İşkur’a işçi şikayeti nasıl yapılır?

İşkur’a nasıl şikayette bulunulur?

Çalışan işçi, işyerindeki bazı uygulamaların İş Kanununa aykırı olduğunu düşünüyorsa ya da işten ayrılan bir işçi alacaklarının tamamını alamadığı kanaatindeyse İşkur’a şikayette bulunabilir. Bu şikayet için bir dilekçe doldurulması gerekir. Şikayet nasıl ve nereye yapılmalıdır?

İşçi şikayet mercileri

Şu yazımda, işçinin şikayetlerini hangi mercilere yapabileceğini açıklamıştım. Çalışan ya da işten ayrılan işçi, şikayetlerini İşkur’a yapabileceği gibi, Bimer’e ya da ALO 170’e de yapabilir. Bimer ve ALO 170 başvuruları internet ya da telefon üzerinden yapılırken, İşkur şikayetlerinin ise İşkur birimlerine yapılması gerekir.

İşkur’da nasıl başvuru yapılır?

İşçi şikayetleri için İşkur bünyesinde şikayet birimleri oluşturulmuştur. İl müdürlüğüne ya da ilçe birimine giden işçi ya öncesinde şikayet dilekçesini hazırlamalıdır ya da İşkur’dan temin edeceği şikayet dilekçesi formunu doldurmalıdır. Bu başvuru şahsen yapılabileceği gibi posta ile de gönderilebilmektedir.

Şikayet dilekçesinde hangi hususlar yer almalı?

İşçinin adı soyadı, iletişim bilgileri ve adresinden başka işverenin unvanının, adresinin ve iletişim numarasının da bulunması gerekir. Bu maktu bilgiler dışında, şikayet konuları açıklanmalıdır. Çalışırken şikayette bulunan işçi; işyerindeki kanunsuz uygulamaları dile getirmeli, bunların işyerindeki hangi birimde olduğunu ve varsa kanıtlarını belirtmelidir. İşten ayrılan işçi ise; işten neden ayrıldığını ya da çıkarıldığını ayrıntılı olarak anlatmalı ve talep ettiği alacaklarını eksiksiz yazmalıdır. Örneğin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, izin ücreti ya da maaş alacaklarından hangisini talep ediyorsa; bunları, nedenleriyle birlikte ifade etmelidir.

İşkur şikayetinin sonucu

işkura şikayet nasıl yapılır

Çalışan işçinin yaptığı şikayet, İş Teftiş Kuruluna gönderilir ve gerek görülürse iş müfettişleri tarafından işyerinde fiilen inceleme teftişi yapılır. Teftiş sonucu ise şikayetçi işçiye yazılı olarak ayrıca gönderilir.

İşten ayrılan işçinin haklarını ise İşkur memurları inceler. Bunlar; eldeki verileri tetkik ederek ve taraflarla görüşerek bir sonuca varır. Bu sonuç işçinin lehine de olabilir, aleyhine de olabilir. Ancak burada önemli husus, bu kararın hukuki bağlayıcılığının olmamasıdır. Yani örneğin işçisine kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmesine karar verilen işveren, bu karara uymakla mükellef değildir. O halde İşkur tarafından verilen bu kararın öneminin ne olduğu sorulabilir. Bu karar, ileride olası bir dava aşamasında; lehine karar verilen taraf için önemli bir delil teşkil edecektir. Ayrıca bu karara rağmen ödeme yapmayan işveren, mahkeme aşamasının da büyük ihtimalle aleyhine sonuçlanabileceğini düşüneceğinden kendiliğinden ödeme yapabilecektir.

SONUÇ

İşkur’a yapılacak şikayet için bir dilekçe doldurulması ve hem şikayet konusunun hem de taleplerin açıkça yazılması gerekir. Çalışan işçinin şikayeti, iş müfettişlerince yerinde incelenecek ve işyerinde yapılan bu teftişin sonucu işçiye ayrıca bildirilecektir.

İşten ayrılan ve İşkur’a şikayet dilekçesi veren işçinin şikayeti ise İşkur memurlarınca incelenecek ve verilen karar taraflara tebliğ edilecektir. Burada işveren ya da işçinin aleyhine verilen kararların hukuki bir bağlayıcılığı yoktur. Çıkan karar ne olursa olsun, taraflar yine dava açabilir ve alacaklarını mahkeme kanalıyla talep edebilirler. İşkur’un verdiği karar, muhtemel bir dava aşamasında delil niteliğinde değerlendirilecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

43 Yorum

 1. Iskur adam akıllı ilgilenen yok ki is buluyorlarmış o kadar millet gidiyo ya adam akıllı ilgilenen yok insanlardan dalga geçer gibi konuşuyorlar daha birde is ilanlarını veriyolar bize verdiniz ilanlarin hepsi eleman almış oluyo zaten boşuna geliyoruz yaniniza çünkü hiç birşey yapan yok…

 2. yıllardır iş kur a kayıtlıyım es durumundan kucuk bir ilçede bulunmaktayız evde oturan vasıfsız kişiler sözde iş kurdan işe gırıyorlar bende vasıflı tecrubeli biri olarak nedense iş kur bıze hıç iş vermıyor iş kura guvenım sıfır ınş. bu konuyla duzgun ilgilenılır iş kur işini lutfen adıl yap

  1. NE KADAR DOĞRU DEMİŞSİNİZ İŞKUR NE İŞE YARAR ANLAMIŞ DEĞİLİM NERESİNDEN TUTSANIZ ELİNİZDE KALIYOR BENCE FORMALİTEDEN KURULMUŞ BİR BİRİM İŞ ARAYAN GERÇEK KİŞİLERİ OYALAMAK İÇİN !!!

 3. İskura çok guveniyodum internette o kadar kurslar baslayacak felan hepsi hikaye…bugun Eskişehir merkezde iskur binasina gittim koca şehirde bir tane kurs var girişimcilik internette hangi kurs ararsan var ama , reklam bari yapmayin milleti heveslendirmeyin ve hiç ilgilenmiyorlar…

 4. Internette yazıldığı uzere bu yıl ki stajer paralarının ucte 2sini iskur yatırıyormuş 2 ay geçti hala yatmadı illaki gidip dilekce mi verelim insanların haklarını yiyorsunuz?

 5. İŞKUR NE İŞE YARAR BEN ANLAMIŞ DEĞİLİM. BENDE KAYITLIYIM. İŞ BULUYORMUŞ HEP HİKAYE BU GÜNE KADAR KENDİ İ ŞİMİ KENDİM BULDUM. İŞSİZLİK MAAŞINA MÜRACAAT EDERSİN HİKAYE ANLATIRLAR. İŞ VERENDEN YANALAR BİR ÇOK FORMALİTE ONLAR SANA İŞ BULANA KADAR SEN ACINDAN ÖLÜRSÜN. VAKTİNİZE VE DOLMUŞ PARANIZA YAZIK

 6. kızım 4yılık kamu yönetimi mezunu nerdeyse 15 senedir iş kurdan iş bekliyor cevap yok devamlı güncellemede yapıyoruz

 7. İşkur Elemanları Alınmış Ama Kimse Bunların ne yaptığına bakmıyor bizim bulunduğumuz bölgede alınan işçiler inanın bir iş yapmıyorlar şayet bir yerde 5-beş eleman çalışıyorsa 5 veya 6 milyar para yapıyor devletin parası bu kadar bedevamı olmamalı yazıktır günahtır belediyeler tarafından alınan bayan elemanlar Madem Bunu Yapıyorlar Yazılmasınlar Üstüne Üstelik Belediye bunlara Uzatma Yapıyor YAZIK GÜNAHTIR DEVLETİN PARASINI BU ŞEKİLDE KULLANMAK.

 8. Merhabalar. İşkur üzerinden 3 aylık eğitim sertifikası programı adı altında işe alındım. günlük 54 tl denildi fakat ben açıktan üniversite okuduğum için günlük 40,75 tl alacağım söylendi. Şaka gibi. Ben açık öğretim okuyorsam ne alaka kardeşim 40,75 krş. Çok haksızlık yapılıyor kulluk hakkımı helal etmiyorum..

 9. Ben İşkur Aracılığıyla Bir fabrikada Çalışıyorum normalde en az 5 en fazla 8 saat çalışma süresi var ama beni zorunlu ve işten çıkarma tehdidiyle mesaiye gelmemi isteniyor ve pazar günleri 12 saat Çalışıyorum fabrikaya Tazminat davası açarsam kazanma ihtimali varma yada konumumda haklı mıyım

 10. Isyerin den 5 yıl çalıştım 31 mart 2018 de çıkışım verildi 2017 ‘nin aralık ayında birgün istirahatli olduğum gözüküyor iskurdan işsizlik ödeneği alamiyorum ne yapmam gerekir yardımcı olabilirmisiniz

  1. Merhaba. İşkur’la bir daha görüşün. Gerekirse, işverenden yazı getirmenizi isteyeceklerdir. Raporlu olunan günler, eksik çalışma sayılmaz.

 11. temmuz 2017 de işe başladım 10nisan 2018 de işten çıkarıldım am ne kağıt imzaladım ne alacağımı ALDIM BUNUN İÇİN NE YAPMALIYIM

 12. … ağız ve dış sağlığı merkezinde dış klinik destek personeli olarak calismaktayim 4d surekli işçi kadrosuna alındım. Yasal dogum iznim 05.04.2018 tarihinde bitmiştir.3.cocugum yuzseksen gün yari zamanli hakkimi kullanmak istiyorum.iskura bir ayın içinde yani 04.05.2018tarihinde başwurmazsam hakkım yanacak işwerenim 4d kadrosuna geçenlerin hakları daha belli olmadığını söyleyerek imzalamak istemiyorum bir yazı veya bir açıklama bekliyormuş lütfen yardımcı olun çok zor durumdayım.geregini bilgilerinize arz ederim saylarimla

  1. Safiye hanım, öyle şey mi olur? Bu durumun açıklamaya ihtiyacı yok ki. Siz 4857 sayılı İş Kanununa tabi değil misiniz? Kadroya alınan taşeronlar uzaydan gelmediğine göre, kanuni haklarının bekletilmesi son derece yanlış olacaktır.

 13. Bugün Sivas Şarkışla da İŞKUR çekilişi yapıldı. Geçen sene çalışan hep aynı kişilere çıktı. Çoğu evli karı-koca. Bu torpil değil de nedir ? Herkesin ise ihtiyacı var ama maalesef hep aynı kişilere çıkıyor birkaç yıldır böyle. Böyle adalet var mı ? Bende çocuk okutuyom. Lütfen yardım edin sesimi duyun.

 14. Sürekli işçi kadrosuna geçen taşeron işçilerin maaş ve sosyal hakları 12.04 2018 de yayınlanan yüksek hakem kurulu kararı na göre hesaplamayacak mi geçici 24. Maddenin 4. Fıkrasına göre . TESEKKURLER

 15. Sadece 1 gün çalıştığım is yeri beni 3 aylık İŞKUR eğitimine tabi tutmis ve benim haberim yok baska yerde ise başladığımda benim is kurdan faydalanicagimi söylediler suan ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz

 16. Merhaba
  Iskur uzerinden kurumsal biyerde ise alindim isyerinin acilmasina 2 ay vardi bu sure zarfinda 3 gun ozel guvenlik olarak konserde gorev aldim bunu iskura sordum bireysel sigorta olacak diye sorun olmayacagini soylediler 2 gun once ise basladigimda beni 3 gunluk calismamdan dolayi isten cikardilar son 1 ayda sigorta olmamasi gerekiyormus ama ben ozlellikle sormustum beni bilgilendirmediler ne yapmam gerekiyor bilgi verirmisiniz

  1. Tuğba hanım sizin adınıza üzüldüm ama sorunu çözebileceğiniz tek yer yine İşkur olacaktır.

 17. İlçe belediyesinde çalışmaktayım.Taşeron düzenlemesi ile Belediyenin şirketine geçtik. Çalışma Bakanlığının en son yayınladığı ücret ve sosyal haklardan yararlanabilmem için kurumla sendika arasında toplu iş sözleşmesi mi imzalanması gerekir?Zira kurum tarafından bu haklardan şu anda yararlanabilmek için sözleşmenin beklendiği söylendi. Geçen hafta bir operasyon geçirdim ve rapor aldım.Çsgbnin yayınladığı haklarda rapor ücreti kesilmeyeceği de yazıyor ama kurum bunları hiçe sayarak toplu sözleşmeye bırakıyor işi onun da ne zaman olacağı belli değil. Alo 170 İşkura şikayet etmem gerektiğini söyleyerek topu taca atıyor. Sizin fikriniz nedir?

  1. Burak bey, bir sonraki toplu sözleşmeye kadar, mevcut haklarınızla çalışmanız gerekecek. Şu an için beklemekten başka yapılabilecek bir şey yok.

 18. MERHABALAR
  resmi bir firmada işkur üzerinden çalışmaktayım. istasyonda oparatör olarak çalışıyorum üretim aksamalarında bizlere işe alınırken işkur üyeleri üretim durduğunda kimse istasyonunu terketmiyecek gerekli malzemesini temin edip istasyon çevresi temizliğini yapacaksınız denildi. işkur haklarımızdada Madde 48. Sözleşmede yazan işler dışında hiç bir iş yapmayacağım. Mesai
  saatlerim içinde çalışma alanı dışına çıkmayacağım. şeklinde kural var. ekip sözcüleri üretim durduğunda bizleri farklı işlere dağıtıyor. indir kaldır vs. gibi. Bu durumdan rahatsızım şikayetim nereye ve nasıl olmalıdır bu durumdan sonuç alabilir miyim. şikayetimi ekip sözcüsü üzerinden mi yapmalıyım. TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN..

  1. İlker bey, keşke sonuç alabileceğiniz söyleyebilsem; ama açıkçası zannetmiyorum. Yine de İşkur’a şikayette bulunabilirsiniz.

 19. İşkur bünyesinde … markette ise başladım üç ay surem dolunca market bünyesine geçtim bir ay on gün daha çalıştım sonra gördüğümüz baskı ve … ile kasamizdan market müdürlerinin sürekli para çalması ile is den çıkmak zorunda kaldım kendim istifa ettim ama bana on günlük paramin verileceğini söyleyerek imza aldılar mesaj delilleri var maaşta vericez diye ama vermediler şimdi ne yapmam gerekiyor işyeri işçi kanunlarına uymuyor sekiz bucuk saat ve molasiz zor şartlarda çalıştık

 20. Bir restoran a iş başı eğitim progrsmindan başladık ben kasiyer arkadaşlarım servis elemani olarak 3 kişi basladik bu kursa,daha sonra 3 ay sure sonrasında 6 ay daha iş imkani istihdam sağlanacagi söylendi bize ama sadece 1 arkadaşimiz a verildi o şans arti birde bizden sonra 12 kişilik kursiyer ptogrami acildi ama o kursta ogrendikki kursta olup ama çalismayan hic ise gelmeyen elemanlar var bu insanların haklarinin yenildiğini göstermez mi 😥

 21. Merhaba
  İşkur üzerinden … market zincirinde işe başladım ve müdür yardımcılığı görevi verdiler bana bunu benim istememe rağmen artı olarak günlük çalışma saati 7.5 saat 1.5 saat mola diye girdiğim işyerinde ben gün boyu çalışmasam bile bazı günler 11 saati buluyor ve de geçiyor.Bölge sorumluma müdür yardımcılığını istemediğimi dile getirmeme rağmen bir sürü yük yüklediler üstüme ve benim haberim olmadan mağazamı değiştirdiler bildiğim kadarıyla işkur personelinin mağazasının değişmesi yasak mağaza sayımına kalması yasak delil olarak sadece kamera kayıtları var ve onu müfettişler gelip teftiş etmesi gerek.Bunu ben ciddi anlamda şikayet etmek istiyorum ne yapabilirim sizce ?
  Şimdiden teşekkürler

  1. Kadir bey bu durumda zaten tek yol, Alo 170’i arayarak ya da Bimer’e yazarak şikayette bulunmak olacaktır.

 22. Iskur bunyesinde kamu sektorunde 1 ayda 2 kez olmak suretiyle ctesi gunleri calismaktayiz ancak ayrimcilikla belirli kisiler hic gelmiyor. Kayiriliyor ne yapmaliyim haksizlik bu sikayet nekadar etkili olurki? Kameralar var mufettisler bakabilir

 23. Merhaba çalıştığım işyeri beni senelik izine çıkardı maaşımı tam olarak vermediler istegince bi anda işime son verildi ne yapabilirim hem 1 ay izin adı altında işten cikariliyorum hemde çalıştığım günlerin ücretini isteyince resmen kovuluyorum

 24. Bilmiyom arkadaslar ben 9 ay calistigim bir isyerinden cikarildim is kura gittim notere gidip onaylattim ama kac sene gecti is kur cagri pusulasi yolluyor isverene is verende gelmeyince para cezasi kesiyorlar yani sizin is yas oluyorlskur ani iscinin haklarini sovunuyordu bilmiyom artik guvenmiyom

 25. Martin ortasinda iskur onayli kurs aldim kursa gittigim sure zarfimda bana isku para verdi yaklasik bir bucuk ay sürdü karsiliginda 550 tl verdi.kursum bitti ve is ariyisina girdim bir yer denk geldi cok iyi bir kurum iş basi egitim programi kapsaminda eleman alacaklarmis ve ben bu is yerine basvuramiyorum neymis iskurdan kurs almisim bu kurstada bilgiyarli muhasebe egitimi aldim is yerlerine basvururken bilgim olsun diye fakat iskurun koymus olduğu bu kural bircok insani magdur ediyor is saglayan bir kurum olmasina ragmen insanlar bu islere basvuramiyor bu konuda duzenleme yapmalari gerek bu konuda nereye sikayet etmem gerek.

    1. Bedriye hanım bimer cevabı bir önceki soruya ilişkindi. Sizin bir avukatla görüşmeniz lazım. Yine de söyleyeyim, Bimer Başbakanlık iletişim merkezidir. İnternetten ulaşıp şikayet edilebilir.

 26. Merhaba biz is kur calismasindan kimse memnun degil haksizlik yapilir onun icin kimse calismak istemiyor ben hastalandim gozlerimden ameleya olcam iki gozum is kazasiyla oldu porcoz girdi disarda gunesde calismam yasak eylulde ameleyatim var ne yapmam lazim

 27. İş yerinde sakal serberst değil ama ama sadece bir kişi üzerinden sakal serbest ve hergün sakal olmak zorunda tutuyorlar bunun için önlem ne olabilir tazminat alabilirmiyim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.