İşsizlik maaşı için son 120 gün içinde kesinti sayılmayan haller neler?

İşsizlik maaşında son 120 günde kesinti sayılmayan haller

İşsizlik maaşı, işsiz kalan işçiye ve ailesine sunduğu maddi destek itibariyle önem arz eder. Ancak her halde ve şartta, işsiz kalan bir işçiye ödenmemektedir. Ancak belirlenen şartlara sahip olan bir işçi, işsizlik ödeneği almaya hak kazanmaktadır. Bu şartlardan birisi de, işten ayrılmış olunan günden önceki son 120 günün tamamında kesintisiz sigortalı olmaktır. Peki ama ya işçinin bu 120 günde bazı günler eksikse ne olacaktır?

İşsizlik maaşı alma şartları

Önce kısaca işsizlik ödeneğinin hangi hallerde bağlandığına bakalım. Aşağıdaki şartların tamamını bir arada taşıyan ve işten ayrılan işçiye işsizlik maaşı bağlanmaktadır.

 • İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru son üç yıl içinde en az 600 gün priminin bulunması
 • İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru son 120 gün boyunca sigortasının kesintisiz yatırılmış olması
 • İşçinin kusuru yokken işten çıkarılmış olması ya da haklı bir nedenle işten ayrılmış olması (İşkur bu konuda SGK çıkış kodlarını esas almaktadır. Bu kodların hangilerine işsizlik maaşı bağlandığını görmek için tıklayınız.)

Son 120 gün boyunca sigorta

İşte en çok kafa karıştıran hususların başında bu gelmektedir. Öyle ya işçinin son 3 yılda 600 gün ya da çok daha fazla primi bulunması mümkündür. Ama diyelim ki son 120 günde sadece bir gün sigorta primi yok; ne olacak? Bu işçiye işsizlik maaşı bağlanmayacak mı?

İşsizlik ödeneği alma şartları

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Eğer işçinin son 120 günü içinde eksik primi varsa, önemli olan bunun nedenidir. Evet, eğer gerçekten de işçi bu 120 gün içinde 1 gün bile olsa çalışmamışsa, ona işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Ancak aşağıdaki hallerde, her ne kadar işçinin eksik sigorta günü de olsa, işçi İşkur tarafından çalışmış kabul edilmektedir.

 • İşçinin ücretsiz izin almış olması
 • Hastalık / rapor nedeniyle
 • İşçi disiplin cezası almışsa
 • İşçi göz altına alınmış ya da tutuklanmışsa (Tutukluluk hükümle sonuçlanmamış olmalıdır)
 • Grev ve lokavt kaynaklıysa
 • Genel hayatı etkileyen olaylar nedeniyleyse (Örneğin 15 temmuz darbe günü işçinin işe gidememiş olması ve bu nedenle eksik sigortasının bulunması)
 • Ekonomik kriz nedeniyle
 • Doğal afet nedeniyle
 • Kısmi istihdamdan dolayı

İşkur kanıtlayıcı belge ister

işsizlik maaşı 120 gün ücretsiz izin

İşçinin son 120 günde sigorta boşluğu varsa ve bu boşluğun nedeni sistemden görülemiyorsa, İşkur işçiden bununla ilgili ispatlayıcı bir belge istemektedir. Örneğin işçinin son 120 günde 3 gün boşluğu olsun; işçi bu 3 gün boyunca işverenin kendisine ücretsiz izin verdiğini, işverenden alacağı bir ücretsiz izin onay belgesiyle kanıtlarsa, İşkur işçiye işsizlik maaşı bağlamaktadır.

SONUÇ

Öncelikle şunu söylemek isterim; eğer işçinin, işten ayrıldığı günden önceki son 120 gün boyunca eksik sigorta günü varsa, bu işçinin hiçbir şekilde işsizlik maaşı alamayacağını söyleyemeyiz.

Önemli olan, eksik sigorta gününün nedenidir. Yukarıda liste halinde verdiğim nedenlerden birisi söz konusuysa, İşkur bunları mazeret olarak kabul etmekte, son 120 gündeki bu boşlukları dikkate almamakta ve kişiye işsizlik maaşı bağlamaktadır.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

42 Yorum

 1. Merhaba 3 yil once 4yil calistim ve biraktim aradan bir ,3yil gecti tekrar basladim ve ve 4aydir calistim biraktim issizlik maasi almam mumkunmu

 2. merhabalar işsizlik maaşım onaylandı peki bu maaşı tam 30 undamı çekmek zorundayım 2 sinde 3 ünde çeksem olurmu teşekkürler

  1. Merhaba. Bildiğim kadarıyla böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Yine de İşkur’a sormanızı öneririm. Farklı bir bilgi alırsanız ve buradan paylaşırsanız çok memnun olurum. Böylece herkes de öğrenmiş olur.

 3. merhabalar işten çıkışım 31.08.2017 de yapıldı ben işsizlik başvurusuna 18.09.2017 yani pazartesi günü başvurucam kabul edilirse ay sonunda 12 günlük maaşmı yatıcak yoksa işten çıktığım tarihten itibaren tammı maaş alıcam teşekkürler..

  1. Tolga bey, işten ayrıldıktan sonra 1 ay içinde işsizlik maaşı için başvurmanız gerekirdi. Bu durumda yine de maaş bağlanacaktır; ancak 1 ayı geçen günler için işsizlik maaşı ödenmeyecektir. Yani sizin durumunuzda yaklaşık 18 günlük bir kaybınız olur.

 4. Orkun bey ayin.2sindecikip 4de giriş yaptirdim baska isyerine son4ay icin.issizlikten.yararlana bilirmiym

  1. Son 120 günde boşluğunuz olduğu için alamayacağınızı düşünüyorum. Yine de işkur’a mutlaka sorun.

 5. merhaba işsizlik maaşı için başvuruda bulundum ama son 120 günde 8 gün kesintim var ve reddedildi işveren bunu düzeltecek düzelttikten sonra tekrar başvurabilirmiyim

  1. Merhaba. Bu düzeltme yapılsa bile, İşkur’un uygun da bulması gerekebilir. Açıkçası en sağlıklı bilgiyi, düzeltmeden sonra yine İşkur’dan alabilirsiniz.

 6. Mustafa Bey merhaba; 4 buçuk senedir çalışmaktayım. işten çıkarıldım işsizlik maaşı için başvuruda bulundum. 10 ay işsizlik maaşı bağlanmasını beklerken 8 ay işsizlik maaşı bağlandı. işkur ilçe müdürlüğünü aradığımda son 4 ayda alınan raporu yüzünden sigorta primim 1075 gün olarak gözüküyormuş. Rapor sürem son 4 ayda 16 gündür. Benim anlamadığım kısım sigorta gün eksiği yokken 1075 neye göre hesaplanmış ve 2 ayım kesilmiştir. konu ile bilginiz varsa cevaplayabilirmisiniz? Teşekkürler…

  1. Fatih bey merhaba. Cevap vermek istesem de, İşkur’un cevabını esas almak gerektiğini düşünüyorum. Neticede sistemdeki kayıtlarınız otomatik olarak dikkate alınır. Buradan yorum yapsam da, tahminden öteye gitmeyecektir.

 7. ben cumartesi işyerinin kötü durumlarından dolayı işi bıraktım pazartesi işyerine ihtarname çekerek yeni işe başladım ancak 2ay çalştıktan sonra yeni işten çıkarılacam.dolayısıyla ihtarnamemde cumartesinin tarihi var bundan dolayı boşluk olurmu

  1. Abdurrahim bey, son 120 günde bir gün bile kesintiniz olsa, işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. SGK kayıtlarınızı kontrol ederek siz de görebilirsiniz.

 8. Merhaba 120 günişinde 2gun ücretsiz iz nim var işsizlik maaşı alabilir miyim 700 gün sigortamvar iyi aksamlar

  1. Yasin beyi diğer şartları da sağlıyorsanız alabilirsiniz. Çünkü ücretsiz izin, 120 gün açısından çalışmış kabul edilmektedir. Yine de siz bir an önce başvurunuzu yapın. Çünkü önemli olan, sizin ücretsiz izin dediğiniz 2 günün işveren tarafından hangi kodla SGK’ya bildirildiğidir.

 9. Mustafa Bey Mart 1974 doğumluyum. Ekim 1989 da stajyer olarak ssk girişim var e devlette de başlangıç tarihim olarak bu tarih görünüyor. Daha sonra 1992 de sigortalı girişim var toplam gün sayım 160. 3 tane çocuğum var. Çocuk borçlanması yaparak nasıl emekli olurum. Ne kadar sigortalı görünmem lazım. 1989 başlangıcıma göremi yoksa 1992 deki başlangıcıma göremi emeklilik yaşım belirlenir. Kısaca yaştan nasıl emekli olurum teşekkürler.

  1. Merhaba. Staj sigortası, sigorta başlangıcı kabul edilmez. Sonraki sigorta başlangıcı esas alınacaktır. Çocuklarınız, ilk sigortalılık tarihinizden sonra doğmuşsa, evet bu doğumları borçlanabilirsiniz.

 10. Merhaba Mustafa bey,

  Benim çalıştığım yerde 3 yıl 6 aydır çalışıyorum ve daha önce devamsızlığım nerdeyse yok. Ancak 10 gün raporum var bu sgk sitesine yansımış ödeme olarak ancak ardından bir 7 gün devlet hastanesinden bir 7 günde özelden alınan raporlar var ama bunlar gözükmnüyor. Rapor parası için sormuyorum bu yansımayan benim işsizlik maaşı almamı engeller mi ? Bilgi verebilir misiniz?

  Kolay gelsin
  İyi çalışmalar.

  1. Rıza bey, yansımadığını söylediğiniz bu günler SGK’ya boş olarak mı bildirilmiş? Bu durumda elbette, işsizlik maaşı açısından etki yapacaktır.

   1. Temmuz ayı olduğu için bir bildiri gözük müyor birde bu ay inceledim tekrar geriye dönük eksik günler var gözüküyor bunlar geriye dönük iş yeri düzelte biliyor mu talebimiz üzerine?

    1. Geriye dönük her boşluk düzeltilmez. Bu boşluklar son 120 gün içindeyse, İşkur sebebini işverene sorabilir. Ya da siz sorulmasını İşkurdan isteyebilirsiniz.

 11. Merhaba son iş yerimde doğum iznine ayrılmadanr 112 gün prim ödemem var doğum iznine ayrıldım sonra hemen çıkışım yapıldı işsizlik alabilir miyim geriye dönük 600 günüm mevcut

  1. Selin hanım, diğer şartları taşımanız halinde, doğum iznine ayrıldıktan hemen sonra işten çıkarılsanız bile RAPOR PARASI alabilirsiniz. Ama işsizlik maaşı, farklıdır. İşveren sizin çıkışınızı hangi kodla SGK’ya bildirmiş? Bu sorunun cevabına göre, benim cevabım da değişecektir.

 12. Mustafa bey onceki calistigim isyerinden cikarildim.bunun karsiligi olarak 10 ay kadar issizlik maasi aldim.tekrar sigortali is buldum yaklasik 8 ay kadar sskli calistim yine cikarildim.bu sartlarda 3 yil esasina gore 600 gunu doldurmadigimdan maas alabilirmiyim

  1. Abdullah bey cevabı kendiniz vermişsiniz. İşsizlik maaşını aldıktan sonra, her şey yeniden başlar. Tekrar 600 günü doldurmanız gerekir. Bu durumda işsizlik maaşı alamazsınız.

 13. Merhabalar Mustafa Bey . İşten Haziran 1 İtibariyle Ayrıldım. Son 3 Yılda 600 Prim Günüm Mevcut Fakat Son 120 Gun İçinde 1 Eksik Günüm Mevcut. O 1 Eksik Gün Nedenine 21 Kodu İle Diğer Ücretsiz İzin Günü Diye Not Düşülmüş . İssizlik Maaşı Almama Engelmidir Acaba. Şimdiden Teşeükkür Eder İyi Çalışmalar Dilerim.

  1. Merhaba. Ücretsiz izin, 120 günün hesabında çalışılmış gibi kabul edilmektedir. Bu nedenle bir sıkıntı olmayacağı kanaatindeyim. Yine de 1 ay içinde başvuru yapmanız gerektiğini unutmayın.

 14. mrhb mustafa bey ben 180 gün işsilik maaşı alıcam son 120günüm tamam 3 yılda toplam 655 günüm var son 120 günden önce yaklaşık 7-8 ay boşluğum var ben yinede son 4 ayın ortalamasına göremi alıcam işsilik maaşımı

 15. iyi geceler mustafa bey ben 5 yıl çalıştığım kurumdan 6 aylığına ayrıldım ve tekrar çalışıyorum geçen ay işe başladım 120 günü doldurup işten çıkarsam işsizlik maaşı sadece son 4 ayın brütüne göremi yatacak yoksa son 3 yılın brütünün ortalamasımı birde arada 6 ay boşluk olduğu için brütüm yüksek olsa bile en düşük işsilik maaşımı alırım

  1. 120 gün, işsizlik maaşının bağlanması için bir ön şarttır. Son 4 ayın brüt ortalamasına göre maaşınız hesaplanır.

   1. son 120 günden önce 6 ay boşluk var daha öncesi 900 günden fazla ama yine hesap aynı değilmi son 120 ayın ortalaması

 16. merhaba ben son 3 yılda 900 gün üstünde ssk günüm var asgari 5 ay boyunca işsiz kaldım sonrasında 4 aylığına okulda yemekhane işinde çalıştım asgari ücretle işten çıkmama son 1 ay kala aşçıbaşıda olduğum için brüt maaşım 1777den 2600e çıktı ben işsizlik maaşı alırsam son ayın brüt maaşıda ortalamaya girermi yoksa son dört ayın tamamı 1777 olarakmı hesaplanır 5 ayın öncesindede asgari ücretin %30 ile çaışıyordum

 17. Merhaba,

  İşten yeni ayrıldım. Toplamda 2500 primim var. Son 4 ay primim 115 gün, 5 gün raporlu olduğum için sigortam eksik görünüyor. Bu durumda işsizlik maaşı alabilir miyim? İşsizlik maaşı süresinde herhangi bir azalma olur mu? 10 aydan 8 aya düşme gibi. Teşekkürler.

  1. Merhaba. İşkura gidip bir an önce başvurun. Onlar zaten size cevabı söyleyecektir ama raporlu günleriniz çalışılmış kabul edilir ve tahminimce maaş bağlanır. 10 ay ya da 8 ay ise son 3 yıldaki prim sayınıza göre belirlenmektedir.

 18. Merhaba,
  son 120 gündeki eksik günlere geçerli bir mazeret olduğu takdirde son 3 yıllık süre de o kadar geri gidiyormu acaba,yani son 120 de geçerli eksik gün varsa 1080 gün bozularak maaş 10 aydan 8 aya düşüyormu?

  1. Ersin bey, son 120 gün ile son 3 yıl ayrımı yapılmalıdır. Şöyle söyleyeyim; son 120 günü hiç dikkate almadan son 3 yıla bakmalısınız. 1080 gününüz varsa maaş 10 ay ödenecektir. Son 120 günü kendi içinde ayrıca değerlendirmelisiniz.

 19. merhaba,

  analık izni biten personel işveren tarafından işten çıkarılabilir mi?
  süt izni buna bir engel teşkil eder mi?
  teşekkürler

 20. Merhaba,

  İşsizlik maaşı alabilmek için tüm kriterleri karşılıyorum. Fakat geçen hafta firma değişikliği yaptım bu firma değişikliği son 120 ay şartını bozar mı? Ayın 13’ünde diğer firmadan çıkış yaptım 14’ünde tekrar giriş yaptım. Sigortam delindi mi ? İşsizlik maaşı alabilir miyim ?
  Teşekkürler

  1. Orkun bey, hem 13 ünde hem de 14 ünde sigortalı olduğunuza göre boşluğunuz olmadığı kanaatindeyim. Yine de en iyi cevabı İşkur verecektir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.