İşe iade davasını kazanan işçiye gönderilecek davet yazısı örneği

İşe davet yazısı örneği

İşten çıkarılan bir işçi, işe iade davası açma şartlarına sahipse ve açtığı davayı kazanmışsa; mahkeme işverene iki seçenek sunmaktadır.

Bunlardan ilki işçiyi işe başlatmak ve ikincisi ise işe başlatmak istemiyorsa işe başlatmama tazminatını ödemektir. Ancak işçinin davayı kazanması, onun derhal işe başlatmama tazminatını hak ettiği anlamına gelmez.

İşçinin başvurusu şart

İşe iade davasını kazanan işçinin her şeyden önce işverene bunun için başvurması şarttır. Bu başvuruyu da, mahkeme kararının kendisine tebliği edildiği tarihten 10 iş günü içinde yapmalıdır. İşte işe iade davasını kazanan ve işverene işe başlamak için başvuran işçiye, işverenin cevap vermesi gerekir.

İşe davet yazısının önemi

İşçi işverene başvurduktan sonra artık işverenin 1 aylık süresi başlamaktadır. Bu  1 ay içinde işveren işçisine cevap vermekle yükümlüdür. 1 ay içinde işçiye cevap verilmezse, işe başlatmama tazminatı ödenmesi gerekir.

işe iade davet yazısı

İşte bu nedenle işe davet yazısı çok önemlidir. İşveren işçisini işe başlatma niyetinde olsa da olmasa da, mutlaka bu davet yazısını işçisine göndermelidir.

Çünkü işçi bu davete uymazsa ve işe başlamazsa, bu defa işveren işe başlatmama tazminatı ödemekten kurtulacaktır.

Aşağıda yer alan işe davet yazısını dilediğiniz gibi düzeltebilir ve kullanabilirsiniz. Bu davet yazısını, mümkünse noter kanalıyla, değilse en azından iadeli taahhütlü olarak göndermenizi tavsiye ederim.

İşe iade davasını kazanan işçiyi davet yazısı örneğini indirin.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir