İşe iade için kıdem hesabında raporlu günler

Raporlu günler işe iade davasında kıdemden sayılır mı?

İşçinin rapor alması her zaman karşılaşılabilecek bir durumdur. İşçinin iş göremeyeceği bir dönem olan rapor dönemi, işinin hastalanmasından ya da rahatsızlık geçirmesinden kaynaklanmakta olup doktor oluruyla belirlenmektedir.

İşe iade davasının şartları

İşe iade davasının şartlarını kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

  • İşyerinde çalışan işçi sayısının en az 30 olması
  • İşçinin o işyerindeki kıdeminin en az 6 ay olması

İşçinin raporlu günleri kıdemden sayılacak mı?

İşçinin işten çıkarıldığını ve işyerinde de 30’un üstünde işçi çalıştığını varsayalım. Çalıştığı dönemde rapor alan işçinin 6 aylık kıdem şartını bu raporlu günleriyle tamamladığını düşünelim. Peki ama işçinin fiilen çalışmadığı bu günler kıdemine dahil edilecek midir?

İşçinin kıdeminden ne anlamalıyız?

raporlu gun ise iade iscidunyasi

İşçinin işe başladığı tarih ile fesih bildirimini aldığı tarih arasında işçinin fiilen çalıştığı ya da çalışmış kabul edildiği günler işçinin kıdemine dahildir.

Bunların dışında işçinin raporlu olduğu ve fiilen çalışmadığı günlerin hesaba katılıp katılmamasıyla ilgili olarak Yargıtay’ın ne dediğine bakalım.

Yargıtay’a göre raporlu olunan süre boyunca iş sözleşmesi devam ettiğinden ve işçinin işe gelmemesi kasten değil de rapor nedeniyle olduğundan, işçinin raporlu günlerinin de kıdem hesabına dahil edilmesi gerekmektedir. ( 22 H. 2015/1541 E.)

SONUÇ

İşçinin işe iade davası açabilmesi için ön şart olan işyerindeki 6 aylık kıdeminin hesabında, işçinin raporlu olduğu günler de dikkate alınmalıdır. Bu raporlu günler de kıdemden sayılmalıdır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.