İşyeri kapanan işçinin hakları nelerdir?

İşyeri kapanan işçinin hakları

İşyerinin kapanması, çalışma hayatında rastlanabilen durumlardan birisidir. İşyerinin iflas etmesi, işverenin kâr edememesi ya da kişisel tercihine dayanan diğer nedenlerle işyerleri kapanabilmekte ve işçiler mağdur olabilmektedir. Bu yazımda sizlere, işyeri kapanan ve bu nedenle işsiz kalan bir işçinin haklarından bahsetmeye çalışacağım.

İşyeri kapanan işçinin hakları neler?

Ayrıntılarıyla incelemeden önce; şartları mevcutsa, işçinin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve yıllık izin ücreti haklarına sahip olduğunu söylemeliyim. Bunların ayrıntısını, aşağıda başlıklar halinde bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı alma şartlarını daha önceki bir yazımda açıklamıştım. Bu yazıdan da görülebileceği üzere kıdem tazminatı alabilmenin ilk şartı, işçinin o işyerindeki kıdeminin 1 yıl ve üstünde olmasıdır. O halde kapanacak olan bu işyerindeki çalışma süreniz, kapanma tarihi itibariyle en az 1 yıl ise kıdem tazminatınız size ödenmek zorundadır. Ancak kıdeminiz 1 yılın altındaysa kıdem tazminatı hakkınız bulunmamaktadır.

İhbar tazminatı

İşyerindeki kıdeminiz ne olursa olsun, işyeri kapanacaksa işvereninizin size bununla ilgili bildirim yapma zorunluluğu bulunmaktadır. İş Kanununun 17nci maddesinde belirtilen ihbar süreleri esas alındığında; kıdeminiz altı aydan az ise 2 hafta, altı ay ile bir buçuk yıl arasındaysa 4 hafta, bir buçuk yıl ile üç yıl arasındaysa 6 hafta ve üç yıldan çok ise 8 hafta önceden size çıkış bildiriminizin yapılmış olması gerekir.

Buna göre; eğer sizlere bu fesih bildirimleri yukarıda belirtilen süreler kadar önce yapılmışsa ihbar tazminatı alamazsınız. Ancak işveren bu yükümlülüğünü yerine getirmemişse, yine yukarıda belirtilen süreler kadar ihbar tazminatı alma hakkınız bulunmaktadır.

Yıllık izin ücreti

İşyeri kapanacak olmasına rağmen kullanmadığınız yıllık izinleriniz varsa ve işyerinin kapanış tarihine kadar da bunları kullanamamışsanız, bakiye yıllık izinlerinizin ücretlerinin de size ödenmesi gerekmektedir.

İşyeri kapanan işçi ne yapmalı?

Öncelikle şunu söylemek isterim ki; işyerinin kapanacağını haber alan işçinin erken davranarak iş akdini feshetmesi doğru olmayacaktır. Böyle bir durumda kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakları yitirilebilecektir. İşyerinin kapanmasının beklenmesi ve işyeri kapandıktan sonra ödeme yapılmaması halinde ihtarname çekilerek dava açılması daha mantıklı bir yol olacaktır.

SONUÇ

isyerinin kapanmasi iscinin haklari

İşyeri kapanan işçinin kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakkının yanında, varsa kullanmadığı yıllık izinlerin ücretlerini de alma hakkı bulunmaktadır. İşyerinin kapanması gündeme gelen işçi sabırlı olmalı ve işyeri kapandıktan sonra haklarını aramalıdır.

İşyeri kapanmadan aceleyle işten ayrılınması halinde, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı haklarının yitirilebileceği hatırlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki; işçinin iş akdini feshederek kıdem tazminatı alabilmesinin temel şartı, feshin haklı bir nedenle yapılmış olmasıdır. Bu nedenle benim tavsiyem, işyerinin kapanmasının beklenmesi ve işçinin haklarının ödenmemesi halinde vakit kaybetmeden dava açılması yönünde olacaktır.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

79 Yorum

 1. merhaba 5yıldır kendi işyerimdi iflas ettim devletten herhangi bir gelirim olurmu işsizlik maaşı gibi işverendim ama

  1. Mert bey merhaba. Ne yazık ki böyle bir yardım yoktur. İşsizlik maaşı sadece işçilere verilmektedir.

 2. merhabalar ben 2002 2008 yılları arasında aynı kişi fakat ayrı şirketlerde gözükerek aralıksız şirketlerde çalıştım 2015 11.ayda şirkete tazminat davası açtım ve halen daha devam etmekte çalıştım şirket sahibi 2015 7.ayda şirketi resmi ortağımı bilmiyorum ama ortağına devretti ve o tarihten bu zamana kadar şirket aktif değil fakat kapanış veya iflas filan da verilmemiş ben bu şirketten tazminatımı alabilirmiyim yoksaa boşunamı uğraşıp masraf ediyorum teşekkür ederim

  1. Merhaba. Davanızı açtığınıza göre, dosya içeriğini bilmeden yorum yaparsam hem yanlış olur hem de sizi yanlış yönlendirebilirim.

 3. Merhaba ben 10 aydır markette çalışmaktayım market kapanacak çalışma arkadaşlarımın hepsi işten ayrıldı ben devam ediyorum haklarımın ne olduğunu rica etsem açıklarmısınız

 4. Merhabalar, 2.5 seneyi aşkın bir markette normal personel olarak çalışmaktayım. Ancak 17 Haziran 2017 tarihinde fesih imzalarımızı tüm personeller olarak attık ve resmi olarak işyeri ile ilişiğimiz kesildi. Kıdem ve ihbar tazminatlarımızı hesaplayıp bir dilekçe ile bize bildirdiler. Tazminatlarımızı hakları olarak taksitle ödeyeceklerini söylediler. 05.07.2017 tarihinde normal maaş, 20.07.2017-23.07.2017 tarihleri arasında ise tazminatlarımızın ilk taksitini yatıracaklarını belgelerle bize bildirdiler. Ancak sonradan maaş tarihi geldiğinde maaşlarımızı ikiye bölerek kalan kısımları aysonu hesaplarımıza yatırdılar. Tazminatlarımızın yatırılmayacağı ve şirketin iflas bildirdiği haberini diğer iş arkadaşlarından duymuş bulunuyorum. Kısacası belirtilen tarihte tazminatlarımız yatmadı ve yatmayacağını, bizi zorlu bir süreç beklediğini söyleyen müdürlerimiz, şeflerimiz var. Bu durumda ne yapabiliriz, bize yardımcı olabilirmisiniz. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1. Salih bey, bir an önce bir avukatla görüşün ve davanızı açın. Beklemenizin size hiçbir faydası olmayacaktır. Hatta, avukat doğrudan icra takibi bile yapabilir.

 5. merhabalar ben bir inşaat şirketinin ofisinde çalışıyorum 4,5 senedir şirket şahıs şirketi çıkarılan işçilerin tazminatlarını vermemek mahkemelerden davalardan kaçmak için patronlar iki kardeş birisi resmi değil ama şu ank,i şirketi kapatıp diğer kardeş üzerinden şirket açacakmış duyumu aldım bu durumda yeni açılan şirkete benim çalışmışlığım devirmi olacak? yada tazminatımımı vermek zorunda kalacaklar mahkemelikmi olucaz.yada bana diyecekler işe devam edeceksen imzala tazminattan vazgeç.ama ben güvenip tazminatımdan vazgeçmek istemiyorum.işsizde kalmak istemiyorum yaş40 ben ne yapmalıyım bana bir yol gösterip yardım edermisiniz

  1. Fatoş hanım, kararı sizin vermeniz gerekir. Normal şartlar altında, yeni şirket kurulsa da, eski kıdemlerinizin de her tür hesaplamada dikkate alınması gerekir. Alınmazsa, dava açarak ve aralarındaki bağlantıyı ispatlayarak da alacaklarınızı alabilirsiniz. Şimdi çalışmaya ihtiyacınıza varsa ve evraka imza atmanız gerekecekse, imza atın ve çalışın. İleride aksini, dava yoluyla ispat etmeniz mümkündür. Ama kesin olduğunu elbette söyleyemem.

 6. Merhabalar bugun itibariyle isyerimin kapandigini yetkili agizlardan ogrendik fakat bizi isten cikartmadilar makinalarimi toplamadan kapattim diyemiyorum denildi ve bizi de resmi olarak isten cikaramiyacaklarini soylediler bu surede 5 ay surermis bu surede issiz kalmayin bizler size bir evrak vericez iskur a goturun ise baslayabilrsiniz tum haklariniza da bisey olmaz denildi 2 aylik maaslarimiz var odenecek arti tazminatlarimiz onlarinda odeme gunleri belli degil sirketten size ihtarname gelirse kabul etmeyin dendi bunu da kabul etmememiz bizim herseyi kabul etmemiz demek degil mi ayrica sgk mevzusunu da anlamis degilim haklarimizin gecerli olacagina inanmiyorum sonuc olarak nasil bir yol izlemeliyiz

  1. Pınar hanım, işverenin nasıl bir evraktan bahsettiğini ve İşkur’un size nasıl bir iş sağlayacağını anlayamadım. Ayrıca size nereden ihtarname gelecekmiş?

 7. 7 yıldır x bir firmada calismaktayim bulunmus oldugum magaza kapandı yanimizda bulunan personeller kendi isteğiyle ayrilip ihbar ve kidem tazminatlarini aldilar.fakat ben kararsiz oldugumdan dolayi kendilerinden 2 veya 3 gun düsünmek icin ek sure istedim fakat kendileri bu süre zarfi icerisinde bana sormadan farkli bir magazalarina rotasyonumu sağlamislar.Bu durumda yasal haklarimi talep edebilirmiyim.

  1. Erdem bey, sorunuzun cevabı tamamen iş sözleşmenizin içeriğine bağlıdır. Eğer, sözleşmede peşinen, şube değişikliğini kabul etmişseniz, açıkçası bu rotasyonu kabul etmeniz gerekebilir.

   1. Mustafa bey cevap verdiginiz icin çok teşekkür ederim.diğer personel arkadaslarida farkli magazalarina rotasyon icin teklifte bulundular madur olmamalari bakimindan fakat personel calismak istemedigini belirtip tüm haklarini sirketten aldilar sözleşmede peşinen şube degısikligi kabul etmis olsaydik firma tazminat vermemek adina isten ayrilan personeli bana yapildigi gibi başka magazaya tazminat vermemek adina zorla onlarinda rotasyonunu yapmazlarmiydi acaba

 8. Merhabalar; ben bir ayakkabı mağazasında çalışıyorum, mağaza 31 temmuzda kapanıyor fakat bunu bize resmi olarak bildirmediler, müşteriler görsün diye bazı yerlere bu şekilde yazı asıldı, ama bize mail vs.. ile resmi olarak bildirilmedi.Benim, mağaza kapandığında toplam çalışma sürem 21 ay olmuş olacak, kıdem tazminatı ve yıllık izin ücreti alacağım tahminimce, fakat 6 haftadan az bir süre kaldı ve bize resmi bir bilgi verilmedi, ihbar tazminatı alabilecek miyim ?

 9. Merhabalar. Isyerinden kapatacagiz diyerek is akdim sonlandirildi. Tazminatimi Belirli bir sure odeyecegiz diyerek oyaladilar ve odemediler. Bende alacak davasi actim. Ve su an bilirkiside hesaplamalar yapiliyor son sonuc 4 ay sonrasina durusma gunu verildi. Bu surecte ltd sti kapanis verirse ve mal varligida kalmadiysa benim alacagim ne olacak. Ustune soguk su mu icecegim yoksa sirket ortaklarinin farkli ortakliklari ve sirketleri veya malvarliklari bulunmakta bunlara tedbir konulabilirmi.

  1. İbrahim bey, dava sonrası tahsilat süreci icra hukukunu ilgilendirir. Bu konu, uzmanlık alanım değil. Size bu hususta en doğru bilgiyi yine avukatınız verecektir.

 10. merhabalar çalıştıgım işyerinde bir takım tartışma oldu ve işten ayrıldım bu iş yerine dava açtım 3 duruşma sonrası iş yerinin avukatı davayı kapanmış bir şirket gösterildi bana hakim sormadı çalıştıgın bu şirketmi diye davayı kazanmışim kapanan şirket adına karar vermiş hakim tazminat parasını tahsil edecegim hiçkimse yok ne yapmam gerekiyor

  1. Suna hanım, bu konuda en iyi bilgiyi yine avukatınızdan alabilirsiniz. Yorum yaparak sizi yanıltmak istemem.

 11. merhaba MUSTAFA BEY: benim sorunlarım okuduklarıma göre oldukça büyük görünüyor yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ben 2008 yılının mayıs ayı sonun da başladım işe fakat sigortamı 2013 yılının 6. ayında başlattılar şimdi ise iş yeri ocak ayında maliye ye beyan verilmediği için kapanmış görünüyor bu neden lede iş yeri sahibi halen fatura kesmeye devam ediyor ve yaz bitiminde işyerini kapatacağını söyleyim benim işi bırakmamı istiyor ve herhangi bir tazminat felan da vermeyeceğini belirtiyor iş yerinin sahibi değilde eski eşi işletiyor fakat işyeri hanımıx üzerindeydi ve hanımın herhangi bir mal varlığı da yok dava açarsam bir hak sahibi olabilirmiyim yardımınız için şimdideden teşekkürler

 12. Merhaba, 7 yıllık çalıştığım şirket borçlarını ödeyemediğinden dolayı kapandı ve beni de çıkardılar. Şirket ortaklarının üzerine hiçbirşey yok fakat şirket binası boş halde duruyor ama bankaya hipotekli. içeride birikmiş maaş ve tazminatlarım var. 3 aydır oyalanıyorum. ne yapmam gerekir.

  1. Volkan bey bahsettiğiniz durum ne yazık ki sistemin kanayan yarası. İşçi ne kadar haklı da olsa, dava açıp kazandığında karşısında muhatap bulamadığında hiçbir şey alamayabiliyor. Tavsiyem bir avukatla görüşmeniz ve durumu etraflıca anlatarak bilgi almanızdır.

  2. Şirketin bulunduğu İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğüne de avukatınız aracılığı ile alacaklı taraf olarak bilgi paylaşımı konusunda başvuruda bulunun mutlaka. Başka bir ortaklık vb. konu olursa haberiniz olmuş olur.

 13. Merhaba, 7 aylık çalıştığım iş yeri tarafından işten çıkartıldım. Hemen ardından alacaklarım için dava açtım. fakat onlar beni çıkarttığı halde benim kendi isteğim ile çıktığını söylüyorlar. Temmuzda ilk duruşmam var. fakat öğrendiğim kadarıyla bu iş yerimi kapattılar. Sahibi yeni bir iş yeri açmış. Bu durumda alacaklarımın akıbeti ne olur?

  1. Bu, bir önceki şirketin statüsüne göre değişir. En iyi cevabı, avukatınızdan alabilirsiniz.

 14. iyi günler, 2003 yılında ilk kez işe başladım. 4500 gün prim ödedim. kıdem tazminatını alma şansım var mı?

 15. calısmakta oldugum ısyerı bütcelerının olmaması sebebıyle magazasını kapatıp 8 calısanını baska magazalarına yolluyor. Bize herhangı bır sekılde gıdıp gıdılmeyecegımız sorulmalı mı ? tazmınat haklarımız mevcut mu ? nasıl bır yol ızlemelıyız?

  1. İş sözleşmenizde belirtildi ise işverenin bu hakkı bulunur. Önemli olan kriter sizi bu bahane ile gönderip aynı yere başka personel almamasıdır. O zaman kötü niyet tespiti yapılabilir. Görünürde tazminat hakkınız yok gibi durmakta.

 16. Sayin yetkili
  Daha once emekli olmadan once bir isyerinde 2000 senesi ve 2010 yilina kadar calistim ben emekli dilekcemi verdim ve 2010 senesinde emekli oldum benim haklarimi vereceklerini soylediler fakat sonra yetkili vefat etti ve diger kisi sirketi devam ettirdi halende devam ediyor sirket benim tazminatlarimi vermediler ve emekli olurken sigortalarimi bile bazi seneler giris cikis yaptirmislar bugune kadar odeyecegiz diye sozlu soylediler ve odemediler birde sirket muduru oldugumdan ankara icin ssk primimi odemediklerinden bu sene ssk benden 4.500 tl haciz gelmeden odedim bu haklarimi nasil alabilirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Konunuz bir alacak davasına dönüşmüş durumda. Dava açmalısınız, bir avukattan destek almanızı öneririz.
   2010 yılından bugüne keşke daha önce davransaymşsınız.

 17. merhaba kuyumculuk imalat işinde çalışıyorum 22 senedir aynı yerdeyim 2004 senesinde 4 aylık sigortam var askerlik öncesi askerden sonrası 2006 senesinden bu tarihe kadar sigortam var. yardımcı olmak istediğim . limited şirket kapatcaz diyorlar. şirkette tek işçi benim başka çalışan yok. zamanında işyerinde çalışan arkadaşlarıma tazminat vermemek için bezdirme yaptılar ..benim ne yapmam gerekir bu konuda kapatcaz diyip benim çıkmamı beklerlerse 3,5 ay sonra kapatırlarsa hiç bir bilgim yok.. paramı haftalık olarak alıyorum muhasebeye ücret asgari gözüküyor ..aldığım 2400tl elden alıyorum lütfen yardımcı olun çoluğum çocuğum var banka borcum var işsiz kalırsam ne yaparım. lütfen yardımcı olun allah rızası için..

  1. Muhammet bey işyeri kapatılırsa size de tüm haklarınızın ödenmesi gerekir. Ödenmezse dava açarak alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz. Bunun dışında yapılabilecek bir şey şu an için yoktur. Eğer işten çıkarılırsanız ve tekrar bilgi verirseniz, sizi doğru şekilde yönlendirmeye çalışırım.

 18. Merhabalar,

  Uluslararası bir şirket sadece Türkiye ofisini kapatmaya karar veriyor ve bu ofisin çalışan sayısı 6’dan az. Ancak dünya çapında binlerce çalışanı var. İş yerinin kapanacağı gerekçesiyle işten çıkarılan bir işçi yine de 1 ay içinde işe iade davası açabilir mi? Dava açılması mümkünse dava sürerken iş yeri kapanırsa dava düşer mi?

  Teşekkürler, kolay gelsin.

  1. Merhaba. Yargıtayın bir kararında tüzel kişilik tek olarak ele alınmalı ve ülke dışındaki işçileride dahil edilmelidir diyor. Yani; işe iade davası açabilirsiniz. Ama temsilcilik kapatma durumu söz konusu ise mutlaka bir hukukçu yardımı ile hareket edin derim.
   İlgili Yargıtay Kararı Numarası:

   T.C. YARGITAY
   9. HUKUK DAİRESİ
   E. 2006/9818
   K. 2006/19560
   T. 3.7.2006

 19. merhabalar 17 yıldır çalıştığım limited şirketi bir başka şirkete satıldı alan şahıs bütün personelle devam etmek istiyor bizim kıdem ve ihbar edilmediği için ihbar tazminatı alma hakkımız olabilirmi

  1. İşyeri devrinde, hem kıdem hem de ihbar tazminatı ödenmez. Çalışmaya devam etmeniz gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.