İşe iade davası kaç ayda sonuçlanır?

İşe iade davası ne kadar sürede sonuçlanır?

Ortada işveren için haklı bir neden yoksa, işçinin çıkışı İş Kanununun 17nci maddesine göre ve bildirim sürelerine uyularak yapılmalıdır. Böyle bir durumda işten çıkarılan işçi, gerekli şartlara sahipse, işe iade davası açabilir. İşe iade davası ne kadar sürer? Yargıtay aşaması kaç ayda sonuçlanır?

Reklam

İşe iade davası açmak

İşveren işçisini hangi gerekçeyle işten çıkarmış olursa olsun, aşağıda belirttiğim şartları taşıyan bir işçi, feshin geçersiz olduğunu iddia edebilir ve işe iade davası açabilir:

 • İşyerinde çalışan işçi sayısı en az 30 ise
 • İşçinin işyerindeki kıdemi en az 6 ay ise
 • İşçi belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışıyor ise

Yukarıdaki şartların sadece birini ya da birkaçını taşımak yeterli olmaz. İşçi bu üç şartı birlikte sağlamak zorundadır.

İşe iade davası nedir?

İşten çıkarılan işçi ne yapmalı?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Bu davayı genel özellikleriyle daha önce açıklamıştım. Burada bu davanın öneminden bir kez daha bahsetmek isterim. İşe iade davasını kazanan işçiyi işveren işe başlatmak durumundadır. Başlatmazsa da işçiye 8 aylık ücretine kadar belirlenen işe başlatmama tazminatı öder. Aynı şekilde, işçinin dava görülürken boşta geçen süreleri için de 4 aylık ücretine kadar ödeme yapılması da gerekir. Dolayısıyla işe iade davasının kazanılması halinde, işçinin neredeyse 1 yıllık ücreti tutarına kadar para alması mümkün olmaktadır.

İş Kanununa göre işe iade davası 2 ayda sonuçlandırılır

işe iade davası kaç ayda sonuçlanır

Evet, İş Kanunu işe iade davasının ne kadar sürede sonuçlanması gerektiğini açık şekilde belirlemiştir. Buna göre; işe iade davası seri muhakeme usulüne uygun olarak 2 ay içinde sonuçlandırılmalıdır. Hatta, tarafların dava sonucunu Yargıtay’a götürmeleri halinde, Yargıtay da kararını 1 ay içinde vermelidir.

Uygulamada sürelere uyulmamaktadır

Ne yazık ki, kanunun öngördüğü süreye uygulama uyulmamaktadır. Bunun temel neden ise, hem iş mahkemelerinin hem de Yargıtay’ın aşırı iş yüküdür. Kanuna göre en geç 2 ayda sonuçlanması gereken işe iade davası bu sürede sonuçlanamamakta ve Yargıtay’a giden temyiz dosyaları da 1 ay içinde karara bağlanamamaktadır.

SONUÇ

İşe iade davasının İş Kanununa göre, iş mahkemesinde 2 ay içinde karara bağlanması gerekir. Yargıtay’a gidilmesi halinde ise, yüksek mahkeme kararını 1 ay içinde vermek zorundadır. Çünkü işe iade süreci, bir an önce karara bağlanması gereken ve işçinin genelde boşta geçirdiği bir süredir.

Ancak uygulamada bu kurallara uyulmamaktadır. İş yoğunluğu çok fazla olan iş mahkemeleri de Yargıtay da kanunda belirlenen süreler içinde karar verememektedir. Net bir süre vermek mümkün olmamakla birlikte, işe iade davalarının genelde iş mahkemelerinde 8 ay ila 1 yıl arasında karara bağlandığını ve Yargıtay’ın ise 1 yıl ila 2 yıl arasında karar verebildiğini görmekteyiz.

Reklam
, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

8 Yorum

 1. Merhaba;
  7.02.2015 yılında kurumsal bir şirkette yöneticilik yaparken işten çıkarıldım.Bir ay içinde işe iade davası açtım
  Tüm süreçler lehime olmasına rağmen Yargıtaya gidildi ve dava halen sonuçlanmadı.Üç yıl bu davanın sürmesi alınacak üç kuruşu pula çevirecektir.Bu durumda herhangi bir hak yada bu geçen zamanla ilgili bir sonuç alabiliirmiyim.

  Tşkler

  1. Merhaba. Ne yazık ki yapabileceğiniz bir şey yok. Alabileceğiniz parayı yasal faiziyle almanız dışında, her hangi bir telafi yolu bulunmamaktadır.

   1. Mrb Zeynel bey. 20.02.2018 de duruşmam vardı iş mahkemesinde.ilk duruşmamdı ve kazandım hakime hanım 4+4 verdi e devletten baktım karar çıkmış yazıyor anlamı nedir İzmir bölge mahkemesine gidecek sanırım peki bu temyizmi yoksa istinafmi oluyor ordanda onaylanirsa yinemi temyiz oluyor ortalama 20000 küsur bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 2. bir Yemek kartı firması taafından çalışmamız için yeterli ortam ( teknolojik şartlar ) sağlanmadığı halde , bu bizim suçumuzmuş gibi 8 arkadaşımla beraber Ekim 2017de işten çıkarıldık, ayrı ayrı işe iade davaları açtık, 17 ocakta bir arkadaşımız mahkeme kararıyla işe iade kazandı ama gerekçeli karar neredeyse 1 aydır yazılmadı,

  Bununla beraber, Bu karar bizim davalarımız için emsal teşkil edebilecekken, hakimler davalara girip 5.dk da 2-3 ay ileriye ertelemektedir.

  Çalıştığımız firma işe geri almayı kabul etmeyip tazminat ödeyecek ama parayı ne kadar geç ödersek o kadar iyidir diye düşünerek, gerekli gereksiz itirazlarla dava sürecini uzatmaktadır.

  Davalar mayıs ayına kadar erteleniyor, gerekçeli karar süresi, itiraz süresi, istinat makhemesie gidişi vs derken 1 yılı bulacak bir süreç söz konusu, yasalara göre 2+1 ay da sonuçlanması gereken davalar 1 yılda sonuçlanıyor ve Devletimiz ne yazık ki bu tarz kötü niyetli firmaları İŞ-Kur istihdam desteklerinden faydalandırmaya devam ediyor.

 3. gecen sene temmuzda halkbanktan cıkarıldım performans düşüklügü sebebi ile fakat 1 seneyi gecti hala sonuxzlanmadı bi dahaki dava 23 ocakta sizce son durusma olurmu

 4. Ben ise iade davasini kazandım 4+4 maaş kazandım fakat işyeri yargıtaya gönderdi ne zaman sonuclanir

  1. Merhaba. Bunu bilemeyiz; ancak siz işyerine dilekçeyle başvurarak başlamak için talepte bulundunuz mu?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.