İşten ayrılan işçi hangi haklara sahiptir?

İşten ayrılan işçinin hakları neler?

Bu sorunun cevabının tek bir yazıyla verilemeyeceğini biliyorum. Ama bu soru o kadar çok soruluyor ki; en azından temel olarak işçinin hangi haklara sahip olduğuyla ilgili biraz bilgi vermek istedim. İşten ayrılan bir işçi hangi haklara sahiptir?

İşten ayrılan işçi

Aslında burada iki ihtimalli bir durum söz konusudur: İşçinin işten ayrılması ve işverenin onu işten çıkarması. Dolayısıyla işçinin işten ayrılmasından bahsederken, kendisinin mi işi bıraktığı yoksa işverenin mi onu çıkardığı önem araz eder. O halde yazıyı iki bölüme ayıralım ve hangi durumda işçinin hangi haklarının olduğuna bakalım.

İşten kendisi ayrılan işçinin hakları

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki; birazdan bahsedeceğim haklar ancak şartları varsa gündeme gelecek olan haklardır. Her bir hakka tıklayarak detaylı bilgiyi ayrıca edinebilirsiniz.

İşten çıkarılan işçinin hakları

Burada belirteceğim haklar da, tıpkı yukarıdakiler gibi, ancak ve ancak diğer şartların varlığı halinde talep edilebilen haklardır. Bunlar hakkında detaylı bilgiyi de yine tıklayarak alabilirsiniz.

Haklarınızı yitirmeyin!

işten ayrılan işçi hakları

Önemli bir husustan da kısaca bahsetmek isterim. İşçi bazen haklı olabilirken bazen de haksız olabilir. İşçinin ya da işverenin her seferinde haklı olmasını beklemek zaten mantıklı değildir. Ancak bazen işçi haklı iken haksız duruma düşebilmektedir. Bunun temel nedeni ise, yapılması gereken bazı temel şeylerin işçi tarafından yapılmamış olmasıdır.

Şunu önemle hatırlatmak istiyorum. İşten ister ayrılmış olun ve ister çıkarılmış olun, işverenle ileride sorun yaşayabileceğinizi düşünüyorsanız mutlaka tedbirinizi alın. Bu tedbir, ihtarnamedir. Neden işten ayrıldığınızı ya da çıkarıldığınızı ayrıntısıyla açıkladığınız ve alacaklarınızı belirterek talep ettiğiniz bir ihtarnameyi, mümkünse noter aracılığıyla, işverene gönderin. Böylece işinizi saplama almış olursunuz.

SONUÇ

Yukarıda belirttiğim haklar, işçinin her seferinde hak ettiği haklar değildir. Örneğin işe iade davası açma hakkı için işçinin o işyerinde en az 6 aylık kıdeminin olması gerekir. Ya da yıllık izin ücreti hakkı için, kullanılmamış yıllık iznin varlığı gerekir.

Ama işten çıkmışsanız ve hangi haklarınızın olduğunu merak ediyorsanız yukarıdaki hakları inceleyebilir ve hangilerine sahip olduğunuzu araştırarak öğrenebilirsiniz.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

  1. 8 aydır bir firmada çalışyorum iş yerine gece çalışmalrı ve hafta sonu çalışmaları için mesai parası vermeleri gerektigini bildirdim.onlarda mesai parası verilmedigini söylüyor.bazı gunlerın saaat yazılı olarak belgelerıde var elımde işten ayrılsam işsizlik maası ve tazminat alabilirmiyim

    1. Eğer fazla mesai yaptığınız halde ücretleri ödenmiyorsa, bu elbette bir haklı fesih sebebidir. İhtarname çekerek işten ayrılmalısınız. Tazminatınız ödenmezse dava açmanız gerekir. İşveren sizin çıkış kodunuzu farklı bildirirse işsizlik maaşı bağlanmaz. Ancak bu durumda bile, davayı kazandığınızda mahkeme kararını işkura götürerek geriye dönük işsizlik maaşlarınızı alabilirsiniz.

  2. Maasim. d üzensiz yattığı için iş yerime ihtar cektim 17.01 2016 da iş yerimde bana ise gitmedim diye tutanak tuttu tazmin 3 gun ise gelmedi diye tazminatsiz çıkış verdiler iskur a issizlik maasi icin basvurdugumda tazminatsiz cikis verildiği icin hak kazanamadim bu durumda avukata versem nasil bir sonuc alarim

    1. Maaşınızın düzensiz yattığını ispat edebilirseniz kazanabilirsiniz. Davayı kazanırsanız da, kararı İşkura götürerek geriye dönük işsizlik maaşlarınızı da alabilirsiniz.

  3. İyi günler bn evlilikten dolayı iş yerimden ayrılıyorum ve ben dilekcemi elimle yazdm verdm bunda bir sıkıntı olur mu

    1. Aslı hanım bir evrak kayıt numarası almanız faydanıza olurdu. Yine de sorunun cevabı, sizin işverenle aranızdaki güvene göre değişecektir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.