İşe gelmeyen işçiye ihtar örneği

Yazıyı sizin için güncelledik:

İşçinin işe gelmemesi halinde, bunun görmezden gelinmesi beklenemez. Böyle bir durum ilk defa da olsa, süregelen bir alışkanlık da olsa işveren işçisini ihtar etmek isteyebilir. O halde işe gelmeyen işçi için ihtarname nasıl hazırlanmalıdır?

İşçinin devamsızlık yapması

İşçi; işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın aşağıdaki hallerden birine uyan şekilde işe gelmezse, işverenin 4857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesi gereğince haklı nedenle derhal fesih hakkı vardır:

 • Ardı ardına 2 iş günü
 • 1 ay içinde 2 kere her hangi bir tatil gününden hemen sonraki iş günü
 • 1 ayda toplam 3 iş günü

Görüleceği üzere işçinin işe gelmemesi, iki ya da üç gün ile sınırlı bile olsa, işini tazminatsız yitirmesine yol açabilir. Öyle ki; onlarca yıllık kıdeme sahip başarılı ve hatasız bir çalışan dahi, mazereti olmaksızın yukarıda belirtilen şekilde işe gelmese, yılların emeğini bir anda kaybedebilir.

Mazeretli devamsızlık yapılabilir

İşçinin işe gelmemesi halinde hemen yaptırmadan önce, bunun sebebini araştırmak gerekir. Çünkü şu yazımızda açıkladığımız ve mazeret kabul edilen haller nedeniyle işe gelmeme, işçinin devamsızlığı olarak görülmemelidir: iscidunyasi.com/mazeretli-devamsizlik-halleri-nelerdir

Devamsızlık önce tutanağa bağlanmalı

İşçinin işe gelmemesi halinde yapılması gereken ilk, bu durum tutanağa bağlamak olmalıdır. İşyerinde PDKS gibi devam kontrol sistemlerinin uygulandığı hallerde, bu sistemlerden çıktı alınabiliyorsa tutanağa gerek olmayabilir.

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Yine de en güvenilir yol, özellikle haklı fesih yapmaya yetecek süre kadar işe gelinmemesi halinde, işyerinde mevcut diğer işçilerin de katılımıyla bir tutanak düzenlemek ve bu devamsızlığı kayıt altına almaktır. İşçi işe gelmeme tutanağı örneğini daha önce paylaşmıştık: iscidunyasi.com/isci-ise-gelmeme-tutanagi

Devamsızlık yapan işçiye ihtar

Buradaki ihtar iki amaçla gönderilir. Bunlardan ilki; işçinin öncelikle devamsızlığı nedeniyle uyarılması, ikincisi ise devamsızlığın bir mazerete dayanıp dayanmadığının tespit edilmesidir.

Çünkü işçi devamsızlık yapmış olsa da her zaman bunu işverene bildirecek durumda olmayabilir. İşçi hastalanmış olabilir, bir yakınını yitirmiş olabilir ya da tutuklanmış vb. acil bir durumun içinde kendini bulabilir. Bu yüzden, herhangi bir eyleme girişmeden önce işçiye ihtar çekilerek devamsızlığın sebebinin araştırılması gerekir.

işe gelmeyen işçiye ihtarname

İşe gelmeyen işçiye ihtarnamede bulunması gerekenler

Böyle bir ihtarnamede yer alması gereken hususlar şöyle özetlenebilir:

 • İşçinin işe gelmediği tarihler
 • İşçinin adı soyadı
 • Bunun sonucunda işçi hakkında hangi eylemin gerçekleştirileceği
 • İşçinin mazeretinin sorulması
 • İşçiye geri dönüş için süre verilmesi
 • İşyerinin adres ve iletişim bilgileri

Yukarıdaki bilgiler, ihtarnamede yer alması gereken asgari bilgiler olup bunları çoğaltılması pekala mümkündür.

işçi devamsızlık ihtar gönderilmesi

İhtarname nasıl gönderilmeli?

Hazırlanan işçi devamsızlık ihtarnamesi işçinin kayıtlı ikametgah adresine mümkünse noter kanalıyla, değilse PTT ile gönderilmelidir. Noter aracılığıyla tebligat yapılması zorunlu olmasa bile, hem hız hem de güvenilirlik açısından daha tercih edilebilir bir seçenektir.

Devamsızlık yapan işçi ihtarname örneği

İşte işe gelmeyen işçi için düzenlenmesi gereken ihtarname örneği aşağıdadır. Bu tür ihtarnamelerin birer şablon olduğunu, bunları dilediğiniz gibi düzenleyebileceğinizi ve ne kadar ayrıntılı hazırlarsanız o kadar iyi olacağını son olarak hatırlatmak isteriz.

drive.google.com/open?id=0B3IQOb5JnsdQTG4tM2ZWc0NweEk


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

7 Yorum

 1. Hocam merhaba , 18.10.2018 tarihinde işverene ihtar çektim. 18 gündür vardiyalar programlarına alınmadığımı , istifaya zorlandığımı , prim , ihbar tazminatı ve mesailerimi talep ettiğimi bildirdim. Bugün öğrendim ki işveren de bana vardiya verilmeyen 18 günden sonra , ihtarımı alınca bana işe davet ihtarı çekmiş.Henüz elime ulaşmadı , bu noktada elime ulaştığında nasıl bir yol izlemeliyim ? Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Ömer bey ya işe başlayacaksınız ya da risk alıp haklı fesih yapacak ve ardından arabulucuda hakkınızı arayacaksınız. İlk bildiriminizde, fesih iradesi beyan etmiş miydiniz?

   1. Fesih ediyorum gibi bir kelime kullanmadım ama bildirimin içeriğinde sonra erdirme anlaşılıyor.

    1. Bu durumda, kesin bir beyan kullanmadığınıza göre, işe başlamayacaksanız yeni bir ihtarname ile fesih yapmanızı ve ardından arabulucuya başvurmanızı öneririm. Ya da işe hiç başlamazsınız ve işveren sizi çıkarınca, hukuki süreci başlatırsınız.

     1. Teşekkür ederim , çok yardımcı oldunuz , bu ihtar ücretleri gibi harcamalarıda işverenden talep edebiliyor muyum ?

     2. Rica ederim. Ne yazık ki bu ihtarname ücreti, iş mahkemesinde dava konusu olmamaktadır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.