İşten çıkarılan işçi ne yapmalı?

İşten çıkarılan işçinin yapması gerekenler

4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçinin iş sözleşmesi üç halde sona erebilir: İşçinin kendi isteğiyle işten ayrılması, işçinin vefatı ve işverenin işçiyi işten çıkarması. Bunlardan üçüncüsü yani işçinin işten çıkarılması genelde işçi için zorlu bir sürecin başlangıcıdır.

Bu süreci zorlu yapan ise işten çıkarılan işçiyle onu işten çıkaran işvereni arasındaki anlaşmazlık olacaktır. İşveren işçiyi iki temel nedenle işten çıkarır. Birincisinde işverenin hiçbir nedeni yoktur ve işçiyi sebep göstermeksizin işten çıkarmıştır. İkincisinde ise haklı bir nedeni olduğunu düşünüyordur. Ama işçi hangi nedenle işten çıkarılmış olursa olsun, bu durumda yapması gereken bazı önemli işler vardır. Bunları sizin için bir rehber niteliğinde olması amacıyla adım adım yazdım.

ADIM 1- İhtarname çekmeyi unutmayın!

İşten çıkarıldınız. Ama işveren sizin kendi isteğinizle işten ayrıldığınızı iddia edebilir. Hatta belki elinde sizin bu yönde imzanız olan bir evrak bile vardır. Bu durumun bir takım sonuçları olacaktır. Her şeyden önce işten ayrılanın siz olduğunuz işveren tarafından kanıtlanırsa ihbar tazminatı alamayacağınız gibi işverene bunu ödemek zorunda da kalabilirsiniz.

O halde işten çıkarılır çıkarılmaz ilk işiniz noterden bir ihtarname çekmek olmalı. Bu ihtarnamede özetle; işten çıkarıldığınızı, bunun sizin kusurunuzla olmadığını ifade etmeniz ve ödenmemiş haklarınızı talep etmeniz gerekir. İhtarnamenin noterden çekilmesinin zorunlu olup olmadığı ile ilgili şu yazıma bakabilirsiniz.

ADIM 2- Toplayabildiğiniz kadar evrak toplayın

İş Mahkemelerinde tanık dinleme ve tanık ifadelerine göre karar verme durumu oldukça yaygın olmasına rağmen unutmayın ki evrak, belge yani yazılı delil her zaman önceliklidir. O nedenle lehinize olabilecek her türlü yazılı evrakı işyerinizden temin etmeye çalışın. Ücret bordroları, puantaj cetvelleri, mesai çizelgeleri, tutanaklar vb. evraklar önemlidir.

ADIM 3- Tanıklarınızı hazırlayın

İş Mahkemelerinde tanık dinletilmesi önemli bir usuldür. O nedenle sizi destekleyecek, maruz kaldığınız haksızlıklar varsa bunlara şahit olmuş, hâlen çalışan ya da işten ayrılmış kişilerle görüşerek tanıklarınızı bulun.

ADIM 4- İşyerinde çalışan işçi sayısını ve işyerindeki kıdeminizi öğrenin

Bu neden önemli? Çünkü işe iade davasını açabilmeniz için ilk şart işyerinizde çalışan işçi sayısının en az 30 kişi olmasıdır. İkinci şart ise sizin o işyerinde en az 6 aydır çalışıyor olmanızdır.

ADIM 5- İşe iade davasını mutlaka açın

Bir avukatla görüşmenizde fayda olduğunu unutmayın ve işe iade davasını hafife almayın. Bu davayı açtığınızda işvereniniz sizi işten çıkarmasının geçerli bir sebebini mahkemeye sunmak zorundadır. Sebep sunmaz ya da sebebi mahkemece geçerli bulunmazsa işe iadenize karar verilir. Bu durumda işveren sizi işe başlatmazsa 8 aya kadar ve çalışamadığınız süreler için 4 aya kadar olmak üzere toplamda 12 aya kadar ücretiniz tutarında tazminata hak kazanabilirsiniz.

ADIM 6- İşe iade davası ile birlikte ödenmemiş tüm alacaklarınız talep etmeyi unutmayın!

İşten haksız yere çıkarıldığınızı düşünüyorsanız kıdem tazminatınızı, ihbar tazminatınız talep etmeyi unutmayınız. Bunların dışında ödenmemiş genel tatil / bayram ücreti, fazla çalışma ücreti, hafta tatili ücreti, yıllık izin ücreti vb. olduğunu düşünüyorsanız bunları da dava dilekçesinde talep edin.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

61 Yorum

 1. merhaba mustafa bey: ablam bir iş yerinde 6.5yıla yakındır çalışıyor. kendisinin yıllık izninin çoğu kullandırılmamış. iş yerinde çalıştığı bölüm kapandığı için başka bölüme yine aynı iş yerinde vermek istediler. kıdemi yüksek olanları almak istememiş o bölümün sorumluları. tam bu sırada bir arkadaşı ablama iftira atmış ve kendisinin tehdit edildiğini belirtmiştir. elinde hiç bir kanıt yok sadece iki tane şahit bulmuş iş yerinden. ablama ve onun bir arkadaşına ikisine birden atılmış bu iftira. daha sonrasında da işyerindeki ablamla ilgilenen yönetici ablamı arayarak onu işten attıklarını söylemiş ve de şeriatın kestiği parmak acımaz demiştir. ablam sa bu sırada hasta olduğu için raporlu durumda idi. rapor bittiği takdirde onu işten atacaklar mış. kendisinden durumla ilgili savunma istemişler savunma yazmış böyle bir şşey olmadığına dair ve konunun 6 ay önce olan bir konuya dair olduğunu. ayrıca ablam bu durum bildirildikten sonra 10 gün rapor almıştı. bu tarih içerisinde atamazlar. fakat gittiği tarihte atarlarsa ve sure de 6 iş gününü geçtiği için sizce işten atıldığında dava etse ne olur. ya da iş yerine gidince ne yapsın lütfen cevap verirseniz sevinirim

  1. Merhaba. 6 iş günü içinde fesih işlemi gerçekleştirilmesi gerekse de, bu süre yönetimin olaydan haberdar olmasıyla başlar. Ama bunun dışında da, hangi gerekçeyle çıkarılırsa çıkarılsın, ablanız hakkını aramalıdır. Davada çıkış gerekçesini ortaya koyması gereken işveren olacaktır.

 2. Selamünaleyküm, Günaydın ben 26 nisan günü işe başladım iş veren buğün itibariyle haberim olmadan çıkışımı vermiş bir sebep olmadan şimdi ben yasal haklarımı alabilirmiyim,

  1. Aleyküm selam. Hasan bey, işverenin bir haklı gerekçesi yoksa, size ihbar süresi kullandırması gerekirdi. O halde, ihbar tazminatı alma hakkınız olabilir. Ayrıca ödenmemiş ücret vb. haklarınızın da ödenmesi gerekir.

 3. iyi günler mustafa bey.eşim devlet hastanesinde yaklaşık 15 yıldır veri giriş elemanı olarak çalışıyor.Adana şehir hastanesi yapılma sebebiyle eşimin çalıştığı hastanede çalışan bütün taşeron işçiler bu hastanede çalıştırılmak isteniyor.Amaç hiç kimse işsiz kalmasın,mağdur edilmesin düşüncesi olsa da malesef bazı kirli eller devreye girip mağduriyetler yaşanmasına sebep oluyor.Bunlara bir örnek verecek olursak eşim gibi veri giriş elemanı olarak çalışan bir çok arkadaşı hasta yönlendirme veya taşıma işi verilerek mağdur ediliyorlar.Ayrıca bütün haklarımı aldım ve feraget ediyorum,hatta gelecekte dahi olsa bana bu hak ilerde verilsede ben bu haktan peşinen feragat ediyorum manasına gelen birçok kimsenin manasını bilemediği gayrikabili rucü olarak ibra ettim diye beenden sözleşmeye imza atmamı istiyorlar. Bununla da yetinmeyip normalde sabah 7.30 akşam 4.30 ve bunca yıldır vardiyasız çalışmış olan bu insanlara vardiyalı çalışacaksınız diyerek, ayrıca sendikalı olarak aldıkları maaşları düşürerek,15 yıl çalışmış olan ve 21 gün yıllık izin hakkı olan bu insanların yıllık izinleri başta olmak üzere bir çok özlük hakları sıfırdan başlanacak diye yüklenici firmayla anlaşmış.Kısacası özetlemeye çalıştığım ve daha birçok mağduriyetler,zor çalışma şartalrıyla birlikte veri giriş elemanı iken suçsuz ve sebepsiz bir şekilde başka bir göreve geçirilmeyi kabul etmedik.Bu durumda bize sunulan hasta yönlendirme veya diğer işi kabul ediyorsanız evet diye sözleşme imzalayın etmiyorsanız ise hayır etmiyorum diye imza istiyorlar.sözleşme olmasada bize verilen görevi kabul etmiyoruz diye imza atmadan şifayen söylememiz bize sıkıntı yaşatır mı? ya da bu durumda sırasıyla yapacaklarımız konusunda yardımlarınızı rica ederim.Saygılarımla TEŞEKÜRLER…

  1. Merhaba. Sizi gayet iyi anlıyorum. Ama gerçekçi olmak gerekirse, ne yapabilirsiniz? Teklifi kabul etmeyerek haklı fesih yapabilir ve haklarınız için dava açabilirsiniz. Ancak bu durumda bile, asıl işveren değişiyorsa ya da taşeron firmanız değişiyorsa ya da taşeron firmanın eleman ihtiyacı eskisine göre farklılıklar gösteriyorsa, sıkıntı yaşayabilirsiniz.
   İmzaladığınız evraklar, evet ileride sizi sıkıntıya sokabilir; ama bunu çok da dert etmenize gerek yok. Çünkü, bu tip ön kabul içeren evraklara artık hukuken değer verilmiyor.
   Peki ne yapmalısınız? İlla ki işten ayrılacaksanız da, bunu bir ihtarname çekerek ya da onlar sizi çıkardığında derhal bir ihtarname ile cevap vererek yapmalısınız. Böylece işten çıkışınızı/çıkarılışınızı kayıt altına almış olursunuz.

 4. Selam murat bey ben 27 yasinda inssaat sektorunde meslek sahibi isciyim bana bi yardimci olurmusunuz ben bir yillik sozlesme ile 2500 dolar maasla yurt disina ciktim ve sekiz aylikken isbitimi cikisi verdiler ve benim 15 qunluk ihbar parami tazminatimi odeyecekler benim amacim bi yillik sozlesmem var ve isin suresi 2 yil daha var haksiz yere nedensin cikis aldim sizce mahkemeye versem kalan bi yilima kadar aylik parami alabilirmiyim . Yardimci olursaniz sevinirim murat bey

  1. Merhaba. İş sözleşmeniz var mıydı? Varsa, imzalamış mıydınız ve elinizde bir sureti var mı? Sitemizdeki -bize sorun- kısmındaki iletişim formundan detaylı olarak yazarsanız, sizi yönlendirmeye çalışırım.

 5. Merhaba ben 24 yaşında yaklaşık 5 senedir inşaat sektöründe çalışıyorum işten çıkarılma durumunda alacağım bir hak var mı? Yalnız nerdeyse her ay sigorta da çıkış yapılıp tekrar giriş yapılıyor bu durumda haklarımi savunabilir miyim? Teşekkürler.

 6. Slm murat bey 4.5 yıldır hastanede çalışıyorum bayrama 2 gün kala bir tebligat aldım asılsız yalanlarla dolu ve bayram dönüşü ise gittiğimde benim işten cikarildigimi söylediler ve tazminat vermeyeceklerini söylediler daha önce işe girdigimin 1 yılı bana zorla hata yaptığım takdirde beni işten çıkartmayı talep Edip hiçbir haktan yararlanamayip diye imza attım ve ben ise dönmek için tebligat gönderdim ne yapmam gerekiyor

 7. merhabe murat bey ben 3 ay calıstıgım yerden habersizce ısten cıkarıldıgımı soyledıler ama ayın ortasında cıkarıldım.
  maaas 2500 alıyorum ve yemek parası gunuk 15 tl bana ısten cıkarken ıhberı fılan verecegız dedılar faat sadece 1300 tl yatırdılaar .şimdi ne yapmam gerekıyor normalde yatması gereken mıktar sızce ne kadar olmalı.

 8. Merhaba, ben 02.10.2012 yilindan itibaren bir otelde calisiyorum. 5 gun raporluydum ve sonrasinda 3 gun ise gelemedim cunku cocugumun bakicisi gelmedi, is yerine haber verdim ama izin vermediler. Bu durumda isten tazminatsiz cikarma haklari oluyor mu? Ben tazminatimi nasil alabilirim?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.