İşveren işçinin çıkışını vermiyorsa, işçi ne yapmalı?

İşveren çıkış vermiyorsa ne yapmalı?

İşverenin işçiyi işten çıkarmasına rağmen onun çıkışını vermemesine bazen rastlayabiliyoruz. Bu durumda işveren genelde işçinin bir istifa dilekçesi vererek işten ayrılmasını beklemekte ve bu arada işçiyi işyerine de almamaktadır. Çıkışı verilmeyen ama işyerine de alınmayan işçi ne yapmalıdır?

İşçinin resmi olarak çıkarılmaması

Bu durumda işçiye işten çıkarıldığı sözlü olarak bildirilmekte; ancak ona yazılı bir belge verilmemektedir. SGK kayıtlarını kontrol eden işçi, burada da hâlen çıkışının verilmediğini görmektedir. İşsizlik maaşı için başvuramayan işçi kıdem tazminatı ve benzeri alacakları için de dava açamamaktadır. İşçi adeta iki arada bir derede kalmaktadır.

İşçi ne yapmalı?

Böyle durumlarda işçiyi bekleyen tehlike, işyerine alınmadığı halde hakkında tutanak tutulması ihtimalidir. İşçi hakkında işyerine gelmediği için tutulabilecek devamsız tutanakları sonrasında onun başına iş açabilir. İlerleyen dönemde muhtemel bir dava aşamasında, işveren işçinin devamsızlık yaptığı için işten çıkarıldığını iddia edebilecek ve işçinin bunun aksini kanıtlaması zor olacaktır.

Bu nedenle; işyerine alınmayan ve çıkışı da verilmeyen işçinin en kısa sürede notere gitmesi ve bir ihtarname göndermesi gerekmektedir. Bu ihtarnamede; işyerine alınmadığından, fiilen işten çıkarıldığından ve olayın ayrıntılarından bahsedilmeli ve alacaklar talep edilmelidir. Böyle bir ihtarname âdeta bir durum tespiti olacak ve işçi hakkında tutulabilecek devamsızlık tutanaklarını boşa düşürecektir.

İmza atarken dikkatli olmalı

işveren çıkış vermezse

Bir başka ihtimal de, işyerine alınmayan işçinin çağrılması ve bazı evrakları imzalaması halinde çıkışının verileceğinin kendisine söylemesidir. Böyle bir durumda, işçi önüne koyulan evrakları iyi incelemeli ve özellikle istifa ettiği sonucunu doğuracak yazıları imzalamamaya dikkat etmelidir.

SONUÇ

İşten çıkarılan ancak SGK çıkışı verilmeyen ve aynı zamanda da işyerine alınmayan işçi derhal bir notere gitmelidir. Sitemizde de örneği bulunan ihtarnameyi doldurmalı ve işyerine alınmadığı hususu başta olmak üzere yaşananları bu ihtarnamede tek tek belirtmelidir.

İşten çıkışının verilmesi için her hangi bir evrakı imzalaması istenen işçi ise, önüne koyulacak evrakları iyi tetkik etmeli ve özellikle istifa ettiği sonucunu doğuracak belgeleri imzalamaktan kaçınmalıdır.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

25 Yorum

 1. BENİM BİR SORUM OLACAK…CALIŞTIGIM İŞ YERİNDE BAZI TARTIŞMALAR YAŞADIM VE TARTIŞMA SONUNDA YETKİLİ KİŞİ SENİNLE CALIŞAMAM EN KISA ZAMANDA CIKMANI İSTİYORUM DEYİP AMA SONRASINDA KİDEMİMİ DÜŞÜRÜP DÜŞÜK SEVİDE CALIŞCAKSIN DİYE ZORLA BENİ İŞTE TUTUYOR YANİ İSTİFA ETMEYE ZORLUYOR..BENİM NE YAPMAM LAZIM NEREYE BAŞVURMAM LAZIM..BU İŞTE BENDE CALIŞMAK İSTEMİYORUM ARTIK AMA YASAL HAKLARIMIDA ALMAK İSTİYORUM. 2 SENEYE YAKINDIR CALIŞIYORUM İŞSİZLİK MAAŞI TAZMINAT VE SENELİK İZNİMİ VERMEDİGİ İÇİN BUNLARIN PARALARI ALMAK İSTİYORUM..NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİYOR.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM..ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

  1. Öncelikle alacaklarınızı hakkaniyetli olarak hesaplayın. Ya da bordronuzla bir uzmana başvurarak doğru şekilde hesaplatın.
   İlişik keserken doğru tutarı talep edin. İbraname imzalarken fazla alacağıma ilişkin hakkım saklıdır diyerek bir ihtirazi kayıt koyun. Akabinde iş mahkemesine dava açarak alabilirsiniz.

   1. merhaba, calistigim sirket yilbasinda zam yapmadigi icin isimden ayrilmaya karar verdim ve 4 haftalik ihbar sureme gore istifa dilekcemi verdim.
    fakat daha evvel sirket ile aramda ehliyet giderimi karsiladigi icin 3 yillik bir sozlesme tarzi tutanak imzalamistim. isi birakirsam bu bedelin benden kesilecegini bildiren bir yazi.
    son maasim yatmadi,
    isveren bu tutari kesmis.
    acaba bu konuda nasil bir yol izleyebilirim. suan is arama iznindeyim ve 2 gun sonra cikis evraklarimi imzalamak icin isyerine gitmen gerekiyor, gitmelimiyim?

    tesekkur ederim

    1. Serhat bey, sözleşme süresinden önce işten ayrıldıysanız ve böyle bir evrak imzaladıysanız, işverenin sizden bunun ücretini kesmesi yasaldır.

 2. Merhabalar 09.03.18 tarihinde firmanın küçülmeye gitmesi nedeniyle toplu çıkartım oldu 30 kişi ye yakın bu kişilerin arasında bende vardım.İşkur dan işsizlik maaşı almak için başvuru yapmaya gittiğimde çıkışımın gözükmediğini farkettim. Ama çıkış yapılıncada yine bu tarihli çıkış yapıcaklar ama halen çıkışım görünmüyor ve çıkışım görünmediği içinde işkura başvuru yapamıyorum, sürekli oyalıyorlar. İş kur çıkış yapıldığı tarihden sonra bir ay içerisinde başvurmam gerektiğini söyledi ama bir ay geçti ve bu firma çıkışımı göstermedi halen bu durumda ne yapmam gerek.

  1. Merhaba. İşkur için başvuru süresi, resmi olarak çıkışınız yapıldıktan sonra başlar. Böyle durumlar ne yazık ki yaşanıyor. Bir an önce SGK’ya giderek, bu durumda nasıl çıkış yaptırabileceğinizi sormanızı tavsiye ederim.

 3. Selam. 28.02.2018 de benim icin istifa ile isten cikisimi yapmislar. Ben den habersiz cikisimi yaptiklari icin ne yapmaliyim. Yolcu tasima isi yapiyordum yani soforluk bu surecte benim mazot masraflarimi da vermiyor su andada telefonlarima cevap vermiyor . Ne yapmaliyim tesekkur ederim

 4. Merhaba ben bir yemek sirketinin mutfağında 2 aya yakin bir süre calistim ve aşciyla yasadigim bir tartisma sonunda isi birakip ciktim o günden sonra beni is ywrinden arayan olmadi gibi ben cıkış için hiçbirşey imzalamadim bir hak talep edebilirmiyim

 5. Merhaba 26 mart tarihli istifa dilekçemi şirketime verdim istifa dilekçesinde kullanmadığım iznin ihbardan düşmesini ihbar çalışma süresi boyunca 2 saat iş arama iznimi kullanmayacağını kalan süremi çalışıp iş akdimin 26 mart tarihinde sonlanmasını istedim firma muhasebesi tarafından imzalandı ancak halen iş akdim sonlanmamis mart ayına ait yatan sgk gün sayısı 24 ve yan tarafında 21 eksik gün nedeni diye birşey var ne yapmam gerekiyor ayrıca bana vu işyeri iş sözleşmesi imzalamadık maaş bordrosu vs. De verilmiyor elden de para alıyorduk

 6. 3yıl sigortasız 13 yılda sigortalı çalıyorum zamlar düşük veriliyor hakaret edilir ondan sonra çıkmak isteyen kendisi çıksın diyorlar yapmadığı söylemediği lafı bırak mıyorlar. Ne olacak şimdi onursuz mu yaşıyalım.

  1. Rıdvan bey, haklı nedenle fesih yapabilir ve haklarınız için yasal yollara başvurabilirsiniz.

 7. Merhabalar. Ben yaklaşık 1 ay önce işyerinden istifa ederek ayrıldım. İstifamı da noter aracılığıyla gönderdim. Lakin hala SGK dan iş çıkışım verilmedi. Böyle bir durumda ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler

 8. İşten kendi isteğimle çıktım fakat hala ibraname yada bi iş çıkış kağıdı imzalamadım ama şuan başka bir iş yerinde sigortalı şekilde çalışıyorum bu durumda ne yapabilirim

  1. Esra hanım, SGK’ya bir dilekçe verin ve durumu ifade edin. Karşı tarafa idari para cezası uygulanmasını talep edin.

 9. 2012 de başladığım işyerine gıremıyorum ve cıkısım yapılmıyo sulh mahkemesine verdim aynı zamanda noterden ihbarname gönderdim şimdi yapmam gereken şeyler nelerdır

 10. 1 Mayıs 2018 de kendi isteğimle istifa ettim… çıkış kağıdı almadan 17 Mayıs ta işsizlik maaşına başvurdum…prim günüm 1130 gün ama cikmadi…ne yapmam gerekir

 11. Selam ismim cihan özel bi sirkette özel güvenlik görevlisi olarak 2 yıla yakın çalışıyorm beni çeşitli bahanelerle işten çıkarmaya çalıştılar tutanaklar tutuldu savunmalarım alındı ama bi sonuç elde edemediler dün şirkete çağrıldım ve elbiselerimi de gelirken getirmem gerektiği söylendi gittim benimle anlaşma teklif ettiler tazminatımın yarısı karşılığında istifa etmem söylendi peki dedim bana önümüzdeki günlerde tekrar çağrılacağım söylendi içerde 4 gün iznim vardı bunu kullan dediler çıkışımı yapmadılar tabi bu arada yıllık izin formu ve yıllık izin defteri diyeyim özlük dosyamdan imza attım daha önce kullandığım iznimin altına 4 gün olarak .sorum şu şekilde ben yıllık izin kağıdımı imza atıp orda bıraktım bu 4 gün içinde işe gitmicem normal olarak 4 günün sonunda bana devamsızlıktan attık seni diyebilirler mi yıllık izin formunu yırtıp atıp seni devamsızlık tan attık denebilir mi tazminatımı yakabilirler mi teşekkür edeyim

  1. Cihan bey, bu elbette olabilir. Neticede bu evrak, onların elinde. Ama bence bunu düşünmenize gerek yok; çünkü şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. Beklemenizi öneririm. Aksi bir durum olursa zaten hukuki yollarla hakkınızı aramanız gerekir.

 12. Merhaba iş yerinde yerimi değiştirmek istediler ve imza attırmak istediler bende kabul etmedim ve kağıdı imzalamadım bunun üzerine noter yoluyla ihtarname gönderdim eski görevime geri döndürmelerini yada iş feshimi verip tazminatımı ödemelerini yazdın bunun üzerine 20 gün sonra elime cevap geldi görev değişikliğinde herhangi bir değişiklik olmadığını gelmediğim süre için rapor istediklerini eğer gelmezsem devamsızlıktan iş cıkısını vereceklerini ilettiler 10 gün oldu ve hala çıkışımı vermediler bu sürede ne yapmam gerekiyor çıkışımı vermelerini beklemem mi gerekiyor ?

  1. Merhaba. Bu durumda zaten işten ayrılmışsınız demektir. O halde bir an önce arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatabilirsiniz. Yapabileceğiniz tek şey bu olacaktır.

 13. Merhaba iyi akşamlar..ben 2 temmuz 2018 de iş akdimi evlilik sebebiyle sona erdirdim ve noter aracılığı ile ihtarnameyi gönderdim.ellerine 3 temmuzda ulaştı ve bugün 7.gün fakat hala çıkışım verilmedi tazminatım ve önceki ay ki maaşım ödenmedi . SGK bana 10 gün içinde çıkışınızı vermek zorundalar diyo ne yapmalıyım

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.