İşe bir gün gelmeyen işçinin 2 yevmiyesi kesilebilir mi?

İşe bir gün gelmeyen işçinin pazar yevmiyesi kesilir mi?

İşçilerin sık sık sorduğu sorulardan birisi de budur. Bu sorunun doğrusu aslında şöyle olmalıdır: İşe mazeretsiz olarak bir gün  gelmeyen işçinin iki günlük yevmiyesi kesilebilir mi?

Hafta içi gelmeyen işçinin ücretinin kesilmesi

İşçiler iki şekilde işe gelmeyebilirler; kanunen mazeretli kabul edildikleri ya da işverenden izin aldıkları devamsızlıklar ile mazeretsiz ve izinsiz olarak işe gelmedikleri devamsızlıklar. İşte bu iki devamsızlık türünün ikincisinin sonuçlarından bir tanesi de işçinin gelmediği bu 1 gününe karşılık 2 günlük yevmiyesinin kesilmesidir.

Hangi devamsızlıklar mazeretli kabul edilir?

İşçinin raporlu olduğu günler, işvereninden yazılı olarak ücretli mazeret izni alarak işe gelmediği günler doğal olarak mazeret kabul edilir. Bunun dışında İş Kanununda belirtilen her türlü mazeret izni de bu kapsamdadır. Evlilik izni, babalık izni, doğum izni, ölüm izni gibi izinler de mazeret izinleri olarak değerlendirilir.

Hangi devamsızlıklar mazeretsiz kabul edilir?

Yukarıda belirtilen ve gerek İş Kanununun emredici hükümlerinden kaynaklanan ve gerekse de işverenin takdir hakkını kullanarak işçisine verdiği yazılı mazeret izinleri hariç olmak üzere diğer devamsızlıklar mazeretsiz işe gelmeme kabul edilir. Bunun başında da elbette haber vermeden yapılan devamsızlıklar gelir. İşçinin haber vermeden ya da mazeretsiz olarak işe gelmemesi durumunda bir yevmiyesinin kesilmesine çoğu zaman işçilerin de itirazı yoktur. Onların itirazı bu bir günlük devamsızlık karşılığında iki günlük yevmiyelerinin kesilmesinedir. Peki ama neden bu kesinti yapılır? Bunun için öncelikle hafta tatili kavramına bakmamız gerekir.

Hafta tatili nedir? Kimlere verilir?

mazeretsiz ise gelmeme ucret kesintisi

Hafta tatili; işçilerin dinlenebilmesi için onlara tanınmış ve kullandırılması zorunlu olan bir haktır. İşçinin, rızası olsa bile, hafta tatilinde çalıştırılması mümkün değildir. İş Kanunu bu tatili önemsemiş ve işçinin onu mutlaka kullanmasını arzu etmiştir.

Peki bu hafta tatili kime verilir? İş Kanununun 46ncı maddesine göre hafta tatili; bu tatil gününden önceki iş günlerinde çalışmış olan ya da  işçilere verilir.

Hangi durumlarda işçi bu iş günlerinde çalışmış sayılır?

Yine aynı maddeye göre aşağıdaki hallerde, işçi fiilen çalışmamış olsa bile çalışmış kabul edilecektir:

 • Kanuni tatil günleri
 • Mazeret izni süreleri
 • Hastalık izinleri (Bir haftalık süreye kadar)
 • İşverence verilen izinler (bir haftalık süreye kadar)
 • Zorlayıcı sebeplerle işyerinde çalışılamayan günler

O halde, yukarıdaki durumlarda, işçi çalışmadığı halde fiilen çalışmış kabul edilecektir.

Mazeretsiz işe gelmeyen işçi hafta tatili hakkını kaybeder

İşte, işçilerin genelde gözden kaçırdığı nokta burasıdır. Hafta tatili, işçinin çalışmadığı ama buna rağmen de ücretine hak kazandığı bir süredir. İşte, bu afta tatiline hak kazanmanın ön şartı ise bu günden önceki 6 iş gününün tamamında çalışmış olmaktır.

İşe mazeretsiz olarak ya da haber vermeden gelmeyen işçi ise bu 6 iş gününün tamamında çalışmamaktadır. O nedenle de artık hafta tatili hakkı bulunmamaktadır. Böylece, normalde hafta tatili gününde dinlenen bu işçi; hem gelmediği günün ücretinden hem de hafta tatili ücretinden olacaktır.

SONUÇ

Hafta tatilinden önceki altı iş günü içinde 1 gün mazeretsiz olarak devamsızlık yapan işçinin hem işe gelmediği o güne ait ücreti hem de hafta tatili ücreti olmak üzere toplam 2 günlük ücretinin kesilmesi İş Kanunu bakımından doğru bir uygulamadır.

45 Yorum

  1. Fatih bey bu durumda onayınız alınmışsa kesebilir. Alınmamışsa kesemez ve siz bu zorla ücretsiz izni kabul etmezseniz, haklı nedenle iş akdinizi feshedebilirsiniz.

  1. Hayır, böyle bir durumda bile olsa maaş ve izin alacakları asla yanmaz. Bunlar sizin çalışmanızın karşılığıdır.

 1. Çalıştığım yerde cumartesi pazar tatil şimdi patronumuz oruc ayında kapatcam dükkanı yada cumartesi gelır calısırsınız oruc ayında da kapatırım dedi ve bende cumartesi gunu calısmayı kabul etmedim benden bir günlüğüme iki gün keseceğini söyledi acaba böyle bi yetkisi varmı normalde hafta içi çalısma saatlerimizi dolduruyoz

 2. 2017 de asgari ücret brüt 1.777,50 TL net 1.404,06 eger ben 1 gün işe gelmezsem benim kesintim 1404 tl üzerinden mi ? yoksa 1777 tl üzerinden mi olacak ? ve iş veren benim 506 tl olan masrafımdan 1 gün hiç bişey ödemiyor mu ?

  1. Pervin hanım sizin için fark eden bir şey olmayacaktır. 1404 TL üzerinden kesilmesi normaldir.

 3. Merhaba

  Çalıştığım yerde geçen hafta hastaydım ama doktora gıtmedım rapor almadım. şirketimde rapor almadığım için yıllık iznimden 1 gün kesileceğini bildirdiler. Daha öncede kuzenımın cenazesine gıttım bir günde ordan kesildi. Yapılan işlem doğrumudur?

  1. Merhaba Burcu. Bu gibi isteklerinizde işverene sözlü başvurmak yerine yazılı bir dilekçe, izin müracaat formu vb. belge ile başvurursanız bu sorunlar oluşmaz. Örneğin; Yeni çıkan bir torba yasa ile yıllık izinlerin bir kısmını 1’er gün bile alabiliyorsunuz. (Senin yazılı talebin olması şart) Yada yıllık izin yerine ücretsiz izin talep edebiliyorsunuz. Ama ücretsiz izin verilip verilemeyeceği işverenin onayına bağlıdır. Vermeye de bilir… Bunun için en azından yazılı bir ücretsiz izin talep belgesi örneği ile başvurmanı sana tavsiye edebilirdik. Mevcut uygulamayı işveren bir nebze dikte etmiş gibi görünüyor, bana görede yanlış. Ama hukuka da aykırı durmuyor.

 4. Ben textil atölyesnde çalışıyorum maaşımi banka yoluyla hesabima yatiriyorlar 2 gun devamszligim olunca hem sigortamdan hem banka hesabima yatirilan paradan kesiliyor birde üstüne elden gelmedigim günlerin parasini aliyorlar . Size sorum banka hesabima yatan paradan is yerine elden ödeme yapmam dogrumu?

  1. Mükerrer (Çift) kesenek söz konusu gibi. Kaynakta kesme metodu dediğimiz direkt tahakkuktan kesmeleri neticesinde bir daha elden ödeme yapmamanız gerekir. Hatta bankadan alıp işverene hiç birşey ödememeniz de gerekir.

 5. mustafa bey ben hafta içi bir gün ücretsiz izin aldım bir hafta da 45 saat çalışma yapamadım hafta sonu mesa isi 100 de 100 bu mesai yi ben yaptın 1 günlük izin aldığım gün karşılığı yapmış olduğum fazla mesai 100 de 100 kesiyor

  1. Doğru anladıysam, hafta içi bir gün gelmiyorsunuz ama hafta sonu geliyorsunuz. Bu durumda toplam çalışma süreniz 45 saati aşmıyorsa, fazla mesai ödenmemesi de normaldir.

  2. 1 gün eksik gününüzü 1 gün fazla mesainiz karşılıyor. Yani eksik/fazla birbirini dengeliyor. Normal.

 6. Perşembe ve cuma isyerinden izinli olarak gelmedigim de iki günlük haftasonu tatilim kesilebilir mi

   1. Merhaba benim doğum ve hamilelik süresince 1 yil içerisinde 134 günlük primim olmasına rağmen 1 aylık primim yatmadigi için hakimi kaybettiğim söylendi yardımcı olursanız sevinirim

 7. Merhaba 1 ayda mazeretsiz farklı günlerde aralıklarla 3 gün işe gitmeyen bir kişiden 9 gün kesilmesi normal mi

  1. Bu işçinin hangi günlerde işe gelmediğine göre değişir. Eğer farklı haftalarda birer gün işe gelmemişse toplam 6 günlük ücreti kesilebilir.

 8. Günlük puantaj üzerinden çalışan bir iş yeriyiz. bu uygulamayı anlatmakta çok zorlanıyoruz. güzel ve açıklayıcı bir makale olmuş. emeğinize teşekkürler….

 9. merhaba ekim ayında 3 gün rapor aldım ama 4 gün param kesilmiş bodroda gün sayısı 27 bankaya yatan1125 tl muhasebeciye sorduğumda her ayın maaşının 30 gün den hesaplandığı ve ekim kasım aralık ayında kişilerden gelir vergisi kesintisi olduydu beni çok ikna etmedi rica ediyorum mantıklı bir acıklama yapabilirmisiniz diğer her 31 çeken ayda gelemeiş olsam bile gelmediğim gün kadar kesiliyordu

  1. Ücretiniz maktu belirlenmişse, ay 30 gün kabul edilir ve 3 gün kesilince 27 gün olması normaldir.

 10. Merhaba, 1 günlük ücretsiz izin kullandığımız zaman (izin kağıdı ile birlikte) hem maaşımızdan hem de sigorta günümüzden kesilir mi?

 11. Haftalık 45 saati tamamlamayan çalışana nasıl fazla mesai hakedişi verilir? günde 9 saat çalışarak 5 günde 45 saati dolduran bir işletmede çalışanlar haftaiçi sürekli devcamsızlık yapıyorlar ve cts günü telafi çalışması yapılması zorunda kalıyor fakat çalışan bunu fazla mesai olarak nitelendiriyor ve 1,5 katı zamlı cumartesi saatini isteyip 1 gün ücretinden normal kesinti talep ediyor. ama doğrusu 45 saati tamamlamadığı için telafi çalışma saatini mahsup ediyoruz. Bu yanlış bir uygulama mıdır?

  1. Tolga bey, doğru anladığınızı görüyorum. İşin temel kuralı aslında çok basittir. 7 günlük çalışma periyodunda işçinin toplam çalışma süresine bakılır. Eğer işçinin çalışma süresi 45 saati aşmamışsa fazla çalışma gündeme gelmez.

 12. Senelik izinden cenaze nedeniyle 1 gün geç döndüm patronun ortağına msj attım durumla ilgili onlarda tutanak tutmuşlar izin dönüşü haber vermeden işe gelmedi diye msj atmam yetersizmi böyle bir hakka sahiplermi

  1. Bu, diyalogla çözülmesi gereken bir sorun olmakla beraber; mesajla bildirilen mazeretin geçerli kabul edilmeyebileceğini söylemem gerekir.

 13. Slm 1gun izin alan bir işçiden 2 gün parasi ve 2 günün sigortası kesilirmi isim vermicem ama bizim işyerinde böyle bi uygulama var birde 28 ekim öğleden sonra resmi tatilmi bize normal deyip calistrdilar

  1. Yazıda da belirttiğim gibi mazeretsiz olarak gelmeyen işçiden kesilir. Evet, 28 Ekim öğleden sonra resmi tatildir ve çalışan işçiye yarım günlük fazladan genel tatil ücreti ödenmesi gerekir.

 14. Yüzde yüz mesai verilen bir iş yerinde gelmediği günün çalışma saati fazla yapılan mesailerden bire bir oranında kesilirmi

  1. Fazla mesai fiilen yapılan çalışmanı karşılığı olduğuna göre, işe gelinmeyen bir gün için yapılmamış fazla mesai nasıl kesilebilir? Bunun mantığını anlamadım.

   1. Bir örnekle açılayım İşverenimden kendi özel işlerim nedeni ile Pazartesi Ücretsiz izin aldım fakat haftanın diğer günlerde ise günlük çalışma saatim haricinde fazladan toplamda 15 saat fazla mesai yaptım , iş verenim buna karşılığı olarak benim rızam olmadan o hafta içerisinde yapmış olduğum 15 saatten 7,5 saati kesip bana kalan kalan 7,5 saati yazabilir mi , mesailer hafta içi ve hafta sonu yüzde yüz

    1. İşverenden izin aldığınıza göre, haftalık fazla çalışmanız 15 saat ise tamamının kesinti yapılmadan size fazla mesai ücreti olarak ödenmesi gerekir.

 15. Merhaba esim buay 1 gun isyerinden izin kagidi almak sartiyla izin aldi maasindan 94 lira kesinti yapmislar muhasebeye sordugunda gelmedigin gune vergi kesiliyor demis bu normalmi aceba

  1. Eğer işverenden o gün için ücretsiz izin almışsa gelmediği günün yevmiyesi kesilir, izin almasaydı 2 gün yevmiyesi kesilmeliydi.

 16. süper bir yasa memleketi soyup fakirin yetimin ekmeni elinden alıp ülkeyi soyanlara yasa kanun yok aç yaşayan işçilere yasada var kanunda….

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir