İşten ayrıldıktan sonra gelir testi yaptırmak zorunlu mu?

İşten ayrılınca gelir testi yaptırmak gerekir mi?

Gelir testi son yıllarda sıkça gündeme geldi ve oldukça da kafa karıştırdı. Testin yapılması, sonuçları ve çıkan primler birçok kişi tarafından anlaşılamadı. Üstelik ödenmeyen genel sağlık sigortası primleri de arttı. Ama 2017 yılı Nisan ayından bu yana, işlerin yoluna girdiğini söyleyebiliriz. İşten ayrılan bir işçi, genel sağlık sigortası (GSS) kapsamına girdiğinde gelir testi yaptırmak zorundaydı. Artık bu zorunluluk kalktı. Peki ama nasıl?

Gelir testi

Bir hane halkında, kişi başına düşen geliri tespit etmek için yapılan bu test, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından gerçekleştirilmektedir. Testin sonucuna göre de; kişi ya hiç prim ödemeden genel sağlık sigortalı sayılmakta ya da aylık sabit bir tutar ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

İşten ayrıldıktan sonra GSS ne zaman başlar?

Bunun için öncelikle, işten ayrıldıktan sonra sağlık yardımından ne kadar yararlanılabileceğini bilmek gerekir. Kural olarak; sigortanın bittiği tarihten itibaren geriye dönük son 1 yılda 89 gün ve altında sigorta primi bulunan kişi 10 gün ve en az 90 gün ve üzerinde primi varsa; bu defa bu kişi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler 10+90 yani 100 gün boyunca sağlıktan faydalanabilmektedir.

İşte GSS kapsamına alınma, bu sürelerin geçmesiyle başlar. Dolayısıyla; işten ayrılmadan önceki son 1 yılda geriye dönük sigorta gün sayısı 89 ve altında olanlar 10 gün sonra GSS’li kabul eidlir. Son bir yıldaki sigorta sayısı 90 ve üzerinde olanlar ise 100 gün sonra GSS’li olur.

İşten ayrıldım, gelir testi yaptırmalı mıyım?

işten çıkınca gelir testi

Bu sorunun cevabı ise hem evet hem de hayırdır. Yeni sisteme göre; artık işten ayrılan işçinin gelir testine girme zorunluluğu yoktur. Bu işçiye, GSS’li olduktan sonra otomatik olarak her ay 2018 yılı için 60,89 TL GSS primi tahakkuk ettirilir. Bu rakamı makul bulan biri, gelir testine girmeyebilir ve aylık 60,89 TL primini ödedikten sonra, sağlıktan yararlanmaya devam edebilir.

SONUÇ

İşten ayrılan işçinin gelir testine girmesi zorunlu değildir. Bu teste girmeyen işçiye, genel sağlık sigortası kapsamına girmesinden itibaren her ay, brüt asgari ücretin %3’ü kadar GSS primi tahakkuk ettirilir. Bu rakamı ödeyebileceğini düşünen kişi gelir testine girmez ve sağlıktan yararlanmaya devam edebilir.

Ama gelir testine başvurmak zorunlu olmasa da, isteyen yine de başvurabilir. Kişinin içinde bulunduğu hane halkında kişi başına düşen gelir brüt asgari ücretin 1/3’ünden az ise (2018 yılı için 676,50 TL) ve gelir testinde bu durum tespit edilirse, kişi hiç prim ödemeden de sağlıktan yararlanabilir.

O halde şöyle söyleyebiliriz; işten ayrıldıktan sonra gelir testine başvurmak zorunlu değildir, ancak aylık 60,89 TL ödeyecek durumda olmayan birisi isterse gelir testine girebilir ve bu primi ödemekten kurtulabilir.

Gelir testinin nasıl yapıldığını ve neye göre sonuca varıldığını öğrenmek için, daha önce yazdığımız makaleye göz atabilirsiniz.

Gelir testinin hangi hallerde zorunlu olduğunu merak ediyorsanız, gelir testi zorunluluğunun kalkıp kalkmadığını anlattığımız yazıya bakabilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.