İşten nasıl istifa edilir?

Nasıl istifa edilir?

Özel sektörde çalışan bir işçi, işten iki temel şekilde ayrılabilir. Ya işveren onu çıkarır ya da işçi kendisi işten ayrılır. İstifa ise, işçinin kendi rızası ile işten ayrılmasıdır. Peki ama istifa nasıl olmalı? İşverene nasıl verilmeli? İstifa eden işçi hangi haklara sahip olur?

Reklam

İşçinin istifa etmesi

İstifa kavramı, işçinin işten hür iradesiyle ayrıldığı her durum için kullanılsa da; ortada bir neden yokken işten ayrılmak ile haklı bir neden ile ayrılmayı birbirinden ayırmak gerekir. Çünkü birinci durum istifa olarak nitelendirilirken, ikincisi haklı nedenle fesih olarak tanımlanmaktadır. Ancak bu yazımızın konusu, ortada bir sebep yokken işten ayrılmak şeklindeki istifa olacaktır.

İstifa mektubu

İstifa genelde yazılı olarak yapılır. Ama hiçbir yazılı beyanda bulunmadan işe gitmemek de haliyle istifa olarak kabul edilecektir. Tavsiyem, istifanın yazılı olarak yapılmasıdır. Böylece işten ayrıldığınız günü ve hatta ayrılma sebebini kayıt altına almış olursunuz.

Daha önce yayımladığımız istifa mektubu örneğini kullanabilirsiniz. Ancak bu istifa dilekçesi son derece basit ve her hangi bir nedene dayanmayan bir istifa metni içermektedir. Sizin haklı gerekçeleriniz varsa, bu durumda istifa mektubunu değil; ihtarname kullanarak haklı fesih yapmanız doğru olacaktır.

İhbar süresi

istifa nasıl olmalı

Ortada bir neden yokken istifa ettiğinize göre, ihbar sürelerini çalışmak zorundasınızdır. İhbar süresi, işçinin kıdemine göre değişmektedir. İşyerindeki kıdeminiz 0-6 ay arasında ise 2 hafta, 6 ay ila 1,5 yıl arasında ise 4 hafta, 1,5-3 yıl arasındaysa 6 hafta ve 3 yıldan çok ise 8 hafta ihbar süreniz var demektir.

İstifa ettiğinizde işi derhal bırakmanız yasal olmayacaktır. Eğer yukarıda belirtilen süreler kadar daha işyerinde çalışmazsanız, bu defa işveren sizden, bu sürelere karşılık gelen ücretiniz kadar ihbar tazminatı isteme hakkına sahiptir.

Adım adım istifa süreci

İstifa sürecini sizin için maddeler halinde özetlemek isterim:

  • İstifa mektubu hazırlayın (Haklı fesih gerekçeniz varsa, istifa değil ihtarname hazırlamalısınız.)
  • İstifa mektubunuzu işyerine verin ve mümkünse evrak kayıt numarası talep edin.
  • İhbar süreniz kadar daha çalışmanız gerektiğini unutmayın.
  • İhbar süreniz boyunca günde 2 saat iş arama izninizi kullanın.

SONUÇ

İstifa etmek çok zor bir süreç olmasa da; burada yapılan en büyük yanlış, istifa eder etmez işyerini terk etmektir. Oysa, istifa eden işçinin ihbar süreleri kadar daha çalışması gerektiği, İş Kanununun amir hükmüdür.

Hem istifa etmek hem de hemen işten ayrılmak isteyen bir işçi, ihbar süresi kadar ücreti ihbar tazminatı olarak işverene ödemeyi göze almalıdır.

Bunun dışında son olarak hatırlatmak isterim ki; işten ayrılmak için haklı bir gerekçeniz varsa istifa etmemeli, bunun yerine işverene ihtarname göndererek haklı nedenle derhal fesih yapmalısınız.

Reklam
, , ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.