İşsizlik maaşı için son 120 gün içinde kesinti sayılmayan haller neler?

İşsizlik maaşında son 120 günde kesinti sayılmayan haller

İşsizlik maaşı, işsiz kalan işçiye ve ailesine sunduğu maddi destek itibariyle önem arz eder. Ancak her halde ve şartta, işsiz kalan bir işçiye ödenmemektedir. Ancak belirlenen şartlara sahip olan bir işçi, işsizlik ödeneği almaya hak kazanmaktadır. Bu şartlardan birisi de, işten ayrılmış olunan günden önceki son 120 günün tamamında kesintisiz sigortalı olmaktır. Peki ama ya işçinin bu 120 günde bazı günler eksikse ne olacaktır?

İşsizlik maaşı alma şartları

Önce kısaca işsizlik ödeneğinin hangi hallerde bağlandığına bakalım. Aşağıdaki şartların tamamını bir arada taşıyan ve işten ayrılan işçiye işsizlik maaşı bağlanmaktadır.

 • İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru son üç yıl içinde en az 600 gün priminin bulunması
 • İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru son 120 gün boyunca sigortasının kesintisiz yatırılmış olması
 • İşçinin kusuru yokken işten çıkarılmış olması ya da haklı bir nedenle işten ayrılmış olması (İşkur bu konuda SGK çıkış kodlarını esas almaktadır. Bu kodların hangilerine işsizlik maaşı bağlandığını görmek için tıklayınız.)

Son 120 gün boyunca sigorta

İşte en çok kafa karıştıran hususların başında bu gelmektedir. Öyle ya işçinin son 3 yılda 600 gün ya da çok daha fazla primi bulunması mümkündür. Ama diyelim ki son 120 günde sadece bir gün sigorta primi yok; ne olacak? Bu işçiye işsizlik maaşı bağlanmayacak mı?

Eğer işçinin son 120 günü içinde eksik primi varsa, önemli olan bunun nedenidir. Evet, eğer gerçekten de işçi bu 120 gün içinde 1 gün bile olsa çalışmamışsa, ona işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Ancak aşağıdaki hallerde, her ne kadar işçinin eksik sigorta günü de olsa, işçi İşkur tarafından çalışmış kabul edilmektedir.

 • İşçinin ücretsiz izin almış olması
 • Hastalık / rapor nedeniyle
 • İşçi disiplin cezası almışsa
 • İşçi göz altına alınmış ya da tutuklanmışsa (Tutukluluk hükümle sonuçlanmamış olmalıdır)
 • Grev ve lokavt kaynaklıysa
 • Genel hayatı etkileyen olaylar nedeniyleyse (Örneğin 15 temmuz darbe günü işçinin işe gidememiş olması ve bu nedenle eksik sigortasının bulunması)
 • Ekonomik kriz nedeniyle
 • Doğal afet nedeniyle
 • Kısmi istihdamdan dolayı

İşkur kanıtlayıcı belge ister

işsizlik maaşı 120 gün ücretsiz izin

İşçinin son 120 günde sigorta boşluğu varsa ve bu boşluğun nedeni sistemden görülemiyorsa, İşkur işçiden bununla ilgili ispatlayıcı bir belge istemektedir. Örneğin işçinin son 120 günde 3 gün boşluğu olsun; işçi bu 3 gün boyunca işverenin kendisine ücretsiz izin verdiğini, işverenden alacağı bir ücretsiz izin onay belgesiyle kanıtlarsa, İşkur işçiye işsizlik maaşı bağlamaktadır.

SONUÇ

Öncelikle şunu söylemek isterim; eğer işçinin, işten ayrıldığı günden önceki son 120 gün boyunca eksik sigorta günü varsa, bu işçinin hiçbir şekilde işsizlik maaşı alamayacağını söyleyemeyiz.

Önemli olan, eksik sigorta gününün nedenidir. Yukarıda liste halinde verdiğim nedenlerden birisi söz konusuysa, İşkur bunları mazeret olarak kabul etmekte, son 120 gündeki bu boşlukları dikkate almamakta ve kişiye işsizlik maaşı bağlamaktadır.

7 Yorum

 1. Merhaba,

  İşten yeni ayrıldım. Toplamda 2500 primim var. Son 4 ay primim 115 gün, 5 gün raporlu olduğum için sigortam eksik görünüyor. Bu durumda işsizlik maaşı alabilir miyim? İşsizlik maaşı süresinde herhangi bir azalma olur mu? 10 aydan 8 aya düşme gibi. Teşekkürler.

  1. Merhaba. İşkura gidip bir an önce başvurun. Onlar zaten size cevabı söyleyecektir ama raporlu günleriniz çalışılmış kabul edilir ve tahminimce maaş bağlanır. 10 ay ya da 8 ay ise son 3 yıldaki prim sayınıza göre belirlenmektedir.

 2. Merhaba,
  son 120 gündeki eksik günlere geçerli bir mazeret olduğu takdirde son 3 yıllık süre de o kadar geri gidiyormu acaba,yani son 120 de geçerli eksik gün varsa 1080 gün bozularak maaş 10 aydan 8 aya düşüyormu?

  1. Ersin bey, son 120 gün ile son 3 yıl ayrımı yapılmalıdır. Şöyle söyleyeyim; son 120 günü hiç dikkate almadan son 3 yıla bakmalısınız. 1080 gününüz varsa maaş 10 ay ödenecektir. Son 120 günü kendi içinde ayrıca değerlendirmelisiniz.

 3. merhaba,

  analık izni biten personel işveren tarafından işten çıkarılabilir mi?
  süt izni buna bir engel teşkil eder mi?
  teşekkürler

 4. Merhaba,

  İşsizlik maaşı alabilmek için tüm kriterleri karşılıyorum. Fakat geçen hafta firma değişikliği yaptım bu firma değişikliği son 120 ay şartını bozar mı? Ayın 13’ünde diğer firmadan çıkış yaptım 14’ünde tekrar giriş yaptım. Sigortam delindi mi ? İşsizlik maaşı alabilir miyim ?
  Teşekkürler

  1. Orkun bey, hem 13 ünde hem de 14 ünde sigortalı olduğunuza göre boşluğunuz olmadığı kanaatindeyim. Yine de en iyi cevabı İşkur verecektir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir