İşsizlik maaşı alırken sağlıktan yararlanma

İşsizlik maaşı alırken sigorta yatmaya devam eder mi?

Belirli şartlar altında işsiz kalan işçiye işsizlik maaşı ödenmektedir. İşçinin son 3 yıldaki sigorta primine göre, işsizlik maaşı 6 ay, 8 ay ya da 10 ay süreyle alınabilmektedir. Peki işsizlik maaşı alırken sigorta sa yatırılmakta mıdır? İşsizlik ödeneği alan kişi, sağlık hizmetlerinden faydalanabilir mi?

Kimlere işsizlik maaşı bağlanır?

İşsizlik maaşı alabilmenin ilk şartı, bir kusuru olmaksızın işten çıkarılmak ya da haklı bir nedenle işten ayrılmaktır. Bunun haricinde aşağıdaki iki şartın da taşınması gerekir:

İşsizlik maaşı ödenirken sigorta da yatırılır mı?

Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü işsizlik maaşı ödenen işçi için, bildiğimiz anlamda sigorta primi yatırılmamaktadır. Ancak kısa vadeli sigorta primlerinden hastalık ve analık sigortası primleri İşkur tarafından yatırılmaktadır.

Bunun anlamı ise, işsizlik ödeneği alan kişinin, bu maaşı aldığı süre boyunca sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesidir.

işsizlik maaşı sigorta devam eder mi

SONUÇ

İşsizlik maaşı duruma göre 6 ay, 8 ay ya da 10 ay boyunca ödenmektedir. Ancak bu dönemde, işçiye ödenen maaş dışında ayrıca uzun vadeli sigorta primleri yatırılmamaktadır.

Bununla birlikte, işsizlik maaşı alan kimsenin kısa vadeli sigorta primlerinden hastalık ve analık sigortası primleri İşkur tarafından yatırılmaktadır. Dolayısıyla; işsizlik maaşı alan kimse, maaş aldığı süre boyunca hastane, ilaç ve tedavi gibi sağlık yardımlarından ücretsiz olarak faydalanmaya devam edebilecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.