İşsizlik maaşı kaldığı yerden devam eder mi?

İşsizlik maaşı alırken işe girip çıkmak

İşsizlik maaşı almak için bazı şartlara sahip olmak gerekir. Ancak bu şartlara sahip olunsa ve işsizlik maaşı alınsa bile, işsizin iş bulması durumunda işsizlik ödeneği kesilmektedir. O halde; işsizlik maaşı alırken işe giren ve sonra yine işsiz kalan işçi için, işsizlik maaşı kaldığı yerden devam eder mi?

Reklam

İşsizlik maaşı alma

İşsizlik maaşı alabilmek için işçinin, bir kusuru yokken işten çıkarılmış olması ya da haklı bir nedene dayanarak işten ayrılmış olması gerekir. Hangi SGK çıkış kodlarına işsizlik maaşı bağlandığını daha önce yazmıştım, bu bağlantıdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Fakat bu tek başına yeterli değildir. İşçinin aynı zamanda, işten ayrılmadan önceki son 3 yılda toplam en az 600 gün priminin bulunması ve son 120 günün tamamında da kesintisiz sigortasının olması gerekir.

İşsizlik maaşı alırken işe girmek

İşsizlik maaşı rakam itibariyle çok yüksek tutarları ifade etmemektedir. Daha çok, işçinin iş aradığı dönemde, ona destek olmak amacıyla verilmektedir. Dolayısıyla işsiz kalan işçi, iş aramaya devam etmektedir. İşsizin iş bulması durumunda ise işsizlik maaşı kesilmektedir.

Burada kafa karıştıran husus, işe giren işsizin kısa süre içinde tekrar işsiz kalması halidir. Olayı somutlaştırmak için örnek üzerinden gidelim.

işsizlik maaşı kaldığı yerden devam

İşten ayrıldığı tarihten önceki son 3 yılında 600 gün primi bulunduğu için 180 gün boyunca işsizlik maaşı almaya kazanan bir vatandaşı ele alalım. Bu vatandaş örneğin, işsizlik maaşı alırken 2nci ayın sonunda işe girmiş olsun. 2 ay işsizlik maaşı alan bu kimsenin işsizlik maaşı kesilecektir.

Daha önce yazdığım bir makaleden de görebileceğiniz üzere; çalışmaya devam eden bu işçi tekrar işsiz kaldığında ona yeniden işsizlik maaşı bağlanması için; en baştan 600 gün prim şartını bir kez daha doldurması beklenir.

Bu işçi 600 günü henüz dolduramadığı için, eski işsizlik maaşını kaldığı yerden almaya devam edebilecektir. Bunun için İşkur’a başvurması yeterlidir.

İşsizlik maaşının nasıl kaldığı yerden devam edebileceğini bir örnekle açıkladığımız Youtube videosunu hemen aşağıda görebilirsiniz.

SONUÇ

İşsizlik maaşı almanın ön şartının, işten ayrılmış olunan tarihten önceki son 3 yılda en az 600 gün priminin bulunması olduğunu biliyoruz. Öyle ki; her seferinde en az 600 günü baştan doldurmak kaydıyla işsizlik maaşı defalarca alınabilir.

Ama eğer işsizlik maaşı alırken işe girilirse ve bu nedenle işsizlik maaşı kesilirse, önemli bir ayrıntı vardır. Girdiği yeni işten de ayrılıp işsiz kalan işçi, İşkur’a başvurursa; ikinci kez işsiz kaldığı tarihten ilk baştaki süresinin sonuna kadar tekrar işsizlik maaşı alabilecektir. Yani kesilen işsizlik maaşı tekrar aktif olacak ve başkaca bir şarta gerek kalmadan ödenmeye devam edilecektir.

Bir örnekle somutlaştıralım. İşçi işsiz kalmış ve 10 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmış olsun. 3 ay işsizlik maaşı alan bu işçi işe girmiş ve işsizlik maaşı kesilmiştir. Aradan 4 yıl geçmiş ve işçi yine işsiz kalmıştır. Burada iki senaryodan biri gerçekleşir:

 • İşçi tekrar işsiz kaldığı bu seferde, işsizlik maaşı alma şartlarına yine sahiptir. O halde sorun olmaz, işçiye elbette yeni işsizlik maaşı bağlanır.
 • Ancak bu yeni işsiz kalma durumunda, işçi işsizlik maaşı alma şartlarına sahip olmayabilir. Bu durumda işçi, İşkur’a başvurur ve daha önce alamadığı kalan 7 aylık işsizlik maaşını talep ederse, bu maaş işçiye tekrar bağlanır. Burada işçiye, eski işsizlik maaşı ne ise, onun üzerinden ödeme yapılır. Sadece, eğer işçi işsizlik maaşını tavan tutardan almışsa, bu işçiye maaş yine tavan tutardan bağlanacaktır.

 

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

26 Yorum

 1. eski patron bizim çıkışımızı verdi aslında .iş yerini başkası devraldı o işe başka bir şirket olarak tekrar ara vermeden işe başladım başlamasaydım işsizlik alacaktım ama avukat bana işe devam etsin işsizlik maaşı kaldığı yerden devam ediyor o hak kaybolmuyor deyince ben işe devam ettim o şirketten sadece tab gıdayı tamamen satmadı sadece ordaki işyerini devreddi français olarak isim hakkını kullanıyor orasının patronu başkası sadece ben başka işebaşlamş gibi oldum

 2. 2017 yılın sonunda şirket devredildi bize tazminat ödendi bundan dolayı ve aynı yerde çalışmaya devam ettik tekrar işe giriş yapmış gibi işsizlik maaşını kaldığım yerden başvurup devam edermiyim hiç baş vurmadığım halde kendim işten çıksam bile

  1. Sema hanım sorunuzu tam olarak anlayamadım. Daha önce işsizlik maaşı aldınız mı?

   1. daha önce hiç almadım çünkü başkasına şirket devredilence tekrar çıkış yapılıp başka bir şirkete başlamış gibi aynı yere devam etti kınık maden suları olarak şirket değişti . daha önce tab gıda idi.patronda değişti tabi.ama diyelimki çıkışımızı verdiler

 3. selam benim şöyle bir sorum olacak,
  ben 2011 yılında ayrıldığım şirketten 1ay 10 günlük işsizlik ödeneği aldım. sonrasında işe başladım ve 2017 yılı haziranda kendim ayrıldım. bu durumda işsizlik ödeneği alamadım. 3 ay sonra tekrar işe girdim giriş tarihim 02/11/2017 çıkartılış tarihim 23/02/2018 bu tarihlerde 5 günlük raporum var bu şekilde işsizlik ödeneği hak ediyormuyum. yoksa yarım kalan maaş mı bağlanır. bağlanırsa o zamanki gibi 500tl üzerinden mi bağlanır.
  teşekkür ederim.

  1. Çiğdem hanım, geçmiş işsizlik maaşınız bağlanır; ancak o zamanki maaş ne ise, o rakam üzerinden ödeme yapılacaktır.

 4. 31 aralık 2017 işten çıktım 10ay işsizlik maaş alacam, 1 şubat 2018 de ilk işsizlik maaşı aldıktan hemen sonra 5 şubatta tekrar işe girdim bu işten istifa edip çıkarsam işsizlık maaşım devam eder mi , teşekkür ederim

 5. işten çıkardığımız bir çalişanımız şu an işsizlik maaşı alıyor ve tekrar iş başı yaptırmak istıyoruz mevzuata aykırı bir durum varmı.İşten çıkarılan çalışan işsizlik maaşı alınca tekrar aynı işine dönebilirmi.

  1. Bunun önünde bir engel yoktur. Ama işçi bu durumu İşkur’a bildirmekle yükümlüdür.

 6. 4 aydır İşsizlik maaşı alıyordum işe başladım fakat şuanda işten kendi isteğimle çıkarsam işsizlik maaşı almaya devam edebilir miyim?

 7. merhaba
  2015 yılının haziran ayında işsiz kaldım.10 ay süre işsizlik maaşı almaya hak kazanıp 105 gün işsizlik maaşı aldım ve yeni bir işe girdim.halen yeni işimde çalışıyorum.
  Fakat yılbaşı gibi buradan çıkartılırsam ne kadar süre ile işsizlik maaşı alabileceğim?
  Hiç bir yerde cevap bulamıyorum.

 8. İşsizlik maaşı alındıktan 2 ay sonra işe girdim ve sonrasında kendi isteğim ile ayrılıp 1 hafta sonrasında başka bir işe girdim. Burda işveren akti feshederse yine işsizlik maaşını almaya hak kazanır mıyım? Kazanırsam kaldığım yerden mi devam ederim? Yoksa yeniden bir 1080 günde kaç gün çalışıldım hesaplaması yapılır?

  1. Ali bey, sorunuzun cevabı yazıda mevcuttur. Örneğin 10 aylığına işsizlik maaşı almayı hak etmişseniz, bahsettiğiniz gibi işten çıkarıldığınızda, bu 10 aylık sürenin sonuna gelmediyseniz işsizlik maaşı alırsınız. Şöyle bir örnek verebiliriz: 8 aylığına işsizlik maaşı bağlanan bir işçi düşünelim. 3 ay işsizlik maaşı alsın ve işe girsin. İşsizlik maaşı kesilir. Sonra 4 ay çalışsın ve tekrar işsiz kalsın. Daha 8 ayın dolmasına 1 ay olduğu için, 1 ay daha işsizlik maaşı alır.

   1. Bende 8 ay işsizlik maaşı hak kazandım . 1 ayını alıcım ay sonunda 170 i arayıp sordum ay basında iş bası yapacağım kalan 7 ayım ne olacak diye tekrar işsiz kaldığınızda kalan 7 ayınızı alabilirsiniz dediler internette gördüğüm bir cok örneği sordum örnekteki gibi ama böyle birşey Yok dediler kazanılmış bir hak çalıştığınız aylardaki maaş alacaklarınız kesilmez kalan 7 ayı zaman ne zaman isterseniz alabilirsiniz istifa etseniz bile dediler

    1. Buse hanım, kalan 7 ayı hem alabilirsiniz hem alamazsınız. Örnekle açıklayayım. 1 ay sonunda tekrar işe girdiniz ve maaşınız kesildi. Yeni girdiğiniz işten 2 ay sonra çıktınız. Bu durumda size 7 ay daha değil; 8 aylık sürenin sonuna kadar olan 5 ay daha maaş bağlanır. Çünkü 3 ay geçmiş durumdadır.

   2. ne alakası var insanları yanlış yönlendirmeyin.kaç ay alınmamış maaş varsa sigortadan çıktıktan itibaren alınmaya devam eder.hak edilmiş bir ücrettir.hiçbir sebebden dolayı alınmamazlık yapılmaz.2 sene geçsede üzerinden işci sigortadan çıkınca kaldığı yerden devam eder

    1. Metin bey, söylediğinizin doğru olduğunu İşkur’dan teyit ettirdim ve yazıyı da ona göre güncelledim. Uyarınız için teşekkür ederim.

     1. Zeynel bey metin bey doğrusunu yazmış arkadaşları yanlış yönlendiriyorsunuz bilerek yapmadığınızı düşünüyorum doğrusu kendimden örnek vereyim 2 yıl önce çıkartıldım 17 gün işsizlik maaşı aldıktan sonra işe girdim kesildi 2 yıl daha çalıştım. işyeri işe gittiğim halde işe gelmedi yalanıyla tutanak tutup işten çıkardı işsizlik maaşına başvurdum 04.01.2018 TARIHLI BASVURUNUZ SONUCU İSSİZLİK ODENEGİ ALMAYA HAK KAZANAMADINIZ. B003 diye mesaj geldi işkurdan tekrar işkurdan 4 gün sonrada gelen mesaj buyrun DAHA ÖNCE KESİLMİŞ DURUMDA OLAN ODENEGINIZ 04.01.2018 TARİHİNDE BASLATILMISTIR. B003 daha önce 6 ay hakedişim vardı 17 gün almıştım e devletten baktığımda 5 ay 13 gün daha ödeme çıktı doğrusu bu.

     2. Zeynel bey böyle bir mevzuat maddesi var veya işkur işçiyi mağdur etmek istemiyor.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.