İşsizlik maaşı için son 120 gün içinde kesinti sayılmayan haller neler?

İşsizlik maaşında son 120 günde kesinti sayılmayan haller

İşsizlik maaşı, işsiz kalan işçiye ve ailesine sunduğu maddi destek itibariyle önem arz eder. Ancak her halde ve şartta, işsiz kalan bir işçiye ödenmemektedir. Ancak belirlenen şartlara sahip olan bir işçi, işsizlik ödeneği almaya hak kazanmaktadır. Bu şartlardan birisi de, işten ayrılmış olunan günden önceki son 120 günün tamamında kesintisiz sigortalı olmaktır. Peki ama ya işçinin bu 120 günde bazı günler eksikse ne olacaktır?

İşsizlik maaşı alma şartları

Önce kısaca işsizlik ödeneğinin hangi hallerde bağlandığına bakalım. Aşağıdaki şartların tamamını bir arada taşıyan ve işten ayrılan işçiye işsizlik maaşı bağlanmaktadır.

 • İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru son üç yıl içinde en az 600 gün priminin bulunması
 • İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru son 120 gün boyunca sigortasının kesintisiz yatırılmış olması
 • İşçinin kusuru yokken işten çıkarılmış olması ya da haklı bir nedenle işten ayrılmış olması (İşkur bu konuda SGK çıkış kodlarını esas almaktadır. Bu kodların hangilerine işsizlik maaşı bağlandığını görmek için tıklayınız.)

Son 120 gün boyunca sigorta

İşte en çok kafa karıştıran hususların başında bu gelmektedir. Öyle ya işçinin son 3 yılda 600 gün ya da çok daha fazla primi bulunması mümkündür. Ama diyelim ki son 120 günde sadece bir gün sigorta primi yok; ne olacak? Bu işçiye işsizlik maaşı bağlanmayacak mı?

Eğer işçinin son 120 günü içinde eksik primi varsa, önemli olan bunun nedenidir. Evet, eğer gerçekten de işçi bu 120 gün içinde 1 gün bile olsa çalışmamışsa, ona işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Ancak aşağıdaki hallerde, her ne kadar işçinin eksik sigorta günü de olsa, işçi İşkur tarafından çalışmış kabul edilmektedir.

 • İşçinin ücretsiz izin almış olması
 • Hastalık / rapor nedeniyle
 • İşçi disiplin cezası almışsa
 • İşçi göz altına alınmış ya da tutuklanmışsa (Tutukluluk hükümle sonuçlanmamış olmalıdır)
 • Grev ve lokavt kaynaklıysa
 • Genel hayatı etkileyen olaylar nedeniyleyse (Örneğin 15 temmuz darbe günü işçinin işe gidememiş olması ve bu nedenle eksik sigortasının bulunması)
 • Ekonomik kriz nedeniyle
 • Doğal afet nedeniyle
 • Kısmi istihdamdan dolayı

İşkur kanıtlayıcı belge ister

işsizlik maaşı 120 gün ücretsiz izin

İşçinin son 120 günde sigorta boşluğu varsa ve bu boşluğun nedeni sistemden görülemiyorsa, İşkur işçiden bununla ilgili ispatlayıcı bir belge istemektedir. Örneğin işçinin son 120 günde 3 gün boşluğu olsun; işçi bu 3 gün boyunca işverenin kendisine ücretsiz izin verdiğini, işverenden alacağı bir ücretsiz izin onay belgesiyle kanıtlarsa, İşkur işçiye işsizlik maaşı bağlamaktadır.

SONUÇ

Öncelikle şunu söylemek isterim; eğer işçinin, işten ayrıldığı günden önceki son 120 gün boyunca eksik sigorta günü varsa, bu işçinin hiçbir şekilde işsizlik maaşı alamayacağını söyleyemeyiz.

Önemli olan, eksik sigorta gününün nedenidir. Yukarıda liste halinde verdiğim nedenlerden birisi söz konusuysa, İşkur bunları mazeret olarak kabul etmekte, son 120 gündeki bu boşlukları dikkate almamakta ve kişiye işsizlik maaşı bağlamaktadır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

158 Yorum

 1. Merhaba,

  İşsizlik maaşı alabilmek için tüm kriterleri karşılıyorum. Fakat geçen hafta firma değişikliği yaptım bu firma değişikliği son 120 ay şartını bozar mı? Ayın 13’ünde diğer firmadan çıkış yaptım 14’ünde tekrar giriş yaptım. Sigortam delindi mi ? İşsizlik maaşı alabilir miyim ?
  Teşekkürler

  1. Orkun bey, hem 13 ünde hem de 14 ünde sigortalı olduğunuza göre boşluğunuz olmadığı kanaatindeyim. Yine de en iyi cevabı İşkur verecektir.

 2. merhaba,

  analık izni biten personel işveren tarafından işten çıkarılabilir mi?
  süt izni buna bir engel teşkil eder mi?
  teşekkürler

 3. Merhaba,
  son 120 gündeki eksik günlere geçerli bir mazeret olduğu takdirde son 3 yıllık süre de o kadar geri gidiyormu acaba,yani son 120 de geçerli eksik gün varsa 1080 gün bozularak maaş 10 aydan 8 aya düşüyormu?

  1. Ersin bey, son 120 gün ile son 3 yıl ayrımı yapılmalıdır. Şöyle söyleyeyim; son 120 günü hiç dikkate almadan son 3 yıla bakmalısınız. 1080 gününüz varsa maaş 10 ay ödenecektir. Son 120 günü kendi içinde ayrıca değerlendirmelisiniz.

 4. Merhaba,

  İşten yeni ayrıldım. Toplamda 2500 primim var. Son 4 ay primim 115 gün, 5 gün raporlu olduğum için sigortam eksik görünüyor. Bu durumda işsizlik maaşı alabilir miyim? İşsizlik maaşı süresinde herhangi bir azalma olur mu? 10 aydan 8 aya düşme gibi. Teşekkürler.

  1. Merhaba. İşkura gidip bir an önce başvurun. Onlar zaten size cevabı söyleyecektir ama raporlu günleriniz çalışılmış kabul edilir ve tahminimce maaş bağlanır. 10 ay ya da 8 ay ise son 3 yıldaki prim sayınıza göre belirlenmektedir.

 5. merhaba ben son 3 yılda 900 gün üstünde ssk günüm var asgari 5 ay boyunca işsiz kaldım sonrasında 4 aylığına okulda yemekhane işinde çalıştım asgari ücretle işten çıkmama son 1 ay kala aşçıbaşıda olduğum için brüt maaşım 1777den 2600e çıktı ben işsizlik maaşı alırsam son ayın brüt maaşıda ortalamaya girermi yoksa son dört ayın tamamı 1777 olarakmı hesaplanır 5 ayın öncesindede asgari ücretin %30 ile çaışıyordum

 6. iyi geceler mustafa bey ben 5 yıl çalıştığım kurumdan 6 aylığına ayrıldım ve tekrar çalışıyorum geçen ay işe başladım 120 günü doldurup işten çıkarsam işsizlik maaşı sadece son 4 ayın brütüne göremi yatacak yoksa son 3 yılın brütünün ortalamasımı birde arada 6 ay boşluk olduğu için brütüm yüksek olsa bile en düşük işsilik maaşımı alırım

  1. 120 gün, işsizlik maaşının bağlanması için bir ön şarttır. Son 4 ayın brüt ortalamasına göre maaşınız hesaplanır.

   1. son 120 günden önce 6 ay boşluk var daha öncesi 900 günden fazla ama yine hesap aynı değilmi son 120 ayın ortalaması

 7. mrhb mustafa bey ben 180 gün işsilik maaşı alıcam son 120günüm tamam 3 yılda toplam 655 günüm var son 120 günden önce yaklaşık 7-8 ay boşluğum var ben yinede son 4 ayın ortalamasına göremi alıcam işsilik maaşımı

 8. Merhabalar Mustafa Bey . İşten Haziran 1 İtibariyle Ayrıldım. Son 3 Yılda 600 Prim Günüm Mevcut Fakat Son 120 Gun İçinde 1 Eksik Günüm Mevcut. O 1 Eksik Gün Nedenine 21 Kodu İle Diğer Ücretsiz İzin Günü Diye Not Düşülmüş . İssizlik Maaşı Almama Engelmidir Acaba. Şimdiden Teşeükkür Eder İyi Çalışmalar Dilerim.

  1. Merhaba. Ücretsiz izin, 120 günün hesabında çalışılmış gibi kabul edilmektedir. Bu nedenle bir sıkıntı olmayacağı kanaatindeyim. Yine de 1 ay içinde başvuru yapmanız gerektiğini unutmayın.

 9. Mustafa bey onceki calistigim isyerinden cikarildim.bunun karsiligi olarak 10 ay kadar issizlik maasi aldim.tekrar sigortali is buldum yaklasik 8 ay kadar sskli calistim yine cikarildim.bu sartlarda 3 yil esasina gore 600 gunu doldurmadigimdan maas alabilirmiyim

  1. Abdullah bey cevabı kendiniz vermişsiniz. İşsizlik maaşını aldıktan sonra, her şey yeniden başlar. Tekrar 600 günü doldurmanız gerekir. Bu durumda işsizlik maaşı alamazsınız.

 10. Merhaba son iş yerimde doğum iznine ayrılmadanr 112 gün prim ödemem var doğum iznine ayrıldım sonra hemen çıkışım yapıldı işsizlik alabilir miyim geriye dönük 600 günüm mevcut

  1. Selin hanım, diğer şartları taşımanız halinde, doğum iznine ayrıldıktan hemen sonra işten çıkarılsanız bile RAPOR PARASI alabilirsiniz. Ama işsizlik maaşı, farklıdır. İşveren sizin çıkışınızı hangi kodla SGK’ya bildirmiş? Bu sorunun cevabına göre, benim cevabım da değişecektir.

 11. Merhaba Mustafa bey,

  Benim çalıştığım yerde 3 yıl 6 aydır çalışıyorum ve daha önce devamsızlığım nerdeyse yok. Ancak 10 gün raporum var bu sgk sitesine yansımış ödeme olarak ancak ardından bir 7 gün devlet hastanesinden bir 7 günde özelden alınan raporlar var ama bunlar gözükmnüyor. Rapor parası için sormuyorum bu yansımayan benim işsizlik maaşı almamı engeller mi ? Bilgi verebilir misiniz?

  Kolay gelsin
  İyi çalışmalar.

  1. Rıza bey, yansımadığını söylediğiniz bu günler SGK’ya boş olarak mı bildirilmiş? Bu durumda elbette, işsizlik maaşı açısından etki yapacaktır.

   1. Temmuz ayı olduğu için bir bildiri gözük müyor birde bu ay inceledim tekrar geriye dönük eksik günler var gözüküyor bunlar geriye dönük iş yeri düzelte biliyor mu talebimiz üzerine?

    1. Geriye dönük her boşluk düzeltilmez. Bu boşluklar son 120 gün içindeyse, İşkur sebebini işverene sorabilir. Ya da siz sorulmasını İşkurdan isteyebilirsiniz.

 12. Mustafa Bey Mart 1974 doğumluyum. Ekim 1989 da stajyer olarak ssk girişim var e devlette de başlangıç tarihim olarak bu tarih görünüyor. Daha sonra 1992 de sigortalı girişim var toplam gün sayım 160. 3 tane çocuğum var. Çocuk borçlanması yaparak nasıl emekli olurum. Ne kadar sigortalı görünmem lazım. 1989 başlangıcıma göremi yoksa 1992 deki başlangıcıma göremi emeklilik yaşım belirlenir. Kısaca yaştan nasıl emekli olurum teşekkürler.

  1. Merhaba. Staj sigortası, sigorta başlangıcı kabul edilmez. Sonraki sigorta başlangıcı esas alınacaktır. Çocuklarınız, ilk sigortalılık tarihinizden sonra doğmuşsa, evet bu doğumları borçlanabilirsiniz.

 13. Merhaba 120 günişinde 2gun ücretsiz iz nim var işsizlik maaşı alabilir miyim 700 gün sigortamvar iyi aksamlar

  1. Yasin beyi diğer şartları da sağlıyorsanız alabilirsiniz. Çünkü ücretsiz izin, 120 gün açısından çalışmış kabul edilmektedir. Yine de siz bir an önce başvurunuzu yapın. Çünkü önemli olan, sizin ücretsiz izin dediğiniz 2 günün işveren tarafından hangi kodla SGK’ya bildirildiğidir.

 14. ben cumartesi işyerinin kötü durumlarından dolayı işi bıraktım pazartesi işyerine ihtarname çekerek yeni işe başladım ancak 2ay çalştıktan sonra yeni işten çıkarılacam.dolayısıyla ihtarnamemde cumartesinin tarihi var bundan dolayı boşluk olurmu

  1. Abdurrahim bey, son 120 günde bir gün bile kesintiniz olsa, işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. SGK kayıtlarınızı kontrol ederek siz de görebilirsiniz.

 15. Mustafa Bey merhaba; 4 buçuk senedir çalışmaktayım. işten çıkarıldım işsizlik maaşı için başvuruda bulundum. 10 ay işsizlik maaşı bağlanmasını beklerken 8 ay işsizlik maaşı bağlandı. işkur ilçe müdürlüğünü aradığımda son 4 ayda alınan raporu yüzünden sigorta primim 1075 gün olarak gözüküyormuş. Rapor sürem son 4 ayda 16 gündür. Benim anlamadığım kısım sigorta gün eksiği yokken 1075 neye göre hesaplanmış ve 2 ayım kesilmiştir. konu ile bilginiz varsa cevaplayabilirmisiniz? Teşekkürler…

  1. Fatih bey merhaba. Cevap vermek istesem de, İşkur’un cevabını esas almak gerektiğini düşünüyorum. Neticede sistemdeki kayıtlarınız otomatik olarak dikkate alınır. Buradan yorum yapsam da, tahminden öteye gitmeyecektir.

 16. merhaba işsizlik maaşı için başvuruda bulundum ama son 120 günde 8 gün kesintim var ve reddedildi işveren bunu düzeltecek düzelttikten sonra tekrar başvurabilirmiyim

  1. Merhaba. Bu düzeltme yapılsa bile, İşkur’un uygun da bulması gerekebilir. Açıkçası en sağlıklı bilgiyi, düzeltmeden sonra yine İşkur’dan alabilirsiniz.

 17. Orkun bey ayin.2sindecikip 4de giriş yaptirdim baska isyerine son4ay icin.issizlikten.yararlana bilirmiym

  1. Son 120 günde boşluğunuz olduğu için alamayacağınızı düşünüyorum. Yine de işkur’a mutlaka sorun.

 18. merhabalar işten çıkışım 31.08.2017 de yapıldı ben işsizlik başvurusuna 18.09.2017 yani pazartesi günü başvurucam kabul edilirse ay sonunda 12 günlük maaşmı yatıcak yoksa işten çıktığım tarihten itibaren tammı maaş alıcam teşekkürler..

  1. Tolga bey, işten ayrıldıktan sonra 1 ay içinde işsizlik maaşı için başvurmanız gerekirdi. Bu durumda yine de maaş bağlanacaktır; ancak 1 ayı geçen günler için işsizlik maaşı ödenmeyecektir. Yani sizin durumunuzda yaklaşık 18 günlük bir kaybınız olur.

 19. merhabalar işsizlik maaşım onaylandı peki bu maaşı tam 30 undamı çekmek zorundayım 2 sinde 3 ünde çeksem olurmu teşekkürler

  1. Merhaba. Bildiğim kadarıyla böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Yine de İşkur’a sormanızı öneririm. Farklı bir bilgi alırsanız ve buradan paylaşırsanız çok memnun olurum. Böylece herkes de öğrenmiş olur.

 20. Merhaba 3 yil once 4yil calistim ve biraktim aradan bir ,3yil gecti tekrar basladim ve ve 4aydir calistim biraktim issizlik maasi almam mumkunmu

 21. Merhaba benim bi sorum olucaktı ben turizim personeliyim seozunun bıtmesıne son 2 ay kala başka bi otele geçtim eski çalıştığım yer sigorta çıkışımı verdi yeni baladığım yer girişi verdi arada boşluk olmadı ben şimdi işsizilik alabiliyormuyum ? cevaplarsanız sevınırım

  1. Edip bey, diğer şartları da taşıyorsanız, elbette alabilirsiniz. Bu durum, engel teşkil etmeyecektir.

 22. merhaba,07/10/17 de çalıştığım firmadan mücbir sebepler nedeni ile istifa ettim.son 4 ay içinde 121 gün prim ve son 3 yıl içinde 600 gün prim günü ile işsizlik ödeneği şartlarını taşıyorum.ancak çıkışım 03 kodu olduğu için işsizlik ödeneğine hak kazanamıyorum.10 günlük bir aradan sonra 17/10/17 de bir firmada yeniden çalışmaya başladım. firma beni işten çıkarttığı takdirde işsizlik ödeneğine hak kazanabilir miyim, bilgi verebilirseniz memnun olurum.teşekkürler

  1. Merhaba. Bu firmada da 120 gün ard arda çalışmanız ve ayrılmanız halinde ancak işsizlik maaşı bağlanabilecektir. Tabi, SGK çıkış kodunun da buna uygun olması gerekir.

 23. merhaba işsizlik maaşını bulunduğum yerdeki her şubeden çekebilirmiyim illa merkez şubedenmi çekmek zorundayım

 24. merhaba benim sorum şu olacak, ben son üç yl içinde 600 günü doldurdum ama son 120 günün dolmasna 29 eksik günüm var işten istifa ettim. istifa ettiğim gün boşluk vermeden başka bir işyerinde doldursam işsizlik maaş alabilirimiyim. teşekurler

  1. Merhaba. Tahminimce bu mümkündür. Önemli olan, son 120 günde kesinti olmamasıdır. Ama ilk defa böyle bir soruyla karşılaşıyorum, emin olmak için İşkur’a sormanızı öneririm.

 25. Merhaba benim 600 gün dolu fakat son 120 gün içerisinde bir devamsız görünüyor 5 günle kaçırıyorum başka bir yerden ayın kalan 13 gününü yatırsam yetecek böyle bir şey mümkünmüdür ????

  1. Merhaba. Ne yazık ki mümkün değil. Son 120 günün kesintisiz bildirilmiş olması gerekirdi.

 26. Merhabalar 28.10.2017 tarihinde 04 kodu ile işten cikarildim geiye donuk 3yilda 886 gün primim bulunmakta 10.ay icerisinde 21 kodu ile 2gün ücretsiz izin kullandım geriye donuk 9.ay 8.ay ve 7.ay tam gunum bulunmakta bu 2gün ücretsiz izinli olmam issizlik maaşi almam acisindan bir engel teskil eder mi? iskurun sitesinden 29.10.2017 tarihinde basvuru gerceklestirdim telefonla Muğla iskuru aradim bana kimse yardımcı olmadı ne yazıkki yardimlarinizi bekliyorum Teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Neşe hanım, araştırma yapmaktansa bir an önce resmi olarak İşkur’a başvurmanızı öneririm. Ama normalde, ücretsiz izinler, eksik olarak kabul edilmez ve 120 gün tamamlanmış sayılır. Sonuçtan bize de bilgi verirseniz, biz de bir konuyu daha netleştirmiş oluruz. Böylece başkaları da faydalanabilir.

 27. 01.07.2017 tarihinde mta taşar on işçisi olarak girdim 24.07.2017 tarihinde yeni ihale oldu șirket değişti 25.07.2017 yeni şirketle iş başı yaptık 9. Ayda bayram tatilinde şeflerimiz 1 gün geç geldiler çalışma olmadı bundan dolayı 1 gün pirim kesinti oldu 31.10.2017 tarihinde işimize son verdiler son 3 yılda da 600 günden fazlam var bana işsizlik maaşı verirlermi lütfen cevap verin

 28. Merhaba, dogum iznim bittikten sonra isten cıkarıldım, aynı isyerinde kesintisiz 1448 gunum vardı, normal sartlarda 1080 gun sigortası olup isten cıkarılan 300 gun issizlik maası alması gerekiyor fakat e devletten girip baktıgımda odeme yapılan ve yapılacak gunleri topluyorum 240 gun cıkıyor. İsten cıkarılmadan once yasal dogum iznimi kullandım tam iznimin bitiminde de isten cıkarıldım acaba dogum ile alakalı bir durum olabilir mi? Ya da iskura itiraz edebilir miyim?

  1. Cansu hanım, resmi olarak görünen sigortanız 1080’ın altında olabilir. Sigorta hizmet dökümünüze E-devlet üzerinden baktınız mı?

   1. Evet baktm orada 1448 gun cıkıyor. Sadece son calıstıgım iste tek isyeri kodu ile topladım. Bu durumda itiraz etme sansımız var mı? Ya da alacagım ucreti yıl degisecegi icin gostermiyor olabilir mi?

 29. merhaba, ben 30.10.2017 tarihinde isten kendi istegimle ayrildim. 6.11.2017 tarihinde de yeni bir firmaya basladim. bu sirketimde 3 ay calistiktan sonra 31.01.2018 tarihinde is yerim kapanmak durumunda kaldi malesef. ve cikarildi gorunuyorum. toplam sigorta primim 600un ustunde fakat cikti-girdi yaptigim icin arada bir 5 gunluk sigortasiz zamanim var. 120 gunu etkileyen. bu 5 gunluk surede de bir rahatsizligim sebebiyle doktor raporum var calisamayacagimi gosteren. ayin basinda degilde 6’sinda baslamamin sebebi bu. simdi benim bu durumda issizlik maasi alma hakkim oluyor mu acaba?

 30. Merhaba;
  Is yerim 9 haziranda cikisimi verecekmis. Bu süre zarfında ihbar kullandıriyor. Günlük 2 saaten. 6 aylık ücretsiz izi hakkım Martin 5 2018 inde bitmişti. Muhasebe 19 koduyla girmiş. Fakat doğum iznimin bittiği ay olan eylül2017 ayında 12 kodu girmiş. Bu kod işsizlik almada sıkıntı oluştura bilirmis. O ay dilekcemi gün gecirmeden verip ücretsiz izne çıkmıştım halbuki.Bu konuda yapabileceğim bir şey var mı ? Issizlik maaşı almamı etkiler mi ? Ne yapmam lazım. Şimdiden teşekkürler.

  1. Büşra hanım, böyle durumlarda işyerinde bir yazı getirerek İşkur’a verebiliyor ve eksik bildirilen günün gerçek nedenini iletebiliyorsunuz. İşkur da çoğu zaman bu tür dilekçeleri kabul ediyor.

 31. Merhaba hocam ben Emrah kiraz son 3 yılda sigorta gün sayım 631 olacak işten çıkınca ama 5 gün ücretsiz izin alacağım buda son 4 ayda 120 gün prim günüm 115 olacak o zaman işsizlik maaşı hakkım yanarmi yoksa işsizilk maaşı alabilirmiyim resmi izin alacağım ücretsiz olarak simdi den teşekkür ederim hocam

  1. Emrah bey, ücretsiz izin kesinti sayılmamaktadır. Önemli olan, işverenin sizin devamsızlık nedenini SGK’ya doğru şekilde bildirmesidir.

 32. Mrb işsizlik maaşi almak istiyorum 900 gunum var .taseoren calişanim sigortam tam yatmiyor bu yuzden 120 gunu dolduramiyorum bu sebeple issizlik maasi alabilirmiyim

  1. Ayşe hanım, son 120 günde boşluk varsa işsizlik maaşı bağlanmaz. Ancak dava açar, bu günlerin sigortasını saydırırsanız, mahkeme sonucu kesinleştikten sonra geriye dönük işsizlik maaşı alabilirsiniz. Bu ise ortalama 2 sene kadar sürecektir.

 33. Merhaba. Benim 600 gün sigortam yok fakat son 120 gün bir fiil sigortam var. 1 yıldır aynı iş yerinde sigortalı çalışıyorum. İşsizlik maaşı alabilir miyim?

 34. Merhaba,mayısın ilk haftası itibariyle işten çıkışım gerçekleşecek ancak benim geriye dönük son dört ay içinde ücretsiz izin ve rapor günlerimden kAynaklı 120 günlünlük kesintisiz sigorta sürem tamamlanmıyor böyle bir durumda işsizlik maaşından faydalanabilir miyim? Ve ayrıca şubat ayı içerisinde almış olduğum rapor ve ücretsiz izinlerdeki eksik gün açıklamasına “birden fazla” olarak bir giriş yapılmış burdaki eksik günleri yazılı belge olarak alıp işkura verirsek işsizlik maaşı alma hakkım olurmu acaba?
  Şimdiden teşekkürler.

 35. Hayırlı günler benim 677 günüm var son 120 günde full yatirilmis durumda size sorum şudur 120 gün 600 günün icindenmi sayılıyor yoksa 600 full olacak 120 gün fazladanmi olmasi lazim

  1. Serdar bey, kafanızı karıştırmanıza gerek yok. Sizin durumunuzda bir sıkıntı bulunmamaktadır.

 36. Mustafa bey merhabalar. Ben 6 yil kurumumda bir gun bile eksigim olmadan calistim. 2017 mayisinda askerlik sebebiyle isten ayrildim. Askerlik sonrasi issizlik maasi icin son 120 gunun eksiksiz yatmasi gerekiyormus. Benim 28 nisan da cikisim verildi ve 2 mayista askere gittim. Yani 2017 de 118 gunum var. Onemli olan 2017 mi son 120 gune 2016 primleri de alinacak mi. Tesekkurler

  1. Serkan bey, işten çıkışınızın SGK’ya bildirildiği günden geriye doğru son 120 gün tam mı? Öyleyse, sorun yok demektir.

 37. Son 7 ay dır çalışıyorum fakat son 3yil 600 gün diyolar benim 2007 2011 yıllarından çalışmışlıgim var ve hiç işsizlik maaşı almadım son üç yılda 600 gün şartmı yoksa geriye dönük yıllarım gecerlimi

  1. Murat bey, işten ayrıldığınız tarihten geriye doğru 3 yıl gidin. İşte bu 3 yıl içinde en az 600 gün priminiz yoksa, işsizlik maaşı alamazsınız.

 38. Merhabalar işsizlik maaşı için 3 yıl mı çalışmak gerekir 18 aydır çalışıyorum çıkışımın verileceği zaman toplam 6690 gün olacak 4 ay sonra yani işsizlik maaşı almak istiyorum ve son 120 günde sgk tam yatacak bu durumda alabilir miyim.

  1. Merhaba. 3 yıl çalışmanız gerekmez. Önemli olan, geriye doğru son 3 yıl içinde, en az 600 gün priminizin bulunmasıdır.

 39. Merhabalar ben 117 günümü doldurdum 3 gün raporlu 1 gün eksik günüm var son 3 yılda 600 prim dolu ve beni işten cıkarttılar 24 saat sürmeden farklı bir kurumdan sigortamı yaptırdım eksik günlerimi tamaklmak için sonra çıkışım verilicek işsizlik maaştan yaralanırmym sizce tşkler

  1. Mevlüt bey, ara vermeden sigorta girişi yapıldıysa ve yine son 120 gün şartını sağlayabilirseniz olabilir.

 40. Benim 659 gunum var son 3 yil icinde bu ayi da doldurdugum takdirde 129 gun yapiyor son is yerimdeki gun sayisi sormak istedigim durum su ayin 1 ine isten ayrilacagim bu son 30 gun le beraber 120 gun oluyo mayis 1 ine cikisim verildikten kac gun sonra issizlik maasina basvurabilirim

  1. Çıkışınız verildikten sonra 1 ay içinde işsizlik maaşına başvurmanız gerekir.

 41. Merhabalar işsizlik maaşı almak için27 günlük boşluğum kalıyor eğer kendim tamamlarsam ödemesini işsizlik maaşı alır mıyım

  1. Özlem hanım, bunu kendiniz tamamlayamazsınız. Yine işveren yanında ve kesintisiz 120 gün çalışmanız gerekir.

 42. Son 120 gunde sigorta boşluğu yok fakat 60 gun baska yerde 60 gun baska yerde sigortali olan biri maas hakki kazanabilir mi?

  1. Evet, bunun bir önemi yoktur. Önemli olan, son 120 günün kesintisiz sigortalı geçirilmesidir.

 43. Merhaba ben 2016 da işe basladım oradan 2017 sonuna kadar aynı firma da çalıştım toplam 385 günüm var sonra işten ayrılıp 15 gün sonra farklı firmaya geçtim buradan çıkışım ağustos ayında verilecek ve son 120 gün eksik giriş yapılmayacak buradan da 240 gün gelecek toplam 625 gün ediyor bu şekilde işsizlik maaşı alabilir miyim ?

  1. Cansu hanım, son 3 yılda en az 600 gün priminiz olursa ve çıkışınız doğru kod ile verilirse elbette alabilirsiniz.

 44. iyi günler ben işsizlik maaşına başvurdum fakat red cevabı geldi.Eksik prim yüzünden olduğunu söylediler.6.4.2018 de ihtar çektim fakat çıkışımı 8.5.2018 de verdiler.O bir ay boşlukta sigorta primimi yatırmadılar yapabileceğim bir şey varmı yardımcı olurmusunuz.

 45. Merhaba ben 2013 şubat ayından bu yana kesintisiz çalışıyorum sadece Doğum izni süresinde çalışmadım ama raporluydum iş yeri çıkışımı verdi bu ay ancak işsizlik maaşı 6 ay bağlanmış gözüküyor ama benim 10 ay almam gerekmezmiydi

 46. Merhabalar 2016 /2017 yılları 600 gün prim şartı uygun son dört ay 120 gün sigorta kesintisiz şartı ise ücretsiz izin ve rapor yani istiharat 3 gün eksiğim var işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Evet Hakan bey yazıda da belirttiğimiz gibi, rapor ya da ücretsiz izin kesinti sayılmamaktadır.

 47. Merhaba ben aynı iş yerinde 9.5 yıldır çalışmaktayım ancak son 4 ayın 13 günü raporlu 75 günüde ücretsiz izindeyim iş yerimi sgk ya 12(birden çok) ibaresi ile bildirim yapmış bodroda böyle gözüküyor şuan çıkışımı yapsalar işsizlik maaşı almaya hak kazanmış olurmuyum

   1. Emrah bey normalde kabul edilmesi gerekir. Ama uygulamada İşkur bazen ücretsiz izinle ilgili evraklar talep etmektedir. İşkur’a bizzat sormanızı öneririm.

 48. Merhaba. Son 120 gün eksiksiz çalıştım, şimdi 2 ay ücretsiz izine çıkıp temmuz sonunda sülüs kağıdımla birlikte askerlik sebebiyle işten ayrılacağım. Askerden döndüğümde işsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Uğur bey bu durumda İşkur maaş bağlamaz ve işverenden evrak getirmenizi talep eder. Yine de öncesinde İşkur’a giderek sormanızı öneririm.

   1. İşkur Pendik ofisinde işsizlik sigortası bölümünde çalışan görevlilere sorduğumda ücretsiz izin işsizlik maaşına engel değil dediler. Ancak internette çok çelişkili yazılar var. Kafam iyice karıştı. En net bilgiyi nereden öğrenebilirim, neden bu kadar çelişkili uygulama ve yönetmelikler var anlamıyorum

    1. Aslında en net bilgiyi zaten İşkur’dan almışsınız. Evet, ücretsiz izin engel değildir ama İşkur buna dair evrak isterse, ücretsiz izin evrakını da sunabilmek gerekir.

 49. son 3 yıl içerisinde 557 gün sigortam görünüyor. doğum öncesi izine ayrıldım. doğumdan sonra iş yerim çıkışımı verecek. bu durumda doğum izninde primim yatmasa dahil işsizlik maaşı alabilir miyim.o 120 günü işkur kabul etmesi için prim yatması şart mıdır.

 50. Merhaba , haziran sonunda evlilik nedeniyle şuan çalışıtığım yerden ayrılacagım. Hiç ara vermeden sigortam başka bi yerde yatırılacak ve iki üç gün sonrasında ordan işten atılcağım, yani işsizlik alabilmem için hem 600 gün hemde 120 gün şartını bu şekilde tamamlamış olur muyum ? Bu durumda ikinci iş yerimden ayrılışımda işsizlik alabilir miyim ?

 51. Merhaba 11.04.2011 de bir işyerinde ise başladım.07.04.2017 de tek taraflı feshettim issizlik ödeneği çıkmadı . 26.04.2017 de yeni firmaya başladım 31.05.2018 de bütün elemanları işten çıkardılar kiralık fabrikada çalışmalarından dolayı kiralama sözleşmeleri bitmiş . BU DURUMDA ISKURA BAŞVURDUM SON 120 GÜN-DE 1 GÜN EKSIGINIZ VAR DEDI O DA UCRETSIZ IZIN OLARAK YAZILDI FABRIKADA AMA SSK DA 15 KODLU DEVAMSIZLIK GÖRÜNÜYOR . NE YAPMALIYIM BÖYLE BI DÜZEN ADALET OLURMU.

 52. Merhabalar son 3 yıl 600 gün şartını sağlıyorum son 120 gün dolmasına ise 20 gün var fakat ben iş yerinden istifa edip hiç boşluk bırakmadan başka bir yerde çalışmaya başlarsam ve ordan çıkışım verilirse işsizlik maaşı alabilir miyim?

 53. Iyi günler 1 yıldır çalıştığın iş yerinden doğum iznine ayrıldım raporum 22 mayıs bitti ve iş yeri çıkışımı 25 mayıs yaptı yani onlar beni oyaladı eksik günü de devamsızlık olarak giricez dediler bunun için ne yapabilirim

 54. Merhaba son 120 gunde eksiklerim var neyapabilirim lütfen cvp verin iş yerinden onun yerine belge istesem bile vermezler büyük ihtimalle ama 4 yildir çalışıyorum bu nasıl bi şartname arkadaş

  1. Mehmet bey öncelikle İşkur’a başvurun. Onlardan alacağınız cevaba göre, işyerinden belge almanız gerekebilir. Ne yazık ki başka bir yolu yok.

 55. Sözleşme işçi olarak milli eğitim okulunda temizljk işçisi olarak 8 ay çalıştım kesintisiz işsizlik maaşı alabilirmiyimki

 56. Taşeron olarak çalışmaktayken2013yılının martı 15 inde işten çıkarıldım işsizlik maaşına başvurdum verilmedi işyeriyle mahkemelik oldum ve şimdi Yargıtay davasıda Leh’ime sonuçlandı 2011 ve 2012 yılı tam çalışma 2013 yılı 75 gün primim var yalnız ocak ayında başka şirket ihaleyi kazandığı için girdi çıktı var işsizlik maaşı alabilirmiyim

 57. Merhaba ben 4 yıldır bir fırmada çalıştım fırmanın maddi durumu nedeniyle işten çıkarttılar ve işsizlik maaşı içinde başvurdum geçen hafta daha haber gelmedi olumlu olumsuz son 120 gün işten çıkmadan önce bagzı eksik pirim günlerim var fırma eksik günlerimi yatırırsa işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Gökhan bey, firmanın bunları yatırması işe yaramaz. Olumsuz cevap gelirse İşkur’a gidin ve bu günler için işverenden belge alıp getirmeniz halinde işe yarayıp yaramayacağını sorun.

 58. Merhaba benim 600 günüm doldu ve hala aynı şirkette çalışmaktayım 30 çeken ayda 1 gün izin aldım izin ve izin belgesi imzaladım fakat iş yerim beni işe gelmedi olarak görtermiş e devletten baktığımda 29 gün yazıyor be eksik gün nedeni devamsızlık yazıyor ben bunun üzerine şirketle konuşup düzeltmelerini istedim düzeldiğini nereden öğrenebilirim e devletten baktığımda hala eksik gün ve devamsızlık yazıyor

 59. S.a
  iş veren eşimi hamile oldu için işten çıkardı çıkışıyla ikbarini verdi gecen ayda cenazemiz vardi esimin anne annesi vefat etti o ay 2gun sigortaya eksik yatırmışlar işsizlik maaşı alamiyoruz nasıl alabiliriz..teşekürler

 60. Benim son 4 ayımda bir gün raporum işyeri rapor yetine “ puntaj kayıtlı”diye bişey yazmışlar işsizlik alabilirmiyim

 61. Mrb ben bayramda öncü yani arefe gününe kadar çalışmam gerektiğini söylediler ama memleketim uzak olduğu için firmanın belirlediği günden Birgün önce çıktım ve birgün sikorta eksik yatırmış işsizlik maaşı alabilirmiyim tşkler

  1. Yusuf bey, devamsızlık olarak SGK’ya bildirilmişse ve bu son 120 gün içindeyse, işsizlik maaşı bağlanmaz.

 62. Son 3 yılda sigorta pirim sayısı 579 21 gün eksik olduğu için işsizlik maaşı alamıyorum 21 günü başka işte tamamlasam işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Hakan bey ne yazık ki mümkün değil. Ama yeni bir işe girer ve orada da, son 3 yılda en az 600 günü tamamlayacak şekilde çalışırsanız ve çıkışınız da uygun kodla verilirse bu defa alabilirsiniz.

 63. Merhaba. 31 Temmuz isteki son gunum. Ancak 600 gunum 11 gun eksik kaliyor. 1 Agustos itibariyle baska bir is buldugum takdirde 600 gunu tamamlayarak sonraki donemler icin issizlik maasina hak kazanabilir miyim? Yani 120 kesintisiz sigorta primi odenmesi saglanmis olacak ve 600 gunu de gececegim. Buradaki 120 gun sarti ayni isyerinde mi olmali ? Tesekkurler.

  1. Merhaba. Son 120 günün aynı işyerinde olması gerekmez. Arada boşluk olmadan 120 günü tamamlayabilirseniz, işsizlik maaşı almanız mümkün olabilir.

 64. Merhaba iyi günler benim şu toplamda 2 yıl içinde 476 gün primim var 2 yılda boşta kaldım çalışmadım şu an ise başladım 5 aylık geçici işte çalışıyorum eksik olan 124 günüm tamamlanirsa işsizlik maaşı alabilir miyim çünkü bana 2 yıl çalışıp 2 yıl ara verdiginiz için alamayabilirsiniz dediler.son üç yılda 600 bu olması lazimmis bu ara verdigim 2 yıl beni etkiler mi cevaplarsaniz sevinirim

  1. Sena hanım hesap çok kolay. İşten ayrıldığınız günden geriye doğru son 3 yıla bakmanız gerekir. Bu son 3 yılda en az 600 gün priminiz yoksa işsizlik maaşı alamazsınız.

  1. Evet Aydın bey son 120 gününüzde kesinti olmazsa ve yine son 3 yılda en az 600 gün prim varsa, işsizlik maaşı almanız mümkün olabilir.

 65. Merhaba benim sorum 14 Şubat 2018 de işe başladım 29 haziran 2018 sözleşmem bitti 05 koduyla çıkış oldu belirli süreli iş sözleşmem bitti son 3 yılda da 800 den fazla günüm var işsizlik maaşı alabilirmiyim son 120 gün şartınıda dolduruyormuyum

  1. Refik bey bu durumda elbette alabilirsiniz. İşkur’a bir an önce başvurmalısınız.

 66. Ben yaklaşık 8 yıldır aynı iş yerinde kesintisiz çalışmaktayım son dört ayna Bir gün eksik pirim yatırıldı oda yarım gün izinli olmaktan ötürü yani bu durumda işsizlik maaşı bağlanır mı acaba teşekkürler

  1. Fatih bey, işvereniniz bu eksik günü doğru şekilde SGK’ya bildirmemişse İşkur bağlamaz; ama siz işverenden evrak alıp İşkur’a götürür ve izinli olduğunuzu ortaya koyarsanız bağlayacaktır.

 67. Merhaba ,
  08.05.2015 itibariyle sgk calisaniyim dogum nedeniyle 11.07.2017 tarihinde ucretli ve ucretsiz izine ciktim Mayis/2018 de ucretsiz izinim bitti ve isyeriyle gorustum bugune kadar yani Mayis Haziran Temmuz da ucretsiz izin olarak sgk ya gosterildim simdi isveren tarafindan sozlesme feshi olacak son 4 ay bu sekilde ucretsiz izin kullanmis oluyorum 600 gunu doldurdum , issizlik maasi alabilir miyim ?

  1. Gamze hanım eğer işveren bu günlerinizi doğru kodla SGK’ya bildirmişse yani ücretsiz izin olarak görünüyorsa, işsizlik maaşı bağlanabilir.

 68. Merhaba ben eski iş yerimden 30.06.2018 gününde işi bıraktım yeni ve daha iyi bir iş bıldum ancak bu iştende maalesef çıkarıldım şimdi bu iş yerinde benim sgk girişi 02.07.2018 olarak gözüküyor son üç yıla bakınca 600 gün tamamlanıyor alabiliyormuyum acaba işsizlik maaşı..

  1. Yusuf bey arada boşluk olmuşsa alamazsınız. Yine de en doğru cevabı almak için İşkur’a başvurun.

 69. Merhaba son 3 yilda 600 gunden fazla var, son 120 gun icerisinde sigortami farkli sirketler yatirdi, mesela son 120nin 80gunu A şirketi 40 günü B sirketi tarafindan yatirildi, yatirildi ama 120 gun icinde kesinti yok full yatti. Sadece farklı sirketler oldu. Bundan dolayi işsizlik maaşı alma durumum nolur acaba

  1. Hakan bey bu durum sizi olumsuz etkilemez, önemli olan son 120 günde boşluk olmamasıdır.

 70. Merhaba benim don 120 gün içinde 2 gün eksiğim var işveren bunu 21 nolu kodla bildirmiş işsizlik maaşı alabilir miyim bu durum da? Teşekkürler

  1. Meral hanım tahminimce İşkur bu günler için sizden evrak isteyecektir. Sorunuzun cevabını almak için bir an önce İşkur’a başvurmalısınız.

 71. Merhaba,
  Diger şartların sağlandığı varsayımı altında; Son 120 gun kesintisiz çalışmanın 90 günü farklı şirkette son 30 günü farklı şirkette çalışılırsa, işsizlik maaşı hesaplamasında 120 günün ortalamasının yüzde 40ımı dikkate alınır yoksa son işyerinde alınan ücretin yüzde 40ımı dikkate alınır?
  Değerli yorumlarınız için teşekkürler.
  Saygılarımla

  1. Merhaba, bu durumda değişen bir şey olmaz. Hesap yine son 4 ay ortalaması üzerinden yapılır.

 72. Merhaba işten cikarildim ancak 01 kod gösterilmiş Ogün acildeydim rapor verilmedi raporsuzum işsizlik maaşına engelmi lütfen yardımcı olur musunuz tesekurler

 73. Merhabalar.bir sorum olacak. İşsizlik maaşında kesintisiz 120 gun şartı, bir firmada mı 120 gun kesintisiz calismiş olmak gerekiyor.ben bir firmada 3 ay calışıp sigortacikişım yapıldığı günün ertesi farklı bi firmaya sigorta girişim yapıldı. Ve 2 ay sonra da oradan çıkarıldım.120 gün kesintisiz var ama iki ayrı firma üzerinden ödenmiş.issizlik maaşı alabilir miyim? Acil cevap verirseniz sevinirm teşekkürler

  1. Son 120 günün illa tek firmada olması gerekmez. Kaç firma okursa olsun, kesinti yoksa sorun yok demektir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.