İşsizlik maaşı kaç ay boyunca alınır?

İşsizlik maaşı ne kadar süreyle alınır?

Belirli şartlar dahilinde işten ayrılan işçiye ödenen işsizlik maaşının miktarı kadar ne kadar süreyle ödendiği de önemlidir. İşsizlik maaşına hak kazanma şartlarını, bu maaşın kaç defa alınabileceğini ve miktarını daha önce yazmıştım. Bugün ise, işsizlik maaşının ne kadar süreyle alınabileceğini açıklamaya çalışacağım.

Kimler işsizlik maaşı alabilir?

Haklı bir nedenle işten ayrılan ya da her hangi bir kusuru yokken işvereni tarafından işten çıkarılan bir işçi işsizlik ödeneği alabilir. Ancak bunun için öncelikle; işten ayrıldığı günden önceki 120 gün boyunca kesintisiz şekilde priminin yatırılmış olması ve son 3 yıldaki toplam prim gün sayısının da en az 600 gün olması gerekir. Daha ayrıntılı bilgi için şu yazıya göz atabilirsiniz.

İşsizlik maaşı kaç ay boyunca alınabilir?

Bu sorunun cevabı, işçinin son 3 yıldaki toplam SGK prim gün sayısına göre değişecektir. Şöyle ki işten ayrıldığı tarihten geriye dönük olarak son 3 yıl içinde;

– 600 gün sigortası olup işsizlik sigortası primi ödemiş olan işçiye 180 gün,

– 900 gün sigortalı olup işsizlik sigortası primi ödemiş olan işçiye 240 gün,

– 1080 gün sigortalı olup işsizlik sigortası primi ödemiş olan işçiye 300 gün

Boyunca işsizlik maaşı ödenecektir.

Önemli olan son 3 yıldaki prim gün sayısı

işsizlik maaşı kaç ay ödenir

Yukarıdan da görüleceği üzere; işçiye kaç gün süreyle işsizlik maaşı ödeneceği, işçinin son üç yıldaki prim gün sayısına göre değişmektedir. İşçinin son üç yıldaki prim günü sayısı arttıkça, ona ödenecek olan işsizlik maaşı süresi de artmaktadır. Son üç yılının tamamını sigortalı olarak geçiren ve işsiz kalan bir işçiye 10 ay boyunca işsizlik maaşı ödenmektedir.

SONUÇ

İşsizlik maaşını hak eden bir işçinin; bu maaşı alacağı süre, onun son üç yıldaki prim gün sayısına göre değişecektir. İşten ayrıldığı günden itibaren geriye dönük son üç yılda 600 gün ila 899 gün arasında primi olan işçi 6 ay boyunca, 900 ila 1079 gün arasında primi olan işçi 8 ay boyunca ve 1080 gün primi olan işçi 10 ay boyunca işsizlik maaşı alacaktır.

İşsizlik maaşını kaç ay boyunca alınacağını açıkladığım videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.