İşveren yıllık izin vermezse ne yapmalı?

İşveren yıllık izin vermiyor!

İş Kanununda işçilere tanınan haklardan bazılarından vazgeçilebilirken bazılarından vazgeçilemez. Örneğin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçilerin çalışmaması esas olmasına rağmen işçinin onay vermesi halinde çalışabileceği, bu durumda ise ücretinin zamlı ödeneceği belirtilmiştir. Yıllık ücretli izin ise işçinin vazgeçemeyeceği, işverenin de vermekten kaçınamayacağı bir haktır.

Yukarıdaki ifadenin en açık hali İş Kanununun 53 üncü maddesinde hayat bulur: Yıllık izin hakkından hiç bir şekilde vazgeçilemez.

İşçilere verilecek izin sürelerinin neler olduğunu şu yazımızda anlatmıştık. İşçinin, kıdemine göre hak ettiği yıllık ücretli iznin ne zaman kullanacağına ilişkin en açık ifade de yine İş Kanununun 54 üncü maddesinde yer almaktadır. Buna göre işçi yıllık iznini gelecek hizmet yılı içerisinde kullanır.

İznin işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunlu olup izin süresi, tarafların anlaşması halinde bir bölümü 10 günden az olmamak üzere en çok 3’e bölünebilir.

Peki işveren, işçinin hakkı olan yıllık iznin kullandırmıyorsa ne yapılabilir? Bu hususla ilgili bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir.

 • İşçinin rızası olsa bile işveren tarafından yıllık izin yerine onun ücretinin ödenmesi, yani yıllık iznin paraya çevrilmesi mümkün değildir.
 • İşçinin rızası olsa bile; izne çıkılmaması, izin biriktirilmesi mümkün değildir.
 • Yıllık ücretli izne gönderilmeyen işçi, işverenini Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine ya da BİMER’e şikayet edebilir. Bu durumda işyerinde bu konuyla ilgili teftiş yapılır. Teftiş sonucunda idari para cezası uygulanabilir ve yıllık ücretli izinler kullandırılabilir.
 • Yıllık ücretli iznin çok uzun süredir hiç kullandırılmaması ya da talep edildiği halde haklı bir gerekçe olmaksızın kullandırılmaması işçi açısından 4857 sayılı İş Kanununun 24 üncü maddesine göre haklı fesih sebebidir. (Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 2009/45818 E. ve 2012/6984 sayılı kararı)

Buna göre;

 • İzin kullanmayı ısrarla talep edin.
 • İzin yerine ücret ödemesini kabul etmeyin.
 • Talebinize rağmen izniniz haklı bir gerekçe olmaksızın kullandırılmıyorsa ya da çok uzun yıllardır izin kullanamamışsanız iş sözleşmenizi haklı nedenle tek taraflı olarak feshedebilirsiniz. Bu durumda kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz, ihbar tazminatı alamazsınız.

8 Yorum

 1. Bir müfettiş gelse dosyaları alsa bu adam yıllık izne niye çıkmamış. Yada ben geçen hafta izinsiz çalıştırdılar hafataya 2 gün vericez dediler vermiyolar.şikayet etsen 3 saçma ihtarla kapıya koyarlar full kapanış ve en agır işleri sana yaptırırlar. Bana haksız yere ihtar imzalattılar. Beni çıkardılar mı kim 35 yaşındaki adama iş verecek. Düzgün bir mesleğim yok

 2. Arkadaşlar ben12 yıldır yatak firmasında çalışıyorum müfettişler kaç sefer geldiler ama sonuç yok adalet istiyorum dürüst müfettiş gelsin artık yeterr…

 3. arkadaslar hepsi boş ben 10 yıldır aynı işyerinde calışıyorum 8 yılımı vermedıler gecen yılı dovuse dovuse aldım bu yıl neolacak bılmıyorum hıc tatılım yok ne haftalık ne aylık gunde 12 saat calışıyorum adeta kole gıbıyım artık ozguven hıc bırseyım kalmadı cesaret edım şikayet bıle edemıyorum neden sorarsanız varım yogum 15 mılyar tazmınatım var onuda verırlermı mechul devlete guvenıpte edemıyorum sıkayet ben haksız olurum dıye okadar ozguvenım coktu cesaretım coktu yıllardır kole gıbıyım afedersın mallastım artık suc kımın devletın ınsanların tazmınat haklarını cıkarsalar herkez ozgurce daha guzel yerlerde daha guzel şartlarda calısırız ama yok nıye cıkarmıyorlar bugun meclıste duranlar hep iş adamı fabrıka sahıbı ellerının altında işçilerı var zararları onlara dokunuyor ondan cıkaramıyorlar bır turkıyeyı degıstıler bır yasayı cıkaramadılar hepsınden bıktım patronundanda işindende adaletsız devletın yasalarındanda herseyden bıktım ınanın ölmek istegım bıle geliyor artık zevk almıyorum budunyanın adeletsızlıgınden yasantısından tum işci kardeslerım ALLAH yardımcınız olsun

 4. benim de yillik iznimi vermiyorlar sanirim calisma bakanliginin önunde aclik grevi yapacam belki devletimiz bu taşeron cularin zulmune bur dur der

 5. tabi tabi ondan sonra patron bize kafayı taksın, yıldırma psikolojisi uygulasın, terslesin ondan sonra bizi bıktırsın bizde işten ayrılalım, peki devlet bu işe el atsa eğer kullandırmazsan yüksek ceza keserim diye işverenlere yazı gönderse tebliğ etse daha güzel olmazmı.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir