İşsizlik ödeneği alma şartları

İşsizlik maaşı

Bu yazıyı okuyan birçok işçinin, laf kalabalığından çok bilgiye ihtiyacı olduğunun farkındayım. O nedenle aşağıda yer alan pdf formatındaki şemayı size sunuyorum.

İşsizlik maaşı şeması olarak nitelendirebileceğimiz bu şemayı bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirerek inceleyebilirsiniz. Şimdi hep beraber işsizlik maaşı alma şartlarına bakalım.

Kimler işsizlik maaşı alabilir?

Aşağıdaki şartların tamamını bir arada taşıyan işçi, işsizlik maaşı alabilir:

 • İşten işveren tarafından ve kusuru yokken çıkarılmak ya da işten haklı bir nedenle ayrılmak (Sebepsiz yere işten ayrılan ya da istifa eden işçi alamaz)
 • İşten ayrıldığı tarihten önceki 120 günün tamamında sigortalı olmak
 • İşten ayrıldığı tarihten önceki son 3 yıldan en az 600 gün sigorta priminin bulunması

Başvuru süresi

Yukarıdaki şartları taşıyan bir işçinin, işten ayrıldığı tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a başvurması gerekir. 30 günü geçirirse, geçirdiği her gün, işsizlik maaşı alacağı günlerden düşülür. O nedenle 30 gün içinde başvurulması çok önemlidir.

İşsizlik maaşı şemasını indirmek için tıklayınız.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

26 Yorum

 1. Mustafa Bey merhaba
  15 yıldır bir firmada çalışıyorum. 4 yıl önce kalp krizi geçirdim. Bugüne kadar çalıştım. İş yerindeki is ortamı çok stresli olduğundan sağlık problemi yüzünden kendim ayrılmak istiyorum. İşsizlik parası alabilirmiyim.Teşekkürler

  1. Ünsal bey, bu işverenin sizin çıkışınızı hangi kod ile SGK’ya bildireceğine göre değişir. Bunu da peşin bilmemiz mümkün değildir.

 2. merhaba kolay gelsin mustafa bey ben çalıştığım iş yerinden benim çalıştığım makinanın ustası olan şahısla kavga ettim yanlız dediği işi yapmadığım için bana sinkaflı küfür edip ve kafa attı kamera var bende buna karşılık kendimi korumak adına buna vurdum ve bende kafa attım bu şahıs 20 yıldır orda çalışıyor ben yedi ay oldu bugün müdür bana gelerek istifanı yaz beni uğraştırma dedi ve bende ben çıkmıyorum siz çıkarıyosunuz yazmam dedim çünkü çocuğumun ilk okul günü ve ben iş bulana kadar kiramı elektiriği suyu kim bakacak bize dedim işsizliğe başvurabileceğimi söyledim ve ikimizede tutanak tuttular ve işten çıkarıyolar yarın kalan işlemleri yapacağımızı söylediler bu konuda neye dikkat etmem lazım onuda mecbur çıkarmak zorundamı yoksa sadece beni çıkarırsa bi hakkım varmı işsizlik maaşı almam için ne yapmam lazım nasıl bi çıkış yaparlar bilmiyorum kavgadan çıkana yok heralde ama bana ilk küfür edip kafa atan o yardımcı olun teşekkürler

  1. Merhaba. Önce şunu söylemeliyim; işveren çıkış kodunuzu SGK’ya bildireceği için, onun bildirdiği koda göre size işsizlik maaşı bağlanacak ya da bağlanmayacaktır. Ancak anlattığınıza göre, eğer siz işten çıkarılırsanız ve arkadaşınız çıkarılmazsa dava açarak haklarınızı talep edebilirsiniz. Bu konuda daha önce bir yazı yazmıştım. Şu yazıya göz atabilirsiniz.

 3. Merhaba Mustafa bey benim eşim yıllık izindeydi iznin bitmesine 1 gün kala eşimi arayıp işe gelme 1 ay boyunca. Ücretsiz izin veriyoruz demiş eşim kabul etmemiş beni sigortadan. Çıkartın bende ekmeğim bakıyım demiş ve 1 hafta oldu hala eşimi sigortadan. Çıkarmadılar 4600 iş günü var. Nasıl bir yol çizebiliriz

  1. Merve hanım, öncelikle eşinizin bir an önce ihtarname çekmesi gerekirdir. Aksi takdirde, devamsızlıktan çıkışı verilebilir. Sonrasında ise, dava açarak hakkını arayabilir. Ama gelişmelere göre haber verirseniz, sizi yönlendirmeye çalışırım.

 4. Merhaba mustafa beybenım işyerimdeservıs var fakat ben ters istkamette oturdugum icin ben kendi imkanlarımla gidiyorum .buda bana maddi bakımdan kayıp hemde iş yerim cok uzak buda yorucu oluyor .3600 den yararlanıyorum benim cıkmam iş şizlik maasindan haklı cikiş olabilirmi.bu yuzden işede geç yetişiyorum .bana yardimci olursanız sevinirim teşekkürler

 5. Merhaba Mustafa Bey,
  Ben 20 yıl çalıştığım şirketten kendi isteğim ile ayrıldım ve başka bir işe girdim.Bu iş yerinde 1 ay çalıştıktan sonra benimle çalışamayacaklarını söyleyerek işten çıkardılar.İşsizlik maaşı alabilirmiyim.

  1. Aysun hanım, yazıda belirtilen prim günü şartlarını taşıyorsanız alabilirsiniz. Ama özellikle son 120 gün kesintisiz prim şartını taşımıyor olabileceğinizi düşünüyorum.

 6. Merhaba Mustafa bey;
  İşssizlik maaşı alabilmenin en önemli şartlarından biri de son 120 gün sigortalı olmak;
  Benim çalıştığm fabrikada bazen iş olmuyor ve ayda 2 veya üç gün sigortamız eksik yatıyor biz bu eksik günleri sgk ya giderek elden ödeme yapsak ve bu şekilde 120 günü doldursak işsizlik maaşı alabilirmiyiz

  1. Merhaba. Mehmet Ali bey, ne yazık ki bu mümkün olmaz. Geriye dönük bu şekilde bir ödeme yapılamaz. Ama bu günlerle ilgili İşkur’la görüşülüp, onların yönlendirmesiyle işyerinden evrak ya da beyan alınabilir. Yine de bunu ancak, maaş için başvurduğunuzda görebilirsiniz.

 7. Merhaba ben 01.04.2010 tarihinde calışmaya başladım evlilik gerekçesıyle 29.08.2017 tarihinde işten ayrılmam gerekiyor maaş bodromda 1777.50 brüt olarak yazıyor tazminat hakkım neler öğrenebilir miyim bu sebeple işten ayrılınca işsizlik maaşı alınır mı ve işten ayrılınca başka yerde çalışabilir miyim bu durumda işyerimin tazmınatımı ödememe gibi hakları varmı teşekkürler

 8. Merhaba. işveren tarafından haklı sebepten dolayı kovulduğum işyerinden işsizlik maaşı alabilmek için sgk ya çıkış bildirimimi 23 numaralı kod ile bildirsem işsizlik maaşı alabilirmiyim? yani şunu sormak istiyorum kısaca. işveren tarafından haklı bi sebepten dolayı kovulursam işsizlik maaşı alamam. ama bu maaşı alabilmek için benim haklı oldugumu belirtsem işverenin iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranışı nedeniyle çıktım desem. işsizlik maaşı alabilirmiyim?

  1. Caner bey merhaba. İşkur, işsizlik maaşı bağlarken işçinin beyanını esas almaz. İşveren hangi kodla bildirmişse, onu dikkate alır ve böylece maaş bağlar ya da bağlamaz. Sizin tersine bir iddianız varsa, işveren aleyhine iş mahkemesinde kıdem tazminatı vb. bir dava açmanız, davayı kazanmanız ve mahkeme kararını İşkur’a götürmeniz gerekir. Böylece geriye dönük işsizlik maaşlarınızı alabilirsiniz.

 9. verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.30.09.2014 tarihli işsizlik başvurum onaylandı.4 ay işsizlik maaşı aldım.sonra askerlik nedeniyle dilekçe yazıp işsizliği durdurdum.Askerden gelince 6 ay çalıştım 08.11.2016 tarıihinde tekrar işsizlik başvurum onaylanmadı.30,09,2014 başvurumdan kalan 2 ay işsizlik maaşı aldım.01,03,2017 tarihinde tekrar işe başladım.05,09,2017 tarihinde işten çıkarılacagım.İşsizlik maaşı alabilirmiyim.son üçyılda (2017-2016-2015) da 602 günem olacak.Eski başvurum sıfırlanmaso 2014 Başvuru tarihimmidir yoksa son işsizlik maaşı aldıgım 08,11,2016 tarihimidir?teşekkürler.

  1. Abdulkerim bey, işsizlik maaşını daha önce aldığınızda, hangi tarihte işten ayrılmıştınız? Örneğin 15/09/2014 olsun. O halde, bu tarihten itibaren 600 günü doldurulması gerekir. Yani, sıfırlanma işsizlik maaşına esas olan işten ayrılma tarihinizden itibaren başlar.

   1. Teşekkür ederim işten ayrılma tarihim 29/09/2014 idi .Lakin benim bir sorum daha olacak ben 2016 tarihinde özel nedenlerle çalıştıgım şirketten ayrıldım lakin 5 ay sigortam ödendi.Bu 5 aylık süreçte iki farklı firmada 58 gün birnde 75 gün birinde ayrı ayrı çalıştım dolayısıyla bazı aylarda bir ayda 45-60 gün gibi sigorta günlerim oldu.İşsizlik maaşı hesaplamasında hangi günler dikkate alınır.Örnegin ocak 2016 da 30 gün A firmasında 25 gün B firmasında ,mart 2016 da ise 15 gün A firmasında 30 gün B firmasında.buraya görsel atamadıgım için bu şekilde anlatmaya çalıştım teşekkür ederim.

    1. Abdulkerim bey bu çok teknik bir soru olmuş. İşkur’a sormanız daha doğru olacaktır. Yanlış cevap vererek sizi yanıltmak istemem.

 10. Mustafa bey merhaba

  İş aldimi 24. Maddeden mesai ücretlerim ödenmiyor diye noter kanalıyla ihtaren fesih ettim tüm haklarımı da talep ettim fakat iş yerim bana herhangi ödeme ve bildirim yapmadan sgkden çıkışomı 3 kodla yapmış istifa diye ellerinde herhangi bir istifa dilekçem yok bu durumda nasıl bi yol izlemem gerek lütfen yardımcı olun faydalı yorumlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkürler

  1. Bu, zaten genel olarak işverenlerin tercih ettiği bir yoldur. Yapmanız gereken artık dava açmak ve hakkınızı aramaktır. Davayı kazanırsanız, İşkur’a mahkeme kararını götürmeniz halinde, alamadığınız işsizlik maaşlarını geriye dönük alma hakkınız bile olacaktır.

 11. merhabalar 31.03.2017tarihinde işten ayrıldım 3 ay süre ile işsizlik maaşı aldım.01.06.2017 tarihinde işe başladım ancak 05.06.2017 tarihinde işten ayrıldım yani 5 gün çalıştım tekrar işsizlik maaşı alabilirmiyim.

  1. Kemal bey, toplamda hak ettiğiniz işsizlik maaşı kaç ay ise, o ayın sonuna kadar alabilirsiniz. Örneğin 6 ay boyunca işsizlik maaşı alıyorsanız, tekrar işsiz kaldığınızda, ilk işsizlik maaşı aldığınız tarihten itibaren 6 ay geçinceye kadar işsizlik maaşı ödenir. İşkur’a başvurarak yeniden maaş talep edebilirsiniz.

 12. Merhaba işveren tarafından işten cıkaralım işveren 45 gün sonra haklarımı yatıracakmış kanunu hakkı varmı işçi 45 gün beklemek zorunda mı

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.