İşsizlik maaşı kaç defa ödenebilir?

İşsizlik maaşı kaç kere alınabilir?

İşsizlik ödeneği; kanunun öngördüğü şartlara sahip olarak işten ayrılan işçiye ödenen bir maaştır. İşsizlik maaşı hem sigortalılık süresi hem de işten ayrılma biçimi bakımından özel şartlara tabidir. Burada gündeme şöyle bir soru gelebilir: Bir işçi kaç defa işsizlik maaşı alabilir? Bunun bir sınırı var mıdır?

Reklam

İşsizlik maaşı alma şartları

Daha önce yazdığım bir makalemde işsizlik ödeneği almanın şartlarını açıklamıştım. Burada da temel olarak tekrar etmem gerekirse ilk şart, işçinin belirli bir sigorta prim gününe sahip olmasıdır. Buna göre; işçi işten ayrıldığı günden önceki 120 günün tamamında sigortalı olmalı ve ayrıca işten ayrıldığı tarihten geriye doğru gidildiğinde son üç yılda en az 600 gün primi olmalıdır.

İkinci şart ise işçinin işten ayrılış şekliyle ilgilidir. İşçinin ya haklı bir nedenle işten ayrılmış olması  ya da işveren tarafından kusuru yokken işten çıkarılmış olması gerekmektedir. Bu kapsamda örneğin istifa eden bir işçinin ya da işyerinde kavga ettiği için haklı bir gerekçeyle işten çıkarılan işçinin işsizlik maaşı alamayacağını söyleyebiliriz.

İşsizlik maaşı kaç defa alınabilir?

İşçinin işten ayrıldığını ve yukarıda belirttiğimiz şartları haiz olduğunu varsayalım. Bu işçi elbette işsizlik ödeneği alacaktır. Peki aynı işçi bir süre sonra tekrar işsiz kalsa ve yine gerekli şartlara sahip olsa ne olacaktır? Bu işçi bir kez daha işsizlik maaşı alabilir mi?

Bu sorunun cevabını İşsizlik Sigortası Kanununun 50nci maddesinde buluyoruz. Maddeye göre işçi, öngörülen şartları yerine getirmek suretiyle yeniden işsiz kalınması halinde, sadece bu yeni hak sahipliğinden doğan süre kadar işsizlik ödeneği ödenir. Bunun anlamı nedir?

Bunun anlamı, işsizlik maaşının hak edildiği ilk işeten ayrılıştan sonra kanunun öngördüğü şartlardan olan sigortalılık süresinin sıfırlanmasıdır. Bunun daha iyi anlaşılması için bir örnek yapalım.

İşçi 25.08.2005 tarihinde işten ayrılmış ve 600 günden fazla sigorta primi olduğu için işsizlik maaşı almış olsun. İşsizlik maaşını alan işçi bir süre sonra diyelim ki 01.04.2016 tarihinde işe başlamış ve 01.09.2016 tarihinde işten ayrılmış olsun. Görüleceği üzere bu işçinin geriye dönük son 120 günlük primi yatırılmıştır. Bu durumda toplamda zaten 600 günden fazla primi olan bu işçi işsizlik maaşı alacak mıdır? Hayır.

Çünkü 600 gün hesabı artık ilk işsizlik maaşıyla sıfırlanmıştır ve o tarihten bu yana işçinin yeniden en az 600 gün priminin olması gerekecektir. İşçimiz ise bu yeni 600 günlük prim şartını henüz doldurmamıştır.

İşsizlik maaşı defalarca alınabilir

işsizlik maaşı kaç defa alınır

Evet, işsizlik maaşı defalarca alınabilir. Ancak bunun için; 120 günlük geriye dönük kesintisiz prim ile son üç yılda en az 600 gün prim şartının her seferinde sıfırlanacağını bilmek gerekir. Bunu, her seferinde sıfırlanan bir kronometre olarak düşünebiliriz. İşçi, işsizlik maaşını bir defa hak ettiğinde artık yeni bir en az 120 gün ve üç yılda 600 gün yarışına daha başlamaktadır. Yukarıdaki örnekteki işçi bir daha işten ayrıldığında, ilk işsizlik maaşını aldığı tarihten itibaren tekrar 600 gün primini doldurmuşsa ve işten ayrıldığı günden önce kesintisiz 120 gün primi varsa yine işsizlik maaşını alabilecektir.

SONUÇ

İşsizlik maaşı tek defaya mahsus bir ödeme değildir. Şartlarının oluşması durumunda defalarca ve hatta sınırsız sayıda ödenebilir. Ancak unutulmaması gereken, işçinin ilk işsizlik maaşını hak ettiği tarihten sonra ikinci işsizlik maaşını alabilmesi için “bu iki tarih arasında” en az 600 gün primi doldurması gerektiğidir.

Yani her işsizlik maaşı hak edildiğinde, işsizlik maaşının temel şartı olan en az 600 prim günü şartı sıfırlanmakta ve baştan başlamaktadır. Yine en az 600 prim gününü dolduran ve işten ayrılan bir işçi de, diğer şartlara da sahipse, elbette ikinci kez ya da defalarca işsizlik maaşı alabilecektir.

İşsizlik maaşı hak edip etmediğinizi öğrenmek ve ne kadar işsizlik maaşı alabileceğinizi görmek için sitemizdeki işsizlik maaşı hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

25 Yorum

  1. 10 ay boyunca işsizilk maaşı aldık. bitime 10 gün kala ameliyat olduk. tekrar alma şansımız nedir. alabilirsek ne yapmamız gerekmektedir.

  2. Merhabalar
    Ben 2016 yilinda sartlari saglayarsk 6 ay boyunca issizlik maasi aldim. Daha sonata yeni bir ise basladim ve 152 gun calistikdan sonra isveren tarafindan cikisim verildi. Issizlik maasi icin basvuruda bulundum yalniz olumsuz bir cvp aldim.
    Yukaridaki yaziniz durumumu ozetliyor tekrar 600 gun sartinida saglamam gerektigini soyluyor ama sorum su
    Bu durumu aciklayan iskur ile ilgili yonetmelik veya herhangi bir madde var mi durumu sizin yazdiginiz gibi mi acikliyor bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.