İşsizlik maaşı kaldığı yerden devam eder mi?

İşsizlik maaşı alırken işe girip çıkmak

İşsizlik maaşı almak için bazı şartlara sahip olmak gerekir. Ancak bu şartlara sahip olunsa ve işsizlik maaşı alınsa bile, işsizin iş bulması durumunda işsizlik ödeneği kesilmektedir. O halde; işsizlik maaşı alırken işe giren ve sonra yine işsiz kalan işçi için, işsizlik maaşı kaldığı yerden devam eder mi?

İşsizlik maaşı alma

İşsizlik maaşı alabilmek için işçinin, bir kusuru yokken işten çıkarılmış olması ya da haklı bir nedene dayanarak işten ayrılmış olması gerekir. Hangi SGK çıkış kodlarına işsizlik maaşı bağlandığını daha önce yazmıştım, bu bağlantıdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Fakat bu tek başına yeterli değildir. İşçinin aynı zamanda, işten ayrılmadan önceki son 3 yılda toplam en az 600 gün priminin bulunması ve son 120 günün tamamında da kesintisiz sigortasının olması gerekir.

İşsizlik maaşı alırken işe girmek

İşsizlik maaşı rakam itibariyle çok yüksek tutarları ifade etmemektedir. Daha çok, işçinin iş aradığı dönemde, ona destek olmak amacıyla verilmektedir. Dolayısıyla işsiz kalan işçi, iş aramaya devam etmektedir. İşsizin iş bulması durumunda ise işsizlik maaşı kesilmektedir.

Burada kafa karıştıran husus, işe giren işsizin kısa süre içinde tekrar işsiz kalması halidir. Olayı somutlaştırmak için örnek üzerinden gidelim.

işsizlik maaşı kaldığı yerden devam

İşten ayrıldığı tarihten önceki son 3 yılında 600 gün primi bulunduğu için 180 gün boyunca işsizlik maaşı almaya kazanan bir vatandaşı ele alalım. Bu vatandaş örneğin, işsizlik maaşı alırken 2nci ayın sonunda işe girmiş olsun. 2 ay işsizlik maaşı alan bu kimsenin işsizlik maaşı kesilecektir.

Daha önce yazdığım bir makaleden de görebileceğiniz üzere; çalışmaya devam eden bu işçi tekrar işsiz kaldığında ona yeniden işsizlik maaşı bağlanması için; en baştan 600 gün prim şartını bir kez daha doldurması beklenir.

Bu işçi 600 günü henüz dolduramadığı için, eski işsizlik maaşını kaldığı yerden almaya devam edebilecektir. Bunun için İşkur’a başvurması yeterlidir.

İşsizlik maaşının nasıl kaldığı yerden devam edebileceğini bir örnekle açıkladığımız Youtube videosunu hemen aşağıda görebilirsiniz.

SONUÇ

İşsizlik maaşı almanın ön şartının, işten ayrılmış olunan tarihten önceki son 3 yılda en az 600 gün priminin bulunması olduğunu biliyoruz. Öyle ki; her seferinde en az 600 günü baştan doldurmak kaydıyla işsizlik maaşı defalarca alınabilir.

Ama eğer işsizlik maaşı alırken işe girilirse ve bu nedenle işsizlik maaşı kesilirse, önemli bir ayrıntı vardır. Girdiği yeni işten de ayrılıp işsiz kalan işçi, İşkur’a başvurursa; ikinci kez işsiz kaldığı tarihten ilk baştaki süresinin sonuna kadar tekrar işsizlik maaşı alabilecektir. Yani kesilen işsizlik maaşı tekrar aktif olacak ve başkaca bir şarta gerek kalmadan ödenmeye devam edilecektir.

Bir örnekle somutlaştıralım. İşçi işsiz kalmış ve 10 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmış olsun. 3 ay işsizlik maaşı alan bu işçi işe girmiş ve işsizlik maaşı kesilmiştir. Aradan 4 yıl geçmiş ve işçi yine işsiz kalmıştır. Burada iki senaryodan biri gerçekleşir:

 • İşçi tekrar işsiz kaldığı bu seferde, işsizlik maaşı alma şartlarına yine sahiptir. O halde sorun olmaz, işçiye elbette yeni işsizlik maaşı bağlanır.
 • Ancak bu yeni işsiz kalma durumunda, işçi işsizlik maaşı alma şartlarına sahip olmayabilir. Bu durumda işçi, İşkur’a başvurur ve daha önce alamadığı kalan 7 aylık işsizlik maaşını talep ederse, bu maaş işçiye tekrar bağlanır. Burada işçiye, eski işsizlik maaşı ne ise, onun üzerinden ödeme yapılır. Sadece, eğer işçi işsizlik maaşını tavan tutardan almışsa, bu işçiye maaş yine tavan tutardan bağlanacaktır.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

105 Yorum

 1. İşsizlik maaşı alındıktan 2 ay sonra işe girdim ve sonrasında kendi isteğim ile ayrılıp 1 hafta sonrasında başka bir işe girdim. Burda işveren akti feshederse yine işsizlik maaşını almaya hak kazanır mıyım? Kazanırsam kaldığım yerden mi devam ederim? Yoksa yeniden bir 1080 günde kaç gün çalışıldım hesaplaması yapılır?

  1. Ali bey, sorunuzun cevabı yazıda mevcuttur. Örneğin 10 aylığına işsizlik maaşı almayı hak etmişseniz, bahsettiğiniz gibi işten çıkarıldığınızda, bu 10 aylık sürenin sonuna gelmediyseniz işsizlik maaşı alırsınız. Şöyle bir örnek verebiliriz: 8 aylığına işsizlik maaşı bağlanan bir işçi düşünelim. 3 ay işsizlik maaşı alsın ve işe girsin. İşsizlik maaşı kesilir. Sonra 4 ay çalışsın ve tekrar işsiz kalsın. Daha 8 ayın dolmasına 1 ay olduğu için, 1 ay daha işsizlik maaşı alır.

   1. Bende 8 ay işsizlik maaşı hak kazandım . 1 ayını alıcım ay sonunda 170 i arayıp sordum ay basında iş bası yapacağım kalan 7 ayım ne olacak diye tekrar işsiz kaldığınızda kalan 7 ayınızı alabilirsiniz dediler internette gördüğüm bir cok örneği sordum örnekteki gibi ama böyle birşey Yok dediler kazanılmış bir hak çalıştığınız aylardaki maaş alacaklarınız kesilmez kalan 7 ayı zaman ne zaman isterseniz alabilirsiniz istifa etseniz bile dediler

    1. Buse hanım, kalan 7 ayı hem alabilirsiniz hem alamazsınız. Örnekle açıklayayım. 1 ay sonunda tekrar işe girdiniz ve maaşınız kesildi. Yeni girdiğiniz işten 2 ay sonra çıktınız. Bu durumda size 7 ay daha değil; 8 aylık sürenin sonuna kadar olan 5 ay daha maaş bağlanır. Çünkü 3 ay geçmiş durumdadır.

   2. ne alakası var insanları yanlış yönlendirmeyin.kaç ay alınmamış maaş varsa sigortadan çıktıktan itibaren alınmaya devam eder.hak edilmiş bir ücrettir.hiçbir sebebden dolayı alınmamazlık yapılmaz.2 sene geçsede üzerinden işci sigortadan çıkınca kaldığı yerden devam eder

    1. Metin bey, söylediğinizin doğru olduğunu İşkur’dan teyit ettirdim ve yazıyı da ona göre güncelledim. Uyarınız için teşekkür ederim.

     1. Zeynel bey metin bey doğrusunu yazmış arkadaşları yanlış yönlendiriyorsunuz bilerek yapmadığınızı düşünüyorum doğrusu kendimden örnek vereyim 2 yıl önce çıkartıldım 17 gün işsizlik maaşı aldıktan sonra işe girdim kesildi 2 yıl daha çalıştım. işyeri işe gittiğim halde işe gelmedi yalanıyla tutanak tutup işten çıkardı işsizlik maaşına başvurdum 04.01.2018 TARIHLI BASVURUNUZ SONUCU İSSİZLİK ODENEGİ ALMAYA HAK KAZANAMADINIZ. B003 diye mesaj geldi işkurdan tekrar işkurdan 4 gün sonrada gelen mesaj buyrun DAHA ÖNCE KESİLMİŞ DURUMDA OLAN ODENEGINIZ 04.01.2018 TARİHİNDE BASLATILMISTIR. B003 daha önce 6 ay hakedişim vardı 17 gün almıştım e devletten baktığımda 5 ay 13 gün daha ödeme çıktı doğrusu bu.

     2. Zeynel bey böyle bir mevzuat maddesi var veya işkur işçiyi mağdur etmek istemiyor.

 2. merhaba
  2015 yılının haziran ayında işsiz kaldım.10 ay süre işsizlik maaşı almaya hak kazanıp 105 gün işsizlik maaşı aldım ve yeni bir işe girdim.halen yeni işimde çalışıyorum.
  Fakat yılbaşı gibi buradan çıkartılırsam ne kadar süre ile işsizlik maaşı alabileceğim?
  Hiç bir yerde cevap bulamıyorum.

 3. 4 aydır İşsizlik maaşı alıyordum işe başladım fakat şuanda işten kendi isteğimle çıkarsam işsizlik maaşı almaya devam edebilir miyim?

 4. işten çıkardığımız bir çalişanımız şu an işsizlik maaşı alıyor ve tekrar iş başı yaptırmak istıyoruz mevzuata aykırı bir durum varmı.İşten çıkarılan çalışan işsizlik maaşı alınca tekrar aynı işine dönebilirmi.

  1. Bunun önünde bir engel yoktur. Ama işçi bu durumu İşkur’a bildirmekle yükümlüdür.

 5. 31 aralık 2017 işten çıktım 10ay işsizlik maaş alacam, 1 şubat 2018 de ilk işsizlik maaşı aldıktan hemen sonra 5 şubatta tekrar işe girdim bu işten istifa edip çıkarsam işsizlık maaşım devam eder mi , teşekkür ederim

 6. selam benim şöyle bir sorum olacak,
  ben 2011 yılında ayrıldığım şirketten 1ay 10 günlük işsizlik ödeneği aldım. sonrasında işe başladım ve 2017 yılı haziranda kendim ayrıldım. bu durumda işsizlik ödeneği alamadım. 3 ay sonra tekrar işe girdim giriş tarihim 02/11/2017 çıkartılış tarihim 23/02/2018 bu tarihlerde 5 günlük raporum var bu şekilde işsizlik ödeneği hak ediyormuyum. yoksa yarım kalan maaş mı bağlanır. bağlanırsa o zamanki gibi 500tl üzerinden mi bağlanır.
  teşekkür ederim.

  1. Çiğdem hanım, geçmiş işsizlik maaşınız bağlanır; ancak o zamanki maaş ne ise, o rakam üzerinden ödeme yapılacaktır.

 7. 2017 yılın sonunda şirket devredildi bize tazminat ödendi bundan dolayı ve aynı yerde çalışmaya devam ettik tekrar işe giriş yapmış gibi işsizlik maaşını kaldığım yerden başvurup devam edermiyim hiç baş vurmadığım halde kendim işten çıksam bile

  1. Sema hanım sorunuzu tam olarak anlayamadım. Daha önce işsizlik maaşı aldınız mı?

   1. daha önce hiç almadım çünkü başkasına şirket devredilence tekrar çıkış yapılıp başka bir şirkete başlamış gibi aynı yere devam etti kınık maden suları olarak şirket değişti . daha önce tab gıda idi.patronda değişti tabi.ama diyelimki çıkışımızı verdiler

 8. eski patron bizim çıkışımızı verdi aslında .iş yerini başkası devraldı o işe başka bir şirket olarak tekrar ara vermeden işe başladım başlamasaydım işsizlik alacaktım ama avukat bana işe devam etsin işsizlik maaşı kaldığı yerden devam ediyor o hak kaybolmuyor deyince ben işe devam ettim o şirketten sadece tab gıdayı tamamen satmadı sadece ordaki işyerini devreddi français olarak isim hakkını kullanıyor orasının patronu başkası sadece ben başka işebaşlamş gibi oldum

 9. Isten ayrildiktan sonra iskur a müracaat ettim ve 6 ay süreliğine işsizlik maaşı bağlandı. 1 ay işsizlik maaşı aldim. Ozel guvenlik sertifikam var. Iki sorum olacak.
  1. Gecici süreliğine (1 ay) raporlu personelin yerine guvenlik işine gidesem sonrasinda işsizlik maaşı almaya devam edermiyim?
  2. 6 aylık sure dolmadan bir iş bulur ve çalışmaya başlarsam o güne kadar aldığım işsizlik maaşını geri mi verecegim

  1. Merhaba. Geçici olarak çalışırsanız maaşınız durur. Çalışmanız bittiğinde, işsizlik maaşını kaldığı yerden almaya devam edersiniz. Bir iş bulursanız, aldığınız maaşı geri vermezsiniz. Sadece maaşınız kesilir. Sonra işsiz kalırsanız, kalan kısmını almaya devam edebilirsiniz.

 10. 4857 sayılı iş kanun.nu 22 maddesi gereğince işveren tarafından 15.12.2017 tarihi itibariyle feshedildi.bunun daha devamı da var bizim iş yeri feshedildi. başkasına devir oldu .Ben yine aynı işime devam ettim.O işyerinde hiç istifa vermeden çıkış yapıldı.Benim işsizlik maaşının hakkının kaybolmayacağını söyledi tanıdık bir avukat..Bende hemen ertesi gün işe giriş yaptım.bu nedenle işsizlik maaşına başvuru yapmadan tekrar aynı işe başladım.Ama ocak 2019 yılında benim günlerim doluyor sigorta prim günlerim o yüzden günlerimi doldurmak için devam ettim.günlerimi doldurduktan sonra bıraksam.İşsizlik maaşı kaldığı yerden devam etmezmi

  1. Sema hanım, ilk işi bıraktığınızda işkura başvurmalı ve maaşınız bağlandıktan sonra tekrar işe giriş yapmalıydınız. Durumu yine de, en iyi şekilde İşkur’dan öğrenebilirsiniz.

 11. Ben daha önce işsizlik maasi alıyordum sonra işe başladım o İştende ayrıldım tekrar işsizlik maasi almaya devam ettim tekrar başka işe girdim ve son çalıştığım iş veren benim çıkışımi kod 29 ile verdiler şimdi son çıkışim kod 29 dan verildi içerde 2 aya yakın işsizlik maaşım var daha başvurSam alabilir miyim?

  1. Aslan bey, bu sorun olmaz. İşkur’a başvurarak kalan işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

 12. Slm ben 22 11 2017 de işsiz kaldım ve işsizlik maaşına başvurdum çıktı şimdi ise 18 03 2018 işe girdim 31 03 2018 çıkış verdiler bu durumda yarıda kalan işsizlik maaşına dilekçe yazsam devam edermi bilgilendirirseniz sevinirim iyi gecele

 13. Merhaba, ben şu an işsizlik maaşı alıyorum, Nisan’ın 13 ünde yeniden işe başlayacağım, bu taktirde Nisan ayına ait 13 günlük maaşımı alabilir miyim. Alabiliyorsam bu bana Mayıs’ın 5 inde mi ödenir?

 14. Merhabalar ben onceden issizlik maasina basvurdum ve 6 aylik issizlik odenegini cikti bunun 3 ayi aldim iceride 3 ayim daha kaldi ise giris yaptim sonra istifa ettim kalan 3 ay issizlik odenegimi tekrar alabilirmiyim tesekkurler

  1. Merhaba, evet kalan maaşınızı alabilirsiniz. İşkur’a başvurmanız yeterli olacaktır.

 15. 10 ay işsizlik maaşı bağlandı. 5 ayını aldım. istifa edersem. kalan 5 ayı alabilirmiyim

 16. Daha once almaya hak kazandigim issizlik maasindan 1 ay maas aldiktan sonra yeni ise basladim 1 yil dolmadan kanunun 25/2 ye gore cikarildim bu durumda issizlik odeneginin kalan aylarini alabilirmiyim

 17. eski patron bizim çıkışımızı verdi aslında .iş yerini başkası devraldı o işe başka bir şirket olarak tekrar ara vermeden işe başladım ama işsizlik maaşı hiç dokunmadim ama şimdi buradan cikarildim 5ay oldu hakkımız yanarım yada işsizlik maaşı alabilirim miyim…

   1. Merhaba ben yedi aydır issizlik maaşı aldım maasım kesildi bu süre içinde iş bulamadım iş kurda iş bulmadı bana tekrar issizlik maaşına başvurabilirmiyim yani devam edebilirmi

 18. Merhaba 4 mayıs 2018 itibariyle işyerimin kapanması dolayısıyla işten çıkarılacağım.30 günlük ihbar süremiz bildirildi 4 Nisa’nda.4 mayıs itibariyle çıkışım veriliyor.tavan uygulamasından 10 ay işsizlik maaşı almaya hakediyorum.fakat Ertesi gün sigortam başlayacak şekilde iş buldum .sigorta boşluğum olmayabilir,çıkartıldığım iş ile bulduğum yeni iş arasında.yinede İŞKUR a başvurup işsizlik maaşı için hemen geri dondurabilir miyim.şimdiden teşekkür ederim.

  1. Pınar hanım, siz İşkur’a başvurun ve işlemler başlasın. İşe girer girmez de tekrar başvurarak dondurursunuz.

 19. Slm ben işdizlik mali alıyordum işe gir cık yaptım tekrar baş vurdum almaya devam ettim 2 ci kez işe girip çıktım alabilirmiyim

   1. Merhaba ben 4 yıldan fazladır aynı iş yerınde çalışıyorum bundan 3 ay önce istifa ettim ve 1 ay sonra aynı işyerınde yenınden çalışmaya başladım hiç işsizlik maaşı almadım eğer işten çıkarılırsam işsizlik maaşı alabılırmıyım bunun süresi ne kadar

    1. Talip bey, en az 120 gün kesintisiz çalıştıktan sonra ve doğru sgk koduyla çıkarılırsanız alabilirsiniz.

 20. Selamun aleykum ben 12.04.2018 de isveren sozlesmesi bitince issiz kaldim 25.04.2018 tarihinde ise tekrar basladim bu 12 gunluk issizligimi alabilirmiyim? Arti ilk is yerimde askeri ucretten gosteriyolardi yani issizlik maasim dusuktu 2 ci isyerimde askeri ucretin uzerinde. 6 veye 7 ay sonra cikis alsam veya bisene sonra issizlik maasim askeri ucret uzerinden mi alirim yoksa askeri ucretin uzerindenmi .

 21. Merhabalar 2018 subat ayinda isten cikarildim 8 ay issizlik hakettim 2bucuk ay aldiktan sonra ise girdim 15gun calistiktan sonra istifa ettim kalan 5bucuk aylik issizlik parami alabilirmiyim

 22. Typ kapsamında bir okulda çalışmaktayım 6 aylık hamileyim 2 ay sonra doğum iznine ayrılacam kurumun ıskur ile typ anlaşması ben doğum iznindeyken bitecek haliyle bende doğum iznindeyken çıkarılmış olacağım 4 aylık doğum parasını alabilirmiyim ve sonrasında işsizlik maaşı bağlanırmi doğum parası toplu yatmakta ve doğum izni bitiminde çalıştığım yere gidip başlayıs yapmam gerekmekte ancak gidince typ süresi dolduğu için giriş yapamayacaklar ne yapmam gerek

  1. Merhaba. Analık iznindeyken işten çıkarılırsanız, 10 gün daha rapor parası ödenir. Sonrası ödenmez ve ödenmişse geri alınır. İşsizlik maaşı ise, diğer şartları sağlayıp sağlayamadığınıza göre değişir.

 23. İyi günler kolay gelsin ben işten çıktım 8 ay işsizlik maaşı kazandım ancak 1 ay sonra tekrar çağırıldim typ olduğu için süreleri 3 ay çalışıp tekrar çıkış verecekler sürem o kadar kalmış ben tekrar işsizlik maaşı alirmiyim 120 günü tamam atlamadan çıkıyorum.

 24. Merhaba. Daha önce 10 aylık işsizlik maaşı almaya hak kazandım. Son 1 ay kala iş buldum 6 ay kadar çalıştım. Şimdi çıkarıldım. Eski işsizlik maaşımı alabiliyor muyum. Yoksa yeni işsizlik maaşına mi devam edeceğim. Yeni işsizlik maaşına devam edersem eskisi siliniyor mu. Teşekkürler

  1. Melisa hanım, yeniden işsizlik maaşı alamazsınız. Çünkü 600 gün şartı, ilk maaşınızı hak ettiğinizde sıfırlanmıştır. Eski maaşı, kaldığı yerden almaya devam edebilirsiniz.

 25. Merhaba ,
  Bana işsizlik maası baglandı 4 ay aldım sonra işe girdim 10 aydır calısıyorum. Şimdi yeniden kalan hakkımı almak için illa iş yerinin çıkarması mı gerekli yoksa kendi istediğinle cıksam istifa etsem de devam eder mi maaşım?

  1. Ece hanım, işten nasıl çıkarılırsanız çıkarılın, eski maaşınızı kaldığı yerden almaya devam edebilirsiniz.

 26. Ayin 15 inde ise basladim işsizlik maasimi ayin 5 inde aliyordum . Önümüzdeki ay işsizlik maasinin gecen aydan 15 gününü alabiliyor muyum .. tesekkurler

 27. Merhaba ben işsizlik maaşı alıyorum bi fabrikaya çalışmaya başladım bi buçuk gün çalıştım çıkış aldım ve işkur’a bildirmedim herhangi bir sıkıntı olurmu sadece bir bucuk gün çalıştım sigorta girisi yaptılar şartlar uymadığı için istifa ettim işkur’a maaşımı ipptal ettirip tekrar başvurmam gereklimi bi bucuk gün için lutfen yardım iptal olursa tekrar baglanırmı haber vermem gereklimi bunun için

  1. Serhat bey tespit edilirse, 1,5 günlük maaşınız geri alınır. Yine de isterseniz, durumu izah eden bir dilekçe ile İşkur’a başvurun ve haberleri olsun.

   1. Teşekkür ederim gerçekten allah sizden razı olsun sayenizde birçok insan kafasına takılan soruların cevaplarına ulaşıyor sayenizde iyki varsınız…

    1. Sağolun, sizler böyle yorumlar yazdıkça, benim de motivasyonum artıyor. Teşekkür ederim.

 28. Merhaba zeynel bey

  Emekli oldugunuzda kullanmadiginiz kalan işsizlik ucretini devlet size geri oduyormu yoksa o ucret yaniyormu.
  tesekkurler

  1. Erol bey, bu durumda zaten geliriniz olduğunuzdan, işsizlik maaşı tekrar bağlanmaz ve alamadığınız kısım İşkur’da kalır.

 29. Zeynel bey merhaba 2 ay işsizlik ödeneği aldıktan sonra işe başladım 10 ay çalıştıkdan sonra ayrıldım.işsizlik ödeneğimi kaldığı yerden alabilmek için tekrar başvuruda bulundum mesaj geldikden sonra alabilirsiniz dediler 18 gün geçti hala mesaj gelmedi beklemedeymiş nezaman sonuçlanır.

  1. Güven bey, ne yazık ki böyle süreçlerde kurumlar arasında bir standart yok. Beklemekten başka elinizden bir şey gelmeyecektir.

 30. ben issizlik maasini hak edecek durumdayim fakat hamilelikten oturu de bi ise girip dogum raporunu da almak istiyorum issizlik maasim onaylanma suresi nedir 2 hf icinde raporu vermem gerekiio is buldum giris yapilmasini bekliyorum ilk once issizlike basvursam onay gelmeden de ise girsem boyle bi durum soz konusu olabilirmi

 31. Merhaba Zeynel Bey
  18 05 2017 de işten çıkrıldım işkura başvurdum son 3 yılda 1080 gün prim yattığı için işsizlik maaşına hak kazandım. 04.10.2017 tarihinde kendi adıma serbest meslek defteri açtım ve işkur dan gelen SMS ile maaşım kesildi. Serbest meslek defterimi 31.12.17 de kapattım. Önceki kalan işsizlik maaş hakkım 5 ay 10 gün imiş. Fakat ben işkura tekrar başvurumu 22.05.18 de yaptım. İlk başvurumu yasal süre içerisinde yaptığımdan kalan maaş hakkımı alabilir miyim?
  Teşekkür ederim.

 32. Merhaba,

  Ben işten çıkarıldıktan sonra 2 ay işşislik maaşi aldım. sonra işe başladım. 2 yıl 6 ay olacak çalışıyorum. ama ayrılmayı düşünüyorum. kalan işsizlik maaşımı almak için işten çıkarılmam mı gerekiyor yoksa istifa edersem de kalan hakkımı alabilir miyim? İstifam için haklı sebep yok sadece yoğun iş programı sebebiyle ayrılmak istiyorum. haklı sebep içeren istifalar kabul ediliyor o sebeple belirtmek istedim.

  cvp için şimdiden teşekkürler.

 33. Merhaba aralık ayında 10 aylık işsizlik maaşı hakettim. Bunun sadece 2 ayını alıp işe girdim. Şuanda 5 aydır çalışıyorum fakat çalıştığım kurum beni yine onlara bağlı başka bir yerde görevlendirdi ancak farklı firmalar olarak göründüğü için tekrar sgk giriş çıkışım olacak. Ancak tabi bu sirada issizlige basvurmayacagim cunku hemen giris cikis yapilacak. Yeni gorevlendirildigim yerde memnun olmaz istifa edersem kalan issizlik maasimi alabilir miyim?

 34. Zeynel Bey merhaba, 1170 gunluk araliksiz calismamdan sonra is yerimin kuculmeye gitmesi asil nedeni olmasina ragmen performans dusuklugunu neden gosterip 31.05.18 tarihiyle cikisimi verdi. Ve 1 aylik hamileyim. 10 aylik issizlik maasimi hakkettigim onaylanirsa, 6 ay issizlik maasi alip sonra yeni bir ise girip sigortadan analik parasi ve diger haklarimdan yararlanmak istiyorum. 2-3 ay calisip Dogumdan sonra hem 16 haftalik analik parami hem de cikisimi verdiklerinde kalan 4 aylik issizlik maasimi eski tutarindan tekrar alabilir miyim? Tesekkur ederim.

 35. Mhblar ben isten cikarildim 8 maas almaya hakkazandim bunun 2bucuk ayini aldim sonra ise girdim 2ay calastiktan sonra kendi istedigimle isi biraktim kalan 5bucuk ayimi iskurdan alabilirmiyim

 36. geçen yıl çok cüzi bi maaşa çalışıp işimi kaybetmişken şimdi daha fazla maaşa başka bi kurumda çalıştım ve yine işten çıkarıldım peki bu işsizlik maaşı artar mı geçen yıl ile aynı mı olur

  1. Merhaba. Geçen seferde bağlanan işsizlik maaşı ne ise, onun üzerinden alırsınız.

 37. Merhaba ben işsizlik maaş alıyodum ama daha sonra tekrar çalışmaya başladım işsizlik maaşmı alabilyorum onu anladim yanlız belli bir zaman zarfı varmı tekrar ne kadar çalışmam gerekiyo

  1. Feyyaz bey, ne kadar çalışırsanız çalışın, tekrar işsiz kaldığınızda, eski işsizlik maaşınızı kaldığı yerden almaya devam edebilirsiniz.

 38. İşsizlik maaşı Almaya Hak kazandım Sonra İş Yerim Devir Etti Anlaştık çalışmaya başladım 1 hafta oldu anlaşamıyoruz Bu Yeni Yerde 1 Haftalık Ssk Var İşsizlik Maaşı Alabilirmiyim

 39. Merhaba ben işsizlik maaşı alıyor fakat işe girdiğim için dondurdum sonra tekrar ayrıldım tekrar aktif hale geldi ancak SGK çıkış tarihi itibariyle mi ödeme günü olur yoksa başvuru yaptığın tarihten önce mi? yardımcı olursanız sevinirim..

 40. Erhan bey merhaba ben işten ayrıldım işkura başvuru yaptım onay aldım işsizlik maaşını alamadan başka işe girdim anlaşamadım ayrıldım sıgorta girişim 9 gün görülüyor bu durumda alabilirmiyim

 41. İyi günler ben daha önce işsizlik maaşı aldım sonra bir ay sonra yeni bir işe girdim şu anda üç senedir aynı işyerinde çalışıyorum bu çalıştığım işyerinden 3600 den ayrılıp kdem tazminatı ni alıp sonra iskurdan kalan işsizlik parasını alablirmiyim teşekkürler

  1. Hasan bey, bu işyerinden çıkışınız emeklilik olarak verilirse, alabileceğinizi düşünüyorum. Yine de kesin bir şey söylemek güç. İşkur’a sormanız daha doğru olacaktır.

 42. Merhabalar örneğin ayin 1inde ise başladım 5inde para mi alabilir miyim o ayin? Ne kadar sürede bildirmemiz gerekiyor?

  1. Eda hanım, 1’inde işe başlamışsanız, mümkünse aynı gün bildirmeniz gerekir. 5’inde maaş alsanız da, daha sonra aradaki günleri farkı sizden talep edilir.

    1. İşsizlik maaşınızı hak ettiğiniz tarihten işe girdiğiniz tarihe kadar olan kısmı alabilirsiniz.

 43. merhaba beni isten cikardilar ve bana 11 ay issizlik maasi aldim aradan uc ay gecti tekrar ise girdim ve aradan 9 ay gecti isten ciktim tekrar kaldigi yerden issizlik maasi alabirmiyim iyi gunlet

 44. Merhaba ben issizlik maasi aliyordum işe girip çıktım tekrar basvurdum normalde e devlette detayli gozukuyordu simdi bakiyorum gozukmuyor bu problem mi acaba

 45. Merhaba kolay gelsin benim bir sorum olacakti ben issizlik maasini ayin 5 den 5 e aliyorum ve agustosun 1 de ise girecegim temmuz ayina ait issizlik maasi bana yatarmi yoksa maas gununden once basladigim icin yatmazmi tesekkur ederim

  1. İsmail bey, bu konuda bilgim yok. Ama yatsa bile aynen iade etmeniz gerektiğini düşününce, yatmaması sizin için daha iyi olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.