İşe iade davası dilekçesi örneği

İşe iade dava dilekçesi

Ortada haklı bir neden yokken işten çıkarılan işçinin önünde iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki dava açarak kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı başta olmak üzere tüm alacaklarını istemektir. İkincisi ise önce işe iade davası açarak, işe tekrar başlatılmasını mahkemeden talep etmektir.

İşe iade davası şartları

Ancak işe iade davası açılabilmesi için bazı şartların taşınması gerekir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • İşçinin belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışıyor olması
  • İşyerinde çalışan işçi sayısının en az 30 olması
  • İşçinin o işyerindeki kıdeminin en az 6 ay olması

Neden işe iade davası açmalısınız?

Burada işçinin aklına şöyle bir soru gelebilir: Kıdem tazminatım ve diğer haklarımı almak varken neden işe iade davası açmalıyım? Öyle ya, işçi işyerinde tekrar çalışmak istemiyor olabilir. Ama işe iade davası açıldığında ve kazanıldığında mahkeme işverene iki seçenek sunmaktadır. İşveren ya işçiyi tekrar işe almak ya da ona işe başlatmama tazminatı ödemek zorundadır. İşte böyle bir durumda işçi hem dava görülürken boşta geçen süreleri için 4 aya kadar ücreti tutarında bir ücreti hak edecek hem de işveren onu işe başlatmazsa, 8 aylık ücretine kadar da işe başlatmama tazminatı alabilecektir.

Eğer işe iade davası açma şartlarına sahipseniz ve avukat tutacak maddi gücünüz yoksa, sizin için hazırladığım dilekçeyi kullanabilirsiniz.

işe iade dilekçesi dava

Unutmayın, işe iade edilebilmeniz için mahkemenin, işverenin fesih işleminin geçersiz olduğuna kanaat getirmesi gerekir. Bunun için de dilekçedeki açıklama bölümünü dikkatle doldurmalı ve işverenin sizi işten çıkarmak için geçerli bir nedeni olmadığını ortaya koymalısınız. Gerisi mahkemenin takdirine kalacaktır.

İşe iade dava dilekçesi örneğini indirmek için tıklayınız.

İş mahkemelerine dava açma masrafının 2017 yılı için kaç lira olduğunu merak ediyorsanız, şu yazıma da göz atabilirsiniz.

Hangi iş mahkemesine dava açmanız gerektiğini öğrenmek için ise şu yazıma bakabilirsiniz.

, , ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir