İstinaf dilekçesi örneği

İstinaf dilekçesi örneği

İş mahkemesince verilen kararlardan, 2017 itibariyle tutarı 3.000 TL’yi aşmayan kararlar kesindir. Bu kararlar aleyhine başka bir mahkemeye başvurulması mümkün değildir.

Ancak bu rakamın üstündeki mahkeme kararlarına itiraz edilebilmektedir. Bu itiraz ise, bir üst mahkeme olan Bölge Adliye Mahkemelerine yapılmaktadır.

İstinaf dilekçesi verme süresi

İstinaf dilekçesinin hangi sürede verilmesi gerektiğini daha önce açıklamıştık. Kısaca tekrar etmek gerekirse; mahkeme kararının ilgiliye tebliğ tarihinden itibaren en geç 2 hafta içinde istinaf dilekçesinin verilmesi gerekmektedir.

İstinaf dilekçesi, kararı veren iş mahkemesine verilebilir. Ancak bu zorunlu değildir. İster davanızın görüldüğü yerde, isterseniz de her hangi bir yer adliye mahkemesine bu dilekçenizi verebilirsiniz.

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İstinaf dilekçenizi verdiğiniz mahkeme, bu dilekçeyi ilgili iş mahkemesine gönderecektir. Onlar da dilekçeyi Bölge İdare Mahkemesine tevdi edecektir. Aceleniz varsa, doğrudan kendi iş mahkemenize vermenizi öneririm.

İstinaf dilekçesi verirken, başvuru için gerekli harçları yatırmanız gerektiğini de unutmayın. Harçlar yatırılmadan dilekçe işleme koyulmamaktadır.

Dilekçeyi mahkemeye verdikten sonra, size bir alındı belgesi verilecektir. Ücretsiz verilen bu alındı belgesini saklamanızı tavsiye ederim.

iş mahkemesi istinaf dilekçesi indir

Dilekçede yer alan ve boş bırakılan tüm alanları doldurmayı unutmayın. Aşağıdaki dilekçeyi hem görüntüleyebilir hem de indirebilirsiniz.

İş mahkemesi istinaf başvuru dilekçesi indir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Merhaba 21/11/2017 de işten çıkarıldım ve işe iade davası açtım, 07/05/2019 itibari davayı kazandım karar her iki tarafada tebliğ edildi fakat 01.01.2018 itibari ile temyiz yolu kapalıdır diyor, Şimdi iş veren sadece istinafa mı gidecek oradan çıkan sonuç kesin sonuç mu olacak? Davayı açtığım tarih belli bu 1 ocak 2018 den öncesinide kapsıyor mu temyiz yolu kapalıdır diye

    1. Merhaba. Kararı görmeden bir şey söylemek doğru olmaz. Bu tür durumlarda, internetten cevap aramaktansa, doğrudan mahkeme kalemine gidip bunun ne anlama geldiğinin sorulmasının daha doğru olacağına inanıyorum. Böylece kesin cevabı almış olursunuz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.