İşsizlik maaşı kaldığı yerden devam eder mi?

İşsizlik maaşı alırken işe girip çıkmak

İşsizlik maaşı almak için bazı şartlara sahip olmak gerekir. Ancak bu şartlara sahip olunsa ve işsizlik maaşı alınsa bile, işsizin iş bulması durumunda işsizlik ödeneği kesilmektedir. O halde; işsizlik maaşı alırken işe giren ve sonra yine işsiz kalan işçi için, işsizlik maaşı kaldığı yerden devam eder mi?

İşsizlik maaşı alma

İşsizlik maaşı alabilmek için işçinin, bir kusuru yokken işten çıkarılmış olması ya da haklı bir nedene dayanarak işten ayrılmış olması gerekir. Hangi SGK çıkış kodlarına işsizlik maaşı bağlandığını daha önce yazmıştım, bu bağlantıdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Fakat bu tek başına yeterli değildir. İşçinin aynı zamanda, işten ayrılmadan önceki son 3 yılda toplam en az 600 gün priminin bulunması ve son 120 günün tamamında da kesintisiz sigortasının olması gerekir.

İşsizlik maaşı alırken işe girmek

İşsizlik maaşı rakam itibariyle çok yüksek tutarları ifade etmemektedir. Daha çok, işçinin iş aradığı dönemde, ona destek olmak amacıyla verilmektedir. Dolayısıyla işsiz kalan işçi, iş aramaya devam etmektedir. İşsizin iş bulması durumunda ise işsizlik maaşı kesilmektedir.

Burada kafa karıştıran husus, işe giren işsizin kısa süre içinde tekrar işsiz kalması halidir. Olayı somutlaştırmak için örnek üzerinden gidelim.

işsizlik maaşı kaldığı yerden devam

İşten ayrıldığı tarihten önceki son 3 yılında 600 gün primi bulunduğu için 180 gün boyunca işsizlik maaşı almaya kazanan bir vatandaşı ele alalım. Bu vatandaş örneğin, işsizlik maaşı alırken 2nci ayın sonunda işe girmiş olsun. 2 ay işsizlik maaşı alan bu kimsenin işsizlik maaşı kesilecektir.

Daha önce yazdığım bir makaleden de görebileceğiniz üzere; çalışmaya devam eden bu işçi tekrar işsiz kaldığında ona yeniden işsizlik maaşı bağlanması için; en baştan 600 gün prim şartını bir kez daha doldurması beklenir.

Ama örnek olayımızda; 2 ay sonra işe giren işçi sadece 1 ay sonra tekrar işsiz kalmış olsun. İşte bu noktada, henüz işçinin daha önceki 6 aylık işsizlik maaşı süresi geçmediğinden, bu işçiye 6ncı ayın sonuna kadar yani 3 ay daha işsizlik maaşı bağlanacaktır. Yani yeniden işsiz kalan işçi, tekrar işsiz kaldığı tarihten itibaren, önceki işsizlik maaşı süresinin sonuna kadar işsizlik maaşı alabilecektir.

SONUÇ

İşsizlik maaşı almanın ön şartının, işten ayrılmış olunan tarihten önceki son 3 yılda en az 600 gün priminin bulunması olduğunu biliyoruz. Öyle ki; her seferinde en az 600 günü baştan doldurmak kaydıyla işsizlik maaşı defalarca alınabilir.

Ama eğer işsizlik maaşı alırken işe girilirse ve bu nedenle işsizlik maaşı kesilirse, önemli bir ayrıntı vardır. Girdiği yeni işten de ayrılıp ilk başta hak ettiği işsizlik maaşı süresi ( 6 ay, 8 ay ya da 10 ay) içinde işsiz kalan işçi, İşkur’a başvurursa; ikinci kez işsiz kaldığı tarihten ilk baştaki süresinin sonuna kadar tekrar işsizlik maaşı alabilecektir. Yani kesilen işsizlik maaşı tekrar aktif olacak ve başkaca bir şarta gerek kalmadan ödenmeye devam edilecektir.

 

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

10 Yorum

 1. 4 aydır İşsizlik maaşı alıyordum işe başladım fakat şuanda işten kendi isteğimle çıkarsam işsizlik maaşı almaya devam edebilir miyim?

 2. merhaba
  2015 yılının haziran ayında işsiz kaldım.10 ay süre işsizlik maaşı almaya hak kazanıp 105 gün işsizlik maaşı aldım ve yeni bir işe girdim.halen yeni işimde çalışıyorum.
  Fakat yılbaşı gibi buradan çıkartılırsam ne kadar süre ile işsizlik maaşı alabileceğim?
  Hiç bir yerde cevap bulamıyorum.

 3. İşsizlik maaşı alındıktan 2 ay sonra işe girdim ve sonrasında kendi isteğim ile ayrılıp 1 hafta sonrasında başka bir işe girdim. Burda işveren akti feshederse yine işsizlik maaşını almaya hak kazanır mıyım? Kazanırsam kaldığım yerden mi devam ederim? Yoksa yeniden bir 1080 günde kaç gün çalışıldım hesaplaması yapılır?

  1. Ali bey, sorunuzun cevabı yazıda mevcuttur. Örneğin 10 aylığına işsizlik maaşı almayı hak etmişseniz, bahsettiğiniz gibi işten çıkarıldığınızda, bu 10 aylık sürenin sonuna gelmediyseniz işsizlik maaşı alırsınız. Şöyle bir örnek verebiliriz: 8 aylığına işsizlik maaşı bağlanan bir işçi düşünelim. 3 ay işsizlik maaşı alsın ve işe girsin. İşsizlik maaşı kesilir. Sonra 4 ay çalışsın ve tekrar işsiz kalsın. Daha 8 ayın dolmasına 1 ay olduğu için, 1 ay daha işsizlik maaşı alır.

   1. Bende 8 ay işsizlik maaşı hak kazandım . 1 ayını alıcım ay sonunda 170 i arayıp sordum ay basında iş bası yapacağım kalan 7 ayım ne olacak diye tekrar işsiz kaldığınızda kalan 7 ayınızı alabilirsiniz dediler internette gördüğüm bir cok örneği sordum örnekteki gibi ama böyle birşey Yok dediler kazanılmış bir hak çalıştığınız aylardaki maaş alacaklarınız kesilmez kalan 7 ayı zaman ne zaman isterseniz alabilirsiniz istifa etseniz bile dediler

    1. Buse hanım, kalan 7 ayı hem alabilirsiniz hem alamazsınız. Örnekle açıklayayım. 1 ay sonunda tekrar işe girdiniz ve maaşınız kesildi. Yeni girdiğiniz işten 2 ay sonra çıktınız. Bu durumda size 7 ay daha değil; 8 aylık sürenin sonuna kadar olan 5 ay daha maaş bağlanır. Çünkü 3 ay geçmiş durumdadır.

   2. ne alakası var insanları yanlış yönlendirmeyin.kaç ay alınmamış maaş varsa sigortadan çıktıktan itibaren alınmaya devam eder.hak edilmiş bir ücrettir.hiçbir sebebden dolayı alınmamazlık yapılmaz.2 sene geçsede üzerinden işci sigortadan çıkınca kaldığı yerden devam eder

    1. Metin bey, madem bu kadar kesin konuşuyor ve biliyorsunuz; o halde lütfen ilgili mevzuat maddesini buraya yazın da, hep beraber öğrenelim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.