İşsizlik maaşı için nereye başvurulmalıdır?

İşsizlik maaşı başvurusu

Kendi kusuru dışında işsiz kalan işçiye ödenen işsizlik maaşı, iş arayan işçi için önem arz etmektedir. Bu süreçte hem onun kişisel ihtiyaçlarının giderilmesi ve varsa ailesinin geçiminin sağlanabilmesi açısından işsizlik maaşının oldukça önemli olduğunu söylemeliyim. Peki işsizlik maaşı başvurusu nereye ve ne zaman yapılır?

İşsizlik maaşı alma şartları

Bu konuyu daha önce ayrıntılı bir şekilde anlatmıştım. Ancak özetlemem gerekirse; işçinin haklı bir nedenle işten ayrılmış ya da işveren tarafından kusuru yokken çıkarılmış olması gerekir. Yine bu işçinin, işten ayrıldığı günden geriye dönük 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olması ve geriye dönük son 3 yıl içinde de 600 gün sigortasının olması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı kaç liradır?

Bu konuyu da daha önce açıklamıştım. Kısaca tekrarlamak gerekirse; işçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren geriye dönük dört ay boyunca SGK’ya bildirilen brüt maaş miktarlarının aylık ortalaması bulunmalı ve çıkan rakamın yüzde kırkını alınmalıdır. Sonuç, işçiye ödenecek olan işsizlik maaşı miktarını verecektir.

İşsizlik maaşı nedeniyle tazminat davası

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İşsizlik ödeneği başvurusu

İşçi, işten ayrıldığı tarihten itibaren 30 gün içinde en yakın İŞKUR’a başvurmalı ve işsizlik ödeneği talep etmelidir. Ayrıca bu başvuru, internet aracılığıyla İşkur’un internet sitesi üzerinden de yapılabilmektedir. Bu esnada işçinin yanında götürmesi gereken her hangi bir evrak bulunmamaktadır, kimliği yeterli olacaktır.

Başvuru için 30 günlük süre önemlidir. Sağlık raporu ve benzeri bir mücbir sebep olmadıkça 30 gün geçirilmemelidir. Çünkü 30. Günden itibaren, işçiye ödenecek olan işsizlik tazminatının süresi işlemeye başlayacaktır. Örneğin 30 günden 10 gün sonra başvuran işçiye de yine işsizlik maaşı bağlanacak; ancak bu işçi işsizlik ödeneğini 10 gün eksik alacaktır.

SONUÇ

işsizlik parası başvurusu

İşsizlik sigortası başvurusu yapmak isteyen işçinin önünde iki seçenek vardır. İşçi ya İŞKUR’un internet sitesinden başvuru yapmalı ya da bizzat İŞKUR birimine giderek orada başvurusunu gerçekleştirmelidir.

Bunun için işçinin, işten ayrıldığı günden itibaren 30 günlük süresi olsa da; bu hak düşürücü bir süre değildir. İşçi, 30 günden sonra işsizlik maaşına başvurur ve onu almaya hak kazanırsa; geç başvurduğu süre kadar az işsizlik maaşı olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.