İşveren, eşini işyerinde sigortalı gösterebilir mi?

İşverenin aile fertlerinin sigortası yapılmalı mı?

İşverenin işyerinde çalıştırdığı işçilerinin sigortalarını başlatma ve kuruma bildirme zorunluluğu olduğunu biliyoruz. Ancak bazı okurlardan gelen sorulardan, işverenin işyerinde çalışan eşi, çocukları, anne veya babası ve hatta kardeşlerinin sigortalarının yapılıp yapılmayacağı konusunda tereddüt bulunduğunu görüyorum.

İşverenin işyerinde çalışan eşi

İster bir aile şirketi olsun isterse kurumsal bir şirket, bu konuda işverene tanınmış bir yetki bulunmaktadır. Şöyle ki; işverenin işyerinde çalışan ancak ücret almayan eşi sigortalı sayılmayacaktır. Bir başka deyişle, işverenin eşi işyerindeki çalışması karşılığında ücret alıyorsa sigortalı sayılacaktır.

İşverenin işyerinde çalışan diğer hısımları

İşverenin çocukları, anne veya babası ya da kardeşleri söz konusu olduğunda; bunların ücret alıp almadığına bakılmaksızın sigortalarının yapılması gerekmektedir. Ancak işverenin çocuğu 18 yaşını bitirmemişse ve evlenmemişse sigortalı sayılmayacaktır ( Hakim tarafından onaylanmış ve yazılı olarak yapılmış bir iş sözleşmesiyle çalışıyorsa sigortalı sayılır).

İş göremez raporu nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

SONUÇ

İşverenin işyerinde çalışan ve ücret almayan eşinin sigortasının yapılmasına gerek yoktur. Ancak ücret karşılığı çalışan bir eş sigortalı kabul edilecektir.

İster ücret alsın ister almasın; işverenin işyerinde çalışan çocukları, kardeşleri, anne veya babası başta olmak üzere hısımları sigortalı sayılmaktadır.

işveren eşinin sigortalılığı

İşverenin 18 yaşından küçük ve evlenmemiş çocuğu da işyerinde çalışıyorsa ve hakim tarafından tasdik edilmiş yazılı bir iş sözleşmesi düzenlenmemişse, bu çocuk da sigortalı sayılmayacaktır.

O halde; işverenin ücret almayan eşi ile yukarıdaki şartları taşıyan 18 yaşından küçük ve evlenmemiş çocuğunun sigortası yapılmayacaktır. Diğer hısımların sigortası yapılmak zorundadır.

İşverenin fiilen işyerinde çalışmayan ya da çalışsa bile ücret almayan eşinin sigortasının yapılması ise mümkün değildir. Bu durumun tespiti halinde Sosyal Güvenlik Kurumunca idari para cezası uygulanacak ve bildirilen prim günleri iptal edilecek, ayrıca eşin faydalandığı sağlık ve ilaç giderleri de faiziyle birlikte geri istenecektir.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.