERDEN ÖTÜRÜ NOTERDEN HAKLI OLARAK FESİH BİLDİRİMİ BULUNABİLİRMİYİM VEYA BANA BİR YOL GÖSTEREBİLİRMSİNİZ?KOLAY GELSİN ŞİMDİDEN

 12. Selamu aleyküm. Ben bir şirkette çalışıyorum. Günlük 12 saat çalışmak zorundayız. İse girişte böyle bir imza artırdılar. Maaşım yatiyor ama bu fazla mesaileri de mesai diye yatiriyorlar. 2 hafta da bir pazar tatil yapabiliyoruz. Yani anlayacağınız ayda 2 pazar tatil 2 pazar mesaideyiz ve günde 12 saat surekli çalışıyoruz. Şimdi ben bu ise girerken attığım imzaya rağmen birşeyler alabilir miyim? Alabilir isem nasıl bir yol izlemeliyim. Şimdiden Allah razı olsun.

  1. Merhaba. İşe girerken neye imza attığınızı bilemiyorum. Ama fazla mesai dahil iş sözleşmesi yoksa, yaptığınız fazla mesailerin ücretini mutlaka ödenmesi gerekir. Hafta tatili ücretinin ise her halükarda ödenmesi şarttır.

 13. Merhaba 2017 eylül de işe başladım. Ağır iş statüsünde Gübre yükleme, indirme işi yapıyorum. Yılda 400 450 saat mesaiye kalıyorum. Bu beni ruhen ve bedenen yıpratıyor. Ve geçen sezon 4 elemanın yaptığı işi bu sezon sadece ben vardım. Aşırı derecede yıprandım. Zorunlu fazla mesaiye gelmek zorundasın diyorlar. İşe girerken kağıt imzaladın diiyorlar. Ama bunu her sene yılbaşında mesai için işçinin onayını almalımıdır. Ben bu yıpranma ve 270 saati aşmasından dolayı tazminatımı talep edip çıkabilirmiyim.

  1. Merhaba. Berat bey, hangi evrakı imzalamış olursa olsun, yılda 270 saatten çok fazla mesai yapmak zorunda kalan bir işçinin haklı fesih hakkı vardır.

   1. Peki geçen senedeki 270 saati aşması için fesih hakkımı kullanabilirmiyim bu sene yimi beklemeliyim süresi ne kadardır.
    Bir de günde 2 ay boyunca sezon adı altında 14 15 17 saate kadar çalıştırıldım. Bunun da bana bir avantaj doğar mı ?Tazminatımı ihbar ve kıdem olarak alabilirmiyim yoksa hukuki süreç mi başlar. Fesih hakkı sonrasında neler olur? Teşekkürler

    1. Merhaba. Yıllık 270 saati aşacak şekilde fazla mesai yapmanıza neden olan çalışma sistemi halen geçerliyse, istediğiniz zaman haklı fesih yapabilirsiniz. Fesih sonrası işveren size kıdem tazminatınızı ödeyebilir de ödemeyebilir de. Ödemezse, mecburen hukuki süreci başlatmanız gerekir. İhbar tazminatı hakkınız zaten yoktur.

 14. Merhaba.ben bir markette 3 yıldır 12 saat olarak calısıyorum ve bontrolümde 8 saat ve asgari ücret olarak görülüyor ama asgari ücretin üstünde para alıyorum. ise girerken herhangi bir seye imza atmadım ve öyle de devam ediyorum ve dükkanda iki kisi olarak calısıyoruz ama birtek ben sigortalıyım ve isten ayrılmayı düsünüyorum sizce ne yapmam gerekli yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba. Yukarıda belirttiğiniz gerekçeleri içeren bir ihtarname hazırlayarak ve işverene göndererek haklı fesih yapmanız gerekir. Önemli olan, bu hususların varlığını tanık vb. yollarla ispat edebilecek durumda olmanızdır.

 15. merhaba ben 17 senedır ozel bır fırmada calısıyorum calısma saatım yaklasık 14 saatı buluyor bodrom asgarı ucret gosterılıyor sadece fazladan gunluk yol harcıragı adı altında 15 tl odenıyor bu bodromda yok bunun ıcın ne yapmam gerek

 16. Merhaba çalıştığım şirkette yıllık 270 saatten fazla mesai yapıyorum yaklaşık 420-450 saat arası yıllardır bunu sebep göstererek tazminat alıp çıkabilir miyim teşekkür ederim

  1. Merhaba. Evet işçiye yıllık 270 saatten çok fazla mesai yaptırılması bir haklı fesih sebebidir. Yalnız, her ihtimale karşı, bulabilirseniz yanına başkaca haklı fesih sebepleri de eklemenizi öneririm.

 17. Merhaba..17 aydır özel bir teknede kaptanlık yapıyorum iş verenim masraftan kacındığı için tekne süreli alargada{denizde,karayla baglantısı yok} ve yarcımcı personelimde yok.karaya sadece zaruri ihtiyaclarımı{market alış verişi}karşılamak için botla çıkabiliyorum.Geri kalan sürede teknede olmam isteniyor..17 ay içinde sadece 1 gün izin kullana bildim..
  Bu doğrultuda maddi ve manevi haklarım nelerdir acaba

 18. 2020 yani bu yıl içerisinde şu ana kadar 480 saat mesai yaptım işveren mesai ücretlerini ödüyor bu şekilde 270 saati geçtiği için noterden ihtarname çekerek kıdem tazminatımı talep edebilirmiyim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.