İşyeri kapanan işçinin hakları nelerdir?

İşyeri kapanan işçinin hakları

İşyerinin kapanması, çalışma hayatında rastlanabilen durumlardan birisidir. İşyerinin iflas etmesi, işverenin kâr edememesi ya da kişisel tercihine dayanan diğer nedenlerle işyerleri kapanabilmekte ve işçiler mağdur olabilmektedir. Bu yazımda sizlere, işyeri kapanan ve bu nedenle işsiz kalan bir işçinin haklarından bahsetmeye çalışacağım.

İşyeri kapanan işçinin hakları neler?

Ayrıntılarıyla incelemeden önce; şartları mevcutsa, işçinin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve yıllık izin ücreti haklarına sahip olduğunu söylemeliyim. Bunların ayrıntısını, aşağıda başlıklar halinde bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı alma şartlarını daha önceki bir yazımda açıklamıştım. Bu yazıdan da görülebileceği üzere kıdem tazminatı alabilmenin ilk şartı, işçinin o işyerindeki kıdeminin 1 yıl ve üstünde olmasıdır. O halde kapanacak olan bu işyerindeki çalışma süreniz, kapanma tarihi itibariyle en az 1 yıl ise kıdem tazminatınız size ödenmek zorundadır. Ancak kıdeminiz 1 yılın altındaysa kıdem tazminatı hakkınız bulunmamaktadır.

İhbar tazminatı

İşyerindeki kıdeminiz ne olursa olsun, işyeri kapanacaksa işvereninizin size bununla ilgili bildirim yapma zorunluluğu bulunmaktadır. İş Kanununun 17nci maddesinde belirtilen ihbar süreleri esas alındığında; kıdeminiz altı aydan az ise 2 hafta, altı ay ile bir buçuk yıl arasındaysa 4 hafta, bir buçuk yıl ile üç yıl arasındaysa 6 hafta ve üç yıldan çok ise 8 hafta önceden size çıkış bildiriminizin yapılmış olması gerekir.

Buna göre; eğer sizlere bu fesih bildirimleri yukarıda belirtilen süreler kadar önce yapılmışsa ihbar tazminatı alamazsınız. Ancak işveren bu yükümlülüğünü yerine getirmemişse, yine yukarıda belirtilen süreler kadar ihbar tazminatı alma hakkınız bulunmaktadır.

Yıllık izin ücreti

İşyeri kapanacak olmasına rağmen kullanmadığınız yıllık izinleriniz varsa ve işyerinin kapanış tarihine kadar da bunları kullanamamışsanız, bakiye yıllık izinlerinizin ücretlerinin de size ödenmesi gerekmektedir.

İşyeri kapanan işçi ne yapmalı?

Öncelikle şunu söylemek isterim ki; işyerinin kapanacağını haber alan işçinin erken davranarak iş akdini feshetmesi doğru olmayacaktır. Böyle bir durumda kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakları yitirilebilecektir. İşyerinin kapanmasının beklenmesi ve işyeri kapandıktan sonra ödeme yapılmaması halinde ihtarname çekilerek dava açılması daha mantıklı bir yol olacaktır.

SONUÇ

isyerinin kapanmasi iscinin haklari

İşyeri kapanan işçinin kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakkının yanında, varsa kullanmadığı yıllık izinlerin ücretlerini de alma hakkı bulunmaktadır. İşyerinin kapanması gündeme gelen işçi sabırlı olmalı ve işyeri kapandıktan sonra haklarını aramalıdır.

İşyeri kapanmadan aceleyle işten ayrılınması halinde, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı haklarının yitirilebileceği hatırlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki; işçinin iş akdini feshederek kıdem tazminatı alabilmesinin temel şartı, feshin haklı bir nedenle yapılmış olmasıdır. Bu nedenle benim tavsiyem, işyerinin kapanmasının beklenmesi ve işçinin haklarının ödenmemesi halinde vakit kaybetmeden dava açılması yönünde olacaktır.

40 Yorum

 1. merhaba, kapanan şirketin başka bi isimle yeni bir şirket açması durumunda eski çalışanlarını çalıştırma gibi bi zorunluluğu varmı? kapanan şirketin çalışanlarının işsiz kalmasından yeni açılan şirketin sorumluluğu varmı?

  1. Merhaba. Yeni işyerinde eski işçileri çalıştırma zorunluluğu yoktur. Ancak size bu durumda kıdem tazminatı başta olmak üzere tüm haklarınızın ödenmesi gerekir.

 2. mehaba ben 11.5yıl bir işyerinde çalıştım ekonomik krizden işyeriile anlaşıp ayrıldım ama
  işyeri sözünde durmadı bende mahkemeye verdim ama işyeri kapandığı için tazminatımıalamıyom icra çıkaramıyoruz ne yapmalıyım

  1. Davayı kazandığınızda, alacaklarınızı icra yoluyla alabilirsiniz. Bu yolla da alamıyorsanız, ne yazık ki başka bir merci bulunmamaktadır. Size en iyi bilgiyi yine bir avukat verebilir.

 3. merhaba işveren yönetim kararı ile işyerinin kapanmasına karar verdi, 27/02 ile 31/05 tarihleri arasında tüm işcilerin sözleşmeleri toplu olarak fesh edilecektir diye ilan astı. benim kanunen ihbar sürem 40 gün bu durumda benim 10 nisan da sözleşmemin fesh edilmesi mi gerekiyor? ilanın resmini ekledim
  http://prnt.sc/e1gw10

 4. Merhaba 3.5 yıldır bi mağaza çalışıyorum ve kapanıyor ama bize doğru düzgün bir açıklma haber vs yapmadılar bu firmanın başka şubeleride var ben haklarımı alıp ayrılmak istiyorum desem tazminatımı verirler mi ? Yok sa farklı bişey mi yaparlar

  1. Siz ayrılırsanız alamayabilirsiniz. Bunun yerine beklemeli ve işyeri kapandıktan sonra çıkarıldığınızda haklarınızı talep etmelisiniz.

 5. Merhabalar eylul 2016 dan beri bi çağrı merkezinde calısıyorum. Ücretlerde ve projelerde sıkıntı oldugu icin ücretsiz izine ayrıldık subat 10 a kadar. Bugun ogrendikki subat 3 de kapanacakmıs isyeri yaklaşık 3 aydır da maaslarımızı hep eksik aldık içeride de alacağımız bir suru paramız var. İhbar tazminatı alabilmem icin ne yapmam gerekir.

  1. İhbar tazminatı almanız için onların sizi çıkarması gerekir. Ancak siz bu durumda işten ayrılma yoluna giderseniz, ihbar tazminatı alamazsınız. Kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 6. Annem yeni bir işe başladı. Sigortası başladı 20-25 gün sonra işten çıkarıldı, firma kapanmaya gidiyormuş. 3ayda deneme süresi diye sigortasız çalıştı. Yapılabilecek birşey var mıdır?

  1. Deneme süresinde sigortasız işçi çalıştırılması mümkün değildir. Annenizin sigorta kaydı hiç olmadığına göre, öncelikle dava açması ve sigorta hizmeti tespit ettirmesi gerekmektedir. Diğer türlü, yapacağınız başvurular işe yaramayacaktır; çünkü anneniz resmiyette çalışmamış görünecektir.

 7. merhaba çalıştım iş yeri bu ay sonu itibari ile iş veren tarafından kapatılacagını bize bilfirdi bu durumda bizim haklarımızı alabilir miyiz? bununla birlikte herhangi bir şeye imza attırmayacağını iletti.. burda herhangi bir oyun var mıdır

  1. Merhaba. İşyeriniz kapatıldıktan sonra makul bir süre bekleyebilirsiniz. Alacaklarınız ödenmezse ya da eksik ödenirse, bir an önce dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

   1. bugün yine bir açıklama yaptılar ayın 1 i itibari ile kapanıyor die .artı kuşkulanıyorum.bize ayın 1 de kapanıyor diyip firmanın kapama işlemini ayın 5 de yaparsalar bu durumda biz 4 gün işe gitmedimiz için haklı fesih olur mu iş veren için

    1. İşinizi garantiye almak istiyorsanız, ayın birinde noterden ihtarname göndererek hakkınızı talep edebilirsiniz.

 8. Benim de isyerim durdu 4 aydir maaş da vermiyorlar 7 yildir oradayim ne çıkış veriyorlar nede para hep bekletiyorlar bekliyoruz mahkemeye veren arkadaşlar 8 yıl oldu mahkemeleri devam ediyor ben bn u konuda kararsız im yardimci olurmusun

  1. Bir karar vermeniz gerek. Bunun ne olacağını ben bilemem ama size şunu söyleyebilirim; işten ayrılacaksanız bir ihtarname çekerek ayrılın ve en kısa sürede davanızı açın. 8 yıl süren bir dava ilk defa duydum, varsa bile bu bir istisnadır.

 9. Merhaba, iş yerim kapandı 6 ay oldu, henüz dava açmadım çünkü şirketin üzerine kayıtlı bir mal varlığı yoksa boşuna dava açmayın çünkü tazminatınızı alamazsınız denildi bir avukat tarafından. Ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

  1. Avukatın söylediği doğru. Davayı kazansanız bile tahsilat yapamayacaksanız dava açmanın bir anlamı yoktur. En doğru kararı avukatla görüşerek verebilirsiniz.

 10. Merhaba benim is yerim bundan 6 yil once iflas gosterildi mahkelerle falan baya gittik geldik bankaya harc yatirdik ve bu kadar zaman oldu his ses yok ne yapmaliyim yardim edwrmisiniz

 11. Isyerim kapandı çıkış yapıldı işsizlik maaşımiz bağlandı ama bana çıkış için hiç imza atmadım maaslarimizi alamadık 8 9 ay çalıştım Ne yapmam lazım maaslarimizida alamadık bi yol gosterin

 12. Merhaba çalıştığım kurum ohal sebebiyle kapandı.3 yıl 6 ay 23 gün çalıştım.ilk 3 yılı ik akademi son 6 ay 23 günü ipek üniversitesinde.ik akademi deki haklarımızla ipek üniversitesine geçtik ve kapandı.benim ne yapmam lazım
  Bi muhatabımız da yok.lütfen bir yol gösterin.

 13. 1,5 yıl çalıştığım yer kapandı fakat 3 seneyi geçti. Böyle bir hakkım olduğunu bilmiyordum hala tazminat hakkım olur mu ? Hep fazla mesai yaptırıp ücretini de vermediler pazar günleri bile çalıştırdılar ve kapattılar iş yerini en son.

  1. Elbette vardır. Henüz zamanaşımı süresi geçmemiş. Bir avukatla görüşerek dava açmanız gerekir.

 14. Merhaba, yaklaşık 3 yıldır çalıştığım şirket yurt dışına taşınıyor. Henüz yazılı ya da sözlü bildirim yapıladı. Maaşlarımız asgariden gösteriliyor ve herhangi bir sözleşme yapmadık. Tazminatımı tam alabilmem için ne yapabilirim? Şirket bünyesinde çalışan 9 işçi var bu durumda toplu işten çıkartma şartları oluşmuş olmuyor sanırım? Yine de bize 1 ay öncesinden bildirme yükümlülüğü var mı?

  1. Sizlere, ihbar süreleriniz kadar önceden bildirimde bulunması gerekir. Tazminatınız asgari ücretten yatırılırsa, ancak dava açarak ve gerçek ücretinizin daha yüksek olduğunu ispat ederek aradaki farkı alabilirsiniz.

 15. Ben satış danışmanının 5 yıldan beri calisiyorum mağaza 10 gün içinde kapanıyor beni başka mağazaya transfer etmek istiyorlar cikmak istesem tazminatımi alabilirmiyim?

  1. İş sözleşmenizin içeriği önem arz eder. Orada, işverenin gösterdiği başka bir yerde çalışmaya peşinen onay vermişseniz, gitmeniz gerekir.

 16. Şu an iflaz etmiş bir işyerinde çalışıyoruz maaşlarımız ödenmedi iflaz masasından yazı bekliyoruz deniliyor.şu an hiçbir sosyal hakkımız yok. Patron tamam diyene kadar çalışalım diyorlar ne yapmalıyız.

 17. Is yerimiz iflas ertelemede 1 seneden fazla maaşlarımız düzensiz ödeniyor 18 günden fazla çalışmadı bugünlerde tekrar hammadde getirip çalışmamızı istendi ama biz arkadaslarlarimizla çalışmama kararı aldık bizim tazminatlarımızı almak ve işsizlik ödeneyi almamız için ne yapmanız gerekiyor

  1. Bu durumda iş akdinizi ihtarname çekerek feshetmeniz gerekir. İhtarname içeriğinde hangi gerekçelerle işten ayrıldığınızı net olarak belirtmeniz ve alacaklarınızı talep etmeniz önemlidir.

 18. Merhaba
  Çalışılan Eczane Fetö den dolayı kapandı . önceden haber vermeksizin kapandı ve işten çıkarıldık
  10 sene den fazla çalışmışlığım var . malesef maaş asgari üzerinden görünüp 2000 tl net alıyorduk .
  İşyeri ihbarı vermeyi kabul etmiyor . maaşı da asgariden hesaplıyor.
  Ne yapmamız gerekiyor?

  1. Merhaba, tabi ki alabilirsiniz. İşvereniniz ödemeye yanaşmıyorsa bir an önce dava yoluna gitmenizi öneririm.

   1. Şu an da iş mahkemsının bir geçerliği yok diye biliyorum ancak idare mahkemelrinde karar verebilir diye biliyorum oda işverenin keyfıne kalmış ödemese ödemez

 19. Merhaba.İş yerim kapanıyor.14 ekim 2016 günü bana sözlü söylendi.17 ekim 2016 günü 2 ortak iş verenin beni çağırıp.tekrar işyerinin kapanacağını sözlü söylediler.tazminatını. 1700 tl den hesaplanır. 28.tl.olduğunu söylediler.iş bulmam için izin vereceğiniz belirttiler.sizden ricam bana bir yol gösterin.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir