İşsizlik maaşı alırken çalışan işçi

İşsizlik maaşı alırken çalışılabilir mi?

Kendi kusuru olmaksızın işten çıkarılan ya da haklı bir gerekçeye dayanarak işten ayrılan işçi işsizlik maaşı alabilmektedir. İşçinin işsiz kaldığı dönemde, maddi olarak biraz rahatlaması için verilen işsizlik ödeneğinin miktarı da işçinin çalışırken aldığı ücrete göre değişmektedir. O halde, işsizlik maaşı alırken çalışan bir işçi aldığı maaşları iade etmek zorunda mıdır?

İşsizlik maaşı şartları

Bu konuda ayrıntılı bir yazı yazmıştım. Yine de kısaca ifade etmek gerekirse; işçinin işten ayrıldığı günden önceki 120 günün tamamında sigortalı olması ve ayrıca işten ayrıldığı tarihten geriye doğru gidildiğinde son üç yılda en az 600 gün primi olması halinde işçiye işsizlik maaşı ödenebilmektedir. Ama aynı zamanda bu işçinin ya haklı bir nedenle işten çıkarılmış olması  ya da işveren tarafından kusuru yokken işten çıkarılmış olması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı alırken çalışan işçi

İşçinin bu süre zarfında bir gün bile olsa çalışmaması gerekir. Çalışacaksa da, İŞKUR’a başvurmalı ve işsizlik maaşı ödemesini durdurmalıdır. Bu konuda bir Yargıtay kararında şöyle denilmektedir.

“4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun ellinci maddesine göre, sigortalı, işsizlik maaşından yararlanma süresini doldurmadan tekrar işe girerse ve işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanmak için bu kanunun öngördüğü şartları yerine getirmeden yeniden işsiz kalırsa daha önceden hak ettiği işsizlik ödeneği süresini dolduruncaya kadar bu haktan yararlanmaya devam eder. Anılan hüküm gereğince, işsizlik ödeneği alınırken çalışılan süreye isabet eden işsizlik ödeneğinin davalı kurumca istenebileceği gözetilerek, çalışılan beş günlük süreye isabet eden işsizlik ödeneğiyle faizi hesaplanarak bu miktardan davalının sorumluluğuna karar verilmesi gerekirken…” (10 Hukuk, 2009/3751 E.)

SONUÇ

işsizlik maaşı alan işçinin çalışaması

Yukarıdaki Yargıtay kararından da açıkça görüleceği üzere, işsizlik maaşı alırken çalışan işçiden işsizlik maaşı geri alınır. Ancak işçiden bu durumda tüm işsizlik maaşının alınması mümkün değildir. İşçi kaç gün çalışmışsa, o kadar güne karşılık gelen ücret İŞKUR tarafından geri istenecektir. Yine de böyle bir durumla karşılaşmamak adına, işsizlik maaşı alırken çalışılmaması ve çalışılacaksa da mutlaka İŞKUR’a bildirilmesi işçinin yararına olacaktır.

 

8 Yorum

 1. BEN İKİ AY ÖNCE İŞTEN ÇIKARTILDIM VE HER AYIN SON GÜNÜNDE İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALMAYA BAŞLADIM, ANCAK 15 GÜNDÜR BİR İŞ YERİNDE ÇALIŞIYORUM VE ÇALIŞTIĞIM YERDEN MEMNUN DEĞİLİM ŞUAN ÇALIŞTIĞIM YERDEN AYRILSAM, ÖDEME GÜNÜ GELMEYEN İŞSİZLİK ÖDENEĞİMİ ALMAYA DEVAM EDEBİLİR MİYİM?

  1. Zafer bey, çalıştığınızı bildirmeniz gerekirdi. Bildirdiyseniz, ikinci bir dilekçe vererek işsizlik maaşınızı kaldığı yerden almaya devam edebilirsiniz.

   1. Teşekkür ederim açıklamanız için Mustafa bey, peki ne zamana işten ayrılırsam tekrardan işsizlik maaşı almaya devam edebilirim? Süresi nedir?

    1. Başlangıçta kaç aylığına size işsizlik maaşı bağlanmışsa, bu sürenin sonuna kadar işten ayrılmanız durumunda size tekrar işsizlik maaşı bağlanacaktır.

 2. Ben işsizlik maaşı alıyorum ama ayda 750 tl ye ssk sız çalışıyorum ssk ya kendim gidip durumu anlatsam ne olur

  1. Ahmet bey işsizlik maaşınız kesilir. Neden böyle bir şey yapmak istiyorsunuz?

 3. Selamlar ikibucuk sene önce işten çıkartıldım ve işsizlik maaşı almaya başladım fakat işsizlik maaşı hakkım daha üç ay varken işe başladım ve 20 aydır aralıksız çalışıyorum. Sormak İstediğim şu anda kendi isteğim ile işi bırakırsam iki sene önceden hakkım olan üç aylık işsizlik maaşını tekrardan bağlatabilirmiyim. Saygılarımla

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir