İşveren, işçiye ramazanda iftar vermek zorunda mı?

İşyerinde iftar verilmesi

Önümüz mâlum, ramazan ayı ve birçoğumuz bu ayı oruçlu geçireceğiz. İster işveren olalım ister işçi, özellikle bu uzun yaz günlerinde çalışırken oruç tutmanın fiziksel olarak bizleri zorlayacağı bir gerçek. Özellikle vardiya usulüyle çalışılan işyerlerinde iftar vakti, çalışma süresinin içine denk gelirse ne yapılır? İşverenin bu durumda işçilerine iftar verme yükümlülüğü var mıdır?

İftar, bildiğimiz gibi bir tür yemektir. O halde, bu sorunun cevabını bulmak için öncelikle işverenin işyerinde yemek düzenleme zorunluluğu olup olmadığına bakmamız lazım.

İşverenin işçiye yemek verme sorumluluğu olmadığı gibi yemek ücreti verme zorunluluğu dahi yoktur. Gerek İş Kanunu gerekse ilgili mevzuat araştırıldığında, bu konuda her hangi bir yükümlülüğe rastlanmayacaktır. Bu durumda önemli olan toplu iş sözleşmesi ya da iş sözleşmesiyle bir zorunluluk yüklenip yüklenmediğidir. Bunlarda da işverenin bir yükümlülüğüne rastlanmazsa işveren yemek vermek zorunda değildir.

Peki, insanların günün yarısından çoğunu aç ve susuz geçirdiği bir orucun sonunda çalışmakta olan insanlara en azından yarım saat yemek molası verilmesi işverenler açısından zorunlu değil midir? Hayır değildir.

Bu durumdaki hiçbir işverenin işçilerini mağdur etmeyeceğini tahmin etmekle birlikte, bunun işveren için bir yükümlülük olmadığını bilmekte fayda vardır.

İşe girerken hangi evraklar istenir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İşyerinde iftar verilmiyor diye işçi tarafından iş sözleşmesinin feshedilmesi halinde, işçinin önemli hak kayıplarına uğrayabileceği unutulmamalıdır. İşveren için önem arz eden şey, işçiyi kanuni sınırlar içerisinde süresinde çalıştırmak, gerekli ara dinlenmeleri ona vermektir. Bunların dışında işverenin ayrıca yemek vermek ya da iftar düzenlemek zorunluluğu bulunmamaktadır.

SONUÇ:

İşveren için kanuni yükümlülük olan; işçileri kanuni sürelere uyarak çalıştırmak, ara dinlenmelerini tam zamanında ve süresine riayet ederek vermek, işçinin işini yapabileceği asgari çalışma ortamını sağlamaktır.

Bunun dışında işverenin işçiye iftar verme yükümlülüğü olmamakla birlikte uygulamada bu konuda işverenler tarafından gerekli düzenlemelerin genelde yapıldığı görülmektedir. İşçiler, işveren kendilerine iftar yemeği vermedi diye iş akitlerini feshetme yoluna gitmemelidirler. Aksi takdirde önemli hak kayıplarına uğrayabilirler.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.