İstifa Eden İşçi İhbar Tazminatı Ödemek Zorunda Mı?

İşçinin ihbar tazminatı ödemesi

Bir ziyaretçimiz sormuş: “İşçi olarak bir işyerinde 8 yıldır çalışıyordum. Öğretmen olarak atandım. İhbar tazminatı ödemeden istifa ederek işten ayrılabilir miyim?”

Reklam

Bu, birçok işçinin cevabını merak ettiği bir sorudur. İnsanlar her hangi bir nedenle işten ayrılmak durumunda kaldıklarında, işverene para ödemek zorunda kalmaktan hoşlanmazlar.

Genel inanış, bunun tersine işverenin işçiye para ödemesi gerektiği yönünde olduğundan, işçiler bu durumu çoğu zaman kabullenemezler.

Peki ihbar tazminatı nedir? Hangi hallerde ödenir? Bunların cevabını daha önceki “İhbar tazminatı alabilir miyim?” ve “İhbar tazminatı nasıl alınır? Nasıl hesaplanır?” başlıklı yazılarımızda açıklamıştık. Burada kısaca tekrarlayacak olursak, ihbar tazminatı dediğimiz şey, işten ayrılan işçinin ya da onu işten çıkaran işverenin belirli şartlarda karşı tarafa ödemek zorunda oldukları tutardır. Bu tutar, işçinin kıdemine göre belirlenir ve iki-dört-altı-sekiz haftalık ücretler şeklinde belirlenir.

Kendi isteğiyle işten ayrılan bir işçinin ihbar tazminatını ödememesi mümkün müdür? İşten ayrılmak için İş Kanununun 24 üncü maddesinde sayılı haklı nedenlerinden biri olmayan, iş kanununun iki haftadan sekiz haftaya kadar belirlediği süreler kadar önce işverenine işten ayrılacağını bildirmeyen işçi ihbar tazminatını ödemek zorundadır.

Bu süreler kadar önce işverene bildirim yapılmasının istenmesinin sebebi, işverenin zorda kalmasını engellemektir. İşçi ortada haklı bir nedeni yokken, örneğin istifa ederek işten ayrılacaksa, bunu belirli bir süre önce işverenine bildirmelidir ki, işveren tarafından yeni bir işçi bulunabilsin.

emeklilik halinde ihbar tazminatı

SONUÇ

İşçi, işyerindeki kıdemine göre belirlenen süreler kadar önce işverenine işten ayrılacağını bildirmeden istifa ederse ihbar tazminatı ödemek zorundadır. İşverenini ortada haklı bir nedeni olmaksızın zor durumda bırakmanın bedeli olan bu tazminat, işçinin kıdemine göre iki ila sekiz haftalık ücreti tutarında belirlenecektir.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

55 Yorum

 1. Merhabalar
  Bir firmada 10. ayda 12 gün hake dişim var. Ücreti hesabıma yatırmadırlar. 11. ayda 9. gün sonunda istifa ettim ve onayladılar. İş sözleşmem dahi yapılmadı. Kendim çıktığım için ihbarı ben ödeyeceksem bunu nasıl ifa etmeliyim. 10 ay için ihtarname çekeceğim yalnız onlarda ihbar talep edecekler. Bunu nasıl halletmem gerek bir şey istediğim de yok onlardan.

 2. hocam ihbar süresinin belli bir kısmını çalışarak ayrıldıysa kıst olarak mı ihbar bordrosu düzenlenir

 3. Ben 15 gun tektilde calistim bir yasinda bi oglum var ve babanesi bakiyordu ise basladigimin 15. Gunu hasta oldugunu dis yaptiracagini soyleyerek cocugumu birakip gittu bende mecburen ise gidemedim bunu tel le bildirdim iki gun sora 15 gunluk ucreti sordugumda ihbar tazminatin dediler cok zor durumdayim zorda olmasa 1 yasinda oglumu birakip calismam ben simdi ne yapacagim

  1. Melek hanım, ne yazık ki bu geçerli bir neden değildir. İşten bu şekilde ayrıldığınız için de işverenin sizden 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı isteme hakkı vardır.

 4. MERHABA MUSTAFA BEY 13 GÜN ÇALIŞTIĞIM BIR CAFE DE YARIM GÜN OLARAK SIĞORTAM VARDI TARTIŞIP ÇIKTIM BANA İŞ VEREN İŞİ BIRAKTIĞIM İÇİN SİGORTA TAZMINATINI ÖDERSIN DEDI BÖYLE BİRŞEY VARMI YRDIMCI OLABILIR MISINIZ ….

  1. Gökhan bey, haklı bir neden olmaksızın ayrıldıysanız ihbar tazminatı ödemek durumunda kalabilirsiniz.

 5. Mustafa bey merhaba, ben şu an çalıştığım firmadan ücretten memnun olmadığım için, daha iyi maaş alabileceğim farklı bir firmaya geçmeye karar verdim. 2.5 yıldır aynı yerde çalışıyorum, işveren maaşı yüksek veriyor ancak ssk primlerimi asgari ücrete göre yatırıyor. istifa edersem ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır mıyım ?

  1. Hayır; ama işveren aleyhinize dava açarsa, bu durumu ispatlamanız gerekebilir.

 6. merhaba mustafa bey ben bir özel şirkette 5 yıldır çalşıyorum hamileliğimden doğlayı işten ayrılmak durumunda kaldım doğumdan sonra çalışma imkanım yok bebeğe bakıcak kimse yok o yüzden çalışamıyorum..işyeri kıdem tazminatı verme taraftarı değil.acaba kıdem tazminatını nasıl alabilirim hangi yollara başvurabilirim..yardımcı olursanız çok sevinirim..

 7. Merhaba mustafa bey ben ben adını vermek istemediğim bir firmada 8-9 gün kadar çalıştım ve 3 günümde patronum bana demir kasayı ve şifreleri bırakarak çıktı gitti başkası gelene kadar ben tek başıma kaldım (anahtarların bende durması yasak şirket politikası yüzünden) acil bir durumu vardır dşye ses çıkarmadım ama sonradan öğrendimki kendisi kız arkadaşıyla il dışına kaçmış ve bu olay sırasından beni resmen kullanmış haklı olarak sinirlenerek bende hiç bir gerkçe göstermeden istifamı verdim ve sonra öğrendimki beni mahkemeye vermek için hazırlık yapıyormuş bende insan kaynaklarını aradım anlattım durumu haklısınız deneme sğresindesiniz istifa edebilirsiniz dediler istifamı bu sefer gerekçeli olarak insan kaynaklarına yazdım şimdi bu işveren beni mahkemeye verebilirmi ihbar tazminatı için? onca yaşattıgı stresten sonra

  1. Emin bey, verse bile 2 haftalık ücretiniz kadar tazminat talep edebilir. Ayrıca mahkemede, işten ayrılış gerekçenizi ortaya koyabilirseniz, ödemek zorunda da kalmazsınız.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.