İşten çıkarken işçiye imzalatılan evraklar

İşten çıkarken imzalanan evraklar

İşten ayrılan bir işçi genelde son defa işyerine gittiğinde, bazı evraklara imza atar. Bunlardan bazısı rutin ayrılış belgeleri olsa da, bir kısmı işçinin alacaklarına ilişkin belirleyici evraklar olabilmektedir. Böyle bir durumda işçi, kendisine imzalatılmak istenen evrakları imzalamalı mıdır?

Reklam

İşten ayrılınca yapılanlar

İşten ayrıldıktan sonraki gelişmeler iki yönde ilerleyebilmektedir. Bunlardan ilki, işçi ile işveren arasındaki iş sözleşmesinin tartışma/kızgınlık/kavga ve benzeri bir sebeple sona ermesinin ardından tarafların bir daha bir araya gelmediği bir süreçtir. Burada genelde ihtarname ya da mahkeme yoluyla aradaki anlaşmazlıklar çözümlenmeye çalışılmaktadır.

İkinci ise, işçinin işten ayrılmasının ardından tarafların bir araya gelebildiği ve karşılıklı evrakların imzalandığı bir süreçtir. İşte, işçinin önüne evrak koyulduğunda tereddüt yaşadığı ve imza atmakla atmamak arasında kaldığı an, burada karşımıza çıkmaktadır.

Hangi evraklar işçinin önüne koyulur?

Her şirketin farklı bir prosedürü olabilir. Bu nedenle net olarak bu evrakları saymamız mümkün olmaz. İşçinin çıkışına ilişkin belgeler, işçinin kullanımına verilen malzemelerin geri alınmasına ilişkin tutanaklar ya da tebliğ belgeleri bu kabildendir. Ancak burada kritik öneme sahip olan evrak ibranamedir.

İbraname çok önemli

işten ayrılırken imzalanan belge

İbranamenin neden bu kadar önemli olduğunu ve nasıl düzenlenmesi gerektiğini daha önce açıklamıştım. Burada tekrarına girmek istemiyorum. Ama şunu söylemem lazım ki; önüne ibraname koyulan bir işçinin, bu ibranamenin içeriğini iyi okumaları ve değerlendirmeleri gerekir.

İşçinin bütün alacaklarını aldığına dair genel ifadelerin yer aldığı ibranamelerden kaçınılmalıdır. Yukarıda belirttiğim yazıdan da görüleceği üzere, ibraname şartlarında işçiler lehine önemli yenilikler getirilmiş ve sadece beyanın yer aldığı ibranamelere değer verilmiyor olsa da; ileride muhtemel bir sorunla karşılaşmamak için içindekilerin doğru olmadığına inanılan bir ibranameye imza atılmamalıdır.

SONUÇ

İşveren tarafından, işten ayrılan işçiye imzalatılan her evrakın işçinin aleyhine olduğunu düşünmek doğru değildir. İşçinin imzalaması gereken önemsiz birçok evrak da olabilir. Önemli olan, imza atılan belgenin içeriğini incelemek ve içeriğinde sıkıntı olduğuna inanılan evrakları imzalamamaktır.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

8 Yorum

  1. merhaba ben kapicı olark calisyorum benini iştende cikartıyorlar ve ıhbar tazminatımı vermıyrlar ıkı ayı sure verdiler doldurdum paramı vermıyorlar alabırlır mıyım

    1. Merhaba. Size ihbar süresi kullandırdılarsa, ayrıca ihbar tazminatı ödemeleri gerekmez.

  2. Çalıştığım işyerinde temizlik sorumlusu olarak çalışırken üst işverenin isteği üzerine veri kayıt bölümüne geçtim 1/11/2013 te taşaron firma önce istifa etmeni istedi ben bunu red edince Kasım aralık ocak ve Şubat aylarını temizlik maaşı olarak yatırdı aslen ben bu aylarda veri kayıt olarak çalıştım0 2/05/2016 tarihinde emekli oldum bu aylar için dava acabilirmiyim

  3. slm 08.03.2017 tarihinde işbaşı yaptığım iş yerinden 10.01.2018 yılında cıkarıldım yani 10 ay calıştım tazminat hakkım varmıdır varsa ne yapmam lazım

  4. 19/12/2016 tarihinde patron yanına çağırdı bu sene iş yerindeki işsizlik sebebi ile işten çıkarılacağımı söyledi bende böyle bir konuşma olacağını tahmin ediyordum(işten çıkarma ihtimali)iş başı 1999 tarihinde 01/01/ 2010 yılında ev alırken içerideki tazminatımı aldım 13000 tl maaş 1300 tl …şimdi tazminatı yıllık 1maas’tan hesaplayacak ihbar tazminatı için yok öyle bişey dedi ne yapmam lazım, içeride 40 gün iznim olduğunu söyledi ve 10 gün izne çıkardı geri kalan 30güne bakarız dedi şimdi 10gün izinliyim 31/12/2016tarıhınde izin bitiyor 02/01/2017tarihinde gel çikışını verelim dedi neyapmam lazım nasıl bir yol takip etmem lazım bılmıyorum yardımcı olurmusunuz

    1. Hüseyin bey bence gidin ve size yapılan ödemeleri alın. Sonrası için geri kalanları ayrıca mahkeme kanalıyla alabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.