İstifa eden işçiye yıllık izin ücreti ödenir mi?

İstifa eden işçi izin ücreti alabilir mi?

İşçinin istifa etmesinin birçok olumsuz sonucu olduğu bilinmektedir. İş Kanunu bazı önemli haklar söz konusu olduğunda, işçinin istifa etmesi halinde bu haklardan yararlanmamasını öngörmüştür. Bu ise, genel bir kanaatin oluşmasına neden olmuştur: İstifa eden işçi hiçbir şey alamaz. Bu ne kadar doğrudur? İstifa eden işçiye yıllık izin ücreti ödenir mi?

Reklam

Yıllık ücretli izin

Daha önce de açıkladığım gibi, yıllık izin süreleri işçinin kıdemine göre değişmektedir. 14, 20 ve 26 gün olarak belirlenen bu süreler, en az olup artırılması mümkündür. Yıllık ücretli iznin her sene mutlaka kullandırılması esas olmakla birlikte; buna rağmen izinlerin bir kısmının kullandırılmaması ve işçi işten ayrıldığında bakiye yıllık izni olması halinde, geriye dönük kullanılmayan izinlere ait ücretler işçiye ödenmektedir.

İstifa eden işçi

İstifa etmekten kasıt, işçinin haklı bir nedeni yokken işten ayrılmasıdır. Bunun ise iki temel sonucu vardır. İstifa eden işçi ihbar tazminatı ve kıdem tazminatı alamaz. İstifa edildiğinde kıdem tazminatı alamamanın üç istisnası olduğunu daha önce yazmıştım. Ama bu işçi, ihbar tazminatını hiçbir şekilde alamayacaktır. Görüldüğü gibi, istifa eden işçi en önemli iki hakkından birden olmakta ve ihbar tazminatı alamadığı gibi kıdem tazminatı da alamamaktadır.

İstifa eden işçinin bütün hakları gider mi?

işçi istifa yıllık izin hakkı

Bu çok yanlış bir inanıştır. Bazı haklar işçinin işten nasıl ayrıldığına bağlı olarak değişirken, bazı haklar mutlaktır. İş akdi nasıl sona ermiş olursa olsun bunların ödenmesi gerekir. İşçinin geriye dönük maaş alacakları, ücret alacakları ve yıllık izin ücreti alacağı bunların başında gelir. İşçi isterse, çok büyük hata olarak kabul edilebilecek bir davranışından dolayı kovulmuş olsun, yine de bu haklarının ödenmesi gerekir.  Çünkü bu haklar, iş akdinin sona ermesiyle otomatik olarak ortaya çıkan ve hiçbir şarta bağlanmamış haklardır.

SONUÇ

İstifa eden işçinin, bütün haklarını kaybedeceği inanışı son derece yersizdir. İstifa eden işçi her halde ihbar tazminatını ve çoğu zaman kıdem tazminatını yitirir. Ancak yıllık izin ücreti, işçinin işten nasıl ayrıldığına göre ödenip ödenmeyen bir alacak değildir. Çalıştığı süre zarfında izinlerinin tamamını kullanmayan ve işten ayrıldığında yıllık izin ücreti hak eden işçiye, hesaplanan tutarın derhal ve şartsız olarak ödenmesi gerekir.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

22 Yorum

 1. İyi çalışmalar ;

  05.06.2014 tarihinde çalışmaya başladığım firmadan 20.02.2018 tarihinde istifa edeceğim 2015 , 2016 ve 2017 senelik izinlerimi kullandım. 2018 senesi için yıllık izin hakkım var mı ?

  Teşekkürler.

 2. merhaba, 4 yildir ayni sirkette calisiyorum ve giris tarihim 5 mart idi.1 mart itibariyle sirketten ayrilacagim bu durumda yillik izin parami 4 gun sebebiyle kayipmi ediyorum?

  1. Merhaba. Evet, son izninizi hak etmemiş olacağınızdan, bu seneye ait izin parası alamazsınız.

 3. Merhaba. Çalıştığım iş yerinde 2 yılım doldu. İstifa edeceğim. Ihbar sürem 6 hafta çıkıyor. Ancak ben çalışmak istemiyorum. 14 gün yıllık iznim var. 14 gün yıllık izini ihbar süresinden düşmesini istiyorum. Böyle bir şey isteme hakkım var mı?

 4. ben 2001 den itibaren haydarpaşa numune hastanesinde çalışıyorum.kadroya geçiş sürecinde evrak vermedim işi bırakmayı düşünüyorum yıllı iznim de var 54 gün kısaca haklarım nelerdir.tazminatım nasıl hesaplanır

  1. Ulaş bey bu durumda ihale bitiminde, kıdem tazminatınızın ödenmesi ve ihbar süresi kullandırılması gerekir. 54 günlük izin ücretiniz de ayrıca ödenmelidir.

 5. Merhabalar 2 yılı geçkin süredir çalıştığım firmadan istifa ederek ayrıldım içeride 21 günlük izin hakkım kaldı firma ile görüştüğümde izin talep etseydin kullansaydın dediler istifa ettiğin için tüm haklarından feragat etmiş olursun ayrıca yıllık izin ücreti hiçbir şekilde paraya dönüştürülemez dediler yıllık izin ücretimi alabilir miyim? yardımlarınızı rica ederim.

  1. Merhaba. Tamamen yanlış bilgi vermişler. Yazıda da gerekçelerini zaten açıkladık.

 6. Selamlar 23.10.2012 de işe girişim 5 gün diğer yıldan 14 günde bu yıldan yıllık iznim var kendimi işten çıkarttırmak istiyorum tazminatımı alarak fakat 19 günlük yıllık iznimi nasıl alırım ? almasam ücreti yatarmı Teşekkürler

  1. Özkan bey, işverenin bunu, işten ayrıldığınızda ödemesi gerekir. Ödemezse dava açarak alabilirsiniz.

 7. Merhaba ben 1.12.2016 da işe başladım ve 15.11.2017 de işten istifa ettim. 21 gün ihbar çalıştırıyorlar 06.12.2017 de tamamen işyerimle ilişiğim kesilcek. Bu sebeple yıllık izin ücreti alırmıyım?

  1. Mustafa bey, iş sözleşmenizin sona erdiği tarih itibariyle 1 yılınız dolduğu için yıllık izin ücretinizin ödenmesi ya da iznin kullandırılması gerekir.

 8. Mustafa bey merhaba ben 9 – 10 aylık bir çalışanım fakat bazı nedenlerden dolayı işten ayrılıp başka yere başlayacağım tabi bunu önceden çalışacağım yere bildireceğim sorum; bu süre zarfında işten ayrılsam yıllık izin parasından faydalanan bilirmiyim ? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Mustafa bey, işyerinde bildirimde bulunmanız gerekir. İşten ayrıldığınız tarihte, 1 yılınız dolmuşsa yıllık izin ücreti hak edersiniz, dolmamışsa hak edemezsiniz.

 9. Merhabalar iyi günler dilerim.ben çalışmış olduğum işyerinden kendi isteğim ile istifa ettim lakin tazminat hakkım olmadığını biliyorum benim hak ettiğim izn günlerim fazla mesai haklarım vardı bunları isteme hakkım varmı vat ise talep edebilirmiyim..

  1. Serkan bey elbette talep edebilirsiniz. Kıdem tazminatı ile diğer alacaklar farklı konulardır.

 10. İyi çalışmalar. 2013 yılında üniversite okumak için 11 kamu işçisi olarak çalıştığım GLİ den istifa ettim. Aynı ve ya farklı statüde geri dönebilir miyim? Teşekkürler.

   1. Bilgi için mail attığımda tüzüğümüzde böyle bir madde yoktur tarzında bir cevap aldım. Bunun anlamı nedir? (istifa eden işçinin geri dönmesi)

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.