İstifa Eden İşçi İhbar Tazminatı Ödemek Zorunda Mı?

İşçinin ihbar tazminatı ödemesi

Bir ziyaretçimiz sormuş: “İşçi olarak bir işyerinde 8 yıldır çalışıyordum. Öğretmen olarak atandım. İhbar tazminatı ödemeden istifa ederek işten ayrılabilir miyim?”

Bu, birçok işçinin cevabını merak ettiği bir sorudur. İnsanlar her hangi bir nedenle işten ayrılmak durumunda kaldıklarında, işverene para ödemek zorunda kalmaktan hoşlanmazlar.

Genel inanış, bunun tersine işverenin işçiye para ödemesi gerektiği yönünde olduğundan, işçiler bu durumu çoğu zaman kabullenemezler.

Peki ihbar tazminatı nedir? Hangi hallerde ödenir? Bunların cevabını daha önceki “İhbar tazminatı alabilir miyim?” ve “İhbar tazminatı nasıl alınır? Nasıl hesaplanır?” başlıklı yazılarımızda açıklamıştık. Burada kısaca tekrarlayacak olursak, ihbar tazminatı dediğimiz şey, işten ayrılan işçinin ya da onu işten çıkaran işverenin belirli şartlarda karşı tarafa ödemek zorunda oldukları tutardır. Bu tutar, işçinin kıdemine göre belirlenir ve iki-dört-altı-sekiz haftalık ücretler şeklinde belirlenir.

Kendi isteğiyle işten ayrılan bir işçinin ihbar tazminatını ödememesi mümkün müdür? İşten ayrılmak için İş Kanununun 24 üncü maddesinde sayılı haklı nedenlerinden biri olmayan, iş kanununun iki haftadan sekiz haftaya kadar belirlediği süreler kadar önce işverenine işten ayrılacağını bildirmeyen işçi ihbar tazminatını ödemek zorundadır.

Bu süreler kadar önce işverene bildirim yapılmasının istenmesinin sebebi, işverenin zorda kalmasını engellemektir. İşçi ortada haklı bir nedeni yokken, örneğin istifa ederek işten ayrılacaksa, bunu belirli bir süre önce işverenine bildirmelidir ki, işveren tarafından yeni bir işçi bulunabilsin.

emeklilik halinde ihbar tazminatı

SONUÇ

İşçi, işyerindeki kıdemine göre belirlenen süreler kadar önce işverenine işten ayrılacağını bildirmeden istifa ederse ihbar tazminatı ödemek zorundadır. İşverenini ortada haklı bir nedeni olmaksızın zor durumda bırakmanın bedeli olan bu tazminat, işçinin kıdemine göre iki ila sekiz haftalık ücreti tutarında belirlenecektir.

39 Yorum

 1. 9 aydır yemek şirketinde parttaym olarak çalışıyorum ayda 14 gün sigortalıyım fabrika yemek şirketini değiştiriyor yeni gelen yemek şirketine giriceğim kendi şirketimden istifa edersem kıdem tazminatı ne kadar ödemem gerekir ayda 620 tl alıyorum.

  1. Derya hanım kıdem tazminatı ödemeniz gerekmez. Ama ihbar tazminatından bahsediyorsanız, 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı ödemeniz gerekir.

 2. Mustafa bey ihbar tazminatının istifa eden tarafından işverene ödenmesi durumunda net ücret üzerindenmi brüt ücret üzerindenmi ödenmesi gerekir

 3. merhaba ben özel sektöre 06/02/1997 işe başladım kıdem tazinatları ile endişem var devlet yeni bir sistem yapıyor ne yapabilirim

  1. Merhaba. Endişeniz olsa da şu an için ortada net bir bilgi bulunmadığından, en doğrusu beklemek olacaktır.

 4. 3.5 yıldır özel sektördeyim eğer memur olarak atanırsam istifa verip hemen çıkabilir miyim? Çünkü yanlış bilmiyorsam memur atamasında atanılan kurum ikamet edilen şehir içindeyse 2 gün içinde başvuru yapmam gerekir .ihbar süresini göz önüne alırsak iş yeri çıkışıma engel olursa memurluğum yanmaz mi?

  1. Emre bey böyle bir durumda memurluğa geçecekseniz, hemen işten ayrılabilir ve işverene ihbar tazminatı ödersiniz. İşveren sizi zorla tutacak değildir.

   1. Peki bu tazminatı ödemeden çıkma ihtimali yok mu? Misal işçi asgari ücretli ve elinde toplu parası yok ama işten çıkmak zorunda kaldı bu durumda nasıl bir yol izlenebilir?

    1. Beklemesi gerekir. Öyle ya da böyle, parası olmayan işçi de en az ihbar süreleri kadar çalışmaya devam etmelidir.

     1. İşçi üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirdiği takdirde aynı zamanda tazminatını alma hakkı var mi

     2. Tazminattan kastınız kıdem tazminatı ise hayır, alamaz.

 5. iyi günler işverene 09.12.2016 günü işten ayrılmak istediğimi söylediğimde yerine birini bulmadan düzeni öğretmeden çıkamazsın dedi.kendisi 1 aydır arayıp bulamazken benden bulup düzeni öğretmemi istiyor.
  15 günlük süre bittiğinde 24.12.2016 günü bitiyor 26.12.2016 günü noterden istifamı göndersem sonra benim için sorun olur mu

  1. Eğer işverene sözlü bildirimde bulunmuşsanız sizin için sorun olabilir. Yazılı olarak işverene bildirimde bulunmalı ve bunun ardından ihbar süresi kadar beklemelisiniz.

 6. mrb. eleman 3 ay çalıştı. 3 ay içinde bir kere işten ayrıldı ve tekrar geri geldi. 08.12.2016 tarihinde dilekçe yazmış işten çıkacağına dair ve huzursuz olduğunu öne sürmüş işten çıkma sebebini. dilekçede çıkış tarihini ise 10.12.2016. da ayrılacağını söylemiş. şimdi çalışmıyor bu gün alacağı maaşını verdim. yalnız ihbar tazminatı istiyor hak ediyor mu sizce?

  1. Kendi isteğiyle işten ayrılan işçiye ihbar tazminatı ödenmez. Hatta işçinin kıdemi 3 ay olduğuna göre, en az 2 hafta önceden bildirimde bulunmak suretiyle işten ayrılması gerekir. Aksi takdirde siz ihbar tazminatı talep edebilirsiniz.

 7. Merhaba ben şuan çalışmakta olduğum yerden tazminatımı alıp ayrılmak istiyorum sigorta giriş tarihim 2003 Eylül ayı şu anda 3600 sigorta günümü doldurmuş bulunmaktayım sizce 3600 gün olayından yararlanıp işten ayrılıp tazminat alabilirmiyim lütfen cevap verin saygılar

 8. Merhaba Mustafa Bey, geçtigimiz ay bir mağazada full time satış danışmanı olarak işe başladım , evrakları teslim ederken imzalattıkları sözleşmelerden iş sözleşmesinin bir kopyasını aldım. 2 ay deneme süremin olduğu yazılı burada.Maaşı da 1200 tl den göstermişler. Bu yasal mı asgari ücretin altında kalmıyor mu bu rakam ? Bu süre içerisinde yada bu süre bittikten 1 ay sonra istifa vermem arasında bir fark var mı ? her iki durumda da tazminat ödemeden ayrılabilir miyim işten ?

  1. 2 aylık deneme süresi içinde tazminat ödemeksizin işten ayrılabilirsiniz. Ancak ücretinizin hiçbir şekilde asgari ücretin altında belirlenmemesi lazım. Bu konuyu sorarsanız, belki düzeltebilirler.

 9. Mustafa Bey merhaba,

  13.04.2015 te calismaya basladigim isimde 18.10.2016 da istifa ettim. Istifami verdigim gun sirket IK Muduru satis pozisyonunda olmam nedeni ile ihbar suremi kullandirmak istemedigini ve ayni gun cikisimin yapilacagini soyledi. Ben de kabul edip, o gun sirketten ayrildum ve ayni gun firma tarafindan cikisim yapildi. Fakat su an firma ihbar sureme karsilik gelen tazminati talep ettigini, bunun icin de mahkeme acacigini ihtarname ile gonderdi. Olasi bir mahkemede eski isverenimin kazanma ihtimali var midir?

  Bilgi verebilir misiniz?

  Tesekkurler.

  1. Keşke böyle bir teklifi yazılı olarak isteseydiniz. Yine de mahkeme aşamasında tanık vb. delillerle aksini ispat etmeniz mümkün olsa da takdir mahkemenin olacaktır.

 10. Merhabalar

  06.04.2016 tarihinde çalışmaya başladığım iş yerimden 11.12.2016 tarihinde kendi rızam ile çıkışım 14.12.2016 olmak suretiyle islak imzalı dilekçe yazdım ve bu dilekçenin sonunda bana dört haftalık ihbar süremin olduğu söylendi buna ilişkin günlük 2 saat izin kullanmam gerektiği bildirildi ve benim haberim olmadan daha olmak suretiyle islak imzalı dilekçe yazdım ve bu dilekçenin sonunda bana dört haftalık ihbar süremin olduğu söylendi buna ilişkin günlük 2 saat izin kullanmam gerektiği bildirildi ve benim haberim olmadan daha ihbar süremi kullanmadan beni 11.11.2016 tarihinde istifama dayanarak işten çıkardılar. Yani benim dilekçem istifa dilekçem tek taraflı olarak beni mağdur ededecek şekilde bozuldu. Ve işsiz bırakıldım ve işveren bana ihbar tazminatını ödemeyeceğim diyor. Alo 170 hattından gerekli şikayetlerde bulundum istifa etmiş olabilirsin ama senin ihbar süren dolmadan seni işten çıkarttırsa ihbar ödemek zorundadır diyor. Bugünde noterden ihtarname çektim konu ile ilgili aydınlatabilir misiniz ? şimdiden teşekkürler.

  1. Evet, ihbar sürenizin size kullandırılması gerekir. Kullandırılmamışsa ihbar tazminatınızın ödenmesi gerekir.

 11. merhabalar ben 10 aydır bi iş yerinde çalışıyorum ve ayrılmak istiyorum işlerin yoğunluğundan ve aldığım ücretin yetersizliginden dolayı fakat işveren 28 günlük ihbar süremi kullanacam dedi aksi takdirde hukuki yollara başvururum diyerek aba altından sopa gösterdi tabiri caiz ise bende 15 gün daha kalırım diyerek karşılıklı anlaştım başka bi yol izleyebilirmiyim yada nasıl yollar izlerim yardımcı olurmusunuz.

 12. Merhabalar. Bir konu hakkinda danişmak istedim size m bir yil calistigim işyerinden bir ay once sozlu olarak işten çikacagimi soyledim fakat yazili bir belge sunmadim . Yillik iznimi kullanmadan isten ciktim ailemin tayin sebebiyle . Bunun ucretini alma hakkim varmis ..ihbar tazminati odemek zorundamiyim .

  1. Siz işten ayrılmışsanız ve ihbar sürelerine uymadıysanız işveren sizden ihbar tazminatı talep edebilir. Ama bu yıllık izin ücretinizi almanıza engel değildir. Kullanmadığınız yıllık izninize ait ücretin size ödenmesi gerekir.

 13. Meraba ben henüz 20 gündür çalışıyorum çıkmak istiyorum ihbar süresi için 1 ayı doldurmak gerekir dediler doğrumu

  1. Hayır, hemen de çıkabilirsiniz. Ama ne zaman çıkarsanız çıkın (ilk 6 ayınız içinde), en az 2 hafta önceden işverene çıkacağınızı bildirmeniz gerekir. Aksi takdirde ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 14. Merhaba. Yol gösterirseniz çok sevinirim. İş yerimle 31 Ağustos 2016 da sözleşmem bitecek. Ama Mayıs ayı içerisinde gelecek sene için ön sözleşme imzaladım.Kopyasını da vermediler.Haziran ayında müdür yardımcısı ile kavga ettim,küfür değil fakat hakarete maruz kaldım ve iş aramaya başladım. Başka bir yer ile el sıkıştıktan sonra sözleşme için zaman isteyip iş yerime geldim ve ayrılmak istediğimi SÖZLÜ beyan ettim. Mazeret olarak da müd.yardımcısı ile olan tartışmayı gösterdim. İş verenim 7 bin lira tazminat olduğunu iyi düşünmem gerektiğini söyledi. Müd. yardımcısı da arayıp beni kendisine iftira atmakla suçladı. Bu dakikadan sonra orada çalışmam imkansız. Sözleşmeyi tazminat ödemeden feshetmem mümkün mü merak ediyorum. İhbar süresine uyduğumu düşünüyorum ama yazılı bir istifa vermedim. Vermem gerekir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim 🙁

  1. Merhaba. Hakarete maruz kaldığınızda derhal işi bırakmalı ve hatta dava açmalıydınız. Ama artık bunun süresi geçmiş. Mevcut durumda kıdem tazminatı hakkınızı yitirmiş olabilirsiniz. Tazminat konusunda ise bir şey söylemem mümkün değil; çünkü iş sözleşmenizin içeriğini bilmiyorum. Ama bu tip durumlardaki tazminat taleplerinde son sözü söyleyen mahkemeler genelde işçi lehine indirimlere gidebiliyor. Bir avukata danışmanızda fayda görüyorum.

 15. 3 yıldan fazla çalışan işçinin 11.05.2016 tarihinde yazdığı dilekçesinde 18.05.2016 tarihinde işi bırakacağını bildirmesi üzerine işveren tarafından talep edilecek olan ihbar tazminatının 8 hafta üzerinden mi talep edilmesi gerekir yoksa 11.05 2016-18.05.2016 tarihleri arasında çalıştığı süreler dikkate alınır mı? teşekkürler.

 16. 1 bucuk yil once ozel sektorde ise basladim,1 hafta once kamu kurulusuna kabul edildim,ben isverene herhangi bir ihbar tazminati oder miyim

  1. Eğer ihbar sürelerine uymadan ayrılmışsanız ve işvereniniz de talep ederse ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ama tüm ayrıntıları bilmeden size buradan ödeyip ödemeyeceğinizi söylemem takdir edersiniz ki doğru olmayacaktır.

 17. 13.yil.calistigim.bir.sirkette.tazminat.alamadim.nedeni.ise.hirsizlikla.suclandim.mahkemeye.ciktim.sirket.davaci.olmadi.berrat.oldum.amma.tazminatimi.vermedi.hic.biyere.imzada.atmadim.

  1. Tazminatlar için zaman aşımı süresi 10 yıldır Sabri bey. Bu da demek oluyor ki, işten ayrıldığınız tarihten itibaren dava açmak için 10 yılınız var. 0 yılı geçirmediyseniz dava açmanızı tavsiye ederim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir