İşkur şikayetten vazgeçme dilekçesi

Şikayetten vazgeçme dilekçesi örneği

İşçinin işverenini şikayet etmesi en doğal hakkıdır. İşyerindeki kanunsuz uygulamaların ya da işçinin şikayetçi olduğu diğer durumların şikayet edilmesi, anayasal güvence kapsamında işçiye tanınmış bir haktır.

İşçi bu şikayetini Alo 170’i arayarak, doğrudan İşkur’a dilekçe vererek ya da Bimer gibi mercilere başvurarak kullanmış olabilir.

Hangi yöntem izlenmiş olursa olsun, işçinin şikayetinden vazgeçme hakkı her zaman vardır. Bunun çeşitli nedenleri olabilir.

Örneğin işçi, işvereniyle anlaşmış olabilir ya da şikayetinin devam etmesinde bir yarar görmeyebilir. Sebebi ne olursa olsun, işçinin vazgeçme beyanı mutlaka dikkate alınmaktadır.

Şu yazımızda da belirttiğimiz üzere; önemli olan, şikayet incelenmeye başlanmadan vazgeçme beyanının verilmiş olmasıdır.

Sigortasız işçi ihbar dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Aşağıdaki şikayetten vazgeçme dilekçesi örneği İşkur şikayetleri içindir.

Ancak başka bir yolla şikayette bulunduysanız, dilekçenin üst kısmını değiştirebilir ve dilediğiniz kuruma yine bu dilekçeyi verebilirsiniz.

işkur şikayetten vazgeçme dilekçesi

Şikayetten vazgeçme dilekçesini indirebilir ve istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

İşkur şikayetten vazgeçme dilekçesi indir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Merhaba
    Cimere ssk odemem aldipgsim ucretten degil asgari ucretten oldugunu soyledim
    Ve geri donus yapildi cagiriyorlar beni fakat duzeltme yaptilar sikayetimi nasil geri cekebilirim gittimde nasil bir yol izlemeliyim bilemedim

    1. Merhaba. Sizi kimin çağırdığını bilmiyorum; ancak şikayetten vazgeçtiğinizi söyleyebilirsiniz. Fakat bunu dikkate alıp almamak çağıran kurumun takdirinde olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.