Servise binen işçilerin hakları neler?

İşveren aynı servise kaç işçiyi bindirebilir?

Bir okurumuz sormuş.

-İşveren, aynı otomobile 12 işçi sığdırarak bizi işyerine taşıyor. Böyle bir servis olabilir mi? Bu duruma dayanarak iş sözleşmemi haklı nedenle feshedebilir ve kıdem tazminatımı alabilir miyim?

İşveren tarafından işçilere servis sağlanması zorunluluğu olup olmadığını daha önceki bu yazımızda anlatmıştık.

Buna göre işveren tarafından işçilerin servisle işyerine götürülmesi zorunluluğunun olmadığını, sadece; Belediye sınırları dışarısındaki iş yerlerinde çalışan kadın işçilerden ve belediye sınırları içerisinde olmakla birlikte, vardiya değişim saatlerinde toplu taşıma araçlarıyla işe gidip gelme zorunluluğu bulunan işyerlerinde görev yapan kadın işçilerden gece postalarında çalışacak olan kadın çalışanların, uygun araçlarla ikamet ettikleri yere en yakın merkezden, işyerine götürülmesi ve getirilmesi halinde işverence servis sağlanmasının zorunlu olduğunu yazmıştık.

Okurumuzdan gelen soru ise biraz farklı. Aynı otomobile 12 kişinin sığdırılarak, bunların işyerine taşınması pek alışılagelmiş bir durum değil. Bunun hem trafik kuralları açısından yanlış olduğunu hem de insan hayatını hiçe sayan bir davranış olduğunu söylemek yanlış olmaz.

İşe kaç dakika geç kalınabilir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Bütün bunlara rağmen işçi ne yapmalıdır? İşveren, on iki işçiyi sağlıksız ve güvenlikten uzak bir ortamda işyerine taşıdığı için işçi haklı nedenle sözleşmesini derhal feshedebilir mi? Bu sorunun cevabı ne yazık ki hayır. İşçinin böyle bir durumda yapması gereken, bu servise binmekten vazgeçmek olacaktır. Çünkü, işçisine servis ayarlama zorunluluğu olmayan işverenin bu otomobiline binmek işçinin kişisel tercihidir.

SONUÇ

Bir otomobilde 12 işçi taşıyarak işçilere servis sağlamak tamamen yanlış da olsa, İş Kanunu açısından bakıldığında, bu durum işçiye iş sözleşmesini haklı nedenle derhal fesih hakkı vermez. Çünkü işverenin işçiye servis sağlama yükümlülüğü kural olarak yoktur. İşçi, böyle bir durumla karşılaştığında bu otomobile binmekten vazgeçmelidir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. ÇALIŞMA HAYATINMDA KARŞILAŞTĞIM VE 170E ŞİKAYET ETTİĞİM HALDE ÇÖZÜMÜ BULUNAMAYAN EN ÖNEMLİ DURUM İŞVEREN BİREYSEL OLARAK ALDIĞI BİRKARARLA BANA İKİYILDIR ZAMYAPMIYOR MAŞIMI İSE ALDIĞIM ÜCRETİN ALTINDA YATIRIYOR YANİ 750 TL EKSİK SSK MI BANKAYA YATIRIYOR ALO 170 İ ARAYARAK ŞİKAYETTE BULUNDUM FAKAT TELEFONABAKAN ŞAHISTAN İŞİT MEDİĞİM AZAR KALMADI BU KONUDA NE YAPABİLİRİM.

    1. İşveren maaşınızı, SFK’y a bildirdiğinden eksik olarak bankaya yatırıyorsa, sizin bu durumu kanıtlamanız çok kolay demektir. Ama böyle bir durumda, size eksik ödenen maaşlar için dava açmanız gerekir. Alo 170’e yaptığınız şikayet sonucunda en fazla idari para cezası uygulanır. İşten ayrıldığınızda, geriye dönük olarak bu maaş farkları için dava açabilirsiniz ve son 5 yıla ait farkları alabilirsiniz. Tabi isterseniz, çalışırken de dava açmanız mümkündür.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.