İşyeri kapanan işçinin hakları nelerdir?

İşyeri kapanan işçinin hakları

İşyerinin kapanması, çalışma hayatında rastlanabilen durumlardan birisidir. İşyerinin iflas etmesi, işverenin kâr edememesi ya da kişisel tercihine dayanan diğer nedenlerle işyerleri kapanabilmekte ve işçiler mağdur olabilmektedir. Bu yazımda sizlere, işyeri kapanan ve bu nedenle işsiz kalan bir işçinin haklarından bahsetmeye çalışacağım.

Reklam

İşyeri kapanan işçinin hakları neler?

Ayrıntılarıyla incelemeden önce; şartları mevcutsa, işçinin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve yıllık izin ücreti haklarına sahip olduğunu söylemeliyim. Bunların ayrıntısını, aşağıda başlıklar halinde bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı alma şartlarını daha önceki bir yazımda açıklamıştım. Bu yazıdan da görülebileceği üzere kıdem tazminatı alabilmenin ilk şartı, işçinin o işyerindeki kıdeminin 1 yıl ve üstünde olmasıdır. O halde kapanacak olan bu işyerindeki çalışma süreniz, kapanma tarihi itibariyle en az 1 yıl ise kıdem tazminatınız size ödenmek zorundadır. Ancak kıdeminiz 1 yılın altındaysa kıdem tazminatı hakkınız bulunmamaktadır.

İhbar tazminatı

İşyerindeki kıdeminiz ne olursa olsun, işyeri kapanacaksa işvereninizin size bununla ilgili bildirim yapma zorunluluğu bulunmaktadır. İş Kanununun 17nci maddesinde belirtilen ihbar süreleri esas alındığında; kıdeminiz altı aydan az ise 2 hafta, altı ay ile bir buçuk yıl arasındaysa 4 hafta, bir buçuk yıl ile üç yıl arasındaysa 6 hafta ve üç yıldan çok ise 8 hafta önceden size çıkış bildiriminizin yapılmış olması gerekir.

Buna göre; eğer sizlere bu fesih bildirimleri yukarıda belirtilen süreler kadar önce yapılmışsa ihbar tazminatı alamazsınız. Ancak işveren bu yükümlülüğünü yerine getirmemişse, yine yukarıda belirtilen süreler kadar ihbar tazminatı alma hakkınız bulunmaktadır.

Yıllık izin ücreti

İşyeri kapanacak olmasına rağmen kullanmadığınız yıllık izinleriniz varsa ve işyerinin kapanış tarihine kadar da bunları kullanamamışsanız, bakiye yıllık izinlerinizin ücretlerinin de size ödenmesi gerekmektedir.

İşyeri kapanan işçi ne yapmalı?

Öncelikle şunu söylemek isterim ki; işyerinin kapanacağını haber alan işçinin erken davranarak iş akdini feshetmesi doğru olmayacaktır. Böyle bir durumda kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakları yitirilebilecektir. İşyerinin kapanmasının beklenmesi ve işyeri kapandıktan sonra ödeme yapılmaması halinde ihtarname çekilerek dava açılması daha mantıklı bir yol olacaktır.

SONUÇ

isyerinin kapanmasi iscinin haklari

İşyeri kapanan işçinin kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakkının yanında, varsa kullanmadığı yıllık izinlerin ücretlerini de alma hakkı bulunmaktadır. İşyerinin kapanması gündeme gelen işçi sabırlı olmalı ve işyeri kapandıktan sonra haklarını aramalıdır.

İşyeri kapanmadan aceleyle işten ayrılınması halinde, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı haklarının yitirilebileceği hatırlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki; işçinin iş akdini feshederek kıdem tazminatı alabilmesinin temel şartı, feshin haklı bir nedenle yapılmış olmasıdır. Bu nedenle benim tavsiyem, işyerinin kapanmasının beklenmesi ve işçinin haklarının ödenmemesi halinde vakit kaybetmeden dava açılması yönünde olacaktır.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

90 Yorum

 1. merhaba biz emperial gazino çalışanları olarak birşey sormak istiyoruz bildiğiniz üzere türkiyedeki kumarhaneler yani gazinolar 1998 yılında kapanmıştı ve bize hiçbir bilgi verilmeden kapatıldı ve biz çalışanların hiç birinin sigortası yoktu.yeni çıkan yasalara göre zaman aşımının kalktığı duyumunu aldık .biz çalışanlar olarak toplanıp enaz 30 kişi olarak ne yapabiliriz.dava açabilirmiyiz

  1. Kenan bey, hangi alacaklarınız ya da haklarınız bakımından zamanaşımını soruyorsunuz?

 2. merhaba..ben doğum yapacağım için 32 haftalıkken (19 aralık) doğum raporu alıp işyerine bildirdim..sonra patronum ani bir kararla işyerinin 31 aralıka kadar kapanacağını söyledi..şimdi bu durumda ben ilk raporumun parasını alabilecek miyim? ikinci rapor alınamayacakmı alırsam nereye vereceğim..bilgilendirirseniz sevinirim..teşekkürler..

  1. Hülya hanım, çalışmaktayken rapor aldıysanız, 16 haftalık rapor paranız SGK tarafından ödenecektir.

 3. Merhabalar 3 yıla yakın çalıştığım şube kapanıyor ve firmanın fazlasıyla şubesi var farklı ilçeler bizi nakil yoluyla farklı şubelere geçiş yapıcaklarını söylüyor ama ben tazminat dediğim de yok öyle birşey deyip geçiştirdiler yazılı bir sözlememiz var ama şartlarda fazla çalışma gibi şeyler vardı ama farklı şubeler diye bir madde yoktu kendi rızam dışında şimdi durum ne olur sizce yardımcı olabilirseniz sevinirim

  1. Burak bey, ayrıntılı cevap vermemiz için birçok detayı bilmemiz gerekir. Ama onlar sizi çıkarıyorsa, tazminatınızı da ödemek zorundadır.

 4. merhaba ben maltepe carrefour avm de bir spor mağazasında çalışmaktayım. iş yerim kasım ayı sonunda ne yazıkki kapatma kararı almıştır. ben bu mağazaya başlayalı 2 sene altıayı geçmektedir. iş yerinin kapanma bilgisi benimle 08.11.2017 tarihinde paylaşılmıştır. iş yeri kapanacağından tazminatlarımı alabilir miyim. alabilirsemde ne kadar ücret alırım. Olası bir durumda tazminatlarımın bedelini alamazsam hangi yolu izlemeliyim.teşekkür ederim iyi günler dilerim.
  net ücret:1900 tl
  yemek:300 tl sodexo
  yol:150 tl

 5. Merhaba ben 3 yıl market te çalıştım ama firma ilasını verdi bende iflasını vermeden ihbarneme çektim maaşlar ödenmediğinden ihbarneme çektim ve çıktım ve aradan 6 ay geçti askerden geldim tazminat alma gibi sansım varmı varsa da ne kadar sürer avukat para istermi dava için nasıl olur

  1. Yücel bey, avukat elbette para isteyecektir. Ama şansınızı denemek isterseniz, en azından bizzat dava açmanızı öneririm. Böylece, dava sonunda iflas nedeniyle bir şey alamasanız bile, en azından avukat ücreti vermekten kurtulmuş olursunuz. Dava dilekçesi hazırlama ile ilgili şu yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.