İşten çıkarken işçiye imzalatılan evraklar

İşten çıkarken imzalanan evraklar

İşten ayrılan bir işçi genelde son defa işyerine gittiğinde, bazı evraklara imza atar. Bunlardan bazısı rutin ayrılış belgeleri olsa da, bir kısmı işçinin alacaklarına ilişkin belirleyici evraklar olabilmektedir. Böyle bir durumda işçi, kendisine imzalatılmak istenen evrakları imzalamalı mıdır?

İşten ayrılınca yapılanlar

İşten ayrıldıktan sonraki gelişmeler iki yönde ilerleyebilmektedir. Bunlardan ilki, işçi ile işveren arasındaki iş sözleşmesinin tartışma/kızgınlık/kavga ve benzeri bir sebeple sona ermesinin ardından tarafların bir daha bir araya gelmediği bir süreçtir. Burada genelde ihtarname ya da mahkeme yoluyla aradaki anlaşmazlıklar çözümlenmeye çalışılmaktadır.

İkinci ise, işçinin işten ayrılmasının ardından tarafların bir araya gelebildiği ve karşılıklı evrakların imzalandığı bir süreçtir. İşte, işçinin önüne evrak koyulduğunda tereddüt yaşadığı ve imza atmakla atmamak arasında kaldığı an, burada karşımıza çıkmaktadır.

Hangi evraklar işçinin önüne koyulur?

Her şirketin farklı bir prosedürü olabilir. Bu nedenle net olarak bu evrakları saymamız mümkün olmaz. İşçinin çıkışına ilişkin belgeler, işçinin kullanımına verilen malzemelerin geri alınmasına ilişkin tutanaklar ya da tebliğ belgeleri bu kabildendir. Ancak burada kritik öneme sahip olan evrak ibranamedir.

İbraname çok önemli

işten ayrılırken imzalanan belge

İbranamenin neden bu kadar önemli olduğunu ve nasıl düzenlenmesi gerektiğini daha önce açıklamıştım. Burada tekrarına girmek istemiyorum. Ama şunu söylemem lazım ki; önüne ibraname koyulan bir işçinin, bu ibranamenin içeriğini iyi okumaları ve değerlendirmeleri gerekir.

İşçinin bütün alacaklarını aldığına dair genel ifadelerin yer aldığı ibranamelerden kaçınılmalıdır. Yukarıda belirttiğim yazıdan da görüleceği üzere, ibraname şartlarında işçiler lehine önemli yenilikler getirilmiş ve sadece beyanın yer aldığı ibranamelere değer verilmiyor olsa da; ileride muhtemel bir sorunla karşılaşmamak için içindekilerin doğru olmadığına inanılan bir ibranameye imza atılmamalıdır.

SONUÇ

İşveren tarafından, işten ayrılan işçiye imzalatılan her evrakın işçinin aleyhine olduğunu düşünmek doğru değildir. İşçinin imzalaması gereken önemsiz birçok evrak da olabilir. Önemli olan, imza atılan belgenin içeriğini incelemek ve içeriğinde sıkıntı olduğuna inanılan evrakları imzalamamaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

20 Yorum

 1. 19/12/2016 tarihinde patron yanına çağırdı bu sene iş yerindeki işsizlik sebebi ile işten çıkarılacağımı söyledi bende böyle bir konuşma olacağını tahmin ediyordum(işten çıkarma ihtimali)iş başı 1999 tarihinde 01/01/ 2010 yılında ev alırken içerideki tazminatımı aldım 13000 tl maaş 1300 tl …şimdi tazminatı yıllık 1maas’tan hesaplayacak ihbar tazminatı için yok öyle bişey dedi ne yapmam lazım, içeride 40 gün iznim olduğunu söyledi ve 10 gün izne çıkardı geri kalan 30güne bakarız dedi şimdi 10gün izinliyim 31/12/2016tarıhınde izin bitiyor 02/01/2017tarihinde gel çikışını verelim dedi neyapmam lazım nasıl bir yol takip etmem lazım bılmıyorum yardımcı olurmusunuz

  1. Hüseyin bey bence gidin ve size yapılan ödemeleri alın. Sonrası için geri kalanları ayrıca mahkeme kanalıyla alabilirsiniz.

 2. slm 08.03.2017 tarihinde işbaşı yaptığım iş yerinden 10.01.2018 yılında cıkarıldım yani 10 ay calıştım tazminat hakkım varmıdır varsa ne yapmam lazım

 3. Çalıştığım işyerinde temizlik sorumlusu olarak çalışırken üst işverenin isteği üzerine veri kayıt bölümüne geçtim 1/11/2013 te taşaron firma önce istifa etmeni istedi ben bunu red edince Kasım aralık ocak ve Şubat aylarını temizlik maaşı olarak yatırdı aslen ben bu aylarda veri kayıt olarak çalıştım0 2/05/2016 tarihinde emekli oldum bu aylar için dava acabilirmiyim

 4. merhaba ben kapicı olark calisyorum benini iştende cikartıyorlar ve ıhbar tazminatımı vermıyrlar ıkı ayı sure verdiler doldurdum paramı vermıyorlar alabırlır mıyım

  1. Merhaba. Size ihbar süresi kullandırdılarsa, ayrıca ihbar tazminatı ödemeleri gerekmez.

 5. 28/01/2017 tarihinde özel inşaat firmasında işçi olarak çalışmaya başladım 23/05/2018 tarihinde cikisimi verdiler daha işyerine gitmedim tazminat acsam alabilirmiyim

  1. Serkan bey elbette alabilirsiniz; ama neden çıkarıldığınıza göre yanıt da değişebilir.

 6. 2.5 calistigim is yerinden ayrildim 6 aylik maasim bayram izinlerim ve yillik izinlerim dahil hic bir odenek almadim
  Fakat kirginlik tatsizlik olmasin belki tekrar biyerlerde yolumuz kesisir diye samimiyetlerine inanarak birazda utanarak herseyin hazir diyerek onume koyulan evraklarin hepsini imzaladim .
  Parami isteyince onu bi kac gune halederiz dediler
  Bir ay oldu msj larima telefonlarima hic bi sekilde cvp verilmiyor suan orada calisanlar sahitlik yapariz dediler ama kime sorsam hic bi hak talep edemezsin imzalari atmissin diyorlar
  Ben nasil bi yol izleyim ne yapiyim yardimci olurmusunuz tesekkurler

  1. Merhaba, elbette attığınız imzalar işinizi güçleştirir. Ama kesinlikle alamayacağınız anlamına da gelmez. Mutlaka yasal yollara başvurarak şansınızı denemelisiniz. Banka hesabınıza yatan bir para da yoksa, daha rahat ispat edebilirsiniz.

 7. 1.5 yıldır çalışmış olduğum bir firmada muhasebeci olarak çalışıyorum 41 günlük mazeretsiz işe gitmedim şuan tekrar devam ediyorum bu benim kıdemimden mi kesilir

 8. 2012 de çalışmaya başladığım fabrikada 12 saat çalışma şartı ile 2016 yılına kadar çalıştım. sonra giriş çıkış yaptık. sadece tazminatı aldım. sonra ara vermeden hala aynı fabrikada çalışıyorum. 2016 dan itibaren 10 saat çalışıyorum. ve bunun üzerine 10 saatten sonra mesaide yapmaktayım. kanunda belirtilen haftalık ve yıllık çalışma ve fazla mesai saatlerini çok fazla aşmaktayım. giriş çıkış yapmakla 2016 öncesini hakkım olan her gün için 4 saati alabilirmiyim. bodrada usulsüzlük siz boyu kanunlara göre çalıştırıldığım yansıtılmış. ve bir de giriş çıkış yaptığım 2016 yılındaki imzalatırılan belgede tüm hakklarımı eksiksiz alďım okum imzaladım. bu imza benim hakları mı mahkeme yoluyla aramamda engelmidir? yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..

  1. Merhaba. Fazla mesai alacaklarında zamanaşımı 5 yıldır. Dolayısıyla geriye dönük son 5 yılın ücretlerini isteyebilirsiniz. Önemli olan bunu ispat edebilmenizdir.

 9. selamlar çsgb de hazıran 13 de işten çıkarıldım fakat 28 gun ıhbar bıldırılmedı ısyerınde fazla calısan olduğu için son personel olarak çıkışınıza karar verilmiştir diye evrağı imzalatıp çıkış yapıldı. bugün kıdem tazminatı yatırıldı fakat ihbarla ilgili bi ödeme yok. sgk işçi çıkış bildiriminde ihbar ödemesi olmadığı için zorunlu ödeme yapma ihtimalleri varmıdır?

  1. Harun bey hangi gerekçeyle ve İş Kanununun kaçıncı maddesine göre işten çıkarıldınız?

 10. 18/10/2012-02/07/2018 ise giris cikisim 5 yillik tazminat 16.143 tl tazminat aldim bankaya sgk eksik bildirim den dolayi tartistik 29. madden cikis gosterdiler..geriye dönük eksik maasdan bildirim ve issizlik maasi almam icin ne yapmaliyim.alacaklarimi aldim diye evrak imzaladim..bankadan tazminat dekontum var.saygilar..

  1. İbrahim bey bunun için arabulucu başvurusu yaparak yasal süreci başlatmanız ve gerekirse mahkeme kararıyla fark tazminatınızı vb. haklarınızı almanız gerekir. Bu şekilde kesinleşmiş kararı İşkur’a götürdüğünüzde, geriye dönük işsizlik maaşlarınız toplu olarak ödenir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.