İşsizlik maaşı için son 120 gün içinde kesinti sayılmayan haller neler?

İşsizlik maaşında son 120 günde kesinti sayılmayan haller

İşsizlik maaşı, işsiz kalan işçiye ve ailesine sunduğu maddi destek itibariyle önem arz eder. Ancak her halde ve şartta, işsiz kalan bir işçiye ödenmemektedir. Ancak belirlenen şartlara sahip olan bir işçi, işsizlik ödeneği almaya hak kazanmaktadır. Bu şartlardan birisi de, işten ayrılmış olunan günden önceki son 120 günün tamamında kesintisiz sigortalı olmaktır. Peki ama ya işçinin bu 120 günde bazı günler eksikse ne olacaktır?

Reklam

İşsizlik maaşı alma şartları

Önce kısaca işsizlik ödeneğinin hangi hallerde bağlandığına bakalım. Aşağıdaki şartların tamamını bir arada taşıyan ve işten ayrılan işçiye işsizlik maaşı bağlanmaktadır.

 • İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru son üç yıl içinde en az 600 gün priminin bulunması
 • İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru son 120 gün boyunca sigortasının kesintisiz yatırılmış olması
 • İşçinin kusuru yokken işten çıkarılmış olması ya da haklı bir nedenle işten ayrılmış olması (İşkur bu konuda SGK çıkış kodlarını esas almaktadır. Bu kodların hangilerine işsizlik maaşı bağlandığını görmek için tıklayınız.)

Son 120 gün boyunca sigorta

İşte en çok kafa karıştıran hususların başında bu gelmektedir. Öyle ya işçinin son 3 yılda 600 gün ya da çok daha fazla primi bulunması mümkündür. Ama diyelim ki son 120 günde sadece bir gün sigorta primi yok; ne olacak? Bu işçiye işsizlik maaşı bağlanmayacak mı?

Eğer işçinin son 120 günü içinde eksik primi varsa, önemli olan bunun nedenidir. Evet, eğer gerçekten de işçi bu 120 gün içinde 1 gün bile olsa çalışmamışsa, ona işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Ancak aşağıdaki hallerde, her ne kadar işçinin eksik sigorta günü de olsa, işçi İşkur tarafından çalışmış kabul edilmektedir.

 • İşçinin ücretsiz izin almış olması
 • Hastalık / rapor nedeniyle
 • İşçi disiplin cezası almışsa
 • İşçi göz altına alınmış ya da tutuklanmışsa (Tutukluluk hükümle sonuçlanmamış olmalıdır)
 • Grev ve lokavt kaynaklıysa
 • Genel hayatı etkileyen olaylar nedeniyleyse (Örneğin 15 temmuz darbe günü işçinin işe gidememiş olması ve bu nedenle eksik sigortasının bulunması)
 • Ekonomik kriz nedeniyle
 • Doğal afet nedeniyle
 • Kısmi istihdamdan dolayı

İşkur kanıtlayıcı belge ister

işsizlik maaşı 120 gün ücretsiz izin

İşçinin son 120 günde sigorta boşluğu varsa ve bu boşluğun nedeni sistemden görülemiyorsa, İşkur işçiden bununla ilgili ispatlayıcı bir belge istemektedir. Örneğin işçinin son 120 günde 3 gün boşluğu olsun; işçi bu 3 gün boyunca işverenin kendisine ücretsiz izin verdiğini, işverenden alacağı bir ücretsiz izin onay belgesiyle kanıtlarsa, İşkur işçiye işsizlik maaşı bağlamaktadır.

SONUÇ

Öncelikle şunu söylemek isterim; eğer işçinin, işten ayrıldığı günden önceki son 120 gün boyunca eksik sigorta günü varsa, bu işçinin hiçbir şekilde işsizlik maaşı alamayacağını söyleyemeyiz.

Önemli olan, eksik sigorta gününün nedenidir. Yukarıda liste halinde verdiğim nedenlerden birisi söz konusuysa, İşkur bunları mazeret olarak kabul etmekte, son 120 gündeki bu boşlukları dikkate almamakta ve kişiye işsizlik maaşı bağlamaktadır.

Reklam
, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

58 Yorum

 1. Merhaba, dogum iznim bittikten sonra isten cıkarıldım, aynı isyerinde kesintisiz 1448 gunum vardı, normal sartlarda 1080 gun sigortası olup isten cıkarılan 300 gun issizlik maası alması gerekiyor fakat e devletten girip baktıgımda odeme yapılan ve yapılacak gunleri topluyorum 240 gun cıkıyor. İsten cıkarılmadan once yasal dogum iznimi kullandım tam iznimin bitiminde de isten cıkarıldım acaba dogum ile alakalı bir durum olabilir mi? Ya da iskura itiraz edebilir miyim?

  1. Cansu hanım, resmi olarak görünen sigortanız 1080’ın altında olabilir. Sigorta hizmet dökümünüze E-devlet üzerinden baktınız mı?

   1. Evet baktm orada 1448 gun cıkıyor. Sadece son calıstıgım iste tek isyeri kodu ile topladım. Bu durumda itiraz etme sansımız var mı? Ya da alacagım ucreti yıl degisecegi icin gostermiyor olabilir mi?

 2. 01.07.2017 tarihinde mta taşar on işçisi olarak girdim 24.07.2017 tarihinde yeni ihale oldu șirket değişti 25.07.2017 yeni şirketle iş başı yaptık 9. Ayda bayram tatilinde şeflerimiz 1 gün geç geldiler çalışma olmadı bundan dolayı 1 gün pirim kesinti oldu 31.10.2017 tarihinde işimize son verdiler son 3 yılda da 600 günden fazlam var bana işsizlik maaşı verirlermi lütfen cevap verin

 3. Merhabalar 28.10.2017 tarihinde 04 kodu ile işten cikarildim geiye donuk 3yilda 886 gün primim bulunmakta 10.ay icerisinde 21 kodu ile 2gün ücretsiz izin kullandım geriye donuk 9.ay 8.ay ve 7.ay tam gunum bulunmakta bu 2gün ücretsiz izinli olmam issizlik maaşi almam acisindan bir engel teskil eder mi? iskurun sitesinden 29.10.2017 tarihinde basvuru gerceklestirdim telefonla Muğla iskuru aradim bana kimse yardımcı olmadı ne yazıkki yardimlarinizi bekliyorum Teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Neşe hanım, araştırma yapmaktansa bir an önce resmi olarak İşkur’a başvurmanızı öneririm. Ama normalde, ücretsiz izinler, eksik olarak kabul edilmez ve 120 gün tamamlanmış sayılır. Sonuçtan bize de bilgi verirseniz, biz de bir konuyu daha netleştirmiş oluruz. Böylece başkaları da faydalanabilir.

 4. Merhaba benim 600 gün dolu fakat son 120 gün içerisinde bir devamsız görünüyor 5 günle kaçırıyorum başka bir yerden ayın kalan 13 gününü yatırsam yetecek böyle bir şey mümkünmüdür ????

  1. Merhaba. Ne yazık ki mümkün değil. Son 120 günün kesintisiz bildirilmiş olması gerekirdi.

 5. merhaba benim sorum şu olacak, ben son üç yl içinde 600 günü doldurdum ama son 120 günün dolmasna 29 eksik günüm var işten istifa ettim. istifa ettiğim gün boşluk vermeden başka bir işyerinde doldursam işsizlik maaş alabilirimiyim. teşekurler

  1. Merhaba. Tahminimce bu mümkündür. Önemli olan, son 120 günde kesinti olmamasıdır. Ama ilk defa böyle bir soruyla karşılaşıyorum, emin olmak için İşkur’a sormanızı öneririm.

 6. merhaba,07/10/17 de çalıştığım firmadan mücbir sebepler nedeni ile istifa ettim.son 4 ay içinde 121 gün prim ve son 3 yıl içinde 600 gün prim günü ile işsizlik ödeneği şartlarını taşıyorum.ancak çıkışım 03 kodu olduğu için işsizlik ödeneğine hak kazanamıyorum.10 günlük bir aradan sonra 17/10/17 de bir firmada yeniden çalışmaya başladım. firma beni işten çıkarttığı takdirde işsizlik ödeneğine hak kazanabilir miyim, bilgi verebilirseniz memnun olurum.teşekkürler

  1. Merhaba. Bu firmada da 120 gün ard arda çalışmanız ve ayrılmanız halinde ancak işsizlik maaşı bağlanabilecektir. Tabi, SGK çıkış kodunun da buna uygun olması gerekir.

 7. Merhaba benim bi sorum olucaktı ben turizim personeliyim seozunun bıtmesıne son 2 ay kala başka bi otele geçtim eski çalıştığım yer sigorta çıkışımı verdi yeni baladığım yer girişi verdi arada boşluk olmadı ben şimdi işsizilik alabiliyormuyum ? cevaplarsanız sevınırım

  1. Edip bey, diğer şartları da taşıyorsanız, elbette alabilirsiniz. Bu durum, engel teşkil etmeyecektir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.