İşe bir gün gelmeyen işçinin 2 yevmiyesi kesilebilir mi?

İşe bir gün gelmeyen işçinin pazar yevmiyesi kesilir mi?

İşçilerin sık sık sorduğu sorulardan birisi de budur. Bu sorunun doğrusu aslında şöyle olmalıdır: İşe mazeretsiz olarak bir gün  gelmeyen işçinin iki günlük yevmiyesi kesilebilir mi?

Reklam

Hafta içi gelmeyen işçinin ücretinin kesilmesi

İşçiler iki şekilde işe gelmeyebilirler; kanunen mazeretli kabul edildikleri ya da işverenden izin aldıkları devamsızlıklar ile mazeretsiz ve izinsiz olarak işe gelmedikleri devamsızlıklar. İşte bu iki devamsızlık türünün ikincisinin sonuçlarından bir tanesi de işçinin gelmediği bu 1 gününe karşılık 2 günlük yevmiyesinin kesilmesidir.

Hangi devamsızlıklar mazeretli kabul edilir?

İşçinin raporlu olduğu günler, işvereninden yazılı olarak ücretli mazeret izni alarak işe gelmediği günler doğal olarak mazeret kabul edilir. Bunun dışında İş Kanununda belirtilen her türlü mazeret izni de bu kapsamdadır. Evlilik izni, babalık izni, doğum izni, ölüm izni gibi izinler de mazeret izinleri olarak değerlendirilir.

Hangi devamsızlıklar mazeretsiz kabul edilir?

Yukarıda belirtilen ve gerek İş Kanununun emredici hükümlerinden kaynaklanan ve gerekse de işverenin takdir hakkını kullanarak işçisine verdiği yazılı mazeret izinleri hariç olmak üzere diğer devamsızlıklar mazeretsiz işe gelmeme kabul edilir. Bunun başında da elbette haber vermeden yapılan devamsızlıklar gelir. İşçinin haber vermeden ya da mazeretsiz olarak işe gelmemesi durumunda bir yevmiyesinin kesilmesine çoğu zaman işçilerin de itirazı yoktur. Onların itirazı bu bir günlük devamsızlık karşılığında iki günlük yevmiyelerinin kesilmesinedir. Peki ama neden bu kesinti yapılır? Bunun için öncelikle hafta tatili kavramına bakmamız gerekir.

Hafta tatili nedir? Kimlere verilir?

mazeretsiz ise gelmeme ucret kesintisi

Hafta tatili; işçilerin dinlenebilmesi için onlara tanınmış ve kullandırılması zorunlu olan bir haktır. İşçinin, rızası olsa bile, hafta tatilinde çalıştırılması mümkün değildir. İş Kanunu bu tatili önemsemiş ve işçinin onu mutlaka kullanmasını arzu etmiştir.

Peki bu hafta tatili kime verilir? İş Kanununun 46ncı maddesine göre hafta tatili; bu tatil gününden önceki iş günlerinde çalışmış olan ya da  işçilere verilir.

Hangi durumlarda işçi bu iş günlerinde çalışmış sayılır?

Yine aynı maddeye göre aşağıdaki hallerde, işçi fiilen çalışmamış olsa bile çalışmış kabul edilecektir:

 • Kanuni tatil günleri
 • Mazeret izni süreleri
 • Hastalık izinleri (Bir haftalık süreye kadar)
 • İşverence verilen izinler (bir haftalık süreye kadar)
 • Zorlayıcı sebeplerle işyerinde çalışılamayan günler

O halde, yukarıdaki durumlarda, işçi çalışmadığı halde fiilen çalışmış kabul edilecektir.

Mazeretsiz işe gelmeyen işçi hafta tatili hakkını kaybeder

İşte, işçilerin genelde gözden kaçırdığı nokta burasıdır. Hafta tatili, işçinin çalışmadığı ama buna rağmen de ücretine hak kazandığı bir süredir. İşte, bu afta tatiline hak kazanmanın ön şartı ise bu günden önceki 6 iş gününün tamamında çalışmış olmaktır.

İşe mazeretsiz olarak ya da haber vermeden gelmeyen işçi ise bu 6 iş gününün tamamında çalışmamaktadır. O nedenle de artık hafta tatili hakkı bulunmamaktadır. Böylece, normalde hafta tatili gününde dinlenen bu işçi; hem gelmediği günün ücretinden hem de hafta tatili ücretinden olacaktır.

SONUÇ

Hafta tatilinden önceki altı iş günü içinde 1 gün mazeretsiz olarak devamsızlık yapan işçinin hem işe gelmediği o güne ait ücreti hem de hafta tatili ücreti olmak üzere toplam 2 günlük ücretinin kesilmesi İş Kanunu bakımından doğru bir uygulamadır.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

63 Yorum

 1. mustafa bey 4,5 saat izin aldım oğlumu hastaneye götürdüm ama bu gün işe geldim muhasebe ay içinde yaptığım mesaiden 4,5 saat kesmiş sizce kanuna uygun mu 4,5 saat çalışma 40 tl 4,5 saat mesai 60 tl bunu yapabilirler mi

  1. Merhaba. İşe gelmediğiniz sürelerin ücretinin kesilmesi normaldir. Ama bunun miktarı ile ilgili buradan yorum yaparsam sizi yanıltmış olurum.

  1. Aynur hanım, kanaatimce kesilebilir. Ama bunun işyeri uygulama yönetmeliği ya da iş sözleşmesiyle kayıt altına alınması önemlidir.

 2. Merhaba,

  Beyaz yaka Ofis personelinin, Aynı ay içerisinde takip eden günlerde dahil 8 gün işe gelmemesi durumunda ücret kesintisi nasıl ve kaç kaç gün üzerinden yapılabilir. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Bu, işçinin hangi günler gelmediğine ve hafta tatilinin hangi gün olduğuna göre değişir.

 3. Merhaba Mustafa bey,

  Hafta içi 5 gün 45 saat çalışılan bir iş yerinde, 2 gün işe gelmemiş olan birinden hafta tatili olarak cumartesi ve pazar ücretleri kesilebilir mi?Yoksa sadece pazar günü mü kesilir?

  1. Merhaba. Bu durumda işçiden sadece 1 gün fazladan yevmiye kesilmesi yeterlidir.

 4. Hocam ben bir isyerine yeni basladim iki uc ay ancak oldu lakin ailevi nedenlerden dolayi sehir disina cikmam icab etti ve bn bolum sorumlusu olan mudurume
  Drumumu izah ettim oda tamam sen isini hallet dedi bnde isleri bitirdim fakat ay sonunda gelmediyim uc gun icinhem sikortam kesilmis hem gelmediyim gun hemde mesaimden kesinti yapilmis boyle bir uygulama dogru bir uygulamadirmi tesekkur ederim

  1. Ali bey, o günlerde fiilen çalışmadığınıza göre ücretinizin kesilmesi doğrudur.

 5. Merhaba,
  çalıştığım şirkette beyaz yakayım sabah 08:00 akşam 18:00 olarak çalışıyoruz ve Cumartesi pazar tatil.

  Çocugumun doktor kontrolü sebebiyle Cuma günü için bölüm müdürümden izin alıp işlemleri tamamladım ve o Cuma tam gün işe gitmedim.
  1 günlük mazeret izin kağıdı doldurup ik departmanına gidip evrağımı teslim ettiğimde Cuma günü mazeret izni sayılmadığını çalışmadığım Cuma günü için haftalık tatili hak etmediğimi ve 2 gün senelik izin hakkımdan düşüleceğini söylediler. izin kağıdını teslim etmeyip odadan ayrıldım,
  Bu konuda çalıştığım firmanın böyle bir hakkı varmı ?
  1-Cuma günü mazeret izni alamazsınız
  2-Cuma günü gelmezseniz 2 gün senelik izninizden düşülür.
  teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  1. Merhaba. Hafta tatili ücretini hak etmek için, ondan önceki iş günlerinin tamamında çalışmış olmak gerekir. Cuma günü çalışmazsanız, hem cuma gününün hem de pazar gününün ücret kesilir. Doğru olan uygulama; senelik izinden düşmek değil, iki günlük ücretinizi kesmek olmalıdır.

 6. Merhaba bir iş yerinde kimyasal bölümünde çalışıyorum ama sigortam kimyasal olarak yatmıyor ve bu durumda tazminat alabilirmiyiz ve ayrıca bir işçi 12 saat çalışıyorsa gece vardiyasında pazartesine bağlayan gecede işe izinsiz gelmiş ise aynı gün içinde 4 saat çalışmış ise pazar yevmiyesi kesilirmi

  1. Merhaba Ahmet bey. Sigortanın kimyasal olarak yatmasından kastınız nedir? İkinci sorunuzu da tam olarak anlayamadım. Daha açık yazarsanız cevap vermeye çalışırım.

 7. Mustafa bey merhaba;
  şubat ayı içerisinde 6 şubat-yıllık izin
  9 şubat-bankada işlem yapmam gerektiği için izin kağıdı doldurup amirimin imzası ile personel sorumlusuna ulaştırdım.maaşımı aldığımda yıllık izin yazdığım formun farklı değerlendirildiği ve iki gün izin karşılığında 4 gün kesinti yapıldığını gördüm.konu hakkında mümkünse bilgi verebilir misiniz?yapılan işlem doğru mudur?ne yapmak lazım?

  1. Size ücretsiz izin verilmiş. Yıllık izin hakkı işverenin yönetim hakkı olup belirlediği şekilde kullandırılır.
   Şubat ayı spesifik bir aydır ücret dönemi için. 1 gün işe gitmezseniz 3 gün bile kesilebilir.(30’dan az gün içerdiğinden dolayı)
   Yapılan uygulama doğru görünmektedir, eğer ücretsiz izin olarak uygulandı ise.

 8. Merhabalar şubat ayı içerisinde 1 gün izin kullandım.pazartesi günü için şubat ayı 28 çektiği için 28-1=27 olarak düşünüldüğünde 3 günlük bir kesinti mi yapılması lazım yoksa 2 gün kesimlesi yeterli mi bilgi verirseniz ssevinirim

  1. Merhaba. İzinden kastettiğiniz nedir? Ücretsiz izin ise 2 günlük kesinti yapılması yeterli olacaktır. Yıllık izne ayrıldıysanız kesinti yapılmaması gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.