İşten kovuldum, ne yapmalıyım?

Yazıyı sizin için güncelledik:

İşten çıkarılan işçi ne yapmalı?

İşten atılan bir işçinin her zaman sağlıklı düşünmesini bekleyemeyiz. Maddi sorunlar yanında psikolojik olarak da zor bir döneme girmesi muhtemel olan bu işçi için kısa bir rehber hazırlama ihtiyacı hissettim. İşten çıkarılan işçi sırasıyla ne yapmalı?

İşten atıldım ne yapmalıyım?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; bu yazının konusu olan işten çıkarılma, işçinin aniden ve kendine göre ortada görünür bir sebep yokken ya da işveren haklı değilken çıkarılmasıdır. Bir başka deyişle işçi aniden ve beklemediği şekilde işten atılmıştır. Şimdi ne yapılması gerek? Bunları sırasıyla inceleyelim.

Önce durumu anla

İlk olarak yapılması gereken iş, işten atılma nedenini öğrenmektir. İşçi neden çıkarıldı? Belirli ve somut bir neden var mı? Yoksa ortada hiçbir neden yokken mi sözleşmesi feshedildi?

İhtarname çekmeyi unutma!

İhtarname sizin en büyük silahınızdır. Haklıyken haksız duruma düşmek istemiyorsanız, mümkünse noter kanalıyla bir ihtarname çekmeli ve bu ihtarnamede işten kovulduğunuzu, bunun haksız olduğunu beyan etmeli ve kıdem tazminatından ihbar tazminatına, fazla mesaiden yıllık izin ücretine kadar bütün haklarınızı talep etmelisiniz.

İşyerinden arkadaşlarla görüş

Bundan sonraki aşamada çalıştığınız işyerindeki arkadaşlarınızla görüşmeli ve lehinize tanıklık yapmaya onları ikna etmelisiniz. Aynı zamanda, işyerinde bulunan yazılı ve görsel evraklardan sizin lehinize olanları edinmelisiniz. İleride açacağınız davada bunlar sizin için önem arz edecektir.

İşveren çağırırsa!

kovulan işçi ne yapabilir?

İhtarname çektikten sonra işvereniniz sizi çağırırsa ve anlaşmak isterse anlaşın. Ancak hakkınızı tamamını alamadığınızı düşünüyorsanız hiçbir evrakı imzalamadan dönün. Özellikle istifa mektubu, içeriğine katılmadığınız ibraname, iş sözleşmesi gibi belgelere imza atmayın. Hele boş kağıtlara, tarihsiz evraklara hiç yanaşmayın.

Avukat zamanı

İş Mahkemesine dava açmak için avukatın şart olmadığını biliyorum. Hatta her işçinin, kendi davasını açabilmesini dilerdim. Ancak uygulamada, davayı direkt olarak siz açmak isterseniz hata yapma olasılığınız yükselebileceği gibi deneyimli bir hukukçunun tecrübelerinden kaynaklanan bazı avantajları da yitirebileceğinizi unutmayın. Profesyonel destek almak her zaman faydanıza olacaktır.

SONUÇ

Bu rehber, en temel başlıklarıyla, işten atılan işçinin yapması gerekenleri içermektedir. Oysa işçinin yapması ve bilmesi gereken hususların böyle kısa bir rehbere sığması beklenemez. Sitemizde yer alan diğer yazıları okuyarak ve araştırarak daha fazla bilgi edinebileceğinizi unutmayın.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. 2 gün önce senbsiz yere işten cikarildim..gerekce çalıştığım iş yerinde kullandığım araç satılmış..o aracı ben kullanıyordum.bugun muhasebeye gitmem söylendi.. çıkış işlemleri için.. bu iş yerinde 17 ocakta başladım..1 yıl dolması yani..tazminat alma hakkım varmi

      1. Kargo :-/ müdürüme tahrik etmesi sonucu lan vede artist ifadelerini kullandım tazminatsız işime son verildi evrakı imzalamadım haklarım nelerdir

        1. Merhaba. Bu soruya cevap verebilmek için öncesini ve sonrasını da bilmek gerekir. Yapmanız gereken, haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, bir an önce bir avukatla görüşerek süreci başlatmak olmalıdır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.