İşsizlik maaşı alırken çalışan işçi

İşsizlik maaşı alırken çalışılabilir mi?

Kendi kusuru olmaksızın işten çıkarılan ya da haklı bir gerekçeye dayanarak işten ayrılan işçi işsizlik maaşı alabilmektedir. İşçinin işsiz kaldığı dönemde, maddi olarak biraz rahatlaması için verilen işsizlik ödeneğinin miktarı da işçinin çalışırken aldığı ücrete göre değişmektedir. O halde, işsizlik maaşı alırken çalışan bir işçi aldığı maaşları iade etmek zorunda mıdır?

Reklam

İşsizlik maaşı şartları

Bu konuda ayrıntılı bir yazı yazmıştım. Yine de kısaca ifade etmek gerekirse; işçinin işten ayrıldığı günden önceki 120 günün tamamında sigortalı olması ve ayrıca işten ayrıldığı tarihten geriye doğru gidildiğinde son üç yılda en az 600 gün primi olması halinde işçiye işsizlik maaşı ödenebilmektedir. Ama aynı zamanda bu işçinin ya haklı bir nedenle işten çıkarılmış olması  ya da işveren tarafından kusuru yokken işten çıkarılmış olması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı alırken çalışan işçi

İşçinin bu süre zarfında bir gün bile olsa çalışmaması gerekir. Çalışacaksa da, İŞKUR’a başvurmalı ve işsizlik maaşı ödemesini durdurmalıdır. Bu konuda bir Yargıtay kararında şöyle denilmektedir.

“4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun ellinci maddesine göre, sigortalı, işsizlik maaşından yararlanma süresini doldurmadan tekrar işe girerse ve işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanmak için bu kanunun öngördüğü şartları yerine getirmeden yeniden işsiz kalırsa daha önceden hak ettiği işsizlik ödeneği süresini dolduruncaya kadar bu haktan yararlanmaya devam eder. Anılan hüküm gereğince, işsizlik ödeneği alınırken çalışılan süreye isabet eden işsizlik ödeneğinin davalı kurumca istenebileceği gözetilerek, çalışılan beş günlük süreye isabet eden işsizlik ödeneğiyle faizi hesaplanarak bu miktardan davalının sorumluluğuna karar verilmesi gerekirken…” (10 Hukuk, 2009/3751 E.)

SONUÇ

işsizlik maaşı alan işçinin çalışaması

Yukarıdaki Yargıtay kararından da açıkça görüleceği üzere, işsizlik maaşı alırken çalışan işçiden işsizlik maaşı geri alınır. Ancak işçiden bu durumda tüm işsizlik maaşının alınması mümkün değildir. İşçi kaç gün çalışmışsa, o kadar güne karşılık gelen ücret İŞKUR tarafından geri istenecektir. Yine de böyle bir durumla karşılaşmamak adına, işsizlik maaşı alırken çalışılmaması ve çalışılacaksa da mutlaka İŞKUR’a bildirilmesi işçinin yararına olacaktır.

 

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

36 Yorum

 1. Merhaba ben işşizlik maaşı alıyordum Şubat ayı nin 6 sında sigorta lı olarak işe başladım ve ise başladığım gün çalışma bakanlığı ni aradım durumu bildirdim işsizlik maaşı min kesilmesini talep ettim buna istinaden bir gün sonra çalışma bakanlığı ndan ve işkur dan ayrı ayrı mesaj geldi maaşınız 6 Şubat itibariyle durduruldu diye ama ay sonu postaneye gittim bana Şubat ayının maaşı mı tam olarak verdiler ne yapmalıyım benim bir hatam müdürüm varmı acaba 6 günlük maaş yerine tam ay maaş aldım ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Adem bey, İşkur’a giderek görüşmenizi ve gerekirse dilekçe vererek, iade yapmak istediğinizi belirtmenizi öneririm.

 2. İşizlik maaşı alıyorum 23 de işe basladım sigortasız oldum 22 gün postaneye yTarmı acaba

 3. işsizlik maaşı alan birisi 1 hafta sonra sigortasız olarak çalışmaya başladı. şikayette bulunmak istiyoruz fakat bu kişi sürekli olarak masa başı çalışmıyor. bütün gün müşteri müşteri dolaşıyor. bu kişinin firmada sigortasız çalıştığını yetkililer nasıl kanıtlayabilir. benim kanıt sunmam gerekir mi? gerekirse neler yapmak gerekir?

  1. Mehtap hanım, siz sadece şikayette bulunun. Gerisi Çalışma Bakanlığı görevlilerinin işi olacaktır.

 4. Merhaba,
  3 yıl önce işten çıkarıldım. işe iade davası açtım 1.5 ay işsizlik maaşı aldım sonra yeni bir işe başlayarak işsizlik maaşımı kestirdim. işe iade davam sonuçlandı ve beni eski işyerime geri çağırdılar. bende sigorta günüm dolduğu için sgk dan kağıt alarak tazminatımı aldım ve yeni işyerimden ayrıldım. eski işyerime geri başladım 3 gündür de çalışmaktayım. sorum şu beni işe alan eski şirketim bir kaç gün sonra beni tekrar işten çıkarırsa işsizlik maaşı alabilirmiyim? kısa süre önce sgk dan kağıt alarak diğer iş yerinden çıkmam bir engel olurmu? umarım anlatabilmişimdir. teşekkürler

  1. Merhaba. Engel olmaz; ama işten ayrıldığınız tarihten geriye doğru son 120 gün kesintisiz sigortanızın olması ve işsizlik maaşı aldığınız tarihten bu yana son 3 yılda en az 600 gün priminizin bulunması gerekir.

 5. 04.12.2017 tarihinde işsizlik maaşına başvurdum ve kabul oldu 11.12.2017 de yeni işe başlayacağım sigortam 20.12.2017 de başlatılacak bu ay sonu işsizlikten yatan maaşı ceksem geri ödemek zorunda kalır mıyım cünkü işe sigortalı olarak başladıktan sonra 15 gün icinde haber veriniz diyor bu gün dolmadan yatan maaşı cekmek sorun olur mu?

  1. Osman bey, size maaş bir aylık verilir. O halde, aldıktan diyelim ki 7 gün sonra işe girmişseniz, kalan 23 günü iade etmeniz gerekir.

 6. merhaba. ben 1 ay işsizlik maaşı aldım işsizliğimin 2. ayın 2. haftası iş buldum ve çalışmaya başlayacağım. şimdi işe başlayınca işkura bildireceğim fakat sigortasız olduğum bu 1 haftanın ücretini alabiliyor muyuz yoksa hak kazanmak için 1 ay mı dolması gerekiyor. teşekkürler.

  1. Hakan bey, 1 gün de olsa ne kadar işsiz kalmaya devam ettiyseniz, size o kadarının ödenmesi gerekir.

 7. İşsizlik maaşı alan ve sigortasız çalışan kişiyi şikayette bulunurken ne yapmamız gerek iş yeri adresini bilmiyorum sadece telefon numarası var işsizlik maaşı alıpta sigortasız çalışan kişinin t.c numaraaı var iş adeesi olmadan nasıl şikayette buluna bilirim…

  1. Enis bey, işyeri adresini bilmeden yapacağınız şikayet sonuçsuz kalacaktır. Diğer türlü, yetkili memurlar, işçinin çalışmaya devam ettiğini nasıl belirleyebilir?

 8. bilgiler için çok teşekkürler, 16 haziran 2017 tarihi itibariyle işsizlik maaşı almaya hak kazandım (askerlik sebebi ile işten ayrılma) 1 ağustos 2017 tarihinde yurt dışında çalışmaya başladım.
  bunu herhangi bir kuruma bildirmedim, baktığım kadarıyla hala ödeneğim yatıyor.
  bu durumda herhangi bir cezai işlem gerçekleşir mi?

  1. Hakan bey, geriye dönük ve faiziyle tahsil edilir. Bir an önce bir dilekçe vererek maaşı durdurmanızı öneririm.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.