İşyeri çalışan memnuniyeti anketi

İşçi memnuniyet anketi

Bir işyerinde üretilen hizmet ya da ürünün niteliği kadar, çalışanların verimliliği de önemlidir. Çünkü ürünün kalitesinde hammadde ya da üretim süreci ne kadar önemliyse, bu ürünü ortaya çıkaran çalışanların verimliliği de o kadar önemli ve etkili olacaktır.

İyi bir işyeri, belirli aralıklarla çalışan memnuniyet anketleri yaparak işyerindeki sorunları tespit etmeye çalışır. Tespit edilen bu sorunların düzeltilmesi hem işçi verimliliğini artırır hem de çalışma barışının sağlanmasına katkı verir.

Bu tür anketlerin yapılması esnasında işçilere güven verilmeli ve anketin amacının fişleme değil de çalışma ortamının iyileştirilmesinin sağlanması olduğu özellikle anlatılmalıdır.

Örnek olarak aşağıya eklediğim bu çalışan memnuniyet anketini dikkatlice okuyup işyerinize özel bir takım eklemeler yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Ancak bu haliyle bile; hem çalışma koşulları hem de yasal yükümlülükler bakımından işyerindeki noksanlıkları ortaya koyabilecek bir anket olduğuna inanıyorum.

Fazla mesai onayı iptal dilekçesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Böyle bir anketi hazırlamaktan ya da yapmaktan daha önemli olan ise, sonuçlarını doğru analiz edebilmektedir. Böylece doğru öneriler yapılabilir ve gerçekçi çözümler bulunabilir.

çalışan memnuniyet anketi

Aşağıdaki bağlantıdan indireceğiniz bu anketi istediğiniz gibi düzenleyebilir ve indirebilirsiniz.

Çalışan memnuniyet anketi indir.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Trafik kazası geçirdim 90 gün raporluyum. Omurgamda kırık var. Market sektöründe çalışmaktayım ağır iş göremez raporu alabilirmiyim. Ne yapmalıyım nasıl bir yol izlememiz gerek ofis ayağına geçirmek isterseler maasim düşer mi

    1. Uğur bey, rapor alıp alamayacağınızı bilemem; ancak iş sözleşmeniz buna müsaitse, sizi başka bir göreve, ücretinizi düşürmeden alabilirler.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.