İşsizlik maaşı nereden ve ne zaman ödenir?

İşsizlik maaşı nereden ve ne zaman alınır?

İşsizlik maaşı, işsiz kalan her işçiye ödenmemektedir. Belirli şartları sağlayan işsize ödenen bu maaş, iş arama sürecinde işçi için adeta bir can simidi olmaktadır. Peki ama işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişi, işsizlik maaşını nereden ve hangi tarihte alabilir?

İşsizlik maaşı alma şartları

İşsizlik maaşının hangi hallerde ödeneceğini daha önce yazmıştık: iscidunyasi.com/issizlik-odenegi-alma-sartlari

O yazımıza bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Burada aynı konuya tekrar girmek istemiyorum; çünkü bu yazıyı okuduğunuza göre zaten işsizlik maaşını hak etmiş olmanız muhtemel olsa gerek.

İşsizlik maaşı nereden ödenir?

İşsizlik maaşı PTT aracılığıyla ödenmektedir. Bu ödeme her hangi bir hesaba yapılmayıp, ilgilinin bizzat PTT’ye gitmesi ve kimliğini ibraz ederek maaşı alması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı tüm PTT şubelerinden ödenir mi?

işsizlik maaşı ne zaman ödenir

Bu konuda da her hangi bir sınırlama bulunmamaktadır. İşsizlik maaşı hak eden kişi, dilediği PTT şubesine giderek işsizlik maaşını alabilir. Ancak gidilecek olan şubenin aynı zamanda PTTBank olması gerekmektedir.

PTT’de hesap açtırmak gerekir mi?

İşsizlik maaşı almak için PTT’den hesap açtırmaya gerek bulunmamaktadır. İşsiz olan kişi, TC numarasının yazılı olduğu kimliğiyle PTT’ye giderek içeriden maaşını alabilir.

İşsizlik maaşı hangi tarihte yatırılır?

İşsizlik maaşı her ayın 5’inde ödenmektedir. Dolayısıyla, ayın 5’inde ve daha sonra PTT’ye gidilerek ödeme alınabilir.

PTT’den işsizlik maaşı kaç gün içinde alınmalıdır?

Ayın beşinci günün yatan maaşı almak için, ilgilinin en geç 6 ay içinde PTT’ye başvurması gerekir. Bu süre geçirilirse PTT maaşı İşkur’a iade etmektedir. Maaşın hak edildiği tarihten itibaren 5 yıl içinde İşkur’a başvurularak işsizlik maaşı talep edilemezse, İşkur maaşı gelir kaydetmektedir.

Eğer işsiz kalan vatandaş, işsizlik maaşını 5 yıl içinde almaz ve İşkur da bu maaşı gelir kaydederse, bu kez dava açılarak bu maaşın alınması mümkün olmaktadır.

SONUÇ

İşsizlik maaşı her ayın 5’inde ödenmektedir ve PTT şubelerinden çekilebilmektedir. Bunun için, üzerinde TC numaranızın olduğu bir kimlikle PTT şubesine gitmeniz yeterli olacaktır.

PTT’ye gönderilen işsizlik maaşınızı 6 ay içinde çekmeyi unutmayın; aksi takdirde maaşınız İşkur’a iade edilecektir. Ayrıca 5 yıl içinde alınmayan işsizlik maaşlarını İşkur’un gelir kaydettiğini ve ancak dava açıp kazanılırsa ödediğini bilmenizi isterim.

Son olarak; her ne kadar araştırsam da, işsizlik maaşının PTT kart kullanarak yani PTT Atm’lerinden çekilip çekilemediği bilgisine ulaşamadım. Ziyaretçilerimiz arasında, bu konuda bilgisi olanların yorum kısmında bilgi vermeleri herkes için faydalı olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

  1. Merhabalar, işsizlik maaşını TC no üzerinden PTT ye giderek çekebilirsiniz, PTT kartınızla işsizlik maaşını nasıl çekebileceğiniz yöntem şöyledir; işsizlik ödeneğniz yattığında 6 ay içinde çekmezseniz en yakın iş kur birimine giderek PTT hesap bilgilerinizi verirsiniz ptt kart hesabına yatan işsizlik ödeneğinizi ancak öyle çekebilirsiniz 🙂

    1. Murat bey bu değerli bilgi için teşekkür ederim. Peki ya 6 ayı beklemeden işsiz doğrudan İşkura gitse ve PTT Kart bilgilerini verse olmaz mı? Bence en azından denenebilir.

  2. 6 ay geçmeden iş kura giderseniz sizi PTT ye yönledirirler çünkü hesabınıza ödenmek üzere bekleyen işsizlik ödeneğizniz var, 6 ayı geçtikten sonra çekmediğiniz işsizlik ödeneği için PTT tarafında işkura geri ödenen ücreti işkurdan ptt hesap no ile talep etmeniz lazım

  3. Merhaba. Benim öğrenmek istediğim konu şu;

    Diyelim ki Ekim ayının 20’sinde işten çıkarıldık. İşsizlik ödeneğine başvurmak için 1 ay süremiz var. Kasım’ın 10’unda başvuru yaptığımızda, 5 Aralık’ta bize Kasım ile birlikte Ekim ayından almamız gereken 10 günlük işsizlik maaşı da ödenir mi?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.