İşe iade davasını kaybeden işçi ne yapmalıdır?

İşe iade davasını kaybeden işçi ne yapabilir?

Belirli şartların varlığı halinde açılabilen işe iade davasının önemli sonuçları vardır. Davayı kazanan işçinin boşta geçen sürelerine karşılık 4 aylık ücretini alması ve işe başlatılmaması halinde işçiye ödenecek olan 8 aylık ücretine kadar işe başlatmama tazminatı bu haklardan ikisidir. Ancak işçi işe iade davasını kaybedebilir. Bu durumda ne olur?

İşe iade davasını kimler açabilir?

İşe iade davasını açabilmek için bazı şartları  taşınması gerekir. İşçinin o işyerindeki kıdemi en az 6 ay olmalı, işyerinde çalışan işçi sayısı en az 30 olmalı ve işçinin sözleşmesi belirsiz süreli olmalıdır. İşçi, işverenin fesih gerekçesini geçersiz görüyorsa işe iade davası açar ve işe tekrar alınmasını ister.

Davayı kazanırsa mahkeme işverene iki seçenek sunar. İşveren ya işçiyi tekrar işe almak zorundadır ya da ona mahkemenin belirlediği işe başlatmama tazminatını ödemekle yükümlüdür.

İşe iade ve kıdem tazminatı birlikte talep edilemez

Daha önce de yazmıştım. İşçi hem işe iade davası açıp hem de kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere diğer haklarını birlikte isteyemez. Çünkü işçi işe iade davası açarak işe geri alınmak istemektedir. Bu durumda diğer alacaklarını da talep etmesi, işçinin işe dönme talebiyle çelişir.

işe iade davasını kaybeden işçi

İşe iade davasını kaybeden işçi

Bu durumda mahkeme, işverenin fesih gerekçesini geçerli bulmuş demektir. Dolayısıyla işçinin işe iadesi yapılmayacaktır. Ancak bu, işçinin hiçbir hakkının olmadığı anlamına gelmez. Çünkü eğer şartları varsa, işçinin kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ile diğer alacaklarını talep etmek hakkı her zaman vardır.

İşe iade davasını kaybeden işçi, ikinci bir dava açarak bu kez kıdem tazminatını, ihbar tazminatını, ücret alacaklarını ya da yıllık izin ücretini ve diğer tüm alacaklarını ayrıca isteyebilir.

SONUÇ

İşe iade davasının kaybedilmesi her şeyin sona erdiği anlamına gelmez. Bir başka deyişle; işe iade davasını kaybeden işçinin mutlak surette haksız olduğunu ve tüm haklarını yitirdiğini söyleyemeyiz.

Bu işçi, hakkının olduğunu düşünüyorsa, diğer tüm alacak talepleri için ayrıca bir dava açma hakkına sahiptir. Mahkeme işçiyi haklı bulursa, kıdem tazminatını ya da ihbar tazminatını ve başkaca tüm diğer haklarını işçiye ödettirecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

 1. Merhaba,
  Ben ise iade davasini kaybettim.benim merak ettigim istinaf mahkmesine gidersek karar lehimize donermi eger donmesse benim kdem ihbar tazminatim ve diger haklarim kaybolurmu.

  1. Emre bey işe iade davası ile kıdem tazminatı ayrı şeylerdir. Avukat ile dava açtıysanız, o sizi yönlendirecektir. İşe iade davasını kaybeden işçi bazı hallerde hala kıdem ya da ihbar tazminatı alabilir.

 2. Zeynel bey bir konuda yardımınıza ihtiyacım var ben Kredi yurtlar kurumunda temizlik işçisi olarak çalışıyordum 2008 yılında basit yaralamadan 2 yıl 6 ay hapis cezası aldım 8 ay yattım 12 ay denetim serbestlikten faydalandım şuan adli sicil kaydım yok arşiv kaydım var 31 mart 2018 YILINDA çıkan eski hükümlü yasasında diyorki terör ve cinsel taciz gibi suçtan ceza almamış kişileri kurum kadroya geçirebilir diyor eski hükümlü belgesi sunmak şartıyla eski hükümlü belgem olmasına rağmen kurum taşerondan kadroya geçerken böyle yasa çıkmasına rağmen red verdi Ankara haricinde ki tüm illerde ki yurtlar arşiv kaydı yani sabıkası olan cinayetcileri başlattı beni başlatmadı bende Ankara 7 idare mahkemesine verdim kurumun almama sebebi sorumluluk almak istememiş öğrencilerin güvenliği için almamış madem öyle diğer iller deki yurtlar neden başlattı sizce sonuç ne olur

  1. Gökhan bey keşke böyle sorulara cevap verebilsek. Ancak davanız zaten hakim önünde, yorum yapmamız yanlış olacaktır.

 3. Zeynal abe ben 5 sene van büyükşehir belediyesi de çalıştım bizi cikardilar 39 madeyle khkla kadruya gecis oluyur ışsizlik maaş alamadik işe iade davasi actim red geldi şimdi erzurum istinaf mahkemesine gitmis sence bisey cikarmi

  1. Merhaba. Bu konuda yorum yapmam mümkün değil; çünkü dosya içeriğiyle ilgili hiçbir bilgim yok.

 4. Merhaba. Ben is iadesi davasını kazandım fakat karar temyizde şuanda. Bu durum devam ederken suan başka bir işte çalışıyorum. Eğer burdan da haksız yere çıkartılırsam dava açma hakkım var mıdır? ?

  1. Murat bey böyle bir soruyla ilke defa karşılaştım. Yasal olarak böyle bir hakkınız var; ancak mahkeme buna nasıl yaklaşır, onu bilemiyorum.

 5. Zeynel bey merhaba yıllık iznimin dolmasına 1 ay kala işten herhangi bi neden olmadan küçülmeye gidiliyo diyerek cıkarıldım bemce öyle bi durumlarıda yok sadece bi neden. İşe iade davası açmak istyorum eger kazanırsam sicilim kaldığı yerden mi devam edıyor yani 11 ayın üstüne. Birde sebepsiz cıkarıldıgım için kazanma olasılığım yüksek değilmi

  1. Merhaba, işverenin geçerli bir nedeni yoksa elbette kazanabilirsiniz. Kazanırsanız ve işveren sizi iade alırsa, evet 1 aylık kıdem üzerinden kıdeminiz devam edecektir.

 6. Zeynel bey 1 ay önceden ihbarım verildi yani yasaya uygun davranıldı fakat yıllın iznim kıdemimi vermemk için cıkarıldım. Madem küçülmeye gidiliyo şu an eleman alıcaklarını duydum bu benim için avantaj mı mahkemede.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.