İşsizlik maaşı hangi hallerde alınamaz?

Hangi durumlarda işsizlik maaşı alınamaz?

İşsizlik maaşının hangi hallerde alınabileceğini daha önce yazmıştım. Bugün ise başka bir açıdan konuya bakmak istiyorum. İşsizlik maaşının hangi hallerde alınabileceği sorusunu tersine çevirerek, hangi durumlarda alınamayacağını açıklamaya çalışacağım. Sizin durumunuz da bu hallerden birine uyarsa bu, işsizlik maaşı alamayacağınız anlamına gelmektedir.

İşsizlik maaşını kimler alamaz?

Birazdan sayacağım şartlardan her hangi biri sizde yoksa, işsizlik maaşı alamayacağınızı bilmelisiniz. Bunun için öncelikle SGK hizmet dökümünüzü kontrol edin ve işten ayrıldığınız tarihten önceki son 120 güne bakın. Kesintisiz 120 gün boyunca sigortanız yoksa, işsizlik maaşı alamazsınız.

Şimdi de yine SGK hizmet dökümünüzde işten ayrıldığınız tarihten önceki son 3 yılı kontrol edin. Toplamda 600 günden daha az sigorta priminiz yatırılmışsa, işsizlik maaşı alamazsınız.

Hem son 120 gün şartını hem de 600 prim günü şartını taşıyor olsanız bile eğer işten aşağıdaki şekillerde ayrılmışsanız yine işsizlik maaşı alamazsınız.

 • Haklı bir gerekçeniz yokken istifa ederek işten ayrıldıysanız
 • Bir kusurunuz yüzünden işvereniniz sizi İş Kanununun 25inci maddesinde yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık nedeniyle işten çıkardıysa

SGK kodlarına bakılması lazım

işsizlik maaşı alma şartları

İşten ayrıldığınızda, işvereniniz bir işçi işten ayrılış bildirgesi doldurur ve Sosyal Güvenlik Kurumuna verir. Bu formda, sizin çıkış nedeninizin kodunu da yazar. İşte bu kodlardan bazıları, işsizlik maaşı almaya engeldir.

Şöyle ki; işveren çıkışınızı 1, 2, 3, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 16, 19, 20, 21, 22, 26, 29, 30 veya 36 kodlarını kullanarak vermişse yine işsizlik maaşı alamazsınız.

SONUÇ

O halde kısaca; işten ayrıldığınız tarihten geriye dönük 120 gün kesintisiz sigorta priminiz yatmamışsa, son üç yılda toplam prim gün sayınız 600’ün altındaysa ya da haklı bir neden olmaksızın istifa ederek işten ayrılmışsanız veya ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı bir fiiliniz nedeniyle işten çıkarılmışsanız işsizlik maaşı alamazsınız. Unutmayın ki, bu hallerden her hangi birinin varlığı tek başına, işsizlik maaşı almanıza engeldir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

19 Yorum

 1. İYİ GÜNLER,
  İŞVERENİM BENİ 29. MADDE’DEN SEBEP İŞ AKDİME SON VERDİ. AMA GERÇEK SEBEP BU OLMADIĞINI BEN, ELİMDEKİ BELGELER VE ŞAHİTLERİM BİLİYOR. HUKUK MÜCADELESİNİ BAŞLATTIM. İŞKUR’A İŞSİZLİK ÖDENEĞİ İÇİN BAŞVURU YAPTIM AMA ONAYLANMADIĞI BİLGİSİ MESAJ YOLUYLA BİLDİRİLDİ. BENİM SORUM ŞUDUR Kİ, İŞVEREN BENİ KENDİNCE HAKLI GÖREREK ÇIKARDI BEN HUKUK MÜCADELESİNİ KAZANIRSAM İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALMA HAKKIM OLUR MU?

 2. 13.02.2018 tarihinde işverenim tarafından nomal şartlarda ve tazminatlarımı alarak işten çıkartıldım.Son 120 gün ve geçmişe dönük 600 gün gerçekleşmiş durumda. (2015 = 210 gün / 2016 = 154 gün / 2017 = 360 gün ve2018 = 43 gün ) Fakat 31.07.2015 tarihinde işten çıkarıldığımda ” İşsizlik Maaşı ” almıştım. Geçmişe dönük 600 günü sağlamış olmama rağmen Maaş alabilirmiyim, yoksa mümkün değilmi ? ( Kanunda sadece son 3 sene içerisinde 600 gün maddesi var )

  1. Aytekin bey, son işten ayrıldığınız yani işsizlik maaşına hak kazandığınız tarihten itibaren yeniden 600 gün şartını baştan doldurmanız gerekir.

 3. Merhaba ben işsizlik maaşı alabilirmiyim

  ayılıKHK01.01.2018tarihlive30288sayılıResmiGazetedeyayımlanarakyürürlüğegiren’KamuKurumveKuruluşlarındaPersonelÇalıştırılmasınaDayalıHizmetAlımıSözleşmeleriKapsamındaÇalıştırılmaktaOlanİşçilerinSürekliİşçiKadrolarınaveyaMahalliİdareŞirketlerindeİşçiStatüsüneGeçirilmesineİlişkin375SayılıKanunHükmündeKararnameninGeçici23.veGeçici24.MaddelerininUygulanmasınaDairUsulveEsaslara’ilişkinTebliğin39.Maddesigereğinceyapılansınavdabaşarılıolanveolmayanların listesi ilanen duyurulur.1Ocak2018tarih30288sayılıResmiGazete‘deyayımlananKamuKurumveKuruluşlarındaPersonelÇalıştırılmasınaDayalıHizmetAlımıSözleşmeleriKapsamındaÇalıştırılmaktaOlanİşçilerinSürekliİşçiKadrolarınaveyaMahalliİdareŞirketlerindeİşçiStatüsüneGeçirilmesineİlişkin375sayılıKanunHükmündeKararnameninGeçici23veGeçici24.MaddelerininUygulanmasınaDairUsulveEsasların’ ‘SınavınGerçekleştirilmesiveİlanı’ başlıklı39.maddesinin(5).Fıkrasında’Sınavdabaşarılıvebaşarısızolanlarsınavkurulutarafındanidareninveyaidareninşirketinininternetsayfasındailanedilir.İlantebligatyerinegeçer,ilgililere ayrıca tebligat yapılmaz. Hükmüne istinaden ilgili kişilere ayrıca tebligat yapılmayacaktır.İTİRAZ SÜRESİ: İlana itirazlar; ilan tarihinden itibaren (3 Gün) 12 Nisan 2018 Perşembe Günü mesai bitimine kadardır.İTİRAZYERİ:VanBüyükşehirBelediyesi,YazıİşleriveKararlarDairesiBaşkanlığıEvrakKayıtBirimi’netarihvesayısıalınarakgerekçesi belirtilmek suretiyle yazılı olarak ve şahsen yapılacaktır.İlanedilenlistelerde‘’İşçiStatüsü’’kapsamınageçirilenlerden657DMK’nın48.Maddesindekişartlarıtaşımadığısonradantespitedilenlerin,herhangibirtazminatödenmeksizinistihdamınasonverilir.Yanıltıcıbilgivebelgesunmaksuretiylebumaddehükümlerindenyararlandığıtespitedilenlereistihdamsüresinceyapılanödemelergenelhükümleregöretahsiledilir. 09.04.2018VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NDA GÖREV YAPAN TAŞERON İŞÇİLERİN SONUÇ DUYURUSUBAŞARILI OLANLAR

 4. son çıkarıldğım işyerimden işsizlik maaşı hakkım vardı ama almadan 1 ay sonra ıs buldum burdada 1 ay oldu çalısıyorum çıkarılırsam tekrar alabilirmiyim süre mi geçmesi gerekiyor.

 5. Merhaba işşszlik maası için basvuruda bulundum fakat red cevabı aldım son 4ay dogum izninde raporlu oldugum için ama bu engel olmamalı özür sayılmalı

 6. Merhaba, ocak 2017 de işsizlik maaşı almaya başlamıştım 10 ay boyunca aldım. Dün iş-kur dan aradılar son çalıştığım yer çalışanlarının sigorta primlerini yatırmadan kayıplara karışmış ve şimdi benden ödenmiş olan işsizlik maaşını faizi ile istiyorlar. Sigortalının küsurununndan dolayı fazla ödemeler faizi ile birlikte geri alınıyor diye biliyorum, burda 2 defa mağdur olan sigortalı oluyor. Bu konuda yapabileceğim birşey varmıdır?

  1. Emel hanım, bu durumun sizinle hiçbir alakası yoktur. Eminim, başkaca bir sebep vardır, yoksa bu gerekçeyle işsizlik maaşı geri istenmez.

 7. 1 aydır işsizlik maaşı aliyorum eskisehirin bir ilcesinde oturuyorum eskişehir merkezden iskur tarafindan otobüs şirketinden muavinlik iş teklifi geldi bende ilgili şahsi aradım ve ikamet sorunum olduğu için gidemeyecegimi bildirdim ama işsizlik maaşım kesilmiş ne yapabilirim bu arada daha once bu tarz bu işte çalışmadım bana bu tarz bi is teklifi gelmesi normalmi

  1. Ali bey böyle bir teklif geldiğine göre, başvuru şartlarınıza uyuyor demektir. Yine de İşkur’a giderek yüz yüze bilgi almanızı öneririm.

 8. Merhabalar, tüm şartlar tutmasına rağmen işsizlik maaşı başvurum onaylanmadı. Birinden kullanılan ücretsiz izinlerin bu duruma engel olduğunu duymuştum. Son aylarda şirket tarafından izne çıkarıldığım 2 günüm var. Maaşın onaylanmasına bu engel olmuş olabilir mi?

  1. Burçin hanım büyük ihtimalle öyle olmuştur. Ama yine de doğrudan İşkur’a gidip sormanızı öneririm. Böyle durumlarda bazen, işverenden alınacak ücretsiz izin vb. belgeleri işkur kabul edilebilmektedir.

 9. 4 yildir calistigim isyerinde maas problemi yasadim sadece ben degil tum calisanlar iceride 6 bin lira maasim var evlilik nedeni ile ayrildim issizlik maasina basvuran hic bir arkadasim alamamis bende basvuru yapmak istiyorum alamazsam sebebi nedir yada nasil issizlik maasi alabilirim

  1. Büşra hanım, bunun birçok sebebi olabilir. Zaten sebebi İşkur söyleyecektir. Ama tahminimce, SGK’ya bildirilen kod ile ilgili bir durum olsa gerek.

 10. Merhabalar ben bir işyerinde 8 yılı geçtin süredir çalışıyorum işden ayrılmayı düşünüyorum sigortam ful yatıyor işden ayrılsam işsizlik maaşı alabilirmiyim teşekürler

 11. Merhaba, raporlu olduğum ve işe gidemediğimden dolayı verimli olamadığom için işveren işime son verdi. İşsizlik maaşına başvurdum, fakat 2 ay öncesinden 2 gün özel işlerim için izin kullandığım için iş-kur o günler nedeniyle onaylanmamış. İşkura gittim ve o günler için benden belge vs istediler. Ne yapmam gerekiyor, 2 ay öncesinden belge nasıl temin edebilirim ki? Yardımcı olur musunuz masış bir yol izlemeliyim, teşekkürler.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.