İşsizlik maaşı kaldığı yerden devam eder mi?

İşsizlik maaşı alırken işe girip çıkmak

İşsizlik maaşı almak için bazı şartlara sahip olmak gerekir. Ancak bu şartlara sahip olunsa ve işsizlik maaşı alınsa bile, işsizin iş bulması durumunda işsizlik ödeneği kesilmektedir. O halde; işsizlik maaşı alırken işe giren ve sonra yine işsiz kalan işçi için, işsizlik maaşı kaldığı yerden devam eder mi?

İşsizlik maaşı alma

İşsizlik maaşı alabilmek için işçinin, bir kusuru yokken işten çıkarılmış olması ya da haklı bir nedene dayanarak işten ayrılmış olması gerekir. Hangi SGK çıkış kodlarına işsizlik maaşı bağlandığını daha önce yazmıştım, bu bağlantıdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Fakat bu tek başına yeterli değildir. İşçinin aynı zamanda, işten ayrılmadan önceki son 3 yılda toplam en az 600 gün priminin bulunması ve son 120 günün tamamında da kesintisiz sigortasının olması gerekir.

İşsizlik maaşı alırken işe girmek

İşsizlik maaşı rakam itibariyle çok yüksek tutarları ifade etmemektedir. Daha çok, işçinin iş aradığı dönemde, ona destek olmak amacıyla verilmektedir. Dolayısıyla işsiz kalan işçi, iş aramaya devam etmektedir. İşsizin iş bulması durumunda ise işsizlik maaşı kesilmektedir.

Burada kafa karıştıran husus, işe giren işsizin kısa süre içinde tekrar işsiz kalması halidir. Olayı somutlaştırmak için örnek üzerinden gidelim.

işsizlik maaşı kaldığı yerden devam

İşten ayrıldığı tarihten önceki son 3 yılında 600 gün primi bulunduğu için 180 gün boyunca işsizlik maaşı almaya kazanan bir vatandaşı ele alalım. Bu vatandaş örneğin, işsizlik maaşı alırken 2nci ayın sonunda işe girmiş olsun. 2 ay işsizlik maaşı alan bu kimsenin işsizlik maaşı kesilecektir.

Daha önce yazdığım bir makaleden de görebileceğiniz üzere; çalışmaya devam eden bu işçi tekrar işsiz kaldığında ona yeniden işsizlik maaşı bağlanması için; en baştan 600 gün prim şartını bir kez daha doldurması beklenir.

Ama örnek olayımızda; 2 ay sonra işe giren işçi sadece 1 ay sonra tekrar işsiz kalmış olsun. İşte bu noktada, henüz işçinin daha önceki 6 aylık işsizlik maaşı süresi geçmediğinden, bu işçiye 6ncı ayın sonuna kadar yani 3 ay daha işsizlik maaşı bağlanacaktır. Yani yeniden işsiz kalan işçi, tekrar işsiz kaldığı tarihten itibaren, önceki işsizlik maaşı süresinin sonuna kadar işsizlik maaşı alabilecektir.

SONUÇ

İşsizlik maaşı almanın ön şartının, işten ayrılmış olunan tarihten önceki son 3 yılda en az 600 gün priminin bulunması olduğunu biliyoruz. Öyle ki; her seferinde en az 600 günü baştan doldurmak kaydıyla işsizlik maaşı defalarca alınabilir.

Ama eğer işsizlik maaşı alırken işe girilirse ve bu nedenle işsizlik maaşı kesilirse, önemli bir ayrıntı vardır. Girdiği yeni işten de ayrılıp ilk başta hak ettiği işsizlik maaşı süresi ( 6 ay, 8 ay ya da 10 ay) içinde işsiz kalan işçi, İşkur’a başvurursa; ikinci kez işsiz kaldığı tarihten ilk baştaki süresinin sonuna kadar tekrar işsizlik maaşı alabilecektir. Yani kesilen işsizlik maaşı tekrar aktif olacak ve başkaca bir şarta gerek kalmadan ödenmeye devam edilecektir.

 

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir