İşyeri kapanan işçinin hakları nelerdir?

İşyeri kapanan işçinin hakları

İşyerinin kapanması, çalışma hayatında rastlanabilen durumlardan birisidir. İşyerinin iflas etmesi, işverenin kâr edememesi ya da kişisel tercihine dayanan diğer nedenlerle işyerleri kapanabilmekte ve işçiler mağdur olabilmektedir. Bu yazımda sizlere, işyeri kapanan ve bu nedenle işsiz kalan bir işçinin haklarından bahsetmeye çalışacağım.

İşyeri kapanan işçinin hakları neler?

Ayrıntılarıyla incelemeden önce; şartları mevcutsa, işçinin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve yıllık izin ücreti haklarına sahip olduğunu söylemeliyim. Bunların ayrıntısını, aşağıda başlıklar halinde bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı alma şartlarını daha önceki bir yazımda açıklamıştım. Bu yazıdan da görülebileceği üzere kıdem tazminatı alabilmenin ilk şartı, işçinin o işyerindeki kıdeminin 1 yıl ve üstünde olmasıdır. O halde kapanacak olan bu işyerindeki çalışma süreniz, kapanma tarihi itibariyle en az 1 yıl ise kıdem tazminatınız size ödenmek zorundadır. Ancak kıdeminiz 1 yılın altındaysa kıdem tazminatı hakkınız bulunmamaktadır.

İhbar tazminatı

İşyerindeki kıdeminiz ne olursa olsun, işyeri kapanacaksa işvereninizin size bununla ilgili bildirim yapma zorunluluğu bulunmaktadır. İş Kanununun 17nci maddesinde belirtilen ihbar süreleri esas alındığında; kıdeminiz altı aydan az ise 2 hafta, altı ay ile bir buçuk yıl arasındaysa 4 hafta, bir buçuk yıl ile üç yıl arasındaysa 6 hafta ve üç yıldan çok ise 8 hafta önceden size çıkış bildiriminizin yapılmış olması gerekir.

Buna göre; eğer sizlere bu fesih bildirimleri yukarıda belirtilen süreler kadar önce yapılmışsa ihbar tazminatı alamazsınız. Ancak işveren bu yükümlülüğünü yerine getirmemişse, yine yukarıda belirtilen süreler kadar ihbar tazminatı alma hakkınız bulunmaktadır.

Yıllık izin ücreti

İşyeri kapanacak olmasına rağmen kullanmadığınız yıllık izinleriniz varsa ve işyerinin kapanış tarihine kadar da bunları kullanamamışsanız, bakiye yıllık izinlerinizin ücretlerinin de size ödenmesi gerekmektedir.

İşyeri kapanan işçi ne yapmalı?

Öncelikle şunu söylemek isterim ki; işyerinin kapanacağını haber alan işçinin erken davranarak iş akdini feshetmesi doğru olmayacaktır. Böyle bir durumda kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakları yitirilebilecektir. İşyerinin kapanmasının beklenmesi ve işyeri kapandıktan sonra ödeme yapılmaması halinde ihtarname çekilerek dava açılması daha mantıklı bir yol olacaktır.

SONUÇ

isyerinin kapanmasi iscinin haklari

İşyeri kapanan işçinin kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakkının yanında, varsa kullanmadığı yıllık izinlerin ücretlerini de alma hakkı bulunmaktadır. İşyerinin kapanması gündeme gelen işçi sabırlı olmalı ve işyeri kapandıktan sonra haklarını aramalıdır.

İşyeri kapanmadan aceleyle işten ayrılınması halinde, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı haklarının yitirilebileceği hatırlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki; işçinin iş akdini feshederek kıdem tazminatı alabilmesinin temel şartı, feshin haklı bir nedenle yapılmış olmasıdır. Bu nedenle benim tavsiyem, işyerinin kapanmasının beklenmesi ve işçinin haklarının ödenmemesi halinde vakit kaybetmeden dava açılması yönünde olacaktır.

48 Yorum

 1. merhaba kuyumculuk imalat işinde çalışıyorum 22 senedir aynı yerdeyim 2004 senesinde 4 aylık sigortam var askerlik öncesi askerden sonrası 2006 senesinden bu tarihe kadar sigortam var. yardımcı olmak istediğim . limited şirket kapatcaz diyorlar. şirkette tek işçi benim başka çalışan yok. zamanında işyerinde çalışan arkadaşlarıma tazminat vermemek için bezdirme yaptılar ..benim ne yapmam gerekir bu konuda kapatcaz diyip benim çıkmamı beklerlerse 3,5 ay sonra kapatırlarsa hiç bir bilgim yok.. paramı haftalık olarak alıyorum muhasebeye ücret asgari gözüküyor ..aldığım 2400tl elden alıyorum lütfen yardımcı olun çoluğum çocuğum var banka borcum var işsiz kalırsam ne yaparım. lütfen yardımcı olun allah rızası için..

  1. Muhammet bey işyeri kapatılırsa size de tüm haklarınızın ödenmesi gerekir. Ödenmezse dava açarak alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz. Bunun dışında yapılabilecek bir şey şu an için yoktur. Eğer işten çıkarılırsanız ve tekrar bilgi verirseniz, sizi doğru şekilde yönlendirmeye çalışırım.

 2. Merhabalar,

  Uluslararası bir şirket sadece Türkiye ofisini kapatmaya karar veriyor ve bu ofisin çalışan sayısı 6’dan az. Ancak dünya çapında binlerce çalışanı var. İş yerinin kapanacağı gerekçesiyle işten çıkarılan bir işçi yine de 1 ay içinde işe iade davası açabilir mi? Dava açılması mümkünse dava sürerken iş yeri kapanırsa dava düşer mi?

  Teşekkürler, kolay gelsin.

  1. Merhaba. Yargıtayın bir kararında tüzel kişilik tek olarak ele alınmalı ve ülke dışındaki işçileride dahil edilmelidir diyor. Yani; işe iade davası açabilirsiniz. Ama temsilcilik kapatma durumu söz konusu ise mutlaka bir hukukçu yardımı ile hareket edin derim.
   İlgili Yargıtay Kararı Numarası:

   T.C. YARGITAY
   9. HUKUK DAİRESİ
   E. 2006/9818
   K. 2006/19560
   T. 3.7.2006

 3. merhabalar 17 yıldır çalıştığım limited şirketi bir başka şirkete satıldı alan şahıs bütün personelle devam etmek istiyor bizim kıdem ve ihbar edilmediği için ihbar tazminatı alma hakkımız olabilirmi

  1. İşyeri devrinde, hem kıdem hem de ihbar tazminatı ödenmez. Çalışmaya devam etmeniz gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir