İşe bir gün gelmeyen işçinin 2 yevmiyesi kesilebilir mi?

İşe bir gün gelmeyen işçinin pazar yevmiyesi kesilir mi?

İşçilerin sık sık sorduğu sorulardan birisi de budur. Bu sorunun doğrusu aslında şöyle olmalıdır: İşe mazeretsiz olarak bir gün  gelmeyen işçinin iki günlük yevmiyesi kesilebilir mi?

Hafta içi gelmeyen işçinin ücretinin kesilmesi

İşçiler iki şekilde işe gelmeyebilirler; kanunen mazeretli kabul edildikleri ya da işverenden izin aldıkları devamsızlıklar ile mazeretsiz ve izinsiz olarak işe gelmedikleri devamsızlıklar. İşte bu iki devamsızlık türünün ikincisinin sonuçlarından bir tanesi de işçinin gelmediği bu 1 gününe karşılık 2 günlük yevmiyesinin kesilmesidir.

Hangi devamsızlıklar mazeretli kabul edilir?

İşçinin raporlu olduğu günler, işvereninden yazılı olarak ücretli mazeret izni alarak işe gelmediği günler doğal olarak mazeret kabul edilir. Bunun dışında İş Kanununda belirtilen her türlü mazeret izni de bu kapsamdadır. Evlilik izni, babalık izni, doğum izni, ölüm izni gibi izinler de mazeret izinleri olarak değerlendirilir.

İşçinin bir saatlik ücreti nasıl hesaplanır?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Hangi devamsızlıklar mazeretsiz kabul edilir?

Yukarıda belirtilen ve gerek İş Kanununun emredici hükümlerinden kaynaklanan ve gerekse de işverenin takdir hakkını kullanarak işçisine verdiği yazılı mazeret izinleri hariç olmak üzere diğer devamsızlıklar mazeretsiz işe gelmeme kabul edilir. Bunun başında da elbette haber vermeden yapılan devamsızlıklar gelir. İşçinin haber vermeden ya da mazeretsiz olarak işe gelmemesi durumunda bir yevmiyesinin kesilmesine çoğu zaman işçilerin de itirazı yoktur. Onların itirazı bu bir günlük devamsızlık karşılığında iki günlük yevmiyelerinin kesilmesinedir. Peki ama neden bu kesinti yapılır? Bunun için öncelikle hafta tatili kavramına bakmamız gerekir.

Hafta tatili nedir? Kimlere verilir?

mazeretsiz ise gelmeme ucret kesintisi

Hafta tatili; işçilerin dinlenebilmesi için onlara tanınmış ve kullandırılması zorunlu olan bir haktır. İşçinin, rızası olsa bile, hafta tatilinde çalıştırılması mümkün değildir. İş Kanunu bu tatili önemsemiş ve işçinin onu mutlaka kullanmasını arzu etmiştir.

Peki bu hafta tatili kime verilir? İş Kanununun 46ncı maddesine göre hafta tatili; bu tatil gününden önceki iş günlerinde çalışmış olan ya da  işçilere verilir.

Hangi durumlarda işçi bu iş günlerinde çalışmış sayılır?

Yine aynı maddeye göre aşağıdaki hallerde, işçi fiilen çalışmamış olsa bile çalışmış kabul edilecektir:

 • Kanuni tatil günleri
 • Mazeret izni süreleri
 • Hastalık izinleri (Bir haftalık süreye kadar)
 • İşverence verilen izinler (bir haftalık süreye kadar)
 • Zorlayıcı sebeplerle işyerinde çalışılamayan günler

O halde, yukarıdaki durumlarda, işçi çalışmadığı halde fiilen çalışmış kabul edilecektir.

Mazeretsiz işe gelmeyen işçi hafta tatili hakkını kaybeder

İşte, işçilerin genelde gözden kaçırdığı nokta burasıdır. Hafta tatili, işçinin çalışmadığı ama buna rağmen de ücretine hak kazandığı bir süredir. İşte, bu afta tatiline hak kazanmanın ön şartı ise bu günden önceki 6 iş gününün tamamında çalışmış olmaktır.

İşe mazeretsiz olarak ya da haber vermeden gelmeyen işçi ise bu 6 iş gününün tamamında çalışmamaktadır. O nedenle de artık hafta tatili hakkı bulunmamaktadır. Böylece, normalde hafta tatili gününde dinlenen bu işçi; hem gelmediği günün ücretinden hem de hafta tatili ücretinden olacaktır.

SONUÇ

Hafta tatilinden önceki altı iş günü içinde 1 gün mazeretsiz olarak devamsızlık yapan işçinin hem işe gelmediği o güne ait ücreti hem de hafta tatili ücreti olmak üzere toplam 2 günlük ücretinin kesilmesi İş Kanunu bakımından doğru bir uygulamadır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

131 Yorum

 1. süper bir yasa memleketi soyup fakirin yetimin ekmeni elinden alıp ülkeyi soyanlara yasa kanun yok aç yaşayan işçilere yasada var kanunda….

 2. Merhaba esim buay 1 gun isyerinden izin kagidi almak sartiyla izin aldi maasindan 94 lira kesinti yapmislar muhasebeye sordugunda gelmedigin gune vergi kesiliyor demis bu normalmi aceba

  1. Eğer işverenden o gün için ücretsiz izin almışsa gelmediği günün yevmiyesi kesilir, izin almasaydı 2 gün yevmiyesi kesilmeliydi.

 3. Yüzde yüz mesai verilen bir iş yerinde gelmediği günün çalışma saati fazla yapılan mesailerden bire bir oranında kesilirmi

  1. Fazla mesai fiilen yapılan çalışmanı karşılığı olduğuna göre, işe gelinmeyen bir gün için yapılmamış fazla mesai nasıl kesilebilir? Bunun mantığını anlamadım.

   1. Bir örnekle açılayım İşverenimden kendi özel işlerim nedeni ile Pazartesi Ücretsiz izin aldım fakat haftanın diğer günlerde ise günlük çalışma saatim haricinde fazladan toplamda 15 saat fazla mesai yaptım , iş verenim buna karşılığı olarak benim rızam olmadan o hafta içerisinde yapmış olduğum 15 saatten 7,5 saati kesip bana kalan kalan 7,5 saati yazabilir mi , mesailer hafta içi ve hafta sonu yüzde yüz

    1. İşverenden izin aldığınıza göre, haftalık fazla çalışmanız 15 saat ise tamamının kesinti yapılmadan size fazla mesai ücreti olarak ödenmesi gerekir.

 4. Slm 1gun izin alan bir işçiden 2 gün parasi ve 2 günün sigortası kesilirmi isim vermicem ama bizim işyerinde böyle bi uygulama var birde 28 ekim öğleden sonra resmi tatilmi bize normal deyip calistrdilar

  1. Yazıda da belirttiğim gibi mazeretsiz olarak gelmeyen işçiden kesilir. Evet, 28 Ekim öğleden sonra resmi tatildir ve çalışan işçiye yarım günlük fazladan genel tatil ücreti ödenmesi gerekir.

 5. Senelik izinden cenaze nedeniyle 1 gün geç döndüm patronun ortağına msj attım durumla ilgili onlarda tutanak tutmuşlar izin dönüşü haber vermeden işe gelmedi diye msj atmam yetersizmi böyle bir hakka sahiplermi

  1. Bu, diyalogla çözülmesi gereken bir sorun olmakla beraber; mesajla bildirilen mazeretin geçerli kabul edilmeyebileceğini söylemem gerekir.

 6. Haftalık 45 saati tamamlamayan çalışana nasıl fazla mesai hakedişi verilir? günde 9 saat çalışarak 5 günde 45 saati dolduran bir işletmede çalışanlar haftaiçi sürekli devcamsızlık yapıyorlar ve cts günü telafi çalışması yapılması zorunda kalıyor fakat çalışan bunu fazla mesai olarak nitelendiriyor ve 1,5 katı zamlı cumartesi saatini isteyip 1 gün ücretinden normal kesinti talep ediyor. ama doğrusu 45 saati tamamlamadığı için telafi çalışma saatini mahsup ediyoruz. Bu yanlış bir uygulama mıdır?

  1. Tolga bey, doğru anladığınızı görüyorum. İşin temel kuralı aslında çok basittir. 7 günlük çalışma periyodunda işçinin toplam çalışma süresine bakılır. Eğer işçinin çalışma süresi 45 saati aşmamışsa fazla çalışma gündeme gelmez.

 7. Merhaba, 1 günlük ücretsiz izin kullandığımız zaman (izin kağıdı ile birlikte) hem maaşımızdan hem de sigorta günümüzden kesilir mi?

 8. merhaba ekim ayında 3 gün rapor aldım ama 4 gün param kesilmiş bodroda gün sayısı 27 bankaya yatan1125 tl muhasebeciye sorduğumda her ayın maaşının 30 gün den hesaplandığı ve ekim kasım aralık ayında kişilerden gelir vergisi kesintisi olduydu beni çok ikna etmedi rica ediyorum mantıklı bir acıklama yapabilirmisiniz diğer her 31 çeken ayda gelemeiş olsam bile gelmediğim gün kadar kesiliyordu

  1. Ücretiniz maktu belirlenmişse, ay 30 gün kabul edilir ve 3 gün kesilince 27 gün olması normaldir.

 9. Günlük puantaj üzerinden çalışan bir iş yeriyiz. bu uygulamayı anlatmakta çok zorlanıyoruz. güzel ve açıklayıcı bir makale olmuş. emeğinize teşekkürler….

 10. Merhaba 1 ayda mazeretsiz farklı günlerde aralıklarla 3 gün işe gitmeyen bir kişiden 9 gün kesilmesi normal mi

  1. Bu işçinin hangi günlerde işe gelmediğine göre değişir. Eğer farklı haftalarda birer gün işe gelmemişse toplam 6 günlük ücreti kesilebilir.

   1. Merhaba benim doğum ve hamilelik süresince 1 yil içerisinde 134 günlük primim olmasına rağmen 1 aylık primim yatmadigi için hakimi kaybettiğim söylendi yardımcı olursanız sevinirim

 11. mustafa bey ben hafta içi bir gün ücretsiz izin aldım bir hafta da 45 saat çalışma yapamadım hafta sonu mesa isi 100 de 100 bu mesai yi ben yaptın 1 günlük izin aldığım gün karşılığı yapmış olduğum fazla mesai 100 de 100 kesiyor

  1. Doğru anladıysam, hafta içi bir gün gelmiyorsunuz ama hafta sonu geliyorsunuz. Bu durumda toplam çalışma süreniz 45 saati aşmıyorsa, fazla mesai ödenmemesi de normaldir.

  2. 1 gün eksik gününüzü 1 gün fazla mesainiz karşılıyor. Yani eksik/fazla birbirini dengeliyor. Normal.

 12. Ben textil atölyesnde çalışıyorum maaşımi banka yoluyla hesabima yatiriyorlar 2 gun devamszligim olunca hem sigortamdan hem banka hesabima yatirilan paradan kesiliyor birde üstüne elden gelmedigim günlerin parasini aliyorlar . Size sorum banka hesabima yatan paradan is yerine elden ödeme yapmam dogrumu?

  1. Mükerrer (Çift) kesenek söz konusu gibi. Kaynakta kesme metodu dediğimiz direkt tahakkuktan kesmeleri neticesinde bir daha elden ödeme yapmamanız gerekir. Hatta bankadan alıp işverene hiç birşey ödememeniz de gerekir.

 13. Merhaba

  Çalıştığım yerde geçen hafta hastaydım ama doktora gıtmedım rapor almadım. şirketimde rapor almadığım için yıllık iznimden 1 gün kesileceğini bildirdiler. Daha öncede kuzenımın cenazesine gıttım bir günde ordan kesildi. Yapılan işlem doğrumudur?

  1. Merhaba Burcu. Bu gibi isteklerinizde işverene sözlü başvurmak yerine yazılı bir dilekçe, izin müracaat formu vb. belge ile başvurursanız bu sorunlar oluşmaz. Örneğin; Yeni çıkan bir torba yasa ile yıllık izinlerin bir kısmını 1’er gün bile alabiliyorsunuz. (Senin yazılı talebin olması şart) Yada yıllık izin yerine ücretsiz izin talep edebiliyorsunuz. Ama ücretsiz izin verilip verilemeyeceği işverenin onayına bağlıdır. Vermeye de bilir… Bunun için en azından yazılı bir ücretsiz izin talep belgesi örneği ile başvurmanı sana tavsiye edebilirdik. Mevcut uygulamayı işveren bir nebze dikte etmiş gibi görünüyor, bana görede yanlış. Ama hukuka da aykırı durmuyor.

 14. 2017 de asgari ücret brüt 1.777,50 TL net 1.404,06 eger ben 1 gün işe gelmezsem benim kesintim 1404 tl üzerinden mi ? yoksa 1777 tl üzerinden mi olacak ? ve iş veren benim 506 tl olan masrafımdan 1 gün hiç bişey ödemiyor mu ?

  1. Pervin hanım sizin için fark eden bir şey olmayacaktır. 1404 TL üzerinden kesilmesi normaldir.

 15. Çalıştığım yerde cumartesi pazar tatil şimdi patronumuz oruc ayında kapatcam dükkanı yada cumartesi gelır calısırsınız oruc ayında da kapatırım dedi ve bende cumartesi gunu calısmayı kabul etmedim benden bir günlüğüme iki gün keseceğini söyledi acaba böyle bi yetkisi varmı normalde hafta içi çalısma saatlerimizi dolduruyoz

  1. Hayır, böyle bir durumda bile olsa maaş ve izin alacakları asla yanmaz. Bunlar sizin çalışmanızın karşılığıdır.

  1. Fatih bey bu durumda onayınız alınmışsa kesebilir. Alınmamışsa kesemez ve siz bu zorla ücretsiz izni kabul etmezseniz, haklı nedenle iş akdinizi feshedebilirsiniz.

 16. Merhabalar şubat ayı içerisinde 1 gün izin kullandım.pazartesi günü için şubat ayı 28 çektiği için 28-1=27 olarak düşünüldüğünde 3 günlük bir kesinti mi yapılması lazım yoksa 2 gün kesimlesi yeterli mi bilgi verirseniz ssevinirim

  1. Merhaba. İzinden kastettiğiniz nedir? Ücretsiz izin ise 2 günlük kesinti yapılması yeterli olacaktır. Yıllık izne ayrıldıysanız kesinti yapılmaması gerekir.

 17. Mustafa bey merhaba;
  şubat ayı içerisinde 6 şubat-yıllık izin
  9 şubat-bankada işlem yapmam gerektiği için izin kağıdı doldurup amirimin imzası ile personel sorumlusuna ulaştırdım.maaşımı aldığımda yıllık izin yazdığım formun farklı değerlendirildiği ve iki gün izin karşılığında 4 gün kesinti yapıldığını gördüm.konu hakkında mümkünse bilgi verebilir misiniz?yapılan işlem doğru mudur?ne yapmak lazım?

  1. Size ücretsiz izin verilmiş. Yıllık izin hakkı işverenin yönetim hakkı olup belirlediği şekilde kullandırılır.
   Şubat ayı spesifik bir aydır ücret dönemi için. 1 gün işe gitmezseniz 3 gün bile kesilebilir.(30’dan az gün içerdiğinden dolayı)
   Yapılan uygulama doğru görünmektedir, eğer ücretsiz izin olarak uygulandı ise.

 18. Merhaba bir iş yerinde kimyasal bölümünde çalışıyorum ama sigortam kimyasal olarak yatmıyor ve bu durumda tazminat alabilirmiyiz ve ayrıca bir işçi 12 saat çalışıyorsa gece vardiyasında pazartesine bağlayan gecede işe izinsiz gelmiş ise aynı gün içinde 4 saat çalışmış ise pazar yevmiyesi kesilirmi

  1. Merhaba Ahmet bey. Sigortanın kimyasal olarak yatmasından kastınız nedir? İkinci sorunuzu da tam olarak anlayamadım. Daha açık yazarsanız cevap vermeye çalışırım.

 19. Merhaba,
  çalıştığım şirkette beyaz yakayım sabah 08:00 akşam 18:00 olarak çalışıyoruz ve Cumartesi pazar tatil.

  Çocugumun doktor kontrolü sebebiyle Cuma günü için bölüm müdürümden izin alıp işlemleri tamamladım ve o Cuma tam gün işe gitmedim.
  1 günlük mazeret izin kağıdı doldurup ik departmanına gidip evrağımı teslim ettiğimde Cuma günü mazeret izni sayılmadığını çalışmadığım Cuma günü için haftalık tatili hak etmediğimi ve 2 gün senelik izin hakkımdan düşüleceğini söylediler. izin kağıdını teslim etmeyip odadan ayrıldım,
  Bu konuda çalıştığım firmanın böyle bir hakkı varmı ?
  1-Cuma günü mazeret izni alamazsınız
  2-Cuma günü gelmezseniz 2 gün senelik izninizden düşülür.
  teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  1. Merhaba. Hafta tatili ücretini hak etmek için, ondan önceki iş günlerinin tamamında çalışmış olmak gerekir. Cuma günü çalışmazsanız, hem cuma gününün hem de pazar gününün ücret kesilir. Doğru olan uygulama; senelik izinden düşmek değil, iki günlük ücretinizi kesmek olmalıdır.

   1. Merhaba

    Yazıda izinler mazeretli izin ve mazeretsiz olmak üzere ikiye ayrılmış ve iş yerinin bilgisi dahilinde olan izinler mazeretli sayılmış ve çalışılmış sayılır denmiş.
    Peki bölüm müdürümden alınmış izin mazeretli sayılmaz mı vede çalışma bütünlüğünü bozmayıp kesinti yapılmaması gerekmez mi .

    1. Halil bey, gerçekten de bu şekilde izin verilmişse, kesilmemesi doğru olacaktır. Yine de ortada resmi bir evrak olmadığı için, işverenin 2 günlük ücretinizi kesmesi, vicdani olmasa da yasal kabul edilmelidir.

 20. Hocam ben bir isyerine yeni basladim iki uc ay ancak oldu lakin ailevi nedenlerden dolayi sehir disina cikmam icab etti ve bn bolum sorumlusu olan mudurume
  Drumumu izah ettim oda tamam sen isini hallet dedi bnde isleri bitirdim fakat ay sonunda gelmediyim uc gun icinhem sikortam kesilmis hem gelmediyim gun hemde mesaimden kesinti yapilmis boyle bir uygulama dogru bir uygulamadirmi tesekkur ederim

  1. Ali bey, o günlerde fiilen çalışmadığınıza göre ücretinizin kesilmesi doğrudur.

 21. Merhaba Mustafa bey,

  Hafta içi 5 gün 45 saat çalışılan bir iş yerinde, 2 gün işe gelmemiş olan birinden hafta tatili olarak cumartesi ve pazar ücretleri kesilebilir mi?Yoksa sadece pazar günü mü kesilir?

  1. Merhaba. Bu durumda işçiden sadece 1 gün fazladan yevmiye kesilmesi yeterlidir.

 22. Merhaba,

  Beyaz yaka Ofis personelinin, Aynı ay içerisinde takip eden günlerde dahil 8 gün işe gelmemesi durumunda ücret kesintisi nasıl ve kaç kaç gün üzerinden yapılabilir. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Bu, işçinin hangi günler gelmediğine ve hafta tatilinin hangi gün olduğuna göre değişir.

  1. Aynur hanım, kanaatimce kesilebilir. Ama bunun işyeri uygulama yönetmeliği ya da iş sözleşmesiyle kayıt altına alınması önemlidir.

 23. mustafa bey 4,5 saat izin aldım oğlumu hastaneye götürdüm ama bu gün işe geldim muhasebe ay içinde yaptığım mesaiden 4,5 saat kesmiş sizce kanuna uygun mu 4,5 saat çalışma 40 tl 4,5 saat mesai 60 tl bunu yapabilirler mi

  1. Merhaba. İşe gelmediğiniz sürelerin ücretinin kesilmesi normaldir. Ama bunun miktarı ile ilgili buradan yorum yaparsam sizi yanıltmış olurum.

   1. zeynel bey adam diyorki normal çalışma üçreti 4.5 saat için 40 tl mesai yaparsam 60 tl yani biri gümüş biri altın yani arkadaş gümüş borclanmıs ama işveren altın kesmesi normalmi diyor

    1. Bazen normal olabilir. Örneğin işçinin o ay 49 saat çalıştığını varsayalım. 4 saat kesilirse, bu kez işçinin çalışma süresi 45 saat olacaktır ve haliyle işçi 4 saatlik fazla mesai ücretini alamayacaktır. O nedenle yukarıda, bu konuda net yorum yapamayacağımı söylemiştim.

 24. Selam işe gelmedigimiz veya raporlu olduğumuz günü işveren fazla mesai ücretinden kesebilirmi

  1. Ali bey, fazla mesai zaten fiilen çalıştıktan sonra ödenen bir ücrettir. İşe gelmediyseniz, nasıl fazla mesai alacaksınız? Biraz daha açar mısınız?

 25. NET MAAŞ İLE ÇALIŞILAN BİR İŞYERİNDE ŞUBAT AYI İÇERİSİNDE 2 GÜN ÜCRETSİZ İZİN VE 2 GÜNDE RAPORU BULUNAN KİŞİNİN MAAŞINDAN KAÇ GÜNLÜK KESİNTİ YAPILMASI GEREKİR

 26. Şubat ayında 10 u cumartesi İşe Gitmedim haber verdim.
  ayagımın burkulması nedeniyle 23ünde Raporum Var 24 undede gidemedim 6 günlük ücret kesilmiş Raporlardanda 2 gün mü Kesiliyor yani

 27. Merhaba hocam benim dayımın oglu trafik kazasi gecirdiginden dolayi o gun işe gitmedim fakat ssorumlu kişiye haber verdım bu gun gelmeyeceğim diye
  Fakat iş yerinde 1 güne karşi 3 günlük yevmiyemi kestiler ne yapmam gerek

  1. Yunus bey, böyle bir durumda 2 günlük ücretin kesilmesi normaldir. 3 günlük kesintinin sebebi neymiş?

 28. 2KİZİM VAR BİRİ HASTANEYE YATMASI GEREKTİ İŞ YERİNE BİLDİRDİM 2 GÜN YILLIK İZNİMİ KULLANMAK İSTİYORUM DEDİM 2YE 3GUN KESİLİR DEDİLER BÖYLE BİRŞEY OLABİLİR Mİ

  1. Osman bey 2 gün devamsızlık yapsanız 3 gün kesilmesi normaldir. Ama yıllık izninizden düşülecekse, sadece 2 gün düşülmesi gerekir.

 29. Mrb
  Asgari ücretle çalışıyorum.haftanın 3 günü cmt pazar ve hafta içi bir gün üniversite dolayisiyla ise devam edemicem buyuzden maasimdan ne kadar kesinti olur.

 30. İş yerimizde parmak iziyle çalıştığımız odaya giriş var. Ama tuvalete gitmek için bile parmak iziyle çıkıp öyle gitmemiz lazım. Ve gün içinde dışarda olduğumuz süreler 8 saate ulaşırsa 1 günlük ücret kesiyorlar. Bunu yasal olarak yapabilirler mi?

  1. Hüseyin bey, açıkçası bu tür uygulamalar mevcut ve Yargıtay da onay veriyor. Özellikle iş sözleşmesine bakılması gerekir. Sözleşmede buna istinaden her hangi bir hüküm var mı?

 31. Bir sorum olacak,
  Çalıştığım işyeri fazla molada da bu ücreti kesiyor yasal mı?
  11 saat çalışmamıza rağmen 70 dakika mola hakkımız var bu yasal, fakat bu 80 dakika olursa devamsızlık yapmamamıza rağmen hafta tatili ücretini kesmenin yasal herhangi bir dayanağı varmı?

  1. İsmail bey böyle bir şey yasal olmaz. İşverenin keyfi uygulaması gibi görünüyor.

 32. Tüm soruları okudum , gece vardiyansında da geçerli midir mesai yapma şansımız yok 1 gün devamsızlık yaptım haftalık 45 saat dolmadı 2 günlğk mü keserler ? Bir sorum daha var salı günü(ayın 12. günü) 22:00 dan çarşamba 8:00 a kadar gece vardiyasında çalıştım yine çarşamba günü(ayın 13 ü) 17:00 da hastaneden 2 günlük 13 ü ve 14 ü için rapor aldım çalıştığım boşa mı gidiyor o gün raporlu olduğum için ?

  1. Evet, gece çalışması için de bu durum geçerlidir. İkinci sorunuz için ise, fiilen çalıştığınız günün boşa çıkmayacağını ve ücretinin ödenmesi gerektiğini söylemeliyim.

 33. Merhabalar haziran 2018 de 8 gün ceza evinde yattim çalıştığım iş yerime ceza evinde olduğuma dair belge gönderdim maaşımı 8 gün eksik yatirmislar bu durum normal mi mazeretim olduğu halde

 34. Acil hastalık durumu oldugu için işe 1 gunluk izin alip gitmedim buna ragmen 2 gun maasimdan kesilecegi soyledi ayni zamanda 2.250 maas aliyorum fakat 1.950 bodro bildirilmiş ne kadar doğru?

  1. Sultan hanım maaş hesabınızı bilmemiz mümkün değil; ancak izin almaktan kastınız nedir? Ortada yazılı bir izin yoksa, 2 günlük ücretinizin kesilmesi yasal görünecektir.

 35. İŞ YERİNDE HAFTALIK 45 SAATİ DOLDURUYORUM..MESAİLERE KALMAMA RAĞMEN HİÇBİR ŞEKİLDE MESAİ ÜCRETİNİ . İDARİ PERSONEL OLDUĞUMDAN DOLAYI ALMIYORUM.
  YASAL MIDIR.

 36. Fırat bey ben asgari ücret üzeri maaş alıyorum ama asgari ücret banka üzerinden yatıyor kalanı elden alıyorum ve izin istiyorum tamam hallet işini deyip izin veriyor sonra izin belgesi imzalatırken iki gün imzalatıyorlar zaten 8 6 mesai saati cumartesi dahil birşey demiyoruz üstüne üstlük bir de kesinti

 37. Ben Aras kargo da çalışıyorum ama Arasın kendi firmasında değilim fakat bizim firmamizda bir gün gelmeyince iki günlük yevmiye kesilirken Aras ve diğer firmalarda kesilmiyor bunun ne kadarı doğrudur.

  1. Merhaba. Sizin firmanızın yaptığı doğrudur; diğer firma ise kendi takdiriyle böyle bir uygulama yapma hakkına sahiptir.

 38. Çalıştığım iş yerinden tedavimden dolayı 1 günlük izin aldım.doktoruma İlaç yazdırmak için . İş yeri benden 1e 3 gün yövmiye maşaımdan kesti yasal hakkı varmıdır.

  1. Ahmet bey işveren sizi yazılı izin vermişse, sadece 1 gün kesebilir. Vermediyse de 2 gün kesebilir. 3 gün kesmesi yasal değildir. (Hafta içi başka bir gün devamsızlığınız varsa bilemem.)

   1. Hem gelmediğim günün yerine cumarteisi günü çalışıyorum bu sefer 1 yövmiye kesiyor. Karşılamıyor diyor çalışman.

 39. Hocam mesai ye kalmadığım için işyeri düzenini bozdugumdan 2 gün ücretsiz izne çıkartıldı. Bu yasal mıdır. Mesai ye gelmek istemiyorum

 40. Merhaba ben bir ozel sektor calisaniyim hasta olup devlet hastamesine gittigimde doktorun raporu is basi kagidina yazmasiyla is yerine teslim etmistim ve ik mudurunun aciklamasina gore elden yazilan rapor gecersiz dedi ve ayni zamanda ds is basi kagidina yazilmisti ve bu sebepten solayi benim 2 gunum kesildi cuma gunu rapor olarak gecmese bile isbasi kagidiydi hafta tatilimin keislmesi dogru bir kararmidir eger yanlissa ne yapmam gerekiyor

 41. Nasıl bir cağda yaşıyoz lanet olsun devlet bile zenginden yana 1 güne iki gün kesmek ne demek ya adam raporu bile 2 gün kesiyo itiraz ettiğin zamanda işine geliyosa diyo devlet çıkarmış bunu ben değil diyo yeter bu milletten yediginiz yeter…

 42. Selâm işyerimden hastaneye gitmek için 1 gün yazılı olarak izin aldım fakat 1 günlük yevmiyem ve 1 sigorta günüm kesildi ben bunu yıllık ücretimden kesmelerini talep ettim fakat kabul etmediler buna hakları varmı

  1. Merhaba. Ergin bey, işveren size yıllık izni, her talep ettiğinizde vermek zorunda değildir. Verseydi bence daha iyi olurdu; ama vermemek de kendi tercihleri. Aldığınız yazılı izinde, ücretsiz yazıyorsa, ücretinizin kesilmesi normaldir.

 43. Merhaba. Biz haftanın 5 günü 45 saatlik süreyi dolduruyoruz. Herhangi bir mazeret nedeniyle bir gün devamsızlık yapan işçinin ücret kesiminde 7,5 saat üzerinden değil de 9 saat üzerinden kesiliyor. Yasal olarak doğru mu bu ?

  1. Merhaba. Bu konuda net bir şey söylemek zor. Ama kanaatimce 7,5 saatlik ücret kesilmesi gerekir. Diğer türlü, yani işçinin haftanın 5 günü çalıştığı iddia edilecekse, aynı işverenin işçilere yıllık izin verirken de her hafta için 2 günü hafta tatili kabul ediyor olması ve örneğin 14 gün yıllık izne ayrılan işçinin toplam 18 gün izin yapıyor olması gerekir.

 44. Merhaba 1 ay içerisinde farklı haftalarda 1 er gün izin aldım toplamda 2 gün pazarım kesilir mi ?

 45. Ozel bir sirkette calisiyorum ve hafta ici 2 gun (sali ve cuma) isyerinden yazili izin aldigim halde hafta sonu tatilip kesilip yoymiyemden 2 diyilde 3 gun kesildi bu normalmidir keailmesi gerekirmi yazili izin aldigim halde

 46. İyi akşamlar şubat ayında 1 gün raporlu olarak ise gelmedim bana 27 günlük bir para yatirdilar yani 2020 yatması gerekirken 2838 tl para yatirdilar bu yasal mıdır

 47. İyi günler benim bir sorum olacak.nisan 26 da kamuda işe başladım işçi olarak ve ay sonu bodrom geldiğinde 27 ve 28 . günlerin hafta sonu olması sebebiyle yövmiyemi ve sigortami kesmişler.iki gün eksik yatırmışlar. Haftayı tamamlamadik diye iki gün hem sigorta hem ücreti kesmişler.
  Bu konu hakkinda bilgi verirmisini

 48. Cumhurbaşkanına hakaretten dolayı 11 20 gün hapis cezası aldım. Ama 1 yıldan az olduğu için 1-2 günlük gir-çık denilen bir hapis cezası verildi. 22 Nisan’da teslim oldum, 23 nisan resmi tatildi zaten, 24 nisan akşamı çıktım hapisten ama denetimli serbestlik ve karakola imza vermem gerektiğinden dolayı 25-26 nisanda da işe gidemedim. Kısacası 5 iş günü gidemedim 1 günü 23 nisan resmi tatiliydi. Zorunlu bir sebepten dolayı, eşimin aracılığıyla haber vermeme rağmen 2336 lira yatması gereken maaşım 1400 yatmış durumda. Kısacası 936 lira para kesilmiş. Günlüğüm 68 lira bu arada asgari ücretli çalışanım. Bu kesilen ücret zorunlu hapis mazereti olmasına rağmen yasal mı acaba?

 49. iyi günler makaleniz ve yorumlara direk verişiniz için teşekkürler öncelikle . benim şuan çalışmakta oldugum iş yerinde sabah 08:45 de mesai başlıyor ama 08:30 iş yerine gelmemiz ve kahvaltımızı yapıyoruz 45 oldugunda yasak katı bir dille belirtiliyor öğlen yemeği 45 dakka ve 15:45 de 15 dakikalık bir mola yapılıyor tabi bu bir arkadaşımızın çıktıktan sonra yaptıgı ihbarla oldu ayrıca akşam 18:15 de çıkıyoruz ve hafta sonları cumartesi gelmek zorunlu 15:00 a kadar bunu 13:30 çektiler geçici süreliğine ve yemek yada yol parası yok haklarımı talep ettiğimizde çıkışımızı vermemiz için psikolojik baskı uygulanıp çıkmamız isteniyor ve müdürümüzü gelemicegimizi haber vermemize istinaden yinede maaşımızdan kesiliyor cumartesi izinlerimiz yok ve sınava giden arkadaşlarımız var izin almalarına rağmen yinede 2 gün kesiyor ben hangi haklarımızın oldugunu öğrenmek istiyorum ve çalışma saatleri olarak nasıl bir hakkımız cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler şimdiden .(ve burası bir hukuk bürosu)

  1. Merhaba,
   günümüzde çalışanlar olarak elde ettiğimiz tüm haklar yüzyıllar süren işçi mücadeleleri sonucu elde edilmiş, devletlerin anayasalarına kadar ithal edilerek kazanılmış hak olmayı başarmışlardır. Bu mücadeleler kolay olmamıştır, çok kan dökülmüştür. Emeği geçenleri saygıyla anıyoruz her daim.

   Sorunuza gelince; maalesef 2003 yılında yayımlanan ve işveren/sermaye lehine iyice esnekleştirilen iş kanunumuza göre aykırı bir uygulama görünmüyor çalışma sisteminizde. Hukuk bürosu olduğundan ve işvereniniz de avukatlardan oluştuğundan kanuna uydurulmuş minimum asgari şartlar altında çalışıyorsunuz. Size şunu yapın, buraya dilekçe yazın vb. demeyi çok isterdim. Yemek ve yol bedeli, daha önce hiç verilmemiş olması kaydıyla patron için yasal zorunluluk değildir. Zira haftalık çalışma süresini tamamlamayan işçiye hafta tatili ücretinin verilmemesi de yine ESNEK kanunumuza göre yerinde bir uygulama.

   İşin kötüsü beni düşündüren ve asıl üzen nedir biliyor musunuz? Sizin bu yazdıklarınızla bir müşteri olarak işyerinize geldiğimde, bir iş davasına istinaden işverenlerinizin benim haksızlığa uğradığıma dair dava açmak ve haklarımı savunmak üzere vekaletimi almak isteyebilmeleri…

 50. Selamın aleyküm biz 8:30 – 17:30 çalışıyoruz saat 20:00 a kadar zorunlu mesai ben 2 gün izinliydim bunu yövmiyemden değil mesaiden kesmişler bu yasalmı

  1. Aleyküm selam,
   evet yasaldır. Öncelikle fazla mesai hak edişlerinden kesinti yapılmalıdır.

 51. Merhaba, korona belirtisi dolayısıyla işe 5 gün gelemedim haber verdiğim halde 5 günüm kesinti yapılıyor bu adil midir? Öteki tarafta hak hukuk buradaki gibi işlemiyor. Çok şükür ki orada adalet var. İşçinin emeklerini alabileceği bi yaşam istiyoruz.

  1. Merhaba, sizi anlıyorum; ancak İş mevzuatı bakımından yapılanda bir usulsüzlük yoktur. Burada işverenlerin inisiyatif almasını ve daha anlayışlı olmasını sanırım hepimiz bekliyoruz.

 52. Ben iett de şöför olarak çalışıyorum taşerondayız 9 yaşında oğlum için hastane den randevu aldım ve şirketime durumu söyledim ama onların bana söylediği maaşınızdan kesinte olacağı ben oğlum için rapor aksamda geçersiz olacağı sadece kendim için alacağım rapor ların geçerli olacağı böyle birşey varmı dır acaba bu konuyu açıp yorumlarmısınız

  1. Merhaba, raporlu günler çalışılmış gibi kabul edilen günlerdendir ve başkaca bir gün devamsızlığınız yoksa, hafta tatili ücretinizin kesilmemesi gerekir.

 53. Ben sgk yı aradım vatandaş temsilcisi ile görüştüm ve böyle bir şeyin olamayacağını söyledi, ben mesela sözlü izin aldım bunu da belirttim memur a oda bana sadece gidilmeyen gün kesilir dedi, bu 45 saat olayını da anlattım hayır dedi gidilmeyen bir gün e karşılık 2 gün kesilemez dedi, daha önce de alo 170 ı arayıp sormuştum o zaman da telefona çıkan memur bana şöyle demişti ‘haberli veya habersiz gitmediğiniz gün için sadece çalışmadığınız gün kesilir, asla 1 güne 2 gün kesilemez dedi’ böyle iş mi olur ya, niye o zaman normal gün de fazla mesai yapınca 2 katı verilmiyor? Mesela ben resmi tatil olmayan 2 gün de 4 er saat mesai yaptım eder 8 saat yani 1 gün, ona niye 2 gün ücreti yatmıyorsa maaş üzerinden saatim hesaplanıp yatırılıyor?

  1. Merhaba, sizi anlıyorum. Bilgi almaya ve doğrusunu öğrenmeye çalışıyorsunuz. Ancak Alo 17’de çalışanların iş mevzuatı uzmanı olmadığını aklınızda tutmalısınız. Doğru uygulama, yazımızda anlatılan gibidir. Keşke farklı olsaydı; ama durum bu.

 54. Merhaba,
  Beyaz yakalı olarak çalıştığım işyerimden aynı hafta içinde çocuklarımın rahatsızlığı nedeniyle 1,5 gün izin aldım.
  Cumartesi günleri çalışmamama rağmen , cumartesi gününü de kestiklerini söyleyerek, benden 3,5 gün maaşımdan kesinti yapılmış. 1,5 gün nasıl 3,5 gün hesaplanıyor. Bu yasal mıdır?

  1. Merhaba, yıllık izinden düşülmemesi normaldir; çünkü anladığım kadarıyla yıllık izin kullanmamışsınız. Yazımızda da belirttiğimiz üzere işçinin işe gelmediği gün olduğunda, tabi yazıda belirtilen şekilde devamsızlıktan bahsediyorum, bir yevmiye daha kesilmesi yasaldır. Sizin durumunuzda 2,5 gün kesilmesi gerekirdi. Ancak işyerinin, bizim bilmediğimiz özel bir nedeni olabilir, bu nedenle onlara sormanız en doğrusu olacaktır.

 55. Merhabalar ben bir fabrikada 7 yıllık çalisanım.
  Kendi işimi kurdum ve işverenle bunu ayan beyan dürüstce anladım ve anlaşarak tazminatımı alıp kendi isimin başına geçeceğini söyledim fakat isveren buna yanaşmadı sigorta girişim 2005 3600 den de faydalanamıyorum rapor alıyorum mesailere kalmıyorum isveren yine çıkarmıyor beni kendimi bulunmaz hit kumaşı sanmaya başladim. Sizi sorum şu ben nasıl isten tazminatımı alabilirim hukuken varmi bir yol nolur yardım edin yolumu kaybettim teşekkürler..

 56. merhabalar ben pazartesi hariç geri kalan 4 gün işe gitmedim aradım söyledim gelemiyorum diye muhasebe bana 4 gün hariç gün başına 2 şer günden 8 gün daha kesilecek dediler toplam 12 ediyor gelmediğim günlerle beraber bunu öğrenmek istiyordum böyle birşey varmı ben 8 gün bedavamı çalışacağım teşekkürler.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.