İşsizlik maaşı kaç defa ödenebilir?

İşsizlik maaşı kaç kere alınabilir?

İşsizlik ödeneği; kanunun öngördüğü şartlara sahip olarak işten ayrılan işçiye ödenen bir maaştır. İşsizlik maaşı hem sigortalılık süresi hem de işten ayrılma biçimi bakımından özel şartlara tabidir. Burada gündeme şöyle bir soru gelebilir: Bir işçi kaç defa işsizlik maaşı alabilir? Bunun bir sınırı var mıdır?

İşsizlik maaşı alma şartları

Daha önce yazdığım bir makalemde işsizlik ödeneği almanın şartlarını açıklamıştım. Burada da temel olarak tekrar etmem gerekirse ilk şart, işçinin belirli bir sigorta prim gününe sahip olmasıdır. Buna göre; işçi işten ayrıldığı günden önceki 120 günün tamamında sigortalı olmalı ve ayrıca işten ayrıldığı tarihten geriye doğru gidildiğinde son üç yılda en az 600 gün primi olmalıdır.

İkinci şart ise işçinin işten ayrılış şekliyle ilgilidir. İşçinin ya haklı bir nedenle işten ayrılmış olması  ya da işveren tarafından kusuru yokken işten çıkarılmış olması gerekmektedir. Bu kapsamda örneğin istifa eden bir işçinin ya da işyerinde kavga ettiği için haklı bir gerekçeyle işten çıkarılan işçinin işsizlik maaşı alamayacağını söyleyebiliriz.

İşsizlik maaşı kaç defa alınabilir?

İşçinin işten ayrıldığını ve yukarıda belirttiğimiz şartları haiz olduğunu varsayalım. Bu işçi elbette işsizlik ödeneği alacaktır. Peki aynı işçi bir süre sonra tekrar işsiz kalsa ve yine gerekli şartlara sahip olsa ne olacaktır? Bu işçi bir kez daha işsizlik maaşı alabilir mi?

Bu sorunun cevabını İşsizlik Sigortası Kanununun 50nci maddesinde buluyoruz. Maddeye göre işçi, öngörülen şartları yerine getirmek suretiyle yeniden işsiz kalınması halinde, sadece bu yeni hak sahipliğinden doğan süre kadar işsizlik ödeneği ödenir. Bunun anlamı nedir?

Bunun anlamı, işsizlik maaşının hak edildiği ilk işeten ayrılıştan sonra kanunun öngördüğü şartlardan olan sigortalılık süresinin sıfırlanmasıdır. Bunun daha iyi anlaşılması için bir örnek yapalım.

İşçi 25.08.2005 tarihinde işten ayrılmış ve 600 günden fazla sigorta primi olduğu için işsizlik maaşı almış olsun. İşsizlik maaşını alan işçi bir süre sonra diyelim ki 01.04.2016 tarihinde işe başlamış ve 01.09.2016 tarihinde işten ayrılmış olsun. Görüleceği üzere bu işçinin geriye dönük son 120 günlük primi yatırılmıştır. Bu durumda toplamda zaten 600 günden fazla primi olan bu işçi işsizlik maaşı alacak mıdır? Hayır.

Çünkü 600 gün hesabı artık ilk işsizlik maaşıyla sıfırlanmıştır ve o tarihten bu yana işçinin yeniden en az 600 gün priminin olması gerekecektir. İşçimiz ise bu yeni 600 günlük prim şartını henüz doldurmamıştır.

İşsizlik maaşı defalarca alınabilir

işsizlik maaşı kaç defa alınır

Evet, işsizlik maaşı defalarca alınabilir. Ancak bunun için; 120 günlük geriye dönük kesintisiz prim ile son üç yılda en az 600 gün prim şartının her seferinde sıfırlanacağını bilmek gerekir. Bunu, her seferinde sıfırlanan bir kronometre olarak düşünebiliriz. İşçi, işsizlik maaşını bir defa hak ettiğinde artık yeni bir en az 120 gün ve üç yılda 600 gün yarışına daha başlamaktadır. Yukarıdaki örnekteki işçi bir daha işten ayrıldığında, ilk işsizlik maaşını aldığı tarihten itibaren tekrar 600 gün primini doldurmuşsa ve işten ayrıldığı günden önce kesintisiz 120 gün primi varsa yine işsizlik maaşını alabilecektir.

SONUÇ

İşsizlik maaşı tek defaya mahsus bir ödeme değildir. Şartlarının oluşması durumunda defalarca ve hatta sınırsız sayıda ödenebilir. Ancak unutulmaması gereken, işçinin ilk işsizlik maaşını hak ettiği tarihten sonra ikinci işsizlik maaşını alabilmesi için “bu iki tarih arasında” en az 600 gün primi doldurması gerektiğidir.

Yani her işsizlik maaşı hak edildiğinde, işsizlik maaşının temel şartı olan en az 600 prim günü şartı sıfırlanmakta ve baştan başlamaktadır. Yine en az 600 prim gününü dolduran ve işten ayrılan bir işçi de, diğer şartlara da sahipse, elbette ikinci kez ya da defalarca işsizlik maaşı alabilecektir.

Burada bir ayrıntıyı hatırlatmak isterim. İşsizlik maaşı alırken çalışmaya başlayan ve işsizlik maaşı kesilen bir işçinin, daha sonra yine işsiz kaldığında eski işsizlik maaşını almaya devam etmesi mümkündür. İşsizlik maaşının nasıl kaldığı yerden devam edebileceğini öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

İşsizlik maaşı hak edip etmediğinizi öğrenmek ve ne kadar işsizlik maaşı alabileceğinizi görmek için sitemizdeki işsizlik maaşı hesaplama aracını kullanabilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

62 Yorum

 1. Mrb size bı sorun olacak ben işsizlik maaşı almak icin aynı ildeki işkura mi baş vurmam gerekiyor mesala ben muglada calısıyorum işten çıkarıldım dondum memlekette ordaki işkura mı baş vursam daha iyi olur çünkü işkur bana iş bulsa memlekette oldugum için orda çalışmak isterim

  1. Ne guzel anlatmissin helal olsun vallahi kac gundur baska yerlerde bu sorunun cevabini ariyordum tertemiz yazmissin helal olsun valla.

   1. Merhaba. Aslında sorunuzun cevabı basit. Artık işkur başvuruları internet üzerinden online yapılıyor. Bu başvuru esnasında da özgeçmiş düzenleme bölümünde size “Çalışmak istediğiniz şehirler” soruluyor. Bu bölüme, hangi ilde çalışmak istiyorsanız, o ilin adını yazabilirsiniz. Hatta buraya birden fazla il de yazabilirsiniz. Böylece, istemediğiniz bir yer için size iş teklifi gelmez.

     1. Merhaba, eşiniz tarafından size verilmiş resmi noter vekaletnamesi olmadıktan sonra, size ödeme yapılmayacaktır.

 2. Slm ben bir kez işsizlik maaşı aldım 2009 da ikinci kez alabilirmiyim 2014 te 268 gün sigortam var 2015 te 140 gun sigortam var 2016 247 gun sigortam var 210 gün sigortam var alabilirmiyim işsizlik maaşını iyi akşamlar

  1. Yılmaz bey, ilk işsizlik maaşınızı aldığınız tarihten sonra en az 600 gün sigortanız varsa ve diğer şartları da taşıyorsanız elbette alabilirsiniz.

 3. İyi günler. Benim işsizlik maaşı için gün şartlarım uyuyor fakat işten çıkarılma şekliyle bahsettiğiniz şey kafamda soru işareti bıraktı. 3 yıl içinde 2 işyerinde çalıştım biri özel sektör diğeri işkur. Özel sektörden okulumdan dolayı staj görmem gerektiği için ayrılmak zorunda kaldım maaşa başvurmamda sıkıntı yaratır mı?

  1. Merhaba. Önemli olan son işyerinizden nasıl ayrıldığınız ve işverenin çıkışınızı SGK’ya hangi kodla bildirdiğidir. Yine de beklemektense, İşkur’a gitmeli ve bir an önce işsizlik maaşı başvurusunu yapmalısınız. Unutmayın, İşkur’a bir ay içinde başvurmazsanız, hak kaybına uğrarsınız.

 4. ben 10 ay önce işsizlik maaşı almak için başvurdum kabul edildi fakat iş bulunca arayıp durdurdum .sonra 10 çalıştım şuan istifa ettim tekrar alabilirmiyim durduğum parayı

  tşk

  1. Merhaba. İşsizlik maaşını kaç ay boyunca almayı hak ettiyseniz, o süre içinde tekrar alma şansınız vardır. bu süre geçtikten sonra, ne yazık ki alamazsınız.

 5. Mustafa Bey Merhaba,

  toplamda 980 gün ssk primim ödenmiş 29.02.2016 Da işten ayrıldım 11.03.2016 da iş kura başvurdum işsizlik maaşına hak kazandım toplamda 8 ay işsizlik maaşı yani 27.10.2016 ya kadar aldım ondan sonra 09.12.2016 yeni işe girdim 25.09.2017 de çıkışım olur ise tekrardan işsizlik maaşı ala bilir miyim kaç ay ala bilirim yardımcı ola bilir misiniz tşkler.

  1. Remziye hanım, hesabı siz de yapabilirsiniz. 8 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmışsınız. O halde, maaşa hak kazandığınız tarih üzerinden 8 ay geçince artık alamazsınız. Ama 8 ay daha geçmediyse, 8 aylık sürenin sonuna kaç gün kaldıysa, o kadar süre ile yine maaş bağlanabilir.

   1. Zeynel Bey Merhaba,

    Ben 05.07.2013 Tarihinde işe giriş yapmış olup ilk defa sigorta girişim yapılmıştır. 29.02.2016 Tarihinde işten ayrılmış olup iş kura başvuru tarihi 11.03.2016 da iş kura müracaat ettim işsizlik maaşını almaya hak kazandım 27.10.2016 tarihinde son işsizlik maaşımı aldım. 8 ay boyunca Ondan Sonra 09.12.2016 tarihinde başka bir şirkette işe girdim Sigorta girişim 09.12.2016 Tarihli olmak kaydı ile bugün itibarı ile 27.09.2017 Tarihini baz alarak işten ayrılmış olsam tekrardan işsizlik maaşı ala bilir miyim ve Kaç Ay Ala Bilirim bu konu da yardımcı ola bilir misiniz tşkler.

 6. Ben 05.07.2013 Tarihinde işe giriş yapmış olup ilk defa sigorta girişim yapılmıştır. 29.02.2016 Tarihinde işten ayrılmış olup iş kura başvuru tarihi 11.03.2016 da iş kura müracaat ettim işsizlik maaşını almaya hak kazandım 27.10.2016 tarihinde son işsizlik maaşımı aldım. 8 ay boyunca Ondan Sonra 09.12.2016 tarihinde başka bir şirkette işe girdim Sigorta girişim 09.12.2016 Tarihli olmak kaydı ile bugün itibarı ile 27.09.2017 Tarihini baz alarak işten ayrılmış olsam tekrardan işsizlik maaşı ala bilir miyim ve Kaç Ay Ala Bilirim bu konu da yardımcı ola bilir misiniz tşkler.

  1. Merhaba. Daha önce de size cevap vermiştim. İlk maaş aldığınız tarih neyse, onun üzerine 8 ay ekleyin. İşte bu tarihi geçirmediyseniz, bu tarihe kadar yine işsizlik maaşı bağlanır. Örneğin 2 gününüz kaldıysa, 20 gün için işsizlik maaşı alırsınız.

 7. Merhaba,
  En son işsizlik maaşımı Ocak 2016 da aldım. Şubat ayından beri çalışıyorum. 210 günden fazlam var.toplam 3 yılda 600 gunum doluyor yıne alabılır mıyım?

  1. Merhaba. 600 gününüz dolarsa ve diğer şartları da sağlarsanız, elbette yine alabilirsiniz.

 8. merhaba ben 29.12.2015de ilk işsizlik maaşımı almaya başlayıp 27.05.2016 son maaşımı aldım.bu esnada tüberkoloz ve üst solunum yollarından dolayı çalımadım.tedavim yeni bitti ve şu an işsizim.ilk maaşımdan beri herhangi bir işte çalışmadım,acaba 2ci kez maaş alabilme şansım varmıdır.

  1. Cüneyt bey, tekrar işe girip çalışmadığınıza göre, işsizlik maaşı alamazsınız.

 9. 15.03.2017 de sebep gösterilmeden 04 koduyla işten atıldım ve bu ay dahil olmak üzere işsizlik maaşını aldım,bugün itibariyle sigortalı bir işe girersem ne kadar zaman geçtikten sonra tekrar işsizlik maaşı almaya hak kazanırım ? son 3 yılı baz alırsak 600 gün problemi kalmıyor ?

  1. Muhammet bey; yazıda da açıklandığı üzere, işsizlik maaşı aldığınız işten ayrılma tarihiniz neyse, bu tarihten sonra tekrar 600 gün geçmedikçe, işsizlik maaşı alamazsınız.

 10. efendım ben issızlık maasım onaylandı 1 ay aldım sonra baska sırketde calıştıgım için kesıldı istıfa etsem tekrar alabılırmıyım tesekkur ederım cevabını hıçbıryerde bulamadım yardımcı olurmusunuz

  1. Ümit bey, cevabı oldukça basit. Daha önce kaç ay almaya hak kazandıysanız, yeni işyerinden istifa ettikten sonra, toplam hak ettiğiniz sürenin sonuna kadar almaya devam edersiniz. İşkur’a başvurmanız yeterli olacaktır.

 11. Merhabalar
  Ben 2016 yilinda sartlari saglayarsk 6 ay boyunca issizlik maasi aldim. Daha sonata yeni bir ise basladim ve 152 gun calistikdan sonra isveren tarafindan cikisim verildi. Issizlik maasi icin basvuruda bulundum yalniz olumsuz bir cvp aldim.
  Yukaridaki yaziniz durumumu ozetliyor tekrar 600 gun sartinida saglamam gerektigini soyluyor ama sorum su
  Bu durumu aciklayan iskur ile ilgili yonetmelik veya herhangi bir madde var mi durumu sizin yazdiginiz gibi mi acikliyor bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

 12. 10 ay boyunca işsizilk maaşı aldık. bitime 10 gün kala ameliyat olduk. tekrar alma şansımız nedir. alabilirsek ne yapmamız gerekmektedir.

 13. Merhabalar,
  Ben 2017 aralık ayında işsizlik maaşı almaya hak kazandim ve 2018 Şubat ayında yeni bir işe başladım 1 hafta çalıştım şuan ayrılmak istiyorum bu durumda ayrılırsam işsizlik maaşı hakkımın geri kalanını almaya devam edebilir miyim? Lütfen acil yardımcı olabilir misiniz

 14. Aralık 2017 de işsizlik maaşı başladı bu tarihten sonra tekrar ne zaman işsizlik maaşı başvurusu yapılır teşekkürler

 15. merhabalar ben 2015 de işten cıkarıldım 10 ay maas baglandı yanlız 5 ay aldım ve işe başladım işim taksi ek 6 sgk olarak calıstım işten ayrıldım geri kalan 5 ayım baglanırmı tesekkurler

 16. Merhaba prim 600 olmadığı icin işsizlik maaşı alamiyorum. Bi kez daha basvuru yapabilir miyim ?

 17. Merhaba geçen sene 10 ay işkur maaşı aldım bitti ekimde işe başladım şuan orasida iflas etti kapanıyor 5 aylık bir sgk var işkur maasi tekrardan alabilirmiyim

  1. Burcu hanım, en az 600 gün prim şartınız sıfırlanmıştır ve 5 ayınız olduğunuz söylüyorsunuz. Bu durumda mümkün görünmüyor, yine de işten ayrılınca İşkur’a sorabilirsiniz.

 18. merhaba 2011 yılında başvurmuşum işsizlik parasını almayı haketmişim gidip almamışım kaç yıl süresi bunun acaba geriye dönük çünkü yıl 2018 baya zaman geçmiş hakkım yanmışımdır.

 19. Merhabalar, 30.04.2016 yılında çıkışım oldu ve 6 ay işsizlik maası aldım. Tekrar hak kazanmam için 3 yıl geçmesi gerekir mi. Su an son 3 yilda 600 den fazla günüm mevcut.

  1. Sinan bey, işsizlik maaşını hak ederek işten ayrıldığınız tarihten itibaren 600 günü doldurduğunuzda yine işsizlik maaşı alabilirsiniz. Tekrar 3 yıl geçmesi gerekmez.

 20. gecen sene çalıştığım iş yeri kapandı işkura başvuru yapmamıştım hakkımı kabetmişmi olurum ? 2 hafta sonra başka bir işe başladım şuan işi bıraksam geri dönük hakkım olurmu

  1. Fadime hanım, kaç ay işsizlik maaşı hak etmiştiniz ve ilk işten ayrılmanızın üzerinden tam olarak kaç ay geçti?

 21. 20 günlük bir işsizlik maaşı aldım tekrar ıssız kaldığımda 600 günlük primi doldurmam gerekiyormu

  1. Aygün hanım, tekrar işsiz kaldığınızda, eski işsizlik maaşınızı kaldığı yerden almaya devam edebilirsiniz.

 22. Merhaba ben ilk işsizlik maaşı mi 650 gun prim ile 2016 Mart ayında aldım ikinci başvuru için 1200 gün prim yeterli olurmu
  İşsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Ferdi bey, ilk işsizlik maaşınızı aldığınız işten ayrılma tarihiniz üzerinden hesap yapmalısınız. O tarihten itibaren 600 gün daha prim yatırılmış olmalı.

 23. 6 aylik hak ettiğim işsizlik maaşıni 31.01.2015 te almaya başladım 4 ay aldıktan sonra işe başladım tekrar geriye kalan iki ayı 31.01.2016 de aldım. 01.05.2016 işe başladım Şuan 2.ye basruvacam gün hesaplaması yaparken hangi tarihten itibaren yapacam ilk maaşı aldığım günden itibaren mi yoksa 01.05.2016 dan itibaren mi? Not: ilk 4 aydan sonra dondurdum arada gün var onlar ölüyor mu? Teşekkürler saygılar

  1. Mehmet bey, ilk işsizlik maaşınızı almaya hak kazandığınız işten çıkış tarihiniz ne ise, o tarihi esas almanız gerekir.

 24. Benim su an ki issizlik maaşım bir ay sonra bitiyor. Ve hala işim yok tekrar alınabilir mi ..

  Son olarak … issizlik maasi alan kisi . Sigorta günleri eksilir mi. Teşekkürler.

  1. Feyyaz bey işsizlik maaşı alan kişinin sigorta günleri elbette eksilmez. İşsizlik maaşınız bittiğinde ise tekrar işsizlik maaşı almanız için en başa dönmeniz yani yine en az 600 gün prim şartını doldurmanız gerekir.

 25. Merhabalar,
  Ben 11 aydır işsizlik maaşı aldım. Şuan hala işsizim. Bu durumda tekrar başvurup işsizlik maaşı alma hakkım var mıdır?

  Saygılarımla

 26. Slm ben 2015 te 2 inci ayda issizlik aldim 10 ay simdi suan 2018 deyiz simdi isten cikarilsam yeniden issizlik alabilirmiyim burda 180 gunum tam 873 gunum var alabilirmiyim acaba

  1. Yaşar bey, şartları sağlıyorsunuz. Ama önemli olan, işverenin sizin çıkışınızı SGK’ya hangi kodla bildireceğidir.

 27. Zeynel bey merhaba;
  4 yıllık çalışmam sonucunda 2004 yılında işyerim kapandığı için işsizlik maaşına başvurdum ve 6 ay aldım.Yeni bir işyerine girdim ve 3.5 yıl orda çalıştm ve bir işyerimde haziran ayının 13nde kapandı.Sigortamda eksik günüm yok.İşkura tekrar başvuru yaptım aynı gün bu ama önce geldi28.06.2018 TARIHLI BASVURUNUZ SONUCU İSSİZLİK ODENEGİ ALMAYA HAK KAZANAMADINIZ. B003
  Sonra
  DAHA ÖNCE KESİLMİŞ DURUMDA OLAN ODENEGINIZ 28.06.2018 TARİHİNDE BASLATILMISTIR. B003 geldi.
  170i aradım 2 ay daha alabilirmisim.Benim hakkım sadece 2 aynı kalıyor.Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Mustafa bey, demek ki önceki maaşınızdan sadece 2 aylık süreniz kalmış. Dolayısıyla, sadece kalan kısım ve o zamanki maaş üzerinden ödenecektir.

 28. merhabalar 2018 180gün, 2017 220 gün, 2015 220 günüm var işsizlik maaşı almaya hak kazanıyormuyum ?

 29. Merhaba, 18.09.2017 tarihinde 4 yıldır çalıştığım yerden istifa ederek ayrıldım. 24.10.2017 tarihinden bu yana başka bir şirkette çalışmaktayım. aybaşı buradan ayrılacağım. bu şartlarda işsizlik maaşı hakedebiliyor muyum?

 30. Merhaba 3 yıl 8 aydır çalıştığım işyerimden istifa ederek ayrıldım bu süre zarfında hak ettiğim işsizlik maaşım daha sonraki çalışma sonrasında alabiliyormuyum yoksa süre sıfırlanıp tekrar mı başlıyor

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.