İstifa edecek işçinin bilmesi gerekenler

İstifa etmek isteyen işçi ne yapmalı?

İstifa genelde işçilerin başvurmak istemedikleri bir yöntemdir. Çünkü her şeyden önce kıdem tazminatı hakkı, istifayla birlikte yitirilebilmektedir. Bunun dışında başka sonuçlar da meydana gelecektir. İstifa sonrasında en az hasarla kurtulmak için işçi ne yapmalıdır?

İstifanın sonuçları

İstifa eden işçinin hangi hallerde kıdem tazminatı alabileceğini daha önce yazmıştım. Bu haller istisna olup normal şartlar altında istifa eden bir işçi, kıdem tazminatı hakkını kaybeder. Bu tek sonuç değildir. Aynı zamanda bu işçinin ihbar sürelerine de uyması gerekir. Aksi takdirde işçi, kıdem tazminatını alamadığı gibi bir de ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir.

İşverene belirli bir süre önce haber verilmeli

İstifa edecek işçi öncelikle işten ne zaman ayrılacağına karar vermelidir. Bundan sonra yapması gereken ise tabi olduğu bildirim sürelerini öğrenmektir. İşçinin işyerindeki kıdemine göre belirlenen ihbar süreleri şu şekildedir:

 • Kıdemi 6 aya kadar olan işçi için 2 hafta
 • Kıdemi 6 ay ile 1,5 yıl arasında olan işçi için 4 hafta
 • Kıdemi 1,5 yıldan 3 yıla kadar olan işçi için 6 hafta
 • Kıdemi 3 yıldan çok olan işçi için 8 hafta

İhbar süreleri beklenmeli

işçi istifa etmeden önce

O halde, istifa edecek olan işçi işten ayrılmayı düşündüğü tarihten “yukarıdaki süreler” kadar önce işverene bildirimde bulunmalı ve bu süreleri işyerinde geçirmelidir. Bu sürelere uymaksızın derhal istifa etmek isteyen işçi, yine bu süreler kadar ücreti tutarında ihbar tazminatını işverene ödemek zorunda kalacaktır. Hatta bu sürelerin bir kısmında çalışmaya devam eden ancak sürenin sonunu beklemeyen işçi, sürelerin tamamı için ihbar tazminatı ödeyecektir.

SONUÇ

İstifa ederek işten ayrılmak isteyen bir işçinin dikkat etmesi gereken ilk husus, ihbar süreleridir. İstifa ederek kıdem tazminatı hakkını yitiren işçi, bir de ihbar tazminatı ödemek istemiyorsa, bildirim sürelerine uymalıdır.

İşten ayrılmadan önce bildirim sürelerine uymayan ve bu süreleri beklemeden işten ayrılan işçi, bildirim süresi kadar ücreti tutarında ihbar tazminatını işverene ödemek zorunda kalacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

14 Yorum

 1. maaşın geç ödenmesi durumda istifa edildiğinde durum nedir peki yine iki hafta beklenmeli mi?(bahsettiğim gecikme 2 ay)

  1. Hayır, maaşın geç ödenmesi İş Kanunu 24 üncü madde kapsamına bir haklı fesih gerekçesidir ve işçi derhal iş akdine son verebilir.

 2. Slm mustafa bey 5 yıldır çalıştığım kurumsal şirkette bir çok arkadaşlarımın agirlikli diz kapaklarinda yirtik menisküs tarzında rahatsızlık buna bağlı ameliyat olundu ben olmadım fakat agrilarim nedeniyle üstüme bildirdim artık bu işi yapamiycagimi söyledim benden istifa etmemi solediler istifami imzaladim tazminat vermediler ayaktaki rahatsizligimi rapor halinde alsam ve aynı rahatsızlıkları nedeniyle ameliyat olmuş ve olma aşamasındaki arkadaşların sahitliğinde, ayriyeten sirket kartimda yazan görevin dışında iş yaptırılmış ve bunada sahitim varsa tazminatimi alabilirmiyim. şimdiden teşekkürler

  1. Resul bey bunların hepsi olabilir ama size kesin cevap vermem mümkün değil. Bir an önce ihtarname çekerek haklarınızı talep etmeli ve ödenmezse dava açmalısınız. Bahsettiğiniz hususların tamamı sizin lehinizde olacaktır; ancak sonucu şimdiden bilmek mümkün olmaz.

 3. Merhabalar ben 2015 ten buyana kapıcı olarak çalışıyorum 3 4 ay önce yöneticinin 1 yıl önce verdiği bir görev yüzünden daire sakiniyle aramızda tartışma oldu bana ağır hitamlarda bulundular köpek hayvan şerefsiz gibi yönetim verdiği görevi uslenmeyip bana ihtar yazdı .ben imzalamak istemeyince yöneticinin kocası tehdit etti .1 hafta önce de dedemin vefatı için memleketi me gittim giderkende apt.kapisinda bir arıza vardı servisin gelmesi gerekiyordu yöneticiye bildirim memleketime gittim geri geldiğimde daha izinimin bitmemesine rağmen benden neden görev yapmadın kapıyi bu şekilde bırakıp gittin diye kizdilar aramızda tartışma çıktı gene bana ihtar yazdı .sonra oturup konuştuk bu şekilde yurumeyecegini karşılıklı olarak anlaşıp haklarının odenim ayrılmak istediğimi söyledim biz çıkarmayın kendi istifa et dediler . çok mutsuzum şuan ,birde 3 yıldır resmi tatillerde bayramlar hariç ne ücret nede izin veriyorlar bunları nasıl ispatlamam lazım bunlara dayanarak istifa etsem tazminat alirmiyim

  1. Hüseyin bey haklı neden bularak işten ayrılabilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Ama size buradan, net bir sebep söylememiz, takdir edersiniz ki mümkün olmaz. Bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim.

 4. Merhaba mustafa bey ben plastik fabrikasinda calisiyorum bugün ogrendimki izne ayrilmisim muhtemelen ücretsiz izin geçen yıl da cikarmislardi ücretli izin değildi ne yapmam lazım beni bilgilendirirseniz sevinirim iyi akşamlar.

 5. Merhaba, ben işyerinden ayrılacağımı 2 hafta önce işverene bildirdim. Daha önce çalıştığım yerden çıkışım yapılmış. Yeni ışyerine girişim yapılmış. Önceki işyerime maaş haczi gelmiş ancak maaştan kesinti yapılmamış. Önceki işyerinden çıkış ücretimin gelen hacizlere yatırılacağını söylüyor işveren. Bu mümkünmüdür. Ben daha önce çalıştığım yerden çıkış tazminatımı alamazmışım?

 6. Ozel akaryakit istasyonunda 6 yildir gorev yapmaktayim akaryakit satis elemaniyim ama bundan baska bahcivanlik patronun ozel arabasini yikamak wc leri temizlemek kendi burosunu temizlemek gibi butun isleri ben yapiyorum fesh etsem tazminatimi lbilirmiyim yada ne gibi bir yol izlemeliyim

 7. merhaba mustafa bey
  Benim sorum doğum sonrası 6 ay ücretsiz izin aldım işe döndükten sonra pozisyon değişikliği teklif edildi sözleşmemde tahsilat uzmanı yazıyor bana çağrı merkezinden çalışma teklifi geldi çalışma şartlarım aynı şekilde devam ediyor fakat teklif kağıdına kabul etmediğimi yazdım bu durumda tazminatımla alarak kendim fesh edebilir miyim sözleşmemi

  1. Merve hanım, size bu teklifin yapılması tek başına haklı fesih nedeni olmaz. İşveren sizi diğer pozisyonda çalışmaya zorlasaydı belki olabilirdi. Şu anda size yapılan bir teklif ve sizin reddetmeniz söz konusu ki, bu normal bir süreçtir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.