İşsizlik maaşı alırken işe iade davasını kazanan işçi ne yapmalı?

İşsizlik maaşı alırken işe iade davasını kazanan işçi

İşçi işsiz kaldığında, şartları taşıyorsa ona işsizlik maaşı bağlanır. Bu işçi aynı zamanda iş mahkemesine işe iade davası açmış da olabilir. İşçi davasını kazanırsa işveren ya onu işe başlatacak ya da işe başlatmama tazminatı ödeyecektir. Ancak bu işçi her halde ve şartta, dava sürerken boşta geçirdiği süreler karşılığında 4 aya kadar boşta geçen sürelerinin ücretini işverenden alacaktır. O halde; hem işsizlik maaşı alan hem de işsizlik maaşı aldığı dönem için boşta geçen sürelerin ücreti alan işçi, aldığı işsizlik maaşını iade etmek zorunda mıdır?

İşsizlik maaşı alma

Bunun için işçinin, işten ayrıldığı tarihten önceki üç yıl içinde en az 600 güm sigorta priminin olması ve son 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olması gerekir. Ayrıca işçi, kusuru yokken işten çıkarılmış olmalı ya da haklı bir nedeni varken işten ayrılmış olmalıdır.

İşe iade davası açma

İşten çıkarılan bir işçi feshin geçersiz bir nedene dayandığını düşünebilir. Eğer;

İşsizlik maaşı nedeniyle tazminat davası

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

 • İşyerinde çalışan işçi sayısı en az 30 ise
 • İşçinin kıdemi en az 6 ay ise
 • İşçi belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışıyor ise

Bu işçinin işe iade davası açma hakkı vardır. İşe iade davasında işçi haklı bulunursa, işverene iki seçenek sunulmaktadır. Ya işçiyi işe başlatacak ya da işe başlatmak istemiyorsa ona işe başlatmama tazminatı ödeyecektir.

Mahkeme ayrıca, dava süresince işçinin boşta geçirdiği zamanı da göz önüne alarak, işçi lehine 4 aya kadar boşta geçen sürelerinin ücretinin işverence ödenmesine de hükmetmektedir.

Hem işsizlik maaşı hem boşta geçen süre ücreti

işe iade işsizlik maaşı

Böyle bir durumda ilginç bir sonuçla karşılaşılır. İşçi işten çıkarıldıktan sonra İşkur’a başvurmuş ve kendisine işsizlik maaşı bağlanmıştır. Örneğin bu işçinin 180 gün boyunca işsizlik maaşı aldığını varsayalım. Mahkeme işe iade davasında işçinin lehine karar verdiğinde, işveren tarafından, işçinin boşta geçen süreleri için 4 aylık ücretinin ödendiğini varsayalım.

İşçi, işsizlik maaşı aldığı sürenin 4 ayında hem işsizlik maaşı almış hem de geriye dönük bu 4 ayın ücretini işverenden almış olmaktadır. İkisi de işçinin hakkı mıdır?

İşçi işsizlik maaşını iade etmelidir

İşsizlik maaşının temel nedeni, çalışmayan ve geliri olmayan işçiye destek sağlanmasıdır. Oysa işe iade davasını kazanan işçi, 4 aylık ücretini işverenden almış ve bu süre boyunca bir gelir elde etmiş olmaktadır. Gelin, bir Yargıtay kararına birlikte bakalım.

“Ne var ki; 4447 s. Kanunun 52/b maddesine göre işsizlik ödeneği, işsiz kalan işçiye verilir ve bu ödeneği almakta olan kimsenin gelir getirici bir işte ÇALIŞMAMASI GEREKİR. Kanun koyucunun açıkça öngördüğü üzere; gelir getirici işte çalışma hali; işsizlik ödeneği yönünden hak DÜŞÜRÜCÜ NİTELİKTEDİR. Feshin geçersizliğine dair mahkeme kararının kesinleşmesine kadar işe başlatılsın veya başlatılmasın işçiye çalıştırılmadığı süre için ödenen en çok dört aya kadar doğmuş bulunan ücret ve diğer haklardan, iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla işsizlik sigortası dahil olmak üzere tüm sigorta kollarına ait primlerin kesilmesi, primlerin işverence ödenmesi ve bu sürelerin hizmetten sayılarak işçinin prim ödeme gün sayısına dahil EDİLMESİ GEREKLİDİR. İşçinin boşta geçen ve çalışılmış gibi kabul edilen en çok dört aylık süre içinde gelir elde ettiği, işsiz kalmanın sonuçlarının bu şekilde telafi edildiği gözetildiğinde, dört aylık süre için ödenmiş olan işsizlik ödeneğinin İş Kurumuna İADESİ GEREKİR. Aksinin kabulü çifte ödemeye neden olacağı gibi, 4447 s. Kanunun yukarıda açıklanan amacına da aykırılık teşkil eder.” ( 10 Hukuk, 2008/13201 E.)

SONUÇ

İşten çıkarıldığı için İşkur’dan işsizlik maaşı alan ve bu arada iş mahkemesine de işe iade davasını açan bir işçi; işe iade davasını kazanmışsa ve boşta geçen sürelere ait ücreti işveren tarafından geriye dönük ödenmişse, ilginç bir durum ortaya çıkmaktadır.

İş mahkemesi, işçinin boşta geçirdiği süreler için 4 aylık ücretini işverene ödettirdiğinden; işçi 4 ay boyunca hem işsizlik maaşı almış hem de normal maaşını almış olacaktır.

Bu halde; işe iade davasını kazanan ve boşta geçen sürelerinin ücretini işverenden alan işçi, bu 4 ay boyunca aldığı işsizlik maaşını İşkur’a iade etmelidir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

31 Yorum

 1. İşe iade davası açtım işsizlik maaşı alıyorum ve dava devam ediyor,aklıma takılan soru şu , davayı kazandığımda işe iade almadıklarını ve tazminat ödediklerini kabul edelim, 4 aylık iş kur maaşını da kanuna göre işkur a geri iade edeyim.buraya kadar sorun yok lakin hala işssiz olursam bir işe girmemiş olursam ? ,çalışma süreme göre işkur bana 10 ay işsizlik maaşı vermesi gerekiyor dava diyelim vir yıl sürdü ve hala işsizim,ben bunun 4 ayını geri ödediğimde işkur zaten 10 aylık ödeme hükmünü gerçekleştirmemiş olacak burda tezatlık yok mu ? neden 10 ay yerine 6 ay işsizlik maaşı alıyorum, bir işecgirsem ok veya iş yeri göreve başlatsa ok ama hala işssiz isem bu hakkım olan ödeneği niye geri iade ediyorum

  1. Merhaba. Çünkü bu durumda, o 4 ay için gelir elde ettiğinizden, gelir elde eden işçiye işsizlik maaşı ödenmesi gerekli bulunmamaktadır.

 2. Selamün aleyküm ben kurumsal bir şirket zincirinde moto kurye olarak 07.11.2013 yılında iş başladım ve 31.03.2017 yılında tazminatsız ihbarsız işime son verdiler işime son vermelerin delili ben kurye arkadaşlarımı iş karşı örgütleme yapıyormuşum onların iş yapmalarını engel oluyormuşum bu nedenle beni 31.03.217 tarihinde işten haksız yere çıkardılar 4857 II-e-h bendine göre tazminatsız ve ihbarsız işime son verdiler bende direk iş mahkemesine dava açtım ve 03.04.2017 tarihinde işsizlik maaşı almak için işkur baş vurdum bana işsizlik maaşını hak kazanamadınız msj geldi ben işe iadeyi kazanırsam iş veren beni işe başlatmak istemez ise iftira ile kötü amaçlı işten çıkarıldığım tazminatımı kötü tazminat olarak mı alacağım ve işveren beni tamam işe başlasın derse ben 8 aydır işsiz geçen günlerimin parasını vermek zorunda mı yoksa işsiz geçen ayların parasını vermeye bilir mi. işe başlatmayı kabul etmeyip haklarımı verirse ben iş kurdan boşa geçen ayların tamamını toplu olarak mı alacağım ayrıca şunu eklemek istiyorum işveren başlasın dediğinde ben gitmeme hakkımı kullanıp haklarımı alabilir miyim çünkü işe geri başlarsam tazminatsız bana bu seferde mobbing ve yıldırma uygulayacaklar tazminat almamam için benimle uğraşacaklar bu yüzden dolayı işe geri gitmek istemiyorum haklarımı almak istiyorum bilginiz için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1. Yunus bey davayı avukatla açmadınız mı? En doğru bilgiyi yine avukatınızdan alabilirsiniz.

 3. Arkadaş her ay bordrolarımızdan işsizlik ödeneği adı altında kesilen meblayı alıyoruz zaten. Bu kanunda bi düzenleme yapmaları lazım. Sanki devlet kasasından bize işsizlik ödeneği yapıyor.

 4. Meraba geridönüş davam henüz sonuçlanmadı ve 9 ay işsizim 4 aylık ücretin ödenmemesi için 14 ay işsiz kalmam gerek veya davanın olumlu sonuçlandığı durumda dava dosyalarını işkura ilettiğimiz zaman herhangi bir ödeme yapılmayacak diye bi Bilgi aldım doğrusu nasıldır Bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. Sefa bey 4 aylık ücretin ödenmesi için, 4 ay işsiz kalmanız yeter. Dava sonucu KESİNLEŞTİKTEN sonra, İşkur mahkeme kararını değerlendirir ve duruma göre size ödeme yapabilir. Neden ödeme yapmasın ki?

 5. İşe iade davası kazanılırsa iş kurdan bu kararla birlilte geriye dönük işsizlik maas alınabilinirmi.?

  Eğer alına biliyorsa işten çıkarıldığı güne göremi yoksa işe iade davasının kazanıldığı güne göremi hesaplama yapılır.? Tşķ

 6. Meraba ben ise geri davası açtım ve işsizlik maaşı alıyorum hamileyim diye işime son verdiler 4aylık işsizlik maaşım vardı onu alıp 4 ay da işsiz kalıyorum mecbur hamileyim çünkü sadece Iskur a kazanınca kağıdı götürüyorum onlar düzenleme yapıyor demi geri para iadesi yapmıyorum bu süreçte ole anladım doğru demi

  1. Eğer işe iade davasını kazanırsanız ve bu arada işsizlik maaşı da almışsanız, yapmanız gereken şey şudur: İşveren mahkeme kararına istinaden size 4 aylık boşta geçen süreler için ücreti ödediğinde İşkur’a gitmeli ve aldığınız işsizlik maaşının 4 aylık kısmını iade etmek istediğiniz söylemelisiniz. Mahkeme kararını götürürseniz onlar gerekli işlemi yapacaktır.

 7. 10.10.2017 iş den cikarildim.issizlik ödeneği ne hak kazandım 10 ay ve ise iade davasi açtım. 1.11.2017 tekrar ise başladım.17.05.2018 kadar çalıştım.ise iade davasını kazandım.is kur a işsizlik ödeneğinin boşta geçen 4 ay için iade yapacakmıyim

  1. Merhaba. Evet, boşta geçen süreler için size ücret ödendiğinde, haliyle bu dönem için aldığınız işsizlik maaşını iade etmeniz gerekir. Ödeme yapıldığında İşkur’a başvurursanız sizi yönlendireceklerdir.

 8. batmanda işçiler sigortalarını işyerinden dondurup işsızlık maaşı alıyorlar aynı iş yerinde sigortasız çalışıp iki yerdende maaş alıyorlar ve bunu denetleyen kımse yok bu işyeri içinde suç işsizlik maaşı alan içinde suç bu konuda ne dıyeceksınız

 9. S. A isden cıkarıldım 8 ayda işsizlik maası aldım aynı zamanda ise ıyade davam devam etti ve gecen aylarda sonuclandı ve ıydemı ıs veren kabul etmedi geriye donuk dort ay sigorta yatırdı fakad işkur odeme planında butun aylar fazla odeme diye gozukuyor bu nedir bılgılendırırmısınız

 10. Merhaba işe iade davasını kazandım karar bölge adliyesi istibaf dosyasında görünüyor fakat yerel mahkeme dosyasında görünmüyor. Bu durumda yerel mahkeme dosyasına mı kararın düşmesi gerek yoksa istibaf dosyamda ki işe iade kararımı alıp iş kura başvurmam gerek ?

  1. Merhaba. İşkur’a başvurmanız için kararın kesinleşmesi gerek. Yerel mahkemeye giderek, karşı tarafın itiraz edip etmediğini öğrenmelisiniz. İtiraz etmişlerse ve istinafa gitmişse, bu kez istinaf sonucunun kesinleşmesini beklemeniz gerekecek.

 11. Selamlar, çalıştığım kurum haksız işten çıkarttı ve mahkeme yaklaşık 2 yıl sürdü ve 1 ay önce davayı kazandım 7 martta avukatım işe iademle ilgili iş yerine ihbar çekti ve 1 ay içinde cevap vermeleri gerektiğini söyledi. 1 ay sürede cevap vermediler ve şimdi arabulucuya baş vurduk.
  Şuan işsizlik maaşı için başvurma hakkım varmıdır?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba. İşten ayrıldığınızda başvurmuş muydunuz? Ret cevabı mı almıştınız? Öyleyse ret nedeni neydi?

   1. İşten ilk çıkartıldığumda başvuru yapmadım, avukatım işi aksatma sebebi ile işime son verildiğini ve mahkeme sonucundan sonra başvurmamı söylemişti.

    1. Bu durumda işler karışabilir. İşkur’a gidin ve işten ayrıldığınızda işsizlik maaşı başvurusunu yapmadığınızı ve şimdi mahkemeden sonra başvuracağınızı söyleyin. Olumsuz bir cevap da alabilirsiniz. Lütfen cevaptan bizi de haberdar edin.

 12. Avukatım mahkeme tebliğinden 30 gün sonra işveren cevap vermemişse o tarihte iş çıkışım kesinleşmiş olduğunu ve bu yarihten itibaren 30 gün içerisinde başvurmam gerektiğini söyledi. Bu durumda 3-4 gün sürem varmış. Bu gün işkura gideceğim, sonucı paylaşırım.

  1. İşkurdan mahkeme sonucuna göre iş çıkış tarihimin düzeltilmesi için bir dilekçe yazılıyor ve tarih düzenlendikten sonra başvuru yapılabiliyormuş. Fakat şöyle bir durum var iş çıkış tarihinden itibaren 3 yıl içinde 600 gün sigortalılık gerekiyormuş. Benim 450 gün civarında iş yerinin ödediği sigorta var, 450 gün harici hep isteğe bağlı ödemişim. İsteğe bağlıylen ödediğim pirimden işsizlik pirimi kesiliyormu ? Kesiliyorsa işsizlik maaşı hakkı kazanmam gerektiğini düşünüyorum.

   1. Bu sorunuzun cevabını en iyi yine İşkur’dan alabilirsiniz. İsteğe bağlı sigortada kural olarak işsizlik sigortası primi kesilmese de, bir hizmet akdine bağlı olarak kısmi süreli çalışırken isteğe bağlı sigorta yatıranlarda bu mümkün olmaktadır. Dolayısıyla, durumunuzu buna göre değerlendirmeniz gerekir.

 13. Slm.biz.32 kişi haksız yere işten çıkarıldık.yerel mahkemede kaybettik ve istinafa gittik ve kazandık. AVUKATAMIZ TEBLIGATI GÖDERDI.işe iademizi kazandığımızı bildirdi iş yeri sonuçta parayı veremeyeceğini bildirildi biz işkurdan işssizlik parasını alabilmemiz için işyeri bizim 4 ay sigorta parasını ve ödeme yapmıyor biz işssizlik parasını alabilmemiz için ne yapmamız gerekiyor
  Bilgilendirme için teşekkürler

 14. Merhaba

  2016 yılında 6 ay boyunca 1307 tl işsizlik maaşı aldım. İşe iade davam 2017 ortasından sonra netleşti ve davayı kazandım. 4 aylık sigorta primi ve ücreti yatırıldı. Yaklaşık 1 ay önce işkur dan bir yazı aldım ve tarafıma 10750 tl borç olduğunu ve 15 gün içerisinde ödemem gerektiği tebliğ edildi. Tabi itirazda bulundum.1300*6 7800 tl 6 ayda aldığım. Itiraz sonucu bugün gelen yazıda 2900 tl civarı borcum oldugu bildirildi.Su an yine işsizlik maaşım var ,anladığım kadarı ile 10750 den kalan kısmı gelecek aylarda alacağım maaş tan bloke yolu ile alınmıştır ibaresi ile tebliğde bildirilmiş. Böyle birsey mümkün müdür.

  Bilgi rica ederim

  1. 2015 yılında işten cikariltim mahkemeye verdim.issizlik maaşına başvurdum kabul oldu.İse iade davası açtım kazandım ama işkur bana ödediği 4ay işsizlik maaşı benden istedi ve aldı benim bu konudan haberim yoktu.Bu durumda olanlar mahkemeye verilmiş diyorlardi.Boyle bir mahkeme varmı?

 15. Slm ben izmirbuyuksehir belediyesinden 24 maddeden atıldım. Işsizlik ödeneği alamadım. Işe iade davam sonuçlandı. Okurdan ödenek alabilir miyim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.