İşe iade davası kaç ayda sonuçlanır?

İşe iade davası ne kadar sürede sonuçlanır?

Ortada işveren için haklı bir neden yoksa, işçinin çıkışı İş Kanununun 17nci maddesine göre ve bildirim sürelerine uyularak yapılmalıdır. Böyle bir durumda işten çıkarılan işçi, gerekli şartlara sahipse, işe iade davası açabilir. İşe iade davası ne kadar sürer? Yargıtay aşaması kaç ayda sonuçlanır?

İşe iade davası açmak

İşveren işçisini hangi gerekçeyle işten çıkarmış olursa olsun, aşağıda belirttiğim şartları taşıyan bir işçi, feshin geçersiz olduğunu iddia edebilir ve işe iade davası açabilir:

 • İşyerinde çalışan işçi sayısı en az 30 ise
 • İşçinin işyerindeki kıdemi en az 6 ay ise
 • İşçi belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışıyor ise

Yukarıdaki şartların sadece birini ya da birkaçını taşımak yeterli olmaz. İşçi bu üç şartı birlikte sağlamak zorundadır.

İşe iade davası nedir?

İşten çıkarılan işçi ne yapmalı?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Bu davayı genel özellikleriyle daha önce açıklamıştım. Burada bu davanın öneminden bir kez daha bahsetmek isterim. İşe iade davasını kazanan işçiyi işveren işe başlatmak durumundadır. Başlatmazsa da işçiye 8 aylık ücretine kadar belirlenen işe başlatmama tazminatı öder. Aynı şekilde, işçinin dava görülürken boşta geçen süreleri için de 4 aylık ücretine kadar ödeme yapılması da gerekir. Dolayısıyla işe iade davasının kazanılması halinde, işçinin neredeyse 1 yıllık ücreti tutarına kadar para alması mümkün olmaktadır.

İş Kanununa göre işe iade davası 2 ayda sonuçlandırılır

işe iade davası kaç ayda sonuçlanır

Evet, İş Kanunu işe iade davasının ne kadar sürede sonuçlanması gerektiğini açık şekilde belirlemiştir. Buna göre; işe iade davası seri muhakeme usulüne uygun olarak 2 ay içinde sonuçlandırılmalıdır. Hatta, tarafların dava sonucunu Yargıtay’a götürmeleri halinde, Yargıtay da kararını 1 ay içinde vermelidir.

Uygulamada sürelere uyulmamaktadır

Ne yazık ki, kanunun öngördüğü süreye uygulama uyulmamaktadır. Bunun temel neden ise, hem iş mahkemelerinin hem de Yargıtay’ın aşırı iş yüküdür. Kanuna göre en geç 2 ayda sonuçlanması gereken işe iade davası bu sürede sonuçlanamamakta ve Yargıtay’a giden temyiz dosyaları da 1 ay içinde karara bağlanamamaktadır.

SONUÇ

İşe iade davasının İş Kanununa göre, iş mahkemesinde 2 ay içinde karara bağlanması gerekir. Yargıtay’a gidilmesi halinde ise, yüksek mahkeme kararını 1 ay içinde vermek zorundadır. Çünkü işe iade süreci, bir an önce karara bağlanması gereken ve işçinin genelde boşta geçirdiği bir süredir.

Ancak uygulamada bu kurallara uyulmamaktadır. İş yoğunluğu çok fazla olan iş mahkemeleri de Yargıtay da kanunda belirlenen süreler içinde karar verememektedir. Net bir süre vermek mümkün olmamakla birlikte, işe iade davalarının genelde iş mahkemelerinde 8 ay ila 1 yıl arasında karara bağlandığını ve Yargıtay’ın ise 1 yıl ila 2 yıl arasında karar verebildiğini görmekteyiz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

42 Yorum

 1. Ben ise iade davasini kazandım 4+4 maaş kazandım fakat işyeri yargıtaya gönderdi ne zaman sonuclanir

  1. Merhaba. Bunu bilemeyiz; ancak siz işyerine dilekçeyle başvurarak başlamak için talepte bulundunuz mu?

 2. gecen sene temmuzda halkbanktan cıkarıldım performans düşüklügü sebebi ile fakat 1 seneyi gecti hala sonuxzlanmadı bi dahaki dava 23 ocakta sizce son durusma olurmu

 3. bir Yemek kartı firması taafından çalışmamız için yeterli ortam ( teknolojik şartlar ) sağlanmadığı halde , bu bizim suçumuzmuş gibi 8 arkadaşımla beraber Ekim 2017de işten çıkarıldık, ayrı ayrı işe iade davaları açtık, 17 ocakta bir arkadaşımız mahkeme kararıyla işe iade kazandı ama gerekçeli karar neredeyse 1 aydır yazılmadı,

  Bununla beraber, Bu karar bizim davalarımız için emsal teşkil edebilecekken, hakimler davalara girip 5.dk da 2-3 ay ileriye ertelemektedir.

  Çalıştığımız firma işe geri almayı kabul etmeyip tazminat ödeyecek ama parayı ne kadar geç ödersek o kadar iyidir diye düşünerek, gerekli gereksiz itirazlarla dava sürecini uzatmaktadır.

  Davalar mayıs ayına kadar erteleniyor, gerekçeli karar süresi, itiraz süresi, istinat makhemesie gidişi vs derken 1 yılı bulacak bir süreç söz konusu, yasalara göre 2+1 ay da sonuçlanması gereken davalar 1 yılda sonuçlanıyor ve Devletimiz ne yazık ki bu tarz kötü niyetli firmaları İŞ-Kur istihdam desteklerinden faydalandırmaya devam ediyor.

 4. Merhaba;
  7.02.2015 yılında kurumsal bir şirkette yöneticilik yaparken işten çıkarıldım.Bir ay içinde işe iade davası açtım
  Tüm süreçler lehime olmasına rağmen Yargıtaya gidildi ve dava halen sonuçlanmadı.Üç yıl bu davanın sürmesi alınacak üç kuruşu pula çevirecektir.Bu durumda herhangi bir hak yada bu geçen zamanla ilgili bir sonuç alabiliirmiyim.

  Tşkler

  1. Merhaba. Ne yazık ki yapabileceğiniz bir şey yok. Alabileceğiniz parayı yasal faiziyle almanız dışında, her hangi bir telafi yolu bulunmamaktadır.

   1. Mrb Zeynel bey. 20.02.2018 de duruşmam vardı iş mahkemesinde.ilk duruşmamdı ve kazandım hakime hanım 4+4 verdi e devletten baktım karar çıkmış yazıyor anlamı nedir İzmir bölge mahkemesine gidecek sanırım peki bu temyizmi yoksa istinafmi oluyor ordanda onaylanirsa yinemi temyiz oluyor ortalama 20000 küsur bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 5. Hocam merhaba.
  Biz carrefoursada vcalisirken migrosa devronuldu…
  Ticari devir sozlesmenin esasi.
  Sizce kazanirmiyiz

 6. Merhabalar 26 05 2016/04 04 2018 tarıhlerı arasında calıstım haksız yere 04 maddeden cıkartıldım ıse ıade davası actım fakat arabulucu ve ısyerı vekılı avukatımla gorusme yapmıslar ısyerı vekılı olan av. Cıkan ıscıyı tekrar almıyoruz gereklı davayı acabılırsınız demıs sonucu ne olur acaba saygılar

  1. Bu durumda iş mahkemesine giderek hakkınızı arayacaksınız. Sonucu ise, buradan bilmemiz imkansızdır.

 7. Merhaba ben 25 2 26 maddeden isten cikarildim ise iade actim 1.mahkemem oldu 2.mahkemem var sahitlerim dinlenicek nasil bir sonuc elde edelir ki

 8. Merhabalar iyi geceler öncelikle ben 2013 de haksız yere işten çıkarıldım işe iade davası açtım davayı kazandım karşı taraf itiraz edip istinafa yolladılar ordan da Leh’ime karar verildi yaklaşık 9 ay Ankara 9.yargıtay hukuk mahkemesinde arşivde kaldı dosyam 20 gündür incelemede görünüyor bu süre daha ne kadar sürer bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim iyi geceler 🙏🏻

  1. Hukuk Genel Kurulunda incelemede yazan dosyamız 3 ay içinde karara çıktı 08.06.2018 tarihinde karar çıktı…

 9. Merhaba 3 yılı aşkın süredir bir fabrikada çalışıyorum ve işveren beniö bölümümü değiştirmek istiyor eğer ben bunu kabul etmezsem sonucları ne olur işveren fesh edebilir mi ne yapmalıyım?

  1. İsmail bey, iş sözleşmenizde hangi hükümler olduğunu bilmek gerekir. Böyle bir değişikliğe peşinen onay vermişseniz, uymanız gerekir.

 10. S.a sayın avukatım biz 3 arkadaş kadroya geçiş esnasında evlendik Adıyaman çadırkentte güvenlik görevlisiydik 6 yıl emek verdik lakin güvenlik soruşturmasına takıldık 3 arkadaş sebebi ise üçümüzde madde kullanımından dolayı geçmişte mahkemeye çıkmışız ceza dahi almamışız sadece denetimli serbestlik bundan elendik benim durumum farklı benim mahkemem olalı 6 yıl geçmiş dava düşmüş bende elendim idare mahkemesine dava açtık sizce dönme şansımız varmı tazminat alabilir miyiz iade olsa ve ne kadar sürer Allah’a emanet olun hayırlı günler

  1. Mehmet bey öncelikle geçmiş olsun. Keşke cevap verebilsem; ancak mahkemeye intikal etmiş bir konuda ne desem, tahminden öteye gitmeyecektir. Umarım sizi için hayırlı bir sonuç olur.

 11. Merhaba Zeynel bey benim sorum şu ben 3 yıldır ağır sanayi diye geçen ve 500 kişinin çalıştığı bir fabrikada çalışıyordum fakat ameliyat oldum,is kazası gecirdim,Menisküs’üm yırtıldı bu sebeplerle Rapor aldım ve son 1 yıl içerisinde 110 gün raporum vardı.beni 25.II.bendi 29.kod.ve h.fıkrasından gerekçe gösterip işten cıkardı ( yani görevini kendisine hatırlatılması halde yapmaması ) diye bu sebeple daha önce uyarılmadım,tutanak ve savunmam alınmadı bende çıkıs kagıdını imzalamadım avukata verdim işe geri dönüş davası açtım kazanma ihtimalim nedir ? Lütfen ufakta olsa birşey söyleyin kolay gelsin

  1. Murat bey, neticede olay mahkemeye intikal etmiş. Ama bahsettiğiniz duruma göre, davayı kazanma ihtimalinizin yüksek olduğunu söyleyebilirim.

 12. Ben 25/2 e bendinden işten çıkarıldım 14 ay oldu bilirkişi işe iade kararının verilmesi gerektiği yönünde bir rapor hazırlamış mahkemem temmuz ayının ilk 19 unda olacak ve 5.duruşma olacak yorumlarınız ne olablir
  Saygılarımla

 13. Merhaba ben kamuda taşoren işçi olarak güvenlik görevlisiydim abim fetöden dolayi cezaevinde oldugu için güvenlik sorusturmam olumsuz çikti sertifikam iptal edildigi için haliyle şirket beni işten çikardi.idare mahkemesine dava açip 12 haziran 2018de davayi kazanip 20 haziran 2018de sertifikami aldim.şimdi ben işe iade davasi açabilirmiyim .Açabilirsem kazanma şansim varmidir.yada ne tür bir dava açabilirim .

  1. Cemil bey işe iade davası için 1 aylık süreniz vardır. Bu süreyi kaçırmışsanız, artık işe iade davası açamazsınız. İdare mahkemesindeki davayı beklemeden işe iade davasını da açmalıydınız.

 14. Merhaba Sakarya şeker fabrikasında Ocak 18 ..2018.. bölüm kapama birleştirme dediler sebepsiz işten cikarildim calistigim gün birden işten çıkış verdiler 2007 işe girişim 10 arkadaş cikarildik işe dönüş için davası açtık bizden sonra işçi aldılar 20 kişi ve bölüm kapama ve birleştirme olmadı şef ve müdürde mahkeme de söyledi performans düşüklüğü yok fabrika ya Ülker’in beyaz yakalı getirttiği yabancı ve Türk olan kişiler rapor hazırlayıp işten çıkardılar dedi müdür hakime işveren bodrolar yanlış vermiş 1 yıllık bodroları istedi hâkim sizce bu davanın sonucu ne olur saygılar …

 15. Zeynel bey meraba, 6 yıldır çalıştığım iş yerinden şefimle tartıştığım için çıkarıldım ve fesih kağıdında işten çıkarılma maddesini farklı göstermişler çünkü şefre tartışmak kovulma sebebi değil. İşe iade davası açmak istiyorum sizce kazanır mıyım ve kaç ayda sonuçlanır azda olsa fikrinizi söyleyin lütfen saygılar

  1. Eda hanım keşke dava süresi konusunda bir şey söyleyebilsem. Ama yazıda da belirttiğim gibi bunu bilmek mümkün değil. Kazanmanız ise elbette mümkündür; ama 1 aylık süreyi kaçırmamaya dikkat edin.

 16. zeynel bey merhaba. işveren tarafından işten çıkarıldım. işveren bana ikale imzalattı. imzaladığım ikale protokolünde işveren bana kıdem, ihbar ve 4 brüt maaş tutarında ödeme yapacağını beyan etti.fakat tazminatımı çok eksik yatırdı.4 brüt ödeneğide net üzerinden yatırdı.madur oldum.mahkemeye verirsem ikaleyi bozmus olurmuyum? kazanma marjım nedir.?teşekkürler

  1. Beyazıt bey ikale sonrası dava açmak mümkün değildir. Ama bunun ön şartı, tarafların sözleşme şartlarına uymuş olmasıdır. İşveren yükümlülüklerini yerine getirmediyse elbette yasal yollardan hakkınızı arayabilirsiniz.

 17. Zeynel Bey Merhaba,
  30/12/2016 tarihinde 25/2 den 6 yıl çalıştığım iş yerinden ayrıldım ve akabinde işe iade davası açtım ve lehime sonuçlandı. Şuan davam 03/2018 tarihden beri istinafta Ön inceleme için uzman bekleme durumda. Bu gün davam süreci hakkında bilgi almak için 31. Hukuk mahkemesini aradım ve önümde en az 2000-2500 dosya olduğunu ve önümde uzun sürecin olduğunu belirtti.
  Benim sorum öncelikle ; İstinaf inceleme sürecinin kısalması için dilekçe vermemi tavsiye ettiler bu dilekçe gerçekten süreci kısaltır mı?
  İkincisi de Çalışmış olduğum şirket çıkardığı bir çalışanı tekrar işe almıyor kıdem ihbar tazminatını veriyor. Bu süreçte şirketten ekstra bir tazminat talep edebilir miyim veya diğer haklarım nelerdir.(5,5 ay işsiz kaldım)
  Konuyla ilgili bilgi vermenizi rica ederim
  İyi Akşamlar

  1. Özlem hanım işe iade davasını kazandığınızda zaten işe iade edilmemeniz halinde işverence ödenmesi gereken işe başlatmama tazminatı da belirlenir. Dolayısıyla işveren böyle bir durumda sadece ihbar ve kıdem tazminatı ödeyerek kurtulamaz. Diğer sorunuzu ise bir avukata sormanızı tavsiye ederim.

 18. Merhaba,askerlik icin 26.07.17 tarihinde 3 yildir calistigim isyerimden kidem tazminatimi alarak ayrildim.Askerligimi yapip geri geldigimde ayni isime devam etmek istedim fakat ise alamayacaklarini soylediler bunlarin hepsi sozlu olarak yapildi. Ise iade icin notherden ihtarname gondermem yeterli olurmu yasal olarak 3 aylik bir ise alinmama tazminati sirket tarafindan odenmesi gerekiyor ne yapmaliyim yardimci olurmusunuz.

 19. Tesekkur ederim yasal sureler hakkinda bilgi sahibiyim.yazili olaraknasil bir
  Yazi yazmam gerektigi hakkinda bilgi almak istiyorum. Noter araciligi ile bir dilekcemi gondermeliyim.

  1. Elbette, işverenle aranızda bir güven sorunu varsa, en doğrusu noterden göndererek talebinizi kayıt altına almaktır.

   1. Cok tesekkur ederim. Onerebileceginiz bir dilekce ornegi varmi varsa cok manidar olur. Tekrardan tesekkur ederim. Kolay gelsin.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.