İşe gelmeyen işçiye ihtar örneği

Devamsızlık yapan işçiye ihtarname

İşçinin devamsızlık yapması halinde, bu durum tutanağa bağlanmalıdır.

İşçi; işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın aşağıdaki hallerden birine uyan şekilde işe gelmezse, işverenin 4857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesi gereğince haklı nedenle derhal fesih hakkı vardır:

 • Ardı ardına 2 iş günü
 • 1 ay içinde 2 kere her hangi bir tatil gününden hemen sonraki iş günü
 • 1 ayda toplam 3 iş günü

Bu durumda işçiye bir ihtarname çekilmesi önem arz etmektedir. İşte işe gelmeyen işçi için düzenlenmesi gereken ihtarname örneği buradadır.

İhtarnameyi indir.

Tutanak sicile işler mi?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

7 Yorum

 1. Hocam merhaba , 18.10.2018 tarihinde işverene ihtar çektim. 18 gündür vardiyalar programlarına alınmadığımı , istifaya zorlandığımı , prim , ihbar tazminatı ve mesailerimi talep ettiğimi bildirdim. Bugün öğrendim ki işveren de bana vardiya verilmeyen 18 günden sonra , ihtarımı alınca bana işe davet ihtarı çekmiş.Henüz elime ulaşmadı , bu noktada elime ulaştığında nasıl bir yol izlemeliyim ? Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Ömer bey ya işe başlayacaksınız ya da risk alıp haklı fesih yapacak ve ardından arabulucuda hakkınızı arayacaksınız. İlk bildiriminizde, fesih iradesi beyan etmiş miydiniz?

   1. Fesih ediyorum gibi bir kelime kullanmadım ama bildirimin içeriğinde sonra erdirme anlaşılıyor.

    1. Bu durumda, kesin bir beyan kullanmadığınıza göre, işe başlamayacaksanız yeni bir ihtarname ile fesih yapmanızı ve ardından arabulucuya başvurmanızı öneririm. Ya da işe hiç başlamazsınız ve işveren sizi çıkarınca, hukuki süreci başlatırsınız.

     1. Teşekkür ederim , çok yardımcı oldunuz , bu ihtar ücretleri gibi harcamalarıda işverenden talep edebiliyor muyum ?

     2. Rica ederim. Ne yazık ki bu ihtarname ücreti, iş mahkemesinde dava konusu olmamaktadır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.