İşsizlik maaşı hangi hallerde alınamaz?

Hangi durumlarda işsizlik maaşı alınamaz?

İşsizlik maaşının hangi hallerde alınabileceğini daha önce yazmıştım. Bugün ise başka bir açıdan konuya bakmak istiyorum. İşsizlik maaşının hangi hallerde alınabileceği sorusunu tersine çevirerek, hangi durumlarda alınamayacağını açıklamaya çalışacağım. Sizin durumunuz da bu hallerden birine uyarsa bu, işsizlik maaşı alamayacağınız anlamına gelmektedir.

İşsizlik maaşını kimler alamaz?

Birazdan sayacağım şartlardan her hangi biri sizde yoksa, işsizlik maaşı alamayacağınızı bilmelisiniz. Bunun için öncelikle SGK hizmet dökümünüzü kontrol edin ve işten ayrıldığınız tarihten önceki son 120 güne bakın. Kesintisiz 120 gün boyunca sigortanız yoksa, işsizlik maaşı alamazsınız.

Şimdi de yine SGK hizmet dökümünüzde işten ayrıldığınız tarihten önceki son 3 yılı kontrol edin. Toplamda 600 günden daha az sigorta priminiz yatırılmışsa, işsizlik maaşı alamazsınız.

Hem son 120 gün şartını hem de 600 prim günü şartını taşıyor olsanız bile eğer işten aşağıdaki şekillerde ayrılmışsanız yine işsizlik maaşı alamazsınız.

İşsizlik ödeneği alma şartları

Bu yazı da ilginizi çekebilir

  • Haklı bir gerekçeniz yokken istifa ederek işten ayrıldıysanız
  • Bir kusurunuz yüzünden işvereniniz sizi İş Kanununun 25inci maddesinde yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık nedeniyle işten çıkardıysa

SGK kodlarına bakılması lazım

işsizlik maaşı alma şartları

İşten ayrıldığınızda, işvereniniz bir işçi işten ayrılış bildirgesi doldurur ve Sosyal Güvenlik Kurumuna verir. Bu formda, sizin çıkış nedeninizin kodunu da yazar. İşte bu kodlardan bazıları, işsizlik maaşı almaya engeldir.

Şöyle ki; işveren çıkışınızı 1, 2, 3, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 16, 19, 20, 21, 22, 26, 29, 30 veya 36 kodlarını kullanarak vermişse yine işsizlik maaşı alamazsınız.

SONUÇ

O halde kısaca; işten ayrıldığınız tarihten geriye dönük 120 gün kesintisiz sigorta priminiz yatmamışsa, son üç yılda toplam prim gün sayınız 600’ün altındaysa ya da haklı bir neden olmaksızın istifa ederek işten ayrılmışsanız veya ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı bir fiiliniz nedeniyle işten çıkarılmışsanız işsizlik maaşı alamazsınız. Unutmayın ki, bu hallerden her hangi birinin varlığı tek başına, işsizlik maaşı almanıza engeldir.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.