İşsizlik maaşı nereden ve ne zaman ödenir?

İşsizlik maaşı, işsiz kalan her işçiye ödenmemektedir. Belirli şartları sağlayan işsize ödenen bu maaş, iş arama sürecinde işçi için adeta bir can simidi olmaktadır. Peki ama işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişi, işsizlik maaşını nereden ve hangi tarihte alabilir? İşsizlik maaşı nereden ve ne zaman alınır?

İşsizlik maaşı alma şartları

İşsizlik maaşının hangi hallerde ödeneceğini daha önce yazmıştık: iscidunyasi.com/issizlik-odenegi-alma-sartlari

O yazımıza bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Burada aynı konuya tekrar girmek istemiyorum; çünkü bu yazıyı okuduğunuza göre zaten işsizlik maaşını hak etmiş olmanız muhtemel olsa gerek.

İşsizlik maaşı nereden ödenir?

İşsizlik maaşı PTT aracılığıyla ödenmektedir. Bu ödeme her hangi bir hesaba yapılmayıp, ilgilinin bizzat PTT’ye gitmesi ve kimliğini ibraz ederek maaşı alması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı tüm PTT şubelerinden ödenir mi?

işsizlik maaşı ne zaman ödenir

Bu konuda da her hangi bir sınırlama bulunmamaktadır. İşsizlik maaşı hak eden kişi, dilediği PTT şubesine giderek işsizlik maaşını alabilir. Ancak gidilecek olan şubenin aynı zamanda PTTBank olması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı nedeniyle tazminat davası

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

PTT’de hesap açtırmak gerekir mi?

İşsizlik maaşı almak için PTT’den hesap açtırmaya gerek bulunmamaktadır. İşsiz olan kişi, TC numarasının yazılı olduğu kimliğiyle PTT’ye giderek içeriden maaşını alabilir.

İşsizlik maaşı hangi tarihte yatırılır?

İşsizlik maaşı her ayın 5’inde ödenmektedir. Dolayısıyla, ayın 5’inde ve daha sonra PTT’ye gidilerek ödeme alınabilir.

PTT’den işsizlik maaşı kaç gün içinde alınmalıdır?

Ayın beşinci günün yatan maaşı almak için, ilgilinin en geç 6 ay içinde PTT’ye başvurması gerekir. Bu süre geçirilirse PTT maaşı İşkur’a iade etmektedir. Maaşın hak edildiği tarihten itibaren 5 yıl içinde İşkur’a başvurularak işsizlik maaşı talep edilemezse, İşkur maaşı gelir kaydetmektedir.

Eğer işsiz kalan vatandaş, işsizlik maaşını 5 yıl içinde almaz ve İşkur da bu maaşı gelir kaydederse, bu kez dava açılarak bu maaşın alınması mümkün olmaktadır.

SONUÇ

İşsizlik maaşı her ayın 5’inde ödenmektedir ve PTT şubelerinden çekilebilmektedir. Bunun için, üzerinde TC numaranızın olduğu bir kimlikle PTT şubesine gitmeniz yeterli olacaktır.

PTT’ye gönderilen işsizlik maaşınızı 6 ay içinde çekmeyi unutmayın; aksi takdirde maaşınız İşkur’a iade edilecektir. Ayrıca 5 yıl içinde alınmayan işsizlik maaşlarını İşkur’un gelir kaydettiğini ve ancak dava açıp kazanılırsa ödediğini bilmenizi isterim.

Son olarak; her ne kadar araştırsam da, işsizlik maaşının PTT kart kullanarak yani PTT Atm’lerinden çekilip çekilemediği bilgisine ulaşamadım. Ziyaretçilerimiz arasında, bu konuda bilgisi olanların yorum kısmında bilgi vermeleri herkes için faydalı olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

32 Yorum

 1. Merhabalar, işsizlik maaşını TC no üzerinden PTT ye giderek çekebilirsiniz, PTT kartınızla işsizlik maaşını nasıl çekebileceğiniz yöntem şöyledir; işsizlik ödeneğniz yattığında 6 ay içinde çekmezseniz en yakın iş kur birimine giderek PTT hesap bilgilerinizi verirsiniz ptt kart hesabına yatan işsizlik ödeneğinizi ancak öyle çekebilirsiniz 🙂

  1. Murat bey bu değerli bilgi için teşekkür ederim. Peki ya 6 ayı beklemeden işsiz doğrudan İşkura gitse ve PTT Kart bilgilerini verse olmaz mı? Bence en azından denenebilir.

 2. 6 ay geçmeden iş kura giderseniz sizi PTT ye yönledirirler çünkü hesabınıza ödenmek üzere bekleyen işsizlik ödeneğizniz var, 6 ayı geçtikten sonra çekmediğiniz işsizlik ödeneği için PTT tarafında işkura geri ödenen ücreti işkurdan ptt hesap no ile talep etmeniz lazım

 3. Merhaba. Benim öğrenmek istediğim konu şu;

  Diyelim ki Ekim ayının 20’sinde işten çıkarıldık. İşsizlik ödeneğine başvurmak için 1 ay süremiz var. Kasım’ın 10’unda başvuru yaptığımızda, 5 Aralık’ta bize Kasım ile birlikte Ekim ayından almamız gereken 10 günlük işsizlik maaşı da ödenir mi?

 4. Merhaba işsizlik maaşımı alacağım tarihte ikamet ettiğim yerde olamayacağım şehir dışında da istediğim PTT şubesinden maaşımı alabilirim öyle değil mi arkadaşlar bu konuda yanılıyor muyum yardımcı olabilir misiniz.

  1. Ama Pttbank olan bir subeden alabilirsiniz. Bazi ptt subeleri kucuk merkezi degil. Buna dikkat etmeniz kâfi.

 5. Merhaba ben son 4 ay da ayrı iş yerlerinde çalıştım gün kaybim yok işsizlik maasind an yararlanabilirmiyim

  1. Merhaba. Diğer şartları taşıyorsanız, birden fazla işyerinde çalışmanız sonucu etkilemez Emrah bey.

  1. İstifa olarak görünen çıkış neticesinde, İşkur işsizlik maaşı bağlamayacaktır.

 6. Merhaba işsizlik maaşını almaya hak kazandım. Ekim ayında 7 günlük alacağım 200 küsür lira ici n kasim 5’te ptt’ye gittiğimde yatmadigini soylediler. Kasım ayı maaşı ile birlikte 5 aralıkta yatabilir dediler. Böyle bir uygulama mevcut mudur?

 7. Ptt kart ile maaş alınamıyor. Sizin de belirttiğiniz gibi isime yatırıldığı için T.C kimligiyle gidip pttnin içinden alabilirsiniz. Herhangi bir hesap actirmaya da gerek yok.

  1. Merhaba. Bildiğim kadarıyla, bu mümkün olmuyor. Maaşın PTT’den çekilmesi gerekir. Yine de PTT’ye sorabilirsiniz. Sonuç olumlu olursa, bizi de bilgilendirirseniz seviniriz.

 8. Merhaba,

  PTT’nin web sitesinde PTT Kart ile işsizlik maaşı çekilebileceği yazıyor. Ama ilk maaşı gidip elden almak, sonrasında belki İŞKUR’A dilekçe vererek PTT Kart’a geçmek mümkündür. Bu konu hakkında bilginiz var mı?

  1. Uygulamada bunun mümkün olup olmadığını bilmiyorum. Ama bir ziyaretçimiz mümkün olmadığını söylemişti. Eğer siz olumlu sonuç alırsanız ve buradan bilgi verirseniz memnun oluruz.

 9. İşsizlik ödeneğiniz ile ilgili hareketleri görüntülemek için kullanılan bir hizmettir
  Arama Sonuçları
  Bildirge Kodu Ödeme Türü Dönem Ödeme Gün Miktar SSK Primi Ödeme Tarihi Gerçekleşme Tarihi
  12476106 NORMAL 2018 – 11 5 190.42 40.59 05.12.2018
  12476106 NORMAL 2018 – 12 30 1142.54 243.54 05.01.2019
  Sayfa Sonu Bağlantıları
  e-Devlet Kapısı bu ne demek

 10. Kolay gelsin issizlik maasi cumartesiye denk geldigi zaman merkez ptt den alabiliyorrmuyum yoksa p.tesiyimi beklemem gerekli

 11. Pazartesi cuma arası ödenir. Cumartesi pazar ptt kapalı olduğu için 5 tarihine gelse bile alamazsınız.

 12. E-devlette işsizlik maaşım göründüğü halde (ilk maaşım olacak ve 6 günlük) tarihi de geçmiş olmadına rağmen PTT de görünmedi. Alamadım. Acaba ikinci maaşla beraber mi verecekler?

 13. selam kolay gelsin işsizlik maaşı alıyorum ama bazen 1500 tl üzeri bazende 1000tl altı yatıyo ptt makbuzunda iki taksit le ödeme diye yazıyo neden anlamadım

  1. Merhaba. Bu durum sürekli olmaz. Büyük ihtimalle ilk maaşınızı, önceki ayın küsuratlı günleriyle birlikte aldığınız için yüksek almışsınızdır, diğer aylar normale binmiştir. Böyle bir neden yoksa, İşkur’a sormanızı öneririm.

 14. Özer Bey Niçin böyle bir durum yaşanıyor acaba, bilginiz var mı? Bana da yarın ilk ödeme günü inşallah alabilirim tamamen işsizlik maaşına bağlıyım şuan.

 15. Ben bu ayın 2sinde basvuru yaptım bu ayın 5inde verirmi yoksa bidahaki ayın 5inde iki maaş birdenmi verir.

 16. Merhabalar,
  Geçmiş aylarda (2019/7.10.11.12 aylar-2020/1.ay) olmak üzere 5 kez maaş yatmış lakin onaylandığını görmedim,bilgi de almadım.E-devlet üzerinden tesadüfen gördüm.Şuan İş-kur’a müracat etsem geriye dönük hakedişleri alabilir miyim?
  Lâkin;6 ocakta ssk’lı işe başladım.
  Teşekkürler..

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.