İşsizlik maaşı alırken işe başlayan işçi için bildirim dilekçesi

Yazıyı sizin için güncelledik:

İşsizlik maaşı alırken işe başlama bildirimi dilekçesi

İşsizlik maaşı, işsiz kalan ve iş arayan kişiye devletin yaptığı bir yardımdır. Sigortalının son 3 yıldaki prim gün sayısına göre; 6 ay, 8 ay ya da 10 ay boyunca ödenmektedir.

İşsizlik maaşı alma şartları

İşsizlik maaşı, işten ayrılan her işçiye ödenmemektedir. Öncelikle işçinin kusuru olmadan işten çıkarılması ya da haklı bir nedenle işten ayrılmış olması gerekmektedir. Bu şartın sağlanmış olması da tek başına yeterli gelmez.

Ayrıca işçinin, işten ayrıldığı tarihten önceki son 3 yılda en az 600 gün sigorta priminin olması ve 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olması gerekir. Bütün bu şartları taşıyan işsize işsizlik maaşı bağlanmaktadır.

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İşsizlik maaşı hangi hallerde kesilir?

İşsizlik maaşı alınmaya başlandıktan sonra da bazı hallerde kesilmektedir. Bunların neler olduğunu daha önce yazmıştım. İşte bu hallerden birisi de, kişinin gelir getirici bir işte çalışmaya başlamasıdır.

işsizlik maaşı kesilme dilekçesi örneği

Yeni bir işe giren ya da gelir getirici bir faaliyet yürütmeye başlayan kişi bunu mutlaka İşkur’a bildirmelidir. Aksi takdirde, bu durum İşkur tarafından ileride tespit edilirse işsizlik maaşı kesileceği gibi, ödenen işsizlik maaşları da ayrıca yasal faiziyle birlikte geri alınacaktır.

İşe başlayan işsiz, dilekçe vermelidir

Aşağıda yer alan dilekçe örneğini doldurarak, bulunduğunuz yerdeki İşkur İl Müdürlüğüne ya da temsilciliğine verebilirsiniz. Dilekçedeki yer ismini değiştirmeyi unutmayın.

İşkur işsizlik maaşı kesilmesi dilekçesi için tıklayın.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.