İşe geç kalan işçinin çıkarılması

İşçinin işe geç kalması

İşçi işe geç kalmışsa ne olur? Peki bu geç kalmalar artarsa ve hatta düzenli hale gelirse ne yapılabilir? Bu soruların cevabını aramadan önce iş sözleşmesinin tanımını hatırlatmakta fayda görüyorum. Buna göre iş sözleşmesi, işçinin bağımlı olarak iş görmeyi, işverenin de ücret ödemeyi üstlenmesinden oluşan bir sözleşmedir. O halde işçinin görevi, işini görmekten ibarettir.

İş görmek nedir?

İş görmekten anlaşılması gereken, işçinin görev tanımını yerine getirmesidir. Bunu yaparken de, iş sözleşmesinde ve diğer geçerli belgelerde yazılı çalışma koşullarına uyulması da aslında iş görmenin bir unsurudur. İşe geliş saati, işten çıkış zamanı, hafta tatili günü, iş güvenliği önlemleri ve benzeri diğer kurallar da işçi için bağlayıcıdır ve bunların, yapılan işten bağımsız düşünülmesi mümkün değildir.

İşe geç gelme

İşe geç gelmek; işçinin, belirlenmiş olan mesai başlangıç saatinden sonra işe gelmesidir. Eğer iş sözleşmesiyle ya da işyeri uygulama talimatnameleriyle işçiye belirli bir süre geç kalma hakkı peşinen tanınmamışsa, bir dakikalık bir gecikme bile işe geç kalma olarak değerlendirilebilecektir. O halde, işe geç gelmenin 10 dakika ya da 20 dakika geç gelme anlamına geldiğini kural olarak söylememiz mümkün değildir.

İşe geç kalmaların artması

Burada kritik olan nokta, işe geç kalma eyleminin sık sık tekrarlanıyor olmasıdır. Hem işçinin iş görme borcunu eksik yerine getirmesine neden olan hem de işverenin işlerini aksatan böyle bir eylem işyeri tarafından hoş karşılanmayacaktır. Ancak bunun da kural olarak bir sayısı bulunmamaktadır. Bir ayda 5 gün ya da bir yılda 30 gün gibi sabit bir sayı verilmesi doğru olmayacaktır. Her olayın kendi içinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Yargıtay ne diyor?

İşe geç kalan işçinin akıbeti ile ilgili bir Yargıtay kararında (22 Hukuk, 2011/3658 E.) şöyle denilmektedir: “… davacının iş sözleşmesinin devamı sırasında 176 mesai gününden 127 gün işe geç kaldığı, uyarılmasına rağmen mesaiye geç geldiği ve davacının işe geç gelmesinden dolayı işyerinde olumsuzlukların yaşandığı, üretimde aksamalar olduğu anlaşılmaktadır. Davacı işçinin bu davranışlarının özen yükümlülüğüne aykırı nitelikte olduğu bellidir. Fesih işleminin davacının sadece son kez işe geç kalmasına dayanmadığı, süre gelen geç kalmaların tümünün fesih sonucunu oluşturduğu, bu suretle feshin geçerli sebebe dayandığı anlaşılmaktadır…”

Bir başka karar (22 Hukuk, 2011/5040) ise şu şekildedir: “…  davacının iş sözleşmesinin devamı sırasında fesihten önceki son 4 aylık zaman dilimi içinde 19 kez geç kaldığı ve davacının işe geç gelmesinden dolayı işyerinde olumsuzlukların yaşandığı, üretimde aksamalar olduğu anlaşılmaktadır. Dinlenen tanıklar davacının bu konuda önceden sözlü olarak uyarıldığını da bildirmişlerdir. Davacı işçinin bu davranışlarının özen yükümlülüğüne aykırı nitelikte olduğu açıktır. Fesih işleminin davacının sadece son kez işe geç kalmasına dayanmadığı, süre gelen geç kalmaların tümünün fesih nedenini oluşturduğu, bu suretle feshin geçerli sebebe dayandığı anlaşılmaktadır.”

Sürekli ve işyerini etkileyen geç kalmalar fesih sebebi

Yukarıdaki kararlardan da anlaşılacağı üzere, geç kalma ya da kalmaların niteliğine göre sonuç değişecektir. Her geç kalmanın fesih sebebi olmadığı iyi anlaşılmalıdır. Geç kalma fiilinin alışkanlık haline gelmesi ya da işyerini/işi etkilemeye başlaması, işçinin uyarılara rağmen geç gelmeye devam etmesi gibi nedenlerin varlığı halinde iş sözleşmesi feshedilebilecektir.

Derhal fesih değil süreli fesih!

isci ise gec gelme

Bir başka ayrıntı ise, bu feshin İş Kanununun 25inci maddesine göre haklı nedenle bir fesih olmaması gerektiğidir. Uygulamada bu tür fesihlerin yanlış olarak 25’e göre yapıldığını görmekteyiz. Bunun sonucu ise, işçiye ihbar öneli tanınmaması ve kıdem tazminatı ödenmemesi olmaktadır. Halbuki bu fesih, haklı nedenle fesih değil; geçerli nedenle fesihtir. Yine bir Yargıtay kararında (9 Hukuk, 2009/16824 E.) “… davacının fesih tarihine kadar yaptığı iddia edilen devamsızlıkların karşılığında davacıya ihtar cezası verilmiş olup, geriye fesih tarihinde yaptığı iddia edilen devamsızlığı kalmaktadır. Davacının bu tek günlük devamsızlığına dayanarak 25 inci maddeye dayalı olarak haklı fesih yapılması ise mümkün değildir. Davacının davranışları işveren bakımından geçerli fesih nedeni oluşturabilecek mahiyettedir. Bu haliyle geçerli nedenle yapılacak bir fesihte de davacıya kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmesi gerekmektedir. Bu nedenle yazılı gerekçeyle davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddine karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.” denilmektedir.

SONUÇ

İşçinin işe geç gelmesi, tek başına bir fesih nedeni değildir. Olay somut olarak değerlendirilmeli ve işçinin geç kalmalarının artması, işverene/işe olumsuz yansımalarının olması, işin aksaması ve benzeri nedenlerin varlığı halinde işçinin iş sözleşmesi sona erdirilmelidir.

Bu durumda yapılacak fesih ise İş Kanununun 25inci maddesine göre değil 17nci maddesine göre yapılacak ve işçiye ihbar öneli tanındığı gibi işçinin kıdem tazminatı da ödenecektir.

Not: İşçinin, işe geç gelmesinden dolayı yazılı olarak uyarılmasına rağmen geç gelmeye devam etmesi halinde, İş Kanununun 25/II-h maddesine göre tazminatsız olarak da işten çıkarılması mümkündür. Yukarıda yazılı hususlarla çelişiyor gibi görünen bu durum aslında istisnai olup takdir elbette mahkemelerin olacaktır. Yine de, işçinin art niyetli olduğunun düşünüldüğü; örneğin tazminatını alarak işten ayrılma çabası içinde olan bir işçinin, bu şekilde hareket ederek işten çıkarılmasını sağlamaya çalışıldığına dair güçlü emareler varsa bu yöntemin izlenebileceği kanaatindeyim.

İşçi işe geç gelme tutanağı için tıklayınız


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

20 Yorum

 1. Mustafa bey merhaba kamu kurumunda taşeron işçi olarak çalışıyorum. Başka bir birimde benimle çalışmak isteyen amirin iyi niyetine güvenerek birim değiştirdim. bir gün geç kaldım hemen tutanak tuttular savunma istediler ben işin aslında iyi niyet olmadığını hissettiğimden savunma yazmadım. İki bebeğim var biri 2 yaşında diğeri 10 aylık anne sütüyle besleniyor. o gün içinde gece uykusuzluğum neticesinde uyuyakaldım. 1 saat sonra iş yerindeydim. Kimse bana bir şey sormadan tutanak tutulmuş.savunma yazmalımıyım uyuyakalmak bir mazeret midir

  1. Merhaba. Bu tutanaklara yapabileceğiniz bir şey yok. Ama en azından savunma istenirse, yazmanızı öneririm.

 2. Merhaba Mustafa bey,
  Bir firmada 5 senedir çalışmaktayım.Oturduğum konum trafik vb. bakımından işe geç kalmalarım mevcut.Fakat işin aksaması yada olumsuz bir durum olması söz konusu bile olmadı.Genelde geç kalacağım zaman bilgisini şirket çalışanlarına yada ilgiliye bildiriyorum.Ayrıca benden sonra gelen kişilerde mevcut(yöneticilerimden).Daha önce sözlü uyarılar aldım.Sonra müdürüm artık yazılı uyarı vereceğini 3 taneden sonra yolları ayıracağımızı belirtti ve dikkat etmem gerektiğini söyledi.İş yeriyle herhangi bir iş sözleşmem yok.SSk lı çalışanım.Yazılı geç kalma uyarıları imzalarsam tazminat alabilir miyim?Yada sözlü uyarıları ve kamera kayıtları beni tazminatsız çıkarmaları için yeterli olur mu?

  1. Dila hanım, size istediğiniz gibi bir cevap vermem mümkün olmaz. Çünkü cevabım hem evet hem de hayır olur. Size tavsiyem ise, geç kalmamanız olacaktır. Aksi takdirde, bunun bazı sonuçlarının olması muhtemeldir.

 3. Mustafa bey
  Son 6 ay içerisinde işe 3 kez fazla mesaiye geç kaldım benden rapor istediler rapor alamadığım için savunma yazdılar beni bu sebepten işten tazminatsız çıkarabilirlermi
  Ve savunmamı imzalamadığım taktirde imzadan imtina etmiş olup yine aynı şekilde imtina ettiğim için tazminatsız çıkarabilrlermi

  1. Ali bey, işçi ne savunma imzalamadığı için ne de hakkında tutanak tutulduğu için işten çıkarılamaz. Gerçekten de geç kaldınız mı? Bunu alışkanlık haline getirdiniz mi? Mazeretiniz var mıydı? Buna benzer soruların cevabına göre durum değişecektir.

 4. Merhaba Mustafa Bey, ben ablam icin yaziyorum..Ablam.köyde yasiyor ve Trabzon Akçaabat daki … Hastanesinde temizlik görevlisi olarak çalisiyor. Ise ise sadece keyifden degil ulasim sikintisi cektigi icin 5 – 8.dakika (7 de is basi ) gec kalmaktadir. Bir hemsirenin ispiyonlamasi sonucu ablama mobing uygulamaya basladi amirleri .gecenlerde is arkadaslaro ablami savundugu halde telefona 6:50 de herkes hastane de olsun 7:00 dam sonra malzeme.dagitimi.olmayacaktir diye mesaj geldi..ama ablam ne kadar erken gitsede o kadar da gec cikiyor isten. Bu sorunu nasil halledebiliriz ? Ablami istifaya zorluyorlar.

  1. Merhaba. Bir işyerinde belirlenen mesai saatinden isterse 5 dakika olsun, devamlı surette geç gelmek işverene haklı fesih hakkı verebilir. Ama burada ablanızın şunu hatırlaması gerekir. İşveren bu nedenle onu işten çıkarırsa, kendisi gibi aynı saatte gelmesi gereken herkes için bu kurallar işletilmemişse, bir başla deyişle ablanıza ayrımcılık yapılmışsa, ablanız açacağı davayı kazanabilir.

 5. Merhabalar mustafa bey ben bir bankada güvenlik görevlisiyim taşeron firma aracılığıyla son 1 senesi bankada olmak kaydıyla toplamda 3 senedir aynı taşeron firmada görev yapıyorum
  telefonum bozuk bazen kendiliğinden kapanıyor bu sebeple son zamanlarda 2 defa işe geç gelebildim
  Bankadaki yöneticim çıkartılmamı söylemiş olacak ki şirketten aradılar ve savunmamı istediler aynı zamanda banka yöneticimde rapor istedi
  Kıdem veya ihbar tazminatı hak edebiliyormuyum?
  Ayrıca işe giriş saatimiz belli ama çıkış saatimiz belli değil ve şube anahtarı bizde olduğu için hafta sonları şehir dışına çıkmamız sorun oluyor hatta yakın zamanda gece saat 4 te elektrik kesintisi sebebi ile şubeye gönderildim bana bir telefon numarası verdiler ve saat 6:30 a kadar telefondaki kişinin yönlendirmesi ile şartel indirdim şartel kaldırdım saat 8 de elektrikçi aradı şubeye girdik ve 9 da şube açtım bu ve benzeri bikaç sorun yaşadım bu sebeplerden dolayı en azından karşı dava açmam veya işten çıkartılma durumunda dava açsam bu sebeplerden dolayı tazminat alma ihtimalim olabilirmi?

  1. Koray bey size kesin bir şey söyleyemem. Ancak şunu bilmelisiniz ki; işçinin birkaç defa işe geç geldiği için tazminatsız işten çıkarılması çok güçtür. Başınıza böyle bir şey gelirse, dava açarak en azından kıdem tazminatınızın ödenmesini sağlayabilirsiniz. Başınıza böyle bir iş gelirse ve tekrar yazarsanız, yardımcı olmaya çalışırım.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.