İşsizlik maaşı için son 120 gün içinde kesinti sayılmayan haller neler?

İşsizlik maaşında son 120 günde kesinti sayılmayan haller

İşsizlik maaşı, işsiz kalan işçiye ve ailesine sunduğu maddi destek itibariyle önem arz eder. Ancak her halde ve şartta, işsiz kalan bir işçiye ödenmemektedir. Ancak belirlenen şartlara sahip olan bir işçi, işsizlik ödeneği almaya hak kazanmaktadır. Bu şartlardan birisi de, işten ayrılmış olunan günden önceki son 120 günün tamamında kesintisiz sigortalı olmaktır. Peki ama ya işçinin bu 120 günde bazı günler eksikse ne olacaktır?

İşsizlik maaşı alma şartları

Önce kısaca işsizlik ödeneğinin hangi hallerde bağlandığına bakalım. Aşağıdaki şartların tamamını bir arada taşıyan ve işten ayrılan işçiye işsizlik maaşı bağlanmaktadır.

 • İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru son üç yıl içinde en az 600 gün priminin bulunması
 • İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru son 120 gün boyunca sigortasının kesintisiz yatırılmış olması
 • İşçinin kusuru yokken işten çıkarılmış olması ya da haklı bir nedenle işten ayrılmış olması (İşkur bu konuda SGK çıkış kodlarını esas almaktadır. Bu kodların hangilerine işsizlik maaşı bağlandığını görmek için tıklayınız.)

Son 120 gün boyunca sigorta

İşte en çok kafa karıştıran hususların başında bu gelmektedir. Öyle ya işçinin son 3 yılda 600 gün ya da çok daha fazla primi bulunması mümkündür. Ama diyelim ki son 120 günde sadece bir gün sigorta primi yok; ne olacak? Bu işçiye işsizlik maaşı bağlanmayacak mı?

Eğer işçinin son 120 günü içinde eksik primi varsa, önemli olan bunun nedenidir. Evet, eğer gerçekten de işçi bu 120 gün içinde 1 gün bile olsa çalışmamışsa, ona işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Ancak aşağıdaki hallerde, her ne kadar işçinin eksik sigorta günü de olsa, işçi İşkur tarafından çalışmış kabul edilmektedir.

 • İşçinin ücretsiz izin almış olması
 • Hastalık / rapor nedeniyle
 • İşçi disiplin cezası almışsa
 • İşçi göz altına alınmış ya da tutuklanmışsa (Tutukluluk hükümle sonuçlanmamış olmalıdır)
 • Grev ve lokavt kaynaklıysa
 • Genel hayatı etkileyen olaylar nedeniyleyse (Örneğin 15 temmuz darbe günü işçinin işe gidememiş olması ve bu nedenle eksik sigortasının bulunması)
 • Ekonomik kriz nedeniyle
 • Doğal afet nedeniyle
 • Kısmi istihdamdan dolayı

İşkur kanıtlayıcı belge ister

işsizlik maaşı 120 gün ücretsiz izin

İşçinin son 120 günde sigorta boşluğu varsa ve bu boşluğun nedeni sistemden görülemiyorsa, İşkur işçiden bununla ilgili ispatlayıcı bir belge istemektedir. Örneğin işçinin son 120 günde 3 gün boşluğu olsun; işçi bu 3 gün boyunca işverenin kendisine ücretsiz izin verdiğini, işverenden alacağı bir ücretsiz izin onay belgesiyle kanıtlarsa, İşkur işçiye işsizlik maaşı bağlamaktadır.

SONUÇ

Öncelikle şunu söylemek isterim; eğer işçinin, işten ayrıldığı günden önceki son 120 gün boyunca eksik sigorta günü varsa, bu işçinin hiçbir şekilde işsizlik maaşı alamayacağını söyleyemeyiz.

Önemli olan, eksik sigorta gününün nedenidir. Yukarıda liste halinde verdiğim nedenlerden birisi söz konusuysa, İşkur bunları mazeret olarak kabul etmekte, son 120 gündeki bu boşlukları dikkate almamakta ve kişiye işsizlik maaşı bağlamaktadır.


, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

69 Yorum

 1. Mrb işsizlik maaşi almak istiyorum 900 gunum var .taseoren calişanim sigortam tam yatmiyor bu yuzden 120 gunu dolduramiyorum bu sebeple issizlik maasi alabilirmiyim

  1. Ayşe hanım, son 120 günde boşluk varsa işsizlik maaşı bağlanmaz. Ancak dava açar, bu günlerin sigortasını saydırırsanız, mahkeme sonucu kesinleştikten sonra geriye dönük işsizlik maaşı alabilirsiniz. Bu ise ortalama 2 sene kadar sürecektir.

 2. Merhaba hocam ben Emrah kiraz son 3 yılda sigorta gün sayım 631 olacak işten çıkınca ama 5 gün ücretsiz izin alacağım buda son 4 ayda 120 gün prim günüm 115 olacak o zaman işsizlik maaşı hakkım yanarmi yoksa işsizilk maaşı alabilirmiyim resmi izin alacağım ücretsiz olarak simdi den teşekkür ederim hocam

  1. Emrah bey, ücretsiz izin kesinti sayılmamaktadır. Önemli olan, işverenin sizin devamsızlık nedenini SGK’ya doğru şekilde bildirmesidir.

 3. Merhaba;
  Is yerim 9 haziranda cikisimi verecekmis. Bu süre zarfında ihbar kullandıriyor. Günlük 2 saaten. 6 aylık ücretsiz izi hakkım Martin 5 2018 inde bitmişti. Muhasebe 19 koduyla girmiş. Fakat doğum iznimin bittiği ay olan eylül2017 ayında 12 kodu girmiş. Bu kod işsizlik almada sıkıntı oluştura bilirmis. O ay dilekcemi gün gecirmeden verip ücretsiz izne çıkmıştım halbuki.Bu konuda yapabileceğim bir şey var mı ? Issizlik maaşı almamı etkiler mi ? Ne yapmam lazım. Şimdiden teşekkürler.

  1. Büşra hanım, böyle durumlarda işyerinde bir yazı getirerek İşkur’a verebiliyor ve eksik bildirilen günün gerçek nedenini iletebiliyorsunuz. İşkur da çoğu zaman bu tür dilekçeleri kabul ediyor.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.