İşsizlik ödeneği alma şartları

İşsizlik maaşı

Bu yazıyı okuyan birçok işçinin, laf kalabalığından çok bilgiye ihtiyacı olduğunun farkındayım. O nedenle aşağıda yer alan pdf formatındaki şemayı size sunuyorum.

Reklam

İşsizlik maaşı şeması olarak nitelendirebileceğimiz bu şemayı bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirerek inceleyebilirsiniz. Şimdi hep beraber işsizlik maaşı alma şartlarına bakalım.

Kimler işsizlik maaşı alabilir?

Aşağıdaki şartların tamamını bir arada taşıyan işçi, işsizlik maaşı alabilir:

 • İşten işveren tarafından ve kusuru yokken çıkarılmak ya da işten haklı bir nedenle ayrılmak (Sebepsiz yere işten ayrılan ya da istifa eden işçi alamaz)
 • İşten ayrıldığı tarihten önceki 120 günün tamamında sigortalı olmak
 • İşten ayrıldığı tarihten önceki son 3 yıldan en az 600 gün sigorta priminin bulunması

Başvuru süresi

Yukarıdaki şartları taşıyan bir işçinin, işten ayrıldığı tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a başvurması gerekir. 30 günü geçirirse, geçirdiği her gün, işsizlik maaşı alacağı günlerden düşülür. O nedenle 30 gün içinde başvurulması çok önemlidir.

İşsizlik maaşı şemasını indirmek için tıklayınız.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

36 Yorum

 1. Merhaba uzun yıllardır bir yakınımın şehir içi otobüsünde asgari ücretle sigortalı personel olarak çalışıyorum fakat son 2 aydır maaşımı alamıyorum(Maaşımı elden alıyordum almadığımı nasıl ispat edebilirim?),başka ödemeleri olduğunu bahane ederek idare etmemi istiyor ve ben bu iş yerinden ayrılıp sadece işsizlik maaşı almak istiyorum izlemem gereken hukuki yol nedir ?Teşekkürler.

 2. Merhaba, sorum şu şekilde olacak yardımcı olabilirseniz sevinirim. Önceki iş yerimden kendi isteğimle ayrıldım. Çıkışım cuma günü verildi ve pazartesi günü bu işime başladım. İşverenim performans sebebi ile iş akdimi feshediyor. İki işim Arasında iki günlük boşluk haftasonuna geldiği için işsizlik maaşı olabilir miyim?

  1. Hayır, alamazsınız. Önceki işyerinden kaynaklı olarak alabilirdiniz; ama orası da çıkışınızı istifa olarak bildirmişse, yine alamazsınız.

 3. toplam 604 gün sigortam var işten çıktım fakat 3 ay sonra başka bir işe başladım ordada 1 ay çalıştım sigortam yattı işten ayrıldım işsizlik maaşı alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Davut bey, son 120 gündür kesintisiz sigortanız olmadığı için işsizlik maaşı alamazsınız. Ama önceki işyerinden ayrılırken, işsizlik maaşı alma şartlarını taşıyor idiyseniz, en azından kalan aylar için almanız mümkündür.

 4. Merhaba sitenizi inceledim. Yorumları ve cevapları okudum. Ancak emekli olup da bir kurumda çalışan ve işten atılan biri ile ilgili bir bilgi görmedim. Ben yaklaşık üç yıla yakındır bir kurumda Gen. Sek. Vekili olarak çalışıyordum. Sokakta bulunan bir miktar paranın 5/6 ay zimmetimde kalmış olması (kurum yöneticilerine bilgi vermemiş olmak)oysa tüm personelin haberi var. Belediyenin iki hafta anonsu var. Çevre esnafların haberi var. Sırf kendilerine dememiş olmam bahane edilerek onur kırıcı bir tavırla iş aktim fesih edildi ve SGK’ya 29 koduyla bildirim yapılmış bana tebliğ edilmedi. Bu konuda tavsiyeniz nedir ve benim konumda olan işsizlik maaşı alabilirmi? Saygılarımla

  1. Merhaba. Çıkış kodunuz 29 olarak bildirildiği için işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Dava açmanız ve kıdem tazminatınızı hak etmeniz gerekir. Ancak bundan sonra, İşkur’dan geriye dönük işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

 5. merhaba hızlı trn şantiyesinde sabah 7 akşam 7, 4 pazar 3.5 yıldır çalışmaktayım.gwçwn bize ilk defa bordro diye 7 sayfa kağıt imzalattılar.hiç bordro görmemişim ne biliğim.sonrada onların puantaj olduğunu öğrendim.orda 8 saat çalışıyorum ve 4 pazar tatil yapıyorum yazdığını öğrendim .bu puantajı imzalamayan arkadaşları işten çıkardılar .ne yapmalıyım

  1. Cengiz bey, imzalarsanız elbette bu aleyhinize olur. Ama ileride mahkeme aşamasında tanık vb. delillerle aksini de ispat edebilirsiniz. Bunun kararını sizin vermeniz gerekir.

 6. Mustafa Bey merhaba
  15 yıldır bir firmada çalışıyorum. 4 yıl önce kalp krizi geçirdim. Bugüne kadar çalıştım. İş yerindeki is ortamı çok stresli olduğundan sağlık problemi yüzünden kendim ayrılmak istiyorum. İşsizlik parası alabilirmiyim.Teşekkürler

  1. Ünsal bey, bu işverenin sizin çıkışınızı hangi kod ile SGK’ya bildireceğine göre değişir. Bunu da peşin bilmemiz mümkün değildir.

 7. merhaba kolay gelsin mustafa bey ben çalıştığım iş yerinden benim çalıştığım makinanın ustası olan şahısla kavga ettim yanlız dediği işi yapmadığım için bana sinkaflı küfür edip ve kafa attı kamera var bende buna karşılık kendimi korumak adına buna vurdum ve bende kafa attım bu şahıs 20 yıldır orda çalışıyor ben yedi ay oldu bugün müdür bana gelerek istifanı yaz beni uğraştırma dedi ve bende ben çıkmıyorum siz çıkarıyosunuz yazmam dedim çünkü çocuğumun ilk okul günü ve ben iş bulana kadar kiramı elektiriği suyu kim bakacak bize dedim işsizliğe başvurabileceğimi söyledim ve ikimizede tutanak tuttular ve işten çıkarıyolar yarın kalan işlemleri yapacağımızı söylediler bu konuda neye dikkat etmem lazım onuda mecbur çıkarmak zorundamı yoksa sadece beni çıkarırsa bi hakkım varmı işsizlik maaşı almam için ne yapmam lazım nasıl bi çıkış yaparlar bilmiyorum kavgadan çıkana yok heralde ama bana ilk küfür edip kafa atan o yardımcı olun teşekkürler

  1. Merhaba. Önce şunu söylemeliyim; işveren çıkış kodunuzu SGK’ya bildireceği için, onun bildirdiği koda göre size işsizlik maaşı bağlanacak ya da bağlanmayacaktır. Ancak anlattığınıza göre, eğer siz işten çıkarılırsanız ve arkadaşınız çıkarılmazsa dava açarak haklarınızı talep edebilirsiniz. Bu konuda daha önce bir yazı yazmıştım. Şu yazıya göz atabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.