İşsizlik maaşı hangi durumlarda kesilir?

İşsizlik maaşı hangi hallerde kesilir?

İşsizlik maaşı işçiye, çalışmadan geçirdiği dönemler için ödenmektedir. Zaten bu maaşın mantığında da, işçiye zor döneminde maddi olarak destek olmak vardır. İşsizlik maaşını alan işçinin uyması gereken bazı kurallar mevcuttur. Bu yazımda, işsizlik maaşının hangi hallerde kesileceğini açıklamaya çalışacağım.

İşsizlik maaşı

İşsizlik maaşına hak kazanmanın ilk şartı, işçinin haklı bir nedenle işten ayrılması ya da kusuru olmaksızın işveren tarafından çıkarılmasıdır. Ayrıca işçi, işten ayrıldığı tarihten geriye doğru son 120 günde kesintisiz sigortalı olmalı ve son 3 yılda da toplam en az 600 gün primi bulunmalıdır. Bütün bu şartları bir arada taşıyan işçi, işsizlik maaşına hak kazanır. İşsizlik maaşı için nereye başvurulması gerektiğini ve ne kadar süreyle ödeneceğini daha önce yazmıştım.

İşsizlik maaşı ne zaman kesilir?

İşsizlik maaşı aşağıdaki hallerden birinin varlığı halinde kesilir. Bu nedenle, ileride alınan paraları faiziyle geri ödememek için kuruma gerekli bildirimlerin yapılması gerekir.

  • İşçinin ikamet ettiği yerin sınırları içinde ve mesleğine uygun, son görevine ve ücretine yakın bir iş İşkur tarafından teklif edilir ve işçi, bu teklifi reddederse
  • İşkur tarafından önerilen bir kurs haklı bir neden gösterilmeden reddedilirse ya da kursa devam edilmezse
  • İşkur tarafından işçiye yapılan çağrıya cevap verilmezse ya da istenilen bir bilgi veya belge süresinde getirilmezse
  • İşsizlik maaşının alındığı süre zarfında gelir getirici başka bir işte çalışılırsa
  • İşsizlik maaşı alınırken emekli maaşı bağlanırsa
  • İşçiye iş göremezlik ödeneği ödenmesi gereken bir durum olmuşsa, iş göremezlik ödeneğinin alındığı süre boyunca işsizlik maaşı ödenmez.

İşsizlik maaşı kesilince ne olur?

işsizlik maaşı neden kesilir

Yukarıdaki nedenlerden birisi ile işçinin maaşı kesilirse, işçiden önceki maaşlar geri istenmez. Ancak bu tarihten sonra da işçi, süresinin sonuna kadar işsizlik maaşı alamaz. Eğer işçi yapılan çağrıya sonradan cevap verirse ya da bilgiyi/belgeyi sonradan verirse maaş tekrar bağlanır. Aynı şekilde kursa katılmayan işçi sonradan katılırsa, yine maaşı tekrar bağlanır.

SONUÇ

Her şeyden önce, gelir getirici bir işte çalışan işçi mutlaka durumu İşkur’a bildirmeli ve işsizlik maaşını durdurmalıdır. Bunun dışında, yukarıda yazılı hallerden birinin varlığı halinde de işsizlik ödeneği kesilecek veya duracaktır. İşsizlik maaşı alan işçinin, bu kurallara riayet etmesi çok önemlidir. Aksi takdirde ileride, bu tespitlerin İşkur tarafından yapılması halinde ödenen işsizlik maaşları yasal faiziyle birlikte geri alınacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.