İstifa Eden İşçi İhbar Tazminatı Ödemek Zorunda Mı?

İşçinin ihbar tazminatı ödemesi

Bir ziyaretçimiz sormuş: “İşçi olarak bir işyerinde 8 yıldır çalışıyordum. Öğretmen olarak atandım. İhbar tazminatı ödemeden istifa ederek işten ayrılabilir miyim?”

Bu, birçok işçinin cevabını merak ettiği bir sorudur. İnsanlar her hangi bir nedenle işten ayrılmak durumunda kaldıklarında, işverene para ödemek zorunda kalmaktan hoşlanmazlar.

Genel inanış, bunun tersine işverenin işçiye para ödemesi gerektiği yönünde olduğundan, işçiler bu durumu çoğu zaman kabullenemezler.

Peki ihbar tazminatı nedir? Hangi hallerde ödenir? Bunların cevabını daha önceki “İhbar tazminatı alabilir miyim?” ve “İhbar tazminatı nasıl alınır? Nasıl hesaplanır?” başlıklı yazılarımızda açıklamıştık. Burada kısaca tekrarlayacak olursak, ihbar tazminatı dediğimiz şey, işten ayrılan işçinin ya da onu işten çıkaran işverenin belirli şartlarda karşı tarafa ödemek zorunda oldukları tutardır. Bu tutar, işçinin kıdemine göre belirlenir ve iki-dört-altı-sekiz haftalık ücretler şeklinde belirlenir.

Kendi isteğiyle işten ayrılan bir işçinin ihbar tazminatını ödememesi mümkün müdür? İşten ayrılmak için İş Kanununun 24 üncü maddesinde sayılı haklı nedenlerinden biri olmayan, iş kanununun iki haftadan sekiz haftaya kadar belirlediği süreler kadar önce işverenine işten ayrılacağını bildirmeyen işçi ihbar tazminatını ödemek zorundadır.

Bu süreler kadar önce işverene bildirim yapılmasının istenmesinin sebebi, işverenin zorda kalmasını engellemektir. İşçi ortada haklı bir nedeni yokken, örneğin istifa ederek işten ayrılacaksa, bunu belirli bir süre önce işverenine bildirmelidir ki, işveren tarafından yeni bir işçi bulunabilsin.

emeklilik halinde ihbar tazminatı

SONUÇ

İşçi, işyerindeki kıdemine göre belirlenen süreler kadar önce işverenine işten ayrılacağını bildirmeden istifa ederse ihbar tazminatı ödemek zorundadır. İşverenini ortada haklı bir nedeni olmaksızın zor durumda bırakmanın bedeli olan bu tazminat, işçinin kıdemine göre iki ila sekiz haftalık ücreti tutarında belirlenecektir.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

45 Yorum

  1. merhaba mustafa bey ben bir özel şirkette 5 yıldır çalşıyorum hamileliğimden doğlayı işten ayrılmak durumunda kaldım doğumdan sonra çalışma imkanım yok bebeğe bakıcak kimse yok o yüzden çalışamıyorum..işyeri kıdem tazminatı verme taraftarı değil.acaba kıdem tazminatını nasıl alabilirim hangi yollara başvurabilirim..yardımcı olursanız çok sevinirim..

  2. Merhaba mustafa bey ben ben adını vermek istemediğim bir firmada 8-9 gün kadar çalıştım ve 3 günümde patronum bana demir kasayı ve şifreleri bırakarak çıktı gitti başkası gelene kadar ben tek başıma kaldım (anahtarların bende durması yasak şirket politikası yüzünden) acil bir durumu vardır dşye ses çıkarmadım ama sonradan öğrendimki kendisi kız arkadaşıyla il dışına kaçmış ve bu olay sırasından beni resmen kullanmış haklı olarak sinirlenerek bende hiç bir gerkçe göstermeden istifamı verdim ve sonra öğrendimki beni mahkemeye vermek için hazırlık yapıyormuş bende insan kaynaklarını aradım anlattım durumu haklısınız deneme sğresindesiniz istifa edebilirsiniz dediler istifamı bu sefer gerekçeli olarak insan kaynaklarına yazdım şimdi bu işveren beni mahkemeye verebilirmi ihbar tazminatı için? onca yaşattıgı stresten sonra

    1. Emin bey, verse bile 2 haftalık ücretiniz kadar tazminat talep edebilir. Ayrıca mahkemede, işten ayrılış gerekçenizi ortaya koyabilirseniz, ödemek zorunda da kalmazsınız.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.