İşyeri kapanan işçinin hakları nelerdir?

İşyeri kapanan işçinin hakları

İşyerinin kapanması, çalışma hayatında rastlanabilen durumlardan birisidir. İşyerinin iflas etmesi, işverenin kâr edememesi ya da kişisel tercihine dayanan diğer nedenlerle işyerleri kapanabilmekte ve işçiler mağdur olabilmektedir. Bu yazımda sizlere, işyeri kapanan ve bu nedenle işsiz kalan bir işçinin haklarından bahsetmeye çalışacağım.

İşyeri kapanan işçinin hakları neler?

Ayrıntılarıyla incelemeden önce; şartları mevcutsa, işçinin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve yıllık izin ücreti haklarına sahip olduğunu söylemeliyim. Bunların ayrıntısını, aşağıda başlıklar halinde bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı alma şartlarını daha önceki bir yazımda açıklamıştım. Bu yazıdan da görülebileceği üzere kıdem tazminatı alabilmenin ilk şartı, işçinin o işyerindeki kıdeminin 1 yıl ve üstünde olmasıdır. O halde kapanacak olan bu işyerindeki çalışma süreniz, kapanma tarihi itibariyle en az 1 yıl ise kıdem tazminatınız size ödenmek zorundadır. Ancak kıdeminiz 1 yılın altındaysa kıdem tazminatı hakkınız bulunmamaktadır.

İhbar tazminatı

İşyerindeki kıdeminiz ne olursa olsun, işyeri kapanacaksa işvereninizin size bununla ilgili bildirim yapma zorunluluğu bulunmaktadır. İş Kanununun 17nci maddesinde belirtilen ihbar süreleri esas alındığında; kıdeminiz altı aydan az ise 2 hafta, altı ay ile bir buçuk yıl arasındaysa 4 hafta, bir buçuk yıl ile üç yıl arasındaysa 6 hafta ve üç yıldan çok ise 8 hafta önceden size çıkış bildiriminizin yapılmış olması gerekir.

Buna göre; eğer sizlere bu fesih bildirimleri yukarıda belirtilen süreler kadar önce yapılmışsa ihbar tazminatı alamazsınız. Ancak işveren bu yükümlülüğünü yerine getirmemişse, yine yukarıda belirtilen süreler kadar ihbar tazminatı alma hakkınız bulunmaktadır.

Yıllık izin ücreti

İşyeri kapanacak olmasına rağmen kullanmadığınız yıllık izinleriniz varsa ve işyerinin kapanış tarihine kadar da bunları kullanamamışsanız, bakiye yıllık izinlerinizin ücretlerinin de size ödenmesi gerekmektedir.

İşyeri kapanan işçi ne yapmalı?

Öncelikle şunu söylemek isterim ki; işyerinin kapanacağını haber alan işçinin erken davranarak iş akdini feshetmesi doğru olmayacaktır. Böyle bir durumda kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakları yitirilebilecektir. İşyerinin kapanmasının beklenmesi ve işyeri kapandıktan sonra ödeme yapılmaması halinde ihtarname çekilerek dava açılması daha mantıklı bir yol olacaktır.

SONUÇ

isyerinin kapanmasi iscinin haklari

İşyeri kapanan işçinin kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakkının yanında, varsa kullanmadığı yıllık izinlerin ücretlerini de alma hakkı bulunmaktadır. İşyerinin kapanması gündeme gelen işçi sabırlı olmalı ve işyeri kapandıktan sonra haklarını aramalıdır.

İşyeri kapanmadan aceleyle işten ayrılınması halinde, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı haklarının yitirilebileceği hatırlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki; işçinin iş akdini feshederek kıdem tazminatı alabilmesinin temel şartı, feshin haklı bir nedenle yapılmış olmasıdır. Bu nedenle benim tavsiyem, işyerinin kapanmasının beklenmesi ve işçinin haklarının ödenmemesi halinde vakit kaybetmeden dava açılması yönünde olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

124 Yorum

 1. Merhaba.İş yerim kapanıyor.14 ekim 2016 günü bana sözlü söylendi.17 ekim 2016 günü 2 ortak iş verenin beni çağırıp.tekrar işyerinin kapanacağını sözlü söylediler.tazminatını. 1700 tl den hesaplanır. 28.tl.olduğunu söylediler.iş bulmam için izin vereceğiniz belirttiler.sizden ricam bana bir yol gösterin.

  1. Merhaba, tabi ki alabilirsiniz. İşvereniniz ödemeye yanaşmıyorsa bir an önce dava yoluna gitmenizi öneririm.

   1. Şu an da iş mahkemsının bir geçerliği yok diye biliyorum ancak idare mahkemelrinde karar verebilir diye biliyorum oda işverenin keyfıne kalmış ödemese ödemez

 2. Merhaba
  Çalışılan Eczane Fetö den dolayı kapandı . önceden haber vermeksizin kapandı ve işten çıkarıldık
  10 sene den fazla çalışmışlığım var . malesef maaş asgari üzerinden görünüp 2000 tl net alıyorduk .
  İşyeri ihbarı vermeyi kabul etmiyor . maaşı da asgariden hesaplıyor.
  Ne yapmamız gerekiyor?

 3. Is yerimiz iflas ertelemede 1 seneden fazla maaşlarımız düzensiz ödeniyor 18 günden fazla çalışmadı bugünlerde tekrar hammadde getirip çalışmamızı istendi ama biz arkadaslarlarimizla çalışmama kararı aldık bizim tazminatlarımızı almak ve işsizlik ödeneyi almamız için ne yapmanız gerekiyor

  1. Bu durumda iş akdinizi ihtarname çekerek feshetmeniz gerekir. İhtarname içeriğinde hangi gerekçelerle işten ayrıldığınızı net olarak belirtmeniz ve alacaklarınızı talep etmeniz önemlidir.

 4. Şu an iflaz etmiş bir işyerinde çalışıyoruz maaşlarımız ödenmedi iflaz masasından yazı bekliyoruz deniliyor.şu an hiçbir sosyal hakkımız yok. Patron tamam diyene kadar çalışalım diyorlar ne yapmalıyız.

 5. Ben satış danışmanının 5 yıldan beri calisiyorum mağaza 10 gün içinde kapanıyor beni başka mağazaya transfer etmek istiyorlar cikmak istesem tazminatımi alabilirmiyim?

  1. İş sözleşmenizin içeriği önem arz eder. Orada, işverenin gösterdiği başka bir yerde çalışmaya peşinen onay vermişseniz, gitmeniz gerekir.

 6. Merhaba, yaklaşık 3 yıldır çalıştığım şirket yurt dışına taşınıyor. Henüz yazılı ya da sözlü bildirim yapıladı. Maaşlarımız asgariden gösteriliyor ve herhangi bir sözleşme yapmadık. Tazminatımı tam alabilmem için ne yapabilirim? Şirket bünyesinde çalışan 9 işçi var bu durumda toplu işten çıkartma şartları oluşmuş olmuyor sanırım? Yine de bize 1 ay öncesinden bildirme yükümlülüğü var mı?

  1. Sizlere, ihbar süreleriniz kadar önceden bildirimde bulunması gerekir. Tazminatınız asgari ücretten yatırılırsa, ancak dava açarak ve gerçek ücretinizin daha yüksek olduğunu ispat ederek aradaki farkı alabilirsiniz.

 7. 1,5 yıl çalıştığım yer kapandı fakat 3 seneyi geçti. Böyle bir hakkım olduğunu bilmiyordum hala tazminat hakkım olur mu ? Hep fazla mesai yaptırıp ücretini de vermediler pazar günleri bile çalıştırdılar ve kapattılar iş yerini en son.

  1. Elbette vardır. Henüz zamanaşımı süresi geçmemiş. Bir avukatla görüşerek dava açmanız gerekir.

   1. MERHABA.AYNI DURUM BENİM BAŞIMA DA GELDİ. HAKLARIMI ALDIM DİYE DE YAZI İMZALATTILAR. ANCAK HİÇ BİR ÜCRET VERMEDİLER. ANCAK ÜZERİNDEN 7 YIL GEÇTİ. ALMA HAKKIM DOĞABİLİRMİ.

    1. Merhaba. Zamanaşımı henüz dolmadığı için hakkınızı arayabilirsiniz. Ama imzaladığınız evrakın içeriği de önem arz eder. Bir avukatla görüşerek karar vermeniz daha doğru olacaktır.

 8. Merhaba çalıştığım kurum ohal sebebiyle kapandı.3 yıl 6 ay 23 gün çalıştım.ilk 3 yılı ik akademi son 6 ay 23 günü ipek üniversitesinde.ik akademi deki haklarımızla ipek üniversitesine geçtik ve kapandı.benim ne yapmam lazım
  Bi muhatabımız da yok.lütfen bir yol gösterin.

 9. Isyerim kapandı çıkış yapıldı işsizlik maaşımiz bağlandı ama bana çıkış için hiç imza atmadım maaslarimizi alamadık 8 9 ay çalıştım Ne yapmam lazım maaslarimizida alamadık bi yol gosterin

 10. Merhaba benim is yerim bundan 6 yil once iflas gosterildi mahkelerle falan baya gittik geldik bankaya harc yatirdik ve bu kadar zaman oldu his ses yok ne yapmaliyim yardim edwrmisiniz

 11. Merhaba, iş yerim kapandı 6 ay oldu, henüz dava açmadım çünkü şirketin üzerine kayıtlı bir mal varlığı yoksa boşuna dava açmayın çünkü tazminatınızı alamazsınız denildi bir avukat tarafından. Ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

  1. Avukatın söylediği doğru. Davayı kazansanız bile tahsilat yapamayacaksanız dava açmanın bir anlamı yoktur. En doğru kararı avukatla görüşerek verebilirsiniz.

 12. Benim de isyerim durdu 4 aydir maaş da vermiyorlar 7 yildir oradayim ne çıkış veriyorlar nede para hep bekletiyorlar bekliyoruz mahkemeye veren arkadaşlar 8 yıl oldu mahkemeleri devam ediyor ben bn u konuda kararsız im yardimci olurmusun

  1. Bir karar vermeniz gerek. Bunun ne olacağını ben bilemem ama size şunu söyleyebilirim; işten ayrılacaksanız bir ihtarname çekerek ayrılın ve en kısa sürede davanızı açın. 8 yıl süren bir dava ilk defa duydum, varsa bile bu bir istisnadır.

 13. merhaba çalıştım iş yeri bu ay sonu itibari ile iş veren tarafından kapatılacagını bize bilfirdi bu durumda bizim haklarımızı alabilir miyiz? bununla birlikte herhangi bir şeye imza attırmayacağını iletti.. burda herhangi bir oyun var mıdır

  1. Merhaba. İşyeriniz kapatıldıktan sonra makul bir süre bekleyebilirsiniz. Alacaklarınız ödenmezse ya da eksik ödenirse, bir an önce dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

   1. bugün yine bir açıklama yaptılar ayın 1 i itibari ile kapanıyor die .artı kuşkulanıyorum.bize ayın 1 de kapanıyor diyip firmanın kapama işlemini ayın 5 de yaparsalar bu durumda biz 4 gün işe gitmedimiz için haklı fesih olur mu iş veren için

    1. İşinizi garantiye almak istiyorsanız, ayın birinde noterden ihtarname göndererek hakkınızı talep edebilirsiniz.

 14. Annem yeni bir işe başladı. Sigortası başladı 20-25 gün sonra işten çıkarıldı, firma kapanmaya gidiyormuş. 3ayda deneme süresi diye sigortasız çalıştı. Yapılabilecek birşey var mıdır?

  1. Deneme süresinde sigortasız işçi çalıştırılması mümkün değildir. Annenizin sigorta kaydı hiç olmadığına göre, öncelikle dava açması ve sigorta hizmeti tespit ettirmesi gerekmektedir. Diğer türlü, yapacağınız başvurular işe yaramayacaktır; çünkü anneniz resmiyette çalışmamış görünecektir.

 15. Merhabalar eylul 2016 dan beri bi çağrı merkezinde calısıyorum. Ücretlerde ve projelerde sıkıntı oldugu icin ücretsiz izine ayrıldık subat 10 a kadar. Bugun ogrendikki subat 3 de kapanacakmıs isyeri yaklaşık 3 aydır da maaslarımızı hep eksik aldık içeride de alacağımız bir suru paramız var. İhbar tazminatı alabilmem icin ne yapmam gerekir.

  1. İhbar tazminatı almanız için onların sizi çıkarması gerekir. Ancak siz bu durumda işten ayrılma yoluna giderseniz, ihbar tazminatı alamazsınız. Kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 16. Merhaba 3.5 yıldır bi mağaza çalışıyorum ve kapanıyor ama bize doğru düzgün bir açıklma haber vs yapmadılar bu firmanın başka şubeleride var ben haklarımı alıp ayrılmak istiyorum desem tazminatımı verirler mi ? Yok sa farklı bişey mi yaparlar

  1. Siz ayrılırsanız alamayabilirsiniz. Bunun yerine beklemeli ve işyeri kapandıktan sonra çıkarıldığınızda haklarınızı talep etmelisiniz.

 17. merhaba işveren yönetim kararı ile işyerinin kapanmasına karar verdi, 27/02 ile 31/05 tarihleri arasında tüm işcilerin sözleşmeleri toplu olarak fesh edilecektir diye ilan astı. benim kanunen ihbar sürem 40 gün bu durumda benim 10 nisan da sözleşmemin fesh edilmesi mi gerekiyor? ilanın resmini ekledim
  http://prnt.sc/e1gw10

 18. mehaba ben 11.5yıl bir işyerinde çalıştım ekonomik krizden işyeriile anlaşıp ayrıldım ama
  işyeri sözünde durmadı bende mahkemeye verdim ama işyeri kapandığı için tazminatımıalamıyom icra çıkaramıyoruz ne yapmalıyım

  1. Davayı kazandığınızda, alacaklarınızı icra yoluyla alabilirsiniz. Bu yolla da alamıyorsanız, ne yazık ki başka bir merci bulunmamaktadır. Size en iyi bilgiyi yine bir avukat verebilir.

 19. merhaba, kapanan şirketin başka bi isimle yeni bir şirket açması durumunda eski çalışanlarını çalıştırma gibi bi zorunluluğu varmı? kapanan şirketin çalışanlarının işsiz kalmasından yeni açılan şirketin sorumluluğu varmı?

  1. Merhaba. Yeni işyerinde eski işçileri çalıştırma zorunluluğu yoktur. Ancak size bu durumda kıdem tazminatı başta olmak üzere tüm haklarınızın ödenmesi gerekir.

 20. merhabalar 17 yıldır çalıştığım limited şirketi bir başka şirkete satıldı alan şahıs bütün personelle devam etmek istiyor bizim kıdem ve ihbar edilmediği için ihbar tazminatı alma hakkımız olabilirmi

  1. İşyeri devrinde, hem kıdem hem de ihbar tazminatı ödenmez. Çalışmaya devam etmeniz gerekir.

 21. Merhabalar,

  Uluslararası bir şirket sadece Türkiye ofisini kapatmaya karar veriyor ve bu ofisin çalışan sayısı 6’dan az. Ancak dünya çapında binlerce çalışanı var. İş yerinin kapanacağı gerekçesiyle işten çıkarılan bir işçi yine de 1 ay içinde işe iade davası açabilir mi? Dava açılması mümkünse dava sürerken iş yeri kapanırsa dava düşer mi?

  Teşekkürler, kolay gelsin.

  1. Merhaba. Yargıtayın bir kararında tüzel kişilik tek olarak ele alınmalı ve ülke dışındaki işçileride dahil edilmelidir diyor. Yani; işe iade davası açabilirsiniz. Ama temsilcilik kapatma durumu söz konusu ise mutlaka bir hukukçu yardımı ile hareket edin derim.
   İlgili Yargıtay Kararı Numarası:

   T.C. YARGITAY
   9. HUKUK DAİRESİ
   E. 2006/9818
   K. 2006/19560
   T. 3.7.2006

 22. merhaba kuyumculuk imalat işinde çalışıyorum 22 senedir aynı yerdeyim 2004 senesinde 4 aylık sigortam var askerlik öncesi askerden sonrası 2006 senesinden bu tarihe kadar sigortam var. yardımcı olmak istediğim . limited şirket kapatcaz diyorlar. şirkette tek işçi benim başka çalışan yok. zamanında işyerinde çalışan arkadaşlarıma tazminat vermemek için bezdirme yaptılar ..benim ne yapmam gerekir bu konuda kapatcaz diyip benim çıkmamı beklerlerse 3,5 ay sonra kapatırlarsa hiç bir bilgim yok.. paramı haftalık olarak alıyorum muhasebeye ücret asgari gözüküyor ..aldığım 2400tl elden alıyorum lütfen yardımcı olun çoluğum çocuğum var banka borcum var işsiz kalırsam ne yaparım. lütfen yardımcı olun allah rızası için..

  1. Muhammet bey işyeri kapatılırsa size de tüm haklarınızın ödenmesi gerekir. Ödenmezse dava açarak alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz. Bunun dışında yapılabilecek bir şey şu an için yoktur. Eğer işten çıkarılırsanız ve tekrar bilgi verirseniz, sizi doğru şekilde yönlendirmeye çalışırım.

 23. Sayin yetkili
  Daha once emekli olmadan once bir isyerinde 2000 senesi ve 2010 yilina kadar calistim ben emekli dilekcemi verdim ve 2010 senesinde emekli oldum benim haklarimi vereceklerini soylediler fakat sonra yetkili vefat etti ve diger kisi sirketi devam ettirdi halende devam ediyor sirket benim tazminatlarimi vermediler ve emekli olurken sigortalarimi bile bazi seneler giris cikis yaptirmislar bugune kadar odeyecegiz diye sozlu soylediler ve odemediler birde sirket muduru oldugumdan ankara icin ssk primimi odemediklerinden bu sene ssk benden 4.500 tl haciz gelmeden odedim bu haklarimi nasil alabilirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Konunuz bir alacak davasına dönüşmüş durumda. Dava açmalısınız, bir avukattan destek almanızı öneririz.
   2010 yılından bugüne keşke daha önce davransaymşsınız.

 24. calısmakta oldugum ısyerı bütcelerının olmaması sebebıyle magazasını kapatıp 8 calısanını baska magazalarına yolluyor. Bize herhangı bır sekılde gıdıp gıdılmeyecegımız sorulmalı mı ? tazmınat haklarımız mevcut mu ? nasıl bır yol ızlemelıyız?

  1. İş sözleşmenizde belirtildi ise işverenin bu hakkı bulunur. Önemli olan kriter sizi bu bahane ile gönderip aynı yere başka personel almamasıdır. O zaman kötü niyet tespiti yapılabilir. Görünürde tazminat hakkınız yok gibi durmakta.

 25. iyi günler, 2003 yılında ilk kez işe başladım. 4500 gün prim ödedim. kıdem tazminatını alma şansım var mı?

 26. Merhaba, 7 aylık çalıştığım iş yeri tarafından işten çıkartıldım. Hemen ardından alacaklarım için dava açtım. fakat onlar beni çıkarttığı halde benim kendi isteğim ile çıktığını söylüyorlar. Temmuzda ilk duruşmam var. fakat öğrendiğim kadarıyla bu iş yerimi kapattılar. Sahibi yeni bir iş yeri açmış. Bu durumda alacaklarımın akıbeti ne olur?

  1. Bu, bir önceki şirketin statüsüne göre değişir. En iyi cevabı, avukatınızdan alabilirsiniz.

 27. Merhaba, 7 yıllık çalıştığım şirket borçlarını ödeyemediğinden dolayı kapandı ve beni de çıkardılar. Şirket ortaklarının üzerine hiçbirşey yok fakat şirket binası boş halde duruyor ama bankaya hipotekli. içeride birikmiş maaş ve tazminatlarım var. 3 aydır oyalanıyorum. ne yapmam gerekir.

  1. Volkan bey bahsettiğiniz durum ne yazık ki sistemin kanayan yarası. İşçi ne kadar haklı da olsa, dava açıp kazandığında karşısında muhatap bulamadığında hiçbir şey alamayabiliyor. Tavsiyem bir avukatla görüşmeniz ve durumu etraflıca anlatarak bilgi almanızdır.

  2. Şirketin bulunduğu İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğüne de avukatınız aracılığı ile alacaklı taraf olarak bilgi paylaşımı konusunda başvuruda bulunun mutlaka. Başka bir ortaklık vb. konu olursa haberiniz olmuş olur.

 28. merhaba MUSTAFA BEY: benim sorunlarım okuduklarıma göre oldukça büyük görünüyor yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ben 2008 yılının mayıs ayı sonun da başladım işe fakat sigortamı 2013 yılının 6. ayında başlattılar şimdi ise iş yeri ocak ayında maliye ye beyan verilmediği için kapanmış görünüyor bu neden lede iş yeri sahibi halen fatura kesmeye devam ediyor ve yaz bitiminde işyerini kapatacağını söyleyim benim işi bırakmamı istiyor ve herhangi bir tazminat felan da vermeyeceğini belirtiyor iş yerinin sahibi değilde eski eşi işletiyor fakat işyeri hanımıx üzerindeydi ve hanımın herhangi bir mal varlığı da yok dava açarsam bir hak sahibi olabilirmiyim yardımınız için şimdideden teşekkürler

 29. merhabalar çalıştıgım işyerinde bir takım tartışma oldu ve işten ayrıldım bu iş yerine dava açtım 3 duruşma sonrası iş yerinin avukatı davayı kapanmış bir şirket gösterildi bana hakim sormadı çalıştıgın bu şirketmi diye davayı kazanmışim kapanan şirket adına karar vermiş hakim tazminat parasını tahsil edecegim hiçkimse yok ne yapmam gerekiyor

  1. Suna hanım, bu konuda en iyi bilgiyi yine avukatınızdan alabilirsiniz. Yorum yaparak sizi yanıltmak istemem.

 30. Merhabalar. Isyerinden kapatacagiz diyerek is akdim sonlandirildi. Tazminatimi Belirli bir sure odeyecegiz diyerek oyaladilar ve odemediler. Bende alacak davasi actim. Ve su an bilirkiside hesaplamalar yapiliyor son sonuc 4 ay sonrasina durusma gunu verildi. Bu surecte ltd sti kapanis verirse ve mal varligida kalmadiysa benim alacagim ne olacak. Ustune soguk su mu icecegim yoksa sirket ortaklarinin farkli ortakliklari ve sirketleri veya malvarliklari bulunmakta bunlara tedbir konulabilirmi.

  1. İbrahim bey, dava sonrası tahsilat süreci icra hukukunu ilgilendirir. Bu konu, uzmanlık alanım değil. Size bu hususta en doğru bilgiyi yine avukatınız verecektir.

 31. Merhabalar; ben bir ayakkabı mağazasında çalışıyorum, mağaza 31 temmuzda kapanıyor fakat bunu bize resmi olarak bildirmediler, müşteriler görsün diye bazı yerlere bu şekilde yazı asıldı, ama bize mail vs.. ile resmi olarak bildirilmedi.Benim, mağaza kapandığında toplam çalışma sürem 21 ay olmuş olacak, kıdem tazminatı ve yıllık izin ücreti alacağım tahminimce, fakat 6 haftadan az bir süre kaldı ve bize resmi bir bilgi verilmedi, ihbar tazminatı alabilecek miyim ?

 32. 7 yıldır x bir firmada calismaktayim bulunmus oldugum magaza kapandı yanimizda bulunan personeller kendi isteğiyle ayrilip ihbar ve kidem tazminatlarini aldilar.fakat ben kararsiz oldugumdan dolayi kendilerinden 2 veya 3 gun düsünmek icin ek sure istedim fakat kendileri bu süre zarfi icerisinde bana sormadan farkli bir magazalarina rotasyonumu sağlamislar.Bu durumda yasal haklarimi talep edebilirmiyim.

  1. Erdem bey, sorunuzun cevabı tamamen iş sözleşmenizin içeriğine bağlıdır. Eğer, sözleşmede peşinen, şube değişikliğini kabul etmişseniz, açıkçası bu rotasyonu kabul etmeniz gerekebilir.

   1. Mustafa bey cevap verdiginiz icin çok teşekkür ederim.diğer personel arkadaslarida farkli magazalarina rotasyon icin teklifte bulundular madur olmamalari bakimindan fakat personel calismak istemedigini belirtip tüm haklarini sirketten aldilar sözleşmede peşinen şube degısikligi kabul etmis olsaydik firma tazminat vermemek adina isten ayrilan personeli bana yapildigi gibi başka magazaya tazminat vermemek adina zorla onlarinda rotasyonunu yapmazlarmiydi acaba

 33. Merhabalar bugun itibariyle isyerimin kapandigini yetkili agizlardan ogrendik fakat bizi isten cikartmadilar makinalarimi toplamadan kapattim diyemiyorum denildi ve bizi de resmi olarak isten cikaramiyacaklarini soylediler bu surede 5 ay surermis bu surede issiz kalmayin bizler size bir evrak vericez iskur a goturun ise baslayabilrsiniz tum haklariniza da bisey olmaz denildi 2 aylik maaslarimiz var odenecek arti tazminatlarimiz onlarinda odeme gunleri belli degil sirketten size ihtarname gelirse kabul etmeyin dendi bunu da kabul etmememiz bizim herseyi kabul etmemiz demek degil mi ayrica sgk mevzusunu da anlamis degilim haklarimizin gecerli olacagina inanmiyorum sonuc olarak nasil bir yol izlemeliyiz

  1. Pınar hanım, işverenin nasıl bir evraktan bahsettiğini ve İşkur’un size nasıl bir iş sağlayacağını anlayamadım. Ayrıca size nereden ihtarname gelecekmiş?

 34. merhabalar ben bir inşaat şirketinin ofisinde çalışıyorum 4,5 senedir şirket şahıs şirketi çıkarılan işçilerin tazminatlarını vermemek mahkemelerden davalardan kaçmak için patronlar iki kardeş birisi resmi değil ama şu ank,i şirketi kapatıp diğer kardeş üzerinden şirket açacakmış duyumu aldım bu durumda yeni açılan şirkete benim çalışmışlığım devirmi olacak? yada tazminatımımı vermek zorunda kalacaklar mahkemelikmi olucaz.yada bana diyecekler işe devam edeceksen imzala tazminattan vazgeç.ama ben güvenip tazminatımdan vazgeçmek istemiyorum.işsizde kalmak istemiyorum yaş40 ben ne yapmalıyım bana bir yol gösterip yardım edermisiniz

  1. Fatoş hanım, kararı sizin vermeniz gerekir. Normal şartlar altında, yeni şirket kurulsa da, eski kıdemlerinizin de her tür hesaplamada dikkate alınması gerekir. Alınmazsa, dava açarak ve aralarındaki bağlantıyı ispatlayarak da alacaklarınızı alabilirsiniz. Şimdi çalışmaya ihtiyacınıza varsa ve evraka imza atmanız gerekecekse, imza atın ve çalışın. İleride aksini, dava yoluyla ispat etmeniz mümkündür. Ama kesin olduğunu elbette söyleyemem.

 35. Merhabalar, 2.5 seneyi aşkın bir markette normal personel olarak çalışmaktayım. Ancak 17 Haziran 2017 tarihinde fesih imzalarımızı tüm personeller olarak attık ve resmi olarak işyeri ile ilişiğimiz kesildi. Kıdem ve ihbar tazminatlarımızı hesaplayıp bir dilekçe ile bize bildirdiler. Tazminatlarımızı hakları olarak taksitle ödeyeceklerini söylediler. 05.07.2017 tarihinde normal maaş, 20.07.2017-23.07.2017 tarihleri arasında ise tazminatlarımızın ilk taksitini yatıracaklarını belgelerle bize bildirdiler. Ancak sonradan maaş tarihi geldiğinde maaşlarımızı ikiye bölerek kalan kısımları aysonu hesaplarımıza yatırdılar. Tazminatlarımızın yatırılmayacağı ve şirketin iflas bildirdiği haberini diğer iş arkadaşlarından duymuş bulunuyorum. Kısacası belirtilen tarihte tazminatlarımız yatmadı ve yatmayacağını, bizi zorlu bir süreç beklediğini söyleyen müdürlerimiz, şeflerimiz var. Bu durumda ne yapabiliriz, bize yardımcı olabilirmisiniz. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1. Salih bey, bir an önce bir avukatla görüşün ve davanızı açın. Beklemenizin size hiçbir faydası olmayacaktır. Hatta, avukat doğrudan icra takibi bile yapabilir.

 36. Merhaba ben 10 aydır markette çalışmaktayım market kapanacak çalışma arkadaşlarımın hepsi işten ayrıldı ben devam ediyorum haklarımın ne olduğunu rica etsem açıklarmısınız

 37. merhabalar ben 2002 2008 yılları arasında aynı kişi fakat ayrı şirketlerde gözükerek aralıksız şirketlerde çalıştım 2015 11.ayda şirkete tazminat davası açtım ve halen daha devam etmekte çalıştım şirket sahibi 2015 7.ayda şirketi resmi ortağımı bilmiyorum ama ortağına devretti ve o tarihten bu zamana kadar şirket aktif değil fakat kapanış veya iflas filan da verilmemiş ben bu şirketten tazminatımı alabilirmiyim yoksaa boşunamı uğraşıp masraf ediyorum teşekkür ederim

  1. Merhaba. Davanızı açtığınıza göre, dosya içeriğini bilmeden yorum yaparsam hem yanlış olur hem de sizi yanlış yönlendirebilirim.

 38. merhaba 5yıldır kendi işyerimdi iflas ettim devletten herhangi bir gelirim olurmu işsizlik maaşı gibi işverendim ama

  1. Mert bey merhaba. Ne yazık ki böyle bir yardım yoktur. İşsizlik maaşı sadece işçilere verilmektedir.

 39. Merhaba. 7 senedir çalıştığım is yerinden işime son verildi 17 eylülde. Işsizlik maaşı için başvurdum sonuç bekliyorum. Fakat son 2 ayın maaşını alamadım. Şimdi de fabrikanin işleri durdurup makineleri sattığı haberini aldim. Üstelik kıdem tazminatımı da yatırmadılar. Çıkarken herhangi birşey imzalamadım haklarımı aldığıma dair. Ne yapabilirim bu konuda?

 40. Merhaba ben 3 yıl market te çalıştım ama firma ilasını verdi bende iflasını vermeden ihbarneme çektim maaşlar ödenmediğinden ihbarneme çektim ve çıktım ve aradan 6 ay geçti askerden geldim tazminat alma gibi sansım varmı varsa da ne kadar sürer avukat para istermi dava için nasıl olur

  1. Yücel bey, avukat elbette para isteyecektir. Ama şansınızı denemek isterseniz, en azından bizzat dava açmanızı öneririm. Böylece, dava sonunda iflas nedeniyle bir şey alamasanız bile, en azından avukat ücreti vermekten kurtulmuş olursunuz. Dava dilekçesi hazırlama ile ilgili şu yazımıza göz atabilirsiniz.

 41. merhaba ben maltepe carrefour avm de bir spor mağazasında çalışmaktayım. iş yerim kasım ayı sonunda ne yazıkki kapatma kararı almıştır. ben bu mağazaya başlayalı 2 sene altıayı geçmektedir. iş yerinin kapanma bilgisi benimle 08.11.2017 tarihinde paylaşılmıştır. iş yeri kapanacağından tazminatlarımı alabilir miyim. alabilirsemde ne kadar ücret alırım. Olası bir durumda tazminatlarımın bedelini alamazsam hangi yolu izlemeliyim.teşekkür ederim iyi günler dilerim.
  net ücret:1900 tl
  yemek:300 tl sodexo
  yol:150 tl

 42. Merhabalar 3 yıla yakın çalıştığım şube kapanıyor ve firmanın fazlasıyla şubesi var farklı ilçeler bizi nakil yoluyla farklı şubelere geçiş yapıcaklarını söylüyor ama ben tazminat dediğim de yok öyle birşey deyip geçiştirdiler yazılı bir sözlememiz var ama şartlarda fazla çalışma gibi şeyler vardı ama farklı şubeler diye bir madde yoktu kendi rızam dışında şimdi durum ne olur sizce yardımcı olabilirseniz sevinirim

  1. Burak bey, ayrıntılı cevap vermemiz için birçok detayı bilmemiz gerekir. Ama onlar sizi çıkarıyorsa, tazminatınızı da ödemek zorundadır.

 43. merhaba..ben doğum yapacağım için 32 haftalıkken (19 aralık) doğum raporu alıp işyerine bildirdim..sonra patronum ani bir kararla işyerinin 31 aralıka kadar kapanacağını söyledi..şimdi bu durumda ben ilk raporumun parasını alabilecek miyim? ikinci rapor alınamayacakmı alırsam nereye vereceğim..bilgilendirirseniz sevinirim..teşekkürler..

  1. Hülya hanım, çalışmaktayken rapor aldıysanız, 16 haftalık rapor paranız SGK tarafından ödenecektir.

 44. merhaba biz emperial gazino çalışanları olarak birşey sormak istiyoruz bildiğiniz üzere türkiyedeki kumarhaneler yani gazinolar 1998 yılında kapanmıştı ve bize hiçbir bilgi verilmeden kapatıldı ve biz çalışanların hiç birinin sigortası yoktu.yeni çıkan yasalara göre zaman aşımının kalktığı duyumunu aldık .biz çalışanlar olarak toplanıp enaz 30 kişi olarak ne yapabiliriz.dava açabilirmiyiz

  1. Kenan bey, hangi alacaklarınız ya da haklarınız bakımından zamanaşımını soruyorsunuz?

 45. Merhaba ben 2 yıldır bir firmada calısıyorum 10 gün içinde kapatılacagını söyledıler önumuze ıhbarname koymadılar bıle smdi firma kapndı muhasebecı tüm haklarımızı aldıgımıza daır bı kagıda ımza atmamızı söyledı ımzalamadım ama hakkımı nasıl arayacagım nereye basvurmam gerekıyo suan hala cıkısım verılmedı işsizlk maası alamıyorum ımzalayamadgm ıcın ne yapmalıyım

  1. Nazan hanım, bir an önce arabulucuya başvurmanızı öneririm. Hiçbir hakkınızı almadan, almış gibi imza atmamalısınız.

 46. Merhaba. Benim çalıştığımın şirketin de çok fazla borçları var ve borsada işlem gören bir şirket. En fazla 1 ay içerisinde iflas edeceğini düşünüyorum. 4 aylık maaşım ödenmedi ve de 8 yıllık çalışanım, 40 bin TL gibi de kıdem tazminatım var içerde . Şu an maaşın zamanında ödenmediğini gösterip noterden ihbarnameyle fesih bildirimi yapıp dava mı açmalıyım (ki en az 2 sene sürer sonuçlanması diyorlar) yoksa iflas masasının kurulup alacaklarımın ödenmesini mi beklemeliyim? İflas masası kurulursa rehinli alacaklar elden çıktıktan sonra pek bir şey kalacağını zannetmiyorum. Hangi seçeneği yaparsam alacak sırasında daha önde olurum acaba? Teşekkürler..

 47. Merhabalar ben is yerimden sendikal nedenlerle çikarildim sadeceben degil birço arkadasim bu nedenle çikarildik fakat neden olarak küçulmeye gidiyoruz bahanesiyle cikarildik dava açtim fakat su anorasi isim degişikligine gidecegi soylentisi var.sizce boyle birşey olursa bizi neler bekler.teşekkürler

 48. Ben yabancı şirkette çalışıyorum iş yeri ortalama 2 ay içinde kapanacak 1 senelik sözleşmenin var temmuzda ciktigimizi var sayarsak geri kalan 2018 in aralığına kadar ki maaşı alabilir miyim yabancı şirket olduğu için muhatap bulabilir miyim tşk

 49. Merhaba. Migros ve kipa birleşmesini biliyorsunuz ve kipa calisani olarak magazamizin kapatilmasi karari alindi. 6 yillik çalışanım ve kapanma haberi dun itibariyle yayinlandi bizlere. Fakat haberde calisanlarin başka magazalara nakil islemi diye bir ibare var. Bu durumda calismak istemiyorum dedigim taktirde tazminat alip cikma hakkim varmi. Bilgilendiriseniz cok sevinirim.

  1. Gamze hanım, işyerinin devredilmiş olması, size haklı fesih gerekçesi vermez. Buna göre değerlendirmelisiniz.

 50. 3 yıl 8 ay işçiyim işyerinin kapanmasıyla ne kadar tanzimat alabilirim .
  Ve bunu nasıl yapabiliriz .
  İşveren bizi bunla haber vermemesi ile ne yapmalıyım .

  1. Elif hanım, tazminatınızı sitemizdeki hesaplama araçlarını kullanarak kendiniz hesaplayabilirsiniz. İşveren size bildirimde bulunmazsa, ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 51. Calistigim sirketin bir cok subesi var kuculmeye gidiyor benim calistigim sube de kapatiliyor bizi baska subeye verebilir mi haklarimiz nedir tazminat verirler mi

 52. Iyı geceler kurumsal bir fırmadaa calısıyrm bır cok yerde magazası var suan kapatılma durumuna gıdıldıgı konusuluyor bıyandanda kıdemlerımızın verılmeyecıgı lanse edılmeye calısıyr kar yapmadıgı ıcın sube kapatlcak nasıl bır yol ızlıyrbılırz katakullı yaptıklarını baska subelere bılıyrz hıc bsye ımza atmadan cıksaj avukata gıdebılır mıyız nasıl yol ızlıcez

 53. Merhaba. … magazasinda calisiyorum ve 30 haziranda iş yerim kapaniyor fakat … … satin almasi oldu fakat mali birlesme olmadi. Sendikaliyim ve 1 temmuzdan sonra 27 km uzaktaki baska … magazasina gondermek istiyorlar. Gitmek istemiyorum verdikleri yol parasinin fazlasini verecegim cebimden. Ne yapmaliyim

  1. Gamze hanım, işyerinin devri size fesih hakkı vermez. Yapmanız gereken şey, iş sözleşmenize bakmaktır. Burada, işveren tarafından gösterilecek her hangi bir şubede çalışmayı peşinen kabul etmişseniz, açıkçası şubeye gitmeniz gerekir.

 54. 2016 da darbeden sonra iş yerim 1 gecede kapandı yetkili kimse kalmadı 7 ay kadar çalışmıştım. o ara iskura gittim darbe zamanı ilgilenmediler şuan bi hak talebinde bulunabilirmiyim

  1. Evet, zamanaşımı süresi henüz geçmediği için alacaklarınız için yasal yollara başvurabilirsiniz.

 55. Merhaba ben 8 yıldır kurumsal bir firmada çalışıyorum bu firmada müdürlüğe yükseldim yanlız 4 sene boyunca farklı sehirdeydim.. simdi yasadigim sehre ankaraankaraya geldim ama.bu magzanin kapanma durumu var ve baska sehre gene gidibilirsin diyolar ama ben evlendim ve esim suan ank memur olarak ise basladi ve 1.5 yasinda cocugum var annem bakiyor bende gitmek istemiyorum zorla beni gonderbilirlermi yoksa ben istemedigim icim gondermezlermi ve tazminati verip yollumuzu ayiriyoruz diye bilirlermi ben gitmwk istemiyorum dedim zaman beni zorla gonderemezler doğrumu ve isimi seviyorum ayrilmakta istemiyorum..

 56. Merhaba ben işten ayrılalı 4 ay oldu.13 gunluk calısmam karsılıgı 1000 lira kadar bir alacagım içerde kaldı.her ay bu ay yatırcaz dedıler ancak yatmadı.ve ogrendıgıme gore ısyerı baska bırısıne devır edılmıs.bu parayı alabılırmıyım.ne yapmam gerekır.sımdıden tesekkur ederım.

  1. Burak bey, eski işverenden talep edebilirsiniz. Madem ücretiniz ödenmiyor, o halde arabulucu başvurusu yaparak yasal süreci başlatabilirsiniz. Daha fazla beklemenizin anlamı yok.

 57. Ben Atatürk Havalimanında çalışıyorum. Burası 29 Ekim’de kapatılacak. 3. Havalimanının personele ihtiyacı olduğu için bizim şimdiki şirketimiz ile ortak çalışıp liman kapatıldığında 3. Havalimanına farklı bir şirkete geçmemiz için görüşmeler yapılıyor. Bizim iyiliğimiz için şirketin bunu yapıyor olduğunu düşünmek aptallık olur. Nasıl bir çıkarları olduğunu bilmiyorum ama. Herhangi bir tazminat hakkımızdan mahrum kalıyor muyuz acaba? Bize farklı bir işyeri ayarladıkları için ihbar tazminatından muaf mı olurlar?

 58. Merhaba annemi çalıştığı iş yerinde küçülmeye gidildigini söylerek çıkardılar 4 aylık maaşını ve tazminatını vermediler. 6 ay sonra kapattılar. Mahkemeye verdik daha sonuçlanmadı. Çalıştığı şirket A.ş. adı altında olduğu için ve iş yeri kapandığı için annem hakkını kimden alıcak ?

  1. Hami bey işyerinin üzerine bir şey yoksa büyük ihtimalle kimseden alamayacak. Avukatınız yok mu? Kendisine bu konuyu danıştınız mı?

 59. Merhaba,
  1996 yılında emekliliğime 1 yıl kala çalıştığım bölüm kapandı. Bankada vezne çalışanıydım o yıl vezneler kapatıldı Gişeler açıldı.o yüzden emeklilik paramı bir yıl erken verip kalan bir yılın sigorta primini bana ödettiler. O zamanlar bu konular hakkında bilgi sahibi olmadığım için bunlara tamam dedim. Şimdi öğrendim ki yasal haklarım varmış. Size sorum mahkemeye versem haklarımı alabilir miyim? Alabileceğim hakları neler? Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi günler.

  1. Durdu hanım kıdem tazminatından bahsediyorsanız, 10 yıllık zamanaşımı süresi geçtiği için bu saatten sonra bir hak elde edemezsiniz.

 60. Ben bir işyerinde6 ay onc e iş kazası geçirdim kimse ilgilenmedi bende mahkemeye verdim şirket içerdeki makinaları satmış ne gibi bir yol izlemeliyim

  1. Erdal bey işyerinden alacaklarınızı alamama durumu olabilir. Bir am önce bir avukatla görüşerek net bigi almanızı öneririm.

 61. Merhaba 3 sene 4 aydır aynı şirkette çalışmaktayım ve sali günü iş yeri kapandı şirket kapandı ama henüz çıkış işlemleri yapılmadı bu durumda ne yapmam gerekiyor tazminat ve işsizlik maaşı için

  1. Cem bey şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. Ama süreç çok uzarsa bir ihtarname ile çıkışınızı işyerinden talep edebilir ve yapılmazsa arabulucu başvurusu ile haklarınızı arayabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.