İşsizlik maaşı alırken çalışan işçi

İşsizlik maaşı alırken çalışılabilir mi?

Kendi kusuru olmaksızın işten çıkarılan ya da haklı bir gerekçeye dayanarak işten ayrılan işçi işsizlik maaşı alabilmektedir. İşçinin işsiz kaldığı dönemde, maddi olarak biraz rahatlaması için verilen işsizlik ödeneğinin miktarı da işçinin çalışırken aldığı ücrete göre değişmektedir. O halde, işsizlik maaşı alırken çalışan bir işçi aldığı maaşları iade etmek zorunda mıdır?

İşsizlik maaşı şartları

Bu konuda ayrıntılı bir yazı yazmıştım. Yine de kısaca ifade etmek gerekirse; işçinin işten ayrıldığı günden önceki 120 günün tamamında sigortalı olması ve ayrıca işten ayrıldığı tarihten geriye doğru gidildiğinde son üç yılda en az 600 gün primi olması halinde işçiye işsizlik maaşı ödenebilmektedir. Ama aynı zamanda bu işçinin ya haklı bir nedenle işten çıkarılmış olması  ya da işveren tarafından kusuru yokken işten çıkarılmış olması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı alırken çalışan işçi

İşçinin bu süre zarfında bir gün bile olsa çalışmaması gerekir. Çalışacaksa da, İŞKUR’a başvurmalı ve işsizlik maaşı ödemesini durdurmalıdır. Bu konuda bir Yargıtay kararında şöyle denilmektedir.

“4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun ellinci maddesine göre, sigortalı, işsizlik maaşından yararlanma süresini doldurmadan tekrar işe girerse ve işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanmak için bu kanunun öngördüğü şartları yerine getirmeden yeniden işsiz kalırsa daha önceden hak ettiği işsizlik ödeneği süresini dolduruncaya kadar bu haktan yararlanmaya devam eder. Anılan hüküm gereğince, işsizlik ödeneği alınırken çalışılan süreye isabet eden işsizlik ödeneğinin davalı kurumca istenebileceği gözetilerek, çalışılan beş günlük süreye isabet eden işsizlik ödeneğiyle faizi hesaplanarak bu miktardan davalının sorumluluğuna karar verilmesi gerekirken…” (10 Hukuk, 2009/3751 E.)

SONUÇ

işsizlik maaşı alan işçinin çalışaması

Yukarıdaki Yargıtay kararından da açıkça görüleceği üzere, işsizlik maaşı alırken çalışan işçiden işsizlik maaşı geri alınır. Ancak işçiden bu durumda tüm işsizlik maaşının alınması mümkün değildir. İşçi kaç gün çalışmışsa, o kadar güne karşılık gelen ücret İŞKUR tarafından geri istenecektir. Yine de böyle bir durumla karşılaşmamak adına, işsizlik maaşı alırken çalışılmaması ve çalışılacaksa da mutlaka İŞKUR’a bildirilmesi işçinin yararına olacaktır.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

55 Yorum

 1. Selamlar ikibucuk sene önce işten çıkartıldım ve işsizlik maaşı almaya başladım fakat işsizlik maaşı hakkım daha üç ay varken işe başladım ve 20 aydır aralıksız çalışıyorum. Sormak İstediğim şu anda kendi isteğim ile işi bırakırsam iki sene önceden hakkım olan üç aylık işsizlik maaşını tekrardan bağlatabilirmiyim. Saygılarımla

 2. Ben işsizlik maaşı alıyorum ama ayda 750 tl ye ssk sız çalışıyorum ssk ya kendim gidip durumu anlatsam ne olur

 3. BEN İKİ AY ÖNCE İŞTEN ÇIKARTILDIM VE HER AYIN SON GÜNÜNDE İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALMAYA BAŞLADIM, ANCAK 15 GÜNDÜR BİR İŞ YERİNDE ÇALIŞIYORUM VE ÇALIŞTIĞIM YERDEN MEMNUN DEĞİLİM ŞUAN ÇALIŞTIĞIM YERDEN AYRILSAM, ÖDEME GÜNÜ GELMEYEN İŞSİZLİK ÖDENEĞİMİ ALMAYA DEVAM EDEBİLİR MİYİM?

  1. Zafer bey, çalıştığınızı bildirmeniz gerekirdi. Bildirdiyseniz, ikinci bir dilekçe vererek işsizlik maaşınızı kaldığı yerden almaya devam edebilirsiniz.

   1. Teşekkür ederim açıklamanız için Mustafa bey, peki ne zamana işten ayrılırsam tekrardan işsizlik maaşı almaya devam edebilirim? Süresi nedir?

    1. Başlangıçta kaç aylığına size işsizlik maaşı bağlanmışsa, bu sürenin sonuna kadar işten ayrılmanız durumunda size tekrar işsizlik maaşı bağlanacaktır.

 4. 600 gün sigortalılık süresi ni ve 120 gün kesintisiz çalışma şartını yerine getirdim ihbar süresinde yeni bir iş buldum ve işyerinden tazminatlı çıkış yaptım ihbar almadım.işsizlige başvuru yapmadan yeni bir işe başladım deneme süresi içinde anlaşma sağlanamadı ve 1 hafta çalıştıktan sonra o işyerinden ayrıldım sonra işsizlik maaşına başvuru yaptım kabul edildi fakat bir haftalık çalışmış olduğumu bildirmedim çünkü girişimin yapılmadığını sanıyordum ama yapılmış şimdi bu bir haftalık sigorta girişim işsizlik maaşı almamı engellermi

 5. 600 gün sigortalılık süresi ni ve 120 gün kesintisiz çalışma şartını yerine getirdim ihbar süresinde yeni bir iş buldum ve işyerinden tazminatlı çıkış yaptım ihbar almadım.işsizlige başvuru yapmadan yeni bir işe başladım deneme süresi içinde anlaşma sağlanamadı ve ben işi bıraktım. 1 hafta sigortalı çalıştıktan sonra o işyerinden ayrıldım sonra işsizlik maaşına başvuru yaptım kabul edildi fakat bir haftalık çalışmış olduğumu bildirmedim çünkü girişimin yapılmadığını sanıyordum ama yapılmış şimdi bu bir haftalık sigorta girişim işsizlik maaşı almamı engellermi

  1. Merhaba. Bu konuda en doğru cevabı İşkurdan alabilirsiniz. Ama kanaatimce, 1 hafta çalışmış olmanız engel değildir. O 1 hafta hariç diğer süreler için işsizlik maaşı alabilirsini.z

 6. Haziranın başında sigorta girişimi yapıldı işsizlik maasim son ayı zaten haziran ama bn haziran in 29da iskura bildirdim bu son ayı da alabilecekmiyim yada iskur benden faiziylemi istiycek bu son ayı

  1. Ömer bey haziran ayı için işsizlik maaşı aldınız mı? Öyleyse, bu ayın işsizlik maaşını işkura yatırmanızı öneririm. Aksi takdirde, ileride faiziyle birlikte tahsil edilecektir.

 7. Selam Mustafa Bey;

  Ben askerlikten dolayı işten ayrılmıştım 31 temmuz 2017 de işsizlik maaşı için başvurdum 4 eylülde işe başlangıç oldu daha işsizlik maaşını almadım ama 15 gün süresi geçmiş oldu . Tekrar dilekçe versem bu hakkım devam eder mi yoksa bi daha yararlanamadığım bu maaşdan yararlanamam mı?

  1. İbrahim bey, çalışmaya başladığınız için işsizlik maaşınız kesildiyse ve tekrar işsiz kaldıysanız, eski maaşa her zaman başvurabilirsiniz. Ama bunun için, ilk başta kaç ay işsizlik maaşı almayı hak ettiyseniz, bunun süresinin bitmemiş olması gerekir.

 8. İşsizlik maaşı alıp da sigortasız çalışanlar nereye ihbar veya şikayet ediliyor. Resmen emek hırsızlığı, yardımcı olursanız sevinirim…

 9. İşsizlik maaşı almakta olan birisini işsizlik maaşı aldığı sürece kayıt dışı çalıştıran işverenin durumu ne olur.
  Vereceğiniz bilgi için teşekkürler.

  1. Adnan bey, işsizlik maaşından bağımsız olarak, bir işçiyi kayıt dışı çalıştırmanın cezaları vardır. Bu ise süreye, işverenin durumuna göre onlarca asgari ücrete kadar varabilir. İşsizlik maaşının geri alınması ise işçi ile İşkur arasındaki bir ilişkidir.

 10. İşszilik sigortası almaya hak kazanılması durumunda işten çıkartılıyor veya iş yerin kapanıyor işsizlik için müracat etmiyor.İşten ayrılma tarihinden sonra 20 gün içinde iş bulup çalışmaya başlanılıyor. Yeni iş yerinde 10 gün sonra çıkartılıyorsun bu durumda işsizlik maaşı alınabiliyormu.Alınamıyorsa 15 yıldır zorunlu olarak fona para kesiliyor bunun nasıl bir açıklaması var. Cevabı mail olarak gönderebilirmisiniz.

  1. Tanju bey, bu durumda işçinin işsizlik maaşından faydalanabileceği kanaatindeyim. Önemli olan, ilk işten ayrıldığında, işsizlik maaşı alma şartlarını taşıyor olmasıdır.

 11. bilgiler için çok teşekkürler, 16 haziran 2017 tarihi itibariyle işsizlik maaşı almaya hak kazandım (askerlik sebebi ile işten ayrılma) 1 ağustos 2017 tarihinde yurt dışında çalışmaya başladım.
  bunu herhangi bir kuruma bildirmedim, baktığım kadarıyla hala ödeneğim yatıyor.
  bu durumda herhangi bir cezai işlem gerçekleşir mi?

  1. Hakan bey, geriye dönük ve faiziyle tahsil edilir. Bir an önce bir dilekçe vererek maaşı durdurmanızı öneririm.

 12. İşsizlik maaşı alan ve sigortasız çalışan kişiyi şikayette bulunurken ne yapmamız gerek iş yeri adresini bilmiyorum sadece telefon numarası var işsizlik maaşı alıpta sigortasız çalışan kişinin t.c numaraaı var iş adeesi olmadan nasıl şikayette buluna bilirim…

  1. Enis bey, işyeri adresini bilmeden yapacağınız şikayet sonuçsuz kalacaktır. Diğer türlü, yetkili memurlar, işçinin çalışmaya devam ettiğini nasıl belirleyebilir?

 13. merhaba. ben 1 ay işsizlik maaşı aldım işsizliğimin 2. ayın 2. haftası iş buldum ve çalışmaya başlayacağım. şimdi işe başlayınca işkura bildireceğim fakat sigortasız olduğum bu 1 haftanın ücretini alabiliyor muyuz yoksa hak kazanmak için 1 ay mı dolması gerekiyor. teşekkürler.

  1. Hakan bey, 1 gün de olsa ne kadar işsiz kalmaya devam ettiyseniz, size o kadarının ödenmesi gerekir.

 14. 04.12.2017 tarihinde işsizlik maaşına başvurdum ve kabul oldu 11.12.2017 de yeni işe başlayacağım sigortam 20.12.2017 de başlatılacak bu ay sonu işsizlikten yatan maaşı ceksem geri ödemek zorunda kalır mıyım cünkü işe sigortalı olarak başladıktan sonra 15 gün icinde haber veriniz diyor bu gün dolmadan yatan maaşı cekmek sorun olur mu?

  1. Osman bey, size maaş bir aylık verilir. O halde, aldıktan diyelim ki 7 gün sonra işe girmişseniz, kalan 23 günü iade etmeniz gerekir.

 15. Merhaba,
  3 yıl önce işten çıkarıldım. işe iade davası açtım 1.5 ay işsizlik maaşı aldım sonra yeni bir işe başlayarak işsizlik maaşımı kestirdim. işe iade davam sonuçlandı ve beni eski işyerime geri çağırdılar. bende sigorta günüm dolduğu için sgk dan kağıt alarak tazminatımı aldım ve yeni işyerimden ayrıldım. eski işyerime geri başladım 3 gündür de çalışmaktayım. sorum şu beni işe alan eski şirketim bir kaç gün sonra beni tekrar işten çıkarırsa işsizlik maaşı alabilirmiyim? kısa süre önce sgk dan kağıt alarak diğer iş yerinden çıkmam bir engel olurmu? umarım anlatabilmişimdir. teşekkürler

  1. Merhaba. Engel olmaz; ama işten ayrıldığınız tarihten geriye doğru son 120 gün kesintisiz sigortanızın olması ve işsizlik maaşı aldığınız tarihten bu yana son 3 yılda en az 600 gün priminizin bulunması gerekir.

 16. işsizlik maaşı alan birisi 1 hafta sonra sigortasız olarak çalışmaya başladı. şikayette bulunmak istiyoruz fakat bu kişi sürekli olarak masa başı çalışmıyor. bütün gün müşteri müşteri dolaşıyor. bu kişinin firmada sigortasız çalıştığını yetkililer nasıl kanıtlayabilir. benim kanıt sunmam gerekir mi? gerekirse neler yapmak gerekir?

  1. Mehtap hanım, siz sadece şikayette bulunun. Gerisi Çalışma Bakanlığı görevlilerinin işi olacaktır.

 17. İşizlik maaşı alıyorum 23 de işe basladım sigortasız oldum 22 gün postaneye yTarmı acaba

 18. Merhaba ben işşizlik maaşı alıyordum Şubat ayı nin 6 sında sigorta lı olarak işe başladım ve ise başladığım gün çalışma bakanlığı ni aradım durumu bildirdim işsizlik maaşı min kesilmesini talep ettim buna istinaden bir gün sonra çalışma bakanlığı ndan ve işkur dan ayrı ayrı mesaj geldi maaşınız 6 Şubat itibariyle durduruldu diye ama ay sonu postaneye gittim bana Şubat ayının maaşı mı tam olarak verdiler ne yapmalıyım benim bir hatam müdürüm varmı acaba 6 günlük maaş yerine tam ay maaş aldım ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Adem bey, İşkur’a giderek görüşmenizi ve gerekirse dilekçe vererek, iade yapmak istediğinizi belirtmenizi öneririm.

 19. Merhaba ben 1.5 sene bir yerde sigortalı calisdim işten cikartildim 575 Gün sigortalı olduğundan işsizlik maaşı alamadım 600 günün dolması lazımmış şimdi yeni işe başladım 4 aydir da sigortam yatıyor toplam sigortalı gunum 675 gün oldu bu işten çıkartılacak gibiyim işsizlik maaşına basvursam alabilirmiyim işten cikartilsam

 20. Selam hocam, kapıcı ilanı üzerine başvuran kişi şu an için işsizlik maaşı aldığını bu yüzden sigorta istemediğini maaşı nıda banka değil elden almak istediğini, durumunun çok iyi olmadığını beyan etti , bizde kendisine iyi niyetinden dolayı anlayış gösterdik, ancak 6 ay sonra işten ayrıldı birde istifa mektubu bıraktı, şimdi bizden 6 aylık sigorta ücreti 1 yıllık kıdem tazminatı ve 10 günlük çalışmasına karşılık tam maaş istiyor. Ayrıca kendisine tahsis ettiniz konutu boşaltmiyor. Biz cezamiza raziyiz SGK ile görüştüm cezamiz belli bu işin karşı tarafa yaptırımı ne olur. Ona elden rüşvet vereceğine devletime cezamiz öderim daha iyi ..

  1. Abdulkadir bey, işçinin kıdemi 1 yılın altında olduğuna göre kıdem tazminatı ödemeniz gerekmeyecektir. Ama sigorta konusunda yapabileceğiniz bir şey ne yazık ki yok.

 21. Iyi günler Zeynel bey ben işten 15 temmuzda ayrıldım ve 26 temmuzda işsizlik maaşı için başvurdum ve 1 gün sonra maaşımin bağlandığına dair iskurdan sms aldım ve kontrol ettiğimde ödeme planım bile hazırlanmış fakat 3 saat sonra işten çıkış tarihim olan 15 temmuzdan 1 gün sonra 16 temmuzda yeni ise baslamam olduğunu iddia ederek maaşımin kesildiğine dair mesaj aldım bunun sebebi ne olabilir cevaplarsanız memnun olurum

  1. Mehmet bey bunu İşkur’a sordunuz mu? İki ihtimal vardır: Ya bir yanlışlık olmuştur ya da bir başka işyerinde sigorta girişiniz yapılmıştır.

 22. Ben çalıştığım şirketten ocak ayında işten çıkarıldım işsizliğe başvurup işsizlik maaşı alıdım Nisa’n ayı da işe çağrıldım tekrar işe başladım ana işsizliğim yatmaya devam ediyordu sonradan farkına vardık ki sigortam yatmıyormuş ben çalıştığım şirketi mahkemeye vermeyi düşünüyorum bu parayı da aldım diye mesül olurmuyum onu mahkemeye verebilirmiyim

  1. Mehmet bey şirketi sigorta tespiti için mi mahkemeye vereceksiniz? Evet böyle bir hakkınız vardır. Ama işveren de işkura şikayette bulunursa haliyle size ödenen işsizlik maaşları da geri istenecektir.

    1. İşkur dava açmaz; ama ödediği maaşları faiziyle birlikte resmî yazı ile talep eder. Başka bir yaptırımı yoktur.

 23. issizlik maasi alirken baska bir isyerinde calismaya basladim.issizlik maasim kesildi.Simdi bu isyerinden memnun olmayip kendi istegimle ayrilirsam issizlik maasini kesildigi yerden almaya devam edebilirmiyim.

 24. İyi günler herkese.Benim sorum, işsizlik ödeneği alırken,toplasanız en fazla 20 gün ayda 1 veya 2 olarak,8 ayda calismisimdir.Bu sürede günlük SSK yapılmış.Simdi ise iskura aylık 175 TL,30 ay vadeyle ödüyorum. Bana bu 8 ayda ödediği parayı faiziyle geri istiyor ve üzerine faiz koyup taksitlendirme yapıyor.15 ayını ödedim.Simdi genel af var diyorlar, işkur para cezasinida kapsıyor mu.tesekkurler

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.