İstifa eden işçiye yıllık izin ücreti ödenir mi?

İstifa eden işçi izin ücreti alabilir mi?

İşçinin istifa etmesinin birçok olumsuz sonucu olduğu bilinmektedir. İş Kanunu bazı önemli haklar söz konusu olduğunda, işçinin istifa etmesi halinde bu haklardan yararlanmamasını öngörmüştür. Bu ise, genel bir kanaatin oluşmasına neden olmuştur: İstifa eden işçi hiçbir şey alamaz. Bu ne kadar doğrudur? İstifa eden işçiye yıllık izin ücreti ödenir mi?

Yıllık ücretli izin

Daha önce de açıkladığım gibi, yıllık izin süreleri işçinin kıdemine göre değişmektedir. 14, 20 ve 26 gün olarak belirlenen bu süreler, en az olup artırılması mümkündür. Yıllık ücretli iznin her sene mutlaka kullandırılması esas olmakla birlikte; buna rağmen izinlerin bir kısmının kullandırılmaması ve işçi işten ayrıldığında bakiye yıllık izni olması halinde, geriye dönük kullanılmayan izinlere ait ücretler işçiye ödenmektedir.

İstifa eden işçi

İstifa etmekten kasıt, işçinin haklı bir nedeni yokken işten ayrılmasıdır. Bunun ise iki temel sonucu vardır. İstifa eden işçi ihbar tazminatı ve kıdem tazminatı alamaz. İstifa edildiğinde kıdem tazminatı alamamanın üç istisnası olduğunu daha önce yazmıştım. Ama bu işçi, ihbar tazminatını hiçbir şekilde alamayacaktır. Görüldüğü gibi, istifa eden işçi en önemli iki hakkından birden olmakta ve ihbar tazminatı alamadığı gibi kıdem tazminatı da alamamaktadır.

İstifa eden işçinin bütün hakları gider mi?

işçi istifa yıllık izin hakkı

Bu çok yanlış bir inanıştır. Bazı haklar işçinin işten nasıl ayrıldığına bağlı olarak değişirken, bazı haklar mutlaktır. İş akdi nasıl sona ermiş olursa olsun bunların ödenmesi gerekir. İşçinin geriye dönük maaş alacakları, ücret alacakları ve yıllık izin ücreti alacağı bunların başında gelir. İşçi isterse, çok büyük hata olarak kabul edilebilecek bir davranışından dolayı kovulmuş olsun, yine de bu haklarının ödenmesi gerekir.  Çünkü bu haklar, iş akdinin sona ermesiyle otomatik olarak ortaya çıkan ve hiçbir şarta bağlanmamış haklardır.

SONUÇ

İstifa eden işçinin, bütün haklarını kaybedeceği inanışı son derece yersizdir. İstifa eden işçi her halde ihbar tazminatını ve çoğu zaman kıdem tazminatını yitirir. Ancak yıllık izin ücreti, işçinin işten nasıl ayrıldığına göre ödenip ödenmeyen bir alacak değildir. Çalıştığı süre zarfında izinlerinin tamamını kullanmayan ve işten ayrıldığında yıllık izin ücreti hak eden işçiye, hesaplanan tutarın derhal ve şartsız olarak ödenmesi gerekir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

88 Yorum

 1. İyi çalışmalar. 2013 yılında üniversite okumak için 11 kamu işçisi olarak çalıştığım GLİ den istifa ettim. Aynı ve ya farklı statüde geri dönebilir miyim? Teşekkürler.

   1. Bilgi için mail attığımda tüzüğümüzde böyle bir madde yoktur tarzında bir cevap aldım. Bunun anlamı nedir? (istifa eden işçinin geri dönmesi)

 2. Merhabalar iyi günler dilerim.ben çalışmış olduğum işyerinden kendi isteğim ile istifa ettim lakin tazminat hakkım olmadığını biliyorum benim hak ettiğim izn günlerim fazla mesai haklarım vardı bunları isteme hakkım varmı vat ise talep edebilirmiyim..

  1. Serkan bey elbette talep edebilirsiniz. Kıdem tazminatı ile diğer alacaklar farklı konulardır.

 3. Mustafa bey merhaba ben 9 – 10 aylık bir çalışanım fakat bazı nedenlerden dolayı işten ayrılıp başka yere başlayacağım tabi bunu önceden çalışacağım yere bildireceğim sorum; bu süre zarfında işten ayrılsam yıllık izin parasından faydalanan bilirmiyim ? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Mustafa bey, işyerinde bildirimde bulunmanız gerekir. İşten ayrıldığınız tarihte, 1 yılınız dolmuşsa yıllık izin ücreti hak edersiniz, dolmamışsa hak edemezsiniz.

 4. Merhaba ben 1.12.2016 da işe başladım ve 15.11.2017 de işten istifa ettim. 21 gün ihbar çalıştırıyorlar 06.12.2017 de tamamen işyerimle ilişiğim kesilcek. Bu sebeple yıllık izin ücreti alırmıyım?

  1. Mustafa bey, iş sözleşmenizin sona erdiği tarih itibariyle 1 yılınız dolduğu için yıllık izin ücretinizin ödenmesi ya da iznin kullandırılması gerekir.

 5. Selamlar 23.10.2012 de işe girişim 5 gün diğer yıldan 14 günde bu yıldan yıllık iznim var kendimi işten çıkarttırmak istiyorum tazminatımı alarak fakat 19 günlük yıllık iznimi nasıl alırım ? almasam ücreti yatarmı Teşekkürler

  1. Özkan bey, işverenin bunu, işten ayrıldığınızda ödemesi gerekir. Ödemezse dava açarak alabilirsiniz.

 6. Merhabalar 2 yılı geçkin süredir çalıştığım firmadan istifa ederek ayrıldım içeride 21 günlük izin hakkım kaldı firma ile görüştüğümde izin talep etseydin kullansaydın dediler istifa ettiğin için tüm haklarından feragat etmiş olursun ayrıca yıllık izin ücreti hiçbir şekilde paraya dönüştürülemez dediler yıllık izin ücretimi alabilir miyim? yardımlarınızı rica ederim.

  1. Merhaba. Tamamen yanlış bilgi vermişler. Yazıda da gerekçelerini zaten açıkladık.

 7. ben 2001 den itibaren haydarpaşa numune hastanesinde çalışıyorum.kadroya geçiş sürecinde evrak vermedim işi bırakmayı düşünüyorum yıllı iznim de var 54 gün kısaca haklarım nelerdir.tazminatım nasıl hesaplanır

  1. Ulaş bey bu durumda ihale bitiminde, kıdem tazminatınızın ödenmesi ve ihbar süresi kullandırılması gerekir. 54 günlük izin ücretiniz de ayrıca ödenmelidir.

 8. Merhaba. Çalıştığım iş yerinde 2 yılım doldu. İstifa edeceğim. Ihbar sürem 6 hafta çıkıyor. Ancak ben çalışmak istemiyorum. 14 gün yıllık iznim var. 14 gün yıllık izini ihbar süresinden düşmesini istiyorum. Böyle bir şey isteme hakkım var mı?

 9. merhaba, 4 yildir ayni sirkette calisiyorum ve giris tarihim 5 mart idi.1 mart itibariyle sirketten ayrilacagim bu durumda yillik izin parami 4 gun sebebiyle kayipmi ediyorum?

  1. Merhaba. Evet, son izninizi hak etmemiş olacağınızdan, bu seneye ait izin parası alamazsınız.

 10. İyi çalışmalar ;

  05.06.2014 tarihinde çalışmaya başladığım firmadan 20.02.2018 tarihinde istifa edeceğim 2015 , 2016 ve 2017 senelik izinlerimi kullandım. 2018 senesi için yıllık izin hakkım var mı ?

  Teşekkürler.

 11. 24.10.2016 tatihinde işe girdim ve artık memleketime dönmem gerekiyor. hiç yıllık izin kullanmadım ve 30.04.2018 tarihinde istifa etmek istiyorum , yıllık iznimin karşılığının ödenmesini istiyorum bunu dilekçeye yazmam gerekiyormu ve dilekçem nasıl olmalı

  1. Mustafa bey, bunu dilekçeye yazsanız da yazmasanız da, kullanmadığınız yıllık izinlerin ücretlerinin size ödenmesi gerekecektir.

 12. Ben yarın işi bırakıcam iş yerine haber vermedim iki yılım doldu izin falan kullanmadım paramı alabilirmiyim

 13. merhabalar ben 24 04 2017 tarihinde ise başladım 30.05.2018 tarihinde işten ayrılmak istiyorum ihbar tazminatı ödememem için ne zaman bildirmem gerekiyor ayrılacağımı ve yıllık izin ücreti alabilirmiyim alırsam hafta sonlarıda katılıyor mu bu ücrete

  1. Ümit bey, kullanmadığınız yıllık izniniz kaç gün ise, o kadarlık ücret alırsınız. İhbar süreniz ise 4 haftadır.

 14. habersiz işe gitmediğim için işten çıkarıldım yıllık izin haklarımı alabilirmiyim

 15. 1 sene 70 gün aynı iş yerinde çalışıyorum yıllık iznimi henuz kullanmadim. Is yerinden ayrılmam dahilinde yıllık iznimin ücretini verirler mi

 16. 18 yas alti isciler isten cikmalari durumunda yıllık izin ücretlerini alabilirlermi ? Alırlarsa kac gün uzerinden alirlar ?

 17. Merhaba 26.04.2012 yılında iş başı yaptığım iş yerinden 26.04.2018 tarihinde istifa etmek zorunda kaldım aile sebeplerinden dolayı kıdem tazminatı alabilir miyim bide 6yıllık olduğum için 21 gün yıllık izin hak edişi parasını alabilir miyim

  1. Murat bey, haklı nedenle fesih yapmadıysanız tazminat alamazsınız. Ama kullanmadığınız yıllık izinlerin ücretinin mutlaka ödenmesi gerekir.

 18. 4 yıllık çalıştığım yerden herhangi bir evrak imzalamadan çıktım yıllık izinlerimi kullanmadım geriye dönük haklarımı bilmediğim için isteyebilir miyim dava açabilir miyim alma imkanım olur mu

  1. Yeşim hanım bu elbette mümkündür. Bir an önce bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 19. İşe doğum izni alan kişinin yerine girdim ve bir sözleşme imzalamadık. Ağustos ayında işe dönecek,ben ayrılacağım ve benim 1.yılım temmuzda doluyor. İzin yapmadığımda ücretini alabilir miyim? Sözleşme yapmadığım için soruyorum.

  1. Gül hanım, 1 yılınızı tamamlarsanız, iş sözleşmeniz olsa da olmasa da yıllık izin ya kullandırılmalı ya da çıkarılırken ücreti ödenmelidir.

 20. İstifa ettim içerde 29 gün yıllık iznim var ücret tutarının 1470 olduğu söylendi. Bu hesaplamaya haftalık izinleride katmam gerekir mi yoksa 29 günden mi hesaplanıyor

  1. Erdinç bey, maaşınızın bir aylık tutarı ne kadar ise onu 30’a bölün ve çıkan rakamı 29 ile çarpın. İşlem bu kadar basittir.

 21. Merhaba,
  Yaklaşık iki yıldır bir işyerinde çalışıyorum. İçerde iznim kalmadı. 15 gün sonra yıllık izin bakiyem güncellenecek ve 14 gün iznim olacak. Ancak izin hakediş tarihinden 1-2 hafta önce işten ayrılmam durumunda, yakın tarihte hakedeceğim izinler için bir talepte bulunabilir miyim?

  1. Metin bey, 1 gün önce bile ayrılsanız, bir yıl dolmadığı için yeni izinlerinizi hak etmemiş olursunuz.

 22. Ben istifa ettim 1 ay oluyor. İzin ücretimi talep ettim Ançma yeni devir alan yöneticilerim bizden öncesine biz karışmayız diyorlar hakkımı vermiyorlar eski yöneticim de onları ödemesi yapmasını tamamen devrettiğini söylüyor. Sizce ne yapmalıyım ücretimi alabilmek için

 23. Yeni bir is bulma sebebiyle istifa edeceğim. 1 senem doldu yıllık iznimi kullanmadım. İş yeri müdürüm bu hakkımın ödenmesini şirketin inisiyatifine kaldığını belirtti. Açıkçası vermek istemiyorlar. Gıda mühendisi olmama rağmen bazı zamanlar haftalık iznimi dahi kullanmadığım oldu ve resmi tatillerde çalıştım. İdari kadroda olduğum için fazla mesai de yapsam mesai parası almayacağımı söyledi. Maaşım düşük olması sebebiylede izin kullandıracağını söyledi. İsten çıkıyorum artık bu haklarımı alabilir miyim. Yoksa hakkımı mahkemede mi aramaliyim. Bu izin haklarimi kaybeder miyim.

  1. Hanife hanım, işyerinde 1 yılınız dolduysa ve işten ayrılıyorsanız, işveren size yıllık izin ücretini ödemek zorundadır. Bu hususta işverenin bir takdir hakkı yokturç

 24. Merhaba ben nisanda 4d kadrosuna gecmis bulunmaktayim, fakat simdi de 4b li olarak atandim, atandigim yere bir hafta icinde baslamam gerekiyor, bu durumda ihbar suresi calismak zorunda miyim

  1. Evet, ihbar süresini çalışmanız gerekir. Aksi takdirde sizden ihbar tazminatı talep edilebilir.

 25. Merhaba
  19.10.2010 yılından beridir yönetici olarak çalışmakta olduğum işyerinden toplam 60 gün yıllık izin alacağım vardır.eleman yetersizliğinden dolayı iş yüküm çoğaldı ve mobing gibi gelmeye başladı.hal böyle iken iş yerinden ayrılsam, kıdem+yıllık izin ödenirmi.
  Saygılarımla

  1. Salih bey, yıllık iznin kullandırılmaması haklı fesih için tek başına yeterlidir. Ödenmezse, dava yoluyla alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz.

 26. Merhabalar
  İşe 14.06.2017 de başladım, 05.05.2018 de istifa ettim. Yıllık izin ödemesi alabilirmiyim, teşekkürler

 27. Merhaba, bodromda 25 Mayıs 2017’de işe giriş tarihim yazmakta, ben 25 Mayıs 2018 tarihinde mesaimi bitirdikten sonra istifa etmeyi düşünüyorum. Yıllık iznimi hiç kullanmadım. Yıllık izin ücretimi tam 1 yılımı doldurduğum gün için alabiliyor muyum? Bu durum kesin olsun diye 25 mayıs mesai saati bittikten sonra 26 mayıs tarihinde istifamı versem bir farklı durum olur mu?

  1. Deniz hanım, sizin yerinizde olsam 26 mayıs itibariyle işten ayrılırdım. Böylece işinizi garantiye almış olursunuz.

 28. Teşekkür ederim cevabınız için Zeynel bey. 25 mayıs günü öğleden sonra mesaim bitiyor. 26 mayıs günü mesaim yok ve 27 mayısta da aynı şekilde. Tarihi 1 gün ileriye geçirmek ve mesaimin olmadığı gün istifayı vermek açısından bir sorun olmaz herhalde. Çünkü iş yeri müdürü bir sonraki çalışma saatimi yazmak istemeyip, iş çıkış gününü 25 mayıs yıllık iznimin olduğu gün yapmak istiyor. Ben de bir sonraki haftaya da kalmak tahammül etmek istemiyorum.

  1. Sizin yerinizde olsam, gerekirse haftaya da kalırdım. Çünkü neredeyse yarım maaş tutarında bir alacaktan bahsediyoruz, riske atmayın.

 29. Merhaba zeynel bey, ben istifa etmeyi dusunuyorum ve ihbar suremi bildirdim 16 günlük de yillik izin alacagim var yillik iznimi kullanmadam ayrilmam gerekiyor cunku 4b li olarak baska bi hastaneye atandim, fakat isyerimden yillik izin ucretini alabilir miyim diye sordugumda biz ucret olarak yatirmiyoruz diyor, boyle bisey var mi yasal mi yani yaptiklari.

  1. Emine hanım, yıllık izninizi kullanmanız istenirse, kullanmanız ya da bundan feragat ettiğinizi beyan etmeniz gerekir.

 30. Zeynel bey cok tesekkur ederim benim bi sorum daha olacakti. Ben 4d kadrosuna nisan ayinda gecmistim fakat sozlesme imzalamadik daha bu hafta imzaliycaz. Ama ben baska kuruma 4b li olarak atandigim icin bu sozlesmeyi imzalamayi düşünmüyorum. Imzalamadigim icin kidem tazminati alabilir miyim

 31. 16.08.2004 işe girişim daha iyi şartlarda bir işe başlamak için 16.06.2018 de istifa edeceğim kullandığım yıllık izinlerin ücretini işveren alabilir mi kıdem tazminatı almadan ayrılıyorum 1999 sonrası sigorta başlangıç olduğu için

 32. Merhaba,
  01.07.2014 tarihinde girmiş olduğum işimden 22.06.2018 tarihi itibariyle istifa ettim. İşyerim 2 aylık ihbarımı kullanmamı talep etti. Bu 2 ay içinde yıllık izin hakedişim olacak Mıdır? Veya hakedişimden bir gün önce ihbarımı bitirme hakları olabilir mi? Tamamen onların inisitafinde midir ihbar sürem?

  Teşekkürler

  1. Hamit bey, ihbar süresi de kıdemde sayılır. Eğer ihbar süresi içinde yeni yıllık izninizi hak ederseniz, bunun size kullandırılması ya da ücretinin ödenmesi gerekir. İhbar süresini kim zamanından önce sona erdirirse, karşı tarafa ihbar tazminatını öder.

 33. Merhaba çalıştığım ozel sirkette sorumluyum ve benim bi ust amirim bagirip hakaret ederek konusuyor ve kamera kayitlarinda ustume yurumesi ve tehditli el hareketleri var.isten cikmam icin benimle ugrasiyor 8 yillik emegim var mahkeme yolu ile kidem tazminati alabilirmiyim.kamera kaydi ve whatsap dışında delilim yok kamerada ses kaydedilmedigi icin karasizim

 34. Ise başlangıç tarihim 11.11.2013,agustos sonu işten ayrılacağım.gecen seneden 2 gün izin hakkim kalmıştı.bu sene için agustosta ayrilirken izin ücreti alma hakkim var midir

 35. Merhaba
  04.07.2009 tarihinde ise girdim 26.06.2018 tarihinde isime son verildi 4 temmuzdada 21 gun hak edeceğim izin ucretimi sirket bana verecekmi?
  Teşekkürler.

 36. 04.07.2009 tarihinde ise girdim 26.06.2018 tarihindede isime son verildi 56 günlük ihbar alacağım 4 temmuzdada 21 gun yıllık ızin hak edecektim 21 gun izin ucretini bana öderlerdi.
  Teşekkürler.

 37. Merhaba asgari ucretin altinda calisiyorum ama bodromda askeri ucret odeniyo gorunuyo isimi sevmeme ragmen 1.5 senedir verilen sozler tutulmadi zam istedim bari asgari ucret olsun dedim vermeyince bu sartlarda calisamicam dedim temmuz 31 de ayrilcam ustelik hic bir zaman tam zamaninda maas alamadim haziran masimi halan almis degilim yarisi duruyo benim sorum ben isverenden kidem tazminatimi istesemalirmiyim ve senelik izin parami lutfen yardim edin

 38. Merhaba,
  11 haziran da istifamı verdim ancak 8 haziran itibariyle şirket çıkışımı verdi. Bunun yanısıra 2 haftalık iznimi kullandığım mazeret izinlerini düştüklerini söyleyip yatırmadılar. Bu durumda ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

 39. 5 gün babalık izni kullandım. dönüşüm cuma gününe denk geliyordu bende firmayı arayıp Cuma günü gelemeyeceğimi yıllık izinden kesilmesini talep ettim ancak dönüşüümde tutanak tutup savunma yazdılar birde cumartesi günü için zorunlu mesai tutamağı tuttular şimdi ben işten istifa etsem tümmhaklarımı alabilirmiyim

  1. Özcan bey, talebiniz yazılı olmadığı için ve resmen onaylanmadığı için haksız duruma düşersiniz.

 40. iyi günler. Ben 01.09.2016 tarihinde işe başladım. 1 yıllık izin hakkım olan 14 iş gününün 13,5 gününü kullandım. 24.07.2018 tarihinden istifa etmek istiyorum. İhbar süresinde çalışırsam ya da ihbarımı ödersem ne gibi yükümlülüklerim olur. Yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin.

  1. Elif hanım önünüzde zaten iki seçenek var. Ya ihbar süresinde çalışacaksanız ve işten öyle ayrılacaksınız Ya da ihbar süresinde çalışmayacaksanız ihbar tazminatı ödeyeceksiniz.

 41. Merhabalar
  Ben 26 temmuz 2017 işe başladım. 01 eylül 2018 işten ayrılacağım. 5 günlük yıllık izin kullanacağım. Ağustosun 17 nde ihbar dileçemi versem 15 gün önceden haber verildiği için. İçeride kalan 9 günlük yıllık iznim hesabıma maaş ile beraber yatar mı ? Yani iznimin ücretini almak için her hangi bir dilekçe yazmama gerek var mı yoksa direk hesabıma yatar mı?

  1. Merve hanım izin ücreti için işçinin ayrıca bir talepte bulunması gerekmez. Kullanılmayan yıllık izinlerin ücretinin zaten ödenmesi gerekir.

 42. Merhaba ben geçen seneki yıllık iznimi kullanmadım bu senede 19.08 de yıllık iznim tekrar doluyordu fakat yarın 07.08 çıkışım verilecek. Bu senenin yıllık izin parasinida alabilir miyim acaba yada nasıl bir yol izlemeliyim? Tesekkurler

 43. Merhaba 1.5 yillik calisanim ve istifa edicem benim sirketten ne gibi alacaklarim olabilir gecen sene resmi tatillerin ucretlerinide odemediler yani 10 gun icin mesai 200 tl ytirdilar tesekkurler

  1. Müjdat bey resmi tatil ücretleri halen ödenmemişse bu bir haklı fesih sebebidir. Ayrıca bunun dışında haklı fesih gerekçeleri de varsa, bunları gerekçe göstererek bir fesih yapmanız halinde hem kıdem tazminatı hem de kullanmadıysanız yıllık izin ücreti talep edebilirsiniz.

 44. Meraba ben bu sene istifa ettim gecen seneden kalma 8 gün senelik izmim vardı istifa ederken hic bi hak talep etmiyorum yazdırdılar yani yönetici ne derse onu yazdım istifada bu kelimeyi kullandıgın icin ücretimi ödemiyolar dogru mu yoksa hakkımı almaya ugraşım mı bi bilgi verebilirseniz cok sevinirm .

  1. Büşra hanım bu ifade, sizin hakkınız olan maaş ve yıllık izin ücreti gibi haklarınızı kesinlikle zayi etmez. Kullanmadığınız yıllık izinlerinizi kullanmış gibi imza atmadıysanız hakkınızı aramanızı öneririm.

 45. Merhaba şirkete giriş tarihim 09.09.2016
  Buna ramen 10.08.2018 daha hiç bir senelik iznime çıkmış değilim senelik izin talebim devamlı (eleman eksik seni senelik iznine çıkartamıyoruz ) gibi bahaneler oluyo 2 haftadırda haftalık iznime çıkamıyorum yine aynı bahaneleri sunarak. ben şimdi işten ayrılsam kıdem tazminatı ve senelik izin tazminatı haklarımı alabilirmiyim konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum teşükkür ediyorum

  1. Merhaba, 10/09/2018 tarihinde Hale’n yıllık izin kullanamamış olursanız haklı fesih hakkınız olur. Çünkü işverenin size izin kullandırması için daha vakti var.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.