İşsizlik maaşından icra kesintisi yapılabilir mi?

Yazıyı sizin için güncelledik:

İşsizlik maaşına haciz koyulabilir mi?

İşçinin ödeyemediği borçları nedeniyle, hakkında icra takibi başlatılması sık rastlanan bir durumdur. Ancak hayatını idame ettirebilmek için aldığı ücrete ihtiyaç duyan işçi için, bu konuda lehine bazı düzenlemeler mevcuttur. Peki ama işsiz kalındığında alınan işsizlik maaşı haczedilebilir mi?

İşçinin hangi alacaklarına haciz koyulabilir?

Bu konuda daha önce birkaç yazı yazmıştık. İşçinin maaşının ne kadarının haczedilebileceğini açıkladığımız yazıya göz atmanızı öneririm. Kısaca özetlemek gerekirse; işçinin maaşının en çok dörtte birine haciz koyulabilmektedir. Bunun anlamı, örneğin 2.000 TL maaş alan bir işçinin, ne kadar borcu olursa olsun, maaşından en çok 500 TL icra kesintisi yapılabileceğidir.

Ücret olarak değerlendirildiği için fazla mesai ödemelerinin de en çok dörtte biri haczedilebilir. Benzer şekilde genel tatil ücreti, ikramiye, prim ya da hafta tatili ücreti de aynı oranda haczedilebilmektedir.

2020 işsizlik maaşı miktarı

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Fakat kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ücret niteliğinde olmadığından, işçinin bu alacaklarının tamamı icra kesintisine tabi tutulabilmektedir. Örneğin 20.000 TL kıdem tazminatı alacak olan bir işçi hakkında İcra Dairesinden işyerine gelmiş bir yazı varsa, bu yazıya istinaden tamamının haczedilmesi mümkündür.

İşsizlik maaşı alan işçi

İşsizlik maaşı alma şartlarını açıkladığımız yazıda, bu maaşın koşullarını ayrıntılı olarak açıklamıştık. O nedenle tekrar aynı konuya girmek istemiyorum. Bildiğiniz üzere işsizlik ödeneği; işsiz kalan her işçiye ödenmemektedir. İşçinin ödediği prim gün sayısına ve işten ayrılma şekline göre bu maaş bağlanabilmektedir.

İşsizlik maaşının temel gayesi, iş aramakta olan işçiye, bu süre boyunca destek olmaktır. Bu, aynı zamanda işçi için bir geçim kaynağı olmaktadır. İlk bakışta, işçinin normal maaşı gibi, işsizlik maaşının da dörtte birinin haczedilebileceği düşünülebilir. Ancak bu, yanlış bir yaklaşım olacaktır.

İşsizlik maaşı haczedilemez

işsizlik maaşı haczedilir mi

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 50nci maddesinde bu husus açıkça ifade edilmiştir. Buna göre; işsizlik maaşı damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulamamakta ve işsizlik maaşı, nafaka borçları haricinde haciz veya başkasına devir ve temlik edilememektedir.

Yukarıdaki hükümden de görülebileceği üzere, işsizlik maaşı sadece bir tek nedenden ötürü haczedilebilmektedir. Bu da, işçinin nafaka borcu olması ve bu nafakayı ödememesidir. O halde, işçinin borcu bir nafaka borcu değilse, işsizlik maaşı hiçbir şekilde haczedilememektedir.

SONUÇ

İşsizlik maaşı ancak bir durumda haczedilebilmektedir. Eğer işçinin icra takibine konu olan borcu bir nafaka borcu ise, işsizlik maaşının ¼’ü haczedilebilmektedir.

Bunun dışında, işçinin borcundan dolayı işsizlik maaşı hiçbir şekilde haczedilemez ve işçiye tam olarak ödenmeye devam edilir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Biliyorsunuz bir virus var bu konuda az önce gittiğim ptt çalışanı hesap açalım dedi ilerdeki aylar için hesabına yatsın dedi icra var üstümde dedim hesap açmadan elden verdi hesap actirsam hesaba icra koyulabilirmi şimdiden teşekkürler icra borcu nafaka değil

    1. Merhaba. Yazıda da belirtildiği üzere, nafaka borcu yoksa işsizlik maaşı haczedilemez. Böyle olunca, hesap açtırmanızda mahsur olmadığını söyleyebiliriz.

  2. Merhaba benim hesabıma vergi dairesi bloke koydu işsizlik maaşı bu hesaba yatarsa çekebilirmiyim

    1. Merhaba, bunu bilemiyorum; ama işsizlik maaşı PTT’den çekiliyor. Vergi dairesi PTT’deki hesabınıza bloke koymadıysa sorun olmayacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.