İşe iade davasını kaybeden işçi ne yapmalıdır?

İşe iade davasını kaybeden işçi ne yapabilir?

Belirli şartların varlığı halinde açılabilen işe iade davasının önemli sonuçları vardır. Davayı kazanan işçinin boşta geçen sürelerine karşılık 4 aylık ücretini alması ve işe başlatılmaması halinde işçiye ödenecek olan 8 aylık ücretine kadar işe başlatmama tazminatı bu haklardan ikisidir. Ancak işçi işe iade davasını kaybedebilir. Bu durumda ne olur?

İşe iade davasını kimler açabilir?

İşe iade davasını açabilmek için bazı şartları  taşınması gerekir. İşçinin o işyerindeki kıdemi en az 6 ay olmalı, işyerinde çalışan işçi sayısı en az 30 olmalı ve işçinin sözleşmesi belirsiz süreli olmalıdır. İşçi, işverenin fesih gerekçesini geçersiz görüyorsa işe iade davası açar ve işe tekrar alınmasını ister.

Davayı kazanırsa mahkeme işverene iki seçenek sunar. İşveren ya işçiyi tekrar işe almak zorundadır ya da ona mahkemenin belirlediği işe başlatmama tazminatını ödemekle yükümlüdür.

İşe iade ve kıdem tazminatı birlikte talep edilemez

İşten çıkarılan işçi ne yapmalı?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Daha önce de yazmıştım. İşçi hem işe iade davası açıp hem de kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere diğer haklarını birlikte isteyemez. Çünkü işçi işe iade davası açarak işe geri alınmak istemektedir. Bu durumda diğer alacaklarını da talep etmesi, işçinin işe dönme talebiyle çelişir.

işe iade davasını kaybeden işçi

İşe iade davasını kaybeden işçi

Bu durumda mahkeme, işverenin fesih gerekçesini geçerli bulmuş demektir. Dolayısıyla işçinin işe iadesi yapılmayacaktır. Ancak bu, işçinin hiçbir hakkının olmadığı anlamına gelmez. Çünkü eğer şartları varsa, işçinin kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ile diğer alacaklarını talep etmek hakkı her zaman vardır.

İşe iade davasını kaybeden işçi, ikinci bir dava açarak bu kez kıdem tazminatını, ihbar tazminatını, ücret alacaklarını ya da yıllık izin ücretini ve diğer tüm alacaklarını ayrıca isteyebilir.

SONUÇ

İşe iade davasının kaybedilmesi her şeyin sona erdiği anlamına gelmez. Bir başka deyişle; işe iade davasını kaybeden işçinin mutlak surette haksız olduğunu ve tüm haklarını yitirdiğini söyleyemeyiz.

Bu işçi, hakkının olduğunu düşünüyorsa, diğer tüm alacak talepleri için ayrıca bir dava açma hakkına sahiptir. Mahkeme işçiyi haklı bulursa, kıdem tazminatını ya da ihbar tazminatını ve başkaca tüm diğer haklarını işçiye ödettirecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.