İstinaf dilekçesi örneği

İstinaf dilekçesi örneği

İş mahkemesince verilen kararlardan, 2017 itibariyle tutarı 3.000 TL’yi aşmayan kararlar kesindir. Bu kararlar aleyhine başka bir mahkemeye başvurulması mümkün değildir.

Ancak bu rakamın üstündeki mahkeme kararlarına itiraz edilebilmektedir. Bu itiraz ise, bir üst mahkeme olan Bölge Adliye Mahkemelerine yapılmaktadır.

İstinaf dilekçesi verme süresi

İstinaf dilekçesinin hangi sürede verilmesi gerektiğini daha önce açıklamıştık. Kısaca tekrar etmek gerekirse; mahkeme kararının ilgiliye tebliğ tarihinden itibaren en geç 2 hafta içinde istinaf dilekçesinin verilmesi gerekmektedir.

İstinaf dilekçesi, kararı veren iş mahkemesine verilebilir. Ancak bu zorunlu değildir. İster davanızın görüldüğü yerde, isterseniz de her hangi bir yer adliye mahkemesine bu dilekçenizi verebilirsiniz.

Amirine saygısızlık yapan işçinin çıkarılması

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İstinaf dilekçenizi verdiğiniz mahkeme, bu dilekçeyi ilgili iş mahkemesine gönderecektir. Onlar da dilekçeyi Bölge İdare Mahkemesine tevdi edecektir. Aceleniz varsa, doğrudan kendi iş mahkemenize vermenizi öneririm.

İstinaf dilekçesi verirken, başvuru için gerekli harçları yatırmanız gerektiğini de unutmayın. Harçlar yatırılmadan dilekçe işleme koyulmamaktadır.

Dilekçeyi mahkemeye verdikten sonra, size bir alındı belgesi verilecektir. Ücretsiz verilen bu alındı belgesini saklamanızı tavsiye ederim.

iş mahkemesi istinaf dilekçesi indir

Dilekçede yer alan ve boş bırakılan tüm alanları doldurmayı unutmayın. Aşağıdaki dilekçeyi hem görüntüleyebilir hem de indirebilirsiniz.

İş mahkemesi istinaf başvuru dilekçesi indir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Sitemizin en üstünde yer alan KİRACILARA MÜJDE başlıklı REKLAMI tıklayan ve ziyaret ettikleri sitede FORM dolduran okuyucularımızın yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır.