İstifa eden işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

İstifa eden işçinin kıdem tazminatı hakkı

İşçinin hangi hallerde kıdem tazminatına hak kazanacağını daha önce açıklamış ve bir şemayla da ayrıca göstermiştik. Kıdem tazminatıyla ilgili en yaygın bilinen husus istifa edenin bu tazminatı alamayacağıdır. Bu genel bilgi doğru olmakla birlikte eksiktir.

İstifa’dan kasıt hiçbir gerekçe göstermeksizin işten ayrılmadır. Aşağıda belirteceğimiz durumlarda ise işçinin aslında bir sebebi vardır.

İstifa eden işçi de kıdem tazminatı alabilir

Hiçbir geçerli nedeni yokken kendi isteğiyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alamazken bunun 3 istisnası vardır. Bunları aşağıda anlatalım:

1- İlk sigorta girişi 08/09/1999 tarihinden önce ve toplam prim günü sayısı en az 3600 olan işçi, SGK’dan alacağı “kıdem tazminatına hak kazandığına dair” yazıyı işveren ibraz ederek, istifa ettiği halde kıdem tazminatı alır.

Bu durumun ayrıntılarını şu yazıda, SGK’ya verilecek dilekçe örneğini ise şu yazıda anlatmıştık.

2- Askerlik görevini yapmak üzere işten ayrılan işçi, bu durumu kanıtlar evraklarını işverene ibraz etmek kaydıyla kendi isteğiyle ayrıldığı halde kıdem tazminatını alır.

Askerlik nedeniyle işten ayrılan işçi için dilekçe örneğini bu linkten indirebilirsiniz.

3- Evlenen kadın, evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde kendi isteğiyle işten ayrıldığında kıdem tazminatını alır.

Evlilik nedeniyle işten ayrılan kadın için dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz.

SONUÇ

Ortada haklı bir neden yokken istifa ederek isten ayrılan işçi normal şartlar altında kıdem tazminatı hakkını kaybederken; 08/09/1999 tarihinden önce ilk sigorta girişi yapılan ve toplamda en az 3600 gün primi olan işçi / askerlik görevi için işi bırakan işçi / evlendikten sonraki 1 yıl içinde işten ayrılan kadın işçi kendi isteğiyle işten ayrıldığı halde kıdem tazminatını almaya hak kazanır.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

36 Yorum

 1. Merhaba,
  2 yıl 5 ay 2 gündür çalışmış olduğum şirketten istifa etmek istiyorum,içeride 15 günlük yıllık iznim var ve istifa dilekçesini verdikten sonra izne çıkacağım, sormak istediğim soru;
  bu 15 günlük izinde olduğum süre, 6 haftalık ihbar süreme etkisi nasıl olur?
  ben sayılmasını ve iznim bittikten sonra kalan 4 hafta ihbar sürem için çalışmaya devam etmek istiyorum,
  yasal olarak bu mümkün müdür?

  1. Turan bey merhaba. İhbar süresinde izin kullanırsanız, kullandığınız izin süresi kadar ihbar süreniz artar. Bunun yerinde izne ayrılmamanızı ve izin parasını almanızı öneririm.

 2. mrb 1994 den beri özel şirkette çalişmaktayım çalıştığım ortam gürültülü oldugu için sol kulagımda % 24 gürültüden dolayı işitme sorunum var yasal olarak ne yapa bilirim

  1. Şaban bey sağlık raporu alabilir ve Alo 170’e şikayette bulunarak işyerinde teftişe gelen müfettişe de durumu bildirebilirsiniz. Bunların üzerinde işten ayrılabilirsiniz. Ama işveren tazminatınızı ödemezse, nihai kararı verecek olan mahkemedir.

 3. Merhabalar Öncelikle kolay gelsin size bir sorum olacak 22 04 2013 ve 22 04 2015 tarihleri arasında taşeron bir firmada guvenlik personeli ve daha sonrasında bu güvenlik şirketinin başka bir proje sinde 24 02 2017 tarihine kadar danışma olarak çalıştım ancak bu işyerinde ki müşteri bana isim dışında temizlik işleri ve asansör arıza giderme gibi işim dışında hayati tehlike oluşturabilecek işler yaptırdı bunu sözlü olarak belirttigimde yapmayın dedi ancak müşteri olan iş verenle bu konu hakkında görüşme sağlamadı bana bu işleri yaptırdıkları na dair ilgili Çalıştığım işyerinde farklı firmalarda çalışan şahitlerim mevcuttur ve ben işyerime noter üzerinden ihtar çekip bunu belirttim ve haklı nedenlerle iş akdimi fes ettim işyeri beni ise davet ettiklerine dair ihtar göndermiş 3gun içinde gelmezsem iş akdimi fesh edeceğini belirtmiş ihtar tarihlerimiz ayni ben ihtarname de maaşımın asgari ücretten gösterilmesi (elden ödeme yaparken bodro imzalatiyordular)haftalık 45 saati Aşan sürelerde çalışmamı belirttim(bununla ilgili ise devir teslim defteri nin fotokopileri mevcuttur) ilk maddede belirttgim iş dışında iş yaptırılması olayini tespit etmek için şahidim mevcuttur ikinci maddede belirttiğim asgari ücret olayı ise konuyla ilgili iş arkadaşlarım iş kaybetmesi korkusuyla şahitlik edemeyeceklerini belirtiler Bununla ilgili tazminat hakkım varmıdır cevaplarsanız çok sevinirim…

  1. Sinan bey size kesin bir cevap vermem mümkün olmaz. Ama ihtarname çekerek en doğrusunu yapmışsınız. 45 saat aşan çalışmaların olması fesih sebebi değildir; ancak bunların ücretinin ödenmemesi fesih sebebi olabilir. Elden ödeme fesih nedenidir, ama bunu da ispat etmeniz gerekir. Buna göre değerlendirebilirsniz.

 4. merhaba 1.06.2009 dan beri ozel bi firmada on muhasebe elemani olarak calisiyorum ilk ise girisim 1.10.2000
  calistigim is yerinden kendim istifa edip ayrilsam hangi haklarimi alabilirim. 3600 gunu dolduracagim ekim ayinda cikarsam alabilirmiyim tazminatlarimi. tesekkurler simdiden

 5. Mrb ben 1sene 3 aydır aynı yerde çalışıyorum 12saat çalışıyorum mesayi almıyorum askeri ücret artı yemek parası alıyorum işten ayrilsam tazminat artı fazla saatlerin ücretini alabilirmiyim

  1. Eğer mahkeme sizi haklı bulursa kıdem tazminatı, fazla mesai ücreti ve varsa diğer alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz.

 6. Eşim 6yildir aynı iş yerinde çalışıyordu istemediği halde mesaiye bırakıldıgi için maaşlarin geç yattigi ve sorumlu müdürün işine gelen çalışır gelmeyene kapı orda dediği için sgkya dilekçe vererek ayrildi ve mahkemeye verdi tazminatını alabilir mi

  1. Maaşların geç yatması elbette bir haklı fesih nedenidir. Ama sonuç olarak takdirde bulunacak olan mahkemedir. Yorum yaparsam yanlış bilgi verebilirim.

 7. 2 sene bir firmada calistim sosyal haklarim olmadigi icin isi biraktim. 1 yillik mesailerim kullanamadigim yillik izinlerim icin dava acsam tazminatimi alabilirmiyim

 8. Merhaba bir yerde guvenlik görevlisi olarak çalışıyorum fakat bulunduğum yerde proje bitiyor 2001 sigorta girişim var tazminat alabilirmiy.

  1. Proje bitiminde sizlere çıkış verilecekse elbette kıdem tazminatınızın da ödenmesi gerekir.

 9. Şuan çalıştığım şirketinde 2. Yılım yat imalati yapiyoruz yat bitti sayılır ama en az 2 ay kadar daha işimiz var ve maaş larimız ilk günden beri yarısı elden yarısı bankaya şekilde yatıyor son iki aydır asgari tutar bankaya yatıyor ama elden kalanlar ödenmiyor noterden yada sgk dan ihtar çekip tazminat ve haklarımızı alabilirmiyiz

  1. Elbette alabilirsiniz. Ama elden maaş aldığınızı mahkemede ispat etmeniz gerekecek. Bunun hesabını yaparak iş yapmanızı tavsiye ederim.

 10. Merhaba, kamuda (GTHB) engelli sürekli işçi olarak 3 yıl 2 aydan bu yana çalışıyorum. Bir hafta sonra EKPSS ile yine kamuda bu kez memur olarak göreve başlamak için istifa edeceğim. Bu durumda istifa edersem, kıdem tazminatı alabilir miyim?
  Teşekkürler…

  1. Memur olmak için istifa ederseniz kıdem tazminatı alamazsınız. Hatta ihbar süreleri kadar beklemeniz de gerekir. Şu hesaplama aracını kullanarak ihbar sürenizi hesaplayabilirsiniz.

 11. isyerımde her gun on saat calısıyorum cumartesı dahıl ancak gunluk yedı bucuk saat calısma gerı kalan mesaı olarak resmıyete dokuluyor sureklı assalayıp laf soyluyorlar kımı zaman sabah 8 gece 1 calısıyoruz bayram yogunlugu nedenıyle ve haftalık ıznımı ıptal ediyorlar bu sırketten ayrılsam tazmınatımı nasıl alırım ıkı cocuk annesıyım yardımınız ıcın tsk edrım

  1. Bütün bu hususları açıklayan bir ihtarnameyi işverene göndererek işten ayrılabilirsiniz. Ödeme yapılmazsa dava açarsınız. Dava açarsanız mahkeme, iddialarınız doğruluğunu inceleyecektir. İspat edebilirseniz haklarınızı alırsınız.

 12. Ocak 2014 ten beri çalıştığım is yerinden yönetim kurulu başkanı değişmesi ve tutumları sebebi ile istifa etmek istiyorum. Fakat görüştüğüm yetkili kişiler tazminat vermeyeceklerini bildirdi.
  Zaman zaman hakkımız yendi şöyleki
  1. 2,6 yıl maaşımın belli kısmı elden verildi ve sigortam düşük gösterildi. Ağustosta yatırılan temmuz ayi maaşımızin (zam almamamiza rağmen ) tümü bankaya yatırıldı.
  2. 2014 yılının 2. 6 ay zammı verilmedi ilerleyen zamanlarda telafi edeceğiz dendi fakat edilmedi.
  3. 3 vardiya olarak çalışmamıza rağmen gece vardiya için verilmesi gereken ekstra ücret verilmiyor.
  4. Yakacak gibi ikramiye gibi hic bir sosyal hakkimiz yok.
  Bunların hangisi tazminat almam için ornek teşkil edebilir tesekkur ederim.

  1. Sigortanı düşük gösterilmesi haklı nedenle fesih sebebidir. Zam verilmemesi duruma göre değişir. Şu yazıma bakabilirsiniz. Gece vardiyasında yapılan çalışma 7,5 saatin üzerindeyse ancak fazla mesai gündeme gelir. Yakacak vb. sosyal yardımlar verilmesi zorunlu değildir. Takdir sizin.

 13. mrb ben işyerinde yapmadığım bir suçdan dolayı tutanak tutuldu ve savunma verdim sonuç olarak benim doğruyu söylediğim ortaya çıktı ama işyerinde bir daha çalışmak istemiyorum tazminatımı alabilirmiyim.5 şubat 2010 işe giriş

  1. Bu sorunu cevabı tamamen olayın içeriğine ve gelişimine bağlıdır. Bilmeden buradan yorum yapmak istemem.

 14. 5 yil oldu ayni isyerinde calisiyorum ama bu sene Zam alamiyorum zam ayi geceli 7 ay oldu isten ayrilsam tazminat alabilirmiyim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.