İşsizlik maaşı kaç ay boyunca alınır?

İşsizlik maaşı ne kadar süreyle alınır?

Belirli şartlar dahilinde işten ayrılan işçiye ödenen işsizlik maaşının miktarı kadar ne kadar süreyle ödendiği de önemlidir. İşsizlik maaşına hak kazanma şartlarını, bu maaşın kaç defa alınabileceğini ve miktarını daha önce yazmıştım. Bugün ise, işsizlik maaşının ne kadar süreyle alınabileceğini açıklamaya çalışacağım.

Kimler işsizlik maaşı alabilir?

Haklı bir nedenle işten ayrılan ya da her hangi bir kusuru yokken işvereni tarafından işten çıkarılan bir işçi işsizlik ödeneği alabilir. Ancak bunun için öncelikle; işten ayrıldığı günden önceki 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olması ve son 3 yıldaki toplam prim gün sayısının da en az 600 gün olması gerekir. Daha ayrıntılı bilgi için şu yazıya göz atabilirsiniz.

İşsizlik maaşı kaç ay boyunca alınabilir?

Bu sorunun cevabı, işçinin son 3 yıldaki toplam SGK prim gün sayısına göre değişecektir. Şöyle ki işten ayrıldığı tarihten geriye dönük olarak son 3 yıl içinde;

İşsizlik maaşı nedeniyle tazminat davası

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

– 600 gün sigortası olup işsizlik sigortası primi ödemiş olan işçiye 180 gün,

– 900 gün sigortalı olup işsizlik sigortası primi ödemiş olan işçiye 240 gün,

– 1080 gün sigortalı olup işsizlik sigortası primi ödemiş olan işçiye 300 gün

Boyunca işsizlik maaşı ödenecektir.

Önemli olan son 3 yıldaki prim gün sayısı

işsizlik maaşı kaç ay ödenir

Yukarıdan da görüleceği üzere; işçiye kaç gün süreyle işsizlik maaşı ödeneceği, işçinin son üç yıldaki prim gün sayısına göre değişmektedir. İşçinin son üç yıldaki prim günü sayısı arttıkça, ona ödenecek olan işsizlik maaşı süresi de artmaktadır. Son üç yılının tamamını sigortalı olarak geçiren ve işsiz kalan bir işçiye 10 ay boyunca işsizlik maaşı ödenmektedir.

SONUÇ

İşsizlik maaşını hak eden bir işçinin; bu maaşı alacağı süre, onun son üç yıldaki prim gün sayısına göre değişecektir. İşten ayrıldığı günden itibaren geriye dönük son üç yılda 600 gün ila 899 gün arasında primi olan işçi 6 ay boyunca, 900 ila 1079 gün arasında primi olan işçi 8 ay boyunca ve 1080 gün primi olan işçi 10 ay boyunca işsizlik maaşı alacaktır.

İşsizlik maaşını kaç ay boyunca alınacağını açıkladığım videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

7 Yorum

  1. MERHABA 25/02/1975 DOĞUMLUYUM…SSK GİRİŞİM EYLÜL 1994..AMA EKSİKSİZ 2001 DEN BERİ SGK ÖDENİYOR PRİM GÜN SAYIM 6080 OLDU..ÇALIŞTIĞIM KURUMDA 10 YILDIR ÇALIŞIYORUM .İŞTEN AYRILARAK TAZMİNATIMI VE İŞSİZLİK SİGORTA PARAMI ALABİLİRMİYİMM….BİRDE EMEKLİ MAAŞIM İÇİN YAŞ BEKLEYECEĞİM SGK SOSYAL SAĞLIK DURUMUNDAN YARARLANABİLMEM İÇİN İSTEĞE BAĞLI GSS YAPTIRABİLİRMİYİM

  2. alınan 10 aylık ıssızlık maası suresınce sıgorta pırımı yatarmı veya pırım ılave edılırmı tesekkurler sımdıden

  3. ben 2018 Ocak ayında 20 günlük işsizlik maaşı aldım ve o günden sonra ise girdim halada çalışıyorum15 ay oldu suan işten ayrilsam o zamanki ücret üzerinden mi yoksa 2019 asgari ücret üzerinden mi alırım işsizlik maasimi

  4. 30 haziran itibarı ile işten cıkarıldım son ay kısa calışma maası aldık ondan önceki 4 ay doğum iznim vardı işsizlik maasım hesaplanırken doğum rapor günlerim düşülmüş ve 10 ay yerine 8 ay maas cıktı bu dogru mudur şimdiden teşekkür ederim

    1. Merhaba, evet raporlu olunan günlerde sigorta bildirimi yapılmadığı için, bunlar eksik gün olarak görünür ve bu nedenle işsizlik maaşı sürenizin düşmesi mümkündür.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.