İşveren kadın işçileri için kreş açmak zorunda mı?

Kadın işçi için kreş zorunluluğu

Günümüz çalışma hayatında kadının yeri oldukça önemli olup tartışmasız biçimde de önemi artmaktadır. İstihdama katılım noktasında; kadın işçinin çalıştırılması için verilen teşvikler, kadını çalışmaya yöneltecek bir takım pozitif ayrımcılıklar hayatımızda yer etmektedir. İşte bunlardan bir tanesi de kadın işçiler için yapılan kreşlerdir.

Kreş nedir?

Kreş, sözlük anlamıyla çocuk yuvasıdır. Bilinen anlamıyla da, belirli bir yaşın altındaki çocukların bir arada eğitim aldığı ve günün bir kısmını geçirdikleri yerdir. Özellikle çalışan anneler için vazgeçilmez imkânlardan biridir. Çocuğunu bırakacak bir yeri olmayan ya da maddi durumu evde çocuk bakımına yetmeyen anneler için kreş önemli bir alternatif olmaktadır.

İşyerinde kreş zorunlu mu?

Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü kreş açma zorunluluğu belli sayının üstünde kadın işçi çalıştıran işverenler için getirilmiştir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununa dayanarak çıkarılan ‘Gebe veya emziren kadınların çalıştırılma şartlarıyla emzirme odaları ve çocuk bakım yurtlarına dair yönetmelik” kapsamında kreş açma zorunluluğu düzenlenmiştir.

İşçilerin hakları neler?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Kreş yerine çocuk bakım yurdu

Her ne kadar uygulamada kreş olarak bilinse de mevzuatta yer alan zorunluluk “çocuk bakım yurtları” içindir. Dolayısıyla kreş sözünden anlaşılması gereken, çocuk bakım yurtları olmalıdır. Yoksa, kreş açmanın başkaca ve zorlu birçok ön şartı mevzuatımızda bulunmaktadır.

Hangi işyerlerinde çocuk bakım yurdu olmalı?

işçi çocuk kreş 150

Yaşı ve medeni hali ne olursa olsun, 150’den fazla kadın çalışanı olan işyerlerinde, 0-6 yaş aralığındaki çocukların bırakılması, bakılması ve emziren çalışanların emzirmeleri için işverence, çalışma yerlerinden ayrı ama işyerine yakın bir yurdun kurulması zorunludur. Yurt, işyerine 250 metreden daha uzak ise işveren taşıt sağlamak zorundadır.

Bu yükümlülüğü olan işverenler isterlerse bir araya gelerek, ortaklaşa bir yurt da açabilirler ya da kamu kurumlarınca yetkilendirilmiş yurtlarla anlaşarak işçilerini buralara da yönlendirebilirler.

Kreş için gereken 150 sayısı nasıl hesaplanır?

Oda ve yurt açma yükümlülüğünün belirlenmesi hususunda, işverenin belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde bulunan bütün işyerlerindeki kadın çalışanların toplamı dikkate alınır. Kadın çalışan sayısının hesabında, erkek çalışanlar içinden çocuğunun annesi ölmüş olan veya çocuğunun velayeti babaya verilmiş olanlar da dikkate alınır.

İşyerindeki kreşten kimler faydalanabilir?

Kadın işçiler ile erkek çalışanlar içinden çocuğunun annesi ölmüş olan veya çocuğunun velayeti babaya verilmiş olanlar faydalanır. Çocuk bakım yurduna velisinin isteği üzerine ilkokul kaydı henüz yapılmayan 66 aylığa kadar çocuklar alınır.

SONUÇ

Yukarıda belirtilen sayıda işçi çalıştıran işverenlerin ya çocuk bakım yurtları açması ya da bu hizmeti dışarıdan satın alması gerekmektedir.

Şartları tuttuğu halde kreş / çocuk bakım yurdu açmayan işveren hakkında ise 6331 sayılı Kanunun  26/1-n maddesi uyarınca; bu durumun tespit edilmesinden itibaren aylık olarak 2016 itibariyle 1.301,00 TL idari para cezası uygulanabilecektir. Bu idari para cezasının, aykırılığın devam ettiği her ay için uygulanacağı ise unutulmamalıdır.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.