İşe iade davası dilekçesi örneği

İşe iade dava dilekçesi

Ortada haklı bir neden yokken işten çıkarılan işçinin önünde iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki dava açarak kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı başta olmak üzere tüm alacaklarını istemektir. İkincisi ise önce işe iade davası açarak, işe tekrar başlatılmasını mahkemeden talep etmektir.

İşe iade davası şartları

Ancak işe iade davası açılabilmesi için bazı şartların taşınması gerekir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • İşçinin belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışıyor olması
 • İşyerinde çalışan işçi sayısının en az 30 olması
 • İşçinin o işyerindeki kıdeminin en az 6 ay olması

Neden işe iade davası açmalısınız?

Burada işçinin aklına şöyle bir soru gelebilir: Kıdem tazminatım ve diğer haklarımı almak varken neden işe iade davası açmalıyım? Öyle ya, işçi işyerinde tekrar çalışmak istemiyor olabilir. Ama işe iade davası açıldığında ve kazanıldığında mahkeme işverene iki seçenek sunmaktadır. İşveren ya işçiyi tekrar işe almak ya da ona işe başlatmama tazminatı ödemek zorundadır. İşte böyle bir durumda işçi hem dava görülürken boşta geçen süreleri için 4 aya kadar ücreti tutarında bir ücreti hak edecek hem de işveren onu işe başlatmazsa, 8 aylık ücretine kadar da işe başlatmama tazminatı alabilecektir.

Eğer işe iade davası açma şartlarına sahipseniz ve avukat tutacak maddi gücünüz yoksa, sizin için hazırladığım dilekçeyi kullanabilirsiniz.

işe iade dilekçesi dava

Unutmayın, işe iade edilebilmeniz için mahkemenin, işverenin fesih işleminin geçersiz olduğuna kanaat getirmesi gerekir. Bunun için de dilekçedeki açıklama bölümünü dikkatle doldurmalı ve işverenin sizi işten çıkarmak için geçerli bir nedeni olmadığını ortaya koymalısınız. Gerisi mahkemenin takdirine kalacaktır.

İşe iade dava dilekçesi örneğini indirmek için tıklayınız.

İş mahkemelerine dava açma masrafının 2017 yılı için kaç lira olduğunu merak ediyorsanız, şu yazıma da göz atabilirsiniz.

Hangi iş mahkemesine dava açmanız gerektiğini öğrenmek için ise şu yazıma bakabilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

18 Yorum

 1. emekli olduğum iş yerinden hiç sebep gösterme den çıkarıldım emeklilikten sonra 13 ay çalıştım işe iade davası açabilir miyim iş yerinde emekli çalışan var 30 kişiden fazla çalışanı var

  1. Sözleşmeniz belirsiz süreli ise elbette açabilirsiniz; ancak bunun için işten ayrıldıktan sonra 1 ay süreniz olduğunu unutmayın.

 2. Merhabalar, 16.04.2014 tarihinden bu yana aynı üst işveren yerinde taşeron firma ile çalışmaktayım. 21.09.2017 tarihi itibariyle taşeron firmanın iflas etmesinden dolayı ana firma taşeron firma değişikliği yapma kararı almıştır. Bizler çalışmaya devam etmek istemiş, ancak ana firmaya istifa yazmadan yeni taşeron firma ile çalışamayacağımız söylenmiştir. Bu sebeple, istifa imzalanmış olup, 20.09.2017 itibariyle işime son verilmiş, bütün haklar ana firmada olmasına rağmen iflas eden taşeron firmadan almam söylenmiştir. 2050 TL net maaşım olmakla birlikte, 50 günlük maaşım, 1 iznim, kıdem, fazla çalışma ve ihbar almam gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda izleyeceğim yol ne olabilir. Ana firma sorumlusuna istifa yazmadan devam etme talebinde bulundum, ancak bunun mümkün olmadığı söylendi. Bütün haklar bizde demesine rağmen bugün gidin batık firmanızdan alın, yada mahkeme mahkeme dolaşın deniyor. İşe iade dahil olmak üzere izleyeceğim yolu izah ederseniz çok mutlu olacağım. İyi çalışmalar. Kolay gelsin.

  1. Merhaba. Alt işveren işçisi olarak, taşeron firmanızdan alacağınız varsa bunu dava yoluyla talep edebilirsiniz. Bu davayı da ister taşeron firmanın kendisine, isterseniz de ana firmaya açma hakkınız vardır. Şimdi siz anladığım kadarıyla, istifa mektubu yazmış olsanız da halen başka bir taşeron bünyesinde ve aynı ana firmada çalışmaya devam ediyorsunuz. O halde işe iade davası açamazsınız.

 3. merhaba 3750 gundur aynı ısyerınde calısmaktayım magaza mudur yardımcılıgı pozısyonundayım magazada cıkan eksıklerden benı sorumlu tutup ısten cıkarılsam kıdem ve ıhbar tazmınatı alabılırmıyım?magaza magaza mudurune zımmetlıdır ama benıde suclu tutuyorlar nasıl bır dava acmam gereklıdır yardımcı olursanız ıyı gunler

 4. merhaba mustafa bey 2013 hazıran ayından berı aynı sırkette calısmakdaydım ekım ayının basında benım yerıme hem teknısyen hem sofor tarzı bır eleman alınacagı belırtılerek ıs akdıme son verıldı haklarımı odedıler bu durumda dava acarsam kaznama sansım nedır acab?

  1. Özgür bey ne tür bir dava açmaktan bahsediyorsunuz? İşe iade davası mı? Öyleyse, işyerinde çalışan işçi sayısı kaç?

   1. 200 un üzerinde fabrika ve değişik projeler de çalışan personel bulunmakta.
    Açmak istediğim dava ise iade davasıdır Zeynel bey

    1. Eğer işveren ortaya haklı bir gerekçe bulamazsa, davayı elbette kazanabilirsiniz. Ama işe iade davasının 1 aylık süresi olduğunu unutmayın.

     1. Dun davayı acdim şirketin bana bildirdiği neden benim yerime hem sıfır hemde teknisyen olarak çalışacak bir personel olması imiş bu iade davasını kazanmak için yeterli midir acaba

     2. Özgür bey, kesin bir şey söyleyemem. Dava açtığınıza göre, en doğru bilgiyi avukatınızdan alabilirsiniz.

 5. merhaba 20.03.2017 girişliyim 13.11.2017 tarınde 22.maden işten çıkartıldım işe aide avası için işçi mahkmsine başvuacam bunun içinde iyi bir dilekçe hazırlanması gerekiyormuş nasıl bir dilekçe hazırlamalıyım konuyla alakalı yardımcı olabilirmisiniz işkurdan işsizlik maaşıda aldıramıyorum bu yüen işe iade davası açacam
  iyi bir dilekçece örneği bulamadım para olmadığından dolayıda avukata veremedim o yüzden lendi başıma bişeyler yapmam gerekiyor
  not:şirket tmf yönetimindedir

  1. Yener bey, ücretli olarak dilekçe danışmanlığı yapmaktayız. Sitemizden bize ulaşabilirsiniz.

 6. Büyükşehir belediyesi eskişehir işten çıkarıldık çıkarıldık 31marta çıkış verildi taşeron olarak işimizde gitti 15yil önce arşiv kaydın olduğu yüzünden red geldi Khk belediyelere insafiyetine bıraktı tazminatı verip çıkarıyorlar ne yapmalıyım 4 senedir calismaktayim işçi mahkemesi verir cem yardımcı olur musunuz

 7. 10 aydır ccalışıyordum işime son verdıler tazmınatsız işe gerı davası accam bı örnek varmı nasıl tazmınat ala bılırim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.