İşsizlik maaşı kaç defa ödenebilir?

İşsizlik maaşı kaç kere alınabilir?

İşsizlik ödeneği; kanunun öngördüğü şartlara sahip olarak işten ayrılan işçiye ödenen bir maaştır. İşsizlik maaşı hem sigortalılık süresi hem de işten ayrılma biçimi bakımından özel şartlara tabidir. Burada gündeme şöyle bir soru gelebilir: Bir işçi kaç defa işsizlik maaşı alabilir? Bunun bir sınırı var mıdır?

İşsizlik maaşı alma şartları

Daha önce yazdığım bir makalemde işsizlik ödeneği almanın şartlarını açıklamıştım. Burada da temel olarak tekrar etmem gerekirse ilk şart, işçinin belirli bir sigorta prim gününe sahip olmasıdır. Buna göre; işçi işten ayrıldığı günden önceki 120 günün tamamında sigortalı olmalı ve ayrıca işten ayrıldığı tarihten geriye doğru gidildiğinde son üç yılda en az 600 gün primi olmalıdır.

İkinci şart ise işçinin işten ayrılış şekliyle ilgilidir. İşçinin ya haklı bir nedenle işten ayrılmış olması  ya da işveren tarafından kusuru yokken işten çıkarılmış olması gerekmektedir. Bu kapsamda örneğin istifa eden bir işçinin ya da işyerinde kavga ettiği için haklı bir gerekçeyle işten çıkarılan işçinin işsizlik maaşı alamayacağını söyleyebiliriz.

İşsizlik maaşı kaç defa alınabilir?

İşsizlik ödeneği alma şartları

Bu yazı da ilginizi çekebilir

İşçinin işten ayrıldığını ve yukarıda belirttiğimiz şartları haiz olduğunu varsayalım. Bu işçi elbette işsizlik ödeneği alacaktır. Peki aynı işçi bir süre sonra tekrar işsiz kalsa ve yine gerekli şartlara sahip olsa ne olacaktır? Bu işçi bir kez daha işsizlik maaşı alabilir mi?

Bu sorunun cevabını İşsizlik Sigortası Kanununun 50nci maddesinde buluyoruz. Maddeye göre işçi, öngörülen şartları yerine getirmek suretiyle yeniden işsiz kalınması halinde, sadece bu yeni hak sahipliğinden doğan süre kadar işsizlik ödeneği ödenir. Bunun anlamı nedir?

Bunun anlamı, işsizlik maaşının hak edildiği ilk işeten ayrılıştan sonra kanunun öngördüğü şartlardan olan sigortalılık süresinin sıfırlanmasıdır. Bunun daha iyi anlaşılması için bir örnek yapalım.

İşçi 25.08.2005 tarihinde işten ayrılmış ve 600 günden fazla sigorta primi olduğu için işsizlik maaşı almış olsun. İşsizlik maaşını alan işçi bir süre sonra diyelim ki 01.04.2016 tarihinde işe başlamış ve 01.09.2016 tarihinde işten ayrılmış olsun. Görüleceği üzere bu işçinin geriye dönük son 120 günlük primi yatırılmıştır. Bu durumda toplamda zaten 600 günden fazla primi olan bu işçi işsizlik maaşı alacak mıdır? Hayır.

Çünkü 600 gün hesabı artık ilk işsizlik maaşıyla sıfırlanmıştır ve o tarihten bu yana işçinin yeniden en az 600 gün priminin olması gerekecektir. İşçimiz ise bu yeni 600 günlük prim şartını henüz doldurmamıştır.

İşsizlik maaşı defalarca alınabilir

işsizlik maaşı kaç defa alınır

Evet, işsizlik maaşı defalarca alınabilir. Ancak bunun için; 120 günlük geriye dönük kesintisiz prim ile son üç yılda en az 600 gün prim şartının her seferinde sıfırlanacağını bilmek gerekir. Bunu, her seferinde sıfırlanan bir kronometre olarak düşünebiliriz. İşçi, işsizlik maaşını bir defa hak ettiğinde artık yeni bir en az 120 gün ve üç yılda 600 gün yarışına daha başlamaktadır. Yukarıdaki örnekteki işçi bir daha işten ayrıldığında, ilk işsizlik maaşını aldığı tarihten itibaren tekrar 600 gün primini doldurmuşsa ve işten ayrıldığı günden önce kesintisiz 120 gün primi varsa yine işsizlik maaşını alabilecektir.

SONUÇ

İşsizlik maaşı tek defaya mahsus bir ödeme değildir. Şartlarının oluşması durumunda defalarca ve hatta sınırsız sayıda ödenebilir. Ancak unutulmaması gereken, işçinin ilk işsizlik maaşını hak ettiği tarihten sonra ikinci işsizlik maaşını alabilmesi için “bu iki tarih arasında” en az 600 gün primi doldurması gerektiğidir.

Yani her işsizlik maaşı hak edildiğinde, işsizlik maaşının temel şartı olan en az 600 prim günü şartı sıfırlanmakta ve baştan başlamaktadır. Yine en az 600 prim gününü dolduran ve işten ayrılan bir işçi de, diğer şartlara da sahipse, elbette ikinci kez ya da defalarca işsizlik maaşı alabilecektir.

İşsizlik maaşı hak edip etmediğinizi öğrenmek ve ne kadar işsizlik maaşı alabileceğinizi görmek için sitemizdeki işsizlik maaşı hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

11 Yorum

 1. Mustafa Bey Merhaba,

  toplamda 980 gün ssk primim ödenmiş 29.02.2016 Da işten ayrıldım 11.03.2016 da iş kura başvurdum işsizlik maaşına hak kazandım toplamda 8 ay işsizlik maaşı yani 27.10.2016 ya kadar aldım ondan sonra 09.12.2016 yeni işe girdim 25.09.2017 de çıkışım olur ise tekrardan işsizlik maaşı ala bilir miyim kaç ay ala bilirim yardımcı ola bilir misiniz tşkler.

  1. Remziye hanım, hesabı siz de yapabilirsiniz. 8 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmışsınız. O halde, maaşa hak kazandığınız tarih üzerinden 8 ay geçince artık alamazsınız. Ama 8 ay daha geçmediyse, 8 aylık sürenin sonuna kaç gün kaldıysa, o kadar süre ile yine maaş bağlanabilir.

 2. ben 10 ay önce işsizlik maaşı almak için başvurdum kabul edildi fakat iş bulunca arayıp durdurdum .sonra 10 çalıştım şuan istifa ettim tekrar alabilirmiyim durduğum parayı

  tşk

  1. Merhaba. İşsizlik maaşını kaç ay boyunca almayı hak ettiyseniz, o süre içinde tekrar alma şansınız vardır. bu süre geçtikten sonra, ne yazık ki alamazsınız.

 3. İyi günler. Benim işsizlik maaşı için gün şartlarım uyuyor fakat işten çıkarılma şekliyle bahsettiğiniz şey kafamda soru işareti bıraktı. 3 yıl içinde 2 işyerinde çalıştım biri özel sektör diğeri işkur. Özel sektörden okulumdan dolayı staj görmem gerektiği için ayrılmak zorunda kaldım maaşa başvurmamda sıkıntı yaratır mı?

  1. Merhaba. Önemli olan son işyerinizden nasıl ayrıldığınız ve işverenin çıkışınızı SGK’ya hangi kodla bildirdiğidir. Yine de beklemektense, İşkur’a gitmeli ve bir an önce işsizlik maaşı başvurusunu yapmalısınız. Unutmayın, İşkur’a bir ay içinde başvurmazsanız, hak kaybına uğrarsınız.

 4. Slm ben bir kez işsizlik maaşı aldım 2009 da ikinci kez alabilirmiyim 2014 te 268 gün sigortam var 2015 te 140 gun sigortam var 2016 247 gun sigortam var 210 gün sigortam var alabilirmiyim işsizlik maaşını iyi akşamlar

  1. Yılmaz bey, ilk işsizlik maaşınızı aldığınız tarihten sonra en az 600 gün sigortanız varsa ve diğer şartları da taşıyorsanız elbette alabilirsiniz.

 5. Mrb size bı sorun olacak ben işsizlik maaşı almak icin aynı ildeki işkura mi baş vurmam gerekiyor mesala ben muglada calısıyorum işten çıkarıldım dondum memlekette ordaki işkura mı baş vursam daha iyi olur çünkü işkur bana iş bulsa memlekette oldugum için orda çalışmak isterim

  1. Ne guzel anlatmissin helal olsun vallahi kac gundur baska yerlerde bu sorunun cevabini ariyordum tertemiz yazmissin helal olsun valla.

   1. Merhaba. Aslında sorunuzun cevabı basit. Artık işkur başvuruları internet üzerinden online yapılıyor. Bu başvuru esnasında da özgeçmiş düzenleme bölümünde size “Çalışmak istediğiniz şehirler” soruluyor. Bu bölüme, hangi ilde çalışmak istiyorsanız, o ilin adını yazabilirsiniz. Hatta buraya birden fazla il de yazabilirsiniz. Böylece, istemediğiniz bir yer için size iş teklifi gelmez.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.