İşveren yıllık izin vermezse ne yapmalı?

İşveren yıllık izin vermiyor!

İş Kanununda işçilere tanınan haklardan bazılarından vazgeçilebilirken bazılarından vazgeçilemez. Örneğin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçilerin çalışmaması esas olmasına rağmen işçinin onay vermesi halinde çalışabileceği, bu durumda ise ücretinin zamlı ödeneceği belirtilmiştir. Yıllık ücretli izin ise işçinin vazgeçemeyeceği, işverenin de vermekten kaçınamayacağı bir haktır.

Yukarıdaki ifadenin en açık hali İş Kanununun 53 üncü maddesinde hayat bulur: Yıllık izin hakkından hiç bir şekilde vazgeçilemez.

İşçilere verilecek izin sürelerinin neler olduğunu şu yazımızda anlatmıştık. İşçinin, kıdemine göre hak ettiği yıllık ücretli iznin ne zaman kullanacağına ilişkin en açık ifade de yine İş Kanununun 54 üncü maddesinde yer almaktadır. Buna göre işçi yıllık iznini gelecek hizmet yılı içerisinde kullanır.

İznin işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunlu olup izin süresi, tarafların anlaşması halinde bir bölümü 10 günden az olmamak üzere en çok 3’e bölünebilir.

Peki işveren, işçinin hakkı olan yıllık iznin kullandırmıyorsa ne yapılabilir? Bu hususla ilgili bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir.

 • İşçinin rızası olsa bile işveren tarafından yıllık izin yerine onun ücretinin ödenmesi, yani yıllık iznin paraya çevrilmesi mümkün değildir.
 • İşçinin rızası olsa bile; izne çıkılmaması, izin biriktirilmesi mümkün değildir.
 • Yıllık ücretli izne gönderilmeyen işçi, işverenini Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine ya da BİMER’e şikayet edebilir. Bu durumda işyerinde bu konuyla ilgili teftiş yapılır. Teftiş sonucunda idari para cezası uygulanabilir ve yıllık ücretli izinler kullandırılabilir.
 • Yıllık ücretli iznin çok uzun süredir hiç kullandırılmaması ya da talep edildiği halde haklı bir gerekçe olmaksızın kullandırılmaması işçi açısından 4857 sayılı İş Kanununun 24 üncü maddesine göre haklı fesih sebebidir. (Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 2009/45818 E. ve 2012/6984 sayılı kararı)

Buna göre;

 • İzin kullanmayı ısrarla talep edin.
 • İzin yerine ücret ödemesini kabul etmeyin.
 • Talebinize rağmen izniniz haklı bir gerekçe olmaksızın kullandırılmıyorsa ya da çok uzun yıllardır izin kullanamamışsanız iş sözleşmenizi haklı nedenle tek taraflı olarak feshedebilirsiniz. Bu durumda kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz, ihbar tazminatı alamazsınız.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

35 Yorum

 1. tabi tabi ondan sonra patron bize kafayı taksın, yıldırma psikolojisi uygulasın, terslesin ondan sonra bizi bıktırsın bizde işten ayrılalım, peki devlet bu işe el atsa eğer kullandırmazsan yüksek ceza keserim diye işverenlere yazı gönderse tebliğ etse daha güzel olmazmı.

 2. benim de yillik iznimi vermiyorlar sanirim calisma bakanliginin önunde aclik grevi yapacam belki devletimiz bu taşeron cularin zulmune bur dur der

 3. arkadaslar hepsi boş ben 10 yıldır aynı işyerinde calışıyorum 8 yılımı vermedıler gecen yılı dovuse dovuse aldım bu yıl neolacak bılmıyorum hıc tatılım yok ne haftalık ne aylık gunde 12 saat calışıyorum adeta kole gıbıyım artık ozguven hıc bırseyım kalmadı cesaret edım şikayet bıle edemıyorum neden sorarsanız varım yogum 15 mılyar tazmınatım var onuda verırlermı mechul devlete guvenıpte edemıyorum sıkayet ben haksız olurum dıye okadar ozguvenım coktu cesaretım coktu yıllardır kole gıbıyım afedersın mallastım artık suc kımın devletın ınsanların tazmınat haklarını cıkarsalar herkez ozgurce daha guzel yerlerde daha guzel şartlarda calısırız ama yok nıye cıkarmıyorlar bugun meclıste duranlar hep iş adamı fabrıka sahıbı ellerının altında işçilerı var zararları onlara dokunuyor ondan cıkaramıyorlar bır turkıyeyı degıstıler bır yasayı cıkaramadılar hepsınden bıktım patronundanda işindende adaletsız devletın yasalarındanda herseyden bıktım ınanın ölmek istegım bıle geliyor artık zevk almıyorum budunyanın adeletsızlıgınden yasantısından tum işci kardeslerım ALLAH yardımcınız olsun

 4. Arkadaşlar ben12 yıldır yatak firmasında çalışıyorum müfettişler kaç sefer geldiler ama sonuç yok adalet istiyorum dürüst müfettiş gelsin artık yeterr…

 5. Bir müfettiş gelse dosyaları alsa bu adam yıllık izne niye çıkmamış. Yada ben geçen hafta izinsiz çalıştırdılar hafataya 2 gün vericez dediler vermiyolar.şikayet etsen 3 saçma ihtarla kapıya koyarlar full kapanış ve en agır işleri sana yaptırırlar. Bana haksız yere ihtar imzalattılar. Beni çıkardılar mı kim 35 yaşındaki adama iş verecek. Düzgün bir mesleğim yok

 6. Çalışmış olduğu m iş yeri izne çıkarmıyor her sene aynı muhabbet dükkan ı kapatAmam işi durduramam izne çkartrsam geri geldiğinizde ödemelerde sknt yas arsnz benim bunu karşılayacak gücüm yok diyerek 80 ve 90 gün izni biriktirir normalde izne ckardg zaman paramıda sigortam ıdA yatrmak zorunda iş verenler ise doktor istirahatlrini izinden düşüyor nasıl mı? 10gün istirahat alıyor sun pcden girs yapıyor 10 günü nü bankayA eksik yatryor sigortasnda istirahatli olduğun için ödemiyor 10 günlük izin kagd kesiyor o 10 gün senelik izin parasını elden veriyor istirahat parasndA ziraat bankadan alıyorsunuz neden derseniz bir çok işveren asgari ücret ten gösteriyor maaşları zaten izin verilmiyor parası ise hiç iade edilmiyor işçinin işine geliyor iş verenin ise dahada çok işine geliyor hem 15 gün dükkan kapalı duracak dönmiycekkirasn vercek iscinin parasndA vericek hemde sigortasnda yatrmak zorunda en çok patron karlı biz değil ben bu durumu şikayet etti m müfettiş getirttim ismimide gizlemedim izinlerinin hepsini kullandım ben yokken yine işçiyi şu şekilde ikna etmiş istirahat kagdn ver işleme sokacak yine paranı eksik yatrcak istirahatli olduğun için sigorta nı ödemiycek yine Ziraat den istirahat paranı alıcan elden Dr senelik izin paranı alıcan normalde kaç gün izin hakkının varsa bir yıl içerisinde arA arA calscaksn ise ğelicem ama sabah akşam kart basmycaksn böylelikle müfettiş geldi ginde ise işçi izinlerini kullandı perkotek kart basma cihazındanparametre cihaznzdan bakabilirsiniz buda izin kağıtları ve imzası diyerek müfettiş ı gönderiyorlar

  1. İdris ben, ben ne diyeyim ki? Bu kadarını da ilk defa duydum. İşçisini yıllık izne göndermek yerine ona rapor aldıran bir işverene devlet ne yapsın? İnsanda önce vicdan olacak, siz yine de gerektiğinde şikayet etmeye devam edin.

 7. Merhaba. Arkadaşlar 2 yıl çalıştığım firma yıllık izinimi vermek için kaç aydır olalıyor bunun için ne yapamam lazım nereye şikayet edim

  1. Rasim bey Alo 170’i arayarak şikayette bulunabilirsiniz. Bunun dışında yapabileceğiniz tek şey, haklı fesih yaparak işten ayrılmak olabilir.

 8. Merhaba kolay gelsin 6 yıldır çalıştıgım iş yerinde hiç yıllık izine cıkamadım artı olarak sabah 8 gece 22 ye kadar hergün çalışıyorum resmi tatilleri kullanamıyorum bu kadar uzun çalışma saati beni çok yıpratıyor, nede mesai saati veriyor normalde 2300 olan maasımı asgari ücret olarak gösterip onuda bankaya yatırmayıp ay içinde taksit taksit veriyor iş hakkımı tek taraflı feshi etsem tazminat alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Şöyle ifade edeyim; bir işçi için gereken haklı fesih nedenlerinin neredeyse tamamı sizde var 🙂

   1. Cevabınız için tesekkür ederim zeynel bey ama kendimi haklı cıkarmak için nereye başvurmam gerek direk işten cıkmadan yapmam gerekenler neler biraz bil i verirmisiniz

    1. Yapmanız gereken, işten ayrılmak için ihtarname çekmek ve tüm bu gerekçelerle haklı fesih yapmaktır. Böylece işveren ödeme yapmazsa hukuki süreci başlatarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 9. 2 yılı aşkın biyerde çalışıyorum. Ailemin sağlık problemlerinden dolayı geçen yıldan kalma yıllık iznimi kullanmak istedim sebep göstermeden şuan yıllık izin veremem dediler. Işten çıkmak istiyorum nasıl bir yol izlersem kıdem tazminatımı alabilirim? Dilekçe mi yazmam gerekiyor bilemiyorum.

 10. 3 yıldır calısyorum patronuma ben nezaman dinlenicem dedim askere gidince dinlenirsi. Dedi 😊 nabayım ben simdi

  1. Yapabileceğiniz iki şey var. Ya bu şekilde çalışmaya devam eder ve bir gün işten ayrıldığınızda, kullanmadığınız tüm izinlerin ücretini alırsınız ya da yıllık izin kullandırılmadığı gerekçesiyle haklı nedenle fesih yaparak işten ayrılırsınız.

 11. Merhaba bir firmada 05.12.2018 de 6 yıl ve 68.5 gün senelik iznim oluyor. Okuduğum yasaya göre yılda 10 gün zorunlu kullanılması işçinin diye biliyorum. Fakat totale bakınca ben kullanamadım.

 12. Merhaba ben üç yıldır bir firmada çalışıyorum üç yilima üç gün kala beni işten çıkarttılar üçüncü yılımın yıllık iznini hak eder miyim geçen iki yıllık iznimi kullandım üçüncü yılımın yıllık iznini hak eder miyim cvp lütfen

  1. Merhaba. Hayır, 1 gün bile kala işten ayrılmış olsanız, yeni izninizi hak edemezsiniz.

 13. Tşk ederim cvp verdiğiniz için yani böyle yasa varmı yoksa haksızlık olmuyormu firma bile bile çıkartmış beni

 14. Merhaba 2.5 yıldır bir şirkette çalışıyorum işten ayrılmak istiyor ve tazminat talep ediyorum ve 2.5 yıllık sürecte sirket tarafından bir gün dahi izin kullanmadım nasıl bir yol izleyebilirim.. Tesekkurler

  1. Merhaba. İzin kullandırılmadığı gerekçesiyle haklı fesih yapabilirsiniz. Ayrıca varsa, başka somut haklı fesih gerekçelerini de kullanmanızı öneririm.

 15. Mrblar Zeynel bey ben bir bucuk yıldır özel bir sektörde calısıyorum özel bir nedenden dolayı yıllık izin kullanmak istedigimi söyledim ve bana işveren 5 gün veririm başka vermem dedi ve hiçbir gerekce sunmadan.zaten burda asgari ücret verilmiyo 1500 tl maaş veriliyor bunu da elden veriyorlar ben ne yapmayalım hakkımı aramak istiyorum ama nasıl yapabilirim bilmiyorum

  1. Merhaba. Haklı nedenle fesih yaparak hakkınızı arayabilirsiniz, ama asgari ücretten az maaş ödendiğini bir şekilde ispat edebilmeniz gerekir. Geçmiş yıllardan kullandırılmayan iznininz yoksa, işveren size illa ki istediğiniz kadar izin vermek zorunda değildir.

 16. Merhaba,bir sigorta şirketinde 12.05.2015 tarihinden beri çalışıyorum,9 ay önce doğum yaptım,izinlerim bittigindede 07.11.2018 tarihinde çalıştığım kurumun onayı ile yarı zamanlı olarak ise başladım,kismi çalışma sebebim cocuguma öğleden önce babası öğleden sonrada ben bakabilecegim şekilde dusunulmesi idi,cunku ne guvenecek bir bakicimiz ne de bakıcı ucretini karşılayacak durumumuz olmaması idi.3 sene önce seyahat engelim olmamasi sebebi ile ziyaret etmem gereken adıma tanımlı(bodrum,mugla,fethiye ve Marmaris) 4 adet subeyi kabul etmiştim.fakat doğum yaptim ve emziriyorum diye Marmariste ikamet ettiğim için Marmaris ve Muğla şubelerini ziyaret etmem gerektiği söyleniyor ,ve yapacağım seyahat kismi sureli çalışma saatlerimi aşıyor ve yolculuğu mesainin dışında tutarak ayrıca bir ücret de verilmeyeceği söyleniyor.kisacasi benden eksra calismam isteniyor ve zamanında evde olamadigim içim eşim çocuğu kimseye birakamadigindan işine geç kalıyor.lutfen yardim edin.saygilarimla

  1. Merhaba. Sizi anlasam da, böyle durumlarda işçinin önünde sadece iki seçenek vardır. Ya işten ayrılacaksınız ya da böyle çalışmaya devam edeceksiniz. Önce, ne yapacağınıza karar vermeniz gerekir.

 17. Çalışmış olduğum iş yerinde 2 yılım doldu yıllık izlerimi hiç kullanamadım bu yoldan giderek tazminat alabilirmiyim ?

  1. Merhaba. İkinci yılınız da doldu ve üçüncü yıla girdiyseniz ve 14 günlük yıllık izniniz kullandırılmadıysa, evet bu bir haklı fesih sebebidir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.