İşkolları listesi

İşkolu tespiti ve İşkolları listesi

Bir işyerinin hangi iş koluna girdiği konusunda taraflar arasında anlaşmazlık olması halinde; ilgili tarafların başvurusu üzerine, işkolunun hangisi olduğu, o işyerinde yürütülen işin niteliği göz önüne alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca belirlenir.

Bakanlık tarafından yapılan tespit ile ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlar. Bu tespite karşı ilgili taraflar, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 5. maddesi hükümlerine göre kararın yayımlanmasından itibaren 15 gün içinde dava açabilirler.

Böyle bir durum olmazsa ve taraflar anlaşırsa da işyerindeki işe uygun bir işkolu seçilir.

Her bir iş koluna hangi işlerin girdiği, ekonomik faaliyetlerin sınıflandırılmasına dair uluslar arası normlar ve standartlar göz önüne alınarak düzenlenen iş kolları listesinde gösterilmiştir.

Ayrıca; bir işyerinde yürütülmekte olan asıl işe yardımcı işlerin de, asıl işin girdiği işkolundan sayılacağı unutulmamalıdır.

Aşağıda yer alan ve güncel olan işkolları listesini inceleyebilir ve dilerseniz indirebilirsiniz.

İşkolları listesini indir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Bütün hak ve hürriyetlerimizi, anayasal haklarımızı, kanun, tüzük ve yönetmenliklerimizi, hükümet emirlerini; kullanmak ve bu adalet zincirine birlikte sarılalım…Sonra, Allah’tan istemeyi bilmiyoruz; Allah’tan isteyelim. Allah Teala buyuruyor ki; éAhmet’ten, Mehmet’ten, insanlardan(Avrupa’dan, Asya’dan) ne istiyorsun. Onlara da ben verdim. İste sana da vereyim. Sana vereceğim deryalardan bir zerre bile olmaz…”
    Tüm vatandaşlarımı birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımla selamlıyorum… Rıza Genç
    Em. Başkomisr

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.