İşkur’a işçi şikayeti nasıl yapılır?

İşkur’a nasıl şikayette bulunulur?

Çalışan işçi, işyerindeki bazı uygulamaların İş Kanununa aykırı olduğunu düşünüyorsa ya da işten ayrılan bir işçi alacaklarının tamamını alamadığı kanaatindeyse İşkur’a şikayette bulunabilir. Bu şikayet için bir dilekçe doldurulması gerekir. Şikayet nasıl ve nereye yapılmalıdır?

Reklam

İşçi şikayet mercileri

Şu yazımda, işçinin şikayetlerini hangi mercilere yapabileceğini açıklamıştım. Çalışan ya da işten ayrılan işçi, şikayetlerini İşkur’a yapabileceği gibi, Bimer’e ya da ALO 170’e de yapabilir. Bimer ve ALO 170 başvuruları internet ya da telefon üzerinden yapılırken, İşkur şikayetlerinin ise İşkur birimlerine yapılması gerekir.

İşkur’da nasıl başvuru yapılır?

İşçi şikayetleri için İşkur bünyesinde şikayet birimleri oluşturulmuştur. İl müdürlüğüne ya da ilçe birimine giden işçi ya öncesinde şikayet dilekçesini hazırlamalıdır ya da İşkur’dan temin edeceği şikayet dilekçesi formunu doldurmalıdır. Bu başvuru şahsen yapılabileceği gibi posta ile de gönderilebilmektedir.

İşçinin şikayetinden vazgeçmesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Şikayet dilekçesinde hangi hususlar yer almalı?

İşçinin adı soyadı, iletişim bilgileri ve adresinden başka işverenin unvanının, adresinin ve iletişim numarasının da bulunması gerekir. Bu maktu bilgiler dışında, şikayet konuları açıklanmalıdır. Çalışırken şikayette bulunan işçi; işyerindeki kanunsuz uygulamaları dile getirmeli, bunların işyerindeki hangi birimde olduğunu ve varsa kanıtlarını belirtmelidir. İşten ayrılan işçi ise; işten neden ayrıldığını ya da çıkarıldığını ayrıntılı olarak anlatmalı ve talep ettiği alacaklarını eksiksiz yazmalıdır. Örneğin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, izin ücreti ya da maaş alacaklarından hangisini talep ediyorsa; bunları, nedenleriyle birlikte ifade etmelidir.

İşkur şikayetinin sonucu

işkura şikayet nasıl yapılır

Çalışan işçinin yaptığı şikayet, İş Teftiş Kuruluna gönderilir ve gerek görülürse iş müfettişleri tarafından işyerinde fiilen inceleme teftişi yapılır. Teftiş sonucu ise şikayetçi işçiye yazılı olarak ayrıca gönderilir.

İşten ayrılan işçinin haklarını ise İşkur memurları inceler. Bunlar; eldeki verileri tetkik ederek ve taraflarla görüşerek bir sonuca varır. Bu sonuç işçinin lehine de olabilir, aleyhine de olabilir. Ancak burada önemli husus, bu kararın hukuki bağlayıcılığının olmamasıdır. Yani örneğin işçisine kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmesine karar verilen işveren, bu karara uymakla mükellef değildir. O halde İşkur tarafından verilen bu kararın öneminin ne olduğu sorulabilir. Bu karar, ileride olası bir dava aşamasında; lehine karar verilen taraf için önemli bir delil teşkil edecektir. Ayrıca bu karara rağmen ödeme yapmayan işveren, mahkeme aşamasının da büyük ihtimalle aleyhine sonuçlanabileceğini düşüneceğinden kendiliğinden ödeme yapabilecektir.

SONUÇ

İşkur’a yapılacak şikayet için bir dilekçe doldurulması ve hem şikayet konusunun hem de taleplerin açıkça yazılması gerekir. Çalışan işçinin şikayeti, iş müfettişlerince yerinde incelenecek ve işyerinde yapılan bu teftişin sonucu işçiye ayrıca bildirilecektir.

İşten ayrılan ve İşkur’a şikayet dilekçesi veren işçinin şikayeti ise İşkur memurlarınca incelenecek ve verilen karar taraflara tebliğ edilecektir. Burada işveren ya da işçinin aleyhine verilen kararların hukuki bir bağlayıcılığı yoktur. Çıkan karar ne olursa olsun, taraflar yine dava açabilir ve alacaklarını mahkeme kanalıyla talep edebilirler. İşkur’un verdiği karar, muhtemel bir dava aşamasında delil niteliğinde değerlendirilecektir.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

10 Yorum

  1. Merhabalar. İşkur üzerinden 3 aylık eğitim sertifikası programı adı altında işe alındım. günlük 54 tl denildi fakat ben açıktan üniversite okuduğum için günlük 40,75 tl alacağım söylendi. Şaka gibi. Ben açık öğretim okuyorsam ne alaka kardeşim 40,75 krş. Çok haksızlık yapılıyor kulluk hakkımı helal etmiyorum..

  2. İşkur Elemanları Alınmış Ama Kimse Bunların ne yaptığına bakmıyor bizim bulunduğumuz bölgede alınan işçiler inanın bir iş yapmıyorlar şayet bir yerde 5-beş eleman çalışıyorsa 5 veya 6 milyar para yapıyor devletin parası bu kadar bedevamı olmamalı yazıktır günahtır belediyeler tarafından alınan bayan elemanlar Madem Bunu Yapıyorlar Yazılmasınlar Üstüne Üstelik Belediye bunlara Uzatma Yapıyor YAZIK GÜNAHTIR DEVLETİN PARASINI BU ŞEKİLDE KULLANMAK.

  3. kızım 4yılık kamu yönetimi mezunu nerdeyse 15 senedir iş kurdan iş bekliyor cevap yok devamlı güncellemede yapıyoruz

  4. İŞKUR NE İŞE YARAR BEN ANLAMIŞ DEĞİLİM. BENDE KAYITLIYIM. İŞ BULUYORMUŞ HEP HİKAYE BU GÜNE KADAR KENDİ İ ŞİMİ KENDİM BULDUM. İŞSİZLİK MAAŞINA MÜRACAAT EDERSİN HİKAYE ANLATIRLAR. İŞ VERENDEN YANALAR BİR ÇOK FORMALİTE ONLAR SANA İŞ BULANA KADAR SEN ACINDAN ÖLÜRSÜN. VAKTİNİZE VE DOLMUŞ PARANIZA YAZIK

  5. Internette yazıldığı uzere bu yıl ki stajer paralarının ucte 2sini iskur yatırıyormuş 2 ay geçti hala yatmadı illaki gidip dilekce mi verelim insanların haklarını yiyorsunuz?

  6. İskura çok guveniyodum internette o kadar kurslar baslayacak felan hepsi hikaye…bugun Eskişehir merkezde iskur binasina gittim koca şehirde bir tane kurs var girişimcilik internette hangi kurs ararsan var ama , reklam bari yapmayin milleti heveslendirmeyin ve hiç ilgilenmiyorlar…

  7. yıllardır iş kur a kayıtlıyım es durumundan kucuk bir ilçede bulunmaktayız evde oturan vasıfsız kişiler sözde iş kurdan işe gırıyorlar bende vasıflı tecrubeli biri olarak nedense iş kur bıze hıç iş vermıyor iş kura guvenım sıfır ınş. bu konuyla duzgun ilgilenılır iş kur işini lutfen adıl yap

    1. NE KADAR DOĞRU DEMİŞSİNİZ İŞKUR NE İŞE YARAR ANLAMIŞ DEĞİLİM NERESİNDEN TUTSANIZ ELİNİZDE KALIYOR BENCE FORMALİTEDEN KURULMUŞ BİR BİRİM İŞ ARAYAN GERÇEK KİŞİLERİ OYALAMAK İÇİN !!!

  8. Iskur adam akıllı ilgilenen yok ki is buluyorlarmış o kadar millet gidiyo ya adam akıllı ilgilenen yok insanlardan dalga geçer gibi konuşuyorlar daha birde is ilanlarını veriyolar bize verdiniz ilanlarin hepsi eleman almış oluyo zaten boşuna geliyoruz yaniniza çünkü hiç birşey yapan yok…

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.