İşten kovulmak mı yoksa istifa etmek mi?

İşçi kovulmak isteyebilir mi?

İşçinin işten ayrılmasının iki temel yolu vardır: Kendi rızasıyla ayrılmak ya da çıkarılmak. Bu iki yoldan hangisini kullanacağını çoğu zaman işçi belirleyemez. Bu genelde, yaşananların olağan sonuçları olarak ortaya çıkar. Peki ama hangisi işçi için daha iyi olur?

Bazen işten ayrılma şeklini seçme şansı olmayabilir

Evet, işyerinde olaylar öyle bir gelişir ki seçme şansı ortadan kalkar. Mesela işyerinde karışılan bir kavga, yaşanan bir hastalık ya da işverenin işçiye hakaret etmesi ve benzeri nedenler gündeme geldiğinde; duruma göre ya işçi kendisi işten ayrılmak zorunda kalır ya da işveren onu direkt olarak işten çıkarır.

İşten nasıl ayrılacağı konusunda işçinin seçme hakkı varsa!

Böyle bir durumla zaman zaman işçiler karşı karşıya kalabilir. Özellikle işyerinde uzun dönenmdir yaşanan huzursuzlak varsa ve işçinin bu huzursuzlukları sebep göstererek haklı nedenle sözleşmesini feshetmesi mümkünse, işçi bazen bu sıkıntılara katlanmayı tercih edebilir. Böyle bir işçinin beklentisi, işverenin onu işten çıkarmasıdır. O halde işçinin kendi rızasıyla işten ayrılmasıyla işten kovulması arasındaki farklara bir bakalım.

Görev Tanımı Nedir? Niçin Önemlidir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İşçi kendisi ayrılırsa

İşçinin haklı bir nedeni olduğunu varsayarsak; ki fazla çalışma ücretinin ödenmemesi, bayram çalışmalarının ücretlerinin ödenmemesi, yıllık izninin kullandırılmaması, hafta tatili yaptırılmaması vb. sebepler haklı nedenlere örnektir, işçi bu nedenlere dayanarak haklı gerekçeyle iş sözleşmesini feshedebilir. Bu durumda kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Ancak işten kendisi ayrıldığı için ihbar tazminatı alamaz.

İşçi bekler ve işveren onu işten çıkarırsa ne olur?

isten kovulmak iscidunyasi

İşçi haklı olmasına rağmen beklerse ve işveren en sonunda dayanamayıp işçiyi işten çıkarırsa bu durumda ne olur? İşçi haklı bir nedeni olduğu işçin kıdem tazminatına hak kazanırken aynı zamanda ihbar tazminatı da alabilecektir. Bununla da yetinmeyip eğer şartları mevcutsa işe iade davası açabilecek ve bu dava sonucunda 12 aylık ücreti toplamına kadar ekstra tazminat hak edebilecektir.

SONUÇ

İşçinin haklı bir nedeni varsa ve işyerinde buna dayanabilecek durumdaysa işten kendisinin ayrılması yerine işverenin onu kovmasını beklemesi daha mantıklı olacaktır. Çünkü işten haklı bir nedenle kendisi ayrılan işçi sadece kıdem tazminatı almaya hak kazanırken; aynı durumda işveren tarafından işten çıkarılan işçi kıdem tazminatının yanında ihbar tazminatı ile 12 aylık ücreti toplamına kadar işe iade tazminatı ve boşta geçen süreler için tazminat alabilecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

18 Yorum

 1. 3 yıllık calıştığım kargo şirketinde önemli bir işim icin izin istedim müdürümüz açıklama bile yapmama izin vermeden beni dinlemeden yok olmaz diye yanıt verdi..ben o anki psikolojiyle sinirimle aglayarak isten çıktım..ardından 1 saat sonra şube şefimize telefon açtırıp yarın bölge müdürlüğüne gitsin çıkışını versin demiş.bunun üzerine ben bölgeye gittim olayı anlattım.ben işimi birakmak istemiyorum cıkmak gibi niyetim yok ,müdürümüz dedigi icin geldim dedim.oradaki bayan yapcak bisey yok mecbur imzaliycaksın istifanı dedi ve bende o an sinirlendim ve imzaladım..sadece ikramiye hakkımı verdiler.3 yıllık tazminatım emegim çöpe gitti..şimdi size sorum ben is mahkemesine başvursam kıdem tazminatımı alabilirmiyim

  1. Sevgi hanım, keşke imzalamasaydınız. Ama şahit bulabilirseniz, aksini ispatlamak için dava açabilirsiniz.

 2. Şimdi ben kendim serbest iş yapcağımdan istifa edeceğim ama 25 gündür iş yerine haber vermeksizin işe gitmedim istifa edeceğim zaten diye onlarda bana noterden ihtar çekmişler ama ihtar kağıdı adres değişikliği olduğu için bana ulaşmadı şimdi onlar mı çıkarsa karlı çıkarım istifa etsem mi

  1. Ömer bey, onlar sizi zaten çıkarmışlar. Bundan sonra tercih hakkınız olduğunu zannetmiyorum.

 3. işten çıkmak istiyorum, 10 yıl kadar çalşıyorum, yorulduğum için çıkışımı verin dedim ama tazminatımı da istiyorum dedim. Çıkış tarihini de 10 ocak olarak söyledim. Şu an çalışmaya devam ediyorum. Aldığım duyuma göre işveren ben çıkarmıyorum kendi isteği ile çıkıyor, bu yüzden tazminat hakkı verilmez demiş.
  Ne yapmam lazım.

 4. taşeron bir firmada çalışıyorum. beden işçişi olarak . bodroda öyle yazıyor. bize bekçilik yaptırıyorlar kanunen böyle hakları var mı .

  1. Merhaba. İş sözleşmenizde ne yazıyorsa, o görevin yaptırılması gerekir. Ama bazı sözleşmelerde, işçiye başka işler yaptırılabileceği peşin peşin yazılır. İş sözleşmenizi incelemenizi öneririm.

 5. patronum beni işten çıkardı sebeb olarak da yalancılık ve hırsızlık .Ancak ben bu suçlamaları kabul etmedim ve kanıt olmadığını belirtim .sonuç olarak kovdu bu durumda sicilimde bir sıkıntı olurmu başka iş ararken .ayrıca bu durumda haklı olmama karşın nasıl savunma yapmalıyım tesekkeruler

  1. Merhaba. Savunma yapmanıza gerek yok; çünkü zaten işten çıkarılmışsınız. Yapmanız gereken, arabulucu başvurusu yapmak ve varsa alacak ve tazminat haklarınızı talep etmektir. Hırsızlık diye bir çıkış kodu olmadığı için, daha sonraki işleriniz açısından bu durum bir sorun teşkil etmeyecektir.

 6. Merhaba, ben işten çıktım fakat patronundan rica ettim beni işten çıkarıldı gösterir misiniz diye kabul etti.Aslında işsizlik maaşı için sürem dolmadı ama ileride başka bir işten çıkarılırsam ya da öyle gösterirsem işsizlik maaşı alırım diye böyle bir şey yaptım.Yani kendimi işten çıkarıldı göstermem başka işlere girerken bana sıkıntı yaratır mı? Böyle bir şey yapsam hata mı olur?

  1. Merhaba. İşsizlik maaşı bakımından; 600 gün primi doldurmadıysanız, şimdi kendinizi çıkarılmış göstermenizin ya da sizin çıkmış görünmenizin hiçbir farkı yoktur Gizem hanım.

 7. MERHABA

  1 Yılıma 1 hafta kala işten çıkarıldım. Çok önemli bir işim olduğu için müdürümden izin istedim fakat izin vermedi. 1 yıl boyunca hiçbirşekilde izin istememiştim. 9 ay boyunca satışlarımda ve iş arkadaşlık ilişkilerimde üst seviyede başarılıydım fakat son 3 ay ailevi nedenlerden dolayı psikolojik bi baskı altındaydım. Ve bu konuyu müdürümle özel olarak konuştum. Satışlarda Kötü olan elemanlara savunma dilekçesi yazdırmazken bana 3 defa ard arda yazdırıldı. Sizce şuan amaçları nedir ve beni işe geri çağırırlar mı ?

 8. Merhaba;
  … santralde 4 yıldır alt yapı bakım işletme personeli olarak görev yapmaktayım 2015-2017 yılları arasıda çalışmış olduğum taşeron firma yıllık izinlerin dahi resmi dini bayramlar ve aylık 220 saat çalışmalarım olmasına rağmen hiç bir şekilde fazla mesai yillik izinlerim ve son 6 aylık maaşımı ödemedi bu sebeple bana alacağıma istinaden 60.000 tl senet verildi.isimden olmamak adina yuklenici firmaya ikinci birsahisa cirolayarak 89/1gonderdim fakat ödenmedi suanki calistigim alt yüklenici firmada ocak 2019 yılına kadar beni aylık 220 saat çalıştırdı fakat ek bi ücret ödemedi.Subat 2019 ayından itibaren çalışma saatlerini 180 saat olucak şekilde güncelledi.ve bu firmadada 2 yillik kullanilmamis iznim bulunmakta Ben işten ayrılıp dava acarak burada yazan sebeplerden dolayi 4 yıllık yukarıda belirtilen özlük haklarimi yuklenici firmadan alabilirmiyim.
  Bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Size buradan evet ya da hayır diyemeyiz. Ama şunu söyleyebiliriz ki; ücret alacakları 5 yıllık zamanaşımına tabidir ve hakkınızı elbette arayabilirsiniz. Sonucu belirleyecek olan ise sunacağınız deliller ve hakimin takdiri olacaktır.

 9. Merhaba iki yıldır onkolji hastasiyim tedavi gördüm ve halen üç ayda bir kontrollerin devam ediyor ve bir kargo firmasında dirt yıldır çalışıyorum tedavim bittikten sonrada devam ettim isime ama artık gücüm yetmiyor çok yoruluyorum nasıl tazminat alarak işten ayrılabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 10. Çalıştığım işyerinde bana ahır ikaz girdiler. Bir hata daha yaparsam çıkaracaklarını ve tazminat alamayacağımı söylediler bu mümkün mü. Çıkardıklarında herhangi bir hak talep edemezmiyim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.