İşten çıkan işçi rapor parası alabilir mi?

İşten ayrıldıktan sonra rapor parası alınabilir mi?

İşçinin işten çıkarılmasının yada ayrılmasının birçok sonucu vardır. Bunlardan biri de sigortalılığın sona ermesidir. Sigortanın en önemli fonksiyonlarından birisi ise çalışanlara sağlık güvencesi sağlamasıdır. O halde, işten ayrılan ve sigortası sona eren bir kimse hasta olur ve sağlık raporu alırsa rapor parası alabilir mi?

İşten ayrıldıktan sonra sağlık güvencesi

Bu hususta daha önce bir yazı yazmıştım. Kısaca söylemem gerekirse; sigortalılık bittikten sonra da sağlık güvencesinden bir süre daha faydalanmak mümkündür. Bu süre duruma göre 10 ya da 100 gün olabilmektedir.

İşten ayrılan işçinin, işten ayrıldığı tarihten önceki son 1 yıl içinde 89 gün ve altında primi varsa; bu işçi 10 gün daha sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilir.

Eğer işçinin, işten ayrıldığı günden önceki son 1 yıl içinde 90 gün ve üstünde primi varsa; bu işçi sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak 100 gün daha faydalanabilecektir.

SGK çıkış kodu 1 ve 2 olan işçinin hakları

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Rapor parası nedir?

Rapor parası ise, hastalanan ve istirahat etmek zorunda kalan işçiye SGK tarafından ödenen bir paradır. Geçici iş göremezlik ödeneği olarak da bilinen rapor parası alabilmek için;

 • Sağlık kuruluşundan alınmış bir sağlık raporu olmalıdır
 • Raporun alındığı tarihten geriye doğru son 1 yıl içinde en az 90 gün prim bulunmalıdır

Yukarıdaki şartları taşıyan ve hastalandığı için rapor alan kişiye rapor parası, sağlık raporunun 3. gününden itibaren ödenmektedir.

İşten ayrılan kişinin hastalanması ve rapor parası alması

işten ayrıldıktan sonra rapor parası

Bu durumda ne olacaktır? Kişi işten ayrıldığı için artık sigortalı değildir; ama sağlık yardımından faydalanmaktadır. Sağlık yardımından faydalandığı için doktora giden ve rapor alarak istirahat edecek olan bu kişiye rapor parası ödenecek midir?

Bu konuda kanun koyucu 10 günlük süreyi esas almıştır. Hastalık ve analık sigortaları  bakımından sigortalılık, işten ayrılmış olunan tarihten itibaren 10 gün daha devam ediyor kabul edilmektedir. Böylece, işten ayrılmış olunsa dahi, 10 gün içinde alınan raporlar için geçici iş göremezlik ödeneği ödenmektedir.

SONUÇ

İşçi işten ayrılsa bile, hastalık ve analık bakımından sigortalılığı; işten ayrıldığı tarihi takip eden 10. günden itibaren sona ermiş sayılmaktadır.

Bu nedenle; işten ayrılan işçi 10 gün içinde hastalanır ve sağlık raporu alırsa, bu işçiye rapor parası ödenmektedir. Hatta şu kadarını söylemeliyim ki; bu işçiye ödenecek rapor parası 10 gün ile de sınırlı değildir.

Örneğin işçi 10 gün içinde rapor alsa; ancak aldığı rapor 30 günlük olsa, bu işçiye 30 günlük rapor parası ödenecektir. Önemli olan, ilk 10 gün içinde rapor alınmış olmasıdır.

Not: İşçi raporluyken işten ayrılırsa, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 40ıncı maddesine göre; sigortalılık sona erdikten sonra en çok 10uncu güne kadar rapor parası ödenecektir. Örneğin 16 haftalık gebelik iznine ayrılan bir işçi henüz ikinci haftasındayken işten çıkarılırsa, SGK bu işçiye 2 haftalık rapor parası dışında 10 günlük rapor parası daha ödeyecektir.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

20 Yorum

 1. 2016 nın 10 cu ayının 31 birinde calışmakta oldugum expo antalya fuarında iş kazası gecirdim.o gün tarihi ile 31.10 2016 da işten çıkarıldım .31.10.2016 raporluydum devamında 01.11.2016 dan 01.12.2016 arası bir aylık rapor paramı da aldım .Ama şimdi 09.04.2018 de iş kazası ödenegi olan bir aylık ssk nın ödemiş oldugu parayı icra yoluyla ssk benden talep ediyo.7 gün içinde itiraz hakkı vermiş ama ne yapmam lazım saygılar

 2. Merhaba.18.06.2018 ve 01.08.2018 tarihleri arasında 45 günlük raporluyum.işyerim rapor başlama tarihinden 2 gün sonra yani 20.06.2018 tarihinde beni işten çıkarmış.bu durumda 45 günlük rapor paramın tamamını mı yoksa iş çıkışı tarihinden sonraki 10 günlük paramımı alabileceğim.yardımlarınızı rica ederim.

  1. Ali bey bu durumda, işten çıkarıldığınız tarihten itibaren 10 gün daha alabilirsiniz.

 3. 31.08.2018 işten cikarildigim tarih 07.09.2018 ameliyat oldum 1 ay rapor aldım peki ben rapor parası alabiliyormuyum

 4. 10 temmuzda bir işe girdim.bena 29vagustosta fesih ihbarnamesi imzalattılar.sona ben hastalandım. Doktora gittim raporlarını gönderdim enson ißyerine haber vermeden hastaneye gittiğimde beni 29.maddeyle işten atmışlar. Devlet hastanesi ogun rapora gerek yok sistemden görülüyor dedi onun üzerine rapor almadım. Ben şimdi nasıl bir yol izlemeliyim.teşekkürler.

 5. İyi günler kolay gelsin benim sorum işten ayrıldıktan 1 gün sonra ameliyat oldum doktor 45 rapor verdi bu durumda rapor parası alabilirmiyim

  1. Merhaba. İşten ayrıldığınız günden itibaren 10. güne kadar ödenecektir. Sonrası ise ödenmez.

 6. 20 gündür raporluyum ve rapor bitiminde işe başladığım gün işten ayrıldım rapor paramı alabilirmiyim

 7. İşten ayrılaĺı 60 gün oldu halen sigortalı gözüküyom sgk dahilinde tedavi oldum rapor aldım parasını nasıl alabilirim.

  1. Merhaba. Sizin bir şey yapmanıza gerek yok, rapor parası zaten otomatik olarak ödenmektedir. E-devletten takip etmeniz yeterli olur.

 8. Merhaba 28/12/2018 tarihinde işten çıkarıldım 1 aylık istirahat alma durumum var parasını alabilir miyim acaba teşekkürler

  1. Merhaba. İşten çıkarıldığınız tarihten itibaren 10 güne kadar daha olan kısım için rapor parası ödenir ve sonrası ödenmez.

 9. 6 aydır çalıştığım işten çıkarıldım 20 gun sonrda amelyat olmak zorunda kaldım rapor verdiler sskdan para alabilirmiyim.

 10. Merhaba. Ben 26aralıkta ameliyat oldum çalışma sürem 30 aralığa kadardı 7 sine kadar yattım 8 inden 21 şubata kadar 45 günde raporluyum rapor parası alabilirmiyim. Mevsimlik işçi olarak çalışıyorum. Şimdiden teşekkürler.

 11. merhaba 23 haftalık hamileyim nisan ayı dolmadan da evlilik tazminatı hakkım var 32.haftaya mart 11de giricem girmeden 10 gün içerisinde işten ayrılsam daha sonra rapor alsam doğum paramı alabilirmiyim?

  1. Merhaba. İşten ayrıldığınız tarihten itibaren en çok 10 gün için daha rapor paranız ödenir ve sonrası ise ödenmez Gamze hanım.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.