İşsizlik maaşı hangi durumlarda kesilir?

İşsizlik maaşı hangi hallerde kesilir?

İşsizlik maaşı işçiye, çalışmadan geçirdiği dönemler için ödenmektedir. Zaten bu maaşın mantığında da, işçiye zor döneminde maddi olarak destek olmak vardır. İşsizlik maaşını alan işçinin uyması gereken bazı kurallar mevcuttur. Bu yazımda, işsizlik maaşının hangi hallerde kesileceğini açıklamaya çalışacağım.

İşsizlik maaşı

İşsizlik maaşına hak kazanmanın ilk şartı, işçinin haklı bir nedenle işten ayrılması ya da kusuru olmaksızın işveren tarafından çıkarılmasıdır. Ayrıca işçi, işten ayrıldığı tarihten geriye doğru son 120 günde kesintisiz sigortalı olmalı ve son 3 yılda da toplam en az 600 gün primi bulunmalıdır. Bütün bu şartları bir arada taşıyan işçi, işsizlik maaşına hak kazanır. İşsizlik maaşı için nereye başvurulması gerektiğini ve ne kadar süreyle ödeneceğini daha önce yazmıştım.

İşsizlik maaşı ne zaman kesilir?

İşsizlik maaşı aşağıdaki hallerden birinin varlığı halinde kesilir. Bu nedenle, ileride alınan paraları faiziyle geri ödememek için kuruma gerekli bildirimlerin yapılması gerekir.

 • İşçinin ikamet ettiği yerin sınırları içinde ve mesleğine uygun, son görevine ve ücretine yakın bir iş İşkur tarafından teklif edilir ve işçi, bu teklifi reddederse
 • İşkur tarafından önerilen bir kurs haklı bir neden gösterilmeden reddedilirse ya da kursa devam edilmezse
 • İşkur tarafından işçiye yapılan çağrıya cevap verilmezse ya da istenilen bir bilgi veya belge süresinde getirilmezse
 • İşsizlik maaşının alındığı süre zarfında gelir getirici başka bir işte çalışılırsa
 • İşsizlik maaşı alınırken emekli maaşı bağlanırsa
 • İşçiye iş göremezlik ödeneği ödenmesi gereken bir durum olmuşsa, iş göremezlik ödeneğinin alındığı süre boyunca işsizlik maaşı ödenmez.

İşsizlik maaşı kesilince ne olur?

işsizlik maaşı neden kesilir

Yukarıdaki nedenlerden birisi ile işçinin maaşı kesilirse, işçiden önceki maaşlar geri istenmez. Ancak bu tarihten sonra da işçi, süresinin sonuna kadar işsizlik maaşı alamaz. Eğer işçi yapılan çağrıya sonradan cevap verirse ya da bilgiyi/belgeyi sonradan verirse maaş tekrar bağlanır. Aynı şekilde kursa katılmayan işçi sonradan katılırsa, yine maaşı tekrar bağlanır.

SONUÇ

Her şeyden önce, gelir getirici bir işte çalışan işçi mutlaka durumu İşkur’a bildirmeli ve işsizlik maaşını durdurmalıdır. Bunun dışında, yukarıda yazılı hallerden birinin varlığı halinde de işsizlik ödeneği kesilecek veya duracaktır. İşsizlik maaşı alan işçinin, bu kurallara riayet etmesi çok önemlidir. Aksi takdirde ileride, bu tespitlerin İşkur tarafından yapılması halinde ödenen işsizlik maaşları yasal faiziyle birlikte geri alınacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

44 Yorum

  1. Hasan bey ilk defa böyle bir soruyla karşılaşıyorum. Kanaatimce kesilmeyecektir ve çıkınca almanız mümkün olur.

 1. Merhabalar ben suanda 1yıldır bir işyernde calısmakta bulunmaktaym.. evlendkten sonre calısamıcam bır sure bu surede ben işsızlık maassı alablrmıyım?

 2. Merhabalar işsizlik maaşı alıyorum bu süre içinde üniversite kazandim kayıt yaptirmam gerekiyor maaşım kesilir mi?

  1. Nurdan hanım, üniversiteye kayıt olmak, işsizlik maaşının kesilmesine sebep olmaz.

 3. İşsizlik maaşı alıyorum.İşkurun işbaşı eğitime kayıt olursam günlük 75tl cep harçlığı verilecekmiş peki işsizlik maaşım devam edermi

 4. Ben işsizlik maaşı alırken .bir başka şirket beni maçta güvenlik olarak çağırdı.gitmedim haliyle.bana 0 sıfır gün gösterdiler.iskur benim maasi kesti.ve ödedikleri parayı geri istiyorlar.bende şirkete gittim .dedim maça gelmedim görevli.niye sigorta yaptınız.sgk ya dilekçe verdim.calismadigima dair.benden 0 sıfır güne nasıl keserler .sgk ve iskur beni mağdur etti.

 5. Bana 24.09.2018 tarihinde iş başı verdiler fakat ayın 5.inde işsizlik maaşım ı alabilirmiyim.

 6. İyi akşamalr bir sorum olacak.İş kurun bu meslek edindirme kursuna başladıktan sonra gelir elde edildiği için işssizlik maaşı kesiliyor. Peki benim şuan hala 6 ay işssizlik maaşı alma hakkım bulunuyor. Kurs bittikten sonra tekrar yararlanabiliyormuyum işssizlik maaşından. Yani kaldığı yerden devam ediyor mu

  1. Onur bey, daha önce hatalı bilgi vermişiz. Bu vesileyle düzeltmiş olalım; iş başı eğitimlerde işsizlik maaşı kesilmemekte; ancak işçiye eğitimi nedeniyle ödenen günlük kurs ücretinin miktarı azalmaktadır.

 7. Merhaba şuan işsizlik maaşı alıyorum ve benm adıma t plaka alıcaz fakat plaka askıda olacak bu işsizlik maaşımın kesilmesine sebep olur mu bu süreçte ne yapmam gerekir bilgi verir misiniz ?

 8. Ben 4 nisan 2018 tarihinden bu tarafa işssizlik maaşı almaktayım ve aralıkta son işssizlik maaşını alacağım fakat yazıda belirtildiği gibi bana işkur tarafından herhangi bir iş teklifi olmamıştır bu durumda ne yapmam gerekir.

  1. Merhaba. Bir şey yapmanıza gerek yok. İşsizlik maaşınız aralıkta sona eriyorsa, sona erecek demektir. Hak ettiğiniz tüm tutarları alıyorsanız, yapmanız gereken bir şey olmadığını söylemeliyim.

 9. mrb eşime işkurdan iş başvuruları yapmıştık bazı yerler davet mektubu yolladı o davete gitmezse işsizlik maaşı kesilirmi?

  1. Merhaba. Evet, davete gitmeniz ya da mazeret bildirmeniz gerekir. Aksi takdirde işsizlik maaşı kesilecektir.

 10. merhaba işsizlik maaşım bağlandı ve bir aylık maaşımı aldım. bu ay başı da iş başı yaptım…
  işkur a bildirim yapmam gerekir mi yoksa onlar kendiliğinden kontrol edip maaş ödemesini durdurur mu?

 11. Onaylanmış ve ödeme planı görülen işsizlik maaşı işverenin herhangi bir nedenle vereceği dilekçe ile kestirilebilirmi ?
  Örneğin işcini mahkemeye başvurup ihbar ve kıdem tazminatı davası açması ve işverenin bunu ödememek için başka bir çıkış koduyla değiştirmesi..işkur böyle bir şeyi kabul edermi ?

  1. Merhaba. İşveren bu değişikliği 10 gün içinde yapmışsa olur, ancak daha sonra böyle bir değişiklik sonucu değiştirmeyecektir.

 12. Işsizlik aliyorum son ayimdayim 14 gunluk para alacağım 19ndais başı yapacağım issizligim kesilir mi son ayi ve yarim maaş alacağım ne yapmam lazim

 13. Merhabalar eşim işsizlik maaşı alıyor yeni bir ileri ile anlaştı anlaştığı gün sigorta girişini yaptılar fakat 1 gün sonra eşim işten vaz geçti işsizlik maaşı al aya devam eder mi?

  1. Merhaba. Evet, ama yine de işsizlik maaşı kesilmişse, tekrar başvurması gerekebilir. İşkur’a giderek sormasını öneririm.

 14. İş kur üzerinden iş başvurusunda bulunduk sonra başvuruları iş başvuru süresi içeresinde hala ilandayken başvuruları iptal ettik işsizlik maaşı kesilir mi

 15. Calistigim isyerinden anlasmali bir sekilde ayrilip tazminatimi aldim issizlik odenegine bas vurdum ve maasim bagladi ilk ayki odemem yapildi ancak 2. Aynin odemesino almaya gittigimde maasim kesilmisti bunun sebebi ne olabilir. Son 120 gun icinde devamsizligim varmis ama bu is kura 1 ay sonra bildirilmis ve maasim kesildi burda yapmam gereken nedir. Benim bi hatam varmi ben ilk ay aldigim maasi is kura odemek zorundamiyim cevap verirseniz tesekkur ederim.

  1. Merhaba. Böyle bir şeyle ilk defa karşılaşıyorum. Ama devamsızlık yaptıysanız, açıkçası maaşın kesilmesi normaldir. Bu durumda ödenen maaş da geri istenebilir.

   1. Peki bu devamsızlıgı nasıl goremiyolar ben işten ayrıldıgım tarihten 40 gün sonra maas aldım 40 gün bildirim yapılmıyor mu burda fabrikanın bi hatası olmuş olabilirmi cvp verdiginiz için cok teşekkür ederim

    1. Bunu ben de anlamadım. Normalde, SGK bildiriminde değişiklikler en geç 10 gün içinde yapılır. İşkur’a giderek işin aslını tam olarak öğrenmenizi öneririm.

 16. İşsizlik maaşı alıyorum danışmanım 2tane görüşme ayarladı verdi gün gün gidemedim 2gün sonra iş yerini arayıp görüşmeye gidicem işsizlik maaşım kesilir mi

 17. Merhaba ben işsizlik maaşı alıyorum iskurun düzenlediği bir kurs var 6gun sürüyor acaba işsizlik maaşı kesilir mi

  1. Merhaba. Bildiğim kadarıyla kesilmiyor. Ama emin olmak için İşkur’a sormanız daha garanti olacaktır.

 18. merhaba ben şunda işden cıkarıldım sigortam durdu işsizlik maaşı alıyorum ssk binasına gidip yeşil karta geciş yaparsam ve cocuklarım okula gidiyorlar herhangi bir yardımda bulundugumda işsizlik maaşım iptal olurmu

 19. Merhaba. Deneme suresi max. 2 ay gibi calışma sonunda işten ayrılma durumunda işsizlik maaşı tekrar bağlanır mı? Teşekkürler.

  1. Merhaba. Deneme süresinde olması ya da olmaması fark etmez, almakta olduğunuz işsizlik maaşı, kaldığı yerden devam edecektir.

 20. Merhaba ben işsizlik maaşı alıyorum.
  Eşim (bayan) sigortalı Bir işe girerse maaşım kesilir mi…
  Teşekkürler.

  1. Merhaba. Hayır, öyle şey olmaz. Eşinizin işe başlaması, sizin işsizlik maaşınızı etkilemeyecektir.

  1. Merhaba. İşkura iş için başvurmanız maaşınızın kesilmesine neden olmaz. İşe girerseniz, o zaman maaşınız kesilecektir.

   1. Ama bana verdikleri evrakta iş görüşmesine gittiğiniz vakit iş teklifini reddederseniz işsizlik odeneginiz kesilir yazıyor

    1. Siz bana böyle bir bilgi vermediniz ki. Size İşkur ne diyorsa, onu doğru kabul edin. Ayrıca yazıyı dikkatli okumanızı öneririm. Herhangi bir nedenle bile olsa dahi reddetme hakkınız yok muymuş?

 21. İşten ayrılalı 20 gün oldu işsizlik maaşıda bağlandı kendi çabam ile bi iş buldum lakin ayrıldım işsizlik maaşım kaldığı yerden devam edermi

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.