İşsizlik maaşı hangi hallerde alınamaz?

Hangi durumlarda işsizlik maaşı alınamaz?

İşsizlik maaşının hangi hallerde alınabileceğini daha önce yazmıştım. Bugün ise başka bir açıdan konuya bakmak istiyorum. İşsizlik maaşının hangi hallerde alınabileceği sorusunu tersine çevirerek, hangi durumlarda alınamayacağını açıklamaya çalışacağım. Sizin durumunuz da bu hallerden birine uyarsa bu, işsizlik maaşı alamayacağınız anlamına gelmektedir.

Reklam

İşsizlik maaşını kimler alamaz?

Birazdan sayacağım şartlardan her hangi biri sizde yoksa, işsizlik maaşı alamayacağınızı bilmelisiniz. Bunun için öncelikle SGK hizmet dökümünüzü kontrol edin ve işten ayrıldığınız tarihten önceki son 120 güne bakın. Kesintisiz 120 gün boyunca sigortanız yoksa, işsizlik maaşı alamazsınız.

Şimdi de yine SGK hizmet dökümünüzde işten ayrıldığınız tarihten önceki son 3 yılı kontrol edin. Toplamda 600 günden daha az sigorta priminiz yatırılmışsa, işsizlik maaşı alamazsınız.

Hem son 120 gün şartını hem de 600 prim günü şartını taşıyor olsanız bile eğer işten aşağıdaki şekillerde ayrılmışsanız yine işsizlik maaşı alamazsınız.

  • Haklı bir gerekçeniz yokken istifa ederek işten ayrıldıysanız
  • Bir kusurunuz yüzünden işvereniniz sizi İş Kanununun 25inci maddesinde yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık nedeniyle işten çıkardıysa

SGK kodlarına bakılması lazım

işsizlik maaşı alma şartları

İşten ayrıldığınızda, işvereniniz bir işçi işten ayrılış bildirgesi doldurur ve Sosyal Güvenlik Kurumuna verir. Bu formda, sizin çıkış nedeninizin kodunu da yazar. İşte bu kodlardan bazıları, işsizlik maaşı almaya engeldir.

Şöyle ki; işveren çıkışınızı 1, 2, 3, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 16, 19, 20, 21, 22, 26, 29, 30 veya 36 kodlarını kullanarak vermişse yine işsizlik maaşı alamazsınız.

SONUÇ

O halde kısaca; işten ayrıldığınız tarihten geriye dönük 120 gün kesintisiz sigorta priminiz yatmamışsa, son üç yılda toplam prim gün sayınız 600’ün altındaysa ya da haklı bir neden olmaksızın istifa ederek işten ayrılmışsanız veya ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı bir fiiliniz nedeniyle işten çıkarılmışsanız işsizlik maaşı alamazsınız. Unutmayın ki, bu hallerden her hangi birinin varlığı tek başına, işsizlik maaşı almanıza engeldir.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

4 Yorum

  1. 13.02.2018 tarihinde işverenim tarafından nomal şartlarda ve tazminatlarımı alarak işten çıkartıldım.Son 120 gün ve geçmişe dönük 600 gün gerçekleşmiş durumda. (2015 = 210 gün / 2016 = 154 gün / 2017 = 360 gün ve2018 = 43 gün ) Fakat 31.07.2015 tarihinde işten çıkarıldığımda ” İşsizlik Maaşı ” almıştım. Geçmişe dönük 600 günü sağlamış olmama rağmen Maaş alabilirmiyim, yoksa mümkün değilmi ? ( Kanunda sadece son 3 sene içerisinde 600 gün maddesi var )

    1. Aytekin bey, son işten ayrıldığınız yani işsizlik maaşına hak kazandığınız tarihten itibaren yeniden 600 gün şartını baştan doldurmanız gerekir.

  2. İYİ GÜNLER,
    İŞVERENİM BENİ 29. MADDE’DEN SEBEP İŞ AKDİME SON VERDİ. AMA GERÇEK SEBEP BU OLMADIĞINI BEN, ELİMDEKİ BELGELER VE ŞAHİTLERİM BİLİYOR. HUKUK MÜCADELESİNİ BAŞLATTIM. İŞKUR’A İŞSİZLİK ÖDENEĞİ İÇİN BAŞVURU YAPTIM AMA ONAYLANMADIĞI BİLGİSİ MESAJ YOLUYLA BİLDİRİLDİ. BENİM SORUM ŞUDUR Kİ, İŞVEREN BENİ KENDİNCE HAKLI GÖREREK ÇIKARDI BEN HUKUK MÜCADELESİNİ KAZANIRSAM İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALMA HAKKIM OLUR MU?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.