İşsizlik maaşı hangi hallerde alınamaz?

Hangi durumlarda işsizlik maaşı alınamaz?

İşsizlik maaşının hangi hallerde alınabileceğini daha önce yazmıştım. Bugün ise başka bir açıdan konuya bakmak istiyorum. İşsizlik maaşının hangi hallerde alınabileceği sorusunu tersine çevirerek, hangi durumlarda alınamayacağını açıklamaya çalışacağım. Sizin durumunuz da bu hallerden birine uyarsa bu, işsizlik maaşı alamayacağınız anlamına gelmektedir.

İşsizlik maaşını kimler alamaz?

Birazdan sayacağım şartlardan her hangi biri sizde yoksa, işsizlik maaşı alamayacağınızı bilmelisiniz. Bunun için öncelikle SGK hizmet dökümünüzü kontrol edin ve işten ayrıldığınız tarihten önceki son 120 güne bakın. Son 120 gündür bir işyerinde sigortalı görünmüyorsanız, işsizlik maaşı alamazsınız.

Şimdi de yine SGK hizmet dökümünüzde işten ayrıldığınız tarihten önceki son 3 yılı kontrol edin. Toplamda 600 günden daha az sigorta priminiz yatırılmışsa, işsizlik maaşı alamazsınız.

Hem son 120 gün şartını hem de 600 prim günü şartını taşıyor olsanız bile eğer işten aşağıdaki şekillerde ayrılmışsanız yine işsizlik maaşı alamazsınız.

İşsizlik maaşı nedeniyle tazminat davası

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

 • Haklı bir gerekçeniz yokken istifa ederek işten ayrıldıysanız
 • Bir kusurunuz yüzünden işvereniniz sizi İş Kanununun 25inci maddesinde yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık nedeniyle işten çıkardıysa

SGK kodlarına bakılması lazım

işsizlik maaşı alma şartları

İşten ayrıldığınızda, işvereniniz bir işçi işten ayrılış bildirgesi doldurur ve Sosyal Güvenlik Kurumuna verir. Bu formda, sizin çıkış nedeninizin kodunu da yazar. İşte bu kodlardan bazıları, işsizlik maaşı almaya engeldir.

Şöyle ki; işveren çıkışınızı 1, 2, 3, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 16, 19, 20, 21, 22, 26, 29, 30 veya 36 kodlarını kullanarak vermişse yine işsizlik maaşı alamazsınız.

SONUÇ

O halde kısaca; işten ayrıldığınız tarihten geriye dönük 120 gündür bir işyerinde çalışmamışsanız, son üç yılda toplam prim gün sayınız 600’ün altındaysa ya da haklı bir neden olmaksızın istifa ederek işten ayrılmışsanız veya ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı bir fiiliniz nedeniyle işten çıkarılmışsanız işsizlik maaşı alamazsınız. Unutmayın ki, bu hallerden her hangi birinin varlığı tek başına, işsizlik maaşı almanıza engeldir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

64 Yorum

 1. İYİ GÜNLER,
  İŞVERENİM BENİ 29. MADDE’DEN SEBEP İŞ AKDİME SON VERDİ. AMA GERÇEK SEBEP BU OLMADIĞINI BEN, ELİMDEKİ BELGELER VE ŞAHİTLERİM BİLİYOR. HUKUK MÜCADELESİNİ BAŞLATTIM. İŞKUR’A İŞSİZLİK ÖDENEĞİ İÇİN BAŞVURU YAPTIM AMA ONAYLANMADIĞI BİLGİSİ MESAJ YOLUYLA BİLDİRİLDİ. BENİM SORUM ŞUDUR Kİ, İŞVEREN BENİ KENDİNCE HAKLI GÖREREK ÇIKARDI BEN HUKUK MÜCADELESİNİ KAZANIRSAM İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALMA HAKKIM OLUR MU?

 2. 13.02.2018 tarihinde işverenim tarafından nomal şartlarda ve tazminatlarımı alarak işten çıkartıldım.Son 120 gün ve geçmişe dönük 600 gün gerçekleşmiş durumda. (2015 = 210 gün / 2016 = 154 gün / 2017 = 360 gün ve2018 = 43 gün ) Fakat 31.07.2015 tarihinde işten çıkarıldığımda ” İşsizlik Maaşı ” almıştım. Geçmişe dönük 600 günü sağlamış olmama rağmen Maaş alabilirmiyim, yoksa mümkün değilmi ? ( Kanunda sadece son 3 sene içerisinde 600 gün maddesi var )

  1. Aytekin bey, son işten ayrıldığınız yani işsizlik maaşına hak kazandığınız tarihten itibaren yeniden 600 gün şartını baştan doldurmanız gerekir.

 3. Merhaba ben işsizlik maaşı alabilirmiyim

  ayılıKHK01.01.2018tarihlive30288sayılıResmiGazetedeyayımlanarakyürürlüğegiren’KamuKurumveKuruluşlarındaPersonelÇalıştırılmasınaDayalıHizmetAlımıSözleşmeleriKapsamındaÇalıştırılmaktaOlanİşçilerinSürekliİşçiKadrolarınaveyaMahalliİdareŞirketlerindeİşçiStatüsüneGeçirilmesineİlişkin375SayılıKanunHükmündeKararnameninGeçici23.veGeçici24.MaddelerininUygulanmasınaDairUsulveEsaslara’ilişkinTebliğin39.Maddesigereğinceyapılansınavdabaşarılıolanveolmayanların listesi ilanen duyurulur.1Ocak2018tarih30288sayılıResmiGazete‘deyayımlananKamuKurumveKuruluşlarındaPersonelÇalıştırılmasınaDayalıHizmetAlımıSözleşmeleriKapsamındaÇalıştırılmaktaOlanİşçilerinSürekliİşçiKadrolarınaveyaMahalliİdareŞirketlerindeİşçiStatüsüneGeçirilmesineİlişkin375sayılıKanunHükmündeKararnameninGeçici23veGeçici24.MaddelerininUygulanmasınaDairUsulveEsasların’ ‘SınavınGerçekleştirilmesiveİlanı’ başlıklı39.maddesinin(5).Fıkrasında’Sınavdabaşarılıvebaşarısızolanlarsınavkurulutarafındanidareninveyaidareninşirketinininternetsayfasındailanedilir.İlantebligatyerinegeçer,ilgililere ayrıca tebligat yapılmaz. Hükmüne istinaden ilgili kişilere ayrıca tebligat yapılmayacaktır.İTİRAZ SÜRESİ: İlana itirazlar; ilan tarihinden itibaren (3 Gün) 12 Nisan 2018 Perşembe Günü mesai bitimine kadardır.İTİRAZYERİ:VanBüyükşehirBelediyesi,YazıİşleriveKararlarDairesiBaşkanlığıEvrakKayıtBirimi’netarihvesayısıalınarakgerekçesi belirtilmek suretiyle yazılı olarak ve şahsen yapılacaktır.İlanedilenlistelerde‘’İşçiStatüsü’’kapsamınageçirilenlerden657DMK’nın48.Maddesindekişartlarıtaşımadığısonradantespitedilenlerin,herhangibirtazminatödenmeksizinistihdamınasonverilir.Yanıltıcıbilgivebelgesunmaksuretiylebumaddehükümlerindenyararlandığıtespitedilenlereistihdamsüresinceyapılanödemelergenelhükümleregöretahsiledilir. 09.04.2018VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NDA GÖREV YAPAN TAŞERON İŞÇİLERİN SONUÇ DUYURUSUBAŞARILI OLANLAR

 4. son çıkarıldğım işyerimden işsizlik maaşı hakkım vardı ama almadan 1 ay sonra ıs buldum burdada 1 ay oldu çalısıyorum çıkarılırsam tekrar alabilirmiyim süre mi geçmesi gerekiyor.

 5. Merhaba işşszlik maası için basvuruda bulundum fakat red cevabı aldım son 4ay dogum izninde raporlu oldugum için ama bu engel olmamalı özür sayılmalı

 6. Merhaba, ocak 2017 de işsizlik maaşı almaya başlamıştım 10 ay boyunca aldım. Dün iş-kur dan aradılar son çalıştığım yer çalışanlarının sigorta primlerini yatırmadan kayıplara karışmış ve şimdi benden ödenmiş olan işsizlik maaşını faizi ile istiyorlar. Sigortalının küsurununndan dolayı fazla ödemeler faizi ile birlikte geri alınıyor diye biliyorum, burda 2 defa mağdur olan sigortalı oluyor. Bu konuda yapabileceğim birşey varmıdır?

  1. Emel hanım, bu durumun sizinle hiçbir alakası yoktur. Eminim, başkaca bir sebep vardır, yoksa bu gerekçeyle işsizlik maaşı geri istenmez.

 7. 1 aydır işsizlik maaşı aliyorum eskisehirin bir ilcesinde oturuyorum eskişehir merkezden iskur tarafindan otobüs şirketinden muavinlik iş teklifi geldi bende ilgili şahsi aradım ve ikamet sorunum olduğu için gidemeyecegimi bildirdim ama işsizlik maaşım kesilmiş ne yapabilirim bu arada daha once bu tarz bu işte çalışmadım bana bu tarz bi is teklifi gelmesi normalmi

  1. Ali bey böyle bir teklif geldiğine göre, başvuru şartlarınıza uyuyor demektir. Yine de İşkur’a giderek yüz yüze bilgi almanızı öneririm.

 8. Merhabalar, tüm şartlar tutmasına rağmen işsizlik maaşı başvurum onaylanmadı. Birinden kullanılan ücretsiz izinlerin bu duruma engel olduğunu duymuştum. Son aylarda şirket tarafından izne çıkarıldığım 2 günüm var. Maaşın onaylanmasına bu engel olmuş olabilir mi?

  1. Burçin hanım büyük ihtimalle öyle olmuştur. Ama yine de doğrudan İşkur’a gidip sormanızı öneririm. Böyle durumlarda bazen, işverenden alınacak ücretsiz izin vb. belgeleri işkur kabul edilebilmektedir.

 9. 4 yildir calistigim isyerinde maas problemi yasadim sadece ben degil tum calisanlar iceride 6 bin lira maasim var evlilik nedeni ile ayrildim issizlik maasina basvuran hic bir arkadasim alamamis bende basvuru yapmak istiyorum alamazsam sebebi nedir yada nasil issizlik maasi alabilirim

  1. Büşra hanım, bunun birçok sebebi olabilir. Zaten sebebi İşkur söyleyecektir. Ama tahminimce, SGK’ya bildirilen kod ile ilgili bir durum olsa gerek.

 10. Merhabalar ben bir işyerinde 8 yılı geçtin süredir çalışıyorum işden ayrılmayı düşünüyorum sigortam ful yatıyor işden ayrılsam işsizlik maaşı alabilirmiyim teşekürler

 11. Merhaba, raporlu olduğum ve işe gidemediğimden dolayı verimli olamadığom için işveren işime son verdi. İşsizlik maaşına başvurdum, fakat 2 ay öncesinden 2 gün özel işlerim için izin kullandığım için iş-kur o günler nedeniyle onaylanmamış. İşkura gittim ve o günler için benden belge vs istediler. Ne yapmam gerekiyor, 2 ay öncesinden belge nasıl temin edebilirim ki? Yardımcı olur musunuz masış bir yol izlemeliyim, teşekkürler.

 12. Slm 120 gun şartından dolayı issizlik ödeneğin onaylanmamış 2 gun eksiğim var eksiğinin sebebide rapor ve ücretsiz izinden dolayı issizlik maaşımı alabilmek için ne yapmam gerekiyo

  1. Hasan bey İşkur memurları sizi bu 2 gün için yönlendirecektir. İşkur’a gittiniz mi?

   1. Tatil olması sebebiyle gidemedim ama ssk 170 den edindiğim bilgiye göre 120 gun şartını tamamlamamış yani son 120 de eksiklerim olduğundan hak kazanamadım 118 günüm olduğu ve iki gun sigorta eksiğim olduğu ve 7 aydaki sigorta dökümünde (birden fazla) ibaresi yazdığı söyleniyor 7 ayda 4 gun raporum vardi bunu istirahati yazmamışlar bunları ayrıldığım işyerinden duzelttirebilirsem 2 günlük sigortayı ne yapacağım işyeri güncelleme yapıp ya sigortamı yatırabilir mi yardımlarınız için şimdiden tesekur ederim

    1. Öncelikle tekrar söyleyeyim, mutlaka İşkurdan bire bir bilgi alın. Tahminimce siz bu günlere ait raporların suretini İŞKURa götürünce sorun çözülecektir. İşkur böyle durumlarda, bu eksik günlerin gerçek nedenini ortaya koymanızı ve belgelemenizi ister.

 13. İyi geceler arkadaslarlar şöyle bir durum söz konusu. 10.08.2018 tarihinde eşimin doğum yapacağı gün bildikleri halde işten çıkarttılar ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı diye ben özel güvenlik görevlisi yim 2015 den beri aynı projede çalışmaktayım sadece 11.01.2016 tarihinde güvenlik firması değişti ama proje aynı firma da devam etmekteyim bı gerekçe gosterek işten çıkardılar iyi niyet ahlak kurallarına aykırı diye çıkış gösterilmiş işsizlik maaşı alamıyorum ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim yada başına böyle bir durum gelen varmı saygılarımla.

 14. Abimin işyerinde 3 yıldır çalışıyorum toplam da 5300 günümde var abimin işleri iyi gitmediğinden beni işten çıkardı bende işsizlik maaşına başvurdum ilk evrakları teslim ettiğim memur herşey tamam size 10 ay işsizlik maaşı çıkar dedi ama bugün telefonuma işsizlik maaşına hak kazanamadınız diye mesaj geldi neden ?

 15. Sezonluk bir otelde çalışıyorum işsizlik maaşı vermekte sorun yapıyorlar ne yapabilirim

   1. Evet mevsim bitimi çıkışını yaparız diyorlar bu durumdada kazanamıyorum sanırım. Oteli nasıl ikna edebilirim.

    1. Tuğçe hanım, burada bir yanlışlık olmalı. İşsizlik maaşı, şartları oluşursa, İşkur tarafından ödenir. Başka bir şeyden bahsediyor olmalısınız.

 16. İyi günler 3 yıldır caliştığım isyerinden 26.10.2018 tarihinde anlasarak isverenin çıkış vermesiyle ayrildim sgk yı aradığımda işsizlik maaşı konusunda bir sıkınti olmadığını son haziran temmuz agustos eylul ekimin 30 gün yatırıldığını söylüyorlar. Ancak işkur tarafından maasın olumsuz sonuclandıgini soylediler. Ne yapmam gerekiyor. Bir de çıkıs yaptığım kasım ayı son 120 günden mi sayılıyor? Sgk sayılmadığını söyledi. Cevaplarsaniz cok sevinirim

  1. Merhaba. İşkur’a giderek, neden olumsuz sonuçlandığını bizzat öğrenmelisiniz. Diğer türlü, söylemlerimiz varsayımdan öteye geçemez Mehmet bey.

 17. Teşekkürler benim çıkışım ekimin 26nda ve ekim ayı içinde rapor ve ücretsiz iznim var, sorum şu ekim ayı yani işten ayrıldığım ay son 4 ay sigorta şartı içindemi bakılıyor. Birde işyerinden izinlerimi işkura belgeleme gibi bir şansım olabilirmiş tekrar çok teşekkür ederim cevabınız için.

  1. Evet, işten ayrıldığınız tarihten tam olarak 120 gün geriye gitmeniz gerekir. Eğer ücretsiz izinler var ise, İşkur işverenden getireceğiniz yazıları kabul etmektedir.

 18. Merhaba 19 şubat 2018 tarihindan 30 kasım 2018e kadar yarım gün personeli olarak kurumsal bir yerde çalıştım ve 30 kasımda işime 17. ve 18. Madde geregince son verildi. 120 gün boyunca sigortam yattı ama yarım gun calışmam işsizlik maaşı almamı engeller mi? Ve onun oncesinde 600 gun bir yerde çalışmadım hala o kural geçerli mi?

  1. Merhaba. Son 3 yılda en az 600 gün şartını sağlamazsanız, diğerlerine bakılmadan işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

 19. Benim 750 gunum var son 120 gun prim de var ama sonuc maas alamayacagim cevabi mesaji geldi bugun iskurdan sebep ne olabilir ne yapmam gerek

 20. Merhaba işsizlik maaşına 21.12.2018 de başvuru yaptım ama işyerinden istifa ederek ayrildigim gerekçesi ile onaylanmadı. Isverenim sgk dan işten ayrılış sebebini değiştirdi ve tekrar issizlik maasi başvuru dilekçemi güncelledim işleme alırlar mı

 21. Merhaba
  19.11.2018 tarihinde işverenim tarafından hakarete uğradığım için işyerinden ayrıldım ayrıldıktan sonra noterden ihtar cektim ancak işverenim çıkışımı ben ihtar çektikten 25 gün sonra çıkışımı iştifa olarak göstererek çıkışımı vermiş buna istinaden ne yapabilirim
  Şimdiden teşekkürler

 22. Yazınızı okudum çok faydalı olmuş elinize sağlık, benim merak ettiğim bir soru var benim şu anda 3 yerde sigortam yatıyor bi işyerinden 30 gün diğer iki iş yerinden de ayda 4 gün yatırıyorlar. ben 30 gün yatan işimden çıkartılırsam işsizlik maaşı alabilir miyim

  1. Merhaba. Bu birden fazla şarta bağlıdır. Ama son 120 gün bakımından soruyorsanız, elbette bu şartı sağlamış olursunuz.

 23. Ben … da çalışıyordum işten cıkardılar buna dair elimde belgemde var ama son 3 yıl icin de 550 gün sikortam var 120 günü eksiksiz tamamladım fakat bn işsizlik maaşından yararlanabilirmiyim

  1. Merhaba. Son 3 yılda 600 gün sigortanız olmadıkça işsizlik maaşı alamazsınız.

 24. İyi günler.ben calıştığım özel şirkette beş yıldır calısıyorum.fakat benim istifa etmem için çok fazla iş bana yuklediler ve ben bu işlern benm işim olmadgnı belırtıgımde ise sözlesmede calısana hertrlu iş yaptrılablr şeklinde bi ıbare kullanark bana maıl attılar ve bılmedgm işleri bana yukleyıp uc tutanak tutark benı cıkarrlarsa ısszlk maası alırmıyım yada bu gerekcelerı gosterp ben ıstfa edersm ısszlk alırmym

 25. son 3 yıl 600 gün doluyor fakar bunun 246 gündeki primden daha önce işssizlik almiştım şimdi yine işsiz kalacam hakedebiliyormuyum acaba

 26. iyi günler. annem 1 buçuk senedir raporda kanser tedavisi görüyo bugün raporu bitti ve işten çıkış yaptılar işsizlik alabilirmi acaba

  1. Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. İşsizlik maaşı alma şartlarını şu yazımızda açıklamıştık: iscidunyasi.com/rapor-parasi-ya-da-gecici-is-goremezlik-odenegi-nedir
   Bu yazıdaki şartları sağlarsa, son 120 gün bakımından raporlu günler sıkıntı olmayacaktır. Ayrıca internette bilgi aramaktansa, çok basit olan isşizlik maaşı başvurusunu yapmanızı öneririm. Böylece kesin sonucu almış olursunuz.

 27. Ben600 günüm var üstüne 120 gün son işyerimde çalışmışım doğum raporu bittikten sonra isten cikariĺdim buna rağmen issizlik alamiyorum ne yapmaliyim isverenim isten cikarma kodunu değişse alabilirmiyim hani şu 1.2 …..30 diye sayilandirdirmissiniz ya o maddelerden isten çıkarımızsam isverenim bunu degistirmisse alabilirmiyim

  1. İşveren bu kodları 10 gün içinde değiştirebilir. Bu süre geçtikten sonra olmaz.

 28. mrb benim 900günüm var.fakat son 120gün arasında ücretsiz iznim ve 2gün raporum var işsizlik maaşı hakkı kazaniyomuyum

 29. Merhaba askere gidiyorum diye işten ayrıldım askerliğim bitti işkura başvuru yaptım başvurum onaylanmadı 750 güne yakın prim günüm var neden onaylanmadı napmam gerek ?

 30. Merhaba işten çıkarırım iş kanunun 22. Maddesi den işsizlik madi alabilirmiyim birde 22. Made nedir teşekürler.

  1. 25 mad.işten cikarildim.2 ay işsiz kaldım ve 21 ay sonra mahkemeyi kazandım.işsizlik maaşını kac aylık alabilirim.

   1. Merhaba. Normalde son 3 yıldaki prim sayınıza göre 6, 8 ya da 10 ay boyunca alırsınız. Ama siz işsiz kaldıktan sonra, örneğin 3 ay sonra tekrar işe girmişseniz ve halen de çalışıyorsanız, size maaşınız işsiz kaldığınız süre kadar yani 3 ay için ödenir.

 31. Merhaba işten çıkarildim iş kanunun 22. Maddesi den işsizlik maaşı alabilirmiyim birde 22. Made nedir teşekürler.

 32. Merhaba Zeynel Bey.. Bundan 6 gün önce işten çıkartıldım ve işten çıkarılma sebebimi 3 gün üst üste işe gelmediğimi ve tutanak tutularak gelmediğimi sebep olarak göstermişler.. Bu durumda ne yapabilirim işsizlik maaşımı nasıl alabilirim..

  1. Merhaba. Gerçekten de 3 gün üst üste işe gitmediyseniz ve geçerli bir mazeretiniz de yoksa, hem kıdem tazminatı hem de işsizlik maaşı alamazsınız.

 33. Merhaba ben ailevi sorunlardan ücretsiz izin istedim. Fakat bana izin yazmadılar. Hâliyle bende gitmedim. Bu durumda beni tazminatsız işten çıkarma olabilir mi? Teşekkürler.

  1. Merhaba. Size ücretsiz izin verilmediyse ve siz de izne gitmediyseniz, işveren sizi neden tazminatsız olarak işten çıkarma hakkına sahip olsun ki?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.