Servise binen işçilerin hakları neler?

İşveren aynı servise kaç işçiyi bindirebilir?

Bir okurumuz sormuş.

-İşveren, aynı otomobile 12 işçi sığdırarak bizi işyerine taşıyor. Böyle bir servis olabilir mi? Bu duruma dayanarak iş sözleşmemi haklı nedenle feshedebilir ve kıdem tazminatımı alabilir miyim?

İşveren tarafından işçilere servis sağlanması zorunluluğu olup olmadığını daha önceki bu yazımızda anlatmıştık.

Buna göre işveren tarafından işçilerin servisle işyerine götürülmesi zorunluluğunun olmadığını, sadece; Belediye sınırları dışarısındaki iş yerlerinde çalışan kadın işçilerden ve belediye sınırları içerisinde olmakla birlikte, vardiya değişim saatlerinde toplu taşıma araçlarıyla işe gidip gelme zorunluluğu bulunan işyerlerinde görev yapan kadın işçilerden gece postalarında çalışacak olan kadın çalışanların, uygun araçlarla ikamet ettikleri yere en yakın merkezden, işyerine götürülmesi ve getirilmesi halinde işverence servis sağlanmasının zorunlu olduğunu yazmıştık.

Okurumuzdan gelen soru ise biraz farklı. Aynı otomobile 12 kişinin sığdırılarak, bunların işyerine taşınması pek alışılagelmiş bir durum değil. Bunun hem trafik kuralları açısından yanlış olduğunu hem de insan hayatını hiçe sayan bir davranış olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bütün bunlara rağmen işçi ne yapmalıdır? İşveren, on iki işçiyi sağlıksız ve güvenlikten uzak bir ortamda işyerine taşıdığı için işçi haklı nedenle sözleşmesini derhal feshedebilir mi? Bu sorunun cevabı ne yazık ki hayır. İşçinin böyle bir durumda yapması gereken, bu servise binmekten vazgeçmek olacaktır. Çünkü, işçisine servis ayarlama zorunluluğu olmayan işverenin bu otomobiline binmek işçinin kişisel tercihidir.

SONUÇ

Bir otomobilde 12 işçi taşıyarak işçilere servis sağlamak tamamen yanlış da olsa, İş Kanunu açısından bakıldığında, bu durum işçiye iş sözleşmesini haklı nedenle derhal fesih hakkı vermez. Çünkü işverenin işçiye servis sağlama yükümlülüğü kural olarak yoktur. İşçi, böyle bir durumla karşılaştığında bu otomobile binmekten vazgeçmelidir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir