İşten çıkarılan işçi ne yapmalı?

İşten çıkarılan işçinin yapması gerekenler

4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçinin iş sözleşmesi üç halde sona erebilir: İşçinin kendi isteğiyle işten ayrılması, işçinin vefatı ve işverenin işçiyi işten çıkarması. Bunlardan üçüncüsü yani işçinin işten çıkarılması genelde işçi için zorlu bir sürecin başlangıcıdır.

Reklam

Bu süreci zorlu yapan ise işten çıkarılan işçiyle onu işten çıkaran işvereni arasındaki anlaşmazlık olacaktır. İşveren işçiyi iki temel nedenle işten çıkarır. Birincisinde işverenin hiçbir nedeni yoktur ve işçiyi sebep göstermeksizin işten çıkarmıştır. İkincisinde ise haklı bir nedeni olduğunu düşünüyordur. Ama işçi hangi nedenle işten çıkarılmış olursa olsun, bu durumda yapması gereken bazı önemli işler vardır. Bunları sizin için bir rehber niteliğinde olması amacıyla adım adım yazdım.

ADIM 1- İhtarname çekmeyi unutmayın!

İşten çıkarıldınız. Ama işveren sizin kendi isteğinizle işten ayrıldığınızı iddia edebilir. Hatta belki elinde sizin bu yönde imzanız olan bir evrak bile vardır. Bu durumun bir takım sonuçları olacaktır. Her şeyden önce işten ayrılanın siz olduğunuz işveren tarafından kanıtlanırsa ihbar tazminatı alamayacağınız gibi işverene bunu ödemek zorunda da kalabilirsiniz.

O halde işten çıkarılır çıkarılmaz ilk işiniz noterden bir ihtarname çekmek olmalı. Bu ihtarnamede özetle; işten çıkarıldığınızı, bunun sizin kusurunuzla olmadığını ifade etmeniz ve ödenmemiş haklarınızı talep etmeniz gerekir. İhtarnamenin noterden çekilmesinin zorunlu olup olmadığı ile ilgili şu yazıma bakabilirsiniz.

ADIM 2- Toplayabildiğiniz kadar evrak toplayın

İş Mahkemelerinde tanık dinleme ve tanık ifadelerine göre karar verme durumu oldukça yaygın olmasına rağmen unutmayın ki evrak, belge yani yazılı delil her zaman önceliklidir. O nedenle lehinize olabilecek her türlü yazılı evrakı işyerinizden temin etmeye çalışın. Ücret bordroları, puantaj cetvelleri, mesai çizelgeleri, tutanaklar vb. evraklar önemlidir.

ADIM 3- Tanıklarınızı hazırlayın

İş Mahkemelerinde tanık dinletilmesi önemli bir usuldür. O nedenle sizi destekleyecek, maruz kaldığınız haksızlıklar varsa bunlara şahit olmuş, hâlen çalışan ya da işten ayrılmış kişilerle görüşerek tanıklarınızı bulun.

ADIM 4- İşyerinde çalışan işçi sayısını ve işyerindeki kıdeminizi öğrenin

Bu neden önemli? Çünkü işe iade davasını açabilmeniz için ilk şart işyerinizde çalışan işçi sayısının en az 30 kişi olmasıdır. İkinci şart ise sizin o işyerinde en az 6 aydır çalışıyor olmanızdır.

ADIM 5- İşe iade davasını mutlaka açın

Bir avukatla görüşmenizde fayda olduğunu unutmayın ve işe iade davasını hafife almayın. Bu davayı açtığınızda işvereniniz sizi işten çıkarmasının geçerli bir sebebini mahkemeye sunmak zorundadır. Sebep sunmaz ya da sebebi mahkemece geçerli bulunmazsa işe iadenize karar verilir. Bu durumda işveren sizi işe başlatmazsa 8 aya kadar ve çalışamadığınız süreler için 4 aya kadar olmak üzere toplamda 12 aya kadar ücretiniz tutarında tazminata hak kazanabilirsiniz.

ADIM 6- İşe iade davasından sonra ödenmemiş tüm alacaklarınız talep etmeyi unutmayın!

İşe iade davasını kazanır ve işe başlatılmazsanız; yeni bir dava daha açarak kıdem tazminatınızı, ihbar tazminatınız talep etmeyi unutmayınız. Bunların dışında ödenmemiş genel tatil / bayram ücreti, fazla çalışma ücreti, hafta tatili ücreti, yıllık izin ücreti vb. olduğunu düşünüyorsanız bunları da dava dilekçesinde talep edin.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

105 Yorum

 1. Merhaba ben markette işe başladım 25.09.2017 tarihinde benim söylememe rağmen sigortamı 12.10.2017 tarihinde başlattılar.Burda çalışmamı kanıtlayacak iş sözleşmesinin nüshası ile maaş kartındaki evrakta bankaya başvuruş tarihi yazıyor.Ayriyeten 18.12.2017 tarihinde mesai paralarımı istediğimde beni direk işten çıkardılar,19.12.2017 tarihinde işe gelme diye beyanda bulundu müdür bey, iş bulmam için bana süre verilmedi,bende ardından sgk’ya 20.12.2017 tarihinde dilekçe verdim dilekçemde sigortamı eksik yatırdıklarına dahil ve mesai paralarını istediğimden 19.12.2017 tarihinde işime son verildi diye yazdım.İş verende bana 19.12.2017 ve 03.01.2018 tarihinde işe gelmedi diye noterden ihbarname göndertmiş bende.Arabulucuk daire başkanlığına başvurdum.17.01.2018 tarihinde işvereni ve beni bir araya getirecekler, mesai ücreti ve ihbar tazminatını talep edicem.Ve şuan sigortamda 15 gün gelmedi gözüküyor.Sizce ne olur?

  1. Merhaba. Açıkçası ne olacağını bilmemiz mümkün olmaz. Ama büyük ihtimalle anlaşamayabilirsiniz. Bu durumda da son sözü mahkeme söyleyecektir.

 2. Merhaba. Şuan 3 senedir çalıştığım ilaç fabrikasından 3 aydır maaş alamıyorum. ve fabrikanın küçülmeye gideceğini söylediler ve 1 hafta içinde benimle beraber 50 – 60 kişiyi işten çıkartılacağı söylendi.. ve 2 ay önce yanımda çalışan arkadaşım ihtar çekerek 3.500 TL gibi ekstradan bi para almaya hak kazandı. şimdi benim sorum şöyle hocam.. Ben işten cıkarıldıgım zaman bu 3.500 tl lik mevlayı almaya hak kazanabiliyormuyum. yoksa elimi onlardan önce çabuk tutup ihtarmı çekmeliyim. şimdiden teşekkür ederim. iyi günler

 3. selam.
  Ben haksız yere işten çıkartıldım ve işe iade davası açtım dava sürecim devam etmekte, asıl sorum şu emekliliğime 4 yılım kala tamda işe ihtiyacım varken çıkarıldım kariyerim altüst oldu manevi yada farklı bir dava açabilir miyim.

 4. Merhaba,7 buçuk aydır bir firmada sekreter olarak calısıyorum.son 2 3 aydır,şirkette çalışan üst birimdeki kişiden sözlü tacize ugruyorum,ben basından beri görevimi yapıyorum engel olunuyo,kötüleniyorum,ve bana işim olmayan seyler yaptırılıyor,emir veriliyor.genel müdüre sikayet edilmek zorunda kalıyorm.yani kısaaca bu kişi benm işten cıkmam için ugrasıyor.mobbbing uyguluyor.en son yetkisi olmamasına ragmen seni işten cıkaracagım seklınde itamda bulundu,benim performansımı düşürüyor.ne yapmam gerekir?çıkarılmayımı bekleyeyim?haklarım var varsa ne sekılde talep edecegim.yardm ltf.

  1. Esma hanım, açıkçası işten ayrılana kadar yapabileceğiniz bir şey yok. Ama çıkarılırsanız, bu durumda açacağınız davada talep edebileceğiniz birçok hakkınız olacaktır.

 5. 1 yıldır çalıştığım iş yerinden memnun kalmama sebebi ile işten çıkarıldım. Sigortamı asgari ücretten ödeyim maaşımın asgari koşmak banka kalanı elden veriliyordu. Kıdem ve ihtar tazminatı alabilmem için ne yapmalıyım

  1. Erdi bey, arabulucuya başvurabilirsiniz. Ya da doğrudan iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.