İşe iade davasını kazanan işçi ne yapmalıdır?

İşe iade davasını kazanan işçinin yapması gerekenler

İşe iade davası, niteliği itibariyle her işçi tarafından açılabilen bir dava değildir. Açılabilmesi bazı şartlara bağlı olduğu gibi önemli sonuçları da vardır. Bu yazımda, işe iade davası açan ve açtığı davayı kazanarak mahkemece işe iadesine karar verilen işçinin yapması gerekenleri açıklayacağım.

İşe iade davası nedir?

İşten geçerli bir neden olmaksızın çıkarıldığını düşünen işçinin açtığı ve feshin geçersizliğini mahkemeden talep ettiği bir dava türüdür. Bu davanın açılabilmesi için işçinin aşağıda sayılan 3 şartı taşıması gerekir:

 • İşçinin sözleşmesi belirsiz süreli olmalı
 • İşyerinde çalışan işçi sayısı toplamda en az 30 olmalı
 • İşçinin işyerindeki kıdemi en az 6 ay olmaı

Bu şartları taşıdığı halde işten çıkarılan her işçi, işe iade davası açabilir. Bu davayı açmak için yeterli şartlara sahip olmayan işçinin açabileceği kötü niyet tazminatı davasını başka bir yazımda anlatmıştım.

İşe iade kararı nasıl verilir?

Bu dava işçinin lehine sonuçlanırsa, mahkeme feshin geçersizliğine hükmeder ve işçinin işe iadesini ister. Ancak burada işverene bir de seçimlik hak tanır. İşverenin işçiyi işe başlatmak istememesi durumunda ona ödemesi gereken işe başlatmama tazminatını da belirler. Bu tazminat, işçinin 8 aylık ücretine kadar belirlenebilir. Ayrıca bir de, işçinin boşta geçirdiği sürelerin karşılığı olarak en çok 4 aylık ücreti tutarına kadar boşta geçen süreler için bir tazminat belirler.

İşe iade davasını kazanan işçi ne yapmalı?

işe iade davası sonucunda

İşte bu davayı işçinin kazanması durumunda yapması gereken çok önemli bir iş vardır. Bu da, davanın sonucunun kendisine tebliğinden itibaren 10 iş günü içinde işverene başvurmaktan ibarettir. İşçi 10 iş günü içinde işverene başvurmalı ve işe başlatılmasını talep etmelidir. Bu başvurunun yapılmaması durumunda işçi işe başlatmama tazminatını yitirir. Ancak şunu belirtmeliyim ki, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakları devam edecektir.

Bu 10 iş günlük süre içinde işçi işverene başvurduktan sonra artık işveren için süre başlamaktadır. İşveren bu işçiyi 1 ay içinde işe başlatmakla yükümlüdür. Başlatmazsa da, mahkeme tarafından belirlenen işe başlatmama tazminatını işçiye ödemek zorundadır.

SONUÇ

İşe iade davasını kazanan işçi, mahkeme tarafından kararın kendisine tebliği edilmesini beklemelidir. Mahkeme kararı kendisine tebliğ edildikten sonra da 10 iş günü içinde işverene başvurmalı ve işe başlatılmasını talep etmelidir. Aksi takdirde işe başlatılmayacağı gibi işe başlatmama tazminatını da yitirir.

İşçilere bu konuda önerim, işverene başvurularını noter kanalıyla yapmaları yönündedir. Aksi takdirde; yani işçi, işverene yazı vererek başlatma talep eder de işveren ileride kendisine işçinin başvurmadığını iddia ederse, bunun tersinin kanıtlanması zor olabilir.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

15 Yorum

 1. Merhaba
  ufak bir sorum olucak bilgi amaçlı
  işçi işe iade davasını kazandi lakin dava yaklaşık 1.5 veya 2 yılda sonuçlandi ( şu sıra hakim sıkıntıları var) işçi bu süre sarfında aç sefil kalcak hali yok yeni bir işe girip orda düzenini kurdu. bu uzun sure zarfında koşullar değişken olduğunda işçi eski işine dönmek istemedi işçi için kayıplar neler veya bir kaybi olurmu ?

 2. Iyi çalışmalar.işe iade davasını kazandım kararın tebliğini bekliyorum. Tebliğ geldikten sonra işverene 10 gün içerisinde beni işe alması için tebligat göndermeliyim fakat işverenin de temyize gitmesi için 2 haftalık süresi olduğunu öğrendim.bu işleyiş nasıl olucak.temyizi beklemeden noterden ihtar mı çekmeliyim.yoksa temyize gitme süresi dolunca mı 10 günlük süreç başlıyor..tsklr şimdiden..

  1. Raşit bey, sizin süreniz tebligatı alınca başlar. İşverenin temyiz sürecini beklemeyin.

 3. Peki işyeri beni geri alırsa bana verdiği tazminatı ödeyeme durumu olursa ne olacak bayram harçlıkları ikramiyelerden kesin deme hakkım varmı bu tazminatı ödeyeme durumunda negibi olay olur teşekkürler

 4. İşyeri beni işe geri iade alırsa verdiği tazminatı geri istiyor ben o tazminatı veremem bayram harçlıkları ikramiyelerden kesin deme hakkım var diye biliyorum bu parayı veremezsem davamı kaybetmiş olurmuyum nasıl bir yol çizmek gerekir

  1. Yaman bey, dava zaten sonuçlanmış demektir. Ancak işe tekrar başlatılmışsanız, bu tazminatları işveren sizden geri isteyebilir. Bu durumu sulhle çözmeniz gerekir. Ya da işveren aleyhinizde icra takibi başlatmak durumunda kalır.

 5. Merhaba işçi mahkemesini kazandım karşıtaraf temize gönderdi karara çıkmış yazıyor fakat Yargıtay yolu açık yazıyor ne kadar daha beklerim 2.5 yıl mahkemem sürdü karşı tarafın temiz kararı bir yıl bekledim bir yıl daha beklermiyim tşkr

 6. Mehaba; işe iade davası açtım büyük ihtimal kazanıcam ama iş yerim beni farklı şehirde ki mağazasında çalıştrma düşüncesi varmış yani amaç beni yıldırıp davadan vazgeçmem. Burda işçinin hakkı varmı. Ben başka şehirde çalışamam çünkü.

  1. Selda hanım, bu kritik bir konu. İş sözleşmenizi görmeden bir şey söyleyemeyiz. Ama bunun çok iyi niyetli olacağını söylemek de zor. Avukatınız varsa, ona danışmanız daha doğru olacaktır.

   1. Zeynel bey sözleşmemde madde 7 şu şekilde. İşverenin………. il/ilçe sınırları içindeki işyerlerinde işveren veya vekilinin göstereceği işyerleri işçi gerektiği taktirde işyeri içinde ünvanı veya niteliği benzer yahut birbirine yakın başka işlerde muvafakar aramaksınız devamlı veya geçici olarka işveren tarafından görevlendirilebilir yazıyo.

    1. Bu durumda kanaatimce işveren sizi eski yerinizde çalıştırmaya başlamalı ama bundan sonra sizi istediği bir başka şubeye gönderme hakkı da olacaktır. Çünkü buna dair muvafakati siz en baştan vermiş durumdasınız.

 7. Mrb ben ise iade ile verilen adrese geldim oturuyorum.
  Sadece bir puantaj imzaladim
  Bana ihtar cektigi belge tarihi 10 nisan bana ulasmadi 30 nisan bugun 10 mayis …
  Ssk girisimin yapılmasi geriye donuk olacakmis..
  Dogrusu ciddiyetlerini nasil anlarim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.