İşsizlik ödeneği alma şartları

İşsizlik maaşı

Bu yazıyı okuyan birçok işçinin, laf kalabalığından çok bilgiye ihtiyacı olduğunun farkındayım. O nedenle aşağıda yer alan pdf formatındaki şemayı size sunuyorum.

İşsizlik maaşı şeması olarak nitelendirebileceğimiz bu şemayı bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirerek inceleyebilirsiniz. Şimdi hep beraber işsizlik maaşı alma şartlarına bakalım.

Kimler işsizlik maaşı alabilir?

Aşağıdaki şartların tamamını bir arada taşıyan işçi, işsizlik maaşı alabilir:

 • İşten işveren tarafından ve kusuru yokken çıkarılmak ya da işten haklı bir nedenle ayrılmak (Sebepsiz yere işten ayrılan ya da istifa eden işçi alamaz)
 • İşten ayrıldığı tarihten önceki 120 günün tamamında sigortalı olmak
 • İşten ayrıldığı tarihten önceki son 3 yıldan en az 600 gün sigorta priminin bulunması

Başvuru süresi

Yukarıdaki şartları taşıyan bir işçinin, işten ayrıldığı tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a başvurması gerekir. 30 günü geçirirse, geçirdiği her gün, işsizlik maaşı alacağı günlerden düşülür. O nedenle 30 gün içinde başvurulması çok önemlidir.

İşsizlik maaşı şemasını indirmek için tıklayınız.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

52 Yorum

 1. Merhaba işveren tarafından işten cıkaralım işveren 45 gün sonra haklarımı yatıracakmış kanunu hakkı varmı işçi 45 gün beklemek zorunda mı

 2. merhabalar 31.03.2017tarihinde işten ayrıldım 3 ay süre ile işsizlik maaşı aldım.01.06.2017 tarihinde işe başladım ancak 05.06.2017 tarihinde işten ayrıldım yani 5 gün çalıştım tekrar işsizlik maaşı alabilirmiyim.

  1. Kemal bey, toplamda hak ettiğiniz işsizlik maaşı kaç ay ise, o ayın sonuna kadar alabilirsiniz. Örneğin 6 ay boyunca işsizlik maaşı alıyorsanız, tekrar işsiz kaldığınızda, ilk işsizlik maaşı aldığınız tarihten itibaren 6 ay geçinceye kadar işsizlik maaşı ödenir. İşkur’a başvurarak yeniden maaş talep edebilirsiniz.

 3. Mustafa bey merhaba

  İş aldimi 24. Maddeden mesai ücretlerim ödenmiyor diye noter kanalıyla ihtaren fesih ettim tüm haklarımı da talep ettim fakat iş yerim bana herhangi ödeme ve bildirim yapmadan sgkden çıkışomı 3 kodla yapmış istifa diye ellerinde herhangi bir istifa dilekçem yok bu durumda nasıl bi yol izlemem gerek lütfen yardımcı olun faydalı yorumlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkürler

  1. Bu, zaten genel olarak işverenlerin tercih ettiği bir yoldur. Yapmanız gereken artık dava açmak ve hakkınızı aramaktır. Davayı kazanırsanız, İşkur’a mahkeme kararını götürmeniz halinde, alamadığınız işsizlik maaşlarını geriye dönük alma hakkınız bile olacaktır.

 4. verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.30.09.2014 tarihli işsizlik başvurum onaylandı.4 ay işsizlik maaşı aldım.sonra askerlik nedeniyle dilekçe yazıp işsizliği durdurdum.Askerden gelince 6 ay çalıştım 08.11.2016 tarıihinde tekrar işsizlik başvurum onaylanmadı.30,09,2014 başvurumdan kalan 2 ay işsizlik maaşı aldım.01,03,2017 tarihinde tekrar işe başladım.05,09,2017 tarihinde işten çıkarılacagım.İşsizlik maaşı alabilirmiyim.son üçyılda (2017-2016-2015) da 602 günem olacak.Eski başvurum sıfırlanmaso 2014 Başvuru tarihimmidir yoksa son işsizlik maaşı aldıgım 08,11,2016 tarihimidir?teşekkürler.

  1. Abdulkerim bey, işsizlik maaşını daha önce aldığınızda, hangi tarihte işten ayrılmıştınız? Örneğin 15/09/2014 olsun. O halde, bu tarihten itibaren 600 günü doldurulması gerekir. Yani, sıfırlanma işsizlik maaşına esas olan işten ayrılma tarihinizden itibaren başlar.

   1. Teşekkür ederim işten ayrılma tarihim 29/09/2014 idi .Lakin benim bir sorum daha olacak ben 2016 tarihinde özel nedenlerle çalıştıgım şirketten ayrıldım lakin 5 ay sigortam ödendi.Bu 5 aylık süreçte iki farklı firmada 58 gün birnde 75 gün birinde ayrı ayrı çalıştım dolayısıyla bazı aylarda bir ayda 45-60 gün gibi sigorta günlerim oldu.İşsizlik maaşı hesaplamasında hangi günler dikkate alınır.Örnegin ocak 2016 da 30 gün A firmasında 25 gün B firmasında ,mart 2016 da ise 15 gün A firmasında 30 gün B firmasında.buraya görsel atamadıgım için bu şekilde anlatmaya çalıştım teşekkür ederim.

    1. Abdulkerim bey bu çok teknik bir soru olmuş. İşkur’a sormanız daha doğru olacaktır. Yanlış cevap vererek sizi yanıltmak istemem.

 5. Merhaba. işveren tarafından haklı sebepten dolayı kovulduğum işyerinden işsizlik maaşı alabilmek için sgk ya çıkış bildirimimi 23 numaralı kod ile bildirsem işsizlik maaşı alabilirmiyim? yani şunu sormak istiyorum kısaca. işveren tarafından haklı bi sebepten dolayı kovulursam işsizlik maaşı alamam. ama bu maaşı alabilmek için benim haklı oldugumu belirtsem işverenin iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranışı nedeniyle çıktım desem. işsizlik maaşı alabilirmiyim?

  1. Caner bey merhaba. İşkur, işsizlik maaşı bağlarken işçinin beyanını esas almaz. İşveren hangi kodla bildirmişse, onu dikkate alır ve böylece maaş bağlar ya da bağlamaz. Sizin tersine bir iddianız varsa, işveren aleyhine iş mahkemesinde kıdem tazminatı vb. bir dava açmanız, davayı kazanmanız ve mahkeme kararını İşkur’a götürmeniz gerekir. Böylece geriye dönük işsizlik maaşlarınızı alabilirsiniz.

 6. Merhaba ben 01.04.2010 tarihinde calışmaya başladım evlilik gerekçesıyle 29.08.2017 tarihinde işten ayrılmam gerekiyor maaş bodromda 1777.50 brüt olarak yazıyor tazminat hakkım neler öğrenebilir miyim bu sebeple işten ayrılınca işsizlik maaşı alınır mı ve işten ayrılınca başka yerde çalışabilir miyim bu durumda işyerimin tazmınatımı ödememe gibi hakları varmı teşekkürler

 7. Merhaba Mustafa bey;
  İşssizlik maaşı alabilmenin en önemli şartlarından biri de son 120 gün sigortalı olmak;
  Benim çalıştığm fabrikada bazen iş olmuyor ve ayda 2 veya üç gün sigortamız eksik yatıyor biz bu eksik günleri sgk ya giderek elden ödeme yapsak ve bu şekilde 120 günü doldursak işsizlik maaşı alabilirmiyiz

  1. Merhaba. Mehmet Ali bey, ne yazık ki bu mümkün olmaz. Geriye dönük bu şekilde bir ödeme yapılamaz. Ama bu günlerle ilgili İşkur’la görüşülüp, onların yönlendirmesiyle işyerinden evrak ya da beyan alınabilir. Yine de bunu ancak, maaş için başvurduğunuzda görebilirsiniz.

 8. Merhaba Mustafa Bey,
  Ben 20 yıl çalıştığım şirketten kendi isteğim ile ayrıldım ve başka bir işe girdim.Bu iş yerinde 1 ay çalıştıktan sonra benimle çalışamayacaklarını söyleyerek işten çıkardılar.İşsizlik maaşı alabilirmiyim.

  1. Aysun hanım, yazıda belirtilen prim günü şartlarını taşıyorsanız alabilirsiniz. Ama özellikle son 120 gün kesintisiz prim şartını taşımıyor olabileceğinizi düşünüyorum.

 9. Merhaba mustafa beybenım işyerimdeservıs var fakat ben ters istkamette oturdugum icin ben kendi imkanlarımla gidiyorum .buda bana maddi bakımdan kayıp hemde iş yerim cok uzak buda yorucu oluyor .3600 den yararlanıyorum benim cıkmam iş şizlik maasindan haklı cikiş olabilirmi.bu yuzden işede geç yetişiyorum .bana yardimci olursanız sevinirim teşekkürler

 10. Merhaba Mustafa bey benim eşim yıllık izindeydi iznin bitmesine 1 gün kala eşimi arayıp işe gelme 1 ay boyunca. Ücretsiz izin veriyoruz demiş eşim kabul etmemiş beni sigortadan. Çıkartın bende ekmeğim bakıyım demiş ve 1 hafta oldu hala eşimi sigortadan. Çıkarmadılar 4600 iş günü var. Nasıl bir yol çizebiliriz

  1. Merve hanım, öncelikle eşinizin bir an önce ihtarname çekmesi gerekirdir. Aksi takdirde, devamsızlıktan çıkışı verilebilir. Sonrasında ise, dava açarak hakkını arayabilir. Ama gelişmelere göre haber verirseniz, sizi yönlendirmeye çalışırım.

 11. merhaba kolay gelsin mustafa bey ben çalıştığım iş yerinden benim çalıştığım makinanın ustası olan şahısla kavga ettim yanlız dediği işi yapmadığım için bana sinkaflı küfür edip ve kafa attı kamera var bende buna karşılık kendimi korumak adına buna vurdum ve bende kafa attım bu şahıs 20 yıldır orda çalışıyor ben yedi ay oldu bugün müdür bana gelerek istifanı yaz beni uğraştırma dedi ve bende ben çıkmıyorum siz çıkarıyosunuz yazmam dedim çünkü çocuğumun ilk okul günü ve ben iş bulana kadar kiramı elektiriği suyu kim bakacak bize dedim işsizliğe başvurabileceğimi söyledim ve ikimizede tutanak tuttular ve işten çıkarıyolar yarın kalan işlemleri yapacağımızı söylediler bu konuda neye dikkat etmem lazım onuda mecbur çıkarmak zorundamı yoksa sadece beni çıkarırsa bi hakkım varmı işsizlik maaşı almam için ne yapmam lazım nasıl bi çıkış yaparlar bilmiyorum kavgadan çıkana yok heralde ama bana ilk küfür edip kafa atan o yardımcı olun teşekkürler

  1. Merhaba. Önce şunu söylemeliyim; işveren çıkış kodunuzu SGK’ya bildireceği için, onun bildirdiği koda göre size işsizlik maaşı bağlanacak ya da bağlanmayacaktır. Ancak anlattığınıza göre, eğer siz işten çıkarılırsanız ve arkadaşınız çıkarılmazsa dava açarak haklarınızı talep edebilirsiniz. Bu konuda daha önce bir yazı yazmıştım. Şu yazıya göz atabilirsiniz.

 12. Mustafa Bey merhaba
  15 yıldır bir firmada çalışıyorum. 4 yıl önce kalp krizi geçirdim. Bugüne kadar çalıştım. İş yerindeki is ortamı çok stresli olduğundan sağlık problemi yüzünden kendim ayrılmak istiyorum. İşsizlik parası alabilirmiyim.Teşekkürler

  1. Ünsal bey, bu işverenin sizin çıkışınızı hangi kod ile SGK’ya bildireceğine göre değişir. Bunu da peşin bilmemiz mümkün değildir.

 13. merhaba hızlı trn şantiyesinde sabah 7 akşam 7, 4 pazar 3.5 yıldır çalışmaktayım.gwçwn bize ilk defa bordro diye 7 sayfa kağıt imzalattılar.hiç bordro görmemişim ne biliğim.sonrada onların puantaj olduğunu öğrendim.orda 8 saat çalışıyorum ve 4 pazar tatil yapıyorum yazdığını öğrendim .bu puantajı imzalamayan arkadaşları işten çıkardılar .ne yapmalıyım

  1. Cengiz bey, imzalarsanız elbette bu aleyhinize olur. Ama ileride mahkeme aşamasında tanık vb. delillerle aksini de ispat edebilirsiniz. Bunun kararını sizin vermeniz gerekir.

 14. Merhaba sitenizi inceledim. Yorumları ve cevapları okudum. Ancak emekli olup da bir kurumda çalışan ve işten atılan biri ile ilgili bir bilgi görmedim. Ben yaklaşık üç yıla yakındır bir kurumda Gen. Sek. Vekili olarak çalışıyordum. Sokakta bulunan bir miktar paranın 5/6 ay zimmetimde kalmış olması (kurum yöneticilerine bilgi vermemiş olmak)oysa tüm personelin haberi var. Belediyenin iki hafta anonsu var. Çevre esnafların haberi var. Sırf kendilerine dememiş olmam bahane edilerek onur kırıcı bir tavırla iş aktim fesih edildi ve SGK’ya 29 koduyla bildirim yapılmış bana tebliğ edilmedi. Bu konuda tavsiyeniz nedir ve benim konumda olan işsizlik maaşı alabilirmi? Saygılarımla

  1. Merhaba. Çıkış kodunuz 29 olarak bildirildiği için işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Dava açmanız ve kıdem tazminatınızı hak etmeniz gerekir. Ancak bundan sonra, İşkur’dan geriye dönük işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

 15. toplam 604 gün sigortam var işten çıktım fakat 3 ay sonra başka bir işe başladım ordada 1 ay çalıştım sigortam yattı işten ayrıldım işsizlik maaşı alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Davut bey, son 120 gündür kesintisiz sigortanız olmadığı için işsizlik maaşı alamazsınız. Ama önceki işyerinden ayrılırken, işsizlik maaşı alma şartlarını taşıyor idiyseniz, en azından kalan aylar için almanız mümkündür.

 16. Merhaba, sorum şu şekilde olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim. Önceki iş yerimden kendi isteğimle ayrıldım. Çıkışım cuma günü verildi ve pazartesi günü bu işime başladım. İşverenim performans sebebi ile iş akdimi feshediyor. İki işim Arasında iki günlük boşluk haftasonuna geldiği için işsizlik maaşı olabilir miyim?

  1. Hayır, alamazsınız. Önceki işyerinden kaynaklı olarak alabilirdiniz; ama orası da çıkışınızı istifa olarak bildirmişse, yine alamazsınız.

 17. Merhaba uzun yıllardır bir yakınımın şehir içi otobüsünde asgari ücretle sigortalı personel olarak çalışıyorum fakat son 2 aydır maaşımı alamıyorum(Maaşımı elden alıyordum almadığımı nasıl ispat edebilirim?),başka ödemeleri olduğunu bahane ederek idare etmemi istiyor ve ben bu iş yerinden ayrılıp sadece işsizlik maaşı almak istiyorum izlemem gereken hukuki yol nedir ?Teşekkürler.

 18. merhaba mesela birisi bir iş yerinde çalışıyor kendi isteği ile ayirliyor sonra başka bir işe giriyor hiç boşluk olmadan 1 ay sonra veya bir kaç gün sonra işveren çıkışını veriyor bu kişi işsizlik maaşı alabilir mi

  1. Kadir bey, arada boşluk yoksa ve diğer şartlar da sağlanıyorsa elbette alabilir.

 19. merhaba Mustafa bey ben 8.ayda işten ayrılıcam bu son 3 yıl 600 gün şartı geriye dönük 8. aylardan mı oluyor? ikinci sorumda ikamet değişikliği nedeniyle ayrılcam yani şehir değişikliği yapmak istiyorum. işsizlik maaşı alabilirmiyim? anlaşmalı ayrılırsam işverenim bunu hangi kodla göstermesi gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

 20. 14 yılını doldurduğum işyerinde, performansım bahane edilerek bu yıl maaşıma zam yapılmadı.
  İşten de çıkarmıyorlar. Bir çözümü varmıdır? Nasıl bir yol izlemeliyim?

 21. Merhabalar , ben işsizlik maaşını hakettim 6 aylık. 3 ayın sonunda bir işe girdim ve şuan işimden ayrılmak istiyorum. İş yerimde daha 70 gün oldu. Eğer işimden ayrılırsam işsizlik maaşımı almaya devam edebilirmiyim? Şimdiden teşekkür ederim

 22. Merhaba benim çıkışım ağustosta iş verenim tarafından verilecek 600 gün primi doldurmuş bulunuyorum ama son 120 gün sürekli şartını doldurmak için ağustos 31 çekiyor yani benim 1 eylülde mi çıkışım verilmeli yoksa 31 ağustos mu yardımcı olursanız sevinirim?

  1. Cansu hanım, 120 gün şartını hangi gün dolduruyorsanız, çıkışınız o gün ve hatta mümkünse bir gün sonra verilmeli.

 23. merhabalar son 120 gün sartı nasıl doldurulur yanı son 4 ay bir fiil her ayı doldurarak mı çalışmış olmak yoksa çıkış yapılan tarih ay ortası olsa bile ondan önceki 120 gün sürekli çalışmış olmak mı?

  1. Fatma hanım, çıkış yaptığınız tarihten geriye doğru 120 gün saymanız gerekir.

 24. Merhabalar. Çalıştığım yerde huzurum kalmadı. Her gelen baskı uyguluyor. İş verenimden çıkışımı vermesini istiyorum ancak beni çıkarmayacağını söylüyor, kendim çıkmam için baskı yapıyorlar. İşsizlik sigortasından yararlanmak istiyorum ama bunun için imza atmayacağını belirtiyorlar. Ne yapmam gerekiyor Hakkımı arayamıyorum.

  1. Merhaba. Yapabileceğiniz tek şey sabretmektir. Ya da somut bir gerekeçeyle haklı fesih yapmanız gerekir.

 25. kurumsal bir markette çalışıyorum hiç bir neden yokken işten çıkartılmak istiyorum ve tazminat verilmedigi için işsizlik maaşıda alamazsın denildi tazminat almadan işssizlik maaşı alabilirmiyim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.